TWEEDE BLAD, Binnexilandsch Nieuws» FEUILLETON. GRAAF RICARDO Dinsdag 12 Augustus 1924. ü7sle Jaargang. Mo. 7483. HOOGE BELASTINGEN VOOR DE INDISCHE BE. VOLHING; BRON VAN STEEDS STIJGENDE ON. TEVREDENHEID. In de Telegraaf lezen wij een artikel van haar correspondent uit Weltevreden, dat een ffoed.cn kijk geeft op den eeonoraischen toestand van de inlaiid- sche bovolltiig. Deze slechte financieele toestand sohnnt de oorzaak te zijn van steeds grootero onte vredenheid onder de bevolking. Deze ontevreden heid maakt dat de bevolking geen vertrouwen meer stelt in de regeering, en dat onder het volk steeds meer sympathie gaat heerschon voor de gevaarlijke leeringen der extremistische volksleiders. Do regeering erkent ook wel ten deele, aldus de schrijver^ dat de bevolking door de malaise en de bezuiniging in „benarde economische omstandig heden" is gekomen, maar wil het verband' hiervan met het wantrouwen der beVolking in hare bedoe lingen niet zien of begrijpen. 'Volgens haar is het laatste politieke verschijnsel im hoofd zaak te wijten aan het stoken en haatzaaien der^ extremisten, die do goede bedoelingen der regeering systematisch yin een kwaad daglicht stellen Het blindst zijn die niet willen zien, zegt eer* inlandseh spreekwoord, en dit betoog der regee ring is daar bewijs voor. Het succes der extremisten is niet oorzaak, maar g e v o 1 g van de ontevredenheid een ver zadigd volk is een rustig volk, een noodlijdend volk maakt oproer! En wat de regeering ook moge zeg gen omtrent hare goede bedoelingen, de weinig ont wikkelde, van het algemeene wereldgebeuren geheel vreemd blijvende inlander kan zijn nood niet ge makkelijker drager, den druk der overheidseischen niet lichter achten door de verontschuldiging van „goede bedoelingen" alleen. Vooral wanneer hij ziet, dat die veel zwaardere aiscben niet gepaard gaan met een uitbreiding der overheidszorgen voor de volksbelangen. Het verschijnsel der geringe bevolkingswelvaart dateert niet van de laatste jaren. Ruim twintig ja ren geleden werd door de regeering 'n commissie benoemd voor 'n onderzoek naar de oorzaken der mindere welvaart, en als gevolg waarvan zij1 ver schillende maatregelen naml andere voorbereidde of bestudeerde om daaraan tegemoet te komen. Helaas heeft dat onderzoek blijkbaar niet voldoende genezing gebracht: de geringe welvaart bleef en is in de laatste jaren weer hand over hand sterk toe genomen. Dat dit laatste geschiedde, is niet ten minste gedeeltelijk niet te wijten aan de regeering, doch aan de algemeene economische ontwrichting, welke haar directen invloed ook zeer sterk heeft doen gevoelen op de volkshuishouding. Ook indirect geschiedde dat, doordat de regeering niet meer in staat was om die maatregelen te treffen, welke voor het verbeteren der toestanden noodzakelijk waren; de algemeene, gedwongen versobering noodzaakte misschien wel wat al te sterk! tot het stopzetten van verschillende steunmaatregelen, in het alge meen tot een rigoureuse besnoeiing der sociale over heidszorgen. Naast deze onthouding kwam een twee de noodzaak: die der opdrijving van de landsmidde- lén, en ook dit ging deels ten koste van de be volking, welke dus den economischen druk van twee zijden voeldé. Hoeveel 9terker die belastingdruk wel werd, schetste de heer Djajadiningrat, een van Java's meest bekwame regenten, in zijn jongste rede in den Volksraad. Het hoofdgeld een in plaats van de heerendien sten gekomen heffing in geld van de inheemsche be volking op Java is in 1921 met 25 verhoogd; de landrente zeer hooge, afzonderlijkeinkomstenbe lasting op het landbouwproduct