B irgerlijke Stand. Birmenlandsch Nieuws. "ieuw* AUTO-ONGEVAL* Te New York is een auto met neven passagiers Xn de Oosfcrivier nabij Walleweet gereden. Een vrouw verdronk, de andere inzittenden wenden gered. Het bleek, dat de chauffeur geen bevoegdheid! bad te rijden. VIIEGENDE POLITIE. Te New-York is bij de politie een vliegafdeeling opgericht. Zestien vliegtuigen doorkruisen de lucht tot regeling van het luchtverkeer, tot het beletten van den smokkelhandel op zee en tot het rapportee ren van ongelukken. BIOSCOOPRAMP IN VERA CRUZ. bit Vera Cruz, (Mexico), 23 Juli. Tengevolge van de ontploffing, veroorzaakt door het in brand vlie gen van een bioscoopfilm, ontstond hier ter stede een paniek. Twintig kinderen werden doodgedrukt, zeventien liepen kwetsuren op. FORD ALS DRANKBESTRIJDER. Ford, do automobielfabrikant, is een origineel man en tevens iemand, die niet van halve maatregelen houdt. Hot is bij hom. altijd buigen of barsten. In zijn reusachtige fabrieken is hij een paus en wat hij daar nuttig en noodig acht moet cok gebeuren. Nu beo ft Ford het zich tot taak gesteld de overheids organen een handje te gaan helpen in hun strijd te gen het drankgebruik. In verband daarmee heeft Ford in al zijn tallooze fabrieken en werkplaatsen de volgende oekase laten aanplakken: ..Van nu af aan zal het aan eiken werkman, zon der pardon of beroep, zijn baantje kosten, indien zijn adem riekt naar bier, wijn of sterken drank, of in dien hij op zijn persoon of- in zijn wondng zulke alko- hclische dranken heeft. Het 18de amendement op de grondwet maakt deel uit van de grondwet van dit land. Zij ie bedoeld om te worden toegepast. Voor zoover het onze organisatie (de fabrieken! van Ford) betreft, zal het amendement ten volle worden toe gepast." EEN BESCHULDIGING TEGEN FRANSCHE MEDICI. Een beschuldiging, die „l'Oeuvre'' uit tegen de Frnnsche medici is van denzelfden aard als profes sor Ilochonegg te Weenen, tegen de doctoren aldaar uitte cn zooveel opschudding veroorzaakte, n.1. dat sommige geneesheeren van de chirurgen, naar wie zij patiënten sturen, een bepaald en een vrij hoog percentage van het honorarium krijgen. Dit werkt natuurlijk in de hand', dat ook patiënten, bij wie geen operatief ingrijpen noodig is, toch naar_ den chirurg worden gezonden. Wat daarvan het gevolg kan zijn geeft „FOeuvre" aldus met een voorbeeld uit het werkelijke leven aan: Een vrouw van ongeveer 26 jaar had zich tot een bekwaam geneesheer gewend, omdat zij maagpijn had. Deze behandelde 'haar op de beste wijze, de pijn verminderde wel, maar bleef niet weg. Toen raadpleegde de vrouw een anderen dokter. Deze on derzocht haar z.g. grondig en verklaarde,'dat zij aan kanker leed en geopereerd moest worden. Hij ver wees haar naar een chirurg, die zijn diagnose be vestigde en de operatie verrichtte. De vrouw is aan de gevolgen overleden. Volgens den eersten geneesheer, wiens karakter en bekwaamheid boven verdenking verheven zijn, was er echter geen sprake van dat de vrouw aan kanker leed. WEER WAT ANDERS. liet presidium van. den raad van arbeid en verde diging heeft bepaald, dat alle Russische onderdanen die den 18-ja.rigen leeftijd bereikt hebben, het recht ontvangen, om desgewenscht van voor- en tof) ach ternaam te veranderen zulks „voor zoover de belan gen van derden daardoor niet geschaad worden". Do echtgenoote of het nog onmondige kind van iemand, die aldus van naam verandert, behoudt echter het recht tot het voeren van' den vroegeren naam. UIT MOSKOU. Het Moskousche blad Iswestia heeft in een alar- meerend artikel de aandacht gevestigd op de toene ming