TARIEF EN STEMBUS. SPAANDER Co., (®HOMG'S WJJ Di rnnixr;rïv Ten derden male binnen 25 jaar zal het vraagstuk voor de kiezers komen. En ten derden male zal het Nederlandsche volk er zijn veto over uitspreken. Na 1905 en 1913 komt 1925. Colijn zal vallen, zooals Harte en Kolkman zijn grestrïnkeld. Bereiden wij ons voor op dezen strijd. Zaterdag 19 Juli 1924. 67sle Jaargang. No. 7470. TWEEDE BLAD, Wie in 1905 heeft deelgenomen aan het politieke loven in ons land, herinnert zich ongetwijfeld nog het élan. waarmede door alleman van links bij de stembus van dat jaar is gestreden, Ieder vrijzinnige wilde, dat het bij dien strijd ging om de voornaam ste rechiten van den staatsburger en nu nog, na bij na 20 jaar, danken wij den hemel, dat het toen ge lukt is, het clericalisme een knauw toe te brengen, waarvan het zich nooit heeft hersfteld. Toch is het twijfelachtig, of de mannen van Rechts in 1905 het onderspit zouden hebben gedolven, als niet de strijd voor onze heiligste goederen tegelijk een strijd was geweest tegen hooge invoer-tarieven. In 1905 bleek duidelijk, dat ons volk niet voor „pro tectie" te vinden is. Het was dan ook onverstandig, dat Kolkman tegen 1913 bij ons probeerde, wat aan Harte in 1905 was mislukt. De stembus van 1913 bewees wederom, dat geen enkele regeering met kans op succes den stem busstrijd in kan gaan, als zij het tarief tot inzet maakt van den strijd. Zoo heeft Dr. Kuyper het ook begrepen. Na de ne derlaag van 1913 bezwoer hij zijne vrienden niet meer met „bescherming" den boer op te gaan. Hij advi seerde het tarief van invoerrechten geleidelijk te ver hoogen, bij stukjes en beetjes, zoo stilletjes weg mid den in! eene wetgevende periode, maar het nooit weer mee te maken tot inzet van den stembusstrijd. Colijn heeft dat goed onthouden; hij komt thans met eene iariefverhooging en de volgzame meerder heid toont zich bereid, 't wetsontwerp er met spoed door te jassen; men legt het er blijkbaar op aan. den „zegen" binnen te halen vó6r de verkiezingen 't op nieuw beletten. Het is geen fraai .spel, dat de heeren van Rechts pogen te spelen. Per radio heeflt Colijn over 'slands finantiën gespeecht en in die rede heeft hij zich zelf hoogelijk geprezen. Het evenwicht in 's lands budget, zoo zei hij, zal in 1925 verwezenlijkt zijn. Als dat waar is wat wij ten» zeerste betwijfelen dan zal dit niet het gevolg zijn van bezuiniging vooral. Dan zullen daartoe bijdragen de hoogere la9ten die ons volk moet betalen voor thee en (tabak en straks voor alles „wat" het gebruikt van de wieg tot het graf. Bezuiniging is noodig; elke partij of groep van partijtjes, die aan de regeering zou zijn, moet met bezuinigingsvoorstellen komen. De vrijzinnig-demo craten hebben reeds voorstellen tot versobering en bezuiniging gedaan, toen de rechtsche regeering nog in onredelijk optimisme in 'n budgetair evenwicht zonder ernstige maatregelen geloofde. Maar bezuinigen en bezuinigen is twee. In stede van vooral te sparen op den nutteloozen militairen slokop, bezuinigde de regeering op onderwijs vooral; instede van het aantal ambtenaren sterk te vermin deren door een systeem, vani niet vervanging van hen, die den dienst verlaten, bezuinigt zij door de vol strekt niet te hooge salarissen der ambtenaren en beambten tot beneden peil te drukken. En in stede van zóó te bezuinigen, dat de belastin gen kunnen worden