Gemengd Nieuws. Agent voor ScliagenFirma A, J. PI1INS. Reclames, JNOODiSElNEN. DE NEDERLANDSCHE PLEEGOUDERS ZN BOE DAPEST. De ijerichigever-medereiziger der Msbd. meldt uit Boedapest nog het volgende over het bezoek der Ne- dcrlandsche pleegouders: We zijn een morgen naar de musea geweest Eer stens: het Museum van Schoono Kunsten. Ik ga daarvan nu eens iets schrijven: We werden ont- vungen door den Directeur, die de Hollanders har telijk verwelkomde en mot trots ons een verzameling van Ilollandscho meester^: Rembrandt, Ruysdael. Van Dyck, Cuip, Vermeer en ook Israëls, Manne en meer anderen liet zien. Het Landbouwkundig museum: toespraak direc teur, eerewJJn»enfin de lezers weten dat nu wel. i Laat ik zeggen dat dit een der mooiste museums is die ik op dit gebied ooit heb gezien. 't Was aan het uiteinde der stad, maar geen hin der! een extra train voor een 300 man staat overal ten dienste dor Hollanders. En de» middags: Een officieele ultnoodiging van het Ministerie van Landbouw, met extra tram, tot bezoek aan deStaatswijmkelders. Eerste dorp: kinderen in nationale kleederdracht, Wilhelmus, toespraak door een Jonge dame in t Hol- landsch, muziek, vrouwen ene meisjes die bloemen aandragen met heele vrachten. Do mannen eerbie dig de hoeden afnemend óljen, éljenMen kent het nu zoo langzamerhand. Tweede dorp, idem, idem. Derde idem. 't Beschrijven wordt me te machtig. Maar je wordt toch geroerd als een oude moeder met haar kind in de hand op de tram toevliegt en een d i. t. de hand kust: éjen hollandia! of, als langs den weg do voorbijgangers staan blijven en eerbie dig don hoed afnemen .als de Hollanders-tram voor-, biifijdt en als overal de vrouwen wuiven met witte doeken of Hollandsche vlaggetjes zwaaien. En nu de Staatswijnkelders! Ja. lieve lezer, nu heb ik geen gemakkelijke taa"8L Ouzo berichtgever is n.1. een actief drankbestrij der. Redactie. Toespraak, welkom, dank„arm Hongarije van allen verlaten dankbaar voor wat Holland voor het Jonge geslacht deed" ge weet het al, brood jes met ham, wandeling, door de kelders waar de wijn in grootei vaten, een 25.000 H.L., lag. Daarna wijnproeven. Hm! Witte wij«n, roode wijn, muscatel, Tokayer cham pagnezooveel als je maar op kon! Daar waren er die dachten niet genoeg te krijgen. Welnu, de Hollanders ontdooiden! Heeremijntijd! Ook zij; kunnen levendig zijn. Ze waren zeker aangestoken door de levendigheid der Hongaren! Daar was eene -'muziekkapel, daar werd gesproken, daar werd gezongen, daar werd ge danst Ik heb een boer varu de Veluwe -zien kijken als hoorde hij' onweer in Keulen!! Wat een land! Wat een land! EEN OLYMPIADE-FILM. Naar wordt medegedeeld, zal de geheele film van de Parijsche Olympiade in tien deelen, tien achter eenvolgende weken in de voornaamste bioscoopthe aters van ons land vertoond worden. Aan deze film van internationale beteekenis wordt door de Filmfabriek Polygoom te Haarlem, die deze film in Holland en de overzeesche gewesten uit brengt, een Hollandsch karakter gegeven door spe ciaal de Hollandsche athleten in hun sport-presta- ties op do rolprent te doen vereeuwigen, Het eerste deel van de film, dat gisteren is vertoond, heeft be trekking op de voetbalsport. Daarin zijn opgenomen de wedstrijd Holland—Uruguay, Holland—Zweden en ZwitselandUruguay. KOEGRAS. De kapitale boerenplaats van den heer Jb. v. d. Veer te Koegras, thans bewoond door.de erven Kla ver, is uit de haikl verkocht aan den heer D. Vries "te Koegras. SPANBROEK. De heer F. te Dam, kommies 2e klas alhier, gaat met ingang van 10 Juli naar Alkmaar. TEXEL. Op de O groote lammerenanarkten te Den Burg, al hier, worden 21863 lammeren aangevoerd. In het begin liepen de prijzen van f20 tot f33, later van f20 tot f32. De totale ontvangsten worden op on geveer 6 ton geschat, VLEKZIEKTE. Sedert enkele dagen komen in Hollands Noorden verschillende gevallen van vlekziekte onder de var kens voor. 