Bmnenlandsch Nieuws. Reclames. FEUILLETON. GRAAF RICARDO Dinsdag 5 Augustus 1924. 67sle Jaargang. No. 7479. X"WEEDE BLAD, DE MOLENS VAN DEN SCHERMERPOLDER. De correspondent der Nieuwe Rotterdamsche Ort te Amsterdam schrijft: Er loopt weer een natuurmonument gevaar. Of kan men eigenlijk in dit geval wel van ectn natuurmonument sproken? Is een molen een natuurmonument? Ik geloof van wel, ten minsto als men de molen; beschouwt als onderdoelen van het landschap, het typische Hollandsche landschap, waaraan zij mede de karakteristieke schoonheid verleenon. Het is thans te doen om de molens van deai Sohor- merpolder; een van de twee overgebleven polders in ons vaderland, 'die nog op de oude wijze, door middel van windmolens, bemalen worden, tot dusver onaangetast, waterbouwkundig monument uit het verleden. De andere polder ligt in- Zuidholland'; het is de Neder- en Overwaardsohe Polder in de Alblasser- waard. Waarom willen Dijkgraaf en Heemraden van den Schermer een mechanische bemaling invoeren; hetzij dan electrisch of door middel van Dieselmo toren en stoommachines? Voldoen de molens, Vol doet de bemaling door windmolens niet meer? 0 ja, over het geheel wel. Zijn de molens dan soms in verval, zoodat een kostbare reparatie mogelijkis, of kost het onderhoud te# veel? Neen, dat ook niet. De roden is, |lat er conflicten zijn gerezen^ tusschen molenaars en polderbesturen en loonmoeilijkheden de ingelanden nopen do menschelijke werkkrachten (de Schermer heeft 50 watermolenaars in dienst) tot een kleiner getal terug te brengen, hoezeer ook zij aan de oude bemaling gehecht zijn. Maar hieraan moet toch een mouw te passon zijn. Het is, laat mij het nu maar eens met een groot woord zeggen, te doen: om een stukje geluk van ons volk. Of is een natuurmonument soms niet een stukje geluk dat wü niet kunnen ontberen? Wij zijn de vorige week eens. naar den Scher mer gereden, (door het groene Waterland en den we- ligen Purmenr en Beemster. Om den toestand ter plaatse op te nemen. En nu ik dat gezien heb, moet ik niet meer hooren van de Zaan, waar, vol gens het volksdeuntje, nog altijd do wieken van do molen lustig gaan, ofschoon de streek inderdaad in dat opzicht grootendeels ontluisterd is. Wie nog eens een echt molenland wil zien, die ga naar den Schermer. Zooals reeds uit het getal der mole naars bleek, malen niet minder dan 50 molens het water uit den polder^ en het geheele complex staat nog compleet overeind, zóó als het drie eeuwen geleden werd opgericht. (De Schermer is in 1635 drooggemaakt). Slechts één heeft er zijn wieken dat is zjjn vlucht, verloren, en ziet er zoo ramp zalig uit als een vlieg zonder vleugels. Alle 49 andere zijn nog volkomen intact. Als op een win- derigen dag al die kruisjes draaien, dan moet het een wonderlijk gezicht zijn. Daar de polder diep ligt moet het overtollige water hoog worden opgebracht, nl. 3.60 meter. Daartoe is een zoogenaamde „gjfctrapte" bemaling toegepast, d.w.z. een bemaling in trappen. Het eerste werk wordt gedaan door veertien poMbrmo lens, die het water opmalen op het kanaal of den binnenboezem, welke den polder van het noord westen naar het zuidoosten doorsnijdt, met een zij tak zuidwaarts die het zuidelijk deel van den pol der in twee deelen scheidt. De binnenboezem wordt op zijn beurt afgemalen door zes en dertig molen, staande op drie plaatsen (in groepen bijeen) en wel als volgt: Aan het einde van (de