verhoogd, bezuinigt zijdoor het volk nieuwe lasten op te leggen en dit nog wel in den vorm van de altijd immoreele indirecte be lastingen. Tien dertien millioen zullen wij straks moeten betalen aan invoerrechtenl Weet men wat dit betee- kent? Het zal o stellig ten bate van de schat kist ziin. Maar tegelijk is het een cijns, die de burge rij betaalt aan de Nederlandsche fabrikanten, een cijns, die zooveel hooger zal zijn dan dertien millioen. als de Nederlandsche fabrikanten het volk meer ver- koopen dan de buitenlandsche productenten. Er zal ongetwijfeld nog wel gelegenheid zijn om in den breeae aan te toonen. welke fouten worden begaan büj_ het verhoogen uer invoerrechten; hoe dwaas het is, in een land als het onze, .bloed van de industrie te verwachten van z.g. bescherming; hoe gevaarlijk het is, den oeconomischen macht aer in voerrechten te versterken in plaats van dien te sloop en. Wij bepalr-n er ons ditmaal toe met er op te wij zen, dat do belangenstrijd, tusschen de Europeesche jnatiën gevoerd met behulp van hooge invoerrechten, een der oorzaken is geweest van den wereldoorlog. Dit op zich zelf reeds moest er der regeering van terughoudc-n voorstellen te doen tot vernooging dér invoerrechten, nu de funeste gevolgen, van den oorlog zich nog op zoo vreeselijka wijze doen gevoe len. Zal ons volk begrijpen, dat een verhoogd tarief in Nederland een schakel' kan zijn in den gevaar lijken keten, die eens weer tot een grooter oorlog voeren kan? Zal het zien, dat het niet toevallig is, dat eene regeering, die millioenen over heeft voor de uitgaven van leger, vloot, altijd weer grijpt naar de invoerrechten, om aan den militairen wellust te kunnen voldoen? Eene meerdere uitgave voor sol daten en oorlogstuig van dertien millioen zou im mers heel de verhooging van het tarief onnoodig maken. Men late zich niet verschalken. De regeering spreekt niet van protectie. Colijn herinnert zich het advies van.Dr. Kuvper al te goed. Verhooging van invoerrechten wil hij met uitgesproken fiscale be- doel mg. Maar er is bij de verhooging van invoer rechten geen grens tusschen fiscus en protectie. Lang geleden heeft de liberaal Pi^rson, met fis cale bedoeling, eene poging gewaagd om het in voerrecht te verhoogen van 5 op 6 procent, Hem is toen onzacht aan het verstand gebracht, dat ons volk dat met wilde. Zou men dan nu eene verhoogirrr van 5 op 8 procent slikken, nu 'Colijn misbruik maaktvan den nood der schatkist om s'tekum pro tectae m te voeren? Wij yertrouwen, dat er zich een krachtdadig- ver zet tegen Colpn s plannen zal ontwikken. De po- S"in.£> ,önï zonder de organen van handel en indu strie te hooren. het wetsontwerp als "bü verrassing te doen aannemen, mag niet- gelukken. Nog slechte enkele laren geleden zijn de Kamers van koophan del en fabrieken zoo georganiseerd, dat zij werkelijk de industrie en de handel in hun geheelen omvang vertegenwoordigen. Die Kamers zijn de organen bij uitnemendheid om ten aanzien van de vraag, oi verhooging der invoerrechten wenschelijk is, van advies te dienen. Eene weigering om die adviezen te vragen sluit de erkenning in zioh dat men on-. gunstige adviezen verwacht. Het aanhangig maken van het tarief vraagstuk door deze regeering is ook immoreel, wijl de woord voerders der rechtsche partijen daarover bij de ver kiezingen hebben gezwrgen. Het volk heeft 't recht, over zulk een