onderging alge meen een sterko verhooging (in de afdeeling waarin de heer Dj. zijn onderzoek instelde, met 12 33 of 25 naar gelang der klasse van bouwvelden). De grondlasten zijn door de invoering der inland- sche verponding met 240 gestegen; do gewone in komstenbelasting is in 1922 door de heffing van 30 opcenten verhoogd, evenals de personeele belasting. De indirect# belastingen zijn nagenoeg alle verhoogd: sl8chtbelasting verdubbeld; petroleum-accijns 40 gestegen; lucifers-accijns verdubbeld; de pasarrech ten wederom voor zoover de heer Dj. deze kon nagaan zijn door het heffen van gewestelijke be lastingen soms met 400 gestegen, de schoolgelden met 60 100 toegenomenl Niet overal zal ieder dezer heffingen zóó hoog zijn opgevoerd, als voor deze afdeeling met een zielental van 90.000 gezinnen het geval bleek. In het alge meen wijst deze opsomming echter wel op een zeer belangrijke verzwaring van den fiscalen druk in een tijd van zeer ernstige malaise. Nu is de verzwaring van den fiscalen druk inder daad noodzakelijk geweest de regeering moest #vel! De groote vraag is echter of daarbij voldoendo op de zoo heel geringe draagkracht der bevolking is gelet? Want dat toch is vooral bron van ontevreden heid het gevoel dat de billijkheid van den eisch uit het oog wordt verloren! i Over die draagkracht vernam de Volksraad dit jaar niet alleen van den vooruitstrevenden heer Dia- jadiningrat, maar ook van den zooveel gematigder Iheer Engelenberg, -den voorzitter van den waarlijk •ndet hyperjethisch aangelegden P. E. B., gegevens, welke terecht ontstellend geacht moeten worden! De laatste verrichtte zijn onderzoek in en enkele normale dessa. de eerste in een geheele afdeeling. In die eene dessa vond de heer Engelenberg als gemid deld inkomen van de 252 gezinnen (1286 zielen) uit hun sawah's en droge bouwvelden verkregen, een bedrag van f 120 per jaar. Alleen voor voecLselver- bruik schat hij de allernoodzakelijkste jaaruitgaven voor zulk een gezin van 5 prsonun op f 180 er ont breken dus op het huishoudbudget van zoo'n gezin nog f 60, dat is 1/3 deel van wat onmisbaar is om zich te kunnen voeden. Dit tekort moet gedekt wor den uit losse bijverdiensten: koelie-arbeid waar die mogelijk is, verkoop van brandhout e.d Zulk een normaal landbouwersgezin,'dat dus voor 33 pet. van zijn onmisbare levensbehoeften in vol strekte onzekerheid verkeert, betaalt daar gomid- deld aan allerlei belastingen en verplichte heffin gen een bedrag- van f 17.20 "bijna 15 pet. van zijn door den landbouw gewaarborgd inkomen. Maar daarnaast staat het feit, dat er voor bijna allen ook een verplichting bestaat tot het betalen van rente voor leeningscnuld. Het oredietsysfceem. is onvermijdelijk voor de armoedige inlandscho huis houding, welke daarvan goeddeels afhankelijk is om zich in de maanden kort voor het binnenhalen van den oogst, voedsel te kunnen verschaffen. Men kan den gemiddelden druk per Javaansch gezin, voortspruitende uit dit consumptief crediot (waar geen inkomsten tegenover staan) berekenen op J)lm. f15 per jaar. Nog duidelijke spreken de gegevens, welke de heer Djajadingingrat verzameld had- Volgens zijn berekeningen kwam hij 'tot een*be drag van f 216, dat voor een normaal gezin noodig is om zeer bescheiden „rond te komen". Dus niet alleen voor voedselvoorziening, maar ook voor klee ding, belasting én andere behoeften. In de gansche afdeeling met 92000 gezinnen vond hii er ruim 5000, die bogen konden op „welvaart" door het bezit van een gemiddeld inkomen van f 800 per jaar. Daarnaast trof hij 6600 gezinnen aan. die luist „rond