der werkeloosheid in het district Moskou. Vol gens de publicaties van do arbeids-beurs aldaar zou den er de vorige week 1.300.000 werkeloozen zich hebben opgegeven. Van dio meer dan één en een kwart milhoen werkloozen zijn 47 pet. vrouwen. Dit heeft o.m. geleid tot een beangstigende toeneming van de prostitutie. Deze heeft zulke afmetingen aan genomen, dat Semasjho, de commissaris voor het gezondheidswezen in Mosk'ou, heeft gerapporteerd, dat de toestand gevaar oplevert. Hij heeft zich tot den commissaris van den arbeid gewend met het ver zoek werk te vinden voor de werkelooze vrouwen in dit district. INBRAKEN TE LONDEN BIJ KLAARLICHTEN DAG. Gisteren zijn te Londen bij klaarlichten dag twee inbraken gepleegd. In Bondstreet sloeg een man met een in zacht pa pier gewikkelden steen het ruit in van een juwe lierszaak in Bondstreet en maakte zich, na een greep in de vitrine te hebben gedaan, uit de voeten. Hij word later gegrepen. To Londen Fiolds, in Zuid Hackney, drongen drie mannen een postkantoor binnen, sloegen den chef nerr en maakten zich met een som ter waarde van 2400 gulden uit de voeten. EEN BOTSING VAN AUTOBUSSEN TE PARIJS. Een B.T.A.-bericht uit Parijs meldt, dat bij een botsing van autobussen 19 personen gewond zijn. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Te Hangelsberg bij Berlijn sloeg de bliksem in een troopje badende personen. Een 12-jarig meisje werd gedood, drie andere personen kregen ernstige brand wonden. EEN TREINONGELUK. Bij Toulon zijn een man en vrouw met hun twee kinderen uit den trein gevallen. Een kind was on middellijk dood; de ouders en het andere kind .wer den erg gewond. DE MALARIA IN RUSLAND. Volgens de bolsjewistische bladen neemt de ma laria in de Oekrajino een steeds dreigender vorm aan. Het aantal zieken neemt onrustbarend toe en is nu 2K maal grooter dan verleden jaar. In sommige steden worden dagelijks honderd nieuwe gevallen geconstateerd. De regeering erkent haar onmacht de epidemie te bestrijden, omdat er groot gebrek be- stoat zoowel aan medicamenten als aan verplegend personeel. EEN ERNSTIGE BRAND. Uit Paynor, (Toxae), 24 Juli. Ben brand beeft vanochtend vroeg eon heel blok in de zakenwijk in don asoh golegd. Zee mensóhen zy'n in do vlammen omgekomen en dertien gewond. STOPGEZET. Wegens de ongunstige .bedrijfstoe standen en ge brek aan bedrijfsmiddelen hebben 90 pot. dor steen bakkerijen in het Rijnland hun bedrijf stopgezet. WONINGNOOD IN BEIEREN. De minister van sociale zaken heeft in den Land dagt meegedeeld., dat or in Beieren 100.000 wo ningon tekort zijn. Het volgend jaar zullen 5000 woningen gebouwd worden met overheidssteun en 4000 zonder steun. De kosten zijn op 26.5 miljoen goudmark geraamd. DE CRISIS IN DE BRITSGHE BOUWVAKKEN. De werkgevers in do bouwvakken hebben beslo tend at de kennisgeving der uitsluiting, welke tot heden was opgeschort, Zaterdagmiddag definitief zal ingaan. ONWEER BOVEN DUITSCHLAND. Tengevolge van de tropische hitte barsten er streek van Hoehn in hert Wo&terwoud geteisterd De telefoon en telegraaf!^juen hadden het z v aar to ver antwoorden en de wolkbroukachtige regens en de i storm hebben ook in de boomgaarden op het bouwland veel schade aangericht. Dit is in den loop j van deze maand het derde zware onweder in het i Westerwoud. In den omtrek barstten bovendien nog vijf donderbuien los, die oveneens ernstige Bchade veroorzaakten. Ook boven Augsburg heeft er gisteren een ger veldjg onweer gewoea. De electnsche leidingen raakten spoedig in de war en de stad -lag grooten- deels in het duister. 