belangrijk en principieel vraagstuk te worden gehoord. Zoo is er maar ééne conclusie mogelijk. Met alle wettige middelen moeten de tegenstanders van pro tectie en van indirecte belastingen beletten, dat de btaten^reneraal meedoen aan het ignobele spel, -d t en e z^en spelen. Belanghebbenden in de eerste plaats maar ook het ee.heelevolk moet in de gelegenheid worden gesteld, net ontwerp tot verhooging van het tarief van in voerrechten te bestudeeren en te beoordeélen. H«*t mag niet worden aangenomen voor het volk zioh daarover bij de stembus van 1925 heeft uitgesproken ÉÉM DER GROOTSTE HEEREN- EN KINDERKLEEUiNGMAGAZIJNEN ALKMAAR. Heeren-Mode-artikelen. Eigen Coupeurs. Prima Kleeding. Qjuusextlandsch Nieuw®» VERKOOPING. Uitslag der verkooping op 16 Juli te Barsinger- horn, ten overstaan van notaris G. J. van Leer- sum te Winkel. Woonhuis aan de Dorpsstraat, groot 3.20 aren, eigendom van den heer H. Tuinman. Kooper de heer C. Portegijs te Kolhorn voor f 1411. ZWARE BRAND. Door onbekende oorzaak brak brand uit op het terrein van de Stoomhoutzagerij „De Hoop" te Stol- wijkersluis. Behalve de machinekamer, waarin de brand ontstond, werden schaverij en zagerij een prcoi der vlammen. De ontboden Goudsche brand weer wist de groote opslagplaatsen te behouden. De schade, welke door verzekering wordt gedekt, wordt op ruim f 100.000 geraamd. MOTOR-ONGELUK. Gisteravond reed de heer Trinks, ambtenaar bij de provincie, wonende te Midlum. op een motor rijwiel van Sneek naar Lemmer. Bij Woudsend slip te de motor; Trinks werd op zijn hoofd in een hoop steenen geslingerd. Bewusteloos, bloedende uit twee ernstige hoofdwonden, is hij door de autobus Lem mer—Sneek gevonden. EEN AANRIJDING. Een man met een ijscowagen, J. Swinkels gehee- ten, 45 jaar oud en ongehuwd, is gisteravond te Til burg van achteren aangereden door een auto. De man is overleden en de wagen in beslag genomen. Ocrzaak is de slechte verlichting van den ijscowa gen. INTERNATIONALE MAATREGELEN TEGEN TREINBEROOVINGEN. Naar wij vernemen, heeft de Nederlandsche Spoor wegen overleg gepleegd met de buitenlandsche justitioneele autoriteiten, betreffende maatregelen te gen zakkenrollers, die hun beroep in de treinen uit oefenen. j Reizigers, die op reis van de praktijken van de hee ren zakkenrollers het slachtoffer mochten worden, doen daarom goed dadelijk aan het treinpersoneel of- het stationspersoneel daarvan kennis te geven. BEHANDELING VAN DOOR VORSTSCHADE GE TROFFEN AARDAPPELEN. In 't begin van Juni werden, speciaal in, de Groning- sche veenkoloniën, veel aardappelvelden door nacht vorsten geteisterd, hier en daar zelfs zóó erg, dat vele planten tot aan den grond afvroren. Weliswaar viel er op de meeste plaatsen spoedig daarna veel regen, waardoor de planten tot nieuwe ontwikkeling kwa men en voldoende loof vormden, maar de ervaring van vroegere jaren heeft geleerd dat de opbrengst van door nachtvorsten geteisterde pollen niettemin steeds heel erg tegenvalt en vaak nog niet de helft bedraagt van die, welke ongestoord hun ontwikke lingsproces hebben kunnen volbrengen. De ervaring heeft echter óók geleerd dat de op- I brengst zeer nauw verband houdt met den langoren I of kortoren duur der groeiperiode na het afvriezen en daarom wordt thans in het orgaan van den „Veen- j kolonialen Boerenbond" een middel aan de hand ge- |daan om die periode zoo langdurig mogelijk