J De Duikbootkapitein, Gemengd Nieuws. Op groot verlangen wordt nogmaals heden avond Zaterdag de prachtfilm gegeven in Cinema SCHINKEL. AANVANG 8 UUR. Marktbertchifa Predikbeurtea Plaatselijk Nieuws. laatste Jaren otet mees vendelt dan een JaartiJkscho uitgaaf, van 5 millioen. Ook in versobering alleen kon de 130 milüoen niot govonden worden, al moest dit dan ook voorop staan. Diverse bezuinigingen werden aangegeven, tot een bedrag van 50 millioen, dat echter weer tot 40 ver laagd moest worden en door noodzakelijk te nemen maatregelen niet hooger in rekening kon worden go- nomen dan 30 millioen gulden te bereiken na enkele jaren. De ambtelijke salarissen yorderden een uitgaaf van 210 millioen per jaar, wat onmogelijk gehand haafd kon worden. Ze waren vastgesteld op het hoog ste punt in do conjunctuurperiode. De niet ambtelijke personen waren ook in' salaris teruggegaan en zoo werd berekend dat dit bedrag met 35 millioen verlaagd moest worden. Een tweetal bedrijven, spoor en post, welke zich zelve moeten kunnen bedruipen, loverden elk Jaar een tekort op van 25 (millioen gulden. Zoo kwam ik tot een bezuiniging van 30 en 35 en 25 is 90 millioen, doch de overige 40 millioen kon niet uit verdere da ling gevonden worden. Daarvoor waren eenige nieu- we belastingen noodlg en zoo kwamen belastingen op thee, rijwielen, tabak en? Veel kritiek wua hiervan het gevolg, doch wat me hot itfcïost trof, was, dat niemand met andere voor stellen kwam. Wibaut was de eenige die middelen aangaf, doch hij word van de eene loopgraaf in do juk 1 ere teruggedrongen. Hij stelde een .progres sieve winstbelasting voor op de N.V. als eenig middel on waaruit voldoendo te halen zou zijn, om tot een sluitend budget te komen. Niemand zal ech ter met ernst gelooven, dat op die manier de toe stand gezond te maken is. Ik ontken niet dat het grootste deel der besparing pas op den duur komt, daar alle uitgaven berusten op wetten en bepalingen, terwijl er ook rekening jnee dient te^ worden gehouden, dat do duizenen ambtenaren niet plotseling op straat gezet kunnen worden. Ik zeg met dat de salarissen der arabtena- naren te hoog waren, doch de vraag is, of de Staat ze langer kan blijven dragen. Allerlei opmerkingen kwamen, dat het niet in directe belastingen gezocht werd, doch# niemand toonde aan, dat het uit de directe belastingen mo gelijk was tot resultaat te komen. Verhooging van directe belastingen ïnoost bij ▼oorbaat afgewezen worden, vooral ook, omdat de ambtelijke personen al9 hun oordeel uitspraken, dat daaruit niets meer te halen was. Met belasting op de N.V. zou van dezelfde be dragen twoemaal belasting geheven worden. Dit werd vergeten. Een dergelijke maatregel was niét toelaatbaar. Het belasten van een zekere categorie is als het leggen van belasting op ieder wiens naam b.v. met een G. begint. Wat de toestand thans betreft, zeg ik bij voor baat tot de Kamerleden, die onder mijn gehoor mochten Zijn, dat ik zeer globale cijfers noem, waarover ik niet in de Kamer in debat zal treden. Hier noemde de spreker verschillende bedra gen, waarbij o.a. een bezuiniging van 121/* milli oen op militaire uitgaven, waarbij hij de overtui ging uitsprak dat met do begrooting voor 1925 oen sluitend budget verkregen zal worden. Echter gekomen tot liet derde punt, zijn wn er nog niet als wee on sluitend budget verkregen neb ben. Practisch hebben we geen vlottende schulden, dochl de rekening van 1924 zal' een tekort hebben op den gewonen dienst on 1924 on 1925 zullen ook uitgaven op den 'bnitengowonen dienst hebben. Derhalve moet een stijging dor nationale schuld gerekend worden. Van stijging der uitgaven zijn we ook nog niet geheel .bevrijd. In de eerste jaron moet nog naar een voortgaande versobering gestreefd worden. Het