Aliutti Niens- Mrattitli- Si Laillinhlil AHONIGS WMAIZENA 6Tste Jaargang. No. 748T. Uitgevers t N.V, v.h. TRAPMAN Co., ücbagen EERSTE BLAD. Binnenlandsch Nieuws. HEERLIJK Dinsdag 19 Augustus 1924. SCIlifiR COURANT. Dit blad vorschljnt viermaal por weolc: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zatordag. Bij inzonding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tontifin nog zoovool mogelijk in het oerstnitkomend nummer geplaatst. P09TWEKENINQ No. 23330. INT. TEL! I i»o 20 Prijs por 8 maanden f 1.05. Losse nummers O cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogols f 1.10, lodoro roffol moor 20 cont (bowljsno. inbogropon). Grooto lottors wordon nane plaatsruimte borokond DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. DB AMSTERDAMSCHE BEROEPSBRANDWEER JUBILEERT. Den 15 Augustus bestond de Amsterdamsche brandweer als beroepsbrandweer een halve eeuw. Er heeft zich e en comité uit de Amsterdamsche burgerij gevormd, om dit belangrijke feit feestelijk te berdenken. Dit zal begin September a.9. plaats hebben. Onze lezers zal het wel interesseeren enkele bizon- derheden te vernemen over het beroemde Amster damsche brandweercorps, dat bekend staat om zijn steeds actief en succesvol optreden bij branden, e.d en ook om zijn prachtige moderne inrichting, nu het korps zich opmaakt om het halve eeuwfeest luister rijk te herdenken. In 1863 is het Amsterdamsche brandwezen geor ganiseerd op de volgende grondslagen. Het perso neel bestond, de hoofdlieden inbegrepen, uit 150 vrij willigers, verdeeld over 67 wijkspuiten, 5 schouw- spuiten en 2 stoombrandspuiten. Bij elke wijkspuil waren 2 brandmeesters, 3 pijpvoerders en 12 spuit gasten ingedeeld, die daarvoor een kleine jaarlijk- sche vergoeding ontvingen. Bij brand kreeg het per soneel een uurloon, en bovendien- werd aan de spuit gasten van de twee spuiten, die bet eerst water ga ven. een premie toegekend. Met dat al ging het bij de bediening van het ma teriaal- zoowel als bij de brandblusschlng in het 'al gemeen maar op een gebrekkige wijze toe. Dat de inrichting van de brandweer verbetering behoefde, werd hoe langer hoe meer bij d© autoriteiten een gevestigde overtuiging. In 1870 werden door een ge weldigen brand1 in de Utrechtsche straat zes huizen in de asch gelegd, e n dit is de aanleiding geweest} tot een voorstel .van B. en W. aan den raad1, om over te gaan .tot de oprichting van een beroecpsf- brandweeroorpe, geschoeid op militairen leest, met kazerneering van het personeel. Het voorstel! hield tevens in aankoop van nieuw materieel',tele grafische verbinding van brandweer- en politiesta tions, ©n het plaatsen van "brandschellen op ver schillende punten van de stad Reeds in 1872 heeft de raad daarop den heer P. W. Steenkamp benoeftnd) tot commandant van de op te richten beroepsbrand weer en hem belast met de uitvoering van do daar toe inmiddels vastgestelde verordening. Hij" maakte studiereizen naar een aantal grooto steden in Duitschland, waar reeds een beroepsbrandweer bestond, en bracht daarbij ook een bezoek aan de fabriek van Siemens en Halske te Berlijn, welke daarop met den aanleg van het brandweertelegraaf- net belast is. Op. 15 Augustus 1874 des nachts om 12 uur trad (de beroepsbrandweer, bestaande uit 144 manschappen* onder leiding van den commandant P. W. Steen kamp in functie. Deze manschappen waren pndergebacht in een hoofdwacht aan de Prinsengracht, in een hoofd wacht op de Nieuwmarkt^ (Waaggebouw), in een wacht aan het^ Weesperplein, in een hulpwacht op de N.Z. Kolk, in een hulpwacht in de Rozenstraat m een nulpwacht op den Kadijk, in een post op het Spui, in een post aan de Leidschepoort en in eenl post op de Botermarkt hoek Halvemaansteeg. Het Oenfcraalbureau was in het 'raadhuis onder gebracht. De wachten en posten waren telegrafisch met het Centraal bureau verbonden, en in 123 