te ma- ken en de gewone aardappelziekte niet of zoo laat mogelijk te doen optreden. Dit middel bestaat in het besproeien met bourgondische pap, zegt de re- 'dactie van dat orgaan, en de gemakkelijkste sproei- methode wordt verkregen door T gebruik van zoo- I genaamd „normaal pappoeder", waaronder verstaan wordt een mengsel van twee gewichtsdeelen koper vitriool en een gewichtsdeel watervrije soda. Dit poe- der wordt aangewend tot een hoeveelheid van. 15 tot 130 Kg. pr H.A. (afhangerde van de hoeveelheid loof die besproeid moet worden) en het meest geschikte tijdstip wordt geacht het oogenblik waarop het ge- was nog geheel groen is, doch geruchten over in- vallende aardappelenziekte reeds worden vernomen. BEROOFD. Een bewoner van Amersfoort werd Dinsdagavond j in den laatsten trein tusschen jAmsterdam en j Amersfoort beroofd van zijn portemonnaie, door een juffrouw, eveneens te Amersfoort woonachtig. Zij had do portemonnaie nabij, het station weggewor pen, terwijl het geld in haar bezit werd gevonden, i waarna zij in voorloopig arrest werd gesteld. Deze vrouw is de bekende „dienstbode", die zich meer- malen te Amsterdam verhuurde, doch na het ont-1 vangen van den godspenning dan niets meer van zich deed hooren. ADVENTISTISCH VOORUITZICHT. Men kent de voorspellingen, die de adventisten op grond van hijbeluitspraken, inzonderheid ontleend aan het boek Openbaring, ten opzichte van de huns inziens op handen zijnde eind-catastrophe der -wereDd maken. De Hollandsche grootmeester der ad ven tos ten, Johannes de Heer, pleegt in zijn Zoeklicht hier omtrent af en toe medeaeelingen te doen. Voor'hen, die in deze dingen 'belang stellen, is thans eetf merkwaardig boe.k verschenen, waarin bovengo- j noemde profeet stelselmatig en overzichtelijk zijn l denkbeelden omtrent den loop en het lot der wereld heeft uiteengezet. Do veelzeggende titél luidt: Dó j komende Rechter en de eindcrisis der volken in Ar- mageddon,'door Joh. de Heer (uitgave van Het j Zoeklicht, Ermelo). Men moge, aldus de schrijver in de N: R. Crt., tegenover "het adventisme staan zooals men wil, te ontkennen valt niet, dat de aanhangers van deze geestesstrooming over een verbluffende vin dingrijkheid en een zeldzaam combinatie--vermogen beschikken, dat hen in staat stelt inderdaad eau j schijn van waarheid te geven aan hetgeen zij uit de voor hun doel in aanmerking- komendo bijbelplaat sen afleiden. Begrijpelijk is, hoe de op actueelen en conoreten bijbel-uitleg gestelde menigte de out dekkingen van Johannes de Heer en de zijnen als uitkomst uit allen twijfel en elke onzekerheid aan grijpt, en dat deze profeet, die bovendien over een groote dosis mensenehkennis, menschlievendheid enhumor beschikt, de schare zijner aanhangers ziet toenemen, 'dikwijls ten koste van 'de officieele godsdienstleeraars dor geijkte kerkelijke instellin gen. Een profetie krijgt eerst beteekenis. zoodra ze is uitgekomen of althans zoo de ontwikkeling van de geschiedenis in de door haar aangekondigde rich ting zich voltrekt. Johannes de Heer vestigt er. met voldoening de aandacht op, dat de wederherstelling van de grenzen van het oude Romeinsche rijk, die hij voor zijn exegetisch stelsel noodig heeft, we-ke- lijk al' een.heel eind op weg is. Hij verduidelijkt dit gedeelte van zijn betoog met een paar kaart jes, onderscheidenlijk voorstellende Europa vóór en na den