10.000 Personen vulden de tent van een groot circus, toen het onweer uitbrak. De tent werd geweldig heen en weer geschud en bleek niet geheel wateerdicht te zijn. De overige tenten en stallen van het oirous hadden het eveneens zwaar ce verduren. In de groote tent liepen een paar hon derd bezoekers naar den nooduitgang. Toen nu ook de muzikanten plotseling hun plaats verlieten scheen een paniek onvermijdelijk. Het personeel kon oohter door zijn tactvol optreden oen katastrophe vermijden. In de stallen waren vooral d'e paarden en de olifanten buitengewoon zenuwachtig. De roof dieren bloven gelukkig kalm. In den stadsschouwburg moest de voorstelling •wordon onderbroken. i Van oen aantal huizen werden de daken afgerukt. 200 ZIJN ONZE MANIEREN. Men meldt uit Berlijn: I In den Duitschen Rijksdag ie gisteren een algo- meene vechtpartij tusechen sociaal-democraten en communisten slechts met moeite vermeden. De com munist Katz protesteerde tegen het verbod van de te Hannover .verschijnende communistische Nieder Sachsische Arbeiterzeitung. Noske, de regeerings- i commissaris voor Hannover^ heeft dit verbod "uit gevaardigd en heeft zich luerdoor, aldus de heer Katz, aan misbruik van zijn bevoegdheid schuldig femaakt, omdat hu volgens de wet geen recht heert et verschijnen van een dagblad te beletten. Noske heeft, aldus de communistische afgevaardigde, de Niedersachsiseh eArbeiterzeitung alleen verboden, omdat het blad den naam van den regeeringscom- misBaris in verband met de zaak-Haarraann had' I genoemd.. „Een man als Noske mag geen dag lan- Sor de functie van regeerings-president bekleed'en.- ■een mensoh en zelfs niet eens de sociaal-democra- j ten zullen^ het wagen de daden van dezen schavuit en misdadiger te verdedigen. Deze man die er zich 1 op beroemt bloed te hebben laten vloeien en zijn tud in kroegen doorbrengt, moet verantwoording a£- i leggen". De voorzitter roept Katz "tot de orde. Deze verlangt dat zijn interpellatie onmiddellijk zal wor- den behandeld. De voorzitter: „Dit kan geschieden j indien niemand er zich tegen verzert". KatzIk zouwel eens willen zien wie den moed bezit zich I daartegen te verzetten". Herman Muller: „Ik." j Geweldige opschudding bij de communisten. Üie I de banken der sociaal-democraten bestormen. Katz wordt ,als hjj.de plaats van den sooiaal-democraat i Dittman wil innemen door dezen ter zijde geduwfi en schreeuwt nu luid, dat Dittmann hem hoeft willen mishandelen. De voorzitter slaagde er ten slotte na veel lawaai in de orde te herstellen. DE CONFERENTIE TE LONDEN. Eerst donkere -wolken, maar nu in eens weer al- gemeene optimisme. Het schijnt dat er een compro mis zal worden getroffen met do bankiers. Uit het houden van een derde plenaire zitting der conferentie valt evenwel af te leiden, dat met be trekking tot de garanties voor de obligatiehouders een oplossing is gevonden of spoedig zal worden be reikt. Het heet dat de Engelsche 'en Amerikaansche ban kiers groote pressie op Hérriot hebben uitgeoefend. De leden van het juridische comité zijn het eens geworden over de uitspraak dat het voorstel-Dawes het vredesgedrag met Duitschland overschrijdt, dus werd het noodig geoordeeld Duitschland's afgevaar digden naar de conferentie te Londen te laten ko men. Het is echter nog niet zeker, over welke pun ten en in hoeverre men met de Duitsche delegatie in discussie zal treden. Maandag zal de beslissing van de conferentie val len in zoo verre men althans van een beslissing kan spreken zoolang de Duitschers nog niet £ijn ge raadpleegd. EEN WERVELSTORM IN ZWITSERLAND. Een wervelstorm, vergezeld van stortregens, heeft