-Misae MitRlHBMI FhicscheBmi Zaterdag 20 Juni 1924. 67ste Jaargang. No. 7458. DERDE BLAD. Een Wereldrijk, een slier en een roode vlag. FEUILLETON. VROUWENLIST. Zis inderdaad delicaat Binnenlandscb Nieuw» Sir William was Sir William niet meor. Ik her kende hem gewoonweg niet. Ik had hem nog nooit in zoo n stemming gezien en Lady X., zijn vrouw, had plotseling zulk een haast om weg te komen en zooveel excuses om niet tijdig voor den lunch terug te zijn, dat ik begreep dat er iets in de war was. Lady X. is wel presidente van Womcns lnstitute en allerlei andere vereenigingen, is wel steeds bezig jnet liefdadigheid en wat al niet moer, zoo- dat naar vertrek geen voorwendsel behoefde te zyn, maar er rammelde toch iets. Toen Sir William en ik alleen waren em hy een nieuwe pijp gestopt en aangestoken had, stelde ny mij .voor eens te gaan kijken of de patryzen het goed deden, ondanks al het onweer dat we ge had hadden. Wij waren nog niet lang onderweg of Sir William begon zyn hart te luchten, allereerst met de ïntro- ductie: ..Vrouwen begrijpen dat zoo niet Sir William was op Wembley geweest en had daar do cowbov-vertooning in het Stadion gezien. 1 Nu is het. met do Britsche tentoonstelling op Wem- bley een gek geval. Het wordt geen groot succes. Ik geloof dat dit komt omdat het te nationaal is. Alles ie er Britsch. De Industrie, die men ziet, is Britsch, de Steenkolenmijn in Britsch, de Kunst is Britsch, Canada is Britsch, Australië is Britsch, zoo gaat het maar door met Dominions en Kolonies of hot i Nieuw-Zceland of de Bermudas of do Bahamas, de Pungab of Kennya, of West-Afrika is, alles is Britsch. Het verveelt den Brit. Het eenige brokje van het Wereldrijk, dat schittert door afwezigheid is do Iersche Vrijstaat. Die Iersche Vrnstaat is en blijft een doorn in het Britsche vleesch. Hun vlag is ook alweer ón-Bntsch. Alle dominions hebben innun vlag een hoekje gere serveerd voor 'de Union Jack, in de Iersche vlag zoekt men dat te vergeefs. Dat spreekt boekdeelen. Ware Zuid-Ierland wel vertegenwoordigd op Wembley; wellicht was het er dan wat lolliger. Het is er nu geweldig saai, het is er te degelijk. Met al die degolykheia biedt het niets nieuws. Alles schon dagewesen. Men mist er het buitenland. Mon mist er do inventiviteit en de geest der Franschen, de immitatiekunst der Duitschers. Vooral echter mist men wat van een tentoonstelling zoo'n gezel lige nonsens maakt, dat internationale gebabbel, dat doof elkaar tollen van Britten, Hollanders, Noren, Russen, Franschen, Duitschers, Polen, Tur ken, Italianen, Ru menen, Hongaren, Chineozen, Algerijnen en wat al niet meer. In Wembley is alles Engelsch. De West-Afrikaansche neger praat even goed Engelsch als de Australiër. Men mist die gezellige ondegelykheid, die eigen lijk de saus is. waarmede de tekortkomingen van alle tentoonstellingen worden weggemoffeld. Die saus ontbreekt op Wemley, men ziet daardoor te veel de tekortkomingen, gaat er één maal heen en zegt: It is not worth the trouble. Je hebt be- rfcrekkelyh een lange reis er heen, wordt doodmoe door d© geweldige afstanden, je ziet steeds hier iets of daar iets. wat je niet bevalt en do internatio nale saus. die je weer in de stemming zou brengen, ontbreekt. Do Wembley-ten toonstellingscommissie werd ra deloos. De hertog van Dèvonshire. die President is, heeft niet geaarzeld herhaaldelijk de Koninklijke familie in het vuur