'T ZAND. De melkfabriek Hollandia te Purmerend, die veel melk uit Hollands Noorden ontvangt, betaalde over do eerste helft van Juni 8# cent en over de tweede helft 9 cent per K.G'. melk uit. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Juni werd op 9 dagen, regen in den. meter gevonden tot een bedrag van 32.9 m.M., terwijl de gemiddelde regenval dier maand 57 m.M. bedraagt. In 't geheel is dit jaar 214.6 m.M. neer slag afgetapt, het gemiddelde bedraagt 278 m.M. HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 15 tot en met 30 Juni 1924. Joh&nnea Huibers, R.K., van Lambertsohaag L 14 naar Spanbroek; Josefinia Ulaga, R.K., van Zuidend D 2 naar Amsterdam, Rustenb .straat 459 huis; Jans- je Koeten, N.H., van Aartswoud! G 11 naar Nieuwe Niedorp; M. E. A. Muller, wed. H. W. Th. F. Esser en dochter, R.K., van Kerkelaan C no 2 naar Rotter dam, Oud ed ijk 236a Klaas Blokker, NJEL, van Nieu we Niedorp naar Langereis A no. 9; Simon Bos en gezin, R.K., van Callantsoog naar Pade B no. 18. HOOGWOUD. Tot onderwijzeressen aan do R. K. Parochiale School in -het Zuidend' alhier, zijn benoemd de da mes M. M. Niekel te Amsterdam en Th, J. M. Stum- pel, onderwijzeres te Hoorn. een hoentje uitziende. Beverley vond» dat hij nog nooit zoo knap of zoo hard geweest was. „Morgen", zeide hij. zooals hij tegen een vriend ge zegd zóu hebben. „Ik hoorde je rondscharrelen en toen dacht ik, dat ik wel kloppen kon. Ga je vroeg uit?" vroeg hij. terwijl hij naar haar costuum keek. „Dat vraag je zeker, omdat ik gekleed ben? Neen, het was mijn plan niet. Ik kon niet slapen. Ik ver moed, dat mijn. zenuwen wat van streek waren door de warmte. En daarom ben ik om zes uur opgestaan. Ik heb je toch, hoop ik, niet gestoord', Roger? „Heelemaal njet", antwoordde hij beleefd. „Ik heb een paar- zaken, waardoor ik een half uur vroeger weg moet dan gewoonlijk. We kunnen zeker voor dién tijd wel ontbijten. Koffie, geroosterd brood en wat vruchten zijn gauw genoeg klaar." „Ik zal om het ontbijt bellen. Ik wist niet, of „Wat wist jo niet?" vroeg hij, toen zij verder zweeg. „O, niets bijzonders", excuseerde zij zich. Toch wist zij zeker, dat hij begreep, waarom zij niet ver der gezegd had', dat zij niet wist of hij met haar in het boudoir zou ontbijten. „Johnson zal nu de couranten wel op hun ge wone plaats gelegd hebben", zeide Roger, precies doende alsof hij haar verlegenheid niet zag. „Ik ga ze vast even inkijken. Kom Je, als je klaar bent? Ik heb je een voorstel te doen, dat wel in je smaak zal vallen, donk ik". Hij sprak vroolijk, heelemaal niet alsof hij een wrok tegen zijn vrouw had. Vele vrouwen zouden daarmede tevreden geweest zijn, maar Beverley be hoorde niet tot die „vele vrouwen" en Roger was nooit geweest als andere gewone mannen. Dit was de eerste ochtend na dien dag in Chicago, waarop hij haar gevraagd had zijn vrouw te worden, dat hij haar geen ochtendzoon had gegeven. „Van nu af aan zal het altijd zoo zijn zeide zij tot zichzelf „Ik hoop, dat ik sterven zal. Ik kan niet zonder zijn liefde leven". Roger had over Clo niet gerept en Beverley sprak ook niet