illMtll NiElWS- Woensdag 13 Augustus 1924. 67ste Jaargang. No. 7484. Uitgevers N.V, v.ü. Ce., Scbagcn Een volksverhuizing op groote schaal. ömnenlandsch Nieuws. Uit en Voer de Pers. SCHA Dit blad verschijnt viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag on Zatordag. Dij inzonding tot 'smorgons 8 uur, worden Advor- tonliën nog zoovoól rnogolljlt in hot ooratuitkomond nummer goplontst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELFF no 20 Prlja por 3 manndon f 1.05. Losoo nummoro 0 cont. ADVERTEN- TlftN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iodoro rogol moor 20 cont (bowijsno, inbogropon). Grooto lottoro wordon naar plaataruimto borokond. Het zal velen onzer lezers niet bekend zijtn, dat bij het verdrag van. Lausanne, dat den vrede regelde tusschen Turkije en Griekenland, nadat de Turken zich van bun overweldigers de Grieken hadden ver lost, een zeer verstrekkende bepaling is opgenomen. Deze bepaling luidt, dat de Turken, elke in Grie kenland wonen, moeten -worden uitgewisseld tegen de Grieken, welke in het Turksche grondgebied ge vestigd zijn. Van welk eene ontzettende beteekenis deze bepaling voor honderdduizenden menschen wel is. blijkt pas nu de uitvoering der bepaling aan den gang is. Een correspondentie uit de Balkanlanden in de N.R.Crt. geeft daarin eenig inzicht. Wij lezen daarin o.a. het volgende: De uitwisseling der Turksche bevolking in Grie kenland tegen de Grieksche in Turkije, op grond van do desbetreffende bepalingen van het vredesverdrag van Lausanne, gaat stadig zijn' gang, doch geeft aan leiding tot heel wat pijnlijke voorvallen en ernstige moeilijkheden. Vier honderd duizend Moslims, voor het meeren- deel zelfstandige landbouwers of handwerkslieden moeten de haardsteden hunner voorouders verlaten, den grond waarin hunne vaderen rusten en die hun families van oudsher toebehoort afstaan, en wat er op staat van de hand doen in een hun vijandig land aan roofgierige uitbuiters, om zich te komen vesti gen in Anatolië of Oost-Thracië in streken welke voor 't grootste deel braak liggen of verwoest zijn, om daar een nieuw bestaan te beginnen. Wat de Grieken betreft, die uit Turkije naar Grie kenland moeten verhuizen, zoo weet men, dat meer dan een millioen reeds Anatolië hadden verlaten, met het daaruit door Moestaia Kemal .pasja verjaag de Helleensche leger. Er bleven er, nadat de vrede te Lausanne was gesloten, dientengevolge nog maar ongeveer honderd vijftigduizend over, gevestigd langs de kust van de Zwarte Zee, in het binnenland, en in de omgeving van Konstantinopel. Deze moesten wor. den uitgewisseld. Om die ontzaglijke volksverhuizingen te leiden, en er voor zorg te dragen, dat de ongelukkige slachtof fers van dat politieke paardenmiddel om zich we derzijds van ongewenschte ethnische minderheden te ontdoen, zoo weinig mogelijk materieel worden getroffen, door te trachten hun in hunne nieuwe woonplaats zooveel als doenlijk terug te geven wat zij hebben moeten in den steek laten, heeft de Vol kenbond eeno commissie ingesteld, bestaande uit vijf door den Volkenbondsraad aangewezen buitenlan ders. en een'gedelegeerde van de Turksche en van de Helleensche regeering. Die commissie heeft wederom verscheiden sub commissies benoemd, ieder voorgezeten door een vreemdeling, en verder bestaande uit een Turksch en een Helleensch lid, welke op verschillende plaat sen het vertrek en de aankomst en vestiging van de uitgewisselden regelen. De Groote Nationale Vergadering te Angora heeft verder voor die vestiging en het besturen van al