per ceel en, over de stad verdeeld, waren brandschellen geplaatst. De bespanning en het materieel bestonden uit 10 paarden, 3 stoomspuiten, 2 spuiten getrokken door paarden, 7 spuiten getrokken door manschap pen, 2 personen-wagens getrokken door paardeii benevens het rnxdige reserve-materieel. Men ha'' slechte de beschikking over 15 brandkranen en 7 vloei- of brandputten waaraan water voor liet blu9sehen van brand kon worden onttrokken. In Januari 1875 "werd de drijvende stoomspuit Jan van dor Heyde, die thans nog dienst doet en bij de meeste zware branden zulke schitterende dieen sten heeft bewezen, in dienst gesteld'. Het onderhoud aan het materieel en het schoon houden der gebouwen werd zooveel mogelijk door de manschappen zelf uitgevoerd. Dat de brandweer in die jaren reeds goed was in gericht. bleek uit het feit. dat zij op een in 1876 te Brussel gehouden tentoonstelling, alwaar een ge deelte van het materieel was tentoongesteld, den eersten prijs verwierf. Op 1 Januari 1878 droeg de h*sr Steenkamp, die op zoo schitterende wijze de „randweer had georga niseerd. het commando over aan den heer V. C. Dtjckmeester, die van af de oprichting de betrekking van onder-commandant bekleedde. .ferJai!e,n werd de taak der brandweer voortdurend uitgebreid; de uitbreiding der stad eisch- JViï*af en manschappen. Ook del f in schouwburgen exï. werd een tak van zorg voor de brandweer. Het aantal brandkranen werd reusachtig vergreet i.ï JS?5em jan brand9chellen werd Ingevoerd, aï- h.tivïï r".e 1,echn1ek v°°r praclisch nut bood r?ïV.v.'a,®rmeerinK en wat een vIur in- ïn.ü, br»Pdweer kon bevorderen, werd inge voerd en aangeschaft,. 1S,£yst,Tta®*he brandweer steeds up Ti.Vt.211 bllJkt,wel u't het volgende: h V "nm Jn 1901 deel aan de Internationale vJ^l Vil 7 l?St6lIinp: ,e Bentin, waarbij het dl Ll l. de beptrste orvtersrheiding. ziin- n6frC.n,.door de Keizerin van Duitschland rh to rt. gestelde portretmedailles, verwierf, „en da' 'aar 's de eerste bespan- u S' ladder waarmede een hoogte van tV'iSS. a1°JdJn.hereikt- in dienst gesteld. eerste electrische motorvoertuig, nlwt ül. l0r 1 vervoeren van 5 personen en be. brajdwlêr eer*ma,eriee!' fijn '«'rade bij de nr2!i,i22d;,bellu.itvVan 17 December 1902 is de ver- neel wils 11 yfn brandwezen gewijzigd. Het perso- w».2h..1 40 ""ra uitgebreid en op 318 gebracht, oor het mogelijk werd de manschappen der hoofdwachten het middagmaal thuis te doen gebrui ken. Een nieuwe regeling werd getroffen, waarbij de hezeting der vaar- en voertuigen, de sterkte van het personeel voor verschillende dienstverrich tingen en de kleeding der manschappen werd vast gesteld. Om zoo spoedig mogelijk, bij rook of gas ver stikking hulp te kunnen bieden, werd op de eerst uitrukkende voertuigen der hoofdwachten een zuur stof-apparaat geplaatst. Op 12 Juni 1904 is de 2e drijvende stoomspuit de Jason in dienst gesteld. Tevens is toen aangeschaft een tweede automobiel-voertuig, nl. een koolzuur- spuit met elecrische voortbeweging. Alle schouwburgen zijn in 1904, in verband met de veiligheid voor het publiek, aan een strenge inspec tie van de brandweer onderworpen. Do tooneelen moesten door een brandscherm geheel brandvrij van de zaal zijn gescheiden, terwijl een regenscherm en rookluiken aanwezig moesten zijn. In Mei 1906 is de eerste automobiel-stoomspuit in dienst gesteld. Met de invoering van de electromobielen werden in de verschillende kazernes, voor het laden der batterijen voor deze voertuigen, door eigen perso neel laadstations ingericht. De nieuwe kazerne en het centraal-bureau aan de Nieuwe Achtergracht zijn in gebruik genomen, en het oude Centraal-bureau op het stkdhuis en de kazerne Weesperplein zijn in verband daarmede ver laten in 1909. Aan de nieuwe hoofdwacht werden 7 brandschel- lenkringen aangesloten, met de toestellen in de centrale seinzaal en ingericht