Nationale Bankvereeniging opent op 30 Juni a.s. 'n kantoor te WINKEL nieuwste Electro-Motor Schroefpomp, Landbouwkantoor I. A. WIGLAMA, een flink Dagmeisje Binnenlandsch Nieuws. Demonstratie voor ondorbemulinjj, op VIUJDAG 27 JUNI, Verkoopkantoor voor Noord-Holland, ver- .schaft AI.LE INLICHTINGEN. Kantoor Alkmaar waar wekelijks zitdag wordt gehouden iederen Maan dag van half twaalf v.m. tot half vier n.m. Het kantoor is gevestigd ten huize van den heer Ch. Zandwijk (wijk A 66). Toegang op zij van den winkel. Van do vereoniging P.S.V. te Potten was een ver zoek ingekomen, lid van don WJT.V.B. te mogen worden. Nadat het H. R. besproken is, wordt tqt toela ting besloten. 0e seriowedotrijden 2e on 80 klasse «allen worden gehouden op 13 on 20 Juli te WieringerwaarcL Er zijn 7 deelnemende elftallen. Rondvraag. Sluiting'. IL WILBRINK, Roi-adm. WIJZIGING LEERPLICHTWET EN LAGER ON. DERWIJSWET 1920 IN DE EERSTE KAMER. Aaa het,Voorlooj>ig Verslag nopens hot ontwerp van wet tot wiprisiag van doXoerplichtwet ca van de Lager-Ondorwiiswet 1920 wordt hot volgende ontleend Hot wetsontwerp. Onderscheidene lodon haddon ernstig: bezwaar tegen dit wetsontwerp. Zü ver klaarden, hoezeer genei g<l tot bezuiniging mode to werken, ook op het gebied van hot onderwijs,, aan dit ontwerp hun goedkeurende stem niet to kunnen geven. Zij waren van gevoelen, dat deze ingewikkelde on fceodero aangelegenheid in gemeen overleg der po- tieke partijen moet geregeld worden, maar daarvan is hier geen sprake; dd wet wordt eenvoudig door de rechtsche partijen aan de linksohé opgelegd. Het voorstel wint geheel en al het karakter van een compromis en is voor do linkerzijde niet to aan vaarden. Andere leden kwamen tegen deze voorstelling van zaken op. De voorgestelde wijzigingen booogen be zuiniging op onderwijsgebied en raken niet aan do pacificatie. Onjuist werd geacht do bewering, dat er bij hot- bijzonder* ondorwijs oen sterkere versnippering zou hebben plaats gehad dan bij het openbaar onder wijs. Ook kon worden geconstateerd, dat van wege do rechtcrzijdo men juist voor do grootcro -scholen is gewoesjt, terwijl er biï het openbaar onderwijs ook vooi moer kleinere scholen zyn dan bij het bij zonder onderwijs. Hiertegen word opgomorkt, dat dit bereikt is, doordat, vooral in de kloinoro gomoonten de open- baro school ten bohoovo van een bijzondoro school wordt leeggepompt. Nog beweerden enkele loden, dat do minister to snel en to gemakkelijk van inzicht verandert. Zijn beleid laat op dit punt voel to wc-nschen over. De bezuiniging. Verschillende ledeh waren van meening, dat het ontwerp niet brengt die bezuini ging wolke verlangd wordt, terwijl door de wijze waarop wordt bezuinigd, 'de goede vruchten van het onderwijs worden verminderd. In het algemeen bezuinigt de minister to haastig en to veel en daarbij veel moer in verhouding tot hetgeen de andere hoofden van departementen doen. Te weinig daarentegen is paar, do meening van enkele leden bezuinigd op de opleiding der on derwijzers. weiko h. L voel to kostbaar is. Een anuar bezwaar togen 's ministors wijze van .bezuiniging is, dat zij to veel afschuift op de ge meenten. Qok is hot volgons enkele loden zoor ad vraag, of do cijfers, dio de minister geeft, woi goh col betrouwbaar zijn. Anpere leden meenden, dat nog meer bezuinigd moest worden en dat, zoo dit niet mogelijk was zon der af tc wijken van de pacificatie, deze alsdan be hoorde horzien te wordon. Zij waren van oordeol, dat alle onderwijs bijzonder ondorwijs moest wor- dun, desnoods mot subsidie dor overheid, welke niet alles behoefde to betalon. Men moondo