te brengen. Die is er verschei dene malen heengesleept en de couranten beijver den ^Zioh om het feit te vermelden, en dan een verhaal op te disschen over de belangrijkheid yan do tentoonstelling, waarvan de Koninklijke familie maar niet genoeg kon genieten. Natuurlijk trok dat wel weer menschen, maar voor één keer. Men verveelt zich op Wembley. Ik kom altijd met hoofdpijn van een tentoon stelling terug en met het gevoel, dat jk bij den neus f ©nomen ben door allerlei internationale slimme- ingen. Maar toch heb ik gedurende dat afzetten door die internationale rakkers mij wel geamuseerd. Van Wembley kom je ook inet hoofdpijn thuis, maar zonder eenige herinnering aan een grappig voorval. Men gaat geen tweede keer. Naar het En-elsch van C. N. en A. E WILLIAMSON Bewerkt door W. J. A. ROLDANUS Jr. 20. HOOFDSTUK XXII. Roger Sands dineerde dien avond alleen in zyn club. Vele kenissen begroetten hom, toen hij, heel laat, binnenkwam en binnen zestig seconden had hij tien invitaties om te dineeren. Hy sloeg zo echter alle zonder eenige aarzeling af. In de hoop een bepaald iemand aan te treffen, was Roger naar de club gegaan. Hij had zich te genover Beverley geëxcuseerd mot het voorwendsel van oen afspraak, omdat hij alleen wilde zijn. Ln een plotseling opkomende opwelling had'hij de aan justin O Reilly geadresseerde enveloppe meegenomen. Later" had hij gevoeld, dat zijn ge- hecle handelwijze van af het oogenblik, dat bij de kamer binnengegaan was, tot dat, waarop hij was uitgegaan, totaal verkeerd geweest was. Hy had pch misschien, ondanks Miss Blackburne's smeek bede, aan Beverley moeten laten zien, toen zij bin nenkwam. Als hy dat gedaan had, zou hij de waar heid omtrent die enveloppe gehoord hebben. Wan- noer Beverley haar man op zoo'n oogenblik zag, zou zp zich verraden hebben, dacht Roger, als er ten minste in verband met de enveloppe iets te verraden viel. Was het belangrijk geweest om die te verstop pen, dan zou zy dat onmiddellijk geprobeerd heb ben te doen. Had O'Reilly die bij ongeluk laten liggen, dan zou Boverley's onverschilligheid haar 10 Rogeris oogen van alle schuld vrijgepleit hebben. Hy kon er natuurlijk niet aan denken aan Bever ley te bekennen, dat hy zich verborgen gehouden en de enveloppe weggenomen had. Zij zou waar- schynlyk zeggen: f,Ik had nooit gedacht, dat jij laag genoeg< zou zyn om mij te bespieden. Waar om neb je je niet als een flinke kerel laten zien in plaats van je te verbergen?'" Neen, hy zou Beverley niet zeggen, dat hy ge tuige geweest was yan die scène tusschen haar en de parelenrygster, en evenmin, dat hij verantwoorde lijk was yoor hot verdwijnen van O'Reilly's enve loppe. Zy mocht denken wat zy wilde over het ver dwijnen daarvan, evenals hy Roger vrij was Plotseling kwam er belangstelling voor Wembley. Het on-Engelsche element daagde 0?: ^en hoorde en ^ag plotseling een woord dat niet Engelsch klonk. Het woora Rodeo. Ah, de Engelschman werd opmerkzaam. Trou wens, de Engelschman die door Londen liep, zich van niets bewust was en plotseling zyn hoed achterna kon ïoopen en daarna zag, dat die hoed door een lasso door sen cowgirl vanuit een taxi ge* worpen, af gekegeld was; begreep langzamerhand wel wat Rodeo beteekende. Het beteokondë iéts heeli on-Engolsch, want wio zou er nu in Engeland aan denken zich met iemand anders te bemoeien, laat staan iemands hoofddeksel af te gooien. Rodc-o is