naar het Morse-vei ligheidsstelsel, met dubbele Morse-toestellen. Door i dit stelsel werd verkregen, dat. indien 2 brandschel len gelijktijdig worden afgetrokken, de schelteekens daarvan niet in elkaar loopen en dus niet onlees- baar worden, doch het teeken der eene schel op bet j eene, dat der andere op het tweede Morse-toestel, alsmede dat ook bij draadbreuk in den kring, al of i niet met aardgeleiding gepaard gaande, de schei- melding toch ontvangen wordt. vtndeD de kinderen pap ran HONIG'S MAÏZENA. Dit ia niet te verwonderen. Ze is fijn van smaak, voedzaam en toch licht ver teerbaar. Geeft daarom uw kinderen pap van de echte HONIG'S MAÏ ZENA. Let op de sluitzegeis met Bijenkorf. Geleidelijk is daarna het geheele brandschellen-net naar het systeem der veiiigheidsschakeling omge bouwd. De heer C Gordijn Jr„ gepensionneerd 1ste luit- nant der infanterie, werd bij raadsbesluit van 5 Mei 1916 benoemd tot commandant en trad op 1 Juni d.a.v. in functie, welke hij nog steeds bekleedt. Bij raadsbesluit van 18 October 1916 werd de ver ordening op het brandwezen herzien, waarbij de be zoldiging van alle leden van het personeel met pl.m. 20 pet. werd verhoogd. Toen is ook in beginsel besloten tot invoering van de openbare brandschellen over te gaan en een cre- diet van f190.000 toegestaan voor aankoop van nieuw benzine-motormaterieel, ter algemeene moder- ^liseering van het materieel. Door deze modernisee ring kon de dagelijksche sterkte belangrijk worden verminderd, voornamelijk door de onnoodig gewor den koetsiers, machinisten en stokers. Zoo bedroeg de dagelijksche uitruksterkte in 1914 bij een stadsgebied van 4630 H.A. en 609.083 inwo ners, 220 man en in 1923 bij een stadsgebied van 17455 H.A., en 706.194 inwoners, 158 man, alzoo 62 minder. Door do annexatie op 1 Januari 1921 is het bewa kingsgebied der brandweer aanmerkelijk vergroot, zonder dat hiertegenover een uitbreiding van het personeel stond. De vrijwillige brandweren in de voormalige gemeenten Groote IJpolder, Sloterdijk. Osdorp, Sloten (dorp), Zunderdorp, Durgerdarm, Rans- dorp, Holysloot en Oud Nieuwer-Amstel (Kalfjeslaan zijde Amstelveenscheweg) bleven belast met de be waking van dit gebied, terwijl de beroepsbrandweer mede naar alle branden aldaar, die te harer kennis komen, uitrukt. Met verschillende telefoonhouders in het geannexeerde gebied is een overeenkomst aange gaan, waarbij bepaald1 werd, dat deze hun telefoon voor eventueele brandaanzegging beschikbaar zou den stellen In de omgeving werden borden geplaatst, ter voorlichting van de bewoners, hoe te handelen bij brand. Met ingang van 16 Maart 1921 is voor het perso- i neel een 4-ploegendienst ingevoerd, neerkomende on een dienstverband van 84 uren per week. Hiervoor werd het aantal manschappen aanmerkelijk uitge breid en gebracht op 463. Voor de bewaking van het tuindorp in den Noorder IJpolder nabij Oostzaan werd uit de personen, die zich daarvoor aanmelden, een 12-tal vrijwilligers aangenomen. Een aldaar woonachtig beroepsbrand weerman werd met de leiding en Eet toezicht pp het materieel belast», In 1921 deden bij, dé Amsterdamsche brandweer, na langdurige vertraging door den oorlog en de naweeën van dien de'benzine-motorspuiten en ladders haar intrede. Geleidelijk werden 12 groote motorspuiten, 1 tweerwielige motorspuit, 2 motorrijwielen on 4 mo torladders in dienst gesteld!. In 1923 zijn nog in dienst gesteld 2 kleine 2-wie- lige benzine-motorspuiten, bestemd voor de voorma lige gemeenten Ransdorp en Holysloot en een z.g. „Baby" motorspuit, waarvan het gewicht slechts 65 K.G. bedraagt, gemakkelijk door 2 man kan worden gedragen en voor vervoer naar brand geplaatst is in een speciaal geconstrueerden zijspanwagen van een „Indian"-motorrijwiel. 