Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. r**N ONMISBARE V KHEKfJ'lUJLWUw Aan heb jaarverslag* van den Secretaris van Mnn A.N.W.B. (Toeristenbond voor Nederland) ontlouincn wij, dat ter propag-anjdeering' onder do jeugd van een betere inachtneming van de regelen van het J verkeer, do bekende schilder B. v. Vlijmen oen zes!al platen vervaardigd, wolke &<;rie vullicht later nog- zal worden uitgebreid, om in de scholen te worden opgehangen en grondslag en aanleiding te worden voor do ouderwijzere, om de jeugd de ver keersregels bij te brengen eh hen te wijzen op de gevaren voor henzelf en anderen, als gevolg van niet-nalevon dier rogels. Do minister van onderwijs heeft instemming mot dit plan botuigd. Hot uitvoerige verslag behandelt verder een aan tal onderwerpen, oa. |de rijvielbelasting, ontsie rende reclame, Station-versiering enz. Vooral aan wegen verbetering is voer veel aandacht geschonken. Het aantal bonusw eg wijzers is weer uitgebreid, d0 dienst Wcr hulpkisten werd op de gewone ujze freëxploileerd. ,,De Kampioen" bl ek in het arge- oopen jaar wederom te zijn oen der krachtigste pro pagandamiddelen voor do beginselen van den Bond. Tiet orgaan blijkt gelezen te worden in alle kringen der samenleving. Van 1 Juli 1923 tot 30 Juni 1924 werden niet min der dan 470C reisinlichtingen verschaft. Voor de stichting van een bondsmuseum is thans een fonds van f 35.000 aanwezig. liet loden tal van don bond hoeft 'de 66000 over schreden. In 1923 werden 9462 nieuwe leden inge schreven, in het afgeloopen vereenigingsjaar ruim 6900. Afgeschreven werden in de laatste periode 6557. - VAN EWIJCKSLIJIS. Zaterdagavond heeft iemand, die blijkbaar over een masaa heldenmoed beschikt, de heldhaftigheid gehad, om van <\on tweetal, voor één der keetwo- ningen aan den Balgwcg onbeheerd staande rijwie len, van ieder één der banden met oen scherp voor werp stuk te. steken. Bovendien was van één Her rijwielen nog een hoek van hot zadel afgosnedin. Wat een durf! Ja, als -je eenmaal een held bent, dan wil je dat ook wel eens toonen, hè l WIER INGER WAARD. Naar we vernomen is jl. Vrijdagavond een comité- raadsvergadoring gehouden, waarbij ook aanwezig was do hoer Smit Kleine, ver bespreking overname cloetrisch bedrijf in deze gemeente. Van den uit slag is niets bekend. WIE RING ER WAARD. De hoor R. was jL Zondag evenals zoo velen met familie naar Gallantsoog, evenwel niet per auto, doch met paard en wagen. Op den terugreis was men niet gelukkig, want ze waren nog niet zoo lang vertrokken, toen er een band van het wiel liep on een spaak stuk. Gelukkig was er in de nabijheid nog een wagen ter leen te krijgen, zoodat men na een half uurtje oponthoud de verdere thuisreis kon aanvaarden. NOORDSCHARWOUDE. De heer D. Dirkmaat alhier, is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs akte De heer O. Keeman alhier is bij het te Den Haag gehouden examen Ncd. Toonkunstenaars- vereeni- ging geslaagd voor het examen Piano L.O. AUTO EN MOTOR RIJ WIEL, Zondagmiddag omstreeks half twee botsten aan de Spanjaardsbrug nablji Leiden een auto en een motor rijwiel tegen elkaar. Mevrouw W. Laman—v. d. Post uit Alphen aan den Rijn, die op de duozit van liet motorrijwiel zat, werd tegen don grond geslingerd. Mot een hersenschudding en schedelbreuk is het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis te Lei don vervoerd. Do hoor B. van Essen uit Leidon Is Zondagnacht met zijn motorrijwiel tegen een boom op den Leid- schen Straatweg gereden. In zorgelijken toestand is hij vervoerd naar het ziekenhuis op den Zuidwal in Den Haag, waar oen hersenschudding en een sche el elf ractu re werd