Reclames. Wonden Kloosterbalsem Gemengd Nieuws. ja zelfs sooiaal-demoorafcen en communisten, ena enz. Er is maar éón roep: Had de minister van financiën nu eens liever over het rüwielplaatje in do draadlooze een sóanoe gegeven, of er ten minste te Bilthoven over gesprokon, in plaats van al dion fiauwon en fy'dolen praat over zich zelf en ovei do politiek, dio ons in den pomer immers toch niet kan sohelon. Fluks grepen we naar de pen, en sohrijven een Ingezonden stuk voor de krant. Wie heeit er nu toon zoo iets onzinnigs verzonden? Er is geen monsch in het land, dio fiets rydt. of hij zou het praotiseher hebben gedaan. Gn, lezer-uitvinder, weet zonder bedenken oon model-rij wiclplaatjo to teekenon; wij, schrijver-critious, kunnen er van zelf voetstoots twee goede ontwerpen. Het kind in do wieg, do schooljongen en burgerscholier, het dienstmeisje, onze buurvrouw, pa, ma en de groot ouders, soldaten en generaals» bootwerkers, radi calen en oer-oonservatieven. Goede rijwielplaatjes zijn or immers aan te geven, zooveel als er men- sehon zijn in het land, minus één. En die eene is nu warempel do ambtenaar, die het plaatje heeft verzonnen, waar we ons zuurverdiende geld voor moeten noertelion. O, o, die ambtenaren, zij kunnen ook niets. Zelfs geen rijwielplaatje verzinnen. Mogen wij, zoo lang nog het populaire Kamerlid buitenaf is, dat over hot rijwielplaatje zijn interes sante vragen gaat stellen wie, wolt gij, dat het z^l zijn, Kleerokoopor of Braat? een bescheiden poging doen, om de verstoorde zomerstemming te herstellen? Laten we het nu eerst eens met het plaatje pro- boeren. De rijwielbolasting-wot is er nu eenmaal, en ér i 8 op het oogenblik geen macht bij de hand, die er ons van kan verlossen. Mogelijkheid, om binnen zeer kort tot de vaststelling van een nieuw rijwieiplaat- 3os-model te geraken, ia er niet, want het ding is reeds in omloop gebracht, en verbeeldt u, dat er nu in eens weer wat anders voor den dag werd gehaald. Dat zou trouw ons toch weer een prul zijn, dat wij allon wiston to verbeteren. Wij moeten dus in den zak taston en onze fiets de schande aandoen, die eon ongevoelig ambtenaar daarover gebracht wenschfc. Maar men zal uw plaatje stelen hooron wt) ons tegemoet voeren. Lozer, weer gerust Indien gij en uw vrinden, on wiji met de onze, en ioder die fiets rijder is, maar nauwgezet het plaatje op de rijwielen aanbrengen, het nletv om do ambtenaren .eena te „pesten", in ons vestjeszakje verstoppon, maar op to voorgcschroven plaats aan ons rijwiel bevestigen, dan zullen de plaatjes niet gestolen worden. Immers, als wo allemaal oon plaatje hebben, wie geeft er dan nog wat voor eon gestolon plaat'jo? En als niemand er wat voor geeft, wie zal or dan een gaan stelen? Wij eindigon met eon gematigd verzoek. Hodon treedt (do nionwo rijwielbelasting in wer king. Hebt gij uw rijwiel nog niet naar de nieuwe voorschriften in orde gobracht en maakt een ambte naar of, nog erger, eon politieagent u op uw verzuim opmerkzaam, volg dan zijmi raadgevingen op, en schrijf niet dadelijk een Ingezonden artikeltje aan ons blad. Minister Colijn wil het papier voor onze krant met hooger invoerrecht heiasten on wij1 moe ten daarmee dus zuinig zijn.... Leve het rijwielplaatjel ONTPLOFFING EN BRAND. In de fabriek van de Chemische on Technische In dustrie aan do Nieuwe Kade te Arnhem is heden morgen eon ontploffing ontstaan, waarop een vrij ernstige brand volgde. De werkmeester Waterbolk bad in het voorgebouw het gas ontstoken onder oon kotel waarin een vloeistof voor de bereiding van rij- wiellak