Alcmaria ViclrixlCI Bezoek morgen op 't Sparta-veld den groeien Propaganda-wedstri d Itadio-rede van Minister Colijn. VIERDE BLAD. Gemengd Nieuws. Aanvang 21|2 uur. Donateurs geen vrije toegang. Binnenlandsch Nieuws Zaterdag 28 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7458. OVER DE BESTRIJDING VAN DE TUBERCULO- SE VAN HET RUND. t Tr In het Handelsblad schrijft de medewerker L. II. W. het volgende over bovenstaand onderwerp: In de „Annales de rinstitut Pasteur" van Mei 1924 h komt een belangwekkend artikel voor van den be- kenden onderdirecteur van het Institut Pasteur te 1 Parijs, Calmette, en zijn. medewerker Guerin, over f bovengenoemd onderwerp. Calmette heeft met Gué- rin sinds 20 jaar aan het vraagstuk van de tuberculo- j se bij het rund' gewerkt en in zeker opzicht zijn deze onderzoekingen tot een goed eind gekomen. De beide I geleerden beschrijven thans een methode, die volgens hen in staat, is de tuberculose van het rund volkomen uit te roeien zonder groote kosten, en terwijl de me- I1 thod'e ongevaarlijk is voor den mensch. Ik vind het belangrijk hier over deze uiterst- ge wichtige zaak iets mee te deelen, omdat de schrijvers I bereid zijn alle mogelijke hulp te bieden aan hen, 1 die hun methode willen toepassen, mits zij slechts verzekerd zijn van een behoorlijke deskundige con trole der resultaten. Ik zon) het ,ten zeerste toejuichen, als hier in ons land deze proeven op ruime schaal konden worden genomen. r Over het belang van de zaak zelve behoef ik wel j tniet te spreken; economisch is de uitroeiing van de I runder-tuberculose een zeer gewichtige zaak. Boven- I dien wordt ook de gezondheidstoestand van1 onze be- I volking er door gebaat, daar bij algemeene toepassing van hot middel de besmetting van onze jeugd met rundertuberkelbacillen uit de melk niet meer zal voorkomen. Het zoeken naar een middel om de runderen te be veiligen tegen tuberculose is natuurlijk niet van vandaag of gisteren; reeds jaren lang heeft men in deze richting proeven gedaan en er zijn verschillen de methoden bedacht, die ech'ter tot heden weer alle l zijn verlaten. De methode van Behring is wel de j meest bekende; daarnaast moeten Robert Koch en de Belg Heymans genoemd worden. De methoden I van alle drie gaan uit van hetzelfde principe: bij het jonge rund worden levende tuberkelbacillen tngespo- ten, die op verschillende wijze verzwakt zijn en bij F het dier geen ziekte verwekken. Het is het principe van de koepokinenting, dat Pasteur verder heeft ont- i wikkeld; het zoeken was naar een tuberkelbacillen- stam, die voor het rund niet meer kwaadaardig was j en toch onvatbaarheid) teweegbracht. Behring heeft dit vraagstuk trachten op te lossen I door gebruik te maken van een tuberkelbacillen- stam, die uit een geval van tering bij den mensch j gekweekt was. Het was nl. bekend dat de zooge- I naamde menschentuherkelbacillen voor het rund I weinig of niet schadelijk waren en inderdaad ver-' droegen- do runderen de inspuiting van het „bovo- vaccin" meestal goed. De methode heeft echter niet voldaan en is alge- i meen verlaten; de onvatbaarheid bleek dikwijls slechts korten tijd te bestaan, maar bet ergste was, dat de „bovovaccinbacillen in het lichaam van bet L rund niet dood gingen. Dikwijls ontstonden plaatse- lijko ontstekingsprocessen, waarin de ingebrachte btf- cillen bleven leven. Op deze wijze was zulk een rund een gevaar voor de omgeving en des te gevaarlijker omdat de bacillen humane bacillen waren, die