Alpntti Num- Aüsrtuiit- Si laïllmli. Woensdag 9 Juli 1924. 67ste Jaargang. No. 7464. Binnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. SCHA Dit blad vorechljnt viermaal per weok: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zatordag. DIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advor- tontlön nog zooveel mogelijk in hot oorslullliomond nummer goplaatst. it N.V, v.b. TRAPMAN Co., Scbagen POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 "Prijs por 9 moandon 11.05. Losse nummors 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogoio 11.10, lodoro cogol moor 20 cont (howijsno* inbogropon). Gfrooto lottops wordon naar plaatsruimte borokond* de reis der koninklijke familie in scan. DINAVIö. De correspondent der Nieuwe Rotterdamaehe Crt» te Krlstiania schrijft d.d. 3 Juli: De Koninklijke familie heeft tijdens haar verblijf in Abisko steeds prachtig weer gehad. De Koningin maakte met haar gevolg dagelijks tochten in het om liggende fjeldgebied. Verleden Vrijdag bezocht de Koninklijke familie, met den heer Aurick. secretaris der toeristenvereeniging, als cicerone, het baanwach tershuisje van Vassijokk. van waar een lange tocht naar het nog met ij» bedekte hooggebergtemeer van Katterjoure ondernomen werd. Op den terugtocht weid het noenmaal op een fjeldhelling gebruikt. Za terdag werd een watertochtje dwars over het Torne-> meer naar de kleine hut der toeristenvereeniging bij Jebrenjokk ondernomen, en bezocht de Koningin ook het Laplandskamp van Palnoviken, waar zij met be langstelling *het leven der Laplanders gadesloeg. Denzelfden dag deed de Prins met zijn broer, her tog Friedrich von Mecklenburg, en gevolg, een uit stapje naar Narvik, op Noorsch grondgebied, de ha ven, van waar een groot deel van het Laplandsche ijzererts verladen wordt. Van daar werd een lange automobieltocht ondernomen. Het gezelschap keer de 's avonds weer naar Abisko terug. Eveo vertelt in Svenska Dagbladet een grappige episode. Na er gewag van gemaakt te hebben, dat de Koningin er blijkbaar niet op gesteld was, door de talrijke amateurfotografen, die als bezetenen om haar heen sprongen, gekiekt te worden, schrijft hij verder: „Er bestaat intusschen de Nemesius Diana, zooals de oude August Palm placht te zeggen. Na de lunch' hadden zich op het plein een aantal Laplan ders verzameld. Het Koninklijke gezelschap was da delijk geïnteresseerd en haalde de camera's voor den dag. Nu wak het evenwel de beurt aan de Laplanders een afwijzende houding aan te nemen. Hun godsdien stige opvatting verbood hun zich te laten fotogra feeren (men beweert, dat de godsdienstige bedenkin gen tegen het fotografeeren verdwijnen na zekere contante betaling, merkt de schrijver op; maar, zegt hij, ik wil er niet voor instaan, dat het zoo is). De Koningin moest, evenals de fotografen, die haar heb ben willen fotografeeren, zich met een opname van de naar haar toegewende ruggen tevreden stellen. Mogelijk zal het later nog wel gelukt zijn, de gods dienstige bedenkingen te overwinnen, en zal menig welgelukt kiekje met Laplanders het koninklijk reis- album verrijkt hebben. Eveo vertelt ook van den kapitein der motorboot van het Tornemeer, die bezoek kreeg van een paar heeren. Kom aan boord, zei de kapitein in het Zweedsch; doch de heeren begrepen hem blijkbaar niet. Step on please! En toen kwamen de heeren aan •boord. Of de kapitein de vorstelijke personen al had gezien? Neen, ik heb van mijn leven al zooveel vorstelijke personen gezien, koninginnen, prinsen en princessen, dat ik er nu