eohter, dat de bezuiniging niet zoo groot zal z\jn, als do minister zioh voorstelt, om dat do leerverplichting voor liot 7e leerjaar wel met zoovelo w-oorden tot 81 Deo. 1929 is afgeschaft, maar door de voorgostoldo reaotio van hot 8e en 4e lid van art. 3 der leerplichtwet voor ongeveer do helft der kinderen weer wordt ingevoerd. Ook werd or op gewrezon, dat om de berekende bezuiniging van f 29.000.000 to beroikon -het aantal onderwijzers van 33.000 in vijf jaar moet teruglpo- pen tot 26.000. Na die vijf jaar kan derhalve do be^ zuiniging eerst ton volle werken. Doch dit wetsont werp bluft slechts 5 jaar geldon met dit gevolg, dat do bezuiniging mot den vollen omvang zal kunnen bereiken. Ten slotte werd gevraagd, wat er van de bezuini ging terecht zoude komen,' als al die bezuini gingsmaatregelen toch slechts tijdelijk zijn bedoeld. Vele andere ledon vorklaardon, zich methetont- aan den Noprdkant der Molenvaart bij ZWAGER, nabij de Bollenschuur v.h. Preijde te Anna Paulowna, te beginnen voormiddags 11 uur nieuwe tijd. 60 M3. water bij een opvoerhoogte van lVaM., 90 M3. bij een opvoerhoogte van een halve meter. Reeds geleverd in verschillende grootten van 60 tot 900 Ms per uur. GEVRAAGD:' ol een melsle voor dao en nacbt. Adres: J. H.'VELDERS.leeraar R.L.W. School, Cornelis de Bok- straat, Schagen. werp to zullen voreenigen, omdat do tijdsomstan digheden tot een dergelijke bezuiniging nopen, al mocht deen volgnns sommige dezer leden in oonigfl mocht dozo volgons sommigo dezer leden in oonige opzichten voor net onderwijs te betreuren zjjn; de aanhangige wijziging achten zij hoogst noodig. Zij -stelden in hot licht, dat de minister het ontwerp noodgedwongen heeft voorgesteld. Gevraagd word, hoe de vermindering van het aan tal onderwijzers zal plaats hebben, naar de^ wacht geldregeling of naar het stelsel van afvloeiing? In dit laatste geval wordt de voorgeeteldo bezuiniging zeker niet verkregen. Opschorting van de verplichte invoering van het zevende leerjaar. Eenigo leden achtten deze op schorting een bezwaar. Daardoor zal de ontwikke ling der toekomstige burgers veel minder worden dan thans, hetgeen zij ernstig betreurden. Enkeion daarentegen wonschten, dat definitief van het 7e leerjaar zoude worden afgezien, in ver- bond met een vorhooging van den toelatingsleef- tijd. 1 Gevraagd wend. of do scholen nu vrij zün om met een 6-jarig leerplan to volstaan, en or scho len, die het 7e leerjaar reeds hebben ingevoerd, wé der kunnen terugkeeron tot do zes jaren. Verhooging van o© loeffcijdsgrens voor toelating.Velo leden juichten het toe, dat het plan om de leef tij ds- Êrens voor toelating tot de school to verhoogen, zal omen to vervallen. Onderscheidene andere loden betreurden, do verhooging van den toelatingsleeftijd der km- deren door den minister was losgelaten. Assisten. Terwijl eenerzijds werd betreurd, dat de invoering van de assistenten tot achteruitgang van het onderwijszal leiden, werd andorzijds in stemming mot dit instutuut betuigd. Vermeordcring van het aantal leerlingen per on derwijzer. Een aantal van 48 leerlingen por klasse word door verschillende leden voel to groot geacht. Het werd daarentegen toegejuicht, dat de minis ter was tegemoet gekomen aan de bezwaren togen zijn voornemen, om alleen voor 48 leerplichtige kin daren vergoeding te geven. Er werd op gewhzen, dat de bepaling ^betreffen de de 48 leerlingen per onderwijzer aoor bijzon dere scholen van een bepaalde richting kan worden ontdoken door splitsing in kleino schooltjes. Hoe denkt, zoo vroeg men, do minister dit mogelijke euvel "tegen to gaan? Enkele leden