Dinsdag gewoed boven de kantons Genève en Vaud, waar aanzienlijke schade werd aangericht. To Genève werden in de parken en op het veld een groot aantal booraen ontworteld en telegraaf palen weggeslagen. De wijnbergen en de graan oogst leden zware schadie. In het kanton Vaud werd van talrijke huizen het dak weggerukt en. door den winti meegesleurd. Te Vevey werd die fruitoogst vernietigd. Men meldt ook •overstroomingen. Er zijn hagelsteenen gevallen van een vuist dikte. Ook in de Jura is zwaar weer geweest. HEVIGE BRAND TE OTTAWA. Uit Ottowa, 25'Juli. In een pakhuis aan d« haven Iheeft een hevige brand gewoed, die een sohade beeft aangericht van 300 duizend dollar. Het pakhuis bevatte 25.000 aakken suiker. BOTSING TU3SCHEN EEN TREIN BN BEN MO TORLORRIE. Volgens een draadloos bericht uit New York liep bij Toledo, in Ohio, een trein op een motorlorrie, die gevuld was met pleiziermakers, met het gevolg dat twaalf personen werden gedood en de anderen gewond. DE TOESTAND IN SPANJE CRITIEK7 Uit Lissabon, 24 Juli. Professor Salamanca Unamuno is alhier aangekomen op zijn weg, naar Parijs. Hij verklaarde in 'n interview, dat de toe stand in Spanje uiterst ernstig is; het directoire wankelt en de eerste daad der oppositie zal zijn het uitroepen van de republiek in Spanje. BANKROOF TE VANCOUVER. Gemaskerde bandieten zijn te Vancouver het ge bouw van de Canadeesche Handelsbank binnenge drongen, waar zij het personeel met revolvers in bedwang hielden. Zij stalen van voor een bedrag van f250.000 dollars. in het bijzonder tot tien distriotevoorzitter, den heer J. Kuiper, en deelt mee( dat de penningmeester wegens ziekte verhinderd is. De voorzitter deelt moe, dat het voorstel van de vorige vergadering om na overlijden nog 4 weken uitkeering te verstrekken niet in behandeling kan komen omdat een zoodanige uitkeering valt onder het bereik van de verzekeringswetten. De heer J. Kuiper is van oordeel, dat dit met het toekennen van een gratificatie wel te ondervangen Medegedeeld wordt, dat voor de volgende be stuursverkiezing de hoeren J. Ruis en G. IJff #an de beurt van aftreden zijn. In verband met het besluit in de vorige verga dering genomen, betreffende ziekenhuisverpleging, deelt de voorzitter mee, dat deze zaak nog niet verder gevorderd is, omdat in het uniform statuut een artikel staat voor zoover dit het ziekenfonds be treft, dat ziekenhuisverpleging beoogt en het daar om beter gevonden werd om da bondsvergadering af te wachten. Dit artikel luidt: Indien de kas (van het steun fonds) hot toelaat, kan ook tot het verkrijgen van vrij bedden in ziekenhuizen worden overgogaan. Opgemerkt werd, dat dit artikel toch wel zeer vaag is. Overigens gaat de vergadering met deze modedeo- ling accoord. De heer C. Blokker deelt namens de commissie mede, dat de rekening bij denpenningmeester vol komen in orde bevonden is. De pntvangston hebben bedragen f 1213.46, de uit gaven f 1005.20 alzoo een saldo van f 208.26. De re serve was f 2989.21 Vs^, zoodat dit nu verhoogd is tot f3197.47. Daarvan is op de spaarbank geplaatst f3012.89. In verband met-tie rekening, geeft de voorzitter de noodige inlichtingen inzake de wijze waarop de zaak-Wau, het lid uit Noordscharwoude, waarover kwestie ontstaan was, is opgelost. Hiervoor is als aandeel in de laatste uitkeering ruim 32 gulden uit de kas van elk der vcroenigingen te Noordscharwoude, Heerhugowaard en Oudkar spel betaald. Er zijn 97 uitkeeringen verstrekt aan 29 personen. In de commissie voor do rekening wordt aangewa zen de heer O. van der Hoven, die nu met de heeren M. Kramer en Cl. Blokker