genoeg van heb. Ik ben de prins, zei een d,er heeren. Dat doet mij pleizier. was het! antwoord. Alle drie lachten en waren'van dat oogenblik af goede maatjes. Zondag werden kortere wandelingen in den omtrek van het toeristenstation gemaakt, en de Koningin bezocht met Prinses Juliana den waterval Silver- falflet. Dinsdag verliet de Koninklijke familie Abisko en kwam 's morgens 11 uur in Kiruna aan. Nadat ini de restauratie van het spoorweghotel dat er zijn "mag de lunch gebruikt was, werd een, uitstapje naar Jukkasjftrvi gemaakt, een op ongeveer 20 kilometer van Kiruna gelegen Fihsche nederzetting. Daar is een z.g. Laplandech kerkje uit de 17de eeuw, een d$r vier kerkjes, die onder de regeering van koningin Kristina voor de mijnwerkers in Lapland werden ge bouwd. Men hoopte het mijnbedrijf daardoor te zul len aanmoedigen. In de nabijheid van het kerkje ligt het gehucht met eenigei grijs verweerde blokhuizen in Finsche bouw orde, die voor het grootste gedeelte door Flnsch sprekende menschen bewoond zijn. De Koninklijke familie zal daarna Kirunavaara be zoeken, den SX kilometer langen ijzerertsberg, die zich aan het' Zuid-Westelijke strand van het Luossa- jarvi (het zalmmeer) verheft. Kiruna ligt aan het tegenovergestelde strand en telt ongeveer 10.000 in woners; 35 jaar geleden was daar nog geen huis te bekennen. De stad is volgens een breed opgesteld plan gebouwd; dtf huizen liggen een eind van elkaar af» een vporzichtigheidsmaatregel tegen brand, en elk huis is omgeven door een boschje lage Lapland sche berkjes. Aan den intelligenten en kunstminnen- den dr. Hjalmar Lundbohm, al sedert vele jaren di recteur der mijnen, en tevens een groot vriend en be schermer van de Laplandsche bevolking, komt de eer toe, dat men in' Kiruna een industrieele nederzetting kan zien, die den toets, welken men van aesthetische zijde stelt, werkelijk kan doorstaan. Van bijzonder belang is de kerk van Kiruna, die nu bijna -2 jaar ge leden werd ingewijd, en zeker wel het merkwaardig ste bouwwerk is, dat in Lapland is te zien. Het is een in modernen geest opgevat houten Re- bouw, maar geïnspireerd op de oude Vikingsche hou ten heidensche tempels. Men krijgt den indruk dat de architect Wickman zich het godshuls gedacht neeft als bestemd voor de mijnwerkers en de Lap landsche bevolking en zijn gebouw vooral ook voor de laatste aantrekkelijk heeft willen maken. De beeldhouwer Ericksen, die met architect Wick man samenwerkte, heeft de kerk van buiten met vergulde houteïi beelden versierd, verschillende deugden en menschelijke eigenschappen symboli- seerende waarbij, hij zich van Laplandsche model len en drachten bediend heeft. Het verguldsel con trasteert mooi tegen de roode kleur der kerk, die" uitwendig bekleed is met schubvormige, boven el kaar liggende spaanders, zooals men die bit de stavkerken in Noorwegen en ook in enkele oude hou ten kerken en klokketorens in Zweden kan waarne men. Bij het binnentreden van de kerk valt het ff!?*- heï inwendige er van zoo weinig aan een christelijke kerk herinnert. Er spreekt eer öen neiaensche geest uit. De donkere beitskleur van het vT8?1*! r de karakt€Tistieke houtconstructie ISüJi. van het overiS® gedeelte der kerk scherp uitkomt, maakt, dat men zich een oogenblik ond«raardsch gewelf waant, ergens in een tempel ondv den grond. Een enkel teeken herinnert eraan, dat men in een christelijke kerk is. Het is i een klein verguld houten kruisje op het altaar, met aan weerszijden figuren, Laplanders voorstellend. En daarboven een groot decoratief