wat met de uitwisseling in verband staat, een bijzonder commissariaat (ministerie) ingesteld, waarvan het hoofd ook zitting en stem heeft in den ministerraad. Toen het vredesverdrag in Augustus van verleden jaar door de beide partijen. Turkije en Griekenland was geratificeerd, werd algemeen aangenomen, dat, met het oog op het reeds op handen zijnde winter seizoen, de uitwisseling niet voor de komende lente zou beginnen. In Griekenland begon men echter, reeds dadelijk daarna, met het uitzetten der Turksche bevolking uit hun bezit, en het wegdrijven ervan, als waren het kudden vee, naar de kust. waar ze in kampen wer den opgesloten, totdat de noodige scheepsruimte zou worden gezonden om ze af te halen en naar Turkije over te brengen. Dat alles geschiedde nog voor de Volkenbondscommissie haar werkzaamheid had kun nen beginnen. Zooals later duidelijk is gebleken, heeft men in Griekenland juist met opzet zulk een haast gemaakt, ten einde zich nog voor het in func tie treden van de commissie in het bezit te kunnen stellen van het onroerende en roerende goed dat nu door de zoo ruw en overhaast verjaagde Turksche bevolking zonder eenige voorafgaande schatting of overgave moest worden achtergelaten. Daar het verder natuurlijk eenige weken heeft moeten duren, voor de noodige schepen ter plaatse waren om de duizenden wachtenden aan de kust op te nemen; en die, zoo voortijdig weggezondenen, bij aankomst in Anatolië nog niets gereed vonden voor hun vesiiging. hebben door die laakbare handelwijze van Griekenland in de eerste maanden van de uit wisseling, October, November en December, voorzoo- ver de daaromtrent opgestelde statistieken uitwijzen, ten minste vijftien duizend uitgewisselde Moslims mannen, vrouwen en kinderen het leven verloren. En men is in Griekenland, met name in Mace donië en in Thessalië, eerst opgehouden met het op die wijze berooven van de uit te wisselen Moslims, nadat te Angora was besloten weerwraak te nemen, niet alleen op de uit te wisselen Grieken in Turkije, maar eveneens en vooral op de welgestelde Grieken te Konstantinopel, die, o,p grond van het verdrag van Lausanne. niet het land behoeven te verlaten. Die werden, evenals de Moslims in Griekenland, ook ge ïnterneerd, en, midden in den winter, onder tenten gehuisvest; terwijl op hun bezitting beslag werd gelegd. Nadat het op die wijze de eerste maanden bij de uitwisseling hard tegen hard is gegaan en zooals gezegd duizenden het slachtoffer zijn geworden van het desbetreffende, reeds uiteraard, onmensche- lijke besluit der diplomaten te Lausanne; is er nu bij de uitvoering daarvan wat orde en behoorlijk heid ingetreden. Niettemin blijft het lijden en de ramp voor allen er bij betrokkenen, en ook het nadeel en de schade voor de beide landen, groot. Nu al bijna een jaar hebben honderdduizenden landbouwers niet kunnen zaaien bijgevolg niets kunnen voortbrengen en liggen meer dan een millioen bunders 'tot voor dien intens bebouwde akkers braak. Het gaat met deze problemen vaak hard tegen hard tusschen de Turksche en Grieksche autoriteiten en het spreekt wel bijna van zelf. dat de tot verhuizing gedwongen bevolking, zoowel Grieken als Turken, slachtoffers zijp, die de harde slagen moeten ver duren. Men kan zich wel indenken, welke tooneelen van ellende uit deze geschiedenis zijn voortgekomen- De toepassing van de uitwisselingsbepalingen beeft verder een aantal problemen naar voren gebracht, waarvan men de meesten nog niet heeft kunnen oplossen. Het neteligste der nog niet geregelde problemen, is wel dat van