moest wordon voorgewarmd. Hij ging daar op naar het aangrenzende laboratorium, doch nau welijks daar, hoorde hij eon hevigen knal, en op het zelfde oogonblik viel eon kast met Instrumenten te gen hom aan. gevolgd door vallende steonon van een bozwekon binnenmuur. De kast viel tegen een werk tafel aan on bleef in schuinen stand staan, zoodat de \vcrkmoe8tor or spoedig onderuit kon kruipen. Do kotel met vloeistof bleek te zijn ontploft, terwijl de opstijgondo spiritusdampon in brand waren gerankt on het op don zolder liggende, brandbare materiaal haddon. doen ontvlammen. De vlam sloeg uit het dak cru do zolder brandde' leeg. De brandweer heeft verde re uitbreiding voorkomon. NEDERLANDSCH BEDRIJFSREGISTER. In den loop van 1925 zal bij de N.V. Drukkerij en Uitgeversmaatschappij De Vlijt te Arnhem verschij nen een „Bedrijfsregister voor Nedorland", dat alle namen en adressen zal bevatten van de zaken, inge schreven bij hot Handelsregister van geheel Neder land. Door dit adresboek zullen do gegevens der Han delsregisters in overzichtelijken vorm ter beschik king komen van alle belanghebbenden. Alle Kamors van Koophandel, bij wie de gegege- vena van het Handelsregister berusten, hebben voor deze uitgave hun volle medewerking toegezegd. Als grondèlag voor de rubriceering van1 dit werk zal dienen oen systeem van indeeling ontworpen door een Commissie uit de Vereeniging van, secreta rissen van Kamers van Koophandel. HET WERKLOOSHEIDSVRAAGSTUK. De Deventerscho correspondent van het Hbld. meldt: Over de Raadsvergadering met gesloten deuren, waarin Dinsdagmiddag de regeeringsvertegenwoor- diger do heer Meyer De Vries het werkloosheids vraagstuk heeft behandeld, vernemen wij van offi- riecle zijde, dat Deventer wordt beschouwd als een dor plaatsen, waar de werkloosheid het eerst begon en het langst zou kunnen duren, als niet krachtig wordt ingegrepen. Het Rijk heeft ingezien, dat de methode van steun- verleening, in den lande gevolgd, velen geleidelijk van werken afkeerig heeft gemaakt en is er thans toe overgegaan groot© werken te doen uitvoeren, als o.a. in Groningen, den Hoerjanspolder en het Stap horst erveld tot grondverbetering etc. Bij dit laatste werk zal gelegenheid bestaan, aan een groot aantal werkloozen voor eenige jaren ar beid te vorschaffen. Men hoopt er een honderdtal uit Deventer to kunnen plaatsen en de menschen wear aan geregelden arbeid te wennen; wellicht komen velo hunner ertoe, zich in de omgeving of elders te vestigen, want op de plaatsen hunner inwoning Is voorloopig geen werk meer te vinden, temeer daar een groot aantal hunner ongeschoolde krachten zijn, wier getal overal is toegenomen', terwijl dat der ge schoold e arbeiders afnam. Vanwege B. en W. werd hieraan nog toegevoegd, dat er in Juni pijn. 700 werkloozen waren, van wie 384 ongeschoolde werklieden en 168, die zich sedert 1914 hier hadden gevestigd. De werkloosheidsbestrij ding vergde in het afgeloopen jaar een uitgaaf van pl.m. f 450.000, terwijl in het eerste halfjaar van 1914 reeds f235.000 is uitgegeven. De verschillende wer ken, voor werkverschaffing uitgevoerd, kostten de gemeente een nettobedrag van f 101.000. Met deze cij fers voor oogen, besloot de Raad een proef te nemen op het Staphoreterveld door uitzending van een 40- tal werkloozen, die boven hun rijksuitkeering nog eon bijslag van de gemeente zullen ontvangen, zoo dat het totale loon ongeveer gelijk komt met het aan de crisiswerken te Deventer uitgekeerde. Eerlang zullon B. en W. zich met een credietaanvrage tot den Raad wendon. OVERGEPLAATST. Do