geconstateerd- Zondagochtend reed do heer Heteman uit Rotter dam mot rijn auto, waarin twee dames waren ge zeten, in kaimen gang ovor don Rotterdamschon weg nabij do Zwoth tn Delft, toen bij werd aangereden door een zeer snel rijdenden auto van den heer Van der Snol, eveneens uit Rotterdam, 't Gevolg was dat de auto van don heer II. van den weg in do 2 M. lager liggende sloot werd geslingerd, tegelijkertijd twee argolooze wielrijdsters aanrijdende. Behoudens enkele kwetsuren on beschadigde fietsen kwamen deze er goed af. De bestuurder van den verongeluk- wat gebeurde ca* boon?" vroeg hij. Wij zouden gaan, toen, hij dacht aan mijn haar. Het was geheel doorgeknipt en de lange vlecht dag op den grond. Hij bukte om ze op te nemen, maar ze lag zoo dicht bij den man met Ho schaar, dat ik hem smeekte ze ds^ur te laten liggen. Ik zeide, dat ik or niets aan had, nu zo toch was was afgeknipt. Hij wilde ze echter oprapen on stak zo in den zak van zijn jas. Later vergat hij, ze mij terug te geven. En ik vergat het ook. G•lukklg krult mijn haar, zoodat het niet al te Jeelijk leek, ofschoon do meisjes vier jaar geleden hun haar niet kort droegen zooals nu." „Welke taal sprak RicardoP" wensohte Rogers te weten. „Drie talon. U zaofc, wij waren in Oostenrijk, daarom moet hij eerst hebben gedacht, dafb ik een Oostenrqksche was. Hij zeide een paar woorden in hot Duitseh, maar in mijn opgewondenheid was ik al mijn Duitsch vergeten, Itauaansch ken ik beter én daarom beproefde ik het daarmee. Hij ant woordde in (dezelfde taal. Hij sprak als een geboren Italiaan; maar hij moet wel hebben bemerkt, dat zulks bij mij niot. het geval was. En toen begon hij Engelsch te spreken. 'En later bleven we dat doen." „En u meende, dat hij Engelsch sprak als een ge boren Engelschman?" merkte Rogers op. „O ja! Zijn Engelsch was even goed. als zijn Itali- aansch." „Wat dacht u verder van hem? Dat hij knap was, vermoed ik?" ..Dat kon leder wel zien. Hij had een .heel knap uiterlijk," zeide Esmée langzaam. „Een Engelsch uiterlijk?" „Dat weet ik niet" „Misschien meer Italiaansch?" „Dat weet ik ook niet. Ik vond hem een raadsel, als ik er over nadacht. Hij kan ook wel uit een ander land afkomstig zijn. En een paarfuitdrukkingen, die hij gebruikte, klonken erg Amerikaansch." „O! U is dus in Amerika geweest?" „Ja, daar ben ik geboren. En en ik geloof, dat mijn moeder daar*is gestorven, toen ik nog heel jong was. Maar wij spraken over Graaf Ricardo. Hij vroeg mij, wat ik wilde doen en waarheen ik wilde gaan. Ik zeide hem, dat ik met de boot naar Venetiö wilde gaan een Oostenrijksche Lloyd. En hij zeide, dat hij daar ook mee ging; hii woonde in Venetiö. En toen noemde hij zijn naam** „Niet Richard Power?" t.Neen, Graaf Ricardo. Hij was heel vriendelijk. Hij bracht mij naar de boot Ik had geen hut geno men. Dat kon ik niet betalen. Ik was van plan den geheelen nacht boven te blijven. Maar iedereen aan boord kende hem de kapitein en de stuurlieden en de hofmeesters en allen. Zij bogen en maakten strij kages voor hem. alsof hy een vorstelijk pensoon was". „HM scheen daar dus dikwijls over te varen, niet waar?" Wordt vervolgd, ten auto werd vrij ernstig aan een dlibeen verwond, terwijl allen verder min of meer ernstige ontvellin gen en kneuzingen kregen. Het verkeer over den smallen weg ondervond door dit ongeval geruimen tijd vrij ernstige stagnatie. TAN EWMDKSLUTBL Zondagavond heeft zich hier een geval van ernsti ge mishandeling voorgedaan, door een vijftal polder werkers op één hunner collega's gepleegd. 