moet weer mogelijk worden, dat een kleiner aantal ambtenaren beter bezoldigd wordt en ook voor andero menschen moert Nederland een land worden, waar men gaarne woont. liet onheil van het Nedarlandsche schip is wel afgewend, doch wo zijn nog- niet in veilige haven. liet is noodig dat de kapitaalvorming niet wordt aangetast. Dit brengt mee, dat voor de gewone huishouding niet een te groot deel' besteed wordt. Het woord kapitaal heeft onder invloed van bepaal de propaganda een zoodanigen klank gekregen, dat men 2&ch nietl meer bewust is, dat kapitaal voor een land een zegen, doch geen. ramp is. De toenam van kapitaal is noodzakelijk in verband met de toe name der bovolking, die elk jaar op 100.000 a 150.000 geschat kan woerden en waarvoor voedsel aanwezig moet zijn. Professor Bruins heeft een becijfering gegeven, dat een kapitaalvermeerdering van 500 millioen noodig is. Ik heb ook.een becijfering gemaakt en kom tot 300 a 350 millioen. is geen sprake van, dat het Noderlandscho kapitaal zoodanig toe neemt. Eerder geloof ik aan interen Dit heeft een steeds aangroeien van het paupe- risme tengevolge. Toename van kapitaal is poo- dig, ook om den belastingdruk te verlichten, met name is dit voor de directe belastingen noodzake lijk. De toekomst zal brengen eenige jaren van toene mende waakzaamheid. We hebben noodig een toe stand waarbij een algemeene ontwikkeling kan wor den tegemoet gezien. Hiermee heb ik gezegd. Tk hoop, dat |Jen me heb ben kunnen verstaan. Saluut, DE VERVUILING VAN KUSTWATEREN MET OLIE. Uit Londen, 27 Juni. Gisteren is een congres ge houden door den bond voor Vogelbescherming, waar op do nadruk gelegd werd op de noodzakelijkheid van oen internationale overeenkomst, ten einde te komen tot bescherming van de vogels en viaschen tegen de gevolgen van de olie die door de schepen langs de kusten in hot water wordt geloosd. Verscheidene sprekers hadden het over de groote verwoesting, aongoricht onder de levende wezens van de zee, die dagelijks plaats vinden aan de Engelsche kusten. Er werd oen motie aangenomen, waarbij de com- N missie van de internationale scheepvaart-conferentie werd aangewezen om haar aandacht te wijden aan' het vraagstuk der vervuiling door olie en waarin het gebruik werd aanbevolen van olie-seperators aan boord van de schepen der verschillende maatschap pijen. DE VLIEGTOCHT VAN AMUNDSEN NAAR DE POOL UITGESTELD. Het Holl. Nieuwsbur. meldt uit Kristiania dat Amundsen medegedeeld heeft, dat zijn Noordpool expeditie met vliegtuigen voorloopig uitgesteld is, Jour hij geen voldoenden steun heeft kunnen vin den. Zooals men zich zal herinneren, had do fabriek, die hem (lo vliegtuigen zou leveren, een korten ter mijn gesteld om het bedrag ite voldoen, terwijl bij nietbetaling do vliegtuigen niet geleverd zouden worden. MIJNGAS. In den kolenmijn Hart bij Gloggnitz heeft een mijn ongeluk plaats gehad doordien 'n afgesloten gedeel te, waar zich gas had opgehoopt, instortte, tenge volge waarvan het gas zich verspreidde en doordrong tot het gedoelte, waar do mijnwerkers bezig waron. Gistermorgen was een ploeg van 60 man naar bene den gegaan. Reeds zijn er een en twintig dooden ge vonden, terwijl het reddingswerk tnog voortduurt. Volgens een nader bericht zouden er in het geheel dertig menschen zijn omgekomen. HET VERVALLEN PETERSBURÖ. In de Petorsburgsche „Prawda" wordt gewezen op den vervallen toestand, waar de huizen en straten te St. Petersburg zich bevinden. De meeste huizen zijn in langen tijd niet geverfd en ook in andere opzichten zeer vervallen. Met de 6trat%n Is het al niet veel be ter; het plaveisel is erbarmelijk slecht, zelfs in som mige hoofdstraten. Bovendien is de laatste tien jaar zoo goed als goon reparatie verricht aan het riolee- ringsnot