heor A. Kooi, kommies le klas, wordt van Wognum overgeplaatst naar Hoomsteae, terwijl de hoor H. van dor Molen, kommies 1ste klas, van Amsterdam naar Wognum gaat. W ARMENHUIZEN. Do hoor J. Kuporus, kommies te Warmenhmzen, wordt overgeplaatst naar Alkmaar. CALLANTSOOO. Bij J. Eikel alhier, is aan komon vliegen een Jongo postduif, met den eenen poot een gummi-ring, gemerkt 531 ?A en aan den anderen een metalen ring, gemerkt Beige 5012626. DE BEMALING VAN DE VIER NOORDER KOG GEN. Met vreugde zal zeker in de Vier Noorder Koggen zijn vernomen, dat Gedeputeerde Staten gisteren goedkeuring hebbon verleend aan hot door do alge- roeone vergadering vastgestelde ^wijzigde plan voor ötoombemaling van de Vier Noorder Koggen. Wij vernamen, dat de hoofdingenieur-directeur van den Provincialen Waterstaat aan Gedeputeerde Staten had medegedeeld, dat tegen het gewijzigde plan bij hem geen technische bezwaren meer bestonden. Ge deputeerde Staten hebben hunnerzijds de economi sche bezwaren niet van zoodanig gewicht geoor deeld, dat deze tot onthouding van goedkeuring moesten leiden. DE VERKEERSWEG NAAR HET GOOL In de nauwe bocht van de kruising Vrouwensfcraat Marktstraat to Naarden, een gedeelte van den straatweg Amsterdam—Laren, botsten gistermorgen een militaire pantserauto en de Gooischo stoomtram, beiden in do richting Laren rijdend. De tram sleurde de auto mede, met het gevolg, dat eerst oen zonne scherm van een winkel vernield werd en vervolgens de ruit van een anderen winkel ingereden. De be manning kon tijdig uit den auto springen. Hert duur de enkele uren alvorens tram en pantserauto uit hun beknelling bevrijd konden worden. DOOR EEN VRACHTAUTO OVERHEDEN. Te Zaandam is gisteren een ingezetene van Öost- huizen, terwijl hij bezig was de banden van zijn rij wiel op te pompen door een vrachtauto aangereden, waardoor hij kwam te vallen, met het gevolg, dat de wielen van een tweede vrachtauto, die aan de eerste vastgekoppeld was, over zijn lichaam gingen. In zorgvollen toestand werd hij naar de gemeente lijke kliniek overgebracht De bestuurder van de auto noch de personen, die zich op de volgauto bevonden, hadden iets van het ongeval bemerkt ACHTER OP DE FIETS. Gistermiddag is in de Heerenstraat te Leiden het tienjarig zoontje van don werkman1 Schoonderwoerd den Bezemer, dat achter zijn vader op diens rijwiel gezeten was, or af gevallen en met zijn hoofd onder do wieion van oen achter hen rUdondear mot zand beladen wagen terecht gekomen. Het knaapje was terstond dood. EEN OPLICHTER. Ren handelaar in gouden en zilveren werken to Amstordam kreeg in zijn zaak een klant, die zich ©en aantal sieraden liet voorleggen. Hij, deed een keuze en kocht voor ongoveer f 500. Hij betaalde met een chèque op een bankinstelling on omderteekende met don naam van oen bekend ambtenaar van een grooto Indische maatschappij. Deze naam boezemde den leverancier vertrouwon in on hij nam de chóque in betaling aam. Toen hij het papier wilde verzilveren, bleok het echter waardeloos, do ondortoekenoar had een val- sch-en naam gezet. De goudsmid kreeg dus niota on kwam tot de ontdekking, dat hij do dupe was ge worden van een oplichter. Van het geval werd aan gifte bij de politie gedaan. Het bleek daar dat ook hotelhouders in Den Haag en Apeldoorn waren op gelicht door Iemand, die daar eenige dagen had ge logeerd en met een valsche chèque had betaald. Uit het opgegeven signalement viel af te leiden, dat de schuldige aan al dezp oplichterijen een en de zelfde persoon is. Waarschijnlijk is hij eon ontslagen employé van een particuliere Indische onderneming. ZIJPEL Het randsvorslag is door het wegvallen van' eon cijfer niet volledig. Als onze lezers op het eind van do 27e regol van de 2e kolom het cijfer 1050 er bij denkon is het in orde. CALLANTSOOG. Politie. Gevonden: 1 auto-onderdeel (vermoedelijk van1 de kap); 1 damespantoffol van bruin leer. veroorzaakt door branden, snijden stooten, builen en insectenbeten dadelijk behandelen met AKKER'. 