konden komen", doordat ze aan jaar- I lijksche inkomsten gemiddeld f 216 rijk waren. Maar I de rest ruim tachtigduizend gezinnen .had veel minder dan dit noodzakelijke minimumhun gemiddeld minimum; hun gemiddeld jaarlijksch in- komen bedroeg f 114. Duizenden daarvan, zegt hij, moeten zich gedurende eenige maanden van hot jaar tevreden stellen met één maaltijd (rijst en een stukje gedroogde visch) perdag in plaats van twee: duizenden zijn genoodzaakt het tekort in I hun budget aan te vullen door hun buikriem wat nauwer toe te halen of zich .te voeden met wilde knollen, jonge papaja en 'dergelijke mihderwaar- dige voedingsmiddelen. En toch zijn er onder deze categorie personen, die aan belastingen nog f 10 h f 12.50 pér jaar moeten betalen, ja zelfs trof hij onder den rook van Batavia gezinnen aan met een inkomen van f65 per jaar en een belastingdruk van f 26. druk voor Öe ïnlandsohe bevolking in hert algemeen i Het resteerende kasgeld zal, aan het einde van het veel te zwaar moet worden geacht en dus onbe- seizoen, op de spaarbank worden gebracht. Met de vredenheid en wantrouwen moet scheppen. vereeniging van den Tuinbouwcursus, dje in het be- zit van een sproeier is, zal over het inbruikleen ont- De schrijver besluit zyn artikel als yolgt: vangen daarvan, in overleg worden getreden. Daar Lonf ernstige waarschuwing, dat de regeering men de uitgeschouwde eieren niet terug blijkt *e neb niet langer doof moet houden voor do gerecht krijgen, zal hierover gecorrespondeerd worden. Hier. vaardigde klachten der inheemsche bevolking,*dat na uitreiking der reglementen, en sluiting der ver- zij niet langer moet# ver.#huiïen achter liet voor- gadering, met dank voor de aangoname samenwer. wendselt dat de groeiende verbittering slechts het i king. gevolg is van „onverantwoordelijke ophitsing door BROEK OP LANGENDIJK. fif, Vidl/omnnnnrc^ ia li.Tt. TT.nl at, Vtoni* Orifc de volksmenners", is hier echter wel op haar plaats. Er is reden te over voor die verbitteringon zoolang zij dat 'niet wil erkennonn, wordt do regee ring verder voortgedreven op den verkeerden weg, I welken zij reeds lang geleden heeft ingeslagen door don inlandseh en landbouwer 'te t beschouwen als een object voor zwaarder belastingdruk dan de overige groepen der bevolking. BREEZAND. Zaterdagavond 9 Augustus hield de phiimveever- eeniging „Breezand" een vergadering in het lokaal vr^e, «f^appern xonuen wei is waar nun pryzen van den heer Jb. Borat. Wel handfiavan. doch de andpro aoortm vleten •t Was. zei de voorzitter, de heer A. Pranger, de eerste lialf jaarlliksche vergadering en men had dus v,(img meetr aangevoerd, de .rauzen grooter opkomst mogen venvachten, dan waarvan nu-ttomm Ivnodem hot middebnattgo. Bloem den bijeenkomst blijk gaf. Maar de afwezigen ver. K™1 nog voor f40 verkocht, peperduur; helana trouwden ongetwijfeld, dat men ook zonder hen rf" do bouwers, die.er een agenda wel tot een goed einde zou brengen, hetgeen beduidend quantum bezitten. En delyerschillende voorzifter, in het belang der vereeniging dan ook koolsoorten deden hot sleoht: rrwlekool kon maar wilde hopen. te f 4 n'et halener is er nog voor f 1.60 per 100 De secretaris, de heer Vergaatl, las daarop de notu. Ff- veldtocht. Gele kool, die in t. begin dra weok len, welke onveranderd, werden, vastgesteld, met '«T tot V' De aanvoer van aardappelen aan de veiling der Langendyker Groenten Centrale is miniem gewor den: nog slechts een 10-tal wagons in de afgeloopen week. benevens een evenredige hoevéólhóid pór mo torschuit. Groenten werden nog een 140 wagons ver zonden, waaruit wel