het woord, dat men ia Argentinië ge bruikt voor een feestelijke bijeenkomst van cow boys en cowgirls. In het stadion zou nu eiken dag een Rodeo plaats hebben. Cowboys uit Canada zoowel als uit Argentinië, waren tioor de goede zorgen van een hnpressario naar Londen gebracht, ten einde daar in het sta dion van Wembley voorstellingen te geven voor het publiek. Deze voorstellingen zouden echter tevens als by een werkelijke Rodeo gelegenheid geven, ïnödé to dingen naar prijzen, uie uitgeloofd worden aan degenen, die de behendigsten zyn. Sir William was nu naar Wembley geweest, naar de eerste Rodeo. Aanvankelijk was het een schitterende vertooning geweest, liet Stadion, dat. 120.000 menschen kan bergen, bevatte circa 100.000 bezoekers. liet binnenrijden der cowboys en cowgirls uit Canada. Amerika, Australië, Nieuw Zeeland, Ar gentinië en zoo voorts was heel aardig geweest. Daarna werden allerlei vertooningen gegeven zoo wel door cowgirls als door cowboys. Hoofdzakelijk behendigheid in lasso werpen, lasso zwaaien en paardrijden. Een der cowboys staat op zijn kop te paard en raakt met zijn lasso, dio hy in deze houding werpt, zyn doel. Toeren in een circus zijn er niets bh. Het berijden der bronco's is schitterend. Ik heb altijd goed kun nen paardrijden, maar toen ik dit rijden zag, kreeg ik medelijden met mezelf. Die bronco's gaan botken en slaan en springen, dat de stukken 'er af vliegen. Toch blyft de be rijder er meestal op. Ik zeg meestal, want er liggen een paar berijders in het Gasthuis. Daarna kwam steer-roping. Het opvangen der stieren of ossen met de lasso. Al dadelijk was een deel van het publiek onrustig geworden. De ïm- pressario zei, dat het ontevreden studenten waren geweest, Hoe dit zei, de publieke opinie verzette zich meer en meer tejjen liet „steer-ropen". Toen ten slotte een stier by het gevangen worden met de lasso, die om zijn horens geworpen werd. op de "knieën viel en een poot brak, was de publieke meening bepaald vijandig. Hetgeen pleit voor het fatsoen en ae dierenliefde van het Engelsche volk. Lord Beaverbrook. de eigenaar van de Daily Express, heeft dadelijk party te$en bet mishandelen der ossen getrokken. Sir William werd verzocht er tegen te schrijven. - Sir William is sedert met meer goed te spreken. Hij heeft zich aan het dieren mishandelen geër gerd, maar wat zal or nu van de Wereldtentoonstel ling terecht komen? Eindelijk kwam er trek naar Wembley, eindelyk was er iets bijzonders, iets on-Engelsch, waardoor de menschen in grooten getale kwamen naar Wem bley, waar de oer-degelyko tentoonstelling gehou den wordt van het Britsohe Wereldrijk. Wanneer we nu die Rodeo onmogelijk maken dan is de trek pleister weg en kan men do tentoonstelling wel op rollen. n Buitendien, de cowboys komen bijna allemaal uit de Dominions^ van het Wereldrijk. Zij komen om mede te dingen naar groote prijzen en willen daarin niet verhinderd worden. Mon zal yan die cowboys en cowgirls vijanden van Engeland maken, die, teruggekeerd in de bin nenlanden van hun respectievelijke Dominions, even zoo vele anti-Engelana-propagandisten gaan wor den en daardoor de Empire, het Britsche We reldrijk, in gevaar brengen. Wij kunnen geen anti-Engeland-propagandisten in onze Dominions verdragon, zegt Sir William, die twee jaar geleden een reis over alle Dominions gemaakt neeft en er dus over kan oordcelen. Die cowboys en cowgirls zouden