achten het onmogelijk aan meer dan 40 Mnderen in een klasse behoorlijk onderwijs to geven, vooral voor do middelmatig ontwikkelden en voor de nog minderen. Verschillende punten. Aangedrongen werd op bij" zondero belasting van het onderwijs voor schip perskinderen. Do opmerking werd gemaakt, dat het ijveren voor steeds meer uitgaven voor onderwijs het gevolg is van tweeërlei misverstand. De ij ver aars m oenen, dat a. onderwijs steeds ontwikkeling geeft, wat vol strekt niet altijd waar is; b. ontwikkeling schept welvaart. De waarheid is juist omgekoerd. Welvaart is noodzakelijke voor waarde voor ontwikkeling. BUITENLANDSCH BEZOEK AAN NIEUW El)IEP. Van 4 tot 9 Juli zullen de Ztveedsche opleidings schepen Majaden en Jarramas, onder bevel van korvetkapitein graaf Machtmeister, Willemsoord be zoeken. Do bemanning van' beide schepen tezamen bestaat uit 8 officloren, 14 onderofficieren. 30 korpo» raala en 188 scheepsjongens. VORDER ING TEGEN DEN BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. Op de rol van de rechtbank kwam gisteren als nieuwe zaak voor een vordoring van het Nederl. On derwijzers Genootschap tegen den burgemeester van Den Haag. Deze vordering is ingesteld voor een on derwijzer aan een openbare lagere school to 'sGra- venhago, die tengevolge van de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit in salaris was achteruit gegaan. Getracht wordt nu langs rechterlijken weg dit salaris weer op het vroegere bedrag terug te bren gen. Voor den burgemeester stelde zich jhr. mr. A. K C. de Brauw. Mr. Oppenheimer, die de zaak voor het Nederl. On derwijzers Genootschap had aanhangig gemaakt, concludeerde voor eisch, waarna de zaak voor de conclusie van antwoord werd aangehouden tot de zitting van 2 September. BROEK OP LANGENDIJK. Tusschen de Vereomging „De Koophandel" en de associatie van Transportarbeiders, t is na ampele be spreking en een paar kleino wijzigingen, de arbeids overeenkomst wederzijds onderteokend, geldende tot 1. Juni 1925. VAN EWLJCK SLUIS. Dinsdagmiddag kwam oen 4omo uit den Helder bii den dijk neer fietsen en wilde daarbij den draai nemen naar het café van den heer Waiboer. Zij nam echter don draai te ruim, met het gevolg dat zü rocht op de woning van don heer Veldman afging. Haar hand tot afweer uitstekende, kwam dozo juist in een der ruiten van do woon kamer terecht, waardoor hierin een flink gat gesto ken werd gélukMg zo.ndor dat de hand der dame ook maar oonigszins geschonden werd. Zij kwam dus voorloopig met den schrik vrij. Voor vergoeding der veroorzaakte schade stelde oen der haar vergezellende hoeren zich aansprakelijk. WIERINGEN. Vanwege de Schoolfeestcommissio te Wesrterland werd met do Mnderen der hoogste Masson jl. Vrij dag oen reisje naar Amsterdam via Zaandam ge maakt en vanwege de Ver. tot bev. van getrouw schoolbezoek wera jl. Dinsdag met de kinderen der hoogste klassen van Oosterland en Hippolytushoef ook oen roisje naar Amsterdam gemaakt. Beide reisjes werden door mooi weer begunstigd, zoodat men van de diverse bezienswaardigheden, waarbij vooral het bezoek aan Artis, een ruim ge bruik kon maken. Ook op de hoon- en terugreis, welke per boot, tram en trein ging, viel voor de kinderen veel to zion. Voldaan over 't vele moois dat men gezien heeft, keerden allen behouden op 't eiland terug. =i j 8T. PANCRAS. Mei. A. Lieuwen, alhietr, leerlinge van de Nutg- kweekschool voor onderwijzeressen te Haarlem, slaagde voor het examen van onderwijzeres. ZUIDSCHARWOUDE. We vernemen, dat er binnenkort een vergadering zal worden gehouden, waarbij de burgers zullen worden uitgenoodigd, ten