zonnig landschap; een boomengroep in het midden,^ en daaromheen weiden en een ver verschiet, en daarboven een hooge lucht met wolkengevaarten, gezien tegen het licht; bundels zonnestralen schieten uit de hoogte achter de wolken neer en verlichten het landschap. Prins Eugen van Zweden is de schilder van het doek. Men meene niet, dat het pastoraat in Kiruna een ballingsoord is voor Zweedsche predikanten; het is het vetste pastoraat van geheel Zweden. De trakte menten van de predikanten zijn afhankelijk van de inkomsten der gemeente, en de inkomsten van de I mijnmaatschappij zijn enorm, waarbij de geestelijke herder wel bij vaart. Hij mag jaarlijks 30.000 kronen in zijn zak steken. Na het bezoek aan Kiruna en Kurinavaara zal de Koninklijke familie een bezoek aan Porjus en Sal toluokta brengen. Porjus, met zijn bekende water vallen, ligt 52 kilometer van Gellivare. Daar is het electrische krachtstation gelegen, een prachtig inge nieurswerk. De groote machinezaal, waarin de ge neratoren geplaatst zijn, is op een diepte van 50 me ter in de rots gebouwd, een ruimte met een opper vlakte van 16 bij 200 meter en een hoogte vani 15 meter. Het water wordt door onderaardsche tun nels over 500 meter lengte naar de turbines gevoerd; boven den grond ziet men van de geheele inrichting, die 50.000 electrische paardenkrachten levert en la ter liet dubbele zal kunnen leveren, alleen de elec trische draadgeleidingen. Daar in het Zweedsche Lapland ontmoeten elkaar de pioniers der moderne nijverheid, die de reusach tige ïjzerertsformaties exploiteeren, en de laatste afstammelingen der Laplandsche bevolking, die bun nomadenbestaan met hun rendierkudden, trots de moderne invasie, trachten voort te zetten. Een herinnering. Het was op: een Zondag. Het station van Kiruna was vol met een rumoerige mas sa op zijn Zondagsch gekleede. mijnwerkers. Ik zat in den trein, die naar Gellivare zou vertrekken. Mid den in het menschengewoel ontwaarde ik een paar kleine Laplanders in hun blauwe, met rood en geel afgezette dracht en met hun eigenaardige muts op het hoofd. De kleine kereltjes met hun kromme beentjes en met hun komager aan de voeten, waar mee zij zich zoo vlug. en elastisch over het dras sige terrein van Lapmarken kunnen) reppen, ston den daar als een paar verdwaalden, die niet recht meer wisten, waarheen zij zich zouden wenden. Zij wekten in mij een weemoedig gevoel op, het was, alsof zij1 bescherming vroegen, bescherming tegen het witte ras, dat met zijn moderne beschaving de pri mitieve rassen ten ondergang doemt de staking bij werkspoor. Wanneer er geen kink in den kabel komt, schrijft het Hbld., zullen de georganiseerde stakers van Werkspoor besluiten de staking op te heffen. Over de loonbepalingen is reeds Donderdag jl. te 's Graven hage overeenstemming tusschen partijen bereikt. Het zal neerkomen op 10 procent verlaging van de tarief- iloonen en 2% procent op het uurloon. Maar de besturen der samenwerkende organisaties in deze staking wilden meer zekerheid hebben dan door de Werkapoordirectie wordt gegeven, dat het aantal niet onmiddellijk op hun plaatsen terugge brachte stakers zoo klein mogelijk zal zijn. De ge combineerde bestuursvergadering heeft gisteren over dit punt geruimen tijd beraadslaagd. Het resultaat was, dat werd erkend dat de staking er hopeloos voorstond en slechts onmiddellijke opheffing grooter nederlaag zou kunnen voorkomen. Heden zullen verschillende werkliedenorganisaties in de metaalindustrie huishoudelijk vergaderen. De besturen zullen daar de opheffing der