gevaarlijke propa gandisten zijn. want zij trekken door de geheele do minion en hebben eiken avond gelegenheid hun mee ning ten beste te geven. Het Britsche wereldrijk heeft heusch geen stier noodig om nog meer ongenoegen te maken dan er al ls tengevolge van het roode ministerie, dat zich niet houdt aan de afspraken, gemaakt tijdens de Imperia le Eerste Ministers Conferentie in het najaar van 1923 gedurende het kabinet Baldwin. Zie wat er in het Lagerhuis gebeurd is met do Pre- ferentieele Rechten voor de Dominions! De heer Baldwin heeft op werkelijk keurige en zeer zakelijke wijze de voorkeursrechten voor' dominions en koloniën van het Britsche wereldrijk verdedigd. Hij werd daarin bijgestaan door meerdere conserva tieven, terwijl ook de heer Lloyd George alhoewel niet krachtig en te draaierig voor de motie-Bal- dwin sprak. De liberalen Asquith en Sir John Simon stonden wnV ÊEM echter weer geheel aan de rtjdo van het roode mi nisterie, dat van voorkeursrechten binnen de gren zen van het wereldrijk, evenmin Iets wil weten dan van protectie in het algemeen. Bij de stemming is Lloyd George weggeloopen, na voor een gedeelte der motie ..afgepaard" te hebben met den socialist Ben Turner. De stemming is zeer belangrijk voor Engeland. Met 279 stemmen tegen 274 is de motie.Baldwin verworpen. Een verschil van slechts 5 stemmen. Van de 257 conservatieven was er maar 1 afwezig en paarden er 6, die niet aan de stemming konden deelnemen, met tegenstemmers af. Vijf socialisten, éen onafhankelijke en negentien li beralen stemden voor de mctie-Baldwin, terwijl 166 Socialisten en 111 liberalen er tegen stemden. Hieruit blijkt, dat Asquith en Simon de meerder heid der liberalen met zich mee hebben en dat die vrij rood is. Sir John Simon, van OuitschJoodsche origine, wordt, niet erg vertrouwd wat het Britsche wereldrijk betreft en Asquith is oud. Dat deze uitslag niet bepaald gunstig is voor de toekomst der eenheid van het Britsche wereldrijk is zeker. De eerste ministers en hooge commissarissen der dominions hebben dan ook hunne ontstemming niet onder stoelen en banken gestoken, doch hopen nog op betere dagen nu de voorkeursrechten slechts met 5 stemmen meerderheid weggestuurd zijn. Allen wij zen er echter op, dat het feit waarover ik bij het optreden van het roode kabinet reeds schreef dat voorloopige overeenstemmingen tusschen de verga derende elementen eener Imperiale Conferentie be reikt, door eene daarna gewijzigde meerderheid in het Lagerhuis te niet gedaan kunnen worden op den duur fataal zal blijken voor de eenheid van het Britsche wereldrijk. Er wordt nu een onzekerheid geschapen, die niet anders dan storend op de onderlinge verhoudingen kan werken. Het is wel alsof deze Britsche wereldtentoonstelling te Wembley al de eerste schaduw wordt, die de Brit sche wereldrijkzon in zijn dalende periode vooruit werpt. Zie hoe nog een andere factor het Britsche we reldrijk benadeelen kan. In Zuid-Afrika is de Imperiale Generaal Smuts. bij de verleden week gehouden verkiezingen, verslagen, en ziet men duidelijk uit de cijfers en uit het verloren gaan van bepaalde districten dat het Hollandsch sprekende element zich meer dan de laatste jaren het geval is geweest, rondom' het nationalistische ■vaandel schaart of althans dat in achterban steunt door tegen de partij Smuts te stemmen. Zal dat nu het begin van een ernstig separatistisch streven