oorlog *en wijst aan de hand van idie kaartjes er op, hoezeer de nieuwe verdoeling <\~n toenadering is tot de oude Romeinsche grenslijn. Dit moest zoo geschieden," verklaart hij. „Ik heb verschillende boeken voor mij liggen, die vóór of i tijdens den oorlog geschreven zijn, doch waarin op 'grond van het Profetisch Woord met alle beslist- -"IWfiniii nr ppoEF "Tbe Proof of the pudding is the eating" zeggen de Engelschen. Als men een maal HONIG'S PUD DINGEN, gefabriceerd met Honig*® Maïzena, heeft geproefd,wensoht men geen andere meer, omdat ze den meest verwenden fijnproever vol doet. Vele soorten en variatie®. Vraagt Uw wlnkeUar heid verklaard wordt, dat Duitschland's gr< aan den Rijn zouden gewijzigd wonden. Als men nagaat, welke plaatsen thans door do Franschon on Belgen (beiden tot don Romaanschen stam b.ihoo rend) zijn bezet, dan zal men bespeuren, dat de bezetting van de Rijnstreken meer is dan een poli tieke kwestie. Alles wat daar gebeurt, ligt in de lijn van de Profetie." Nadat hij de verschillende grenswijzigingen voor zijn stelsel toepasselijk heeft gemaakt, roept de schrijver uit: „Wie had dat na den Fransch-Duit- schen oorlog in 1870, ja, wie had daaraan in het voorjaar van 1914 durven denken? En toch, lang vóór dat er gedacht was aan den wereldoorlog, heb ben getrouwe verklaarders van het Profeitisme Woord al deze dingen reeds aangezegd, trots de ver vulling in dien tijd onmogelijk scheen. Met de oogen gericht op net Profetische Woord hebben ze volgehouden en zijn niet be schaamd geworden. En zoo zal ook bij het vele dat reeds geschied is ook van hetgeen nog geschiedenJ moet, geen Tittel of jota onvervuld blijven." Inzake dit vooruitzicht zullen de lezers natuur lijk allereerst nieuwsgierig zijn naar hetgeen hun eigen vaderland staat te wachten. „Wat het lot van Holland zal zijn in de toekomst," aldus de schrijver, vis in dit opzicht niet twijfelachtig. Als het Profetisch Woord werkelijk bedoelt, dat in elk opzicht de oude grenzen van het vierde wereldrijk zouden hersteld worden, en naar hetgeen overal geschiedt, 6chijnt daarvoor niet meer de minste twijfel te bestaan, dan zal .Holland op de een of andere wijze een andere grensscheiding krijgen, die door den loop van Iden Rijn wordt bepaald. ..De kern van des schrüvers betoog is gelogen in zjjn opvatting omtrent de groote tegenstelling tus schen Rome en het Jodendom,. De toenemendeRoom- sche wereldheerschappij zal zich in antisemitischen zin ontwikkelen, en net is voor den schrijver alleen nog slechts onzeker, „wat het Beest als casus belli kan dienen tot een oorlogsverklaring aan de Joden". Het Beest uit de Openbaring is nL volgens de ad ventisten Rome, dat zij ook met „de groote Hoen-" vereenzelvigen. Als Rome alle macht tot zioh heeft getrokken, zal „een religieuse betoovering over de wereld komen en als in de dagen der kruistochten zal de opmarsch naar Palestina voor velen geschie den* onder de leuze van een heilige oorlog'. Satan deed nooit anders dan trachten het volk Israël uit te roeien" „Reeds in Mei 1922 richtte kardinaal- staatssecretaris Z. Era. Gasparri een nóta aan den pasgeboren Volkenbond, waarin de Heilige Stoel er tegen op kwam, dat ae Joden in Palestina een be voorrechte positie verkregen tegenover de andere nationaliteiten en godsdiensten. Als Rome nu reeds den Volkenbond in zjjn onafh ankelijken staat anti- Joodsch