en het konalenstelsel, zoodat op verschillen de plaatsen ln de stad. zomers bijna voortdurend een stank valt waar te nemen. EEN AARDSCHOK TE BOEDAPEST. Men verneemt uit Boedapest, dat daar een aard schok is gevoeld, die tien seconden duurde. Vele rui ten braken en in de huizen werd veel schade aange richt. Vele bewoners vluchtten de straat op en ble ven tot het aanbreken van den dag in de open lucht. DE TUNNEL ONDER HET KANAAL. Uit Londen, 27 Juni. Groote belangstelling is gewekt door de verklaring van' den eerste-ministér, j dat hij een buitengewone bijeenkomst heeft uitge- sohreven van de rijksverdedigongscommissie voor1 do volgende week, om over het plan tot het bou wen van een tunnel ondar ifet Kanaal van ge dachten te wisselen. Bijzondere voldoening wordt te kennen gegevén in verband met MaoDonaM's stellige belofte, dat er geen uitstel zal zijn behalve dan wat mocht voortvloeien uit overwogingen in verband met de ontwikkeling van de landmacht, de marine en de luchtvaart sedert den oorlog. Hij voegde er aan .toe, dat hij wilde trachten het rapport nog voor het reces van het Lagerhuis in te dienen. Vier honderd leden van het parlcraént steu nen naar gezegd wordt het plan en indien de hou ding van de regeering gunstig is zal een van de meest romantische ingenieursplamien van de ge schiedenis binnen het bereik van uitvoering wor den gebracht. Men schat dat de bouw van ae Kar naaltünnel ongeveer vijf jaar zou duren en een I belangrijk en gunstig resultaat zou hebben ten opzichte van het vraagstuk van dé werkloosheid. I In een memorie, die gisteren aan MacDonald is I overhandigd, worden de kosten van het werk ge- schat op 29 millioen Pond, terwijl de geschatte op-1 ^brengst van de onderneming een dividend van I acht paroent van het kapitaal zou mogelijk maken. HOOGWATER IN NOORD-ZWEDEN. Uit Stockholm, 27 Juni. In hefc noorden stroomt het water met geweldige kracht van de I bergen: het dreigt noodlottige gevolgen te veroor zaken. Verschillende stations, waar hout wordt ver zameld, zijn weggespoeld. Verscheiden bruggen, o.a een van den spoorweg StocholmLapland, worden ernstig bedreigd on als, do'laatste dammen in de groote rivieren, die thans vol' stammen liggen, bezwijken, dan zullen er enorme hoevelhdén hout do Bothnischo golf indrijven en verloren gaan. De hoeveelheid hout in do Vindel-Elf wordt geraamd op een waarde van twaalf millioen kronen. Een groot aantal arbeiders is bezig met het ver- Sterken van dammen en bruggen. EEN NIEUW SOORT LICHT. Te Parijs is een demonstratie gegeven van een licht dat geen warmte geeft. Dr. Edouard Branly zal in de Fransohe academie der wetenschappen over deze vinding van eetn Fransohen# geleerde, wiens naam Dussaud is en die de vrucht is van een vijftienjarig onderzoek, eenige mededeelingén doén, doch daarbij niet in details gaan, aangezien de uit vinding ook voor de nationale defensie van betee- kenis schijnt te zijn, zoodat de ministeries van oor log fin marine de meer uitvoerige inlichtingen er over zullen ontvangen. Het nieuwe licht schijnt in ondoorschijnende voorwerpen min of meer op de wijze van X-stralen te kunnen doordringen en zichtbaar te kunnen maken wat zij inwendig bevat ten. DE DUITSCHE GEVANGENEN EN BALLINGEN. Uit Dusseldorf, 27 Juni. De omvangrijke clemen- tiemaatregelen van Frankrijk veroorloven, op enkele zeldzame uitzonderingen na, den gelijktijdigen terug keer in de Fransche zone van alle ballingen in het Ruhrgebied en het bruggehoofd Dusseldorf. Maat regelen tot opschorting van straf, die binnenkort worden gevolgd door definitieve gratie, zijn even eens getroffen ten gunste van hen, die veroordeeld zijn wegens het plegen van lijdelijk verzet. De dos siers van degenen, die veroordeeld zijn op grond van het gewone