0 vrrTOOi wTof 8tOC B dadeli 1 HERDENKING MOBILISATIE. (Beknopte handleiding.) Schoollokalen, eton halen, Dwaze rommelzoo, Vunze kleeren, kalm dineeren In je bed van strooi Vaak inspectie, vivisectie Op je spuit in U vet, Stil verlangen, schoone zangen Op de burgerpet; Zoo dienden we trouw met beleid en verstand De vrijheid, de vrijheid van' 't vaderland I Lijntje trekken, beentjes strekken. Militaire pas, Kwaad sergeant je, luitenantje. Dat verstandig was! Schijfje schieten, stil genieten In de groote rust, Handig duiken in de struiken Doel- en welbewust; Zoo dienden we trouw met beleid en verstand Do vrijheid, de vrijheid van 't vaderlandl Negorijen, stiekem vrijen Met een boerenmaagd, Burgerkleeren en 'm smeeren, Dikwijls ongevraagd, Kwatta knauwen, z we eten sjouwen Door de heete hei, Marschjes maken en tm raken l Boerenrijstebrij! Zoo dienden we trouw met beleid en verstand De vrijheid, de vrijheid van1 't vaderlandl Aspirine, ter cantino, Versche botersprits. Borden wasschen, piepers Jassen; Snurken op de brits, Wachtjes kloppen, sokken stoppen. Brieven, schrale troost, Sigaretjes, dwaze pretjes. Eindelijk provoost; Zoo dienden we trouw met beleid en verstand De vrijheid, de vrijheid van1 't vaderlandl Ginnegappen, flauwe grappen Op den korporaal, Na oen geintje voor H kapteintje Met een snuit van staal I Ransel haten, achterlaten, Limonade.... bier, Ferme blaren, veel sigareru.. Vrind van den fourier; Zoo dienden we trouw met beleid en verstand De vrijheid, de vrijheid van' 1 vaderlandl Bruine boonen, kokkie hoonen Tot ie razend werd, Tractemontje, bedelcentje, Prima, prima snert l Goeie richting, met de lichting Eindelijk naar huis, Als een koning voor Je woning In jo burgerbuis, Zoo dienden we trouw met beleid en verstand De vrijheid, do vrijheid van1 't vaderlandl Er ziju twee manieren om uit te makun, pf gij zwakke nieren hebt. Ten eerste door rugpijn en andere uiterlijke konteeke- nen, en ten tweede door urine-onderzoek. Als rugpijn, voortdurend terugkeeronde hoofdpijn, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duizeligheid u doen vermoeden, dat gij een nierkwaal hebt, iet dan op uw urine. Sla acht op verschijnselen als da volgendo: te veelvuldige of te weinige, aandrang tot urineoren^ te donkere Aof te lichte kleur, jbranderig en pijnlek gevoel by de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisachtig of bewolkt bezinksel Tijdelijke afwijidngeii kunnen aan andere oorza ken te wijten zqn, maar als de vorschijnselen blij ven optreden, zijn uw nieren verstoord on behoe ven zij hulp. Verwaarlooziiig kan noodlottig wor den. Foster's Rugpijn NiëFen Pillen verbeteren en ro geion de urine, helpen en versterken zwakke hiereh on verdrijven zoodoende rugpyn, duizeligheid, rheu- matisclie pijnen, zenuwachtigheid on andere gevol gen van nióFkwffien. Zij hebben duizenden nierlij ders voor goed genezen. Verkrijgbaar ln apotheken en "drogistzaken A f 1.75 per flacon, (geel etiket met zwarten opdruk;. 1 Augustus. Alle rechten voorbehouden. KROES. ALCOHOLLOOS NEW YORK. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant geeft een correspondent uit New York in een brief een spre kend beeld van New York dat alcoholdroog moest zijn. Het is een zoo typisch beeld, dat wij 't gaarne uit dat blad overnemen en het een en ander aan on ze lezers ter lezing geven. Eon prachtige zomeravond.... Een van New York's meest bekende hotel-dakiuin- restaurants.... Luxe, luxe, luxe.... Mooie vrouwen, prachtig uit gedost in de nieuwste geimporteerde^Parijsche modes Een overvloed van juweelen, vooral ellenlange parel snoeren. Keurig gekapte hoofden. Over de stoelrug gen een keur van brocaat en bont, dat straks als het windje te koel wordt over de bloote schouders en halzen gelegd zal worden. Ondanks het getemperde licht toch een duidelijk glanzen in het prachtige kris tal en tafelzilver. Ondanks de getemperde stemmen, een stralende vroolijkheid. Tuaschen dit alles een haastig geloop van kellners, Zij serveeren haast uitsluitend koude gerechten, dank zij de ongelooflijke hitte die den heeien dag op do stad hoeft gedrukt. Er is veel geheimzinnig, gefluis ter. Echte jolige pret straalt uit veler oogen als ging het om een St. Nicolaos surprise. Nieuwe gasten ko men binnen. Twee dames, daar achter eenige heoron, die geheimzinnig doen met den hun tegemoet hui genden hoofd-kellner. Zij scharen zich om hun tafel tje, gaan zitten, wekken de aandacht doordat een derheeren wat links doet en met zijn^figuur verlegen schijnt. In zijn hand houdt hij een city-bag en weet niet goed wat daarmee aan to vangen: onder do ta fel, op de tafel, naast de tafel.... tot de hoofd-kell ner hem uit den brand' helpt, de tasch afneemt, veel zeggend met het hoofd knikt, do tasch mee naar achter neemt, die hij draagt met de behoedzaamheid als was het oen babytje. Dan betrap ik me er op, dat ik veel meer aandacht schenk aan mijn mede gasten dan gebruikelijk is in een gelegenheid ais da- zo. Maar het schijnt, of andoren dat niet minder doen dan ik: het behoort bij de stemming, bij' de geheim zinnigheid. Ik zie mijn tafelbuurman, .overigens met geen slechte manieren behept, zijn hals uitrekkon en kij ken wat hij kijken kan naar eon tafeltje in de buurt waar de kollner net aangekomen is met een blad vol lange, kelkyormige glazen. Ook ik rek mijn hals uit. Dan hoor ik 'n onderdrukt „Poef"... en uit eon in eik-wit servet steekt de in zilverpapier gehulde hals van een champagne flesch. Even later en eon paar oogen stralen me tegen over eon naar den mond gebrachte hand. In die hand schuilt een kris tallen kelk met den parelenden wijn. Dat werkt animeerend. De kellner, die n,og bij het tafeltje staat vangt den vragenden blik op, dien mijn buurman hem toe werpt. Hij komt nader, buigt zich over hem, knikt met het hoofd, trekt zich terug. Met een zaligen glimlach leunt mijn buurman tegen den rug van zijn stoel. „Wij' krijgen het"fluistert hij voldaan. Nog geen vijf minuten later en de algemeene aandacht is op ons tafeltje gevestigd en een ieder schijnt te deelen in onze vreugde. Maar aam het tafeltje aan onzen anderen kant gaat het nog veel geheimzinniger toe. Daar concentreert zioh alles op een city-bag die een groote rol schijnt te spelen. De city-bag staat onder de tafel, dicht bij den gastheer. Die bukt zich voortdurend en heeft het erg druk. Als hij opkijkt is zijn gezicht vuurrood. Dat gebuk is een beele prestatie met een stijf front en hoogen boord. Met verbaasde oogen kijkt hij naar de vrijmoedigheid waarmee ik mijn glas opneem en mijn tafelgenooten toedrink. Hij schijnt zich bezorgd te maken. In zijne tasch heeft hij zijn dranken zelf mee gevoerd en hij