de uitwisseling der bezittingen. Te Lausanne is overeengekomen, dat van de on roerende goederen, en van al wat de uitgewisselden van hunne haven niet kunnen medenemen, een lijst zal worden opgemaakt door ddn vertrekkende, voor de sub-commissie ter plaatse. Een duplicaat dier lijst brengt hij mede, ten einde daarmede, zoo mogelijk, in zijn nieuwe woonplaats een gelijkwaardig bezit terug te erlangen. Die lijsten zijn echter eenzijdige verklaringen, want de commissie heeft de juistheid er van niet kunnen controleeren. Eerst later zal do j commissie daartoe kunnen overgaan, en dan vast- stellen de totale waarde van de achtergelaten be zittingen aan beide zijden, en daaruit het bedrag dat de eene staat den anderen nog zal schuldig zijn; om daarna een eindelijke afrekening tusschen Athene en j Angora te bewerkstelligen. Het blijkt echter nu al meer en meer, dat dit zoo omslachtig zou worden, dat het bezwaarlijk zal zijn door te voeren. Men overweegt bijgevolg nu eene re geling tusschen de twee betrokken regeeringen recht streeks op grond van een schatting der wederzijd- sche kredit- en debetposten door de Volkenbonds commissie. Zulk eene oplossing zou voorzeker prak tischer en sneller zijn, d'ochJ het nadeel hebben dat zij de belangen van de uitgewisselden niet volkomen kan verzekeren; wijl die in dat geval afhankelijk worden van do willekeur der regeeringen welke dan buiten tusschenkomst van de commissie over hunne aanspraken en vorderingen zullen beslissen. Het aantal personen, tot op heden uitgewisseld be draagt behalve zij die uit eigen beweging zijn ver huisd in ronde cijfers 225.000 Moslims en 50.000 Grieken. In den loop der volgende maanden zal de commissie ook de nog in Macedonië wachtende laat ste 175.000 Moslims en de 150.000 Grieken, die nog in Anatolië zijn, laten overbrengen. De commissie re kent er op in1 October met de geheele uitwisseling ge reed te kunnen zijn. Voor Turkije en evenmin voor Griekenland zal daarmede de volksverhuizing zijn afgeloopen. Het zal nog maanden, ja waarschijnlijk nog wel jaren duren, voor al die nieuwe bewoners zich voorgoed zullen 'hebben kunnen vestigen. Tot op heden hebben in de beide landen de immigranten gehoorzaam do aanwijzingen gevolgd van de overheid, en zich be geven naar de plaatsen welke deze hun aanwees. Ve len zijn daardoor beland op plaatsen, welke 'hun volstrekt niet passen, en waar zij zeker op den duur niet zullen willen blijven. Een heen en weer trekken, een verhuizen en omwisselen binnen de grenzen der twee staten zal bijgevolg nog geruimen tijd onvermij delijk zijn en de rustige en ongestoorde ontwikkeling op elk en inzonderheid op economisch gebied verhin deren en vertragen. Jaren lang zullen èn Turkije, èn Griekenland nog hebben te lijden onder de nu op zoo drastische wijze volvoerde scheiding tusschen Turken en Grieken- Tot zoover de Tel.-correspondent. Men krijgt zoo den indruk, dat deze meeningsuiting moet dienen als „olie op de golven", na den storm die in sommige kringen is opgestoken na het Roomsche Congres te Amsterdam. Daarenboven ligt er een antwoord in opgesloten op de beschouwingen welke door „Het Volk" ten beste zijn gegeven, waarin men hoopt op een verbreking van de coalitie en op een samenwer king van R.