E. Zaterdag 28 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7458. Staatspensionneering Zuidschar- woude-Broek op Langendijk. Gisteravond vergaderde de afdeeling Zuidschar- vvoude-Broek op Langendijk van den Bond van Staatspensionneering ten lokale van den heer l Schoenmaker onder voorzitterschap van den heer Du Burck. Deze sprak er in zijn openingswoord zijn spijt over uit, dat van de ruim 200 leden zoo weinigen ter vergadering waren gekomen, vooral op een tijd, waar- bij de volgende algemeene vergadering van den Bond de laatste is vóór de algemeene verkiezingen van 1925. De tegenpartijen zijn wèl op hun post en als die vergadering houden, is de opkomst steeds schitterend. De zaak van het Staatspensioen is toch wel een gang naar de vergadering waard, vooral als men let op de vele ouden van dagen, die buiten hun schuld in kom mer en gebrek leven, terwijl ze hun heele leven een meerwaarde hebben geschapen, die ze zelf moeten betalen in den vorm van een premiebetaling, die bij duizenden niet van het loon kan worden gemist. In dat licht beschouwd is het volgens spreker ie betreu ren, dat de liefde voor het Staatspensioen, als we die althans naar het vergaderingbezoek afmeten, tot nul is gedaald. Het Bestuur meent echter, dat het leiding j moet blijven geven in 't belang van de oude arme i menschen en zal zijn best blijven doen om de eind overwinning te bereiken. Nadat de notulen zijn gelezen, wordt door den j secretaris het jaarverslag uitgebracht, waaraan we - ontleenen, dat het ledental op 250 stationnair is geble ven dat 4 bestuurs-, 1 leden- en 2 propagandavergade ringen zijn gehouden, waarop de tooneelclub ver dienstelijk werk en spel leverde en dat de verhou ding onder de bestuursleden van den meest aange- namen aard is, wat in het belang van de goede zaak moet worden geacht. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f232.47 hadden bedragen, de uitgaven f22052, zoodat er een voordeelig saldo viel te boeken van f 11.85. De heeren C. de Jong en H. Stihs, die een en ander controleerden, bevonden alles in orde, zoo dat de voorzitter den penningmeester dank bracht voor zijn gehouden beheer. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de heeren A. Kout en P. Glas herkozen. Meegedeeld werd, dat f 15 was uitgetrokken voor het waarborgfonds ten behoeve der groote meeting te Alkmaar, op 6 Juli te houden. Bij de nu volgende behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algem. vergadering werd impera tief mandaat gegeven aan den afgevaardigde om voor hoofdbestuurslid op den heer Van der Valk te Zierikzee te stemmen, niet alleen om diens capacitei ten. maar ook om Zeeland een vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur te geven. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over het voorstel-Leeuwarden: In verband met de in 1925 te houden algemeene verkiezingen voor de Tweede Ka mer, wordt door het H.B. een speciale commissie be noemd, bestaande uit vooraanstaande bondsleden, welke commissie tot opdracht krijgt vooral het win terseizoen 1924'25 te benutten om 'n krachtige pro paganda voor de eind verwezenlijking van het bonds- doel te voeren. De voorzitter was van meening, dat met aanneming van dit voorstel niets speciaals wordt bereikt. Hij oordeelde, dat alle bondsleden in hun respectieve kiesvereenigingen hetzelfde kunnen bereiken door niet te rusten vóór en aleer het Staatspensioen als domineerend op het eerste plan voor de verkiezings campagne moet worden geschoven. Komt er nu een afzonderlijke actie van den Bond, dan zou dit slechts versnippering te weeg brengen, waar eenheid zoo ge- wenscht is. Hij achtte het noodig, dat van uit alle linksche kiesvereenigingen commissies aan het werk gaan, die er zich stelselmatig op toelegden propagan da te maken voor Staatspensioen in de kringen van de „kleine luyden" onder de rechtsche kiezers, hun er van overtuigen, hoe verkeerd het is, door de leiders maar steeds op sleeptouw te worden genomen en op die wijze oorzaak zijn. dat op den ouden dag veel el lende en kommer wordt geleden, daarbij er vooral den nadruk op leggende, dat door zoo goed als alle rentetrekkers van christelijken huize zonder blijk bare gewetenswroeging de f3 Staatspensioen is op gestreken, zonder dat daarvoor premie is betaald. De heer De Jong oordeelde, den voorzitter te opti mistisch: hij geloofde er niet aan. dat de mindere man onder de christelijke partijen het parool van de link sche Staatspensionneerders zal volgen. Zij zullen weer rechts .stemmen en de tegenwoordige meerder- derheid bestendigen. De heeren D. Zeeman