over haar. Zij- vond het 't beste maar af te wachten wat de couranten zeggen zouden. Tien minuten later, toen het ontbijt reeds op tafel stond, kwam zij langzaam het boudoir in. Roger keek nau welijks op en deed: alsof hij« geheel in het nieuws opging. Op andere ochtenden zou hij wanneer de huisknecht weg was van zijn stoel opgesprongen zijn, om den hare neer te zetten en haar een zoen op haar blonde lokken of in haar blanken nek te geven. „Iets nieuws?" vroeg eij op onverschilligen toon, terwijl zij zitten ging. „Niets, dat ons speciaal interesseert", antwoordde Roger. „Een gemeene moord dn een derde rangs-ho- tel; een mysterie weer, natuurlijkI" GEVAAR VAN CHRONISCHE GASVERGIFTI GING. In Engeland heeft men er de aandacht op geves tigd, dat «dikwijls allerlei kranen en leidingen van de gastoevoer niet geheel sluiten en dat zoo chroni sche vergiftigingen kunnen voorkomen bij personen, die slapen in een kamer, waar gas langzaam ont snapt. Of inderdaad het gevaar zoo groot is als in Engeland wordt beweerd, is niet uit te maken, maar er is een zeer eenvoudig middel om te controleeren. of er inderdaad lekken in «de leiding zijn. Men heeft daarvoor slechts den meter te controleeren 's avonds vó6r het slapen en 's ochtends direct na het opstaan; blijkt er dan verschil in aanwijzing, dan moet dit wel te wijten zijn aan lekken en is er alle aanleiding om de leiding te laten nazien. OSLU. Voor den nieuwen naam voor Christiania, Oslo, is volgens den correspondent van de „Times" in de Noorsche hoofdstad, nooit een bevredigende ver klaring gegeven. Het heet, dat" de stad: (gelegen! aan den Oostkant der huidige hoofdstad) in 1048 is ge sticht, maar het is waarschijnlijk, dat zij al lang voor dien tijd bestond. De beide eerste eeuwen van haar officieel bestaan stond' zil onder beheer der geeste lijkheid en toen de macht van deze aan het tanen ging, ontwikkelde zij een belangrijken «houthandel. In 1536 werd' het Lutheranisme officieel ingevoerd en daarmee begn het verval van Oslo. Tweemaal, in 1567 en 1624, werd de stad platgebrand. Den laatsten keer werden de «burgers overgebracht naar den an deren: kant van de Björiken, waar koning Christiaan IV Christiania stichtte. De burgers van Oslo behiel den evenwel hun oude voorrechten en hun oude wapen. In 1&>7, toen Christiania werd uitgebreid werd het oude Oslo bij de stad ingelijfd. Men had het echter .nimmer geheel prijsgegeven' en sedert 1890 is er een Assizenihof van Oslo geweest en se dert 1920 een bisdom Oslo. DE TOESTAND VAN DEN OOGST IN RUSLAND. De berichten in de Russische pers over den toe stand van den oogst worden steeds pessimistischer. De bladen van 20—25 Juni, welke thans in ons bezit zijn, bevatten geheele reeksen telegrammen, uit ver schillende streken van Rusland, op een enkele uit zondering na alle mededeelingen behelzend van het zij algeheele, hetziji gedeeltelijke mislukking van den oogst. De Izwestia maakt wel tot op zekere hoogte een uitzondering; dit blad is uiterst karig met zijn „honger-berichten" en uit zelfs een verwijt aan het adres van andere bladen, die met hun oogstberichten „onnoodige paniek" zouden veroorzaken. Maar aller lei omstandigheden wijzen ook op een uiterst laag gestemde verwachting onder de boeren zelf, zooals: de sterke stijging der graanprijzen op de provinciale markt (in sommige streken met meer dan 100 pet.), de snel voortschrijdende daling der veeprijzen enz. Er schijnt op vrij groote schaal graan en meel ge hamsterd te wonden, wat nog gemakkelijker