dus voor den mensch bijzonder gevaarlijk zijn, veel ge- j vaarlijker dan de rundertuberkelbacillen. Soms wer- j den de bacillen met de melk uitgescheiden, meestal met de ontlasting. Ook voor de jonge kalveren zelf was de methode niet altijd zonder gevaar. De metho- de van B. Koch, het zgn. tauruman, bestond in de in- I spuiting van verzwakte rundertuberkelbacillen: die f van Heymans in het inbrengen onder de huid van bet kalf van een dun zakje, dat gevuld is met le- vende, virulente tuberkelbacillen. De bedoeling was, dat de bacillen ter plaatse zouden blij'ven liggen en door hun stofwisselingsproducten de dragers van 't zakje onvatbaar zouden maken. Al deze methoden en nog vele andere, die ik hier© iet zal noemen en die op hetzelfde principe berusten zijn onbruikbaar gebleken. Vóór ik nu overga tot de beschrijving van de vondsten van Calmette en Guérin, wil ik nog even de methoden van Bang beschrijven. Bang is op een geheel andere wijze te werk gegaan. Indien men tuberkelbacillen laat groeien op een vloeibaren voedingsbodem, b.v. bouillon met glycerine do n scheiden zij in de vloeistof een eigenaardige stof af. hot zoogenaamde tuberculine. Dit tuberculine is geheed onschadelijk voor dieren, die nooit tuberkel bacillen hebben binnengekregen; de anderen, die óf tuberculeus zijn, óf op een vroeger tijdstip aan tuber culose hebben geleden (het tuberculeuze proces kan zoo klein zijn geweest, dat de dieren niet ziek wa ren). vertoonen na de inspuiting van- het. tuberculine ziekelijke veranderingen; zij krijgen koorts. Druppelt men het tuberculine in de oogen van de dieren, dan worden deze rood en ontstoken, indien zij tuberculeus waren of nog zijn. -Met deze inspuiting kan men dus de dieren, die geheel vrij zijn van tuberculose, on- derscheiden van de zieken of verdachten. Bang doet nu by alle runderen van een boorderif II een tuberculine-inspuiting en scheidt de dieren in twee groepen, al naarmate zij wel of niet gerea geerd heb hen op de tuberculine. De tuberculeuze dieren worden langzamerhand opgeruimd; krijgen fij kalveren dan worden die zoo spoedig mogelijk in den stal der gezonden gebracht, waar zij niet besmet kunnen worden. Op deze wijze gelukt het ra een korte spanne tijds (b.v. drie jaar) een hof stede geheel' van rundertuberculose te bevrijden. Helaas zijn er aan de methode van Bang bezwa ren verbonden. De tuberculinereactie is niet al tijd absoluut betrouwbaar; het kan voorkomen, dat een dier negatief reageert en toch later tuberculosé krijgt en dan de andere dieren van den gezon den stal weer aansteekt. Toch hooft de methode van Bang al veel goeds gedaan, maar naar een £n octo werkwijze, die de kalveren onvatbaar maakt ook in een besmet milieu, werd nog Bteeds verlan gend uitgezien. De talrijke proeven over de onvatbaarheid van het rund- voor besmetting met tuberkelbacillen hebben uitgemaalct, dat het inderdaad gelukt de dieren door een inspuiting met levende, weinig vmilonte bacillen onvatbaar te maken. De onvat baarheid blyft bestaan zoolang nog levende bacillen aanwezig zijn in het lichaam van net dier. Calmette en Guérin zijn er nu in geslaagd een tuberkelbaccilenstam te kweeken, die volmaakt on schuldig is voor alle bekende dieren tot de cavia toe en die ook voor den mensch en den chimpansee absoluut ongevaarlijk is. Het verlies van de virulen tie is bovendien volkomen: onder geen omstandig heden is het geflikt de bacil weer virulonter te maken. Wel scheidt de bacil nog tuberculine af in vloeibare voedingsbodems en bewijst daardoor, dat degelijk een echte tuberkelbacil is. Zij hebben deze bacillensoort gekregen door bovine tu berkelbacillen op aardappels te kweeken, die in Ral gedrenkt waren.