einde de mogelijkheid en wcnschelijkheid te bespreken van do oprichting van oen sport--, tevens speelterrein. LANGENDIJK. De zuurkoolfabriek „Do Nederlanden", welke in publieke veiling is opgehouden, is thans gekocht aoor oèn combinatie van zuurkoolf abrikan ten aan den Langcndijk. LANGENDIJK. Door het prachtige weer der laatste weken heb ben de aardappels eon groeikracht ontwikkeld, die voor het beschot het beste doet hopen. Bij do in do laatste week gerooide aardappels zijn de bouwers Over «He opbrengst wat do cjuantiteit betrof, vrij goed tevreden. De qualitoit is wol eens boter go woest. De meeste bouwers zijn thans met rooien begonnen. De daardoor vrij gekomen akkers kun nen nog met late kool worden beplant. DIRXSHORN. Door den A.N.W.B. zullon ook in de gemeente Harenkarspel enkele „wegwijzers" worden ge plaatst, nl. een op den driesprong Groonvelderwfeg- Middenweg, een op het Oost to Dirksliorn, een aan „de Huisjes" bij Kalverdyk on een bij do brug van M. Blankendaal to Tuitjenhorn. Wanneer nu ook in de gemeenten Schagen en Si- Maarten nog een paar wegwijzers worden geplaatst, zal dat voor do toeristen groote gemakken opleveren OUDE NIEDORP. Op Maandag van de Veriater kermis werd prijs- dansen gehouden, De prijzen hierbij werden gewon nen door: le prijs de dames Lena Wuis en Corrie van Leijon; 2q prijs mej. Alie Mijts en den heer J. Vos; 3o prijs mei. Lien Buisman en den heer S. Klaver; do oersto troostprijs den heer C. Semeins en echtgenoote; 2o troostprijs Mevr. O. SmitMijts en Mevr. M. KosLeijen. OUDE NIEDORP. Dinsdagavond werd door Notaris De Boer publiek verkocht hot café, schuur en orf, groot 19.20 aren, eigendom van den heer P. de Geus Jz. e.a. Kooper werd de heer P. de Geus Jz. voor f1830. VAN EWIJCKSLUIS. Door een polderwerker werd Dinsdagavond bij de politie aangifte gedaan, dat door hem en zijn kameraad Maandagavond twee rijwielen bij ao cantine der Zuiderzeewerken waren neergozpt. Toén zij later naar den keet waren gegaan, hadden zij do rijwielen vergeten. Dinsdagavond het< willende ophalen, was het) verdwenen. Dat van zijn kame raad stond er nog. De politie kon natuurlek heel weinig hoop geven. In 24 uren tijd worden zooveel rijwielen hij deze cantine geplaatst, en later weer opgehaald, dat het moeilijk zal gaan, den dader op te sporen. EEN OPTOCHT VAN BLINDEN. Uit 's-Gravenhago, 25 Juni. -- Alhier hield de Ne- derlandscho Blindenbond zijn jaarvergadering. Na af loop daarvan is een drie h vier honderdtal blinden in optocht naar het Twoede Kamergebouw getrokken tot het aanbieden van een adres waarin óp spoedige Slaatsblindenzorg wordt aangedrongen. Zooal9 zich begrijpon laat, trok de stoet blinden welke slechts door enkele ziendon begeleid werd, zeer de aandacht. HET ACTUALISTISCHE BLAD. Van de zijde van het Verbond van Actualisten deelt men mede, dat in actualistische kringen reeds lang behoefte werd gevoeld aan een eigen orgaan. Het blad is thans in vergevorderden staat van voorbereiding en het verschijnen kan binnen niet al te langen tijd te gemoet gezien. Het orgaan, dat geheel nieuw wordt opgericht, zal voorloopig als weekblad verschijnen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Bij eerste suppl. begrooting voor hot provinciaal i elektriciteitsbedrijf voor 1924, vragen Ged. Staten een crediot van f502.000 ton behoeve van bouw of over neming van enkele laagspanningsnetten, in het'bij zonder in de gemeenten Winkel en Nieuwe Niedorp, voor rechtstreeksche stroomlevering in die gemeen- Iten. Uit verschillende streken, zoo deelen Ged. mede, komt namelijk in den laatsten tijd een aandrang de