valV dan eenige jaren geleden, omdat de particuliere han- del, vooral ten plattenlande, thans zoo veel meer ontwikkeld en georganiseerd is. De sowjet-autoriteiten hebben nog steeds geen de- fintieve mededeeling omtrent den toestand openbaar gemaakt. Het schijnt evenwel dat het Wolga-gebied dat nog lang niet de «gevolgen van den hongersnood in 1921 en 1922 te bóven is (do Prawda bevatte on1- langs een schets van den huidlgen economischen toe stand in het Wolga-gebied, waarin dit duidelijk uit komt) ook thans weder tot de zwaarst getroffen streken behoort, al zou het «brandpunt zuidelijker liggen dan tijdens de vorige honger-periode. SPANNENDE JACHT OP EEN DIEP. De bevolking van enkele straten in het Westand van Londen is Dinsdagmiddag getuige geweest van een «pannenden wedstrijd tusschen politiemannen en een dief. Omstreeks 4 uur hoorde pien in de Parlcstreet plot seling, het geroep van: houdt den dief en zag men een jongen man, een buitenlander, dour enkele po- litie-agenten- èn burgers achtervolgd. Bij den hoek van de Parkstreet had een politieman hom inge haald, doch de dief schoqt onder zijn arm door en rende een huis birtnen. Op de bovenste verdieping was een dienstbode aan het werk. Hij verwijderde haar uit de kamer en wierp de deur dicht. De dienst bode. die het 'geroep van „houdt den dief" vernam en menschen de trap hoorde opkomen, deed snel de deur, waarachter de dief verdwenen was, op slot. Voorzichtig werd deze nu door de politie geopend, dcch de kamer was leeg. Een onderzoek werd inge steld, doch in het geheele huls was geen spoor van den vluchteling te ontdekken, „Daat gaat ie" riepen de toeschouwers in de straat eensklaps en daar za gen de hijgende politiemannen den dief over de dak goten kruipen. BiJ< het laatste huis gekomen ver dween hij- naar binnen. Onmiddellijk werd het ter rein hier afgezet. De inbreker was echter uit het huis via een goot weer op het dak van een andere woning geklommen, om daarin, weer te verdwijnen. Na zich wat gewasschen en zijn kleeren in orde ge bracht te hebben, kwam hij naar beneden en wan delde de straat op. Toen de dief bijna uit het ge zicht was, zette hif het weer op een loopen. De jacht werd hervat. De politie maakte van een auto gebruik. Toen 'de inbreker zulks gewaar werd. sprong hij ook in een auto en gaf den chauffeur be vel de Grosvenorstreet in te rijden. In deze straat sprong hij weer uit het voertuig en rende een zij straat in. Hier had de vluchteling echter het onge luk tegen- een rijdenden automobiel op te botsen, die hem neersmakte, zoodat hij bewusteloos bleef lig gen. Zoo werd hij door de politie gevonden, die hem naar het ziekenhuis overbracht. DE IMMIGRANTENQUOTA VOOR NOORD-AME- RÏKA. President Coolidge heeft het aantal immigranten vastgesteld, dat het komende jaar tot de Vereenigde Staten zal worden toegelaten. Uit de „Times," blijkt dat Duitschland het groot ste quotum krijgt, nl. '51.227. Groot-Britannië en N.-Ierland hebben een quotum van 34.007, de Ier- sehe Vrijstaat 28.567, Italië 3.845, Europeescb- en Aziatisch Rusland 2.248. Zooals men weet vertegen woordigt elk quantum twee percent van het aantal onderdanen van vreemde, nationaliteit, dat in 1890 in de Vereenigde< Staten verblijf hield. Een bijzonderheid van de nieuwe immig-ratiewet- ten# is de bepaling, dat personen, geboren dn de ko loniën van Europaesche landen, gelegen in Centraal Amerika, Zuid-Amerika of de eilanden, grenzend aan het Amerikaansche vasteland, New Foundland, Labrador en