mist de vrijmoedigheid zijn gasten an ders dan op deze clandestiene manier te bedienen. Buitendien serveert hij ze .niet in glazen maar in kopjes, keurig dun Sèvre kopjes, die de kellner hem op zijn verzoek heeft gebracht. Hij geeft blijken van nervositeit en schichtigheid en is blijkbaar niet ge wend aan de vrijmoedigheid die hier wordt ten toon gespreid. De Ober is net weer voor den dag gekomen op den voet gevolgd door een anderen kellner die op een blad een aantal cocktail glazen draagt: de in houd van de tasch. die hij daareyen mee naar ach teren nam en die de verschillende ingrediënten be vatte. waaruit de chef deze cocktail gemengd heeft. Dan te midden van alle vreugde: een panische schrik. Een groepje heeren is binnengekomen. Oogen schijnlijk de onschuld zelve. Ze loopen door toi in het midden van- de zaal, draaien zich dan om, snel, bliksem snel, naar alle kanten tegelijk, overal op eens.... zij lichten de glazen op, ruiken.... nemen kopjes op, ruiken.... Vlug twee passen naar een ander tafeltje, nemen een flosch op.... Een geschreeuw gaat op onder de keurige gasten, die daar uren gezeten hebben in het getemperde licht, met getemperde stemmen. Ze ver weren zich. Wie zijn die mannen? Wat willen die mannen?.... Zij verdedigen hun recht, zij buigen zich over hun borden, messen, vorken, glazen.... Woedend kijken zij naar de indringers. Maar dan al gauw beseffen zij de waarheid, dringt het tot hen door dat dit agenten zijn, federale agenten, die wer kelijk in hun recht zijn, die doen wat hun plicht is.... handhaving van de drankwet. En diegenen, die niet to perplex zijn, nemen vlug hun glas, kopje of wat 't ook zijn moge, en gooien het leeg, drinken het leeg werpen 't stuk op don grond als het niet andere gaat. Ook de flesschen. Binnen vijftien minuten is alles afgeloopen. Met een zure grijns staan de agen ten in een hoekje en kijken rond met een air dat triomf verbeelden moet. Maar het gaat hun niet zoo gemakkelijk af, er hapert iets aan hun succes. De baas van het spul neemt nu het woord, speelt op te gen do kellners, die kleintjes doen, o zoo kleintjes. Het zijn over het algemeen Italianen en Franschen, die bitter weinig Engelsch kennen en niet veel in het midden weten te brengen. Maar het wordt hun duidelijk gemaakt dat zij mee moeten. Misschien niet allen, maar toch wel verscheidenen. En dan besluL ten de federale agenten: Zes moeten er mee. Opeens ziet er een de city-bag onder de tafel. Hij schiet er op af. ontdekt dadelijk den eigenaar, den armen stakker die zijn nervositeit niet heeft kunnen verber gen en daardoor zoo vreeselijk in de gaten loopt. Hij moet ook moe, en de hoofdkellner ook. Er wordt om den manager van het hotel geroepen, die verschijnt, eerst lachend, maar dan gauw ernstig wordt wan neer hij begrijpt dat het er vrij beroerd uit ziet. De verkoop van champagne wondt hem voorgehouden* tegen 20 dollar per flesch. Maar hij ontkent, dat dat door het hotel word gedaan. Misschien oen zaakje van de kellners, waar hij en ook hot hotel niets moe te maken hebben. Dan vertrekken de federale agen. ten met de zes kellners en den meneer met de citv, j bag. De gasten blijven eenigszins katterig achter. Er is wat gedwongen gelach om de verlegenheid te cachee ren. Allen voelen zich min of meer in de zaak be. trokken, min of meer schuldig. Vrij beroerd, die zes kellners, die daar mee moesten, en geen van hen <ii0 goed Engelsch spreekt en van zich af zal kunnen bijten. De hoofdkellner en de manager gaan rond, Fluisteren weer. Verzekeren dat zij morgen een los. geld zullen geven voor de zes, en ze eruit' halen..f. Er is niets geen aardigheid aan- nog veel langer te blijven zitten. We stappen dus op, fluisterend, maar van de St. Nicolaas-surprise-stemming valt niets meer te bespeuren. 