Noordervaart onder Soher- merhora staan vier molens, waarvan twee zooge naamde ondermolens, die het water brengen op een kolk, waaruit het door de twee bovenmetens op de ringvaart van den polder wordt „uitgeslagen''. Onder Ursem en Schermerhorn staan bij elkander zestien molens, t.w. vijf ondermolens, idie net water 0.83 M. opmalen; vijf midüenmolens (dat is nog weer een tussohensohakel)) die 't water 0,82 hoo ger brengen en zes bovenmólens, die het 1.30 M. Opmalen en buiten den polder brengen. Evenzoo staan er onder de gemeenten Graft en Zuid- )en Noord-Schermer, nabij Driehuizen, vijf onder-, vijf midden- en zee bovenmolens. Totaal dus 14 en 36 is 50. Zoo wordt het uit te malen water ttus telkens i een trap hooger opgevoerd; pp een hooger plak gebracht. Staande bij het polderhuis (waarin nog j als merkwaardigheid te zien is een antieke hoek- kast vol oud glaswerk) een weinig dus ten noorden van de brug van Schermerhorn, konden wij tegelijk de hoogste drie niveaux van het polderwater zien, als do drie blinkende treden van de trap die heb te bestijgen hoeft. Als men den Schermer nadert van den Beemster uit: mooie oude polder met zwaar hout en hier en daar de overblijfselen van een pompeus inrijhek van eene voormalige Amsterdamscho buitenplaats, dan ziet men de vijftig molens van den Schermer overal in het lanu staan, verspreid als tirailleurs; de armen, de wieken, wijd uiteen, als wilden ze ons tegenhouden of den doorkijk naar den verren non- zont beletten. Alaar ook kan het Zijn, als men! langs den kronkelendon ringdijk rijdt, dat ze plotse ling al» soldaten in het gelid staan, lang gestookt achter elkander, één lijn trekkend; de trouwe wach ters sinds eeuwen; beschermers van den Scher mer, met hun ruigon, stammigen mantel van riet; de wiokbladen even sierlijk opgekruld, zóó als de pennen van een vogel, zwenken. Het deurtje met zijne donkerblauwe voering staat open, on wij tre den binnen. En de molenaar, een luik wegnemend, laat ons even kijken in de ziel van den molon; de zware eikenhouten koningsspil en wat daaraan vastzit aan raderwerk en balkeneen forschl en solide uurwerk gigantisch haast in het myste- rieuse schemerduister van het .inwendige van den molen. En daarna gaan wij naar buiten, het molen- eenige ring, verbetering-, welke in den loop der jaren, der eeuwen aan de molens is aangebracht; ter ver vanging van de schepraderen. Zoo is dus alles, de molen maar ook zjjne machi natie, van eene# wel prachtige primitiviteit, maar met dat al primitief, en onwillekeurig rijst de vraag: Is de Hollandsche molen niet moderner te rn aken: kan hij niet beter voor zijn taak wor den ingericht, en zou hij daardoor niet te redden, te houder zijn, uiterlijk, in zijn schoonen, ouden vorm. Is het niet meer dan tijd dat hij voorzien wordt van stalen spillen, kogellagers en al wat verder op het gebied van ae overbrenging van kracht is uitgevonden P De ten vongen jare opgerichte Vereeniging tot behoud van molens in Nederland, genaamd ,De Hok landsohe Molen", die ook voor hot behoud van de 50 molens van den Schermer ijVert, heeft zich die vraag gesteld en bevestigend beantwoord. Hoe. zal men in een volgend artikel zien. Maar laat ons nu reeds vaststellen, dat meer dan één gevaar onze molens bedreigt, en dat ze verdwijnen als sneeuw in de zon. Er gaat geen dag voorbn, aldus de voorzitten van de Hollandsche Molen, Mr. P. G. van Tionho- ven, in de rede