tracht te beïnvloeden, kan men," aldus Joh. de Heer, „nagaan, wat straks het geval zal zijn, als deze geheel van Rome afhankelijk zal zijn." De eindstrijd tusschen Rome en de Joden zal plaats vinden in Armageddon, gelijk Megidjdo in het boek Openbaring genoemd wordt. De beslissende slag zal geleverd worden voor de muren van Jeru zalem. Hoe de rol verdeeling zal zijn bij den oorlog, die de eindcatastrophe zal inleiden en welken invloed hierbij* het Zionisme ©n het antisemitisme, het im perialisme en «het militairisme, het spiritisme en occultisme, de Volkenbond. Rome en roomsch pro testantisme, de Turken en Mohammedanisme, Gnan- di, het communisme en het fascisme zullen doen gelden, verklaart de profeet allemaal uit de Schrift Want daarin zijn al deze verschijnselen, evenals de gas8en-oorlog en de strijd in de lucht, reeds voor- speld. Johannes de Heer is zeer ruimzinnig, wat zijn Bijbelgebruik betreft. Als de Leidsche Vertaling hem beter helpt dan de Statenvertaling, neemt hij zonder scrupules de eerste ter hand. Wanneer eerst genoemde vertaling spreekt over ,,den vorst van Ros. Mesech en Tubal wijst dit zijns inziens over duidelijk op Rusland, Moskou en Tobolsk. Even duidelijk is Gomer Germania. „Wat wordt alles schoon", roept de schrijver uit. „als we den geheelen Bijbel hebben, die niet door wetenschappelijke veretandscritiek. en vleeeohelijke gemeedsbespiegelingen tot oen caricatuur is ineen geschrompeld." IN EEN KIFZELKUIL BEDOLVEN. Dinsdagavond waren de gebrs. van D. uit Leijen- broek in een kiezelkuil in den Kollenberg te Sittard wefkzaam, toen plotseling een massa grond kwam afzakken, waaronder beiden werden bedolven. Een hunner, de jongste, 15 jaar oud, geraakte ge heel onder de massa 9teen en grond, de ander slechts gedeeltelijk. Deze werd'allereerst bevrijd, waarna ook de tweede bewusteloos onder den grond werd van daan gehaald. Het bleek, dat de borstkas was ingedrukt Per po- lilie-brancard is de ongelukkige huiswaarts ver voerd 7;:n toestand is levensgevaarlijk. HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met. 15 Juli 1924: Agaitha FLoris. R.K., van Zuidend D 49 naar Span broek. Trijntje Veldman R.K., van Oude Niedorp naar Boekelwegbuurt I 21. Pieter de Boer, N.H.. van Alkmaar, naar Noordend D 56. WINKEL. Op 4 Augustus a.s. zullen in de zaal van den heer Stipriaan te Winkel optreden ..De Maskerspelers", regie Gerrit Kooijman. met Herman Hei.iermans'spel \an den middenstand in 4 bedrijven ..De Opgaande Zon", een werk van buitengewone strekking, groo te opbouwende waarde, on van begin tot eind boeiend. De schitterende en hoogst waardeerende persbe- oordeelingcn welke „De Maskerspelers" alom met dr meesterstuk van Heijermans mochten behalen, wettigen de zekerheid, voor hen welke op goede too- neelspeelkunsl gesteld zijn. van een zeer mooien avond. De heer Stipriaan. welke „De Maskerspelers" voor zijn zaal wist te contracteeren. zij het zijner zijds mei niet geringe geldelijke offers, verdient all leszins de waardeering voor zijn streven, een mooie tocmeelavon-d te kunnen aanbieden. Gezien het feit, dat voor dezen avond twee zeer bijzondere nanien op het programma voorkomen, nl. Heijermans en „De Maskerspelers", durven wij een flink bezette zaal wel te voorspellen en zal men goed doen zich vooral tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. SPREEUWENPLAAG TE FRANEKER. Men