1 Zondagmorgen acht uur. Ik kijk uit het venster dat uitzicht geeft op het park voor mijn huis. Een groot stadspark: grasvel den. hooge boomep, iiu het midden een fontein met heel veel banken er om hoen. Om hot geheel ecu hoog ijzeren hek. Met zijn rug tegen het hek geleund en met beidt handen de spijlen vasthoudend, staat daar een man, I Hij oreert. Maar telkens als hij, om kracht bij te zet„I ten eene hand in het gesprek betrekt, moet hij het f duur bekoopen: hij verliest dan zijn evenwicht en valt tegen een vriend, die tegenover hem heeft post gevat en hevig op 'nstok leunt, die echter niet vol- j doenden steun verleent voor twee. Als dus nummer één valt, valt ook nummer twee. Dan krabbelen zij beiden weer op, en herstellen zich in hunne vorige! positie. Ze zetten dit spelletje van vallen en opstaan; eenigen tijd voort totdatê ze tot de snuggere conclusie l komen dat het eenvoudiger is op den trottoir-rand te blijven zitten. Dit blijkt buitengewoon doeltreffend, on als ik een half uurtje later weer eens uitkijk, zie ik dat beide vrienden ingeslapen zijn: tegen elkaar aan. Een voorbij gaande politie-agont tracht ze wak- 1 ker te porren en als hij daarin niet slaagt sjort hij 1 heel goedig de boenen van het tweetal van de straat j af en legt ze op het trotoir. Wel is het Zondag en is de straat stil, maar op het trottoir is tegen voertui gen toch veiliger dan zoo buiten het randje. Uit het park klinkt een krijschende stem: eeno Italiaanscho vrouw duwt met hooi het' vertoon van haar Zuidelijk temperament haar stomdronken echtvriend door 't openstaande hek. jaagt hem de straat over, pakt' zijn arm onder den haren, sleurt hem oen eind moe, laat zich volstrekt niet van de wijs brengen als do iveel grootere man als een meelzak tegon haar aan valt. Ze houdt hem staande onder het uitetooten van eeni- go kernachtige Italiaansche vloekon, roept in de richting van het park een jongetje van eon jaar of tien, blijkbaar haar zoontje, toe, haar te komen hel pen, met wien zo den man dan verder zeult.... Om een uur of tien, (het is nog steeds Zondag morgen) roept me een vervaarlijk gejammer weer naar het raam: twee vrouwen, do een zonder hoed, de ander den hoed met een tuit bloemen van voren, heelemaal op één oor gezakt. De haren, half los, be dekken de oogen. Zwarte vuile vegen over het go- zicht. De rokkon om het lichaam gesjord, loopt do een met afgezakte kousen en de andere met rijglaar zen waarvan de veters over den grond slieren. Ze loopon half struikelond, half vallend, arm in arm over de straat. Ze huilen, zooals maanzieke honden kunnen huilen. Achter haar aan, joelt een troepje kin deren. Ze loopen naar het park, waarschijnlijk om troost te vinden op een der vele banken. Op het oogenblik dat ik me terugtrekkon wil, zie ik eon man aan komen, Hij, klautert onbeholpen hot trottoir op, valt dan pardoes over de twee lichamen dio daar nog altijd in onverstoorbare rust te slapen liggen. De onzachte aanraking heeft toch het effect •dat een van de twee zich heftig knorrend omdraait-, om verder te slapen. Ik keer me verdrietig om. „Telkens als ik hot venster uitkijk, zie ik dronken menschen," klaag ik. En omdat de zonnestralen toch al wat heel fel bin nen stroomen, laat ik de Lancaster gordijn (hior „Dutch ishade" genoemd) vallen on laat het park het park. 