waarmee hij kortgeleden de eerstö algemeene vergadering der vereeniging opende, of er bereiken ons noodkreten van degenen, die het wèl meenen met onze molens en met de schoonheid van het Hollandsche landschap, over het verdwijnen van deze onontbeerlijke factoren in de weiasoh- heid van Holland'% natuurschoon, en bij* de ont vangst van die berichten is slechts zelden een oplos sing mogelijk om tot het behoud van de mol eng te geraken, omdat fie waarschuwing raak te laat komt, en bij degenen die over hun lot hebben te beslissen, dikwijls geen open oor gevonden wordt, voor pogingen om zo in stand te houden. ZUID SCHAR WOUD E. Mej. J. du Burck alhier is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan dte school van de Nieuwe Baara- eche Schoolvereeniging te Baarn. LANGEND IJK. Het brood is hier met 2 cent per 8 ons opgeslagen. Geen blijd boodschap voor ouzo huismoeders. NOORDS CHARWOUDEL Mej. C. Blomt vroeger onderwijzeres alhier, thans te Alkmaar, slaagde voor de acte Engelsch M.O. afdeeling A. LANGENDLJK. We vernemen, dat aan: de Gascommissie een ver zoek zal worden gericht om vani elke vergadering een communiqué aan de plaatselijke pers te verschaf fen. Als we goed zijn ingelicht, was daartoe eertijds besloten, doch om niet) bekende redenen is aan dit besluit nooit de hand gehouden.' Z UID S C HAR W OUDE. Aan T. van Duin is definitieve vrijstelling en aan G. Balder en J. Klingeier voorloopige vrijstelling van dienstplicht verleend. LANGENDIJK. Alhier zim reeds verschillende losse arbeiders zon der werk. De weersgesteldheid is zoodanig geweest, dat er voorloopig niets meer op de akkers te ver richten valt! en dus het eerst de losse arbeiders daarvan de dupe worden. We vernamen, dat geluk kig enkelen buiten Langendijk werk hebben gevon den. BROEK OP LANGENDIJK. Gedurende de maand Juli werd op 18 dagen neer slag in den meter gevonden tot) een gezamenlijk be- ALIAS RICHARD POWER door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaling van Mejuffrouw M. HELLEMA, HOOFDSTUK L Een Knipsel uit een courant. Het drukke, levendige verkeer in Gower Street deed d© aangename rust van een kamer op de bo venste verdieping in Mrs. Mitoham's pension nog to meer uitkomen. Daar was geen ander geluid te hooren dan do zachte ademhaling van een slapend meisje, en het eerste morgengonzen van haar eenige vriendin, een zonderling langlevende en muzikale bromvlieg, waar "het meisje van hield en die ze „Melba" had genoemd. Haar kamer was de kleinste, goedkoopste en vuil ste in het huis, waar de boste nog akelig genoeg! waren. Den geheel en nacht was het mistig geweest on die bruine mist hing nog in de kamer; maar een zonnestraal, dio door het venster binnendrong verlichtte het gelaat van net meisje, maakte haar blanke tint nog blanker en wierp een stralenkrans over haar dicht gouden haar. Zij was oen veel te mooi meisje om in zulke een bed en zulk een kamer te liggen; en de weöjiige aardige snuisterijen, die hier en daar verspreid waren (portretten in zilveren lijstjes, oen reiskLokjo in blauwleeren etui, een bloempot van Italiaansch aardewerk, en een 'half dozijn boeken in pracht band) bewezen, dat zij uit een geheel andere om geving was gekomen. De zon had maar zelden in de kamer geschenen, sedert zij in het pension van Mrs. Mitoham was; doch in plaats van de slaapster te wekken, bracht zo een droom, een rerrukk el ijken droom van een land, waar de