in Zuid-Afrika beteekenen? Sir William vertelde mij nog, dat hij na afloop van de Rodeo met een paar kennissen, een Canadees en een Amerikaan, naar Londen was terug gereisd en dat het hem opviel, hoe de Canadees en de Ameri kaan een zelfde opinie waren toegedaan, die geheel afweek van de zijne, de Engelsche meening. Ik voel de wel, dat Sir William hierin ook alweer een be denkelijk „omen" zag. De stieren van Wembley zijn met roode vlag en al in de Britsche porceleinkast, genaamd wereldrijk, terecht gekomen. DE LAND ARBEID ERSWET JN WERKING. Men schrijft uit Groningen aan het Hdbld.: Vooral in onze kleistreken, waar hoofdzakelijk groote en middelgroot© landbouwbedrijven zoo van 30 tot 100 hectaren voorkomen, is de toestand van den veldarbeider de laatste jaren allesbehalve roos kleurig. De betrekkelijk lage marktwaarde -der meeste land bouwproducten in verband met hooge belastingen en eveneens hooge koop- en pachtprijzen, brengt de boe- I ren ertoe om zooveel mogelijk op de loonen der ar- j beiders te bezuinigen, in de eerste plaats door het uurloon te drukken en verder door invoering van al lerhande nieuwe machines. 't Gevolg is dat alleen nog maar de seizoenwerk zaamheden vlas wieden, vlas plukken, zichten, bie- om te donken wat hy wilde over het verdwijnen van de parelen. Hy zou wachten tot Beverley nem vertelde, dat do parelen weg waren. Vervolgens be sloot hy de enveloppe aan ö'Reillè terug te sturen. Tien minuten, nadat hy was uitgegaan, had hy haar aan een loopjongen gegeven met bevel haar dade lijk naar het Ilotel Dietz te brengen. Dan ging Roger naar de olub. Een oude konnis van hem en tevens een vriend van O'Reillv kwam daar dikwijls Zondagsavonds. Mogelijk zou nij dien avond ook komen. Koger wild© hem wat vragen. Terwijl hy deed alsof hij een avondblad las, blies een hatelijke stem hem allerlei dingen in. Als Bever ley eens op de een of andere wy'ze in O'Reilly^ macht geraakt was? Als zy hem eens liefdesbrieven geschreven had, die zy later terug wilde hebben en die hy niet geven wilde? Als zij er eens in ge slaagd was zo to stelen en O'Reilly haar gevolgd was om ze weer terug te nemen? Als hy haar daar na gekweld had en Codagh Riley (een arme bloed verwante van Justin O'Reilly misschien) als tus- schenpersoon gehandeld had? Als het jonge meisje ziekte voorgewend had om O'Reilly in huis te bren gen en cle man Beverley gedwongen had hem de parelen te geven? Hii had de hoop al opgegeven zyn ouden vriend te zien, toen deze binnen kwam. Voor hij aan een tafeltje ernaast plaats kon nemen, riep Roger hem: een "kleine, donkere man van oen Joodsch type, een vyf en veertiger misschien, met de schit terende oogen van oen wetenschappelijk man en de gewelfde wenkbrauwen van een droom or. „Allo.dokter Lewis. Ik had gehoopt je hier te vinden," zeide Sands hartelijk. „Wil je met my dineeren?" „Maar je bent al klaar. Ik zou je maar ophou den." „Ik wou je graag wat vragen, beste kerel," ver zekerde Roger nem. De dokter kwam aan Sands' tafeltje zitten. „Ik zou hier al lang geweest zijn, begon "Lewig, „maar juist toen ik hot Hotel Dietz, waar ik een patiënt heb, wilde verlaten, vroegen ze# me oven te komen kijken naar ja, raad eens wien?'" „Je vriend O'Reilly misschien. Ik heb gehoor!, dat hij daar logeert." „Neen," zeide Lcwi9, „O'Reilly niet; maar een kennis van O'Reilly in hetzelfde Hotel, dio plotse ling een flauwte