'Dit jaar wordt ,eeü wagen in dienst gesteld, welke te beschouwen is als een vervoerbaar draadloos station. Deze rukt naar branden van beteekenis uit en onderhoudt draadloos eene rechtstreeksche ver binding tuschen de Centrale 'der Brandweer en den hoofdbevelvoerder bij brand. Hierdoor is het moge lijk zoowel op de brandplaats als op de Centrale een verdeeling van het materieel over de stad nauwkeu rig te volgen. ONZE LANDGOEDEREN EN B0S5CHEN. (Ontleend aan de N. R. Crt.) Met ontstellende snelheid volgen in den laatsten tijd de berichten elkaar op, die ons nieuwe bedrei gingen van ons landelijk schoon komen melden. En daarbij gaat het maar niet om de eene of andere fraaie buitenplaats, het een of ander bosch van be perkten omvang, dat men gaarne behouden zag, doch om werkelijk integreerende gedeelten van het Nederlandsche landschapsschoon. Beseft men den ernst van den toestand wel? Wij betwijfelen het. We vreezen, dat men de nuchterheid en de „zakelijkheid" waarmede dergelijke dingen worden opgenomen, zal betreuren, wanneer het onherroepelijk te laat is en het schoon, dat natuur en kunst in voorgaande eeu wen hebben opgebouwd, onheroepelijk is vernie tigd. Reeds werd met een enkel woord de aandacht ge vestigd op den op handen zijnden verkoop van het landgoed „Prins Hendriksoord", welke met de bij- behoorende buitenplaats „Ewijkshoeve" in 82 per- ceelen bereids werd ingezet op f447.000. Thans worde gewezen op het landgoed „de Essen- burg" te Hulshorst bij Harderwijk, dat in September eveneens onder den hamer komt. Het ruim 500 H.A. groote goed wordt geveild „in 169 perceelen, combi naties en generale massa". Als aanbeveling vermeldt de annonce o.a.: „Het landgoed strekt zich uit tot aan de Zuiderzee en wordt geheel doorsneden door de Hierderbeek". Inderdaad betreft het hier een merk waardig en schoon begroeid stuk van onze Veluwe, Dat echter in geen enkel opzicht het intact blijven dezer bezitting in de hand wordt gewerkt, blijkt in- tusschen niet alleen uit de ver doorgevoerde ver kaveling. maar ook uit het feit, dat tusschen de eerste zitting en de finale de boomen (met recht van naasting) afzonderlijk worden verkocht. Er is thans geen Noodboschwet meer om ook maar de fraaiste exemplaren te redden! Werkt reeds en sinds de laatste wijzigingen in onze belastingwetten in nog verhoogde mate onze burgerlijke en civiele wetgeving de versnippering der landgoederen en het verdwijnen der bosschen in de hand, de economische omstandigheden versterken dezen tendenz buitengewoon. Aan dit feit vermag de verhoogde belangstelling in de natuur, zich openbarende in boomplantdagen in excursies onder leiding van bekende natuur kenners, in de zucht van de rijpere jeugd om in onze schoone streken te kampeeren, in de terug naar-het-land-beweging, helaas niets te veranderen. Zelfs wordt de verdwijning der bosschen en de verknipping der landgoederen in „villaparken", waar de opgaande boomen zijn. verdwenen en binnen de beperkte afgerasterde terreinen enkele sterk gedun de dennen, die de vaak leelijke woonka9tjes omgeven de herinnering aan den ouden toestand pogen leven dig te houden, door den trek naar het land, in ver band met de bevolkingstoeneming en de verbeterde verkeersmiddelen, sterk bevorderd. Tal van families, aan wie het nog wel zou conveni. eeren er een buitenplaats op na te houden zijn voor de hooge belastingen uit het land gevlucht, voor an. deren is bezuiniging eisch der omstandigheden. Het wordt hoog tijd, dat de vraag aan de ordewor- de gesteld en tot eene oplossing gebracht: „Is behoud van natuurschoon on speciaal van boschbezit (hier komen natuurlijk ook de economische en klimato logische beteekenis daarvan in het geding) een al gemeen belang, ja dan neen? Thans staan wij voor de vraag: Of het Neder landsche volk en de Nederlandsche regeering hech ten niet aan dat behoud, vinden het althans eene zaak van minder belang, óf men realiseert zich een voudig niet de groote waarden, welke