ion heerlijk schijnt, zelfs in den win ter; het land, waar zij het groote avontuur yan haar leven had beleefd. Overdag klopte zn aan de deur van dezen 'droom, als de werkelijkheid somber was; maar in den slaap vond ze dikwijls die deur gesloten. Dezen morgen, nu er een bijzondere reden was om vóór acht uu rop en gekleed te zijn, wezen de wij zers van het blauwe reisklolrie dat uur aan, en nog altijd sliep ze. Eerst leek ae droom werkelijkheid Als ge geen eetlust hebt, ge u humeurig en ter neergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsvertering en voor komt verstopping. Het geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f0.66; in apo theken en drogistzaken. j drag van 73.4 m.M„ terwijl de gemiddelde val van die' maand 71 m.M. bedraagV Gedurende de 7 afge- loopen maanden werd nu in totaal 288 m.M. afgetapt tegen 349 gemiddeld. BROEK OP LANGENDIJK. De afd. St. Pancras (Langendijk) van 't Ned. On- derw. Gen. zal ter algemeene vergadering op 5, 6 en 7 Aug. a.8. te Velp te houden, vertegenwoordigd wor den door haar voorzitter, den heer Joz. Zaal Czn., hoofd der openbare school alhier. BROEK OP LANGENDLJK. Ondor de voorstanders van openbaar onderwlje heerscht hier nogal ontstemming over de bepalin gen der nieuwe Leerplichtwet eni Onderwijswet. Do 6-klassige bijz. school kant haar leerlingen een jaar eerder afschrijven dan de 7-klassige openbare school. Wanneer komt nu toch oene de zoo hoog geprezen ge* lijkstelling? BROEK OP LANGENDLJK. 't Gaat den bouwers nog steeds naar wensch. Was het vorige jaar alles misère en malaise, In het begin van het jaar is alles als bij tooverslag veranderd. De prijzen zijn toen verbeterd en hebben zich óf staan de gehouden, óf zijn gestegen: De winter ma<\kte goed wat een paar jaren hadden bedorven. Wat zou de zomercampagne brengen, werd1 door de tuinbou wers met veel belangstelling en met eenige vree ze gevraagd. «Mocht die tegenvallen, zou het voordeel van de winterproducten reeds weer spoedig verdwe nen zijn. De hoop is niet beschaamd geworden en ook db laatste week is voor de tuinbouwer» in vele opzichten gunstig geweest. Er Is een zekere stabili teit te constateeren en 't schijnt gelukkig uit te zijn met dat wisselvallige, dat zoo lang elke berekening i deed falen. De aanvoer in de afgeloopen week was weer belangrijk, ongeveer 225 wagonladingen werden van de Broeker veiling vervoerd, terwijl nog een groot aantal Lictorbooten naar verschillende steden 1 belangrijke quantums groenten brachten. Van Noord- schaiwoude bedroeg hot aantal wagonladingen on geveer 130, De prijzen wisten zich te handhaven of verbeterden nog. Vrijdag werd voor Schotsche mui zen nog f10 per 100 Kg. betaald, de graafjes Hepen tox f 9.10. Bloemkool gold 30 Juli tot f 42 per 100 stuks Voor rilveraep werd tot ruim f37 betaald'. De roode kool. die in het begin der week nog bij' de f 6 gold, zakte in het midden tot ongeveer f 4, om Zaterdag weer tot f 5.40 te stijgen. De wortelen bleven ook vnj constant. Zaterdag was er een lichte daling tot f2.10 te bespeuren. Alles bij elkaar genonien mogen de uitkomsten van den tuinbouw meer dan bevredigend worden genoemd. VAN EWIJCKSLUIS. Als er één schaap over den dam gaat, volgen er meer. Zoo ook hier. Gelijk bekend is, bestaat hier sinds ongeveer veertien dagen gelegenheid tot be zichtiging der Zuiderzeewerken, doordien de heer W. B. van Kolhorn zijn visschersvaartuig voor dit doel