recht, zullen opnieuw worden on derzocht; de betrokken gevallen zullen in aanmer king komen voor maatregelen van clementie. Een aantal der Duitsche spoorwegarbeiders, die den 7en Mei 1923 te Mainz tot een totaal van tachtig jaar gevangenisstraf veroordeeld werden, zijn thans door de Fransche autoriteiten in vrijheid ggesteld. HET STOFFELIJK OVERSCHOT DER RUSSISCHE KEIZERLIJKE FAMILIE. Onlangs is medegedeeld, dat de „Matin" bijzonder heden had gepubliceerd omtrent het lot der in Je- katerihenburg door de bolsjewieken vermoorde Rus sische keizerlijke familie. De Fransche generaal Ja- nin zou de asch der verbrande lijken van den tsaar, de tsaritsa, de tsarevitsj en de dochters des keizers, naar Frankrijk hebban overgebracht met het doel haar aan grootvorst Nicolaas te overhandigen. In de plaats van den grootvorst echter had de heer De Giers, voormalig Russisch gezant, thans te Parijs ge vestigd, haar in ontvangst genomen en. op een onbe kende plaats gedeponeerd. Do Giers heeft geheels verhaal bevestigd, maar aan den m ••c.> irker van de „Matin" verzekerd de plaats niet te mgen aanwijzen, waar de resten der keizerlijke familie-thans rusten. Hij heeft zich verbonden nooit aan iemand de plaats kenbaar te maken. De eveneens te Parijs woonachtige Russische rech ter van instructie Sokolof, die destijds in het „pro ces" tegen de keizerlijke familie de'instructie heeft gevoerd, heeft verklaard: „Ja, het stoffelijk overschot van keizer Nicolaas II en zijn familie is in Frank rijk. Do Russen zijn hiervoor aan generaal Janin: dank verschuldigd. WETTIGING VAN KINDEREN. Uit Londen, 27 Juni. Hot Engolschè Lagerhuis nam met 177 stemmen tegen 13 in derde lozing het wetsontwerp aan. volgens hetwelk onwettige kinde ren bij een later huwelijk van hun ouders gewettigd kunnen worden. DE MOORD OP MATTEOTTL De „Corriere d'Italia" verneemt, dat geen der daar toe aangezochte advocaten geneigd is de verdediging der beklaagden in de zaak-Matteotti op zich te ne men. Telegrammen uit de meeste Italiaansche steden meidon dat de manifestaties, gehouden ter eere van Matteotti, zonder incidenten plaats hadden. De ar beid in de particuliere bedrijven werd tien minuten gestaakt, ib de publieke dionsten gedurende twee mi nuten. DE ONTEVREDENHEID IN HET GRIEKSCHE LEGER. Er is reeds met een enkel woord melding re- maakt van het conflict, gerezen tusschen een aan tal marineofficieren, niet. minder dan 82, en den mi- nistor van marine, kapitein Hajikyriakos, dien zij ervan boschuldigden bepaalde officieren bij de pro motie te hebben begunstigd. De officieren in quaestie toekenden volgens don correspondent van de „Times" te Athene een document, welks publicatie te Athene werd verboden, waarin zij het onverwijld aftroden van kapitein Hajikyriakos en de benoeming van een burgerminister, de opheffing van 's ministers parti culier bureau, de reconstructie van den Raad van Admiraals en de nietigverklaring van de jongste pro moties bij de marine eischten. Er heerschte al reeds sedert eenigen tijd ont stemming onder de marineofficieren, doch deze trad eerst naar buiten na de jongste promoties, die te danken zouden zijn aan begunstiging en niet volgens anciënniteit zouden hebben plaats gehad. Onder de officieren, die op deze wijze bevorderd zijn, was de schoonzoon van den premier, kapitein Loprestis, de chef van den marinestaf, die schout-bij-nacht is ge worden. De premier, Papanastasioe, weigerde Woens dag de commissie van marineofficieren te ontvangen, die hem kwam bezoeken om haar wenschen te uiten, waarop de officieren onmiddellijk hun ontslag in dienden. Zooals men weet, heeft de minister van marine deze* ontslagaanvrage aanvaard en heeft het parle ment, ofschoon niet met groote meerderheid, zijn goedkeuring over de honding der regeering uitge sproken. Venvacht werd dat behalve de 82 officieren bo vengenoemd, nog meer officieren bun ontslag zouden aanvragen. MEDEMBLIK, 27 Juni 1924. Aardappelen: Groote muizen f5.65 a 5.90, kleine muizen f3 a 3.70, Koksche muizen f5.55, per 50 Kg. NOORDERMARKTBOND, Noord-Scharwouda 27 Juni. Schotscho muizen f 11.50 a 12.50, drie lingen f6.40 a 7.50, kleine f0.70 a 0.90, alles per 100 Bloemkool f 14.80 per 100 stuks. Aanvoer: 76500 Kg. aardappelen, 37 st. bloemkool. LANGENDIJKER GROENTEN VEILING. 