gekregen had." ,Dap weet ik net al?' riep Sands uit. „De He in het "Hotel Dietz. Je patiënt was ten rooien alle arbeiders in "t geweer doen komen, maar die periodes van groote drukte zijn v«el te kort om hun een bestaan te Ycyzekvrn, zzv re delijke eischen voldoet: in het zesk'eigêbied van da provincie Groningen is de toestand thans zóó, dat bij het overeengekomen uurloon een arbeider, die 't ge- heele jaar door dag aan dag werk vindt, een bedrag van ongeveer f 1000 als jaarloon maak', 't Percentage echter dat het tot dit bedrag bréngt is al zéér gering de moesten zijn al heel blij als ze in totaal komen tot f 700 a f 750 per jaar. dat is f 14 a f 15 per week. Voor deze menschen. die voor dat loon hun veel al niet klein gezin moeten onderhouden, zijn in den tijd toen de bouwkosten het allerhoogste peil be reikt hadden, tal van woningen gebouwd, die per stuk gemiddeld op 15000 kwamen. Deze bouwkosten die tot gevolg hadden, dat aan huur een bedrag van f 3.50 a f 4 moest worden opgebracht, waren oorzaak dat deze woningen nooit erg in trek zijn geweest, te meer niet omdat de inrichting niet naar den smaak der bewoners was. Toen dan ook, als gevolg van de bepalingen der Landarbeiderswet, iedere arbeider, die zelf over een kapitaaltje van pl.m. f 400 beschikte, tegen matige rente en tegen aflossing in den vorm van annuïtei ten. uit 's rijks kas een bedrag van pl.m. f3600. kon verkrijgen voor 't bouwen van een huisje, waarbij een lapje grond behoorde, werden er spoedig, op ini tiatief .van meer ontwikkelde burgers, op verschillen de plaatsen „vereenigingen ',ot verkrijging van on roerend goed door landarbeiders" opgericht. Wat we totnutoe van die vereenigingen gezien hebben, wet tigt de hoop. dat ze in staat zullen blijken voor ons platteland een betere toekomst te ontsluiten. Wij willen in dit verband wijzen op de Noord-Gro- ningsche gemeente Uithuizen, waar binnen twee jaar tijds een vijftigtal woningen zijn gesticht op grond van de bepalingen der Landarbeiderswet. Dio woningen, bijna zonder uitzondering bestaande uit kamer en keuken, hetzij met bedsteden, hetzij met een afzonderlijke slaapgelegenheid, kunnen thans weer tegen gemiddeld f2500 per stuk worden ge bouwd en behalve do woonruimte be vatten ze oen flinke schuur voor hot stallen van wat klein vee en voor het bewaren van den oogst, die ge wonnen wordt van den bijbehoorendon grond, ter grootte van.30 a 40 are. Deze grond, mits op doelma tige wijze beheerd, brengt gemakkelijk zooveel op, dat met den prijs der verkochte producten de rente en de aflossing kunnen worden betaald, zoodat zon der bezwaar de bewoner ieder jaar nader komt tot het bezit van eigen huis en hof. waarmee er naar on ze overtuiging voor ons platteland nieuwe perspec tieven worden geopend. Ons land toch wordt aan alle zijden begrensd door landen waar de fabrieksnijver heid meer en meer tot ontwikkeling kan komen, wanneer de economische omstandigheden gunstiger worden; de vraag naar tuinbouwproducten zal dan, neemt men aan, hand over hand toenemen. Zorgen daarom de besturen der vereenigingen tot het ver krijgen van onroerend goed door landarbeiders, dat niet alleen die arbeiders in 't bezit komen van een woning met een lapje grond, maar ook dat er cur sussen worden opgericht ln tuinbouwkennia en pluimveeteelt, dan zal iedere landarbeider al do da gen, waarop hij geen loonenden arbeid vindt in het