blijkt, dat de aanvoer van ver schillende koolsoorten aanmerkelijk is toegenomen. Was de tendens aan de markt de laatste dagen van de voorafgaande week niet bepaald gunstig te noe men, deze week is deze nog slechter geworden. De vroege aardappels konden wel is waar hun prijzen Een voorbeeld van een dessaman, niet een der minstgegoeden, uit mijn omgeving. Het gezin be staat uit man, vrouw en drie kinderen. Per dag j heeft het noodig voor voedsel en derg. f 0.39 (rijst zout, trasi gedroogde visch, petroleum, lucifere, strootjes, sirih) of f142 per jaar. Voor kleeding per jaar ruim f17, voor godsdienstige verplichtin gen f 6, voor onderhoud woning, huisraad, gereed schap enz. nog eens f 2.70 per jaar. Totaal van wat j deze vijf menschen dringend noodig hebben niet van wat zij uitgeven kunnen, want dat is heek wat minder f 168.50. De inkomsten van dat normalet inlandsche land- bouwersgezin bed/egenaan padi (rijst) f 30, aan l tweede gewas Cnft-beplanting der sawdh en tuin- opbrengst) f21, verkoop van brandhout f65, dagloo- nen f 12, tqtaal bijna f 138. Vast tekort -voor het noodzakelijkste levensonderhoud (zonder eenige „luxe"): ruim f30. Toch wordt aan dit gezin door den fiscus de eisoh gesteld aan landrente en andere direscte lasten og I te brengen f 13.12. Hoe hij dit kan doen en hjj 1 doet het inderdaad anders dan door zioh nog meer te bekrimpen op zijn noodzakelijk levénsonder- houd (tekort f 30) is een open vraag. Welke alleen door een aan de grootste ontberingen gewende Javaan kan worden opgelost. Onweerlegbaar is door de laatste debatten in den Volksraad thans wel gebleken, dat de fiscale dank voor de zorg die daaraan blijkbaar was be steed. Uit het halfjaarlijksch verslag, dat vervolgens werd uitgebracht, bleek dat dé vereeniging bij haar oprifch- ting, op 23 Januari 1924, reeds dadelijk 30 leden tel de De vereeniging was opgericht om zoo mogelijk een beter prijs voor de eieren te maken on zij die een flink ei konden leveren zullen moeten getuigen, dat dit doel reeds eenigermate werd bereikt. Minder voldaan zullen wellicht do leden zijn, die slechts met een klein, ei ter veiling konden komen. Bij de oprichting was reeds gezegd, dat de Schager markt wel eens hqoger zou staan, doch dat men zich daar door niet moest laten ontmoedigen. Niettomin had den 9 leden de vereeniging verlaten, toen bij het be gin een mindere prijs dan te Schagen werd ontvan- vangen. Daartegenover echter stond, dat 15 nieuwe leden waren toegetreden, zoodat de vereeniging thans uit 36 leden bestaat* Do ervaring, met de Nederlandsche Eierveiling op gedaan. was niet meegevallen, waarom later de eieren naar Landsmeer waren gezonden en over de prijzen kon men tevreden zijn. Met het aankoopen van een foktoom had het Be stuur gemeend nog wat te moeten wachten. Om ech ter toch alvast iets te doen ter verbetering van de eierproductie. waren een drietal le klas leghornha, nen aangekocht, die zullen paren met goede Leg- hornhennen van den heer M. Broers Mz., waardoor de leden althans in het bezit van goede broedeieren kunnen komen. Het schijnt namelijk vast te staan, dat de eigenschappen van den vader veel meer op het broedsel overgaan dan die van de moeder. Uit lager. Witte kool, die nog f3 gold, kon het aan 'fe eind de«r week niet verder dan tot f2.50 brengen, Boonen zijn zoowel hiér als elders duur: de fabrie ken maken nog 'geen aanstalten tot inmaken. Aliea bü„elkaar genomen, kunnen de Langendjjker bou wers over de afgeloopen week niet roemen. VAN HET DAK GEVALLEN. Zaterdagavond is de negenjarige jongen Adriaan Schaafsma van het dak van de