de commissie uitmaakt. Gevraagd wordt, of een lid, dat naareen andere gemeente vertrekt, waar een afdeeling is, verplicht moet worden overgeschreven. I Op een bevestigend antwoord wordt opgemerkt, dat dit te Noordscharwoude niet steeds gebeurt. Bij loting wordt hierna uitgemaakt, dat het lid' I P. J. Kat voor het komende half jaar vrijgesteld is van het betalen van contributie. Hierna komt aan de orde de bespreking in ver band met het 25-jarig bestaan der vereeniging. De voorzitter deelt mee, dat de vereeniging 5 Fe- i bruari 25 jaar bestaan zal hebben en het bestuur gemeend heeft, dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. i Een vraag,of er wat gebeuren moet, evenals 'dit met de 12Ve jaar geschiedde, wordt algemeen beves tigend beantwoord. Na een geanimeerde bespreking wordt uitge maakt, dat geen entroégerieven zal worden, de aanwezige leiden e enigermate onthaald zullen wor den, elk lid ziin vrouw of meisje mag meenemen, den avond te vullen met zooveel mogelijk vrijwillige bijdragen op het tooneel en vooraf de meest noodige punten van de jaarvergadering met bekwamen spoed af te handelen. In de oommissie. die de verdere plannen zal heb ben voor elkaar ie zetten, en uit te werken, worden naast het bestuur gekozen 'de heeren C. Kuilman, P. J. Kat, J. Keizer en Jn. Bruin, die allen hunne i benoeming aannemen. Door den heer L. do Wit wordt hierna verslag uit- I gebracht van de te Alkmaar gehouden Bondsverga- i nering. Hij deelt mee, dat eerst een districtsverga dering heeft plaats gehad, waar men bij punt 8, I de confcribtitieregeling, zooals^ die Jn het ontwerp-- reglement is neergeschreven, is blijven hangen, om- I dat de vergadering vrij unaniem van oordeel was, dat deze regeling, 2*/* cent premie per verzekerde I gulden, ▼003* deze afdeelingen niet uit te voeren was, zonder een teruggang van het aantal leden te krijgen. In stemming gebracht werd deze regeling I met 6 tegen fen 1 (blanco verworpen. I Toen kwam de bondsvergadering. Een geheelea i dag vergaderd; belang voor de vereeniging nieman- dal. Statuten met meerderheid van stemmen aange- i nomen, reglement bij staking van stemmen verwor- pen. 14 Vereenigingen waren dit jaar uitgetreden, 7 I het vorig jaar en 6 in het jaar daarvoor. Toen ge- vraagd werd, wa t van het bedanken de oorzaak kon zijn, werd meegedeeld ,dat dit er niet bij geschre- I ven wordt. GEMEENTE ZIJPE. Ingsohreven van 23 tot .25^ Juli 1924. - Ondertrouwd: Pieter Swagerr, 26 jaar, tuinbouwer to Noordsoharwoude en Maartje Pranois, 24 jaar, alhier. Overleden: Hemderica Ottolina Geerligs, 53 jaar, eohtgenoote van Jaoob Duinmeijer. OEMEEN1E ANNA PAULOWNA. Geboren: Dirk, zoon van L. Voorthuijsen en van B. Rijkers. Ariaantye Catharina, dochter van *J. K. Davias en van O. van der Wel. Ondertrouwd, getrouwd en ..overleden geene. vrijwel eiken dag over geheel Duitschland, doch vooral over Berlijn zware onweder los, die van hevige regens vergezeld gaan. De bliksem heeft reeds voel schade aangericht en ook menschen zijn daardoor getroffen. Twee zware onweders hebben gisteravond de FIETS EN WADEN. G is termiddag kwam te Almelo J. van Joldertman met zijn rijwiel over de brug aan de Haven-Noord zijde in botsing: met dien wagen van den kaashande laar J. Hergelink. Het inspan van den wagen dïong hem in het onderlijf. Hij werd naar het Ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. NOORDSCHARWOUDE. i Voor het eindexamen 3-jarig U.L.O.-onderwijs- slaagden van de U.L.O.