Canada uitgezonderd, zullen worden medegeteld bij het auotum van het land, waarboe zulk een kolonie behoort. Voor Newfoundland Canada wordt het quotum niet beperkt. EEN PREDIKANTSVERKIEZING IN ZWITSER LAND. Ih de „Neue Zuricher Zeitiing-" lezen wjj het inte ressante relaas van een_predikantsverkiezing, die jL Zondag in ZurichWiedikon heeft plaats gehad. Er was een buitengewoon groote opkomst ter stem bus, daar de socialisten met een eigen candidaat wildenuitkomen tegenover den candiaaat <an df beroepingsoommissie, die door alle burgerlijke par tijen» ook van uiteenloopen.de richting, gesteund werd. De verkiezingsmethode mag men wel demo cratisch noemen. Vanwege de beroepingsoommissie werd d«e can didaat, de predikant Kob Epprecht, in Tablat aan bevolen als „een boeiend kanselredenaar, bekwaam catecheet en een warm vriend van de arbeidende klasse'\ Op de vraag van flen voorzitter, of door de aanwezigen nog andere oandidaten werden voorge- steld{ kwam men van socialistische zijde met de candidatuur van d«. W. Wirth in Zurich. De woord voerders der opposanten schetsten uitvoerig dienrf afkomst, het verloop van zijn studie, zijn veelzijdige werkzaamheid tot dusver en legden er den nadruk op, dat het .de wensch was der georganiseerde arbei ders, dat hij gekozen zou worden. Toen evenwel het voorstel om «ook de candidatuur van dr. Wirth te aanvaarden met 595 tegen nog geen 150 stemmen was verworpen, volgde, als gold het een politieke vergadering, een algemeene uittocht van de linker- oppositie. Hierna werd 'direct tot de verkiezing overgegaan, die tot resultaat had dat voor ds. Ep- greent 620 stembriefjes met ja, 57 met neen en'5 lanco's werden uitgebracht.' GESMOKKELDE MACHINEGEWEREN. In verband met het gisteren aan de .„Daily Ex press" ontleende bericht over achterhaalde gesmok kelde machinegeweren uit Engeland, bestemd voor ons land, wordt in „De Voorwaarts^ het volgende verhaal gepubliceerd Kapitein De Goede van het zeevrachtbootje „Helder", he^t in Rotterdam niet alleen matrozen willen laten monsteren beneden de bestaande gag* maar het lag ook in het voornemen van den kajf. tedn, naar zee te vertrekken met onvoldoende perso neel, wat hem krachtens de Sohepenwct verbodoa Een onderzoek wees uit, dat het sohip den 14^ Mei ;8 nachts is uitgevaren, nadat het schip twee. maal door de kommiezen was onderzocht. Buiten gaats zijnde bleef het schip „drijven" op hot vuur schip Gabbe aan, 'in welks nabijheid een motorboot lag te wachten op de komst van de „Heldor". Hete motorboot had oen lading machinegeweren aan noord. De ladin&r werd overgenomen en de naam „Helder" werd vervangen doi/r het. vischvaartuig- i merk II. D. 9. Deze lading werd vervoerd naar St, Petersburg. Onderweg moest het schip, ton «Indo kolen te verwerken, als noodhaven Ilelsingfors in Finland binnenloopen. Aan de autoriteiten aldaar gaf do kapitein voor van Aberdeon (Schotland) to komen en bestemd te zijn voor Dantzig. Den 27on Mei is hot schip, nadat do lading to St. Petorsburg was gelost, via Kopenhagen naar 'Rottenlatn ver- trokken, vanwaar hot doorgevaren is naar Hardini- veld. Iiier moesten, naar men voorgaf, steent: worden geladen voor Londen. TEGEN ZEEZIEKTE. Sedert eenigen tijd houdt men zich weer bijzondèi bezig om met behulp van mecaotherapischo en psycho-thérapische middelen een voorbehoedmiddel tegen zeeziekte te vinden. De „New York Herald" maakt nu melding van oen zeer eenvoudigen proef, welke- op pas volbrachte zte-reis werd 'genomen en welke bestond uit