werkzaamheid in die richting uit te breiden en, mits na een behoorlijk onderzoek de rentabiliteit van eer zoodanige voorziening van een bepaalde gemeen te of een complex van gemeenten gebleken is. be slaat er naar het oordeel van Ged. Staten geen be zwaar aan dezen aandrang gevolg te geven. GEMEENTERAAD VAN ZAANDAM. Gisteravond kwamen in behandeling, aldus het Ildbld.. de voorstelen van vijf raadsleden tot herzie ning van het Ambtenarenreglement. De ingediende wijzigingsvoorstellen beoogen "o.m.: invoeririg van de 48-urige werkweek, inkorting van het aantal ver lofdagen van 18 op 12, gedeeltelijke betaling van het weduwen- en wezenpensioen door de ambtenaren, afschaffing van den 1-Mei dag, invoering van de rijkswachtgeldregeling en ontslag der ambtenares, I wanneer zij in het huwelijk treedt. B. en W. stelden voor, deze voorstellen te verzen den naar de Commissie' voor Georganiseerd Over- 1 Ier De heer Emmer (soc.-dem.) bestreed dit voorstel. Hij wenschte dat allereerst de raad zich zou uit spreken omtrent do'vraag of het wenschelijk is dat het reglement, na nog slechts 8 maanden van kracht, te zijn geweest, nu reeds wordt gewijzigd. Hij stelde een motie voor, waarbij de Raad te ken nen geeft, dat met het. oog op den korten bestaans- tijd van het reglement, wijziging niet gewenscht is. De heer Pelt (V.B.), de eerste onderteekenaar der ingediende voorstellen, bestreed de motie, omdat daardoor het Georganiseerd overleg zou worden uit geschakeld. Ging men hierop in, dan zou men moe ten aantoonen op welke gronden wijziging gewenscht wordt en op die wijze zou men vooruit Toopen op de besprekingen in het G. O. Bovendien zou dit in strijd zijn met het ambtenarenreglement zelf, dat het voorschrift bevat om alle wijzigingsvoorstellen eerst te doqn behandelen in het G. O. De motie werd verworpen met 11 tegen 10. stem men. DE „PLEEGOUDERSTREIN". Een Wolff-telegram uit Weenen d.d. 24 Juni meldt: Hedenmiddag is hier de Nederlasedsche extra-trein aangekomen met 510 Nederlandsche pleegouders van Weensche kinderen. Van hen stapten 209 hier uit; de overigen zetten de reis voort naar Boedapest. Ter ontvangst van de pleegouders waren aanwezig dc consul-generaal der Nederlanden benevens vele ouders van Weensche kinderen. VERDUISTERING. Een expediteur uit Hengelo is gisteren op verzoek der Hengelosche politie te Den Haag gearresteerd, verdacht van verduistering van groote bedragen. OVERREDEN. In de Vischstraat te Dordrecht werd een vrouw, die een driejarig kind van het midden der straat wilde terughalen, door een Autobus overreden. In zorgelii- ken toestand werd de vrouw in het R.K. ziekenhuis opgenomen. Het kind kreeg eenige ontvellingen. INBRAAK IN HET KANTOOR VAN DE NEDERL. BANK TE KAMPEN. De rechtbank te Zwolle heeft in haar vonnis tegen I de drie beklaagden, die terechtstonden wegens in braak in het kantoor van het correspondentschap van j de Nederlandsche Bank te Kampen, het ten laste I gelégde niet wettig on overtuigend bewezen geacht en sprak do drie beklaagden B. Westerbaan en G. Puf fing, zich noemende M. Meyer, en II. Brand vrij, met last tot hun onmiddellijke invrijheidstelling. De Officier van Justitie is van dit vonnis in hoo- ger beroep gegaan. STRIJD TN DE ROTTERDAMSUHE HAVEN TB WACHTEN? Uit Botterdam, 25 Juni. Het hoofdbestuur vaa den Centr. Bond van Transportarbeiders meent te weten, dat de Steenkolen Handelsvoreenigi::^ en dé Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij aansturen oo een regeling der arbeidsvoorwaarden buiten de col lectieve overeenkomst met do Scheepvaartveroeniiring „Zuid" om. Volgens den Centr. Bond