ouderlijke woning aan de Middelste Gracht te Leiden op de straal go- vallen. De knaap was onmiddellijk dood. DE RIJWIELPLAATJES. Men schrijft aan het Haogsch Corr. Bur.: Het is niet onmogelijk dat hier of daar personen, die voorgeven belast te zijn met do handhaving der rijwielbelastingwet, zullen trachten, zich meester te maken van rijwielen onder het voorwendsel, dat» zij die in beslag moeten nemen wegens wetsovertre ding. In verband hiermede zij men indachtig, dat uitsluitend do ambtenaren der invoerrechten en ac cijnzen en die van Rijks- en gemeentepolitie op de naleving der wet hebben toe te zien, en dat eerst genoemde ambtenaren voorzien moeten zijn van het bewijs hunner aanstelling, dat zij op verlangen moe ten vertoonen. KONINKLIJK BEZOEK AAN HILVERSUM. Pas teruggekeerd van haar tocht door geheel Zee land, Is H.M. de Koningin Maandag opnieuw op be zoek gegaan, thans aan Hilversum. Hilversum heeft de Koningin een schitterende ont vangst bereid. VREEMDELINGEN OP MARKEN. Het vreemdelingenverkeer naar Marken en Vol'en- een en ander kon dus blijken, dat de leden over bet zecr groot. De boot der T.-Noord- eerste halfjaar van het bestaan der vereenigjpg wel Hpliandsche 1. nunwogmaatsohapiuj, dio van Alon- tevreden mochten zijn. mkendam naar Marken vertrekt, is vaak propvol, en Het rapport der controlecommissie omtrent het aanvulling* met oen hooten enkele botters is meer- beheer van den penningmeester, uitgebracht door j malen n ood zak el ij k. Ook do overige reisgel egonheden den heer Moeijes, luidde zeer gunstig; alles was vol- vervoerden duizenden passagiers; de buitenlanders komen in orde bevonden. De penningmeester zelf ztte voor het overgroote deel Amerikanen. was echter verhinderd dezen avond aanwezig te zijn,Te Marken is in de maand Juli van niet minder waardoor een gedetailleerd verslag omtrent den fi- ^an Id.OüO personen „koppengold. geheven. Met naptieelen toestand der vereeniging niet kon worden de booten der I.N.H.I.M., die ongeveer de .helft uitgebracht. Volgens de controlecommissie al kon van die der overige reisg*degenhoden j zullen heb ben vervoerd, en die van „koppenigeld" zijn vrijge steld. mee, hebben in de maand Juli 20 a 25.000 toeristen Marken bezocht. Dat hooge ciifcr zal ook wol in verband staan met het Eucharistisch. Congres, ten tijde waarvan honderden congressisten een uitstapje naar Marken maakten (op één dag ongeveer 1500 personen.) Van groot economisch belang voor deze streken is het vreemdelingenverkeer niet, uitgezonderd voor enkele neringdoenden. Trouwens, hun verblijf op zij dan ook geen bepaalde cijfers noemen, was echter die toestand gunstig. Medegedeeld wordt, dat de 3 aangekochte fokha- nen geleverd zijn door den bekenden pluimveefokker Van der Meer. Enkele leden hebben bezwaar tegen de kleur der pooten gehad, die niet intensief geel is. Het antwoord op de. naar aanleiding van dit geop- pcydo bezwaar gevoerde correspondentie -bleek ech ter zeer geruststellend. De broedeieren, met het nieuwe fokmateriaal ver- kregen, zullen a.s. voorjaar voor de leden bij den heer één plaats duurde slechts kort. Broers verkrijgbaar zijn: natuurlijk niet tegen, den gewonen marktprijs, met het oog op de kosten van GEVAARLIJK SPELLETJE. onderhoud en een kleine vergoeding, die de heer Een kind -te Voorburg, dat zich vermaakte met het Broers wel voor zijn moeite mag hebben. Als maat- spelen met 't stopcontact van een electrischen wa ste f wordt aangenomen 2 cent per ei boven den prijs j terketel, stak de aangesloten stop in zijn mond je en van 16 eieren in 1 kilo. Op die manier krijgt men geraakte daarbij bewusteloos. Een dokter bracht de in elk geval toch voor weinig geld goede broed- kleine na eenige uren weder tot bewustzijn. eieren. Elk lid kan stellig het volgende jaar op 2 j broedsels rekenen en over de eieren die mochten j DE BUIT GEVLOGEN. Vrijdag heeft de Amsterdamsche politie de safe, die overblijven, heeft de heer Broers verder de vrije be- de beide ex-directeuren van de Brusselsche Bank bij ALIAS RICHARD POWER door C. N. en A. M. WILLIAMSON. Vertaling van Mejuffrouw M. HELLEMA. 