meldt uit Franeker: In de Voorstraat, Waag- straat en het Noord alhier komen des avonds groote zwermen spreeuwen in de boomen hun nachtver blijf opzoeken. Het gevolg is dat de omwonenden vooral bij warm weer o p eon ondragelijken stank gctracteerd worden. Ten einde raad heeft men zijn toevlucht genomen tot schieten. Met bosjes tegelijk werden de vogels uit de boomen gepaft en in een zak gestopt. De over levenden van dit trommelvuur zochten zoo spoedig mogelijk een veiliger schuilplaats. ERNSTIGE BRAND TE HAARLEM. Een ernstige brand werd Donderdagmiddag te kwart over een ontdekt op de bovenverdieping van het gebouw der Dutch Film Company aan het Spaarne te Haarlem. Het bleek, dat de brand ont staan was in de bovenverdieping van het aangreiv zend perceel der firma Vogelpoel en Noorweegen, ondernemers van stoombootdiensten welk gedeelte eveneens bij de filmfabriek in gebruik is. De politie zette dadelijk den Spaarneoever langs de brandende perceelen af; de overzijde bood ech ter een goede gelegenheid het vlammenspel gade te slaan en in een oogwenk zag het daar zwart van de toeschouwers. Ondertusschen bond de brandweer den strijd met zes slangen op de waterleiding aan tegen de vlammenzee en geraakte na een uur hard werken het vuur meester, doch niet verhinderd kon worden, dat de beide bovenverdiepingen afbrand- dem De oorzaak is nog niet geheel bekend. Vermoed werd, dat door het feit, dat de zon op een lens in een filmtoestel heeft geschenen, eenige films in brand zijn geraakt en toen dit. brandbare goedje eenmaal vlamde, spoedig de beide bovenverdiepingen oen igretig voedsel voor de vlammen boden. Omstreeks half drie was 't blusscbingswerk groo- tendoels geschied. Omtrent de veroorzaakte schade is nog niets vastgesteld. Zij nog vermeld, dat een filmoperateur dadelijk den brand een prachtig object voor zijn camera vond en ijverig filmde. Het feit, nu eens geen ge- imiteerden brand te filmen, zal hem in dit geval dat een tegenvaller voor de filmonderneming is wel niet even aangenaam gestemd hebben. ZIJN VAKVEREENIGINGS-CONTRIBUTIES BE. LASTBAAR? Volgens „Het Volk" is zeer binnenkort een arrest van den Hoogen Raad te verwachten, waarbij zal wor den uitgemaakt, of de aftrek van het vakvereeni- gingscontributie-bedrag al of niet in strijd is met de Nederlandsche wetgeving. PROCES TEGEN DEN STAAT. Op verzoek van den Cenfcr. Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel is door mr. H. RMarchant ten behoeve van een Amstordanfschen brieven- en telegrambesteller en 'de Staat dar Ne* derlanden gedagvaard op gister (Vrijdag den 18on Juli) des morgens 10 uur, vertegenwoordigd door een procureur, te verschijnen voor de Arrondisse ment»-rechtbank te 's-Gravenhage, voor qen vorde ring wegens te weinig genoten salaris over de maand Mei 1924. In de dagvaarding wordt o.m. aangevoerd, dat door de, door de Regeering toegepaste korting, is verminderd de jaarwedde, door hen genoten op 1^ Juli 1922, welke hun in artikel 40 van het Bezot digingsbesluit werd gewaarborgd, waartegen door eischers, onder voorbehoud van al hun rechten, ge protesteerd is bij schrijven aan den directeur-genei raai der P. en T. d.d. 2:31 Mei 1924. Verder vermeldt de dagvaarding, dat reeds in het algemeen een eenmaal door den Staat aan den ambten ar toege kende wedde niet kan worden verlaagd. dooh dat bovendien bij artikel 40 van het