- j S l 5 rundergal, die de bacillen zoo veran- laboratorium is de bacil twee honderd keer overgeënt op dezen voedingsbodem (ra de© tijd van dertien jaar), daarna is hu op ge wone aardappel met glycerine, zonder gal, verder gekweekt en heeft al zijn eigenschappen tot heden gehouden. Spuit men een dier in met deze bacillen, dan kunnen zij natuurlijk ook met de ontlasting, misschien ook met de .melk worden uitgescheiden, maar dit is ong^vaariok, omdat de bacill-ii g.-.-n enkel wezen ziek maken. Galmette en Guérin hebben nu kunnen bewijj- zen, dat de inspuiting van een betrekkelijk groote hoeveelheid van deze gal-tuberbacillen .(zij noemen ze bacil B. C. G.) dü jonge kalveren deze om%fcbaar maaht: voor een tuberculeuze besmetting, hetzij deze experimenteer dan wel langs natuurlijken weg is verkregen. Reeds vroeger hadden zij meegedeeld, dat zij de jonge kalveren, na de inspuitiag hadden laten leven in stallen, vlak naast dieren, diaan open longtuberculose leden en dat de vooraf geënte dieren 18 maanden gezond waren gebleven, terwijl de controïedieren ongeveer alle aan de ziekte wa ren bezweken. Deze proeven waren gedeeltelijk gé- durende den# oorlog genomen, toen 'Calmette in Rijssel was ingesloten en de waarnemingen soms ondèr zeer dramatische omstandigheden moesten plaats vinden. In zijn laatste artikel beschrijft hij nu, hoe hij de wijze van inspuiting heeft veran derd: in plaats van in de aderen, spuit hy nu on der de huid in; do inspuiting wordt elk jaar her haald. Galmette beveelt aan, alleen de jonge kalveren in te spuiten: zijri geneeswijze is voorbehoedend, niet genezend. Bij oudere dieren moet de inspuiting ontraden worden, omdat bij dieren, welke roods tuberculose hebben, soms onaangename gevolgen na de inspuiting optreden. De immuniteit, die na da inspuiting optreedt, is zeer groot; de dieren kunn< n daarna reusachtige hoeveelheden virulente bacil len verdragen. De bewerking is uiterst eenvoudig; de kosten zullen zeker zeer gering zijn. Wie van onze vee houders biedt zijn veestapel aan tot het nomen van verdere proeven? Ten slotte nog een opmerking. Uit het boven staande zal' wel gebleken zijn, dat voor de bestrij ding van de tuberculose bij den mensch niet zoo heel veel is te verwachten van do nieuwe methode. Alleen zou men er over kunnen denken, om zuige lingen van moeders met open tuberculose, die daar door bijzonder gevaar loopen in hun eerste levens jaar ernstig besmet te worden en aan die besmet ting te gronde te gaan, hoer spoedig na 'de geboorte met .de galbacillen in te spuiten. Ik vermoed, dat Calmette tot dergelijke maatregelen wel spoedig zal overgaan; hij aeelde reeds mede, dat zijn bacil bij een mensch (vrijwilliger) ingespoten, ge heel en al onschadelijk was. MUNHARDTs Staal-Tabletten 90« Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten .75=* Laxeer-Tabletten .60« Hoofdpijn-Tabletten Bij Apofh. en Drogisten. UIT RUSLAND. In Rusland is dezer dagen een werk verschenen van D. Delert, getiteld „Nieuwo namen in Sowjet- Rusland", vvaarin voorbeelden worden gegeven van j tegenwoordig in zwang zijnde voornamen, welke het* 'zij aan de namen van bekende bolsjewieksche lei ders hetzij aan sowjet-instellingen enz. herinneren. Heel doorzichtig zijn al de naman