AI111111 Nieuws- OPRUIMING Uitgevers i N.V, v.ü. TKAPMAN Co., Scbagen iSTE SLA©. üaad Callantsoog. SPAANDER Co., Agent voor Schagen: Firma A, 1 PRINS. Maafkleeding, Colberfcostumes B. H. LENGHAUS, Winkel. Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 9 Augustus 1924. umn 67ste Jaargang. No. 7482. COURANT. Dit blad vorschljnt viermaal per woolc: Dingdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzonding tot 'e morgong 8 uur, worden Advor- tentiön nog zooveel mogolijk in hot ooratuitkomond nummer geplaatst. POSTREKEN1NO No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prljo por 3 maanden 11.05. Losso nummors 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogolg f 1.10, iodoro togol moor 20 cont (bowljsno, inbógrepon). Grooto lottoro wordon naai plaatatuimto borokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Vergadering van den Raad op Vrijdag 8 Augustus 1924, des middags kwart voor drieën. 'Afwezig door ongesteldheid de heer Baken, 1 va cature. Voorzitter de heer J. Koster, Burgemeester fen se cretaris. Na. opening volgt goedkeuring der notulen. Hierna heeft de installatie plaats van het nieuwe raadslid, den heer M. Vries, vacature v. d. Pias. De heer Vries legt de vereischte eeden af. waarna voorzitter hem feliciteert, en den wensch uitspreekt op even aangename wijze met den heer Vries samen te werken als met zijn voorganger. Aan de orde is de stemming over de aanvraag om vergunning van mevr. van Tekelenburg, over welk verzoek vorig maal de stemmen staakten. Voorzitter zegt. dat naar aanleiding van dit ver zoek nog een adres is ingekomen van de afdeeling Callantsoog van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Het fei telijk debat over dit onderwerp is echter geëindigd. De heer Kooger vraagt, of dan dit adres van de af deeling Callantsoog niet moet worden behandeld. Voorzitter zegt, dat het wel kan worden voorgele zen, maar debat is uitgesloten. Het adres, dat wordt voorgelezen vraagt het verzoek van mevr. van Te- keleniburg niet in te willigen. Verwezen wordt naar art. 5 van de Drankwet en gemeend, wordt, dat hier niet gesproken kan worden van een buitengewone inrichting voor maatschappelijk verkeer. Voorzitter zegt, dat vorig maal de zaak voldoende is besproken. De heer Kooger wijst er op. dat de heer Vries als nieuw lid aanwezig is. - Den heer Vries evenwel is het adres voldoende be kend en hij verlangt geen bespreking. Voorzitter brengt in stemming de vraag of de be sprekingen zuilen worden heropend. De heeren Kruis veld, Vries en Sleutel zijm daartegen, de heeren Hol lander, Mooij en Kooger er voor, zoodat de stemmen staken. Voorziter vindt het 't beste in dit geval de be sprekingen te heropenen en de heer Kooger zegt, dat hij van oordeel is, dat mevr. y. Tekelenburg aan de hand van artikel 5 geen recht op de vergunning heeft. En omdat er reeds een vergunning te veel in de gemeente is, vindt spr. het voorzichtig de zaak niet uit te breiden. Voorzitter is, evenals vorig maal, nog van meening dat adressante aan de hand van de wet recht op de vergunning heeft en spr. denkt dat dit later zal blij ken. als de zaak hier valt, en adressante gaat hooger op. Wanneer er in de gemeente één inrichting voor maatschappelijk verkeer is, dan is het toch de zaak van mevr. v. Tekelenburg. Dag aan dag wordt bewe zen, dat die inrichting gebruikt wordt door het ver keer. Spr. wil zich uitsluitend aan de wet houden, hoewel ook hij niet voor het uitbreiden vam vergun ningen is. De heer Kooger wijst er op, dat artikel 5 spreekt over buitengewoon maatschappelijk verkeer. Voorzitter: Het verkeer is er buitengewoon. De