3. HOOFDSTUK IIL Het Groote AvontuurJ Een oogenblik te voren zou Esmée niet gedacht hebben, dab zo zulk een beslissing kon nemen. En nü had haar eigen mond die woorden uitgesproken, haast tegen haar wil. Zij- had er in togestemd den held van haar droom, haar schitterenden romanfi guur te bespieden. Die woorden „ik neem het aan" klonken als een verraad jegens hem. Maar zij wast wei, dat zo dat niet waren. Welke verdenking ook op hem rustte, zij zou zijn onschuld bewijzen. O, zij zou inderdaad zijn, wat Hogers bad gezegd een ..beter soort spion, een eervolle spion 1" Zij zgu Ricardo red den en toch Rogers niert. verrad'en. Het licht der hoop scheen voor haar oogen. Het meisje vroeg zich niet af, of die oogen ook verblind waren door de gedachte Ricardo te ontmoeten hem vandaag nog te ont moeten. Zij zwelgde een oogenblik in die gedachte, maar Rogers' stem riep haar tot de werkelijkheid terug. Zijn toon was niet langer scherp. Hij sprak vriende lijk. „Verstandig meisje", prees hij haar. „Ik heb uw gelaat bestudeerd om te weten, of u besloten had de betrekking aan te nemen en mij dan te verraden aan Ricardo. Natuurlijk liepen wij altijd -dat gevaar door u im diepst te nemen. Maar üw trouw aan vriend schap is een teeken, dat u ons ook trouw zult zijn. U hebt niets van een Verrader of valschaard, Miss A1-. ton." „Dat hoop ik ook", zeido Esmée. „Ik zal geen yan u beiden verraden. Maar ik veronderstel, dat u mij wilt vertellen, waarvan u Ricardo beschuldigt?" "WU „beschuldigen" hem nog ne-rgens van, anders hadden wij u niet noodig. Wij koesteren alleen ver denking jegens hem. U zult moeten zien té ontdekken of wij op een valsch spoor zijn. Als u dat gelukt, zal het uw voordeel zijn en een reden tot dankbaarheid voor den graaf indien hij de waarheid mocht ver nemen. Maar ik waarschuw u ernstig, dat» wat er ook gebeurt hoe doze zaak ook mag afloopen u het zult betreuren, al9 hij het verneemt." „Dat begrijp ik", gaf Esmée toe, huiverend bij het opgeroepen beeld( Ricardo's oogeni met verachting op haar, de spion, neerziende. „Maar ik was eerst zoo verbaasd, ik gaf mij nauwelijks tijd te denken, u weet, ik heb hem ontmoet. Toch. spreekt u er van, dat ik in zijn huis zal zijn „Ik bedoelde, dat u daar meestal zult zijn. Natuur lijk zal er in do buurt oen pension voor ui worden ge zocht. Het is eigenlijk al gevonden. U zult het groot- sie deel van den dag bij Mr. Power of Graaf Ricardo doorbrengen. U zult zijn particuliere secretaresse zijn „En als hij mij niet wil hebben? Misschien weigert hij „O neen. Maak u niet bezorgd. Alles is geregeld. Hij meent, dat het door middel van een agentschap is geschied. Als u weer bedaard is, zal ik u dat en nog vele andere dingen uitleggen. U is in vriendschap gescheiden van Ricardo? Dat kan ik als zeker aan nemen?" t „O ja, wij zijn als vrienden gescheiden. Maar „Maar wat, als 't u blieft?" Èsbiée kwam in verzet. „U wilt, dat ik u alles ver tel, ofschoon u mij niets vertélt!" „Heb ik niet juist beloofd sommige dingen te ver klaren, wanneer u bedaard was? Dat'is u nog niet. Integendeel! En