Bezoldigings besluit is bepaaTd, dat voor de op 1 Juli 1922 in( dienst zijnde ambtenaren de op dat tijdstip door hen genoten wedden gewaarborgd blijven, behou dens in geval en voor zoover die wedden ingevolge de op bovengenoejnden datum bestaande bepalingen van dit besluit vermindering moeten ondergaan." Do intrekking van "dit artikel kon geenorlei rechtsgevolg hebben, omdat het reoht van eischers op de Kun gewaarborgde wedde is ontleend aan en gevestigd door de regelen^ die op 1 Juli 1922 van kracht waren. EEN NIEUW TENTOONSTELLINGSGEBOUW TE AMSTERDAM. Wij vernemen dat de N.V. tot exploitatie van het Paleis voor Volksvlijt voornemens is, een nieuw ten toonstellingsgebouw te doen optrekken en daarvoor bereids de toestemming van het gemeentebestuur heeft aangevraagd. Aan het nieuwe gebouw, dat op den eigen grond der N. V., in den tuin, zal worden opgetrokken, en waarvan de oppervlakte ongeveer 5500 M2. zal be drogen, wordt oen café-restaurant verbonden. Het ligt in de bedoeling een tentoonstellingsgebouw te stichten dat aan de meest moderne eischen voldoet. Hdbld. DE Rü. ARBEIDERSBEWEGING. Naar het Centrum meldt, heeft het Episcopaat in zijn vergadering van 16 Juli goedgekeurd, dat er één centrale zal komen voor de R. K arbeidersbewe ging. De centrale zal heet en: Nederlandsch R. K. Werkliedenverbond. GEKANTELD. Men meldt uit Zwolle: Op den Hasselterdijk is gistormlddag de auto van den heer B. uit Heerde bij het achteruit rijden uit een verkeerd ingeslagen weg gekanteld. Tegen langs den weg staande boomen bleef de auto in schuinen stand hangen, zoodat ernstige persoon- ilijke ongelukken uitbleven. Echter werd een der inzittenden, een oude heer, ernstig aan het hoofd gewond. Deze moest met een dame, die tengevolge van den schrik geheel van streek was, naar het ziekenhuis te Zwoile worden vervoerd. NAAR BENEDEN GEVALLEN. Te Haarlem aan de Leidsche Vaart, viel in een onbewaakt oogenblik een 2-jarig kind dat in de keu ken op een aanrecht zat, dóór het keukenraam van de eerste verdieping op de straat van een binnen plaats. Met een lichte hersenschudding werd de kleine opgenomen. Reclames. Kr zijn twet manieren om uit te maken, of grij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke kenteoko- nen, en ten tweede door urine-ondorzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeeronde hoofdmjn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid, u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, lot dan op uw urtne. Sla acht op verschijnselen als tie vol gende: to veelvuldige of te wvinige aandrang tot urineeren, te grooto of te kleine hoeveelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pijnljjk gevoel "bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gniisaohtig of bewolkt bezinksel. Tijdelijke afwijkingen kunnen aan andere oor zaken te wijten zijn, maar als de verschijnselen blij ven optreden, zijn uw nieren verstoord en behoeven zij hulp. Verwaarloozing kan noodlottig worden. Fosters Rugpijn Nieren Pillen verbeteren en re gelen 'de urine, helpen en versterken zwakke nie ren en verdrijven zoodoende rugpijm duizelisrhmd, rheumatische. pijnen, zenuwachtigheid en andere ge\olgen van nierkw.'il n. Zü hebben duizenden nierlijders voor goed genezen. Verkrijgbaar in apotiieken en drogistzaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk).

Schager Courant | 1924 | | pagina 5