't Was geruimen tijd goed gegaan met de onderliit-1 ge verstandhouding tusschen de „polderjongens", I maar 't liep Zondag weer terdege vast. Zondagmor gen reeds vernamen wij, dat er Zaterdagsavonds (of 's nachts) in de keet van ®ernard Inkt .was gevoch ten. Ook 'smiddags werd de politie weer per briefje naar dezelfde keet ontboden. Zooals ons werd mee gedeeld. was er beide keeren met bet mes gewerkt. Dat gebeurde echter alles aan de overzijde van het afwaterings- en scheepvaartkanaal, zoodat men or niet zooveel van bemerkt. Bovendien laten .polder jongens", ook al is er tusschen hen onderling he vig gevochten, hierover haast nooit iets los. zoodat men het rechte hierover bijna nooit te weten kan komen. Echter wordt beweerd, dat de onderlinge twisten hun ontstaan te danken hebben in een vecte welke tusschen Groningers en Drentschen eener- zijds en Noord-Brabanders anderzijds is ontstaan. Men vermoedt dan ook, dat de zware mishandeling Zondagavond door een aantal Noord-Brabantsche polderjongens aan één hunner Drentsche collega's aangedaan, medo een gevolg is van bedoelde veete. Hoo het precies toegegaan is, lijkt moeilijk uit te visschen. Een feit is echter, dat Zondagavond om streeks half negen een Drentsche polderjongen uit café Waiboer kwam vluchten en daarbij door een vijftal Brabanters werd nagezet, die hem met ste«. nen en stukken ijzer, welke laatste zij voor de sme derij van den heer Kuiper opraapten, naar bet hoofd wierpen. De aangevallene is daarop op het erf der* keet van d» Directie der Zuiderzeewerken gevlucht, waar hij echter door zijne vervolgers werd nagezet. Daarbij kwam nog een steen, die den vluchteling werd nagewoipen, door een dor ruiten van het Di rectiegebouw in de woning van den conciërge onder tafel terecht, Ooggetuigen deelden ons mede, dat de vervolgde voor de Directiekeet is blijven staan en getracht heeft zijne vervolgers met een stuk hout van het lijf te houden. Deze laatsten hebben hem echter weten te overmannen, waarna hij, op den grond geworpen zijnde, door hen op het hoofd is getrapt en geslagen, zoodat 'hij al spoedig roerloos bleef liggen.,Hij kwam echter al gauw weer bij, waarna hij door de inmid dels verschenen politie van bloed gereinigd ia Daar bij bleek, da/t hij boven bet rechter oog een diepe sikkelvormige wonde had opgeloopem, waarom mede een noodverbandje is gelegd. Dr. Olree, in middels ontboden, en direc* tor plaatse, bracht hier voor al spoedig een nader Verband aan. Do Maandag door de politie gedane nasporingen hebben echter nog tot geene zekerheid kunnen lelden inzake den werkelijken dader. De polderwerkers on derling laten zich er niet over uit, terwijl de burgers, welke in de nabijheid ooggetuigen van het gebeurde zijn geweest, eveneens den werkelijken dader niet kunnen aanwijzen. Blijkbaar heeft, zooals het in dergelijke gevallen meermalen gaat, een kluwen van armen en beenen eene Juiste waarneming van het gebeurde onmogelijk gemaakt. Een Maandagmiddag gearresteerd persoon (die echter volgens verschillen de getuigenissen, welke wij hiervan vernamen, als vrij gunstig bekend staat) moest dan ook, wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. SALARISREGELING ONDERWIJZERS EN ADMI- NISTR. AMBTENAREN. Naar de „N. C." verneemt zal voor de onderwijzers de salarisregeling als volgt zijn: Onderwijzer, die niet de acte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onderwijswet 1920, noch de acte van bekwaamheid bedoeld in art. 77 dor wet van 17 Augustus 1979, aanvangswedde f1200. Maximumwedde voor gehuwden (te bereiken in 22 jaar) f2600, voor ongehuwdeni f2200, te bereiken in 14 Jaar. Voor don onderwijzer, die niet de acte van be kwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 Lager Onder wijswet, doch in het bezit is van de acte bedoeld in art. 77 der wet van 17 Aug. 1878, aanvangswedde f1400. Maximum voor gehuwden f3100 (te bereiken in 22 jaar) en voor ongohuwden f2700, te bereiken in li jaar. Voor het bezit van bij-acten zal f50 per acte worden betaald, tot een maximum van f200. Wat betreft de administratie van ambtenaren, is het volgende vastgesteld: Zij, die belast zijn met eenvoudigen, min of meer werktuigelijken arbeid (rang van schrijver) f1000.