-K. en S.DJLP. Deze samenwerking wordt vrij duidelijk afgewezen. NA HET ROOMSCHE CONGRES. Een Telegraaf-correspondent deelt mede, dat Kar dinaal Van Rossum na zijn vertrek uit Amsterdam en na nog bezoeken te hebben gebracht aan 's Bosch en Roermond, naar Wittem in Zuid-Limburg is ge reisd, waar hij thans in het Klooster van zijn orde, die der Redemptoristen, verblijf houdt. Onder het opschrift „Religieuze wenschen; geen politiek" schrijft de correspondent het volgende: In deze schoone en kalme omgeving rust de kar dinaal gedurende een tweetal weken uit van de ver moeiende dagen, die achter hem liggen en leeft hij er ver van wereldgebeuren en politiek. Dit ver namen wij' toen wij dezer dagen het dorp en klooster te Wittem bezochten om, zoo mogelijk, wat meer te vernemen omtrent de speciale bedoelingen welke bij het Eucharistische congres zouden hebben voorge zeten. Door bijzondere omstandigheden waren wij in de gelegenheid, zij het niet onmiddellijk dan toch on middellijk uit ev engoede bron te vernemen de mee ning, welke de kardinaal-legaat zou koesteren in zake de verschillende aangelegenheden, die ons land naar aanleiding van het Eucharchistisch congres beroeren. Dat het katholiek eerherstel als centrale gedachte in het congres geplaatst werd, zou de Kardinaal vol mondig met ja kunnen beantwoorden. Het was Rome bekend, dat de opheffing van het processie-verbod in Nederland eene politieke zijde heeft en dat de katholieken in Nederland om politieke redenen niet op opheffing van het verbod bleven aandringen. Evenwel betoogt een Eugaristisch congres niet in het minst politiek. Het congres wordt om de twee jaren gehouden en thans had dit deze maal toevallig te Amsterdam plaats, niet om politieke redenen, doch om Gode hulde te brengen, eerherstel te geven in het H. Sacrament. Daarom had Rome en vanzelfsprekend de geheele Roomsche menschheid zoo garne gezien dat men ook in het openbaar die hulde had kunnen bewijzen en hoopt, en bidt men, óók te Rome, dat in het lage land aan de zee, waar men de congressisten zoo vriende lijk tegemoet getreden is. de verdraagzaamheid zoo groot moge worden, dat vrijheid tot het openlijk hulde brengen aan het H. Sacrament voor degenen die dit wenschen, gegeven wordt. Daar. zooals boven gezegd, het congres geen poli tieke bijeenkomst is, houdt het zich, als zoodanig, niet met de politiek, van een land bezig. De aandrang, welke van de breve uitging en die uit de woorden van den Kardinaal-Legaat zich deed ?evoel en. was dan ook slechts een wensch. waarvoor nolitieke verhoudingen niet in elk geval behoeven te- wijken. Dat eene innigeT verhouding zou ontstaan tusschen Katholieken en .Socialisten door deze breve, ligt dan ook allerminst binnen de mogelijkheid, welke men zich te Rome als gevolg van het congres voor oogen heeft gesteld, omdat weer, zooals boven reeds uit- i* het congres niet met *ene politieke bedoe- Mt> «ehouden is" KONINGIN WILHELM1NA BLJ DE ZEEUWSCHE VISSCHERS. Wy hebben reeds in het kort medegedeeljd, dat H.M. de Koningin by haar tocht over de Zeeuw- sche eilanden ook een bezoek heeft gebracht in de visschersgezinnen 'te Vlissingen en Arnemuiden, welke door den jongsten storm op de Schelde zoo zwaar zijn getroffen door het verdrinken van de kostwinners, de mannen en zonen. In een nabetrachting ovor don Zoouwschon zogo- tooht van de Koningin, vraagt een particuliere oor respondent der N.R.Crt. zich af, welk moment wel het hoogtepunt van de grootsche ontvangst was, welke de Zeeuwsche bevolking onze Lands vrouwe deelachtig deed worden. Waar blijft nu mijn hoogtepunt? zoo vraagt hij zich af. Het ligt tusschen kwart over acht en negen uur op Vrijdagavond, na het vertrek uit Vlissingen en bij aankomst te Arnemuiden, waar hot eenvou dig bezoek zou plaats hebben, waarvan weinigen wisten en nog minder velen getuige zouden zijn. Ook