Lenul, Z&nowi, Loenatsjara, Dzerj, Boecharisa, Marxina enz. Min der doorzichtig voor wie niet in de huidige Russische terminologie thuis is zijn namen als Kompart (comm. partij), Narkom (afkomstig van Narodni kom missariat volkscommissariaat., Awangard (avant- garde!), Agitprop (agitatte-propaganda). ZeUs de meisjesnaam Smytsjka komt voor (het Russische woird smytsjka beteekent „aansluiting" en wordt den laatsten tijd vooral gebezigd in verband met de ptlitiek van toenadering tuschen do arteiders- en de I boerenbevolking. DE WAARDE -VAN EEN KOK. President Doumergue heeft nu definitief bezit genomen van ii^t Efysée-paleis. Bij het verlaten van het Petit 'Luxembourg' bracht de offieieelo staf van den senaat hem zijn hulde en antsvooiti- dend pp hun beste wensohen, zeide Doumergue, dat zijn oude medewerkers altijd bij hem op de zelfde sympathie en welwillendheid zouden kunne© rekenen. De president heeft overigens bij zijn benoeming een groot aantal gelukwenschen ontvangon. Veie van dezen zijn zeer vertrouwelijk geschreven o.a» een van den burgemeester van een Hein visschers- dorp nabij Aigues Mortes. De „Daily Tel." maakt er melding' van. Do burgemeester schreef o.m.: „Hebt ge een goeden kok op het 'Elysée? Alles hangt daarvan a£. Een slechte Jcok veroorzaakt een slechte maag en een slechte inaag verlamt de beste bedoelingen. Indien de man, die met- de verzorging van uw appetijt en uw gezondheid niet voor zijn taak geschikt is, laat rne dan door een uwer secre tarissen een woordje weten, en ik zal het me eon eer rekenen tot u to komen en de Elysée-keukeni te bestuien.. Ik wensche chter de belangen van de gemeente, waarover ik burgemeester ben. te blij- DE TOILETTAFEL VA* MAR IE ANTOINETTE GESTOLEN. Dieven hebben oen bezoek gebracht aan het kasteel van Rambouillet, het favoriete verblijf van koningin Maria Antoinette en de officieel© zomerresidentie van den Franschen president. In een der paviljoenen van het kasteel bevindt zich een geheime nis, welke door een geheime knop kan geopend worden en een prach tige toilettafel te zien gaf. Deze tafel, welke sinds den dood van de koningin intact was bewaard is nu door de dieven leeggeroofd. UITZETTINGEN IN HET BEZETTE GEBIED IN GETROKKEN. Uit Parijs».26 Juni. Op voorstel' van den Fran schen commissaris heeft de oommissie der gealli eerden in het bezette gebied besloten de uitzettings. besluiten voor 7460 personen in de Eransche zone van hert bezette gebied te vernietigen. Met inbegrip van do leden der gezinnen, tot welke deze perso nen behooren, hebben nu 30.000 personen vergun ning gekregen in het bezette gebied terug te keé- ren. Reeds eerder genomen soortgelijke maatrege len betroffen een zelfde aantal' menschen, zoodat 60.000 peersonen in het bezette gebied terugkeeren. Op voorstel van# den Belgischen commissaris zijn eer ook in do Belgische zone dergelijke maatregelen genomen. EEN „TUINPARTIJ" MET 10.000 GASTEN. De koning en de koningin van Engeland hebben gistermiddag te Buckingham Palace een tuinpartij gegeven, waar niet minder dan 10.000 gasten aanwe zig waren. EEN AARDBEVING GEREGISTREERD. Uit Londen, 26 Juni. Hedenmorgen is een aard beving van zeer ernstigen omvang geregistreerd door de observatoria te Kaapstad en Svdney. De schokken duurden vele uren. Men meent, dat de aardbeving heeft plaats gehad op 5600 mijlen afstands van Kaap stad. ERNSTIG MIJNONGELUK. Uit Weenen. 