staking warm bepleitten. Het resultaat is niet twijfelachtig, te min der, daar de Moderne Bond. die het grootste aantal Reorganiseerden bij Werkspoor telt, op 't standpunt staat, dat een verdere voortzetting der staking niet in het belang is van de organisaties. Nader wordt gemeld: Nadat gisteren de besturen der betreffende organi saties van metaalarbeiders hun leden geadviseerd hadden, de arbeidsvoorstellen, zooals die ter bespre king te s Gravenhage door den rijksbemiddelaar Van IJsselstein zijn voorgesteld, te aanvaarden, zijn he denochtend de leden der verschillende organisaties te Amsterdam bijeengekomen om deze voorwaarden te bespreken. In overeenstemming met het' bestuurs-advies werd besloten, den arbeid bij „Werkspoor" te hervatten; vóór werden 780 stemmen uitgebracht, tegen 132, blanco 11. Donderdag zal men weer aan den arbeid gaan. Van arbeiderszijde wordt opgekomen tegen de me. dedeeling, „als zou de staking er de laatste dagen hopeloos hebben voorgestaan en slechts een onmid dellijke opheffing grooter nederlaag zou hebben voorkomen." Van die zijde wordt daarentegen verzekerd, dat de geesi der stakers geenszins op moedeloosheid wees, dat zelfs een niet onbelangrijk deel geneigd was het conflict uit te breiden tot andere groote bedrij ven. „Wanneer van werkgeverszijde de tijdens het conflict gegeven ontslagen waren gehandhaafd, zou de staking onverzwakt zijn doorgezet. Nu daarom trent geruststellende toezeggingen werden gedaan, achtten de besturen een langer voortzetten der sta king ongewenscht." Van werkgeverszijde vernemen wij, dat de ar beidsvoorwaarden die de metaalbewerkers hebben aangenomen, zijn zooals zij door den rijksbemidde laar zijn voorgesteld; hieTaan is toe te voegen, dat aangaande het pensioenfonds de werklieden drie jaren verloren hebben wat de pensioenrechten be treft; het winstaandeel en de vacantieregeling is in getrokken; het percentage van overwerkverdienste is van 25 pet. op 121^ pet. teruggebracht. Voorloopig zal er voor 250 man nog geen werk zijn, zoodat dit aantal arbeiders niet te werk kan worden gesteld. Hbld. burgerdrug. Bij de jaarlijksche openluchtuitvoering van' het ge west N-H. te Wieringerwaard. op Zondag 1.1. gehou den, behaalde de sportvereniging Z.S.C. alhier on der leiding van den heer C. Pronk zes prijzen. eenigenburg. Door geldelijke bijdragen van de burgers daartoe in staat gesteld, zullen de kinderen der o. 1. school alhier, dit jaar ook een schoolfeest vieren. VAN RIJSWUK'S Schoenhandel Schoenmakerij levert altijd waarde voor uw geld. Prima waterdichte schoenen 16.00. wieringerwaard. Als vervolg op onis verslag over het gymnastiek- feest van Zondag nog het volgende: Als iets nieuws hebben we met zeer veel belang stelling gezien een zg,n, gymnastische dans, uitge voerd door 8 dames van Lycurgus uit Schagen, on der leiding van den heer S. Keesman. Gracieus en prachtig mooi. Om verder alle nummers te vermel den, zou te uitgebreid worden, doch we kunnen ge rust verklaren, dat de uitvoering in zijn geheel uit- VAH een chinee8chen kultehimonnair. Bü het overlijdensbericht van dpn bekenden 8e- marangschen multa-miJlionnair, die te Singapore aan een hartverlamming is gestorven, teekent het Soer Hdbld. o.a. het volgende aan: Het lijkt onnoodig te zeggen, wie de heer Oei Tjiong- Ham was. JSr was geen naam in Indië zóó bekend als de zijne. Ieder, die nog maar kort in Indiö is en hoort van de vermogens, welke in dit land verdiend worden, krijgt hot eerst don naam Oei Tjiong Ham genoemd, als voorbeeld van dan rijken