te Vlissingen had do Koningin betrekkingen van omgekomen visschers bezocht, maar dit rouw bezoek werd door de vissohersbevolking gevoeld als een Koninklijk meevoelen met Arnemuiden, want, wat in Vlissingen vischt, is immigrant uit Arnemuiden en 'in dit dorp ligt de geschiedenis, klopt het hart van het visscheravolk van Walcheren. De Vlissingsehe visscher hoeft de taal, do gebaren, den gang, de kleeding, beeldspraak, de scheldna men uit het oude stadje aan de Arne en niet weini- nigen denken met heimwee terug aan het_ plekje grond, dat slechts eenige uren verwijderd ligt van de min of meer moderne industriestad, (Vlissingen) die zij thans bewonen. En in dit hart van het zwaar 'getroffen visschers- volk van Zeeland's schoonste eiland zou de Konink lijke trein circa kwart over acht arriveeren. Allo visschers waren thuis en stonden star on stil mot hun vrouwen on talrnk kroost voor hun woningen. Wat'aan vlaggen in net dorp aanwezig is (vele on groote zijn dat er niet) was uitgestoken, een sobero oranjeversiering was aangebracht op beuken, truien, de ronde hoeden der visschers en de petjes der jon gens, die overigens van hun derde of vierde iaar af dezelfde kleeding dragen als de mannen. Moeders instrueeren met eerbiedig-stille stem hun jongens over het afnemen der petjes, die nooit van ue hoof den komen, dan om te bidden of om te gaan slapen. Een visscher neemt tyn hoofddeksel niet af. Hij groet met de stem in een rijkdom van toonaarden en met een gebaar van zijn forsehe rechterhand, die soms dicht naderen kan bij pot of hood% Vorder niets. Maar de gewone maatstaven zijn hier weg gevallen. Thans staat de Koningin op het punt bin nen te rijden voor een rouwbezoek. En de jongetjes worden voorbereid ophot groote moment van het afnemen van'hun petjes. Zal Zy rijden in auto of open rijtuig? En hoe zal dat alles zijn: de Meeding, hoe groeten, het bewegen, het heele gedragen van dat zoo bijzondere, boog te vereeren Koninklijke, dat onmiddellijk Zijn intrée zal doen in het dorp? En eenige minuten nadat de trein is voorgereden, terwijl mannen en vrouwen mij nog op geaompton toon staan te vertellen over de laatste worsteling van verdronkenen: over het afscheid, dat do opva renden van één der scheepjes reeds van elkander genomen hadden, nadat de kop van hot roer was weggeslagen on zij allen samen waren neerge hurkt in het stuurlooze vaartuig, dat reddeloos aan den hevigen wind en de golven scheen prijsgegeven, tot, als een wonder, toen nog redding kwam; over rauwe leven der zee, dat velen van deze kerels mét hun harten van goud uiterlijk verruwt; over het verraderlijke van de zee, die 's morgens bij het uitvaren vredig kan zijn tals een spiegel en in enkele minuten het verderfelijke, ontembare élé ment, dat niet meer te ontvluchten is... gaat plotse ling een beweging door de rij, de hoofden worden ontbloot en ginds aan het eind van de straat ver schijnt wandelend, naast den commissaris der Ko ningin, over fïe hobbelige keien, gekleed zooals iedere vrouw gekleed zou kunnen gaan, rustig groe tend met stillen ernst tusschen de rijen der dood stille visschersmenschen, de^ eerste vrouw van Ne derland: Koningin Wilhelmina. Zy gaat de straat af tot aan het huis waar de eenige geredde van één der scheepjes met versplinterd been te bed Kort. Rustig, zooals een zeer goede kennis een huis be zoekt. ,waar hij veel lijden weet, treedt Zij over de vervolooze houten stoep het huis binnen. Zi» blijft er eenige minuten, die heel lang schij nen en gaat dan op "dezelfde rustige wyze, tus- schon de