slechts onder openbaar protest van enkele verspreide stemmen, maar tot droefheid en tot oneindige onherstelbare schade van ons geheele volk verloren gaan. Hoe ia het mogelijk, vragen we ons af, dat, waar, jaarlijks en terecht nog tientallen nülliocnon worden uitgegeven voor de verdediging van ona vaderland", de Staat er geen enkelen oent voor over heeft om den luister van het land to handhaven? Hoe is het bestaanbaar, waar van iederen Nederldm der geëischt wordt om, als de nood aan den man komt, ziin leven veil te hebben voor do „erve der vaderen dat aan de andere zijde wordt toegelaten, dat aan die erve hot grofste vandalisme wordt, gepleegd? Men stelle zich eens voor, wanneer b.v. in geval van bezetting van ons land, een vijand het zou hebben bestaan, net Slot van Zeist tè slechten en de boomen er om heen om te hakken. Wellko kro*»t van verontwaardiging zou zyn opgestegen! Men denkt er niet aan oen spoed-wet tot bescher ming onzer monumenten van natuur en kunst aah- hanrig to maken, aan zoodanige wet wordt heelo maal niet gedacht. Het eenige wat mem op dit ge bied heeft zien gebeuren in de laatste jaren is hert buiten werking stellen van een wetgevend pro duct, dat uit hert hier besproken oogpunt absoluut geen beteekenis heeft Evenmin wordt aangestuurd r»r» fv>ne zoodanige wijziging onzer belastingwetten, dat het V-zit van bosschen en landgoederen weer aantrekkelijk, in velo gevallen zelfs mogelijk, wordt gemaakt Het eenige, wat men verneemt, is af en toe een stem in een der Kamers, die de noodzakelijkheid van maatregelen in dee ene of (en) andere richting bepleit en een antwoord van den minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, die wel het verdwijnen van ons landschapsschoon zegt te be treuren, doch er zich overigens met een Jantje van Leiden afmaakt. En in tusschen ziet de rogocring nog wol onder leiding yan een Limburgsch minister-president, waar blijft hidr de bekende liefde van .den Limbur ger voor zijn geboortegrond P kalm toe. dat een Belgische industrieel© onderneming het schoon van den St. Pietersberg, wellicht Liinburg'fl schoonste natuurmonument uit winzucht vernielt. Een enkel op landhonger duidend woord van een' Belgisch bewindsman is voldoende om burgemees ters en andere autoriteiten uit het gehoele land op te roepeen naar Utrecht om daar onder de auspi ciën van regeering en Alg. Ned. Verbond te ge tuigen van den onwrikbar en wil om „Limburg to houden". Wanneer echter Belgische particulieren het schoonste van dit voor Nederland „behouden" Limburg bij scheepsladingen wegvoeren, verroert men geen vin. Inconsequentie, bespottelijk, als zij niet cuep treurig ware. Voert de Nederlandsche regeering, de Nederland sche wetgever, struisvogelpolitiek, dit is slechts mogelijk door de (schijnbare?) onaandoenlijkheid van het Nederlandsche volk. Waarom gaat tegen deze lak8che, onvergeeflijke houding niet één groot, nationaal verzet uit? Waarom blijft het bij geso leerde, weiniguitwerkende protesten? Waarom zwijgt de provinciale en plaatselijke ]>ers, wanneer het sohoon in de omgeving wordt bedreigd, of maakt daarvan slechts met enkele woorden gewag, alsof hier geen levensbelangen op het spel staan van oneindig grooter beteekenis en wijder strekking dan de plaatselijke nieuwtjes, die een groot deel der kolommen vullen? Het Internationaal Stedebóuwcongrefl heeft d© groote urgentie van gewestelijke uitbreidingsplan nen inzonderheid voor Nederland aangetoond. Maar vóór hot tot zoodanige plannen komt. zal veel schoons, dat in hun kader zou moeten blijven be staan, vernietigd pf voor altoos bed'orvon zijn en zoo zal opnieuw het verwijt van aohter de xeitenl aan te loopen den Nederlandsehen wetgever, wan neer hij zich eindelijk eens met deze materie gaat bemoeien, treffen. Het is te hopen, dat de recente verkoop van land goederen den toestand niet moge