27 Juni. Wortelen f8.10 a 4.20 per 100 bos. Aardappelen: Schotscho muizen f 11.60 a 13.10, drie lingen f5.70 a 9.90, kleine fl.10 a 1.30, alles per 100 Kg. Aanvoer: 28580 boa wortelen, 285800 Kg. aardappelen. MEDEMBLIK. 26 Juni 1924. Aardappelen: Groote muizen f5.60 a 5.95, kleine muizen f2.95 a 3.90, Koksche muizen f5.55 a 5.60, alles per 50 Kg. WARMENHUIZEN, 26 Juni 1924. Schotsche muizen f 12.30 a 13.80, drielingen f7.50 a 7.80. Aanvoer: 15783 Kg. aardappelen. WARMENHUIZEN, 27 Juni 1924. Schotsche muizen f 10.90 a 12.70, drielingen f6.10 a 8. Aanvoer: 21445 Kg. aardappelen. HOORN, 26 JunL 14 st. kleine Fabriekskaas, gem. f 52, 27 st. kleine boorenkaas, gem. f51, ongem. f52, '5 st Fabrieks Comm. Kaas, gem. f 50, 34 Boeren Gom. Kaas, gom. f50. Aangevoerd' 80 stapels, wegende 42964 Kg. ■Handel vlug. ALKMAAR, 27 Juni 1924. Op de heden gehouden kaasmarkt waren aange voerd 189 stapels, wegende 196000 kilogrammen. Fabriekskaas: kleine met rijksmerk f52.50, zonder rijksmerk f47, oommissiekaas met rijksmerk f 50. Boerenkaas: kleine met rijksmerk f 52, zonder rijksmerk f 47, oommissiekaas met rijksmerk f 50. Handel vlug. ALKMAAR, 27 Juni 1924. Op jle heden gehouden graanmarkt warm aange voerd 145 hectoliters. Tarwe f 14—15, Gerst chev. f 13.50, Haver f9.5011.50, Bruine boonen f2830, Witte boonen f 30, Groene erwten f 19, grauwe f 30 per 100 kilo. WINKEL, 27 Juni 1924. Aardbeien f 13—21.50. Peulen f1013. Kruisbes sen f 56, oer 100 pond. Rabarber f 23.50 per 100 bos Kropsla fl1.60. Komkommers f1517, per 100 stuks. ALKMAAR, 27 Juni 1924. Aardbeieen f38 a 49, Tuinboonen f6 a 12. Aard appelen f9.60 a 12.50, alles per 100 Kg. Bloemkool, le soort f 14.30 a 19.20' per 100 stuks. Doperw'en f23 a 28. Peulen f24 a 34, por 100 Kg. Wortelen f 1.80 a 6,30 per 100 bos. Uien f250 a 3,10 per 100 Kg. Spinazie f6 a 16.20 per 100 Kg. Kropslïa f0.30 a 2.30 per 100 stuks. Snijboonen fl a 1.20, Spercieboonen f0.92 a 1.06 per Kg. ZONDAG. 29 JUNI. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsinfferhorn, «een dienst.' H&rinflhuizen, voorm. halfelf, Ds. van Loon. EEN BENOEMING. Tot postdirecteur te Zaandam is met ingang van 1 Juli benoemd de heer Gobius du Sart, thans post directeur te Oud-Beijerland, die daarvoor stand plaats heeft gehad te Schagen. DE RECHTE LIJN. „De Maskerspelers" van Bergen gaven Donderdag hun tweede voorstelling in de „Córès", ditmaal van het bekende tooneelstuk van Jan Fabricius, getiteld: „De Rechte Lijn". Hot is een zeer mooie, hoogstaan de weergave geworden van dit mooie stuk. Zonder uitzondering gaven alle medespelenden zich geheel en, wat veel zegt, bleken zij ook in staat door eene uitstekondo vertolking tot uiting te brengen de zoo zeer tegenovergestelde karakters, wolke de schrij ver van „De Rechte Lijn" heeft willen doen uitko men. En niot slechts de tegenstelling der ka rakters kwam krachtig uit, ook de mooie on de slechte of onbeduidendo levensopvattingen der han delende personen op zichzelf kwamen in zoodanige kleur on beschaafdheid tot uiting, dat wij niet an ders dan met groote voldoening op deze opvoering kunnen terugzien. Een prijzenswaardige eigenschap van dit tooneel stuk is nog., dat niet het heele thema uitsluitend draait om één persoon, met