en A. Kout gevoelden wel voor het standpunt van den voorzitter, die in een motie zijn gedachten had ontwikkeld. Een bepaald besluit werd dienaangaande niet genomen, zooda: ruimte overblijft, om op de algemeene vergadering deze ideeën nader uit te werken. Als afgevaardigde naar de alg. vergadering werd benoemd de heer J. du Burck. Bij het voorstel-Prov. Comité Noordholland om door het H.B. formulieren te laten drukken, betref fend het vermelden van vertrokken of ingekomen le den, werd goedgevonden aan de afd. Oudlcarspel- Noordscharwoude een schrijven te richten, om leden, die naar het ressort der afd. Zuidscharwoude-Broek op Langendijk over te schrijven naar deze afdeeling, wat blijkbaar nu niet geschiedt. Ten aanzien van de regeling voor de meeting te Alk maar werd besloten, dat ieder in eigen kring zoo veel mogelijk tot deelneming zal opwekken, dal en_ treekaarten voor deze meeting bij de bestuursleden te verkrijgen zijn, dat fietsers bij café Kramer zich zullen verzamelen en aansluiten bij Noordschar- woude-Oudkarspel en dat strooibiljetten zullen wor den verspreid om doel en streven nader uiteen te zetten. De winterpropaganda werd aan het bestuur over gelaten, dat daarvoor nog expresselijk vergaderen zal. Hoogstwaarschijnlijk zal zij worden geregeld als vo rige jaren. Daar de rondvraag niets belangrijks opleverde, kon de voorzitter deze bijeenkomst sluiten met zijn dank uit te spreken voor de betoonde belangstelling en de zakelijke en opgewekte discussies. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrij dag 27 Juni, 's avonds half acht. Afwezig de heeren Kooij en Duyves, waarvan eerstgenoemde later ter vergadering kwam. Na opening door den voorzitter worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter deelt mede, dat. bij gehouden kasop name op 26 Juni kas en boeken bij den gemeenteont vanger in orde waren. De ontvangsten waren f 126359.89/^. de uitgaven f 115742,62, alzoo een kas geld van f 10617.27/^. Van Ged. Staten is de rekening over 1922 goedge keurd teruggekomen met een ontvangst van f 138280.92M, een uitgaaf van f 132535.80^, alzoo een saldo van f5745.12. Overeenkomstig de nieuwe verordening op de hon denbelasting, welke goedgekeurd teruggekomen is, is het kohier opgemaakt op een bedrag van f313, waaraan de Raad zijne goedkeuring hecht. Goedgekeurd is teruggekomen het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 11000, voor ver nieuwing van de straat. De voorzitter doet mededeeling van af- en over schrijvingen op den dienst 1923 en deelt mee. dat er een vermoedelijk batig saldo op deze rekening zal zijn van cenige duizenden guldens. Ofschoon het bedrag nog niet vast te stellen is, geeft de rekening geen reden tot ontevredenheid. De gemeentebegrooting is met eenige bemerkingen teruggekomen. Behalve enkele administratieve wij zigingen wenschen Ged. Saten de 25 pet. welke van het Rijk terugontvangen is als bijdrage voor de U.L.O. school niet in de gewone middelen te zien op genomen. doch dit bedrag moet besteed worden voor buitengewone aflossing. B. en W. kunnen zich hiermee niet vereenieen. om dat het bedrag te laat is ingekomen om in de rekening van de U.L.O school te worden opgenomen, waardoor het bedrag tijdelijk uit de gewone middelen betaald werd. Billijk wordt het geacht, dat het nu ook weer in de gewone middelen terug komt. Een en ander zal aan Ged. Staten worden meege deeld. Ter tafel komt het voorstel van de commissie voor de lichtbedrijven om den gasprijs met 1 cent te ver lagen en te brengen voor metenras op 13 cent en voor muntgas op 14 cent per M3. De Raad gaat hiermee accoord. Dezelfde commissie stelt voor om een procedure aan te gaan met de N.V. Bouwstoffen v.h. P. Mes- selnar, waaromtrent in ons blad reeds eerder mede- deelingen gedaan zijn. Een schipper heeft het elec- trisch net aangevaren en daardoor een schade ver oorzaakt van f60.20, welk bedrag de N.V. voor de helft vergoeden wil, op grond, dat ter plaatse geen waarschuwingsbord aanwezig was. (Verslagg.1. De voorzitter licht dit punt nader toe en wijst er op. dat de firma weigert de schade te voldoen. Rechtskundige adviezen ziin ingewonnen, met gevolg dat de commissie voorstelt een procedure aan te gaan. Niet alleen is schade aangebracht aan de eigen dommen der lichtbedrijven. doch ook aan dat van particulieren, die nu om vergoeding komen bij de lichtbedrijven. B. en W. adviseeren de firma in rechten aan te spreken. Voorzitter deelt een en ander mee in verband met enkele geruchten niet overeenkomstig de werkelijk heid. De heer Jes vraagt of geen waarschuwingsborden