's Middags om een uur of vier is de zon voldoende gedraaid om de gordijnen wber op te trokken. Het parkje zit stampvol. Op de banken, op vouwstoeltjes, op den grond tegen de boomstammen.' En daartus- schen draven kinderen heen en weer in weerwil van de nog steeds ondragelijke hitte. Velen loopen in hun badpakjes en duiken zoo nu en dan in het wa ter van het cementen bassin waarin de fontein staat. Moeders loopen met kinderwagens in de schaduw van de hooge hoornen of ze zitten op haar vouw stoeltjes en schudden den wagen om hem vooral in beweging te houden. Als elk New Yorksch park is dit park een volks park. d.w.z. dient het in de eerste plaats tot toe vluchtsoord voor de duizenden die zoo slecht be huisd zijn, dat ze naar buiten loopen zoodra zich maar eventjes de gelegenheid biedt. Geroep van „Thoy are coming, they are coming" trekt myn aandacht naar twee politieagenten die haastig aan komen loopen. Blijkbaar Zijn ze ge- roepenrtNaderhand begrijp ik waarvoor. Ze loopon door het parkje, als om net terrein te verkennen. Dan laten zij donige banken niet ver van den uitgang ontruimen. Daarna gaan zij strategisch te werk. Er is blijkbaar geklaagd dat dronken men schen 'de bezoekers en ae kinderen lastig vallen. Zii zijn gekomen om schoon schip te maken. Samen faan zij rond en visschen uit do menigte allo dron- en mannen en vrouwen en verzamelen die op de leege banken. Als zij er eenigen bij elkaar hebben, gaat slechts een op nieuwe jacht verder; de ander blijft de wacht houden zoodat er geen hem ont snappen kan. Sommigen, diegenen "die nog mans genoeg zijn om onraad te ruiken, maken zich van te voren uit de voeten. Zij waggelen in de tegen overgestelde richting dan vanwaar zij den agent zien komen. De vangst is gTpot, de agenten zijn blijkbaar te vreden. Binnen niet meer dan tien minuten heb ben zo or negen naast elkaar op de bankjes. Do a|rent die er bij geposteerd staat, zwaait vervaarlijk met zijn knuppel om er het gezag in te houden. In- tussohen gaat de ander naar den hoek van de dichts- bijgelegen straat en vraagt, door een daar voor po- litao-agenten aangebracht telophoontoestel, om ver- jsterking. T)an keert hij kalmpjes weer naar zijn collega en staan ze samen de wacht te houden tot toetrtoet-toet aan politiewagen den hoek om kom rijden. Nu wordt de algemeene opwinding groot: eon dichte haag van nieuwsgierigen heeft zich om do agenten en de dronken mannen en vrouweh ge schaard. Enkelen van de laats ten zijn vrü passief en zitten daar of hot werkelijk hun laatste oortje was dat ze daareven versnoept hebben. Maar an deren 8ohijnen 'besloten zich ao kaas niet van hot brood te laten eten. Zij verzetten zich met handon en voeten. Maar twee# oprechte New Yorkscho po litieagenten zijn ook niet voor de poes. Boomen van kerels zijn net. Buitendien bedienen/zij zich van van hun knuppel, dien zy niet onzacht op de zit gelegenheden hunner patiënten heer doen komen:1 onverschillig of het mannen of vrouwen zijn. Net zoowat zijn zo klaar met hun werkje en heb ben ze fle negen slachtoffers in den wimren gohe- schen of zo ontdekken hoe een eindje verderop twoe vroolijko knapen zich zingend door de straat slin geren. Zo besluiten hun werk te bekronen on_ irc lasten den man aan het stuur even verder te rijden zoodat zij en passant ook dezen op don koop toe mee kunnen nemen. 4 De chauffeur houdt stil wanneer hü het twootrv bereikt. De agenten springen van ue treeplank, pakken de twee lustige broeders onder den arm en fcooien ïe met een tfwaai den wagen in.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6