zou invoering van oen 10-urigen arbeidsdag in de bedoeling liggen en zou den met het oog op een eventueel conflict reeds thans werkwilligen buiten Rotterdam worden aan geworven. INBRAAK. In den nacht van Vrijdag, Zaterdag of Zondag ia bij mevr. Gomperts—Jitta jn het Wilhelminapark te Utrecht voor ettelijké d'iizendon guldens aan Juwpq. leD door inbraak gestolen. De bewoonster was afwe zig en de politie zag de achtertuindeur open staan. In het huis is alles overhoop gehaald. Tor toe heeft het onderzoek geon resultaat opp: lever*. Nader: De inbrekers hebben allerlei kasten met een bijtel opengebroken en voor oqgevoer 25 30.000 gulden aan sieraden moegenomon. Overigens werd, voor '/.oo- vct kon worden nagegaan, niets van v aarde er- mist. De dieven hebben o.a. al het tafelzilver on,jan- geroerd gelaten. Pogingen door de recherche aange wend met een politiehond om een spoor te vin ten, hebben geen resultaat gehad. Do inbrekers zijn dooi' den kelder binnengekomen en Rebben, toen zij bin nen waren, allerlei voorzorgsmaatregelen genomen om ontdekking te voorkomen. De recherche zet het onderzoek krachtlgvoort, ook buiten Utrecht, doch tot nu toe zonder eenig resul taat. Een, belooning van f5009 is uitgeloofd voor hen, die inlichtingen kunnen geven, die leiden tot opspo^ ring van de gestolen sieraden. KERMIS IN LIMBURG. Uit Heerlen, 24 Juni. Limburg staat, aldus de Tel., in, het teeken der kermis, met zijn stoeten, zijn vla's en zijn stroomen bier. Eigenlijk is het in Limburg bijna altijd hier of daar kermis, van het vroege voorjaar tot het late najaar. - De meeste plaatsen houden er wel drie of vier op na, maar in deze maand en vooral in deze week zijn er de meeste en de grootste. Donderdag was het Sacramentsdag en naar oud gebruik zijn daarom Zondag overal de Sacramentsprocessies of bronk-ker- misprocessies uitgetrokken. In vol ornaat hebben de hooge geestelijken der plaats, het Allerheiligste rond gedragen, begeleid door ordegeestelijken en leeken. Alle plaatselijke vereenigingen gingen in den stoet en vele lieve bruidjes in stemmige kleertjes bloemen strooiend op den weg, gingen den priester vooraf, die onder den gulden hemel het Allerheiligste eerbiedig voor zich uitdroeg. Oud en jong, arbeiders en werkgevers gingen bid dend in plechtigen devoten gang, den rozenkrans in de hand, den door vlaggen en groen aangewezen weg. Hier en daar voor de ramen crusifixen en beelden - van heiligen omgeven door brandende kaarsen. Op sommige punten wordt vanaf een noodaltaar het knielende volk de zegen met het Allerheiligste gege ven, waarna een korte mis in do parochiekerk volgt. Dan stroomt het volk uit de kerk, wat voor de spul- lebazen het toeken Is dat zij beginnen kunnen. Woldra schalt en giert de muziek van mallemolens en spullen over de pleinen. De kermis, hot voornaamste feest van den Limburger. dH zijn carnaval is weer begon nen. Van heinden en ver zijn velen gokomen om do fa milie te bezoeken, do processie' te zitn en kermis te vieren. In elke 'woning, arm of rijk, heeft men vla gemaakt, groote rondo koeken van brood- of banket- kerst bedekt met spijs van appelen, abrikozen, mir- belen (zwarte bessen) of gekookte rijst. Er zijn or die zoo stevig zijn als een .plank, drie vangers dik, die staan in de maag. Anderen zijn bros en croquant en niet te onderscheiden van hei fijnste gebaK. De drogo koeken malton dorstig en vele liters bl«r besproeien het voedsel van den dag. In ieder huis i9 open tafel; vriendelijk noodt de Limburgsche huis moeder den binnenkomende uit toe te tasten en tien, tallen vla's worden verslonden met stroomen schui