20 Juni. In de kolenmijn Hart bij Gloggnitz is hedenmiddag een ongeluk gebeurd waarbij, voor zoover tot dusver vaststaat, twaalf mijn werkers zijn omgekomen, terwijl er nog 26 zijn opge sloten. EEN GROOT DOK TE SOUTHAMPTON. Gister heeft de prins van Wales te Southampton een nieuw drijvend dok geopend, geschikt tot opne ming va© de grootste schepen; het heeft nl. een capa citeit va© 6000 ton. LASTIG MISVERSTAND. Uit Gramsbergen, 26 Juni 'Gistermorgen waren enkele vertegenwoordigers van do firma E. Ekker Jr. te Hengelo alhier bij het hotel Het Witte Huis aan de Vecht, om daar een zeer snelle Elto-aanhangmotor te beproeven. Deze werd bevestigd aan een roeibootje van den heer Kievits. den eigenaar van het hotel. De motor werkte prachtig en bleek uitstekend te vol doen. In weinig tijds waren de heeren uit bet oog verdwenen, tot ze bemerkten, dat ze de grens over varen. IJlings werd teruggekeerd, doch ze wbrden opgemerkt door een paar kommiezen, die meenden, dat de boot met motor uit Duitschland kwam en de boot met motor werden in beslag genomen, zeer ten ongerieve van de inzittenden, die dien eigen middag nog voor énkele genoodigden wenschten te demon streren. Verscheidene getuigen verklaarden, dat de heeren uit Hengelo en niet uit Duitschland kwamen; verpakkingskist en gereedschappen waren mede nog in het hotel. Niets 'hielp; de inbeslagneming bleef gehandhaafd. Het is te verwachten, dat het misver stand spoedig zal worden opgehelderd. ARBEIDSVOORWAARDEN GEMEENTEPERSO. NEEL TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, met de stommen der Vrijheidsbonders, Chr-Historische en Communistische leden tegen, do voorstollen van B. en W. aangenomen tot vaststelling van 't accoojd in het Gemeenschappelijk Overleg bereikt over -de ar beidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. UIT DE8.D.A.P. Het Volk deelt mede, dat op de gecombineerde ver gadering van het partijbestuur der S.D:A.P. en de Kamerfractie, die te Amsterdam gehouden is, bespre kingen werden gevoerd over den politieken toe stand, waarna besloten werd. dat het partijbestuur een commissie zal benoemen, die voornamelijk de ge dragslijn inzake de financieele politiek zal hebben te onderzoeken en voorstellen dienaangaande te ont werpen. HUISONDERWIJS OP MARKEN. Op het eiland Marken is de openbare lagere school op 1 April 1922 ojogeheven als gevolg van de oprich ting eener Ned. Hervormde school. De ouders van een tweetal kinderen hebben sindsdien getracht op kosten van de gemeente huisonderwijs te verkrijgen, dat. -door het oud-hoofd der openbare school, mevr. Breekveldt, zou worden gegeven. Het verzoek daartoe werd door den gemeenteraad een cn andermaal afgewezen. Ten slotte heeft de raad moeten zwichten voor de al te duidelijke be woordingen der L. O—wet. De burgemeester is toen met een compromis-iroors-tel gekomen, waarbij de be reidwilligheid oo© huisonderwijs te geven beperkt werd Lot de minimumeischen van de Leerplichtwet, zijnde 3 uren per week. Op het daartoe gereedge maakte leerplan en den lesrooster is de sa©ctie van het. Rijkssohooltoezicht vericregen. Te vergeefs hebben de ouders geprotesteerd tegen deze huns inziens onvoldoende regeling. Ged. Staten hebben het beroep tegen 'sraads besluit ongegrond verklaard. Do raad grondde zijn opvatting van de motieven voor de aanvrage op de nauwe familierelatie van de leerlingen tot de onderwijzeres. De onderwijzeres is nl. moeder van een der kinderen. Evenwel beriepen de ouders zich op de Kroon. Op 29 Nov. 1923 werd deze aangelegenheid voot den Raad van State behandeld. Het gemeenteraads standpunt werd toegelicht door den burgemeester en bestreden door het raadslid De Jong. Éindelijk is thans de beslissing gevallen, overeenkomstig het ad vies van den Raad van State. Het gemeentebestuur is in het gelijk gesteld en deze beslissing zal algemeen in deze gemeente vol doening wekken. Er werd nu eenmaal verband ge legd tusschen <de aanvrage en de onderlinge familie verhoudingen der aanvragers. HET „PLEEGOUDERS-BEZOEK" AAN BOEDA PEST. Uit Boedapest. 