-sohool alhier 7 van do 8 oanoSdaten, t.w.O. Dobber, A. Krul, J. Kliffen, J. Eeoon, L. Renaud, A. Engel en A. Kuiper. OUDKARSPEL. Woensdagavond vergaderde „Hulp in Nood" ten lokale van den heer C. Jansen. Aanwezig 22 leden. De voorzitter opent met welkom de vergadering, Voor het belang van de vereeniging, aldus spre ker, hebben we geen bondsvergadering meer te bezoeken. Ik zeg niet, dat dit ae schuld van het bondsbestuur is. Het is voor hen zeker zwaar_ wer ken, doch de plattelands- en stedenvereenigingen zijn niet gemakkelijk met elkaar te vereenigen, Ik heb .geen goeden indruk gekregen en vraag me af, wat we eigenlijk nog langer aan den bond doen. Het is nutteloos voor de plattelands-afdeelin- Sen, daar zij er in het minst niet van profiteeron. k stel voor, te trachten een districtsvergaidaring hijeen te krijgen en daar de afscheiding van het district te bespreken en tegelijk een band te vor men voor overname van elkanders leden. Hst distriet omvat 9 afdeelingen, onder welken ook reeds afscheiding begint te komen. Voorzitter deelt hierna mede, dat het bestuur het niet noodig oordeelde voor de bondsvergaering een ledenvergadering te beleggen, omdat net be stuur reeds de oonoept-statuten en huishoudelijk reglement onuitvoerbaar achtte Noordsoharwoude heeft zich nu ook reeds afgescheiden en ook wij vragen ons af of de uitgaven wel opwegen tegen hetgeen we van den bona kunnen profiteeren. Het heeft ons verwonderd dat de pers niet op die ver gadering aanwezig was, doch misschien is dit,omdat ae vorige vergadering nog al rumoerig was en het beter geoordeeld wera, dat de pers van de verga dering maar onkundi;- oieef. De secretarie deelt n e. dat Sohagen ook reeds het plan tot afscheiding heeft en ook Heerhugo waard reeds een besluit genomen heeft. ,v De heer Paarlberg het woord verkrijgende, zegt volkomen overtuigd te zijn, dat het Bondsbestuur veel werk heeft en het werken niet gemakkelijk valt. Toch is het treurig als er 21 afdeelingen bedanken en de vraag wordt gesteld wat daarvan de oorzaak kan zijn, dat het Bondsbestuur daarop het antwoord moet schuldig blijven. Dit is toch geen bewijs van bijzondere activiteit. Wat de pers betreft, is het hem bekend dat ver schillende bladen geen uitnoodiging gehad hebben, of hot een verzuim of moedwil is, kan spreker niet beoordeelen. Eén blad was vertegenwoordigd, om dat het toevallig met het houden dezer vergadering bekend kwam. Wat het niet aannemen van het reglement betreft, staat in het verslag in zelfbeheer, dat een besluit tot de volgende vergadering verdaagd wordt. Afgewezen schijnt het dus toch niet. Spreker zou er niets tegen hebben, wanneer direct tot. afschoiding van den Bond besloten kon worden, doch mischien is het beter eerst een districtsverga dering te hebben en dan daar te trachten voor over name van elkanders leden een band te vormen tus- schon die afdeelingen die tot afscheiding besloten hebben. De heeren J. Bruin en G. IJff zijn van oordeel, dat het beter is voor dit punt een nieuwe ledenvergade ring to houden, waarna de voorzitter het reglement Inziende, meedeelt, dat er voldoende recht is nu een beslissing te nomen, wanneer het bestuur dit ge- wenscht acht en de leden er in de meerderheid) voor rijn Na vrij breedvoerige bespreking wordt daarna bui. 1 ton het bestuur om met 12 voor en 2 togen besloten het punt afscheiding te behandelen, nadat het be stuur met op één na algemeene stemmen iien wensch daartoe te kennen gegeven had. Voorzitter acht het een grooten stap wanneer tot afschelden besloten wordt. Er is over dit punt reeds zeer veel gesproken; laten de voorstanders de voor-, deelen van aangesloten blijven eens noemen. De heer G. IJff zou het jammer vinden