beer Hollander, zegt, dat oppervlakkig niet één voor de vergunning is, maar dan is het toch omzi» crm er voor te stemmen. Voorzitter: We willen ons aan de richting houden die de wet ons voorschrijft De heer Sleutel meent, dat we niet moeten stem men over de vergunning, maar of het hier betreft een inrichting die recht heeft op een vergunning. Was het voor de vergunning, dan stemde spr. tegen, maar omdat het een inrichting is die er recht op heeft, stemt hij voor. Het voorstel van B. en W. om de aanvrage van mevrouw van Tekelenburg te steunen wordt in stem ming gebracht, voor stemmen de heeren Kruis, veld. Vries en Sleutel, tegen de heeren Hollander, Mooij en Kooger. De stemmen staken dus opnieuw en daardoor is het voorstel van B. en W. verworpen. In behandeling komt een verzoek van de Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstands ver eeniging om adhaesiebetuiging op een door haar ge richt adres aan den Directeur-Generaal der Posto- rijen om een telefoonstreeknet. B. en W. adviseeren aan het adres adhaesie te be tuigen. De heer Kooger wijst op het verslag van de Kamer van Koophandel, waarin de meening werd uitgespro ken. dat Callantsoog tot den Helder behoorde. Voorzitter wijst op het belang met Schagen koste loos te kunnen telefoneeren. Wanneer wij besluiten adhaesie ».an het verzoek te betuigen, dan laten, wij voelen dat het streeknet inderdaad door ons ge- wenscht wordt. De heer Kooger: Schagen is wel 't dichtstbij. Voorzitter, denkt dat als het verzoek van Schagen wordt toegestaan, Helder en Alkmaar ook wel spoedig zullen trachten een streeknet te krijgen. En als Hel der het vraagt ligt het op onzen weg ook aan dat verzoek adhaesie te betuigen. Spr. begrijpt niet waar om Ilelder niet in het verlangde streeknet van Schar gen is opgenomen. Schagen doet nog genoeg zaken met Helder. Besloten wordt adhaesie te betuigen en in die ad- haesiebetuiging het verlangen kenbaar te maken dat ook Helder in het streeknet wordt opgenomen. Van dezen wensch zal aan de adresseerende vereeniging kennis worden gegeven. Volgt de bekende circulaire van Ged. Staten over de salarisregeling van de gemeente-ontvangers, waarbij zooals bekend is, de salarissen dier functi onarissen met ingang van 1 Januari 1925 met 30 zullen worden verlaagd, doch over een tijdvak van 5 jaar. Callantsoog behoort tot de 2e klasse en na 5 jaar zal het salaris van den ontvanger met z'n maximum dienstjaren f770 bedragen; thans bedraagt het f 1100. Voorzitter herinnert er aan dat door den Raad aan ;-Sateu ls ^-dviseerd om het aanvangsalaris op f :>öO te bepalen met 4 tweejaarlijksche verhoogih- gen van 10 van het grondsalari3. zoodat het maxi mum dan ook bedraagt f 770. Verder werd dan ge- ad\iseerd de salarieering na 5 jaar te herzien en ÉÉN DES GROOTSTE HEEREN- EN KINDERKLEEDINGMAGaZMNBN ALKMAAR. Heeren-Mode-artikelen. Eigen Coupeurs. Prima Kleeding. bij combinatie van het ambt gemeente-ontvanger en secretaris het salaris niet te verlagen. B. en W. adviseeren naar aanleiding van de cir culaire van Ged'. St. aan dit Coll. voor te stellen het salaris met ingang van 1 Jan. 1925 op het slotbedrag f 770 te bepalen, doch dan met dien verstande, dat het gedeelte salaris dat de ontvanger dan zal missen als gemeente-ontvanger, hem zal worden uitgekeerd als administrateur ^an het G. E B. De betrekking van ontvanger acht voorzitter met f770 goed en billijk betaald en het is billijk dat het loon als administra teur van het G.E.B. op het niveau wordt gebracht, erband houdende met die werkzaamheden. De heer Kooger wijst er op dat dus de tegenwoor dige regeling blijft, alleen wordt het meer wettig ge regeld. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het advies van B. en W. besloten. Betreffende het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf wordt door Voorzitter meegedeeld, dat de finantieele resultaten over het le halfjaar 1924 gunstig waren en dat de winst vermoedelijk zal bedragen f 373.38/^. Over het 2e halfjaar van 1924 wordt verondersteld dat het verlies f82.92 zal bedragen, zoodat over 1924 het winstsaldo geraamd wordt op ruim f300. Nu en dan wordt het net door eeni enkele aansluiting uitge breid. Vastgesteld wordit een besluit tot het doen van at en overschrijvingen, dienst 1923, tot een bedrag van f 11.—. B. en W. stellen voor een kasgeldleening van f3000 aan te gaan tegen een rente van hoogstens 6^ Door het belangrijk tekort over 1923 en het langzaam afkomen van verschillende betalingen, is deze geld- leening noodig. Goedgevondep. Aangeboden worden de rekeningen over 1923 van de gemeente, het Algemeen Armbestuur en het G.E.B. De gemeenterekening gaf aan ontvangsten fl04.103.67H. uitgaven f 109.421.18, nadeelig saldo f 5317.50H. Dit tekort is, zegt voorzitter, in hoofdzaak ontstaan door de mindere ontvangst van de plaatse lijke inkomstenbelasting en door de groote kosten van het bijzonder onderwijs. De rekening van het Algemeen Armbestuur sluit in ontvangst o.p f3317.93, uitgaven f 3615.23H, nadee lig saldo f29730H. De rekening van het G. E. B. geeft aan: ontvangsten f2902.57, uitgaven fl846.96H, zoodat hier een batig saldo is verkregen van f 1055.60Yt. Dit batig saldo is direct gebruikt, zegt voorzitter, om er een reservefonds mee te stichten. De aangeboden rekeningen zullen na de openbare vergadering, aanstonds worden nagezien door aile raadsleden, uitgezonderd de beide wethouders. De rondvraag levert niets op. zoodat sluiting volgt dankbaar voor alles wat er dozen dag genoten was. Rest ons nog een woord van dank te brengen aan allen, die hebben meegewerkt tot het welslagen van dit voor de kinderen zoo hoogst- aangename feest, terwijl wij kunnen zeggen, dat het school feest ook deze keer weer uitstekend is geslaagd. DIRKSHORN. Donderdagavond gaf de Muziekvereeniging „Onder Ons" alhier, onder leiding van den heer A. P. Blaauw, een buitenconcert in den muziektuin van den heer T. IJff. Eenige mooie nummers werdien met de gewone imbitie en correctheid gegeven, zoowel opwekkend krachtige als lieflijke. Ja, klinkt het „koper" in den regel wat krachtig binnenshuis, buiten kan het ook zacht en zangerig aandoen. En zoo langzamerhand krijgt het korps de beschikking over verscheidene beproefd schoon klin kende stukken, meestal ingestudeerd met het oog op een concours. We hoorden thans o.a.: Ouverture uR „Nonna" van Kesels, een Fantasie van Reynaud, „Lentes' Ont waken" van Zwart. „Poème de France" van Reynaud en Parade aux Flambeaux" vn Richart, alle door het publiek zeer gewaardeerde nummers. Niettegen staande het vrij koele weder was er in den luwen tuin en op het „Oost" te Dirkshorn een talrijk pu bliek opgekomen, ook van buiten. dienstregelingen der autobus-ondernemingen in een dus niet meer, een te Haarlem locaal blad worden aangekondigd en dus niet meer, volgens de wet van 23 April 1880, in EEN ONGEPASTE AARDIGHEID MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Donderdagmorgen is te Honselersdijk een houten pakloods uitgebrand. De oorzaak van den brand was een ongppaste aardigheid. In de loods, waar tomaten werden verpakt voor verzending naar Engeland, had den de jeugdige inpakstertjes papieren strikken in hun haar gedaan. Een der bedrijfschefs had de aar digheid de papieren strik bij één der meisjes in brand te steken, waarop deze uit angst, dat ook het haar vl4xn zou vatten, de brandende strik in een pak hout wol wierp, waarvon het gevolg was, dat in een oogwenk de loods, met zeer veel gemakkelijk bran dend materiaal in lichte laaie stond. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, begon onmiddellijk eenige goederenwagons weg te rijden en kon zich daarna bepalen tot het nathouden der naastliggende houten loodsen. De bedrijfschef werd door de politie voorloopig ge arresteerd tot het instellen van een nader onderzoek. ST. PANCRAS. De heer T. Engel, sedert 1908 secretaris-penning meester van „De Tuinbouw", is als secretaris ver vangen door den heer A. Hoogland en als penning meester door den heer P. Madderom. De heer A. Hoogland, tot heden vice-voorzitter, werd vervangen door den heer Jb. de Vries. OUDESLUIS. Begunstigd door goed weer had alhier deze week het jaarlijksche schoolfeest plaats. Maandag 4 Aug. zijn de kinderen der drie laagste klassen per rij tuig naar Bergen en Borgen aan Zoo geweest, waarby volop is genoten van den speeltuin en aan het strand. Opgewekt kwam het gezelschap des avonds weer terug. Woensdag d.a.v. gingen de kinderen der drie hoogste klassen per trein naar Zaandam en verder per boot naar Amsterdam. Het#eerste bezoek: aldaar was aan de Bijenkorf, alwaar in de lunchroom iets werd gebruikt; daarna ging men per tram naar Artis. Na aldaar eenigen tnd te hebben doorge bracht, werd een bezoek gebracht aan Schinkel-' haven, waar in den speeltuin volop werd genoten van poppenkast, goochelaar enz. Des avonds half acht arriveerden allen weer in opgewekte stem -ming te Oudesluis. De muziek had zich, als steels, weder, opgesteld bij de halte .en onder het spelen van een vroolijken marsch, ging men huiswaarts, verschijnend dagblad. BURGEMEESTER VAN SCHOORL. Benoemd tot burgemeester van Schoorl de hoer S. G. L. F. Baron van Fridagh, De benoemde was van 1907 tot 1912 burgemeester vam Limmen, werd daarna benoemd tot burgemees ter van Spaarndam en een drietal jaren later tot burgemeester van Geldermalsen. Sedert eenige jaren was hij rustend. Gedurende de muand AUGUSTUS extra aanbieding van vanal I 35.00. Aanbevelend, van le klas RIJWIELEN tegen sterk ver laagde prijzen. G. ANNEVELDT, Dorpen (Laan), Schagen. VI EEN NIEUWE BIOSCOOP. Voor rekening van den heer W. Smulders is een stuk bouwterrein gekocht tusschen den Stationsweg en de Roosstraat, dus achter de Molenstraat. Op dit terrein wordt een nieuwe bioscoop gebouwd, welke naar men ons mededeelde, reeds voor 1 October a.s. gereed moet zijn om nog in' 't a.s. seizoen te kunnen spelen. Het front van dit bioscoopgebouw komt aan de Roosstraat. 3e ORGELBESPELING. Vrijdagavond heeft Jan Zwart weder zijn orgel avond gegeven in de Ned. Herv. Kerk alhier. Als steeds was het ook nu weer een stonde vol wijding, een uur van waar genot Zóó voi bezieling, met zoo'n klankenweelde, be speelt Jan Zwart het orgel, dat men stil nederzlt en maar luistert naar die schoone muziek. De kerk was goed bezet het stemt tevreden dit ten slotte te mogen modedeelen! VOETBALVEREEN. „SPARTA". Onze plaatselijko Voetbalvereeniging heeft voor a.8. Zondag weer pens voor een goeden wedstrütf gezorgd. Zij zal de tegenpartij zijn van een Tour- oombuiatie, genaamd „De Roode Duivels", bestaan de uit do volgende spelers en waaronder vexsohil- lendo spelers 1ste ld. N.V.B. Doel: Cock v. Hemert (ex-Stormv. I, IJmuiden). Linksback: J. van Dijk (V.O.O. I, Rotterdam). Rechtsback: W. Koster (Stormvogels I, IJm.) Linkshalf: G. Vriend (R. Duivels). Midhalf: H. J. Snoeks (Stormv. I). Rechtshalf: Vermaak XStormv. II). linksbuiten: A. Wiersma (R. Duivels). Linksbuiten: M. O. v. Pellecom (Haarlen Midvoor: Engelhardt (Stormv. Pellecom (Haarlem I). -- - - - - (Stormv. Iï). Rechtsbinnen: Visser (Stormvo. I). Rechtsbuiten: Hofman (R. Duivels}. Door omstandigheden zal do wedstrijd worden ge speeld op Zondagmiddag te 5 uur. Hoewel dit elftal voor Sparta een zware tegen partij zal zijn, hopen wij toch door eenparig sa menwerken der spelers, a.s. Zondag een keurige* wedstrijd te kunnen aanschouwen. DE GROOTE BOSCHBRAND. In het Theater Royal gaat Zaterdag- en Zondag avond do film van bovengenoemden titel. Het is een spannende geschiedenis. Luke Tayloz, een schatrijke houthandelaar, ont vangt van bevriende zjjdo ft bericht dat men hem bedrogen heeft bij den aankoop van uitgestrekte bos9chen. Hij stelt zijn zoon John, in wiens capa citeiten hij weinig fiducie heeft, voor, er hoon te gaan en eens to toonen wat hij kan, door die zaak tot een goed einde te brengen. Bij zijn aan komst in Pancake ontmoet John Helene Forakker, een jonge dame, die na den dood van haar vader, diens zaken in zijn geest voortdrijft. Foraakkor waa een geleerde, en had geijverd tegen het uitroéién van bosschen. John sluit met Holone de overoen- BROEK OP LANGENDIJK. Donderdagavond vond eene vergadering plaats van tuinbouwers alhier in het lokaal van den heer J. de Boer. Ongeveer 30 personen waren aanwezig. De heer O. Koedijk Oz. opende de vergadering, heette de heeren welkom, en zette in het kort uiteen, waarom deze vergadering belegd was. Dit jaar heb ben velen de behoefte gevoeld, om eene organisatie te hebben, om elkander te helpen in het tuinbouw bedrijf bij' ziekte. Twee onzer bouwers, waren door ongesteldheid niet bij machte om hun werk naar be- hcoren te verrichten. Spontaan hebben toen eenige personen hulp verleend, zoodat hun land weder in orde kwam en hunne vruchten verzameld konden worden. Daarom is thans een voorloopig comité ge vormd dat met een en ander nu naar voren komt, om tot oprichting eener dusdanige vereeniging te ko men. Wij hebben eerst de allerdrukste tijd voorbij la ten gaan om te vergaderen, en eens nagespeurd in dien tijd of er sympathie voor bestond. De uitslag is, dat er reeds 30 personen hunne toezegging gedaan hebben. Wij. hebben een paar reglementen van an dere vereenigingen weten te bemachtigen, hetwelk ik zoo aanstonds als Concept-reglement u zal voorleg gen. Het doel is dus, als een der leden ziek wordt dan zal om de beurt hulp verleend worden; meer dere zieken, meerdere personen die hulp zullen ver- leenen. Daarna werd de gelegenheid geopend tot het stel len van vragen. Na eenige bespreking werd besloten tot oprichting over te gaan. De vereeniging werd genoemd „Helpt Elkander". Daarna werd het concept-reglement, bestaande uit 23 artikelen, na ampele bespreking „en bloc" aanvaard, Volgt bestuursverkiezing. De heer W. Slot zou wil len voorstellen, dat het comité nu tevens maar be stuur werd, zulks met het oog op de stemmerij. Zijn voorstel werd wel ondersteund, maar het comité liet het liever op eene stemming aankomen. Goedgevon den. Bij de eerste stemming werden gekozen de comitéleden, de heeren O. Koedijk Oz.. P. Koedijk Oz., P. Stammes en K. Smit. Het comitélid Jc. Glas Abrz. had zich, als te oud zijnde, niet beschikbaar gesteld. Na eene tweede vrije stemming, en her stemming tusschen de heeren N. Koedijk en W. Slot, werd de heer N. Koedijk met 21 van de 29 uitgebrach. te stemmen gekozen. De heer J. Glas Abrz. feliciteerde de vereeniging met dit bestuur. De vereeniging zal- terstond beginnen te werken en de noodige regelingen