verslechteren. Toch blijkt, dunkt ons, uit vorenstaande wel vol doende hoe hoog tijd het wordt, dat met inspanning* van alle krachten, waarbij de medewerking van den wetgever wel niet zal kunnen uitblijven, wor de getracht, van ons karakteristiek landschaps schoon te redden, wat er nog te redden valt. Ook ctm niet van tevoren de mogelijkheid van een doeltref fend gewestelijk uitbreidingsplan af to snijden. HEERHUGOWAARD. Zooals we hadden verwacht, is de 17e dezer den heer A. Boekestein tot een onvergetelljken dag ge maakt. Een groot aantal belangstellenden vereenigde zich ten huize van Dr. Spierings, terwijl in de Buurt van verschillenden woningen de driekleur wapperde. Door Dr. Spierings werd de jubilaris op de meest hartelijke wijze toegesproken, waaruit voor ieder was af te leiden, dat de wijze, waarop „Janus" zijn taak opvat, ten hoogste wordt gewaardeerd. Een week rust was den jubilaris reeds toegezegd, doclh om deze genotvol te kunnen doorbrengen, werd bem een enveloppe met inhoud overhandigd. Dokter hoopte nog vele jaren den jubilaris in dienst te mogen hou den, terwijl hi| voor het overhandigen van een meer blijvend aandenken het woord gaf aan Dr. Post. Deze verklaarde er prijs op te stellen dezen dag te hebben kunnen bijwonen en sprak den jubilaris eveneens in hartelijke, waardeerende woorden toe, om hem tenslotte mede namens Dr. Spierings een gou den horloge met inscriptie to overhandigen en daar aan de beste wensdhen toevoegende. Namens familie en buren werd het woord gevoerd door een broer van den jubilaris, n.1. J. Boekestein, waarbij, hem een gouden ketting benevens een zil veren couvert werd overhandigd. Door een der aan wezigen word een woord van dank gericht tot Dr. Spierings voor de gelegenheid den jubilaris te kun nen gelukwenschen. Spr. meende namens de burgerij te spreken, wanneer ook hij den jubilaris nog zeer veel goeds toewenschte. Door mej. Van dor Pol werd in een gedicht allerlei wetenswaardigs ten beste ge geven, terwijl door A. Boekestein, een zuster van den jubilaris, verschillende feiten uit diens leven wer den bezongen. Tijdens de receptie werd van de aanwezigen in dekters tuin een foto genomen. Mede ontving de jubilaris een aantal felicitaties per post. 17 Augustus 1924 zal, dunkt ons, den heer Boekestein nog lang in aangename herinnering blijven. WINKEL. Zondag hield de Postduivenvereniging „Steeds Verder" een wedvlucht vanaf Weert, afstand 160 K.M. Er werd door 22 vogels gevlogen, die om 8 uur wer den losgelaten. De uitslag was als volgt: 1. P Kort 1047.23 terug; 2. Th. de Pree 10.49.48; 3. P. Kort 10.51.23; 4. D. v. d. Hulst 10.52.46; 5. G. Smits 10.52.58 6. Th. de Pree 10.53.50; 7. P. Strobbe 10.53.53 8. P. Kort 10.54.23; 9. P. Kort 10.5730; 10.D. A de Bruin 11.00.58. De voltrende week zal er worden gevlogen vanaf Sittard. afstand 195 K.M. WIER IN GER WAARD. Het perceel van den heer D. Breed aan de Nieuwe- sluis, vroeger een tamelijk druk café,, wordt thans afgebroken. De afbraak en het recht van eeuwig durende erfpacht is gekocht door den heer J. Breed Dz.j terwijl er voor rekening van de heeren C. Breed c.s. een nieuw huis wordt gebouwd, ingericht als verlofzaak. Aangezien dit nieuwe geliouw een heel stuk achteruit wordt gezet, zal het vóór het verkeer een groote verbetering zijn, omdat men daar veel ruimer hoek krijgt. Vanuit den Waardpolder ko mende (en ook omgekeerd), was 't daar toch steeds eenigszins lastig. NIEUWE NIEDORP. Onze gymnastiekvereniging behaalde Zondag op het Turnfeest te Oude Niedorp de volgende prijzen: Marschwedstrijd: 2e prijs; hoogspringen voor dames: le nrijs Ohr. Keetman. 2e prijs A. de Vries, 3e prijs N. Sobers. NIEUWE NIEDORP. Met de Sdhutkermis zal het Kleine Tooneel van Noordscharwoude in de Prins Maurits opvoeren „De Suikerfreule". Dat belooft een mooien avond.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1