— f1500, met 5 Jaarlijksche verhoogingen van f100. Gediplomeerde klerken en administratieve ambte naren met vak-radicaal, die belast zijn met arbeid, welke verstandelijk oordeel vereischt en waardoor gevorderd wordt de konnis, wat den inhoud betreft van de regelingen, wetten en besluiten enz., waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienstvak, f 1100—f1800, met 2 twee jaarlijksche verhoogingen van f200 en 3 driejaarlijkschê verhoogingen van f 100. Adjunct-commiezen, die belast zijn met arbeid ge lijk aan die van gediplomeerde klerken en ambtena ren met vak-radicaal, en bovendien bekwaam tot het voeren van meer belangrijke correspondentie, tot in terpretatie van eenvoudige wetsbepalingen e.d., f 1500 tot f2600. met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f100. Commiezen, die belast zijn met moeilijker redac- tioneelen arbeid en bekwaam leiding te geven, f2400 tot f3400 met 3 tweejaarlijksche verho.ogingen van f200 en 4 tweejaarlijksche-verhoogingen van f100. Hoofdcommiezen, die belast zijn met wetgevenden arbeid en bovendien bekwaam om als hoofd ©ener onderafdeeling of als plaatsvervangend chef op te treden f3400f*400, met 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f100. Referendarissen, chefs van afdeelingen f4500 tot f5400 met 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f300. ONZE MOLENS. De watermolen op de Nes is thans gesloopt, het geraamte van zware balken is neergehaald, de mo len is niet meer. Zijn werk, zoo vele, vele jaren trouw verricht: het wegmalen van Sohagen's over tollige water, zal voortaan worden overgenomen door een elootrische pomp, zeer zeker even goed, ja beter. Maar, zoo forsoh, zoo majestueus, zoo krachtvol, naar uiterlijk als do molen het deod, even zoo nietig, zoo onooglijk, zoo Onzichtbaar, zal het voortaan geschieden. Ja, een leegte is or ontstaan, op de .Nes, zoodra komt men do Hoep niet uit, of men wordt er onmiddellijk door getroffen, de Nee ziet men om zoo te zeggen niet meer. Denzelfden indruk ln*ijgt men als men komt uit Barsingerhorn, of vanuit de Wieringerwaard, ja. van wolken kant. ook, mon mist iets, dat men er altijd vond, oen trouwe wachter. En het treft pijnlijk:, het is er Ieelijk van gewor den. „Het zal wel wennen", zegt men, zeer zeker, alles gewent, over een paar maanden weet men niet beter. Maar het landschap heeft een onherstel baar verliee geleden, daar is een leegte ontstaan, die niet meer aan te vullen is. Moge deze indruk, dien zonder twijfel talloos velen met ons hebben opgedaan, allen doen bes«>ffen, dat 't zóó niet goed gaat mot ons landschap. Molen na molen verdwijnt; Schagon heeft or reeds Hrio van de vier verloren, in enkoio jaren tijd». Elders gaat het^al ovenzoo. Moet Noordholland, dat al zoo kaal is wegens hot gemis van boomen, nu ook nog molen-loos worden? Hoo boklaagt mon ziöh thans over het gemis van boomen, waaraan Holland in vroeger jaren zoo rijk geweest moet zijn, en hoeveel zou men er wel met voor willen geven, als Noordholland weer wat bosschen on parken ryk wa«P Dat, wat onze voorouders vroeger hobb n verwaar loosd met de boomen, zü het huidige geslacht een waarwdiuwing ten rrparfchte