wanneer f de Bond uiteen gaat. Liever had hij gezien dat b&- sleten werd het Bondsbestuur te bewegen meer in den geest der leden te handelen, de werkzaamheden van den Boiid meer te leiden in de banen zooals die hier gewenscht worden. Voorzitter wijst er op, dat dit reeds meer gepro- beerd is, doch er wordt in het minst niet in onzen geest gewerkt. Het bestuur geeft gehoor aan de wen- schen van de afgevaardigden uit de steden en het platteland wordt er de dupe van. De heer De Wit spreekt als zijn oordeel uit, dat, als j het. bestuur zich zou regelen naar het platteland, de afdeelingen in de steden zouden uittroden. Nu gaat I het juist andersom. I Enkele stemmen: Dan een plattelandsbond. De heer J. Kuiper merkt op, dat het voor hem oej lastige geschiedenis is om hier over dit punt t< spreken. Het ligt, aldus spreker, op mijn weg ah landsbestuurder te werken voor den Bond. Ik mag den Bond niet afkammen, doch kan er ook niet voor pleiten. Meermalen wordt er gevraagd: wat krijg ik voor, misschien wel wat al te veel. Toch is het wel eens goed dit onder oogen te zien. De Bond vordert I een jaarlijksche uitgaaf van ongeveer f 100, wat in 25 jaar een bedrag zonder rente van f2500 is. Het is bijna de geheele reservekas. Zulke getallen geven wel te denken. Er moeten dus aan de aansluiting wel voordeelen verbonden zijn. Er wordt in het Bondsbestuur wel opgekomen voor de belangen van het platteland, doch er wordt op de vergadering zoo veel gepraat dat er voor behandeling van de noodige zaken geen tijd overblijft. Toch is het doel der verga- dering niet praten, doch afwerken. De oorzaak hier van is geweest dat er noch i-n bestuursvergadering, nóch in bondsvergadering gelegenheid geweest, ia om Zelfs de begrooting af te werken. Dat kan niett leiden tot een gezond leven in den Bond. Nu de algemeene geest hier voor afscheiding is, meent spreker deze dingen hier te mogen zeggen. Koedijk heeft gevraagd een districtsvergadering te beleggen over dit punt van afscheiding, doch ik wil v geen propagandist zijn tegen den Bond. Elke ver- eeniging kan een zoodanige vergadering bij elkaar roepen. Ik bedank natuurlijk als bondsbestuurder, nu mijne vereeniging uitgetreden is. Daarna pas kan ik me'met, een districtsvergadering bemoeien over I dit punt. Ik ben er van overtuigd dat we daar vruchtbaar werk kunnen doen, daar er zeker een 11 12 leden bij elkaar te krijgen zijn, met welk aan-1 i tal nog recht op erkenning mogelijk is. Ik ga er stork in dat er dan evengoed erkenning komt als we j aan de eischen van resorve enz. voldoen. I Het is wel een eigenaardige gedachte, dat juist in I [hetzelfde centrum, waar de Bondsidée naar voren 1 gekomen is, ook de sterfte begint. De oorzaak is ech-1 ter juist dat de samenwerking in den Bond te wen- schen overlaat en we den Bond in het leven riepen om samenwerking te krijgen. De zaken komen nu niet tot haar recht. Ik geloof dat de afscheiding in j I het belang der leden een vooruitgang zal zijn. i De secretaris wijst er nog op, dat in de districtsver- gadering drie punten tot bezuiniging zijn voorgesteld, j j welke echter in de bondsvergadering niet eens be- handeld zijn. i Het voorstel tot afscheiding wordt hierna in stem- i ming gebracht en met 19 vóór en 2 blanco tot af- scheiding besloten. De bode leest hierna de veranderingen der leden j voor, waaruit blijkt, dat 3 leden bedankten, 3 zijn vertrokken, 1 is overleden, 1 die tijdelijk vertrokken i was is weer als lid ingeschreven, 1 lid is fiigekomen en 50 nieuwe lalden tot de vereeniging zijn toegetre den, Hieruit blijkt een vooruitgang van 45 