rijen der zwijgende menschen door, de hui zen bezoeken van de gezinnen der omgekomenen. Ik ken Zeeland' en zijn volk. Ik ken oo Arnemui den en zijn bevolking, maar zoo als nu, heb ik het nooit gezien. De vrouwen, aangedaan en met tranen in de oogron, staren elkaar met stomme ver- 6azing aan: Dit is het nooit grodroomd©: de ko ningin, wandelend op deze kei-m, zoekend naar een huisdeur, met dezen ernst, met dezen eenvoud. Een oude visscher met verweerd gezicht, gebogen neus. sterke oogen, harde mondhoeken staat vol eerbied, met de oude versloten muts in beide han den voor het lijf, te kijken naar deze loopend* vrouw, die in eiken trek van haar gelaat verraadts dat zii dit volk, in dit nest van watergeuzen, mot zijn grove leed begrijpt en lief heeft Dit slaat hem, hier biedt geen vezel in zijn stugge, stoere, vry heidsbegeerige wezen weerstand. Deze eenvoud. En overal steken groen'es de hooi den bijeen en spreken op gedompten 'toon over fl eer voor het dorp en dat het toch geen kl«-inigheid is zoo'n mensoh in je eenvoudige yj^-Wshuis me4 je visscheremanieren en j<- vi«seh'M-daa! t» moeten ontvangen. Maar 't bv-h «,.r t- ">•- want telkens en telkens en telkens weer gaat het over dien eenvoud, dien Koninklijken §envoud. Na afoop van 1de bezoeken wandelde d© Koningin weer op dezelfde wijze naar het station, schuchtel klonk een „dat 'a Heeren zegren op U daal' onddf het voorbijgaan, terwijl zij heel oven langzaam stil hield; de trein werd opgezocht, hij zetto zich in beweging onder een flauw hoera van jongens op hekken, in boom en en palen, en wuivend ver dween Koningin Wilhelmina. En weer keken de verzamelde mannen en vrouwen èlkaar aanstom vorbaasd over dezen eenvoud, en wanneer zij* met hun breinen, die nooit formuleeren, een naam had don moeten vinden, dan zou het slechts oen omzet ting zijn geworden van dien van den grooton Zwij ger: Moeder dos Vaderlands. Met allen eerbied voor alles en ieder houd ik vol, dat dit het hoogtepunt was. Zelfs d© indrukwekken de betooging in November 1918 op het "Malieveld trof mij minder dan dit, al zijn natuurlijk overi gens deze momenten onvergelijkelijk. Öp de straten, voor do deuren, en langzamerhand in de huizen gingen de gesprekken voort. Een gastvrij visscher met sterken kop, klare stom en hot beeldend vermogen in zijn verteltrant, waarin zee lieden van^ allerlei soort zoo sterk plegen te zijn, vertelde mij van de gevaren van zyn beroep van de onrust oer vrouwen bij noodweer, van de onder ruwheid verborgen vrees, die na zoo'n ramp toch wel leeft in de mannen. In hot donker vervaagde langzamerhand zijn mooi-golijnde kop en aan het eind van zijn verhaal Monk zijn sterke stem: ,.,Ja, op den duur word je door dat loven allemaal rauwe, onbezonnen korels, maar wat oen eenvoud hé, wat oen eenvoud voor zoo'n monsch." TUSSCHEN DE BUFFERS. Te Bodegraven is Zaterdag bij het rangeeren zekere R. op het spoorwegemplacement aldaar, tusschen de buffers van twee wagons geraakt. Met ernstige ver wondingen is de man naar het ziekenhuis te Lei den vervoerd. DE LANDGOEDEREN. Nadat nog pas „het slot te Zeist" in handen eener bouwmaatschappij is overgegaan (ad f185000) komt binnen enkele dagen een ander Stichtsch buiten on der den hamer; een van de grootste der provincie „Prins Hendrik-oord", gelegen aan do wegen van Zeist naar Baarn en de Vuursche. Uit de omstandig heid dat het mooie complex in 80 perceelen zal wor den geveild, kan worden afgeleid, dat hier wederom een stuk natuurschoon aan bouwondernemingen wordt afgestaan. AUTO GESTOLEN. Zondagavond