mend bier. Dan gaat men de kermis op. Kalm wandelt men langs de kramen. Het hossen en springen zoo ken merkend voor onze Hollandsche kermissen, ziet men hier niet. Daar wacht men mede tot men in den sloommolen of de danszaal is en in een gezwijmel van gedraai onder het helle electriek in den praal van zilverkralen en goudstiksols zijn groote'vreugde uitdanst. De poffertjes geuren, het typeerende der Holland sche kermissen mist men. Do Limburger heeft ech ter zijn patatesfriteshuizen, waar men stukjes in reu zel gebakken aardappelen eten kan. En wat zou hij malen om poffertjes? Hij heeft toch zijn vla. En naast die va zijn schink (ham). Talrijke krulstaarten heb ben voor de kermis hun leven moeten laten. Met vla en schink staat de kermisvierende Limburger op en gaat. hij naar bed. Natuurlijk met de noodïgc potjes •gersten er tusschendoor. HET DOODEN VAN VISCH DOOR DYNAMIET. PATRONEN. Uit Heerlen, 25 Juni. Reeds vroeger hebben wij in ons blad gewezen op het gevaar dat er in steekt dat van de zijde van de mijndirecties niet voldoende toezicht gehouden wordt op de verstrekking en het gebruik van dynamietpatronen in do mijnen, waar- dooj de mijnwerkers in de gelegenheid gesteld wor den, patronen bulten.de mijn mode te nemen. Ver-' schillende ongevallen zijn daar reeds het gevolg van. geweest. Wel wordt het gebruik der verstrekte patronen fouilleerd, doch zeker is het dat deze controle niet nagegaan en in enkele gevallen de mijnwerkers gc- voldoende is. Den laatsten tijd komt het althans weder herhaaldelijk voor, dat mijnwerkers in het be zit züh van dynamietpatronen. Waar halen de mijn werkers de patronen die ze met Oudejaarsavond en met het visch „schieten" gebruiken anders vandaan? Hengelaars, die in do Maas een vischje willen ver schalken, zien dikwijls doode visschen in groote me nigte in de Maas drijven. Er zijn, dan vaak weder menschen aan het werk geweest, die zich op eene gemakkelijke wijze van een zoodje visch wilden voor zien, door een dynainietpatroon in het water te doen ontploffen. Vooral nabij Urmond wordt deze wijze van vischvangen dikwijls gesignaleerd. Dit euvel wordt gewoon in het openbaar bedreven. Ontegenzeggelijk -is hot, dat do vischteelt. in de Maas door deze wijze van doen veel te lijden heeft. Waar de hoeveelheid visch de laatste jaren door ver schillende andere oorzaken toch reeds vermindert, is het steng optreden tegen dergelijke moorddadige uit roeiing eene gebiedende eisch. Tel:'* BREEZAND. 7. Dinsdag gaf de mueiokvereemgin^ „Uonoordia een concert voor donateurs en leuen in dc zaM van den heer Jb. Borst, des avonds „half negen pn*cies zoo stond er op het progTamma. Maar ra nebten zoo langzamerhand wel eenige routine gekregen in het vertalen van „preciese" tijdsbepalingen, waar het den aanvang van zomervergaderingen of voeringen betreft en zoo vertaalden wij by voorbaat genoemde begin-aankondiging door „kwart over negenen", hetgeen vrijwel bleek uit to komen. De voorzitter, de heer A. Raap, heette de aanwe zige donateurs en kunstlievende leden hartelijk wel kom. Graag zou hij er méér gezien hebben, doen daar we thans volop in den hooifcyd zijn, had hij daarop toch in geen geval gerekend. De opkomst viel hem dan ook zelfs nog mee. Door het concours te Hoogkarspel, zei voorzitter verder, was dit oonoert wat laat geworden, marïr datzelfde conoours hab aaö* den anderen kant de muziekvereeniging in de gelegenheid gesteld om aan haard onateurs en leden te toonen, dat hun belangstelling in „Conoordia" niet misplaatst was. Het was d».n ook te hopen, dat die belangstelling

Schager Courant | 1924 | | pagina 2