liet inademen van zuurstof. De behan-deing verlichtte zelfs onmiddellijk de zieken. Het zou voldoende zijn, dat men in een klein toestel een zeer kleine- hoe veelheid zuurstof meenam. EEN NIEUWE LANDHU? Op verzoek van een1 jongedame, genaamd JosephL ne Ducottrat «en van beroep typiste, heeft de Parij. sche politie zekeren Pierre Molles gearresteerd. Dez« heer, die 52 jaar ou-d is en v-oorgeeft kantoorbqdien. de te zijn, maakte met Mlle Duco«ttrat nu omstreeks een maand geleden kennis in de Tuillerieën. Hij gaf I hoo«g tegen haar op overzijn vele relaties, goede positie en groot vermogen. Hij wist onder deze voor wendsels van haar gedaan te krijgen, «dat zij hem I een som van 5000 francs toe«vertrouwde, welk be. drag hij, niaar hij -zeide. aanzienlijk zou «kunnen ver. grooten. Al .spoedig echter moest de jonge typiste tot de ontdekking komen, dat zij bet slachtoffer was ge. worden van, een sluwen oplichter. Zij «deelde hare «bevindingen' terstond- mede aan de politie, die er in slaagde het heerschap te arresteeren. Deze zaak had aanvankelijk het aanzien1 van een alledaagsche oplichtinigsaffaire, doch al spoedig j. kwam men tot. 'n aantal nieuwe ontdekkingen, wel- ke zeer bezwarend zijn voor Molles, die reeds zes vonnissen heeft uitgezeten voor gelijksoortige mis. drijven, die hij onder andere namen gepleegd heeft. De politie liet, na zijm arrestatie, onmiddellijk eenf huiszoeking verrichten in zijn apartemeniten in del Rue M-ontorgueil. alwaar men een groote hoeveel.' hei«d gedragen vrouwenkleeren ontdekte, benevens eeniga liassen brieven. Molles weigerde een verkla. ring te geven van de aanwezigheid dezer zaken, waarvan de overbrenging naar het politiebureau en de verzegeling een geheelen morgen in beslag heeft genomen. Hij. zelf bevindt zich thans in verzekerde bewaring. De commissaris van politie-, Balat, stelt thans een uitgebreid' onderzoek in, daar men vermoedt, hier met een reeks misdrijven van het genre-Landru te doen te hebben. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar I wordt. Haar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de ©indelooze huis houdelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig. Prikkelbaarheid, pijn in de len denen en ..zijden, hoofdpijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwachtigheid en duizelingen zijn seinen van nier verzwakking. I Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lan- ge nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is het tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Fosteris Rugpijn Nieren Pillen te het- pen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles geile- zend middel; het werkt alleen op de nieren en blaas en het baat tegen pijnlijke verschijnselen van nier-1 en blaaskwalen als nierzand, rheumatlek, steen vorming, waterzucht, Jschias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Fosteris Pillen te zijn Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken i f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). „Wat voor een hotel?" vroeg Beverley, terwijl zij met bevende hand koffie inschonk. „Een waar ik nog nooit van gehoord heb. Hoe heet het ook weer? O Ja, het Westmorland. Het zal je niet interesseeren. Maar laten we liever over dat andere praten. Kan je raden wat het is?" Beverley knikte van neen, „Ik ben niet sterk in het raden". „Het gaat gedeeltelijk over je parelen. Tusschen twee haakjes, was de parelenrijgster naar je zin?" „O ja, zeker", prevelde Beverley, haar koffie met