van de molens. Wat men ter besparing van enkele handerdein guldene jaarlijks thans neerhaalt, krijgt men nimmer terug en vormt een verlies niet in geld-4e schatten, aan natuurschoon, voor nu en altijd. Noordholland zij nu voortaan zuinig op zijn eigenaardig londechapeschoon, waarvan 't neusch al met te voel bezit. En een ieder, dien het aangaat, bescherme nu onze overgebleven molens, als zijnde een prachtig monument m ons landschap. NIEUWE ZAAK- Zaterdagavond werd weer een r.leuwe zaak ge opend in onze gemeente, nl. het tabak-, sigaren- en sigarettenmagazijn van den heer F. de Graaf. Dus geen nieuwe zaak in den zin van: een, nieuwe bran che en ook niet nieuw wat het pand. betreft, want het was voorheen ook reeds een winkelzaak, nl. de goudsniidswinkel van den heer G. Metselaar. Maar dan toch nieuw in dezen zin, dat het pand geheel vernieuwd is en daar een keurig ingerichte winkel-is ontstaan, die, ook door de smaakvolle aankleeding en etaleerlng een sieraad is in de rij van mooie win kels, welke Schagen rijk is. Zaterdagavond zag de nieuwe winkel er oxtro- foestelijk uit met een schat van mooie bloemen, voor deze gelegenheid aan don ondernemer vereerd, en een extra heldere verlichting. DE DUIVENSPORT. De vereeniging „do Luchtpost" te Schagen vloog Zondag jl van Courcel lesmot te, Zuid-Belgiö, af stand 260 K.M. De vogels waren daar om 11 uur in vrijheid ge steld en kwamen te Schagen als volgt aan: (De op gegeven tijden gelden voor de eerste duif, van den daarna genoemden eigenaar) le en 2e duif C. P. Oudejans, 3 uur, 19 min., 32 sec.; 3e. 4e, 5e, 9e, 11e, 12e, en 16e F. Wiechman, 3 uur 29 min., 33 sec.; 6e, en 10, K. Langedijk, 3 uur, 36 min., 50 sec.; 7e, 15e, H. en P. v. d. Pruik, 3 uur, 37 min,. 46 sec.; 8e, 14e en 17e. van Grootes en, Prins, 3 uur, 89 min.. 18 sec.; 13e J. Weator, 3 uur, 57 min., 8 sec. Dezelfde vereentginir vloog mede op Zondag met late jonge duiven, van Haarlem. De duiven werden om 8 uur losgelaten, terwijl de eerste om half 10 binnen was DE RAMPEERCLUB- De kampeerclub van studeerende jongelui uit onze gemeente, herdenkt haar 5-jarig bestaan met oen kam Toertocht naar Gaasterland. Van den burgemees ter dier gemeente kreeg de club toestemming in dit mooiste deel van Friesland naar verkiezing haar tent op to slaan. Gedurende de 14 daagscho afwezig heid zullen tochten gemaakt worden naar Sloten, Balk, Sneek, Heerenveen, Oranjewoud, en Lemmer. Zoo leert men zijn land kennen en., liefhebben. SUCCES! Onze voetbalvereniging „Sparta" heeft zich op de atletiekwedstrijden te Barsingenhorn met succes geweerd. Zij kwam met vijf prijzen thuis, nl. le prijs Estafetteloop, le prijs Hoogspringen (W. Watertor), le prijs Polsstokhoogspringen (Bosman), le prijs en 3e prijs Verspringen (Jb. Rus en J. Wonder). Zeer zeker een uitstekende prestatieI EIEREN VEILING. Zooals nu wel algemeen bekend Is, begint Don derdag de eierenvelling in het gemeentegebouw op de Dorpen alhier. Er wordt op een flinken aanvoer van eieren gere kend, terwijl hot aan koapers niet zal ontbreken. Het schijnt tot dusver niet voldoende tot de kip penhouders doorgedrongen te zijn, dat zelfs de klein ste aanvoer geveild kan worden. Het is dus volstrekt niet do bedoeling dat uitsluitend groote partijen (van winkeliers en andore opkoopers of van vereenigingen e.d.) geveild worden, ook degenen, die gewend zijn om hun eigen gegaarde eieren ter markt te vorkoo- pen, kunnen van de veiling gebruik maken, daar zelfs de kleinste hoeveelheid In de veiling wordt op» genomen. Ter wegnoming van de op dit punt bestaande ver- koorde opvatting, moe nen wij goed te doen, hierop do aandacht te moeten