genlaatst waren. Spreker is van oordeel, dat het als een ongeluk van den schipper beschouwd moet wo- den. Voorzitter acht het roekeloos varen. Het had niet behoeven te gebeuren als de schipper beter had op gelet. Het is mogelijk, dat op enkele plaatsen wel borden aanwezig zijn, doch de schipper was vól kernen met de omstandigheden op de hoogte. Met roekeloos varen kan eiken dag zooiets gebeuren. De heer Jes acht het niet verantwoord dat er geen borden zijn. Voorzitter is van oordeel, dat het bedrijf daarmee voldoende verantwoord is. De heer Jes wijst op het ongeval voor een paar jaar terug, waarbij de schipper het met den dood be- koopen moest. Voorzitter: Als het als een zuiver ongeluk be schouwd moest worden zou niemand er aan den ken een proces aan te gaan. Hier is echter geen excuus mogelijk. De heer Jes: Het is zeer gewenscht dat er waar schuwingsborden zijn en bij donker verlichting. Voorzitter: We zijn dat niet verplicht. De heer Jes: Het is onverantwoord. De heer Zut acht het bedrag te klein om een pro cedure aan te gaan; het gaat over een bedrag van gulden; het kost meer dan we er mee kunnen winnen. Voorzitter is het daarmee eens. Het gaat echter niet om de knikkers, doch om het recht van het snel. De firma bewijst met de aanbieding van de helft, dat ze zich aansprakelijk voelt. Bovendien wist de heer Messelaar. dat we maatregelen zouden nemen als geen betaling plaats had. doch er is verschil tusschen een officieel lichaam en een particulier. Wij procedeercn ook liever niet, doch een particulier. Wij procedeeren ook lever niet, doch zijn er toe gedwongen. De heer Kooij is het met den heer Zut eens. Het be drag is te klein en de firma toont, goede wil. We moesten die dertig gulden maar aanpakken. Als par ticulier doet men het niet en daarom is het voor een officieel lichaam cok niet gewenscht. Voorziter: Dat gaat in de practijk zoo; dat kan niet anders. De heer De Geus vraagt, of de correspondentie plaats gehad heeft voor de vergadering van de gas- commissie. De Burgemeester van St. Pancras scheen er ook niet goed mee op de hoogte en als commissie lid was het ook mij niet bekend, dat de firma de helft vergoeden wilde. Dat is in de commissie niet naar voren gekomen. Voorzitter: Het is best mogelijk dat dit niet gezegd is. Ik wil wel zoover gaan dat het niet gezegd is. De heer De Geus: In de gascommissie is gezegd, dat de firma onvyillig was. Voorzitter: Dat is ze ook. Officieel is ze onwillig. Al ging het om een bedrag van een gulden, zou ik voor procedeeren zijn. De heer De Geus: Hij toont goeden wil. Nu ik dat weet begin ik Dij te draaien. Ik ben in dit geval voor consideratie. Het blijft een ongeluk. Ik kan niet ge- looven, dat het willekeurig gedaan is. Voorzitter: Het is roekeloos varen. Ik zou de firma kunnen aanraden zich te verzekeren tegen dergelij ke ongevallen. Wethouder Ootjers is overtuigd, dat het niet moed willig gedaan is. Het zal wel een ongeluk geweest zijn, doch het feit is gepleegd. De schade is veroor zaakt. Er is met het bepalen van het schadebedrag rekening mee gehouden, dat de palen gesleten waren. Dat meen ik althans uit het schrijven van den heer Messelaar opgemerkt te hebben. We zijn niet verant woord als we gaan marchandeeren. Morgen kan er een ander feit zijn. Als particulier zouden we mis schien anders oordeelen. De heer De Geus: Elk feit moet op zichzelf beoor deeld worden. Het gebeurt steeds onder andere om sta odigb Pd en. Voorzitter: De firma Messelaar blijft halsstarrig. Zij begint door betaling van de helft, met de er kenning schuldig te zijn. Wethouder Barten: Als bij mij de boel kanot ge maakt wordt zou'ik ook geheele betaling eischen. In Nederland is maar zoo moeilijk recht te krijgen. Het gaat steeds met veel kost°n gepaard. Ik geloof dat de firma met recht vervolgd kan worden. Het is bekend genoeg dat er draden over het water zijn. De heer Zut: Er is gezegd dat de palen half ver rot ziin. Do heer Ootjers: Daarmee is rekening gehouden. De heer de Geus: Waren de kosten, die begroot ziin, geen 80 gulden. De Voorzitter ontkent dit en geeft in overweging hot. punt zakelük te behandelen. De heer de Geus voelt dat het voor een officieel lichaam een lastig geval is. Als niet geprocedeerd wordt, zou het een Trresedent schennen. Voorzitter: Officieel zijn we verplicht te proce deeren. ofschoon we er geen voorstanders van zijn. In stemmnig gebracht, wordt het voorstel om te procedeeren, met 42 stemmen aangenomen. Te gen stemmen de heeren Jes en Kooij. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Schager Courant | 1924 | | pagina 13