had ingericht en daarvoor ook van een motor had voorzien. Hij behaalde hiermede een gunstig resultaat. Het aantal liefhebbers voor een zoodanig watertochtje steeg voortdurend: Dit bracht echter mee, dat ook anderen meenden, zich hierop wel eens te kunen toe leggen. Zoo waren hier Vrijdag reeds een viertal motorbootjes, die hiervoor ter beschikking waren gesteld. Men noemt ook reeds een vijfde, die zich hierop zou willen toeleggen. Met heel mooie dagen, als hert Vrijdag was, zal ieder wel wat kunnen toeloopen, maar toch bestaat do kans, dat de pap op die manier wel wat héél dun zal worden. EWIJCKSLUIS, Donderdagmiddag is men met H leggen van den beton vloer in de nieuwe sluis gereed gekomen. Vanaf Maandagmorgen was, nagenoeg zonder onderbreking hieraan voortgewerkt OUDE NIEDORP. Alhier is opgericht een vereeniging voor plaatse lijk belang. OUDE NIEDORP. Vrijdag maakten de schoolkinderen alhier in auto's een tocht naar Schoorl en Bergen. Als alle ja ren hadden de kinderen op de duinen en in de speel, tuinen weer veel plezier. Terug werd nog een oogenblik vertoefd bij de her. ten kamp te Alkmaar, waar de Jeugd ook altijd ge niet. Het was ongeveer 9 uur dat allen behouden en voldaan weer in hun dorp terug keerden. NIEUWE NIEDORP. De korfbalclub N.K.V. speelde op eigen terrein een wedstrijd tegen U.D.I. (Hoogwoud) en wist te win nen met 3—0. HOOGKARSPEL. Aan den heer D. Brander Tz. is op zijn verzoek mot ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend als burgemeester van HoogkarspeL te zijn. Toen yfist zo, dat het slechts een droom was. En toch stond het gelaat van den man dén verwonderlijken geheimzinnigen man van het Groo te Avontuur zoo duidelijk voor haar, dat zij de oogen niet durfde openen uit vrees het te verliezen. Ze hield het visioen vast, tot een luid geraas de betoovering verbrak, en haar hoofd van het kussen deed opschrikken Zij richtte zich op in het bed, een oogenblik onzeker waar zij was; thuis in Ierland bii haar vader, of in de woning te Brighton nndt haar tante Kate. Doch j'uist op dat oogenblik vloog Melba door de kamer en zotte zich op haar neus. Dit bracht het meisje, weer terug tot ae werkelijk heid. Zij begreep dat het nare geluid de eerste bel voor het ontbijt in Mrs. Mitoham's pension was. „Groote hemel, Melba, waarom heb je me niet eerder gewekt?" berispte zij de bromvlieg. „Waar houd ik je dan voor, terwijl alle mooie en voor name vliegen dood zijn? Je moest j*e nuttig maken." Melba vluohtte pp den rand van eèn brief, gea dresseerd aan „Miss Esmée Alton", blijkbaar een zakenbrief. Het was een Akelige brief, en hert meisje wilde er op dit oogenblik niet aan denken, maar sprong het bed uit en trok pantoffels en ochtendgewaad aan. O. ze was leelijk en koud, deze kamer, ofschoon het nog maar October was. Maar het meisje had er weken lang gewoond, het was een toevluchtsoord, waa rze zioh kon terugtrekken voor onaangename dingen daar buiten, en ze had zioh er aan gehecht. Doch, helaas, Mre. Mitoham had haar bij hot zenden van haar rekening gisteravond een ultimatum gesteld. Indien het Miss Alton niet voegde haar rekening te betalen vóór morgenavond, dan moest ze zoo goed zijn Pit te zien haar een andere kamer. Mrs. Mitoham had reeds verscheiden aanvragen voor *Miss Alton's kamer, en kon, daar zij zelve groote uitgaven had, niet langer op haar geld wachten. Zij had echter nog een hoop, een tegengift tegen