hiertoe werden staande de ver gadering getroffen. DE DADER GEWOND. Een politieagent te Bussum hoorde in den nacht van Donderdag op Vrijdag, dat aan het schuurtje achter zijn woning in de St. Janslaan gemorreld werd. In zijn ondergoed en gewapend met zijn dienst revolver, ging hij naar buiten en greep den indrin ger. Deze gaf hem een slag, rukte zich I09 en ont snapte. Aan de herhaalde sommatie om stil te staan voldeed hij niet, waarop de politieagent schoot. De vluchteling liep door en verdween in het Ooster pad. Later 19 hij daar van zijn bed gelicht. Hij bleek ernstig gewond in den rug. In zorgwekkenden toe stand is hij in de Maj el la-stichting opgenomen. KIPPEN BEVRIJD. Op den rijksstraatweg, onder de gemeente Barne- veld, zijn in drie dagen tijds niet minder dan drie auto-ongelukken gebeurd. Dinsdagavond reed daar een autobus in de sloot; daarop botste den volgenden morgen een volgeladen verhuisauto uit Apeldoorn, doordat de chauffeur door slaap overmand was, met geweldige kracht tegen een der langs den weg staan de boomen op. waardoor vooras en wielen werden vernield, terwijl Donderdagmiddag een van de Bar- neveldsche markt komende en voor Amsterdam be stemde vrachtauto, beladen met 56 kisten, bevatten de ongeveer 3000 levende kippen, door het breken der veeren, op zij zakte, waardoor de geheele lading naar beneden tuimelde en waaraan honderden kip pen hun vrijheid hadden te danken. Echter bleken eenige dieren gestikt te zijn. DE AUTOBUSONDERNEMINGEN. De Kamer van K. en F. voor West-Friesland ont- u ving van Ged. Staten van Noord-Holland bericht, thans te Alkmaar, slaagde voor de akte Handwer- dat dit college er genoegen mee neemt, dat de ken en de akte Handenarbeid. bedoeling de wouden in stand te houen. latuur Juk is deze oplossing geheel tegen do belangen van Jonn's vader, en dat aaaruit een heele< seano romantische verwikkelingen ontstaat, laat zich wol begrijpen. De geliefde oosschon, wier behoud Helene zoo harts tochtelijk verdedigt, worden tenslotte door een vij and van Helene 'en John in brand gestoken. John ziet van verre het vuur. en met Helene tracht hü met inspanning van alle krachten het schijnbaar tot ondergang gedoemde boech te redden. Het dy et-magazijn loont gevaar, en met de oude locomotief, waarop net nout venroerd wordt, on dernemen zij den levensgevaarlijken tocht door het in vuur en vlam staande woua. Het gelukt hen het gevaarlijke kruit in veiligheid te brengen, on het verwoestende vuur in zijn loop te stuiten. Jonn's energiek optreden doet zijn vader geheel van «re dachten* veranderen; waarna hij de twee g diefden toet hun iong geluk alleen laat. Onnoodig nierby te vertellen, dat dit onderwerp allo gegevens bezit voor een pracht-film. Zondagmiddag voor de jeugd een speciale kin derfilm: Sneeuwwitje en de zeven dwergen. Deze geliefde kindergeechiedenis in beeld gebracht, zal voor de kinderen een kostelijke ontspanning geven VOGELENTROUW. Bij den wedvlucht van Haarlem, bleven van do gebroeders Van der Pruik te Schagen een paar dui ven weg. Toen alle hoop op terugkomst reeds verlo ren was, kwamen de vogels na drie weken afwezitr- heid terug. Zeker ergens vastgehouden, hadden de duiven op den eersten dag van hunne vrijheid het oude hok weer opgezocht. NOG STEEDS ZIEKE VARKENS. Donderdag werden op de markt te Schagen voor de tweede maal een paar krulstaarten naar de zie- kenafdeeline' verwezen. MELKPRIJS. De melkfabriek „Hollandia" te Purmerend be taalde Donderdag te Schagen over de maand Juli 10 cent uit. MET SUCCES. Onze vroeeere plaatsgenoot, me]. wïgiama.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1