vestigen. PLANTENZIEKTEN!. EER. 109. (Vragen, deze rubriek betrctffendle, in te zenden aan don hoer K. van Ketjan, Voonenlaan 88, Hoorn. Golieve goed verpakt matcauaal mede ju to zonden. Spreekuur eiken Zaterdagmorgen van 9 tot 12 uur. Telof. no. 254. Afwezig van 17 Augustus tot 1 September. NUTTIGE INSECTEN. Het Onze-Lieve-Heecrsbeestje. Daar 'dit nuttige kevertje nog vaak met een ver keord oog wordt aangekeken, lijkt hot mij wel goed er eens een artikeltje over to schrijven. Als hot beestje dan wat milder beoordeeld wordt, is mijn doel bereikt t,De Lieveheersbeestjes brengen de bladluizen." zei mij enkele jaren geleden iemand. Ik hoop dat als er misschien meerdere zoo denken, ze na lezing van dit artikeltje bekeerd zullen zijn. Het Lieveheersbeestje is een echte kanibaal, die blad- en schildluizen en mijten eet, die onze cul tuurplanten aanvallen. Hiervan de volgende voor beelden t In Galiforniö wordt de cultuur van sinaasappelen geheel bedreigd door oen schilüluissoort Wat men er ook tegen deed, men kon deze schildluis, .die do boomen totaal verwoestte, geen baas worden. Vele boomgaarden had men al gerooid, want do boomen brachten toch niets op. Do insectankundig-eai lieten het er evenwel niet bu zitten; pr moesten doch vij anden van deze schildluis bestaan en liet zou daar om de moeite loon en, die op te sporen. De Amerika nen. een onderzoekend volk, zijn er op uitgegaan en hebben in Australië een kever gevonden, die dienst zou kunnen doen. Deze kever was een O.L.H.-beestje met den haam Novius Cardinalis. Van dien kever heeft men er vele verzameld, ze met 'bladluizen voortgekweekt en toen naar Amerika gestuurd. Men heeft daar Novius op de schildluizen los gelaten en met welk -resultaat? De plaag is volko men tot staan gebracht; Novius heeft een oprui ming onder de schildluizen gehouden van belang en nog neden is hii daarmee bezig. Het gevolg is ge weest, dat de cultuur van sinaasappel on weer mo- Ln 1^889w-er^ qjj than* oer bloeit. Dik gebeurde Nog een ander geva' //>u een onder O.L.I.-beestje. In do laagvlakten van Californië wordt veel gedaan aan meloenenteelt, honderden H.A. zijn daarvoor in gebruik. Deze één-zomerige plant heeft veel te lijden van bladluizen, zoo erg, dat hierdoor jaarlijks enorme schade werd gebdén. Wat men ook deed, men kon de jaarlijks terugkeerende blaidluizenplaag niet tot staan krijgen. Maar wat de monsch niet kon een L.H.-beestje wol. Et leeft in Amerika zoo'n torretje dat den naam draagt van Hippodamié Oon- vergons. Als het najaar wordt gaat deze kever over winteren. Het eigenaardige is Jiu, dat deze kever naar .de bergen trekt en daar met zijne soortgenoo- ten in groote hoopen büeonkruipt. Dan zitten er honderdduizenden op hoopen bij elkaar, ze vallen daar |n een winterslaap en spoedig bddekt de sneeuw hen. Wat doet nu de Amerikaan? Hij .laat door spociale# keverjagers doze torren in den winter verzamelen, in groote zakken doen en zoo naar benoden brengen. Daar worden ze opgeslagen in koel pakhuizen, om ze niet te doen ontwaken, want warmte wekt hen. Is de meloenenteelt nu zoo ver gevorderd, dat de bladluizen weer aan het werk gaan, dan krijgt iederé kweeker een zending O.L.H.