Chinees. Het inderdaad groote vermogen van den .heer Oei Tjiong Wftm was bijna legendarisch. Het werd in ker een succes en voor de heeren Jb. Kaan en Gebr. Sleutel, die er zoo veel werk aan hebben gehad, een groote voldoening kan genoemd worden. De uitslag der verschillende wedstrijden is als volgt: Hindernisbaan, jongens 13—15 jaar: le prijs P. Harms, O.K.K., Helder; 2e prijs P. Blom. U.D.I., Kol. hom; 3e prijs A Oudendijk, Olympla, Wieringer- waard; 4e prijs A. Watertor, Lycurgus, Schagen; 5e prijs W. Rus, Lycurgus, Schagen; 6e prijs J. Rodes, Sparta, Helder; 7e prijs M. Keesman, Lycurgus. Scha gen; 8e prijs J. Blom, T.A.V.E.N.U., Heerhugowaard. Meisjes 13—14 jaar: le prije N. Blaauboer, U.D.I., Dirkshorn; 2e prijs T. Schagen, Olympia, Wieringer waard; 3e prijs D. Erik9, ZB.C., Burgerbrug; 4e pr. J. Haakman, O.K.K., Helder; 5e prijs M. Huigen, Her- l cules, Noordscharwoude; 6e prijs N. Simons, Lycur gus, Schagen; 7e prijs N. Dekker. Hercules, Noord- scharwoude; 8e prijs A. Koster, Ons Genoegen, Scha- gerfrn"- Hoogspringen, jongens 1112 jaar: le prijs A Blaau boer, Olympia, Wieringerwaard, 1.25 M.; 2e prijs Schreuder, Sparta, Helder, 120 M.; 3e prijs H. Kok, Sparta, Helder, 1,20 M.; 4e prijs D. v. Teulingen, U.D. I.. Dirkshorn, 1,20 M.; 5e prijs A. v. d. Welle. Hercu les, Noordscharwoude, 1,15 M.; 6e prijs C. Schol, Spar ta Helder, 1,15 M.; 7e prijs P. Burger. Z.S.C., Burger3 UCU UiUUU vau J.CMC1UOU iwromo, (jxvava ter en wij hebben dikwijle bedragen hooren noemen van vele malen honderd millioen. De oijfere werkten eterk op de verbeelding, evenals de fantasie de meest verownderliike verhalen spon over de fami lie van den heer Oei Tjiong Ham, over diens vader hoe die den grondslag legde en over de wijze» waar op de zoon de thans overledene dat vermogen opbouwde. De heer Oei Tjiong Ham, een merkwaardig man door zijn arbeid, zakeninzioht on ondernemingen, was tevens een romantische figuur door zijn fami lie. De verhalen, die speciaal te Semarang gaan, doch daarbuiten sterker gekleurd weiden, waren vaak niet zonder kern van waarheid. Semarang Is voornamelijk de woonplaats van den heer Oei Tjiong Ham geweest, waar ook zijn belangen geooncentreerd waren in "diverse maat schappijen. Zijn beleggingen zaten echter in vele deelen van Java, terwijl hij later een deal van zijn vermogen naar het buitenland overbraoht. Te Semarang is de Bankvereenigi ng Oei Tjiong Ham zijn stichting en kapitaal, terwijl de bekend^ firma Kian Gwan te Soerabaja en Semarang even eens hem toebehoorde. Een groot deel van zijn vermogen, dat door fami- brug, 1,15' M.; 8e prijs W. Quax, Z.S'.C„ Burgerbrug, lieleden, in zoover deso 't meenen te weten, op 80 1,5 tot 100 millioen wordt aangenomen, heeft da heer Hardloopen meisjes 11—12 jaar, 40 Meter: le prijs Oei Tjiong Ham in dé hausse-periodo, toen- de M. Brouwer, TA.V.E.N.U., Heerhugowaard. 854 sec.; raiker toppruzen baalde, verdien4 Hij bezat 5 fa- 2e prijs A. Smit. idem, Heerhugowaard, 63/5 sec.; 3e brieken, nh Krebet iangoelangin, Rpdjoagoeng, prijs M. Delver, Z.S.C., Burgerbrug, 654 sec.; 4e prijs, rakkies én Ponen, welke ondergebracht zijn in de G, do Boor, Z.S.C., Burgerbrug, 6)4 sec.; 5e prijs A. Algomeeno My. tot Exploitatie der Oei Tjiong Ham Liedmeier, P.P., Helder, 6*6 sec.; 6e prijs T. de Heer, Sparta, Helder, 6X sec.; 7e prijs, D. Pranger, T.A.V.E. N.U., Heerhugowaard, 6>i sec.; 8e prijs, J. Mulder, riygiea, Noordscharwoude, öK sec. I Hoogspringen, dames: le prijs, veng. zilveren me- I daille, uitgeloofd, door den heer Burgemeester: mej. S. Boogaard, Hygiea, Helder, 1,45 M.; 2e prijs mej. B. Bakker, Olympia, Wieringerwaard, 1,30 M.; 3e prijs mej. N. Smit, P.P.. Helder, 1,25 M.; 4e prijs mej. G. Bakker, Hygiea, Helder, 125 M.; 5e prijs mej. Koor- des, W.I.K., Stroet, 1,25 M. Duitsche Driesprong: le prijs, zilveren tak. aange boden door den heer j, Oudendijk: Dorlijn, O.K.K., Helder, 11,85 M.; 2e prijs N. Dekker, D.O.K.E.V., Ewijcksluis, 11,65 M.; 3e prlja Pronk, Z.S.C., Burger- i brug, 11,50 M.; 4e prijs Jansen, O.K.K.,. Helder, 1120 M.; 5e prijs K. Schenk, Olympia, Wieringerwaard, 1120 M. I Estafetteloop, 4 X 100 M., wisselprijs, heeren: le I prijs PjP.. Helder, 50 sec.; 2e prijs D.O.K.E.V., Ewijck sluis, 50X sec.; 3e prijs O.K.K., Helder. 511/5 sec.; 4e suikerfabrieken. Verder bezat hij een cassavefabriek te Krebet on had hij huizen, schepen en vele ander- re .eigendommen. Ook hebben zijn ondernemingen een kantoor te Londen en verder verschillende Fili alen in het Oosten, buiten NecL-Indië, waarvan het voornaamste te Singapore is. De heer Oei Tjiong Ham woonde da laatste drie jaren te Singapore. De heer Oei Tjiong Ham heeft een zeer groote familie. Behalve zijn wettige vrouw die te Londen met een dochter woont, had hij verschillende bij vrouwen, bij wie hij eveneens kinderen had. Eén zijner dochters is gehuwd met den heer Kan, een andere dochter vroeger, gehuwd met een En- gelschman, is nu de echtgenoot© van dan bekenden Wellington Koo, die gezant van Ohina te Londen was, op de# Washington--conferentie zijn land ver tegenwoordigende, later minister van buitenland- Bche zaken in China Verd pn thans te Peiking woont, terwijl een derde dochter onlangs te Sema rang huwde met den heer Liean Sik Ho, lid van OIU19, éU'» OCh.«JC IJ O U.Xl.i»., J1U1UUI, l/A X, KJ euv.| -IW iwug "Uliuu 1UOV W3A4 UCW i rv 11 i AJ1IX AAU, JLIVJI VU prijs Hercules, Nieuwe Niedcfrp- 531/5 sec.; 5e prijs de Bekende familie van dien naam te Soerabajt- Ons Genoegen, Schagerbrug. 53sec. Zooals gezegd, schatten familieleden van den heer Etafetteloop 4 X 80 M., wisselprijs. Dames: le prijs Oei Tjiong Ham diens vermogen op 80 tot 100 Hygiea, Helder 49 1/5 sec., 2e prijs Hebe, Nieuwe Nie- millioen gulden. Ter eere van de nagedachtenis dorp 50 3/5 sec., 3e prijs Tavenu, Heerhugowaard, van den heer Oei Tjiong Hanu zij opgemerkt, dat 52 4/5 sec. 4e prijs D.O.K.E.V., Ewijcksluis 53 1/5 hij dit vermogen zelf heert gemaakt, aank zü vooral sec., 5e prijs Lycurgus, Schagen, 54 2/5 sec. 1 zijn geweldige werkkracht. Voor Oei Tiiong Ham Deze prijzen bestonden allemaal uit zilveren, ver- was een werkdag als het kon, langer dan 24 uur guld-zilveren, en» bronzen medailles, uitgeloofd doo.r geweest. leden van den Raad en verschillende ingezetenen. de britschi: regeering tegen den ka. I De prijzen werden door den voorzitter van den naaltunnei* Turnkring, den heer Kemp aan de diverse personen Uit Londen, 7 Juli. In het Lagerhuis deelde uitgereikt. MacDonald mede, dat met het oog op de eenparige Het was al tamelijk laat geworden voojj en pleeu meening van het comité voor de ryksverdediging de laatste wedstrijd was afgeloopen. de regeering geen machtigin kon geven tot den bouw De dag was ook wel1 wat vol. We hoorden ook van den Kanaaltunnel reeds stemmen opgaan om er voortaan geen adspi- door een machine gegrepen, ranten meer bij te nemen en dan maar liever twee Te Stad-Vollenhove wilde de landbouwetsknocht dagen. Algemeen was men het er over eens dat heft J. H. Pleiter eenig gras en ander vuil verwijderen een mooie dag is geweest, waartoe