bovendien ben ik de patroon. U is de employée. In zulke gevallen is het gebruikelijk dat de laatste vragen beantwoordt. Nu, Miss Alton, ik wensch, dat u mij beschouwt als iemand, die het goed met u meent als uw vriend zelfs. Ik stel belang in u. Ik wil u voorthelpen- Als u mij ver telt, hoe u dien heer hebt ontmoet en hoe u kennis met hem hebt gemaakt, zal dat u niet berouwen. Zoo hij een man van eer is, zooals u schijnt te den ken, zal hij daar ook geen reden toe hebben". Ik weet niets tot zijn nadeel", riep het meisje. „En als ik dat deed Zij hield op, toen Rogers toe gevend lachte. „Begin met het begin, als 't u blieft", zeido hij. Ik zal u niet storen, als het niet bepaald noodig is. U keek verwonderd, toen ik den naam Power het eerst noemde, ik denk dus, dat u onzen vriend hebt ontmoet in het buitenland waar hij bekend is als Graaf Ricardo. Was u op reis met uw tante, waar mee u samenwoonde, zooals u zeide, of was het, vóór uw vader stierf?" „Ik ging alleen op reis", antwoordde Esmée, en ging haastig voort. „Het was na den dood van mijn schikking. Aan hem is ook de regeling van den ver. koop opgedragen. Het blijkt, dat de voorloopigo onkostenberekening (7 pet. van de bruto-opbrengst'i te hoog is geweejf. doordat de prijs der eieren dit jaar boven verwach ting was. Besloten wordt daarom, voor 't vervolg alleen de werkeliike onkosten af te trekken en voorts 1 pet. toeslag te geven, tot zoolang de kas dit toelaat. Na breedvoerig het vóór en tegen te hebben be sproken. wordt verder besloten, dat met ingang van 1 September (althans bij gunstige weersgesteldheid) de eieren om de 14 dagen zullen opgehaald worden. vader. Ik woonde bij mijn -tante in Brighton en was haar secretaresse. Maar zij werd ziek. Zij ging naar een ziekenhuis in Londen om een operatie te onder gaan. Het was maar een onbeduidende operatie. Maar zij zou wekenlang daar moeten blij vei*. Zij wilde mij niet mee hebben. Zij hield niet van geld uitgeven voor anderen. Ik zou in de woning te Brighton blij ven, en twee van haar dienstboden kregen vacantie, de keukenmeid alleen zou blijven, als huisbewaar ster om voor mij te zorgen. Het was een aardige meid, die Bridget, een Iersche, die ook bij vader en mij had gewoond te .„Waar zeide u?" vroeg de detective aanmoedigend, toen zij plotseling afbrak. „O, waar dat was. heeft niets te maken met mijn verhaal over Graaf Ricardo", zeide het meisje ont- i wijkend. Zij geloofde, dat Rogers haar welgezind was, maar hij had reeds eens getracht haar uit te hooren, en denkende aan haar vaders waarschu wing was zij op haar hoede geweest. Dat wilde zij nu ook weer zijn. „Tanto Kate nam gaarne Bridget over, toen onze huishouding^ werd afgebroken; en de lieve oude meid hield van mij", zeide Esmée. „Ik denk, dat de lust tot reizen mij in het bloed zat. Ten minste, ik verlangde erg naar het buitenland te gaan. vooral naar Italië, en o, naar die schil derachtige deelen van Oostenrijk, die man gemakke lijk bereikt van Italië zooals Fiume, weet u, en Abbazia. Mijn tante betaalde mij een salaris voor mijn werk. Het was niet veel. Maar ik had een beetje bespaard, daar ik weinig uitgaven- had en wij ner gens heengingen. Bovendien had vader mij eenige dingen nagelaten, die ik mocht verkoopen, als ik geld noodig had. Toen ik hoorde, dat tante Kato wegging, kwam een heerlijk denkbeeld bij mij op. Een stem scheen mij toe te fluisteren: „Die vier weken zou je in het buitonland kunnen doorbrengen, zonder dat zij het wist. De oude Bridget zou het ge heim wel bewaren. Niet, dat het iets verkeerds was. Maar tante Kate zou boos