het gif in die enveloppe. Die hoop lag in een knipsel uit een oourant. i Esmée was heel koud, maar zo moest de adver-1 ientie toch dadelijk nog eens lezen. Ze moeet weten, of ze nog zoo zonderling scheen, als toen rij ze uit de Evening "Mail knipte. „Wordt gevraagd," las zij. „Jonge dame als ste- nographiste en particulier soretaresse. Moet ver standig en goéd opgevoed zijn, met eenige kennis van ae moderne talen, en een goed voorkomen hebben. Een welluidende stem met beschaafd ac cent een vereischte. Doch ervaring en snel werken BAHSDTOEHHÜRN. BU het onderlinge vee fonds van Barsfngertioxn U de omslag per koe bepaald op f 1.70. BARSINGERHORN. Geslaagd voor het 2e gedeelte van de akte N XVI wis-, en zeevaartkunde, is de heer J. de Groot, Dires- teur der Zeevaartschool te Schiermonnikoog. HARENKARSPEL. Bij de alhier gehouden 3 maandelijksche reke ning van het vee fonds alhier, bleken- verzekerd te zijn over de maanden Mei 799, Juni 699 en Juli 605 •tuks vee. Het fonds had een verlies van 9 stuks. De omslag werd bepaald op respectievelijk over Mei f 0.50, Juni f 0.70, en Juli f0.75 per stuk. De geheele schade bedroeg f1228. OUDKARSPEL De gyranastiekvereeniging „Hercules" hield Zon dag een uitvoering met de daaraan verbondèn wed strijden op t terrein van' D.T.S. Aanvankelijk scheen het dat do uitvoering door don regen in *t water zou vallen, doch gelukkig helderde het weer over den middag op. Er waren een 300 kijkers. Voordat da wedstrijden voor de adspiranten begonnen, gaven de dame9 en heeren nog wat te zien in vrije oefeningen en toestel turnen, welke heel goed werden uitgevoerd Daarna hadden do wedstrijden plaats, welke onder, de uitstekende leiding een vlot verloop hadden. De uitslagen zijn als volgt: Blokjesrapen (5 op 1 M.) voor meisjes van 6—8 jaar: le prijs A. Zeeman; 2e prijs A. Oosterbroek; 3o prijs T. Staan. Hoepelen baan van 50 M., voor meisjes van 9—10 jaar: le prijs A. Ludeke, met 82/5 sec.; 2e prijs R. Beers met 8 9/10 sec.; 3e prils T. Nap. met 89/10 sec.; 4e prijs A. Kroon, met 91/10 sec. Touwspringen, meisjes van 1—12 Jaar, baan 60 M., 30 touwspringen, naam „Hercules" schrijven. 30 M. touwspringen: le prijs M. Kuiper, 17 sec.; 2e pr. Tr. Kos, 171/5 sec.; 3e priis G. de Geus, 178/10 sec; 4e prijs Gr. de Bakker, 179/10 sec. Hindernis baan voor Meisjes van 13, 14, 15 Jaar. Baan 60 M- hoogspringen 50 cM., dubbel 6 uit do minospel halen, hinkelen tot het einde: le prijs G. Jonker, met 143/5 sec.; 2e prijs G. Hopman, met 153/5 sec.; Se prijs N. Wagenaar, met 164/5 sec; 4e prijs M. Huigen met 184/5 sec. Hoepelen, baan 40 M., voor jongens van 7—8 Jaar: le prijs G. Horio, 2e prijs N. Jonker. Zakloopen, baan 50 M., voor Jongens van 9—10 jaar: le prijs P. Oud met 205/10 sec.; 2e prijs A. Borst met 212/5 sec.; 3e prijs A. Kroon met 231/5 sec.; 4e prijs H. Horio met 25 sec. Hindernisbaan voor jongens van 11—12 Jaar, baan 60 M„ hoogspringen 50 c.M., naam Noorctecharwoude schrijven, uithinkelen: le prijs H. Aarts, 21 sec.; 2e prijs KI. de Geus. 22 sec.; 3e prijs P. Blom, 221/10 sec.; 4e prijs L. Goudsblom, 222/5 sec.; 5e prijs C. Jonker, 224/5 sec. Hindernisbaan, voor Jongens van 13, 14, 15 jaar, baan 75 M., over 1 brug, handdoek ophangen met 2 knijpers, 2 meter verspringen: le prijs P. v. TwulJ- ver met 214/5 sec.; 2e pr. C. Moetjes met 22 sec.; 3e prijs D Borst, met 229/10 sec.; 4e prijs P. Nieman, met 231/10 sec. Hierna kregen we ene