- beestjos thuis. Voor 1 H.A. zjjn noodig 7500 kevers en omdat er 4000 H.A. voor deze cultuur in gebruik is, heeft men 30 millioen kevers noodig. Bovenstaande ia echt Amerikaansch, maar hot is een feit dat het zoo gebeurt. Hier té lande vindt zooiets niet plaats, maar wie zal zeggen, hoeveel' nuttig werk er hier ook door deze roodri torretjes afgeleverd wordt, K, VAN KEULEN. GhüüTl. DKOOGTl. IN SPANJE. Madrid, 10 Aug. 1 In Bpanjo heersoht sedert do laatste vior maanden zeer groote droogte. Do (xjgst loopt groot gevaar. In het Zuiden des laad*, mot name in Andalusië, leeft de landbouwersbevolking in armoede. I Talrijk zijn do dorpen, waar men geen water in voorraad moer heeft. Zelfs hot rivierwater zou hier en daar ongebruikt raken. BRAND IN EEN MIJN. Uit Berlijn, 11 Augustus. Bij een poging een brand in een mijn bij. Belfort to bluaschen, bad een ontploffing plaats, ten gevolge waarvan 13 brand weerlieden gedood werden en talrijke gewond. DE GRONDWETSFEESTEN IN DUITSOHLAND. Berlijn, 11 Aug. Maandag is het vijf jaar go- leden, dat de Nationale Vergadering te Weinar de grondwet van de Duitsche Republiek aannam. Deze dag werd in het geheele Rijk feestelijk herdacht, terwijl reeds Zondag overal plechtige bijeenkomsten ter herdenking van dit lustrum hadden plaats ge vonden. Të Berlijn werd do foestelijke herdenking geopend met een parado van de Schupo op hot groote plein voor het keizerlijk slot. Honderdduizenden waren in den Lustgarten samengestroomd, om van dit in lang niet geziene schouwspel te genieten. HET VERZET TEGEN DEN GRAANUITVOER Uit verschillende gedeohen van .Rusland komen berichten dat het verzet van do arbeiders en boeren tegen den uitvoer van graan steeds toeneemt. In ver schillende plaatsen heeft het verzet zelfs tot onlus ten geleid; de' menigte viel de regeoringsinstellingen aan, plunderde de magazijnen en sloeg alles op de re geeringsbureaux stuk. Maar ook de regeering begint te begrljpèn, dat haar politiek niet door te voeren is. Zinowjew hoeft kort geleden verklaard, dat de oogst zal tegenvallen en da* de uitvoer 120—150 millioen poed minder zal bedragen dan de regeering dacht. Andere leider»'hebben zijn voorbeeld gevolgd, en de verklaringen over de noodzakelijkheid minder graan uit te voeren, komen do een na de andero. Ook do erkenning dat er in Rusland hongersnood dreigt kon niet lang uitblijven en zij werd dan ook. zij het in oen zeer voorzichtigen en vagen vorm. afgelegd STORMEN EN ONWEDERS IN ZUID-FRANK RIJK. Uit Zuid-Frankrijk zijn berichten ontvangen ovor stormen, tornado's en ovorstmomingen. Slagregens vergezeld door felle windatooten hebben enorme schade veroorzaakt te Lyona Tal van boomen zijn ontworteld. HEVIG ONWEER BOVEN CONSTANTINOPEL. Constantinopel, 8 Aug. Een buitengewoon hevig onweder is Woensdagavond over Constantinopel- los gebarsten. Verscheidene doodelljke ongevallen heb ben plaats gehad, terwijl groote rnatorioelo schade Js aangericht, voornamelijk aan de huizen langs den Gouden Hoorn. Een vliegtuigloods te San Stefano is ingestort, waarbij drie Juist uit Smynna aangekomen toestel len vernield werden. De gemeenteraad van Constan tinopel is voornemens aan het leger drie nieuwe toe stellen te schenken. DE GROOTSTE KRUITFABRIEK TER WERELD AFGEBRAND. Uit New York, 11 Augustus. In do nabijheid van Nftshvillo is de grootste kruitfabriek der wereld af gebrand. Twintigduizend ton kruit ter waarde van 13 millioen dollar en fabrieksgebouwen ter waarde van 3 millioen dollar zijn vernield. Het is nog niet bekond of er slachtoffers zijn DE CONFERENTIE TE LONDEN. De Fransche Minister-President Ilerriot en zijn medeministors zijn in Londen teruggekeerd, na hun kortstondig bezoek aan Parijs. Zooals men .weot, wenschto Hérriot in Parijs te confereeren over de gewichtige kwestie van de ontruiming van het Ruhr-* gebied, welke ontruiming do Duitsche afgevaardigden in ieder geval vast willen leggen on zoo spoedig mo gelijk wonschen te boroikon. Hot spreekt vanzelf, dat deze zaak, welke door Frankrijk .steeds zoo op do spits is gezet, niot maar d/idelijk in ordo was to brengen on or ontstond