boerenbedrijf, ten volle productief kunnen maken op zijn eigen grond, wat hem tot moreele kracht en tot materieel© welvaart zal brengen. We haalden boven de gemeente Uithuizen aan, omdat die totnutoe voor zoover we kunnen oordeelen het mooiste voorbeeld geeft van wat er voor land arbeiders in korten tijd met een goede wetgeving onder doelmatige leiding te bereiken i9. Daarnaast hadden we verschillende andere plaatsen kunnen noemen waar. ofschoon nog niet in die mate, hetzij door uitgifte van los land in pacht, hetzij eveneens door afstand van eenige tientallen aren grond on. daarop een hui9 te bouwen, gewerkt wordt om het levenspeil en de economische kracht van den klei nen plattelander te verhoogen. Mogen er overal in den lande, waar 't grootbedrijf in den landbouw overheerscht. vereenigingen als we boven nader aanduidden worden opgericht en mo gen ze overal op even practische wijze en met even groote lief.de voor den veldarbeider werkzaam zijn. Naar onze overtuiging zullen ze dan binnen een tien tal jaren kunnen bewerken dat overal ten platten- lande de flinke veldarbeiders tot geregeld toenemen de welvaart komen, waarvan niet alleen de streek waar ze huizen profiteert, doch wat ook onze ge heele natie ten goede komt. want een degelijke, vooruitgaande plattelandsbevolking, 't heeft altijd gegolden en 't zal steeds blijven gelden, is een dei sterkste pilaren waardoor de kracht van een volk wordt geschraagd. DE N OORD-HOLLANDS ORE BANK. In aansluiting met wat wy reeds in ons Donder dagnummer meedeelden, kunnen wellicht nog en kele bijzonderheden volgen, die wij aan de AÜkm. Crt. ontleen en: Zooals wij reeda berichtten, werd #er in het Ge rechtsgebouw, overeenkomstig de Faillissementewet een Vergadering van crediteuren gehouden van de N.V. Noord-Hollandsche Bank v.h. v. d. Stok, Kaan en Co. en v. d Wolff Courrech on Zn., geves tigd te Nieuwe Niedorp. Deze vergadering was belegd om do toestemming van de crediteuren te verkry'gen voor de door de Mrs. W- C. Bosman en Jb. Zey'lemaker ten behoeve een van die twee Mrs. Heron, zou ik zeggen. Heron vind ik heelemaal geen 'type om flauw te vallen." „Mijn patiënt was Ilcron, niet zyn vrouw. Do flauwte nad niets te beteekenen, maar zyn vrouw maakte zich ongerust. Jy en Heron zyn zeker nog altyd goede vrienden?" „Ik bewonder John Heron in verscheidene op zichten," antwoordde Roger ontwijkend. „En hy moet jou ook Bewonderen, zooais lujoo k ;eher doet. Heel veel menschen dachten, dat je je ron8 Iogeeren leven op hert spel zette door ie in dio Californiaohe zaak te werpen. Maar je hebt het er voor jou en voor hem prachtig afgebracht. Je belooning was groot. Roger. glimlachte. Hy dacht aan de terugreis na zyn triomf en aan Beverley. Zy was zijn belooning geweest en eenmaal had hij die belooning groot gevondell. „Heb je Heron al gezien sinds hy in New-York is?" vroeg de dokter. „Nog nierfc." „Ily is feitelijk pas hier. Heron is een taaie kerel en er is heel wat voor noodig om hom een flauwte te doen krijgen. Als het den vorigen zomer of herfst gebeurd was. toen het groote proce9 aan den gang was. zou er alle reden voor geweest zijn, zooals Mrs. Heron zeide. Het schijnt, dat zij samen heel kalm in den hall hadden zitten kijken naar de menschen en wachten op O'Reilly, om met' hem te dineeren. Mrs. Heron vroeg hem iets te halen, dat zij in haar slaapkamer vergeten had. Toen het wat lang duurde