kleine teugjes uitdrinkend. „Het snoer ziet er zeker weer net zoo Uit als vóór het ongeluk?" „Het is een - wonderbaarlijk snoer", wist zijn vrouw over haar lippen te krijgen. „Ik had gedacht, dat je die parelen vanochtend aan gedaan zoudt hebben om te laten zien, dat ze weer in orde waren!" Roger's oogen glimlachten koud in de hare. Het was een wreöde glimlach. „Een parelsnoer aan het ontbijt op een linnen japon en boverven de parelen van een koningin! Wat een raar M-v.»" k wil die parelen alleen maar bij heele groote .vi^-èsnheden dragen". „Nou, ik heb voor zoo'n groote gelegenheid ge zorgd", zeide Roger. „En dat was het juist, waar over ik met je wou praten. Ik wou graag, dat je invitaties schreef voor een groot diner met bal zoo dra we in Newport waren. En ik wou daar eerder naar toe dan we van plan waren. Ik heb besloten een paar weken vacantie te nemen. En het zal voor ons allebei beter wezen uit de stad te zijn." „Ja", stemde Beverley toe. „En dan zou je me een groot pleizier doen, als je de parelen der Koningin, Jouw parelen dien avond droeg. HOOFDSTUK XXVIII. O'Reilly had juist Clo's briefje gelezen, opgevou. wen en in zijn zak gestoken, toen een man naar hem toekwam, dien hij een oogenblik aanstaarde als was hij een vreemdeling. Dan brachten een kleine sa mentrekking van diens oogleden en een schittering in ztfn oogen1 Justin op de -hoogte. „Wat ben ik blij Je weer eens te zienl" riep een vroolijke stem uit. „Je kent "toch den ouden Dick Jonas nog wel, al ben je in geen jaren in Peoria ge weest. Ik ben eens een kijkje gaan nemen ito «het kleine oude New York. „Maar natuurlijk ken ik Je nog, Mr. Jones", zeide O'Reilly. „Kom bij mij zitten. En wat mag ik je of. f roeren?" Terwijl hij het zeide, nam hij de veranderingen, die Mr. William J. Denham aan zijn persoon aange bracht had, eens goed op. Denham was een slanke, krappe jonge man met lichtbruin- -haar, een glad ge zicht en een> bleeken' tint. Jon»es had roodachtige wenkbrauwen, dikke .roode oogleden en groote oogen achter een donkere bril. Zijn haar was ook roodach tig en hij «maakte den indruk van gezet te zijn. Toen hij aan O'Reilly's tafeltje plaats genomen •had, gaf de afwezigheid van dichte buren den twee mannen de gelegenheid vrijuit te spreken. „U -hebt me een haastboodschap gestuurd. Iets bijzonders bij Kran-tz op dezen vreedzamen Sabbath?" N „Er is meer gaande «dan mij lief is", zeide O'Reilly, „Sinds ik ge-telephoneerd «heb, zijn de zaken heele maal veranderd, maar ik heb u nu meer noodig dan ooit. Het jonge meisje, «dat ik wilde helpen, was "bij me. Terwijl ik met u sprak, is zij1 verdwenen. „Verdwenen!" „Ja. Ik kon haar niet volgen., omdat het, toen ik wist, wat er gebeurd was, te laat was haar spoor nog -te kunnen nagaan, anders zoudt u mij hier niet ge vonden hebben. Ik zou u voor -haar opgeofferd -heb ben, al had- ik nog zoo'n kleine kans gehad. Maar ik zag die niet. Misschien u wel, als ik u op de hoogte gebracht heb, of an«d!ers kan er misschien iemand ko men, wiens gezicht u een aanduiding kan geven. Jk zal u vertellen wat ik weet behalve den naam van een dame, dis niet gemengd mag worden zelfs in zaken met de gepersonifieerde discritie, die u bent." „Dergelijke achterhoudingen bederven «dikwijls de zaak", zeide Denham. „In dit geval niet." De komst van een kei hier brak het gesprek af. „Iemand hier, die Je interesseert?" vroeg Justin, toen de kellner weer weg was. „Geen bekende gezichten. Maar er kunnen er la ter komen." O'Reilly schudde zijn -hoofd. „Het is kwart- voor twaalf. De man of mannen, die een afspraak gemaakt hebben niet met mij, maar met het meisje, dat weg is zouden om half twaalf gekomen zijn," „Als zij zeker zijn van zichzelf zeker, dat hun gezichten niet bekend zijn zijn zij waarschijnlijk hier", merkte Denham op. „Maar vertel nu uw ge schiedenis, daar kan een boel van afhangen." „Een heele boel", ®eide O'Reilly, die dan begon te vertellen.'Hij sloeg geen enkele bijzonderheid over behalve die, welke te dicht in de buurt van Mrs. Sands leiden zouden. O'Reilly stak het feit, dat de misdaad on de bestraffing daarvan voor hem geen belang hadden, vergeleken bij het vinden van Clo ReiUey, niet onder stoelen of banken. „Ik wil niet, dat zij in deze moordzaak gemengd wordt", eindigde hij zijn verhaal, „en zij wil er ook niet in gemengd wonden, niet zoozeer voor zichzelf als wel voor de vrouw, die zij beschermt. U zoud/t den naam van de dame natuurlijk best te weten kunnen komen, maar u zoudt mij -een genoegen doen daar geen werk van te maken." „Ik beloof het u", srtelde Denham hem gerug!. -«Ik moet mijn neus al meer dan genoeg in een ander mans zaken steken. Die dame bestaat. En wat nu betreft, dat „Churn" Lorenz Czerny is, het spreekt niet vanzelf, dat wij. Chuff en de rest der bende aul- len identificeeren. Dat zal van Czerny zelf afhan gen en van zijn meid -— die Kit. En wanneer dit zaakje tot een goed eind komt, «dan wil ik die jonge dame van u graag een mooi baantje met een mooi salaris aanbieden." „Ik geloof niet, dat zij naar werk zal zoeken zei de O'Reilly. „Die Kit ®al er ook wel geen zijn, om zonder hand schoen aan te pakken. Het lijkt me zoo, dat Churn haar amant is. Als zij dat zaakje in het Westmor land Hotel uitgehaald, heeft, ddn heeft zij dat ge daan om hem en zichzelf onafhankelijk te maken van Chuff en Co. Het lijkt er zoo'n beetje op dat Kit als. werktuig gebruikt is en niet genoeg voor zich zelf gekregen heeft. Plotseling zag ®ij toen een heel vermogen. Ik ben ei( nog niet achter wie Kit is, Maar misschien komt dat nog wel." O'Reilly was met zijn gedachten afgedwaald naar Clo. Hij verlangde haar terug te zien. Zi] was voor hem geschapen de duivelin, de lieveling, het eenige meisje, waarnaar hij ooit ernstig verlangd, had. Tot vanavond toe, toen zij hun kennismaking ingewijd had door hem te bedriegen en te bestelen, had hij haar niet gekend. En nu wist hij reeds, dat hij geen gelukkig oogenblik meer hebben zou vóór clj veilig was. Een oogenblik vergat hij Denham en de heele zaak. „Ik geloof, dat zij van. mij houdt," zeide hij tot zichzelf. „En wanneer ik/ae kans krijg, zal ik maken, dat zij nog veel meer van. mij gaat houden." „•Dat paar zal zich natuurlijk schuil houden ging Denham voort. „Churn zal Krantz laten weten, dat hij niet kan zingen; hij zal zeggen, dat hij ziek is. Maar ik zal wel zoo wijs zijn om Krantz niet te zeg gen. dat wij zijn tenor hebben moeten. Krantz is een geslepen vos. We moeten onze hoop maar op Miss Reiley bouwen." „U gaat toch zeker mee naar het Hotel Diet»? vroeg O'Reilly.. Zeker", zeide de detective, „ik ga mee. Maar ik verwacht niet veel van wat er in die tasch zit. Menschen, die dingen te verborgen hebben, ver bergen die beter dan op zoo'n mander. Enfin we zullon wel riqn." Toen Justin voor Denham betaald had. gingen zij weg, met het tasohje in don zak 3n Ulo's bruinen mantel, die over O'Reilly s arm ng. Het middernachtelijk uur had reeds goiiagen. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10