25 Juni. Gisteren te middernacht zijn uit Nederland de 300 Nederlandsche pleegouders alhier aangekomen om hun voormalige pleegkinde ren, te bezoeken, die d8 laatste jaren in Nederland zijn geweest. De Nederlanders werden aan het station afgehaald door de pleegkinderen, hun ouders en verdere fa milieleden, zoodat zeker wel een 15000-tal menschen op en om het station aanwezig waren. De kinderen zongen bij het binnenrollen van den trein het Nederlandsche volkslied, waarop door de Nederlanders werd geantwoord met het Hongaarsche volkslied. DE GROOTE HELINGZAAK. Uit Amsterdam, 26 Juni. Behalve de vier boe ren, die, naar we reecis meldden, Dinsdagavond in den Anna Paulownapolder zijn gearresteerd in ver band met de bekende helingzaak van veevoeder der firma Bertels, hebben rechercheurs van het bureau Muiderpoort gisteren nog drie nieuwe arrestaties ver richt, n.1. een te Ouderkerk a. d. Amstel en twee vader en zoon aan den Sloterstraatweg. Tevens is wederom een partij goederen in beslag genomen. Het aantal verdachten in verband met deze zaak bedraagt thans negentien. Tel. ST. MAARTENSBRUG. Woensdagmorgen verzamelden zich' bij de school alhier de kinderen van de hoogste klasse om een reisje te maken naar Amsterdam. Weldra verschenen de rijtuigen, die hen naar Schagen zouden brengen. Toen in den trein en voort ging het naar de hoofd stad. Om te beginnen werd een bezoek gebracht aan de Bijenkorf, Verder werd een boottochtje en tram ritje gemaakt langs de voornaamste grachten en straten, Natuurlijk stond ook do grootste aantrekke lijkheid van Amsterdam: „Artis" op het program. Daar hebben de kinderen eerst recht genoten en kon den zij in levende lijve zien de verschillende dieren waarover meester al zoo menigmaal verteld had. Tij dig was men weer aan het Centraal Station om de terugreis te aanvaarden. Te Schagen stonden de rij tuigen weer gereed «die allen weer behouden en wel te St. Maartensbrug brachten. Zoo behoort ook dit schoolreisje weer tot het ver- ledene. Een hartelijk woord van dank aan de per sonen die de leiding op zich namen en tevens aan hen, die de kinderen in de gelegenheid hebben ge steld dit mooie schoolreisje te maken is hier zeker op zijn plaats. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen is het bouwen van een bur gerwoonhuis alhier voor rekening van den heer D. Smit te Burgerbrug gegund aan den heer J. Veu- g'7 Hz. ZUIDSCHARWOUDE. Het bouwershuis met koolberging van den heer D. Kaaij, is in eigendom overgegaan aan den heer W. Weel alhier. NOORDSCHARWOUDE. „Sempre Crescendo" kent het middel, om zich po- pui ;.;r te maken in den goeden zin van hgt woord. Heeft zij door haar matinée's velen aan zich ver plicht, door gelegenheid te geven tot het genieten van een mooi concert op Zondagmiddag, nu weer geeft ze den Langend ijkers een kans, om in deze weinig tot genieten uitlokkende 4-dorpenrIJ een volkscon cert bij te wonen, dat nu op Zaterdagavond wordt gehouden. Wij kunnen niet anders dan waardeeren de welwillendheid en het initiatief, welke