en noch hij, noch O'Reilly kwamen, begon zij 1 zich eindelijk ongerust te maken. Zij ging zelf kijken i wat or gaande was en vond haar man in een flauwte. j Zij telephoneerde juist toen ik mijn anderen patiënt verliet, en op het oogenblik, dat ik in de kamer kwam was O'Reilly reeds uit de zijne gekomen. Hij was uit geweest, terwijl de Herons dachten, dat hij zich ver- kleedde voor het diner. Maar eind goed, al goed. He ron zal over een paar dagen weer heelemaal de oude zijn." „Ik ben blij dat te hooren", zeide Roger ernstig. „Zooals je zegt, Heron is er de man niet naar om gauw flauw te vallen. Toen ik verleden jaar in Ca- lifornië was, scheelde het op een avond maar een haartje of hij was doodgeschoten, maar hij vertrok ge T ii spier." „Zijn vrouw vroeg hem. toen hij weer bijkwam, allerlei dingen. Heron wilde haar natuurlijk niet on gerust maken. Heeft zij verleden jaar, toen jij in Ca- lifornië was, geen grooten schok gehad? Een broer, die doodgeschoten is of zelfmoord gepleegd heeft?" „Een broer is plotseling gestorven. Er is geen spoor van geweld gevonden. De jonge man is gestor ven op den dag. dat ik wegging, en niet in Califoc- nië, maar in New.Mexico dicht bij Albuquerque in e enhuis van Mrs. Heron. De Herons zijn nog niet lang getrouwd", ging Roger voort „Niet langer dan een huis van Mrs. Heron. De Herons zijn nog niet o\ er dé dertig zijn. Ik heb dien broer nooit gezien. Hij sukkelde erg en woonde altijd in de buurt van Albu querque. Zijn zuster ging soms bij ham Iogeeren. Hij was een paar jaar jonger dan zij-"^. Hier bracht Sands het gesprek op iets anders, want hij wilde niet over de Herons spreken. „Wanneer ik tegenwoordig eens den tijd heb, tuf ik naar Newport, om te kijken hoe ze opschieten met het zxjogenaamde .landhuis", dat ik voor mijn vrouw gekocht heb. Het is de laatste weken een heel amu sement voor me geweest. Ik ben dat wonen in ap partementen moe. hoewel onze étage niet kwaad is. Ik verlang naar een huis en wel naar een oud huis of liever mijn vrouw verlangt daarnaar met een beetje romantische geschiedenis. Ik zou er haar graag met een verrassen, maar er zijn er zoo weinig te krij gen.- Is er bij jou in de buurt niet iets goeds?" „Zooals je weet. is Graraercy Park en de buurt daar vrijwel heelemaal gemoderniseerd," zeide Lewis, die in een groot huis met appartementen niet ver van Gramercy Park woonde. „Het eenige ouderwetsche huis, dat ik me bedenken kan- da* iets voor jou zijn zou, is dat van Miss Theresa O'Reilly een patiënte van mij. Weet jij iets van die oude dame?" Roger wist er Ln zooverre wat van, dat hij juist op Lewis gewacht had, omdat Miss Theresa O'Reilly een patiënte van! hem was. „Is zij geen familie van je vriend Justin OTteilly?" vroeg hij. „Zij is een verre nicht Wat bet huis betreft. Justin vindt, dat hij het moet krijgen. Ik weet dat van haar.-miet van hem. De oude vrouw heeft mij onlangs verteld, dat zij gehoord had. dat Justin zijn geld op nam, om het huis te koopen, en naar New York kwam, om erover te praten, maar dat zij weigeren zou hem te ontvangen." „Een grillige oude vrouw!" „Dat is zij zeker. Verleden jaar heeft zij tegen ver scheidene menschen, o.a. tegen mij gezgd, dat zij van plan was het huis te verkoopen. als zij er een goede som voor kon krijgen, omdat het New Yorksche kli maat haar rheumatiek bezorgde en zij in de Ririera

Schager Courant | 1924 | | pagina 9