laat is te Valkenswaard een brutale diefstal gepleegd. Een auto, merk Essex, stond voor de deur van Hotel du Commerce aldaar. Terwijl de chauffeur even binnen was, werd de auto door twee onbekende heeren in gang gezet, waarna zij in ra zende vaart er mee wegreden, in de richting van Eindhoven. De politie te Eindhoven had de verschil lende grenskantoren gewaarschuwd om de dieven te achterhalen, doch tevergeefs. Maandagmorgen kwam uit -Zundert, bij de Belgische grens, bericht binnen, dat de auto daar onbeheerd langs den weg was go- vonden. De dieven hadden waarschijnlijk geen kans gezien, met hun buit de grens over te komen. TER WAARSCHUWING. Het scheelde niet veel, obij de enorme drukte van Zondag had de zee op de badplaats Kijkduin offers geëischt. Omstreeks 3 uur zag de heer Flier, comman dant van de zwemvereeniging De Haagsche Water ratten, dat' een heer en dame in hoogst gevaarlijk water waren gekomen bij een golfbreker. Toen aan zijn fluitseinen geen gevolg werd gegeven, kwamen zijn mannen terstond met reddingstoestellen aanloo- pen. Een tros werd hen toegeworpen, die zij grepen en toen kon men met stok en beugel hen spoedig op het droge brengem Het bleek toen, dat de onvoor- zichte zwemmers zich met een autoband aaneenge bonden haddon. Om half vijf hoorde een heer, die bij het hoofd, aan het zwemmen was, kinderen om hulp roepen. Toen hij er heen zwom, bleken het zijn eigen kin deren te zyn, die door het water plasten langs het hoofd en zich toen door de zee voelden meegetrokken. Zij klemden zich zoo vast aan hun vader, dat deze niet kon zwemmen en in groot gevaar kwam. Andere baders gaven toen elkaar de hand, vormden een ke ten en wisten hem zoo te grijpen. Door De Waterrat ten werden de talrijke wonden verbonden, die hij door de steenen van den golfbreker gekregen had.. Zaterdagmiddag moest de heer Meijer, de directeur van het zeebad tot tweemaal toe een zwemmer uit zee halen, die in het mui kwam, welke zich daar sinds eenige dagen gevormd heeft en door de zuiging werden meegesleept. Het schijnt wel, dat met Oostelijken wind de zee ge vaarlijk is. Men zij dus gewaarschuwd! WINKEL. 3 Zondag hield» de Postduivenvereonigmg ..Steed4 Verder" een wedvlucht vanaf 's Hertogenbosch, af stand 115 K.M. De vogels werden 's morgens om 8 uur losgelaten. De uitslag was: 1. P. Kort, om 10,57,57 uur terug; 2. P. Kort, om 10.5757 uur terug; 3. Th. de Pree. om 1058,27 uur ■terug; 4. D. v. d. Hulst, om 105054 uur terug; 5. D. v. d. Hulst, om 105954 uur terug: 6. P. Kort, om 11,3.12 uur terug; 7. Th. dc Pree. om 11,16,20 uur te rug; 8. P. Strobbe, om 11.16.21 uur terug; 9. D. A. de Bruin, om 11,22,13 uur terug; 10. P. Strobbe,, om 1125.54 uur terug. Volgende Zondag zal er gevlogen worden van af Weert, afstand 160 K.M. NOORDSCHARWOUDE. Over de- maand Juli bedroeg de aanvoer aan de veiling van den Noorder Marktbond: 3300 K.G. gele nep;4850 K.G. gele kool: 3500 K.G. boonen en peulen; 73.050 bos wortelen, 66.430 K.G. zilvernep. 164.680 K.G. roode kool. 151.350 K.G. witte kool, 7.019.400 K.G. aardappelen; 72.520 bloemkool. De omzet bedroeg f 496.215.52. Id dezelfde maand van het vorig jaar was de omzet f 195541.75. Er blijkt we} uit. hoe de tuin- bouwtoestanden aan den Langendijk zijn verbeterd. CALLANTSOOG. (Politie.) Verloren: Een glad gouden armband. Gevonden: 2 paar'zwart linnen kinderschoentjes. 1 zakkammetje. Tnlirhtinren ter Secretarie. SCHOORL. 01 De Schoorlsche Sportclub heeft tegen Zon1a<? -4 -*'i«rustus verschillende draverijen uitgeschreven

Schager Courant | 1924 | | pagina 1