slingerbal wedstrijd tusschen Hercules" en T.A.V.E.N.U. van Heerhugowaard. De wedstrijd eindigde met 3—0 in het voordeel van Heerhugowaard. Voor de rust heeft „Hercules" het voordeel van den wind en weet zoodoende het doel achoo® te houdlen. De wedstrijd werd geleid door den heer Nol, die heel oed voldeed. De dag werd. besloten met bal bij'den heer de Bakker. SCHAGERBRUG. Zaterdagavond 2 Augustus vergaderde onder, voor zitterschap van1 den heer K. Kant. de bardJraverij- vereeniging „Voorwaarts" in het lokaal van. den heer J. Broer. Ook ditmaal werd dteor de leden weinig belangstel ling in de af te handelen zaken betoond. Opening en lezing der notulen hebben het gewone verloop, waarna de heer W. Klok, secretaris-penning Tweester rekening en verantwoording doet. Het kas saldo bedroeg f 34. Vervolgens werden de aftredende bestuursleden, de heeren V. Bakker en EL van Loenen, als zoodanig herkozen. Besloten werd, ook dit Jaar weer een harddraverij te houden, welke zal plaats hebben op Dinsdag 16 September. De prijzen zullen, evenals vorig jaar, be dragen f250. f 100. 150 en f25: Tijdens de vergadering werd! reeds een begin ge maakt met het aanbied» n der inteekenlijsten en dé bestuursleden namen op zich deze lijsten bij de bur gerij aan te bieden. Met de be9te wenschen voor het welslagen van on ze harddraverij sloot voorzitter de vergadering. SCHAGERBRUG. Naar we vernemen, wacht liefhebbers van een goed tooneelstuk een mooie avond. Maandag van kermis toch zal bij den heer J. Broer alhier optreden het Holandsch Tooneel, onder directie, van den heer Jc. de Vries, met het tooneelstuk „De arme Clown." JULIANADORP. Men deelt ons mede, dat de arbeiderswoning aas den Middenvlieü, no. 1, eigendom van den heer J. Hoogerwerf. door onderhandsohen verkoop is ovee* gegaan aan den heer D. Vries alhier. onnoodig Xeeftifd, liefst trosBchen 21 en 80. Goed salaris en aangename positie verzekerd. In persood zich aanmelden tussohen 9 en 11 des voormiddags aan het kantoor van Charles Rogers, 3de verdie ping, Burnley Buildings, New Oxford Street." Ja. ze was nog even zonderling, als zij ze gis teren had gevonden, die advertentie kon speci aal voor haar geplaatst zijn. Zij kende oen beetje Fransch, Italiaan sch, en ba, Duitsoh. Zij kon er zich zeker op beroemen, dat zij een „aangenaam voorkomen" nad, en dat haar aooenfc „beschaafd" was. Zij kon niet bogen op „ervaring" of „snol werken maar ofschoon dat vereischten waren by al de betrekkingen, waarnaar zij had gesolliciteerd, scheen het, dat Mr. Charles Hogers er niet aan hechtte. O, het was natuurlijk al te mooi om waar to zijn. Er was zeker iets verdachts aan die zaak, of wel Charles Rogers was een van die vreeselyko wezens, die lief tegen je deden en je „kindje of ..lieve" noemden. Als haar trouwe-vnendin Melba kon praten, zou zij haar zeker raden, niet naar Burnley Buildings te gaan. Maar er was veel, dat .de arme Melba niet wist. Melby had wel rondgekropen op Mrs. Mitoham's ultimatum, maar had het niet gelezen. En daar ze nooit de kamer had verlaten, waar ze zich had ge nesteld, had zy den Ellendeling van nummer 9 niet gezien. Daarom kon zy ;riok geen oordeel vor men. Werk moest er worden gevonden, of Esmée zou het huis worden uitgezet, zonder geld om vooruit te betalen in oen ander jpension. En zelfs als Airs. Mitoham zioh liet verbidden wat on denkbaar scheen dan kon het den Ellendeling van nummer 9 wel