ndet weinig heb- tusschen de messen .van een grasmaaimachine. Ter- ben bijgedragen de onvermoeide Wieringer Harmo; Wijl hij bezig was zetten plots de paarden aan met nieleden, die zoowel tijdens den optocht, als op het het gevolg, dat zijn been door do messen terrein, mooie, opgewekte muziek ten gehoore heb- gegrepen en het vleeeoh van genoande lichaamsdeel ben gebracht. werd vaneengereten. P. is naar het ziekenhuis te Het aangekondigde concert is vanwege den har- Zwolle overgebracht, waar zijn been onder de knie den wind op het terrein niet doorgegaan, doch in geamputeerd moest worden, plaats daarvan hebben de heeren midden in de de sprinkhanenplaag in zuid-afrika. Buurt nog een uurtje gespeeld, waardoor ze onge- De Transvaalsche boeren verkoeren, in verband veer 300 menschen hebben laten genieten voor nie- met de reeds meermalen gemelde sprinkhanenplaag, mendal. Voorwaar een aardig idee geweest, waar- in een wanhoopstemming. Voor het. derde jaar zien voor bij deze oqzen dank. vele boeren nu geheel hun oogst vernield. De meee- i In de verschillende danslokalen natuurlijk nog ten van hen leven van hun kapitaal. gelegenheid om de gymnastiek weer op een andere Proeven om de diertjes met rook te verdrijven, manier te beoefenen. baatten niets. Men vreest, dat de boeren gedwongen Het is ondanks den barden windi toch een mooie zullen worden, om hun hoeven te verlaten, dag geweest. groote vischsterfte in de deen sc he ernstig tramongeval te amsterdam. binnenwateren. Dinsdagmorgen geraakte op de Haarlemmerplaats Uit Kopenhagen wordt aan de Duitsche bladen ge- 'een fietsrijder bekneld tuschen twee motorwagens meld, dat een goed deel van den Deenscneri natio- der gemeentetram, terwijl deze op een wissel elkaar nalen rijkdom aan levende visch vernietigd is. De voorbij gingen. De man geraakte in een dergelijke binnenwateren van Denemarken zien bljwijien wit ongelukkige positie, dat zijn verwijdering geruimen van de flauwe en doode visch, waarmee zij bedekt tkd duurde. 7'^n- De oorzaken zijn de gevolgen van den langen en ^Levensgevaarlijk verwond werd hij per auto-braa- strengen winter, en de groote vervuiling van het card naar het Binnengasthuis vervoerd. vischwater. De Deensche industrie laat ongehinderd haar afval im de openbare kanalen en meren vloeien, ZUIDSCHAHWOuut doar er geen wettelijke bepalingen tegen bestaan. Alhier blijven nog steeds huiseigenaar» weiger- Daar de wateren vijf maanden lang dichtgevroren achtig om hun perceelen by de waterleiding aan te zijn geweè8,, konden de vergiftige gassen niet vei- sluiten. We hoorden, dat er al xyn, die 3 proc-ssen doende ontsnappen, en werden heele vischstandcy verbaal hebben. Anderen hebben de buitenlelding vernietigd. De schade is niet te schatten, en het 7.ol laten leggen, doch de -binnenleiding wordt niet jttren duren, voordat de stand weer eonigszlns nor- afgewerkt, zoodat er geen leidingwater wordt ge- maa; js bruikt wordt. Toch wordt er voor betaald. Het hevig ONWEDER. hygiënisch motief komt daardoor wel eemgszins Een hevig en voor Egypte onbekend onweder heeft in 't gedrang. te Alexandrie gewoed. Er vielen hagelsteenen van slapte. 300 gram. Aan de Emballage- en Blikfabrieken te Weesp garage op de 23ste etage, worden morgen 45 arbeiders en een gedeelte van Volgens de bladen wordt te Chicago een gebouw het kantoorpersoneel ontslagen wegens slapte in van veertig verdiepingen gebouwd, w-aaiwan de on- het bedrijf. dorste 23 voor garages worden ingericht. Msb.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1