wiens al of .niet goede weergave het stuk staat of valt. De verschillende ka rakters elschen bijna alle hun plaats ln 't stuk op, „Do Rechte Lijn" geeft gelegenheid aan verschei dene optredendon tot mooi spel, en het is een wer kelijke verdienste van „de Maskerspelers", dat de verelschte krachten alle aanwezig en op hun goede plaats waren. Een apart woord van waardeering voor den heer G. Kooliman, voor» zijn karaktervolle en goed vol. gehouden- uitbeelding van den hoofdpersoon Wilko de Hond, en aan mof. To van Geemon on moj. Oresl Renslnk, die hare belangrijke en uiterst moeilijke ro) Ion zoo goed weorgavon; terwijl wij ovonouus met I veel genoegen terugdenken aan het spel van do heo- ren G. Meijer (de valsche makelaar) en Koert F&fovlK (de verloopen burgemeesterszoon) en, last not least. aan het lieve spel van inej. Wies van Geemon als het jonge zusje Mary. Een vrij goed opgekomen publiek uitte zijn dank- I baarheid voor het gebodene door een herhaald applaus. DRIE WIJZE GEKKEN. Het is een geschiedenis van jonge en oude liefde, een blijspel heel genoeglijk, met nog een detective^ episode, die het alles spannend maakt. Maar dit blijspel ontleent toch zijn grootste waar- i de aan de drie Wijze Gekken, zelf. Dat drietal, zoo I verschillend van persoon en karakter, levend hun sleurlcven, zoo echt aan elkaar gehecht, levend ondor hun motto: allen voor één en één voor allen en ook als 'tware saamgegrooid in hun aanbidding om de vrouw, die zij in hun jougd alle drie hebben liefge- had en nu in hun horinnering als een heilige aan- f bidden. Dit drietal te zien spelen als Donderdagavond: Ko van Dijk als de oude brommerige bullebak, Van Warmelo als de lieve, vriendelijke grijze dokter en Van Staalduynen als dé meer aristocratische rechter, is alleen een groot genot. Dit spel, zoo fijn van toon, saamgeweven tot een soms zoo treffend geheel, het was in één woord koste lijk. En het jonge paar, de vertegenwoordigers der jonge liefde. Jetty van Dijk en Carel Rijken, heb- j ben ook uitstekend spel geleverd en het geheel op i het hooge peil helpen houden. Het was de mooiste voorstelling die het Schouw- j tooneel tot dusver had gegeven. Z.B.B.H.H. „Zijne bezigheden buitenshuis hebbend" heet het blijspel dat Vrijdagavond in de schouwburgzaal van den heer Zwaag door het Schouwtooneel werd ge geven. Met deze Z.B.B.H.H. wordt getypeerd ierrpind die aan het maatschappelijk leven zich gevend, stre vend naar eer en roem, zijn huiselijk leven ver waarloost, zich daardoor van vrouw en kinderen verwijdert eni juist datgene in het leven mist wat er kleur on inhoud aan geeft. Dit in het kort aangestipte gegeven is in dit blij- spel op schitterende wijze verwerkt, zóó dat het een stukje echt en waar leven is geworden. En gespeeld, prima zooals de dames en heeren van Het Schouw tooneel dit weer hebben gedaan, brengt een ge heel dat veel genoegen schenkt. Pine Beider, Van Staalduynen. Ko van Dijk, heeft ons als echtpaar en oude vriend een trio geschon ken, dat weer in alle opzichten heeft voldaan. Hun spel, pretentieloos als het was, trof door een eenvoud en echte levenswarmte. En ook de andere leden van dit gezelschap sloten zich op uitstekende wijze aan. Het is een mooie avond geweest. SCHINKELS BIOSCOOP. In dit Theater loopt op dit oogenblik weer een nieuwe film, die weer in alle opzichten een bewijs is dat de heer Schinkel met zijn tijd meegaat en zijn publiek aan zich wil verplichten. liet is de film: De Duikbootkapitein, en liet is, werkelijk iets dat pakt. Rijk aan prachtige en treffende natuurtafree- len, geeft het den bezoeker bovendien nog de noodige spanning. Het is een film vol attractie en met groote virtuositeit in scène gezet. Het talrijke publiek heeft zich dan ook Vrijdagavond uitstekend