gelukken haar het leven in Gower Street onmogelijk te maken. Nummer 9 fwaa Mrs. Mitoham's mooiste kamer, en de Ellendeling was dus haar beste huurdef. Er was niets, dat zij niet zou trachten voor hem te ver krijgen, zelfs Miss Alton's gezelschap; en het kwam Esmée, die achterdochtig was geworden, voor, dat Mr. Lyons de hand had in dat ultimatum. Hy had aangeboden haar werk te bezorgen in zijn zaak, waar die ook mocht zijn, en had voorgesteld zijn „invloed" te gebruiken bij heb Departement van Oorlog. Esmée had eindelijk ronduit en haast lomp gewei gerd. toen beleefde verontschuldigingen niet hielpen. Zij zou nu niet verwonderd zijn, als die „invloed" was uitgeoefend op het Departement van Binnen, landsche zaken van Mrs. Mitcham! Eigenlijk zou| werk te vinden, dat „vóór" er geruchten liepen van een spoedigen vrede, gemakkelijk te krijgen moest zijn geweest in munitiefabrieken. Niemand had opgemerkt, hoe toevallig het trof, dat Mr. Henry Lyons in Mrs. Mitcham's peneion waa gekomen (het laatste hula zeker om een rijk man, zooals hij scheen te zijn, aan te trekken) juist een dag. nadat Miss Alton aankwam. Zelfs Esmée had er toen niet aan gedacht, zijn komst met de hare in verband te brengen. Maar in den laatsten tijd, nu hij zoo lastig was geworden met zijn attenties, was zij op die gedachte gekomen. Haar vader had haar voor zijn dood gewaarschuwd dat hij in gevaar verkeerde, en dat dat misschien later ook het geval zou zijn met haar. Hij had haar laten beloven, dat zij, als hem iets overkwam (het was éen dag, voor de verschrikkelijke gebeurtenis plaats greep), zou trachten rustig bij haar tante te blijven en den naam O'Connell af te leggen; en dat als haar tante stierf of ze van elkaar gingen, zij Esmée niet bij het tooneel zou gaan of iets anders doen, dat de algemeene aandacht op haar kon vesti gen. Kort na de verschijning van twee donkere man nen buitenlanders te Claremanagb, was haar vader plotseling gestorven, een wanhopigen brief achterlatend, die het geheim raadselachtiger maakte in plaats van het op te helderen. Henry Lyons was een donkere man, klaarblijkelijk een buitenlander. Eamée was er zelfs niet zeker van, dat hij niet een van de twee was, die door het venster te Clarema- nagh hadden gegluurd; want zij had hu» gezichten maar eens een oogenblik gezien in de schemering bij het licht van het haardvuur. In weerwil van de vijf jaren, die waren verloopen, in weerwil van haar veranderden naam, hadden die mannen misschien wel steeds naar O'CormelTs dochter gezocht. O ja, er was veel, dat Melba niet wistl En Esmée was bereid haast alles te wagen en toch maar te antwoorden op Mr. Charles Rogers' advertentie. Toen zij gekleed was. had zij haar bespit geno men; on daar zij haast had om weg te komen, besloot zij het ontbijt in den «teek te laten. Zij zou even naar de eetkamer gaan, haastig, een kop thee ge bruiken en dan vooruit; want ze moest vóór negen bij de Burnley Buildings zijn. Om vijf en twintig minuten over acht relde zij; ..Dag, beste Melba. Waag het niet dood te gaan, eer ik terug ben. Ik! ben zoo aan je gewend ,ik zou je erg missen 1" x Maar ze moest nog iets doen, eer ze uitging iets jrit nooit verbaasd zyn over iet», dat Mr. Lyons be- dat ze nooit vergat Op den «mallen schoorsteenman- trof. Soms dacht zij zelfs, dat hij haar had belettel «tonden eenige portretten! in ltj«tan (geen van haar

Schager Courant | 1924 | | pagina 5