dan ook aldra ernstig verschil van meoning Ifn de Fran sche delegatie, n.1, tusschen Herriot on Noliet (de mi- nistor van oorlog). Herriot ging n.1. to vlug van stal. naar den zin van Noliet, en daarom werd oen bespre king te Parijs, mot do collega-ministers on met ge neraal Foch en den President der Republiek nood zakelijk geacht. Dit nu is Zaterdag en Zondag geschied. F.n het is na een algemeen uccoord met zijn ministers, zoowel als mot don president der republiek en met de Fran sche militaire specialiteiten, dat Herriot nu naar Lon den is teruggekeerd. Dit versterkt zijn positie natuur lijk ten zeerste en men twijfelt thans niet meer aan de mogelijkheid do conferentie deze week to be>- eindigen. Het groote geschilpunt, dat de Fransche premier in Parijs was komen behandelen, was dat van do ontrui ming van het Ruhrgebied. Herriot oord»»elde, dat deze afgescheiden diende te blijven van het vraagstuk der veiligheid en slechts diende af te hangen van de aanvaarding en uitvoering door do Duitschers van het rapport-Dawes. Daartegenover meende speciaal generaal Noliet dat, nu men eenmaal in het Ruhr gebied was, men de ontruiming ook in verband bron gen moest met het vraagstuk dor veiligheid en niet heengaan zonder waarborgen, dat Essen niet terstond wfeer centrum van tegen Frankrijk gerichte oorlogs- fabricaties worden zou. Om deze twee mecningen tot elkaar te brengen, was het noodig, dat voor de mi litaire controle in Duitschland een zoodanigge rege ling werd getroffen, dat de Fransche militaire leiders daarmee genoegen namen. Dit is thans gebeurd en wel door aanneming van een plan van controle door den Volkenbond, zooals dit met wijzigingen door den Conseil supérieur de la défense nationale is aan vaard. Gebleken is, dat Frankrijk bereid is, zryn troepen uit het Ruhrgebeid terug te trekken oon jaar na het in werking stellen van het plan*Dawes. Men gelooft algemeen, dat Duitschland zonder discussie de voorwaardo dor Fransche ivgooring zala anvaarden voor do militaire ontruiming, name lijk het to voren sluiten van eon Fransoh-Duitacho handelsovereenkomst. De werkzaamheden dor conferentie zullen thans schier uitsluitend worden voortgezet door middel van reohtstreokscho gedachtenwisselingon tusschen de geallieerde en de Duitsche ministers. Streseinann had reeds een langdurig onderhoud mot Clómenfccl, waarschijnlijk met hot doel de diploinafcioko onder handelingen voor té bereiden, noodig voor het slui ten van oen handelsovereenkomst. Het schijnt dat de Duitschors hot aanhouden op een nog vroegere ontruiming van hun grondgebied. En nu zijn Maandag onmiddellijk do onderhan delingen in Londen hervat on men rekent stellig op snelle vorderingen en een gunstig resultaat. In het rapport van de commissie, die de economi sche ontruiming van hot bezette gebied behandel de. is aan yolo Duitseho bezwaren tegemoet ge komen, %oo o.a. wat betreft de bespoediging van de ontruiming. Bepaald wordt verder, dat de overdracht van de regiespoorwegen aan de nieuwe maatschappij, die volgens het plan-Dawos wordt ingosteld, uiterlijk 20 December moet zijn afgeloopen. ERNSTIG ONGELUK BU EEN AUTOMOBIEL. WEDSTRIJD. Darmstadt, 11 Aug. Bij de heden gereden eerste etappe van een nutomobiolwedstrijd heeft oon ern stig ongeluk plaats gehad. De porsauto van den sportjournalist Siegfriod Dorschlag werd bij Sim- mern uit de bocht go&lingeitJ en vinf onderste boven. Dörschlag kreeg een schedelbreuk. De reduotour Bock van de „Allgemeine Automobiolzritung" kreeg een ernstige beenbreuk. Do auto word verbrijzeld. Dörschlag verkeert in levensgevaar.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6