van deze vereeniging uitgaan om de inwoners tot het genieten van goede, mooie muziek cp te wekken. NOORDSCHARWOUDE. Het schoolfeest voor de kinderen der o. 1. school zal dit jaar gehouden worden op 4 Juli. De hoogste klassen gaan naar Den Haag, terwijl de laagste een rijtoer zullen maken naar Schoorl, Bergen, Bergen aan Zee en Alkmaar. ANNA PAULOWNA. Na aftrek der onkosten Is het batig saldo van den Huiszorgwedstrijd f3725. Hierbiji moet in het oog worden gehouden, dax de W.F.V.B. buiten zijn onkosten tot een bedrag van f 30.60 ook nog twee vijfde van de recette vorderde, waardoor het saldo nog met f24.80 werd verminderd. Jammer dat de commissie, die alle mogelijke moeite deed om dezen wedstrijd te doen slagen, over zoo'n klein saldo kon beschikken. ANNA PAULOWNA. Mej. A. Jonker, heeft te Amsterdam met goed ge- Yolg het examen voor onderwijzeres afgelegd. ANNA PAULOWNA. In een onbewaakt oogenblik heeft de anderhalf- jarigo kleine van dén heer S. kans gezien den koffio pot omver te halen, met het noodlottige gevolg, dat de kleine aa© de hekomen brandwonden ia overle den. BURGERBRUG. Men deelt ons mede, dat het de bedoeling is do nieuwe R.IC school alhier to doen bouwou in de onmiddellijke nabijheid van de R.K. kerk, indien mogelijk op hot terrein van den heer Zufc. ANNA PAULOWNA. Mej. A. Jonker alhier is benoemd tot tijdelijk on- derwyzeres aan de school in den Oostpolder. STAKING. Te Reiderwolderpolder hebben do meeste dér 700 arbeiders, werkzaam bij de indijking van dien Carel Coenraadpolder, gisteren gestaakt, omdat hun was medegedeeld, dat de loopen met vijf percent zouden worden verminderd. MAZELEN. To Volendam heerscht onder de ktnderen in hevige mate do mazelen. Reeds zijn drie kinderen aan de ziekte overleden. BERGEN. Een staf van autoriteiten bracht Vrijdag een be zoek aan onze gemeente. GecL Staten van Noordhol land hadden den Minister van Arbeid, onder wiens bemoeiingen de drinkwatervoorziening ressorteert» den directeur-generaal van de Volksgezondheid, le den va© den Raad van Toezicht op de provinciale be drijven en andere Rijks- en provinciale autoriteiten uitgenoodigd de werken van het Provinciaal Water leidingbedrijf te bezichtigen. Het gezelschap werd' ge leid door den Commissaris der Koningin en bracht een be7x>ek aa© het pompstation. Hierna vertrok het gezelschap naar Castricum om de inwijding van het nieuwo pompstation aldaar bij te wonen. De Minister was door de zitting van de Eerste Ka mer verhinderd en had den directeur-generaal van de Volksgezondheid verzocht hem te vortegonwoor- digen. N OORDJHOLL. BANK. Volgens mededeeling iva© het Handelsinformatiebu reau van der Graaf en Co. bestaat het gezamenlijk actief in dei aanvraag om surseance van betaling van de Noord-Hollandsche ©ank uit: vaste goederen (kan toren .to Alkmaar en te Hoorn) volgens balanswaar- de f 85.000, gezamenlijke debiteuren f 3.045.953.59, waarvan vermoedelijk dtihieus f425.000, blijft f 2.620.953, kasgelden f 53.193, vordering op aandeel., houders voor niet volgestorte aandeelen f 20.000, meu bilair, zegels enz. f2.501, totaal f2.781.648, waartegen over aan passief staat: echuldeischers in rekening courant f 1.287.557, deposito's f863.315, Nederl. Bank. wissels in herdisconto f 257.085, Incassobank wissels in herdisconto f 143.550, totaal f 2.551.507. EERSTE KAMER. De Eerste Kamer neemt het wetsontwerp tot (wijzi ging van dé Leerplichtwet en va© de L. O-wet 1920 aan met 206 stemmen. De minister van Onderwijs