geamuseerd. •DAAN POOL- Hedenavond treedt in Cérès op onze bekende en geliefde cabarettier Daan Pool. Hij brengt weer de mooiste levensliedjes als: Haar leege stoel; Schei- dingsfeest; Narrenlied; Ik en m'n Jan; Ze zeggen Molly en nog veel meer. GESLAAGD. Mej. C. M. Molenaar, alhier, leerling van de Rijks normaallessen te Helder, is geslaagd als omior-»ijze_ res. INMAAKCURSUS. Voor den inmaakcursus van de Vereeniging van Landbouwhuishoudondervvijs, die onder leiding van mej. W. Koopman, leerares aan de school ie Scha gen, aldaar gehouden zal wprden, hebben zich 11 vrouwen en meisjes aangegeven en wel 8 van Scha gen, 2 van St. Maarten en 1 van Oudesluis. ZOMERVACANTIE. De zomervakantie aan de Openbare School zal op Vrijdag 25 Juli aanvangen, terwijl de lessen weder op Maandag 18 Augustus zullen aanvangen. OPBRENGST BLOEMENDAG. Als resultaat: van den gehouden Bloemendag door de Typografen alhier, kan worden gemeld, dat de opBrengst bedroeg f83.28. Een mooi succes dus. MARKTOVERZICHT. De handel in vette koeien was Donderdag jl, heel goéd, de prijzen liepen van 5065 ets. per pond. Matig Was de handel in 'kalf- en geldekoeien. Stieren en pinken waren niet aangevoerd. De handel in nuchteren kalveren was iets stiller. De vette schapen werden verkocht voor f57 per stuk per koppel de duursten; de handel was best. Overhouders noteerden wij niet. De handel in lammeren was zeer matig, lam meren voor de weide tot f 32. De handel in biggen was heel aardig, veel beter dan bij' de vorige weken en durder. Het was een betere vette varkenmarkt ook, bij do vorige weken vergeleken. De handel was vlug on do prijzen aardig hooger; ze liepen van 28 tot 80 ets. per pond. De handel op de kippenmarkt was best. De kip ederen waren weer duurder en goed verkocht. De boter ging zeer trekkend: prijshoudend. POLITIM Verloren: Een horloge in armband. Vermist: Een fiets. Gevonden: Een parapluie; een wandelstok. Inlichtingen ter gemeente-secretarie. THEATER ROYAL. Vrijdagavond ging in deze kermis voor het eorst de succesfilm: Zaterdagavond. Wij hebben enkele dagen geleden de korte inhoud hiervan reeds mee gedeeld, zoodat wij ons meenen to kunnen bopalon tot de mededeeling dat de film insloeg. Het gege ven is op een aantrekkelijke manier verwerkt en alles is zper smaakvol in scène gezet, terwijl ook ver schillende spannende scènes onze aandacht vast houden. Deze voorstellingen in het Theater Royal worden echter veel aantrekkelijker nog door de medewerking van mr. Carter en miss Corrina De gunstige recensies hadden ons veol beloofd over het optreden van dit paar artisten, maar wat ons te zien is gegeven, over trof onze verwachtingen. De talenten van mr. Car ter zijrt al bijzonder veelzijdig. Wij hebbon hem kunnon bewonderen als Jongleur, als goochelaar met een woergaloosche vingervlugheid, als buiksprekor, waarbij hij met eon pop samenspraken houdt, die verbluffend zijn. Zijn weergave van een boer die een sensationeelo dramatische en comische film geniet, is oen fijn staaltje van gelaatsexpressie on voordracht. Zijn dressuur met het kleine hondje, waarbij hij toeren geeft te zien die eenig zijn, verwierf eveneens een dankbaar applaus. Maar tot slot kwam de clou: de looping the loop. Dat was verrassend in elk opzicht. De opstelling van het apparaat in een eerst donkere, later helder verlichte achterruimte, gaf reed9 sensatie. Maar toen mr. Carter zijn sterke boddy onder het apparaat zette en de heele wielerbaan met miss Corrina op de fiets optilde, terwijl deze verschillende loopings achter olkaar maakte, brak het applaus los. Het was dan ook we! een zeldzame prestatie. Het was al half twaalf toen het programma was afgewerkt, wel een bewijs dat er wat te zien was geweest

Schager Courant | 1924 | | pagina 12