zijn geweest. Zjj had een hekel aan alles, wat niet geheel in den vorm was. U ziet, zij was vaders halfzuster slechts. Zij verschil de veel van hem". Esmée merkte op, dat wanneer zij sprak van haar vgder, of zelfs maar even van haar eigen vroeger leven vertelde, de oogen van den detective groote belangstelling verrieden. Doch zij besloot hem geen voldoening te geven. „Het was te Fiume, dat ik Graaf Ricardo voor het eerst- ontmoette," ging zij voort. „Ik was naar Abbana geweest een heerlijke plaats en ging een Dusseldorpsche bank hadden, laten openen. Er is echter geen geld, meer aangetroffen; waar schijnlijk is zij reeds een dag of veertien voor de aanhouding van de beide voorivluchtigen geleegd. ONTROUWE WETHOUDERS? In den gemeenteraad van Valkenswaard hebben de heer Jaspers en andere raadsleden de beide wethou ders beschuldigd, dat zij hun ambt zouden hebben misbruikt om geldelijk gewin te behalen. Naar aan leiding hiervan werd een commissie uit den raad be noemd, welke de ingebrachte beschuldigingen zal onderzoeken. terug naar Fiume. Daar wilde ik een stoomboot nemen naar Venetië. Ik wandelde in de stad rond, wachtend tot hot tyd zou zijn aan boord te gaan; toen ik <ipor twee mannen werd gevolgd. Ik wfas niet bang, maar hun voorkomen beviel my niet. Ik versnelde mijn pas en ging in een andere richting, daar dat hielp niet. Ik kon hen niet voor blijven. Weldra haaklen zij my in en een van hen begon te spreken. Ik verstond hem niet goed maar ik geloof, dat hij beweerde mn te kennen. De andere sprak een beetje Engelsch. Hij zeide, ,Jk weet, wie u is'' ofschoon hjj dat natuurlijk niet kon hebben geweten. Ik werd zoo boos, dat ik dreigde de politie te roepen. Zy lachten. En toen gebeurde het ergste. De tweede man, die Engelsch kende, zeide: „Wees beleefd, of u zult gestraft fHrden. Wjj zullen uw haar afsnijden." Ik droeg het toen in een lange vlecht op den rug. Ik was zeventien jaar maar Tante Kate wilde het zoo. Misschien meende ze, dat het haar jonger maakte, als ik er uitzag als een klein meisje. Ik dacht niet, dat die mannen het in ernst bedoelden. Maar het was etenstijd en do straat was bijna verlaten. Er was niemand in de nabijheid. Een der mannen greep myn haar, en de ander begon met een schaar er in te knippen dicht bii miin nek. Ik schreeuwde. Ik kon m niet verwe ren. Toen bemerkte ik plotseling, ilat er hulp waa komen opdagen. Een man was uit oen andere straat gekomen qn had gezien, wat or voorviel Het eer ste, dat hü deed, was den ellendeling neer te slaan, die myn haar vasthield. De andere hield op met knippen. Nu was ik bevrijd. Ik draaide mij snel om en zag, dat de schurk trachtte mijn bevrijder met zijn schaar te steken. Ik kon hem niet laten dotxlen. Zij waren twee tegen een, ziet u want de eerste Was in een oogonblik weer op do been. ik gaf een flinkcn klap op du hand, waarin hij de schaar hield. Deze viel op den grond, hij schrikte en dat gaf mijn bevrijder den tijd, dien hii nooig ha. Hij was lang én sterk. Misècnien had hij ze Deiden wel kunnqi* verslaan, zelfs zonder mijn tusschenkomst. Maar ik was bly, dat ik het haa gedaan. In een oogwenk lagen beiden op den grond. Het leek wel toover- werk. Hun hoorden sloegen tegen het plaveisel. Ik dacht, dat zij dood waren. Maar mijn rerlder zeide van neen en wy deden beter haastig weg te gaan, eer do politie verscheen, anders zou ik als getuige worden opgeroepen. Ik vertrouwde hem volkomen. Iedere vrouw zou dat doen, als ze hem alleen maar aanzag. Dat was Graaf Ricardo." Rogers had dien naam blijkbaar verwacht. „En

Schager Courant | 1924 | | pagina 5