zegt 1© de Eerste Kamer toe, zoo noodig door wetswijziging, een meer soepele toepassing der wet in zake het zevende leerjaar. Rede van Minister Colijn over het onderwerp: De finantieele toestand en de toekomst gehouden te Hil versum voor de radioliefhebbers en opgenomen in de zaal van den heer Vis te Oudkarspel, waar een radio toestel geplaatst is. Na een kleine inleiding van den voorzitter begint de heer Colijn, er op wijzende dat het spreken in een kleine ruimte op deze wijze is als een roepende in' do woestijn, echter met de zekerheid dat het door een groot aantal aangehoord wordt. Hij splitst zijn rede in drie gedeelten, hoe hot. was, hoe het is en hoe het worden moet. De gelden voor productieve werken wenscht hij buiten beschouwing te laten. Toen ik, aldus spreker, 12 Augustus van het vorige jaar als Minister van Finantiën optrad, was de be- grooting voor 4924 opgemaakt met een tekort va© 105 millioen. Drie weken had ik tijd om den toestand on der oogen te zien, in welken tijd het tekort tot 98 rail, lioen kon worden teruggebracht. Dat gaf den toestand echter niet zuiver weer, daar de rekening alleen 'ttekort gaf voor zoover de reke ning gepresenteerd was. Meerdere bedragen moesten nog gestort worden, o. a. een bedrag in het ouderdomsfonds, dat niet in de rekening voorkwam, waydoor het tekort op 116 mil lioen gerekend kon worden. Daar de jaarlijksche toename van het kindertal op 10 a 15000 gerekend kan worden, waardoor meer voor onderwijs noodig is. zouden we er met 116 millioen niet komen en kan het bedrag gevoeglijk op 140 mil lioen geschat worden. Dit bedrag kon tot 130 millioen teruggebracht worden. Deze toestand kon natuurlijk niet blijven. Als dat jaarlijks zoo door zou gaan zou Nederland rechtstreeks naar den afgrond gaan. In grijpen was noodzakelijk, volgens een vooraf opge maakt plan. Met de gewone zuivere bezuiniging zou den we er niet komen. Dit was bovendien reeds door Minister de Geer betracht. Wat nu noodig was. moest volgens een bepaald pla© geschieden. Ten eerste moest gezorgd worden dat de uitgaven niet meer omhoog gingen. Allerlei wetten en maatre gelen, hoe gewenscht ze ook imochtcn zijn, mochten niet lot uitvoering komen. Ik heb brieven gekregen, waarin op allerlei wiize een bezuinigingsideo werd aangegeven, doch in alle kwam naar voren, dat men zich geen -denkbeeld gaf van het groote tekort dat gedekt moest worden. Om daarvan een denkbeeld te geven, gaat men vanaf 1 Januari nachts 12 uur beginnen met elke minuut 10 bankjes van 25 neer te leggen; doe dat steeds door het geheele jaar, tot 31 December 'e nachts en men zal juist het bedrag van 130 millioen uitge teld hebben. Men begrijpt, dat daarvoor geen eenvoudige maat regelen te nemen waren. Gemis aa© begripsvermo gen kwam dan ook in eiken brief naar voren. Het kon beschouwd worden als gepraat uit de kinderka mer. Op verschillende posten van de begrooting is geen enkele cent te bezuinigen, talrijke bedragen, als de Nat. schuld, uitkeering aan ouderdoms- en invalidi- teitsfonds enz. stonden vast. Op de arbeidsinspectie en volksgezondheid kon niet meer dan 2X millioen bezuinigd worden. Onder oogen werd gezien, dat het departement van Arbeid meer dan de halve salarislast draagt en meer malen werd gezegd, dat de schoolwet oorzaak geweest is van onmatige splitsing, wat ik niet ontken en ton zeerste betreur. Veer invloed op dit groote tekort bad dat echter niet, daar de onnoodige splitsing van de

Schager Courant | 1924 | | pagina 11