leden, welke mededeeling met daverend applaus begroet werd. i De voorzitter deelt mede, dat de stilte en het applaus te verklaren zijn; het is een schitterende prestatie na het besluit tot het verspreiden van een circulaire. Een woord van dank adn den bode voor het vele werk dat hij hieraan gedaan heeft, is zeer zeker op zijn plaats; 50 nieuwe leden en dan in hoofdzaak jonge krachten, is een belangrijke aan winst voor de vereeniging. De uitslag van dezen arbeid was het bestuur zeer welkom. Rondvraag. De heer J. Keizer vraagt hierna het woord. Hij wijst er op, dat door hem in de vorige vergadering de vrees geuit is van een baantjesjagerij in het bondsbestuur. Deze uiting blijkt voor sommi gen geweest te zijn een knuppel in het hoenderhok. De heer Butter, de uitgever van het Nieuwsblad voor Westfriesland, heeft zich daardoor geroepen gevoelt als kampvechter voor den Bond on te treden door het schrijven van een krabbel in zijn blad. "Ik zal niet trachten de gedachten te ontleden welke daarbij bij herh. hebben voorgezeten, doch een feit acht ik het, dat het niet voortgekomen is uit zijn eigen ik, doch meer uit de gedachte: wiens brood ik eet, wiens woord ik spreek. Daartegen protesteer ik. Aan het adres van den heer Visser wil ik ook niet trachten zijn. gedachten, bij het lezen van dien krab bel te ontleden, 'doch wel geeft het te denjcen, als men weet, dat met zekere gretigheid de krabbel wordt overgenomen in ons blad „Zelfbeheer". De i heer Visser heeft in den beer Butter wel een krach tige redder gevonden, waarachter hij zich verschui len kan. Ik ontzeg den heer Visser het recht een zoodanigen krabbel uit het .nieuwsblad over te ne men ter verdediging van den Bond. Het bewijst zijn onbekwaamheid als bondsbestuurder, doch niet zijn optreden in het belang van den Bond: Wat de pers betreft, is het wel eigenaardig, dat deze voor de vergadering geen uitnoodiging ontvan gen heeft. De vraag kan gesteld worden of het soms, een uitvloeisel is van het uitgebreid verslag in die bladen van de vorige vergadering. Het feit, dat het Nieuwsblad voor Westfriesland wel een uitnoodiging blijkt te hebben gehad en geen enkel ander blad, moet als.een groot sohanaaal beschouwd worden. Het is meer dan verschrikkelijk, dat op zoo'n manter met de pers gedoold wordt. (Daverend applaus.) De heer H. de Geus geeft den leden den raad, toch direct bij ongesteldheid daarvan aangifte to'- doen. Dit levert soms moeilijkheden op. De heer O. Blokker wil voor de vergad'ering, die het bestuur na de ledenvergadering heeft, vru ver- j tering geven. De vergadering gaat met hert voorstel-BJ rkkor aoooord. Nadat een idéé van den voorzitter verworpen was, om met het stichten van het fonds voor ver pleging in het ziekenhuis te wachten tot na do aistrictevergadering, wordt een commissie voor de uitwerking gevormd, bestaande uit do hoeren J. Bruin^C. Kuilman, C. Paarlberg, O. van der Hoven, P. J. Kat, A. Visser, C. Blokker en Jb. Bruin. Allen nemen deze benoeming aan. De heer Keizer wijst er nog op, dat in het zelfde blad waarin de krabbel stona, een mededeling I voorkwam van de propagandist Kuiper dat het bestuurslidmaatschap van den bond niet mag ont- I aarden in een baantjesjagerij. Wat spreker dus niet mocht zeggen, mocht blijkbaar do hoer Kuiper I De heer Ruis deelt nog mede, dat de penning- meester Bakker het volgend jaar 25 jaar lid van hot j bestuur is. De voorzitter gaat hierna tot sluiting ov») (Reeds Donderdag aan onze lezers aan den Lan- gendlik verzonden.) WINKEL. De groote dagen in het schoolgaand kinderleven

Schager Courant | 1924 | | pagina 12