TWEEDE BLAD, Btnnenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. Dinsdag 26 Auguslus 1924. ü7sle Jaargang. No. 7491. DE BEMALING VAN „DE 8CHEHMEER". Hoofdingelanden van' den Polder „De Schermeer hebben besloten tot machinale bemaling over te Kaan. Deze zal electrisch geschieden en de verande ring zal bij gedeelten plaats vinden. Het Dag. bestuur zal uitmaken welk dieel het eerst in aanmerking komt en dan een vergadering van Hoofdingelanden bijeenroepen. De molens van „De Schermer" zullen dus se ("Ces sie vel ijk verdwijnen. Een groot verlies voor ons landschapsschoon 1 SALARISVERLAGING. B. en W. van Purmerend willen de salarissen1 van ambtenaren en1 werklieden met ingang van 1 Ja nuari 1925 verlagen; deze salarissen waren 1 Janua ri 1921 verhoogd. De salarisverlaging zou dan va- rieeren van f100 tot) f 175 per jaar. B. en W. hebben oen dergelijk voorstel aan de bedrijfscommissiën gezonden om advies. DE VERDUISTERINGEN AAN DE BOAZBANK TE ZEIST. Zaterdag zijn de drie arrestanten aangehouden in verband met. do verduisteringen aan de Boazbank te Zeist, maar Utrecht overgebracht en ter beschikking van d;en Officier van Justitie gesteld. Het onderzoek door de Zeister politie heeft aange toond, dat inderdaad de indertijd door den direc teur verduisterde gelden reeds weer waren aange zuiverd door familieleden. De directeur moet dit geld hebben aangewend, voor speculatie met mede weten van zijn bediende, In totaal moet de direc teur zich daartoe indertijd een bedrag van pl.m. f6000 hebben toegeëigend. De bediende moet echter ruim f40.000 hebben verduisterd, wel kbedrag niet weer werd terugge stort, maar aan allerlei werdi uitgegeven. De boe kon, welke de bedieende onder zijn berusting had, werden1 dadelijk na de arrestatie door de politie in beslag genomen, doch het heet, dat de bediende er tovens een oigen administratie op nahield om in. de officieele bescheiden zijn onrechtmatige handelin gen aan de controle te kunnen onttrekken. Naar het heet, werden stortingen deels t!en eigen bate aange wend, en dan voor het gereduceerde bedrag geboekt, terwijl betalingen in de boeken werden genoteerd, verhoogd met het bedrag dat de bediende in» eigen zak deed verdwijnen. Gebleken is, dat hij zijn jonge vrouw wilde ontvangen in een nieuw gebouwd huis, dat hij huurde tegen f800 'sjaars. welke huursom ongeveer overeenkwam met zijn salaris, zoodat hij zich vermoedelijk gedroomd heeft, het weeldeleven- tje ongestoord te kunnen, voortzetten. In de timmermansechuur van den schuonvader werd een prachtige nieuwe inboedel in beslaggeno men en in een viertal autovrachten naar het politie bureau overgebracht, terwijl een nog niet betaald orgel door den handelaar moet zijn weggehaald. Onder de clientèle van de Boazbank behoort ook het Chr. Lyceum te Zeist en hot moeten vooral de lyeeumgelden zijn. die door den bediende ten eigen bate werden aangewend. Het bankbedrijf wordt met het Utrechtsch perso- Deel voortgezet Gebleken is ook, waar het gestolen geld zooal ge bleven'is. Niet alleen dat de kantoorbediende, die dezer dagen in het huwelijk trad, daar groote hoe veelheden huishoudelijke artikelen en luxe voor werpen voor aangeschaft had. maar een groot ge deelte- van het geld zou zijn schoonvader hebben be steed voor een drukkerij, die hij had in zijn huis te IJsselmuiden. Gebleken zou óók zijn, dat hij ver schillende anderen eveneens zou hebben opgelicht. In deze richting wordt thans ijverig gezocht; de jus titie heeft inmiddels de boeken en bescheiden van deze drukkerij in beslag genomen. HET SCHIETEN VAN TAMME EENDEN. In, verschillende Noordhollandsche polders is het gedurende eenige maanden van het jaar verbod om eenden in het polderwater te laten los zwemmen. Dit wordt gedaan om te voorkomen dat de eendien scha de zullen veroorzaken aan de te velde staande ge wassen. Er zijn ook wel polders, waar gedurende het geheele jaar het los zwemmen van» eenden in het polderwater is verboden. En er zijn polderbestu ren die nog strengere maatregelen willen tegen de eenden. Zoo heeft het bestuur van! den polder „De Beets. koog" een bijzondere vergunning weten te krijgen om de eenden welke in het polderwater los zwem. men te schieten. Men zou hier kunnen opmerken, ■dat dan de eendenhouders hun dieren maar moeten vasthouden in de hokken. Doch het is een groot voordeel om de eenden te laten los zwemmen, daar zi.ji veel voedsel in de polderslooten vinden. £ji voor takeenden, die in middien-Noordholland veel ge houden worden, schijnt het los zwemmen vanf de eenden noodig, althans zeer gewenscht te zijn. De eendenhouders hebben daarom groot bezwaar tegen1 het verbod om eenden te laten los zwemmen en na tuurlijk nog meer tegen het schieten van eenden. Wat dit betreft kreeg het bovengenoemde polderbe stuur navolgers. Het bestuur van do Baime Berk hout vroeg ook een bijzondere vergunning om los- zwemmende eenden te mogen schieten. In verband hiermede vroegen de desbetreffende autoriteiten echter inlichtingen aan de Alg. NoonMollandsche Pluimypehoudersvereeniging, welke natuurlijk be zwaar had tegen, zulk een schi'etvereeniging. Daarna is het verzoek van het polderbestuur om advies in handen gesteld aan. den rijksp 1 uimveeteeltconsu- lent vpor Noord-holland, dien heer Van Asperen Ver- vennte, die den1 minister adviseerde om de vergun ning niet te verleenen. En het gevolg is geweest, dat het genoemde ban^ bestuur geen schiet vergunning voor eenden heeft gekregen. MACHINAAL MELKEN. Etrste proefnemingen in de weide. Onder grooten toeloop van belangstellenden weid dezer dagen in het weiland van den heer M. Sikkes te Assendelft een demonstratie gehouden met de Al fa-Lava 1 Melkmachine. Naar schatting een hon derdvijftig veehouders, doctoren en andere weten schappelijke heeren waren- opgekomen, om èn een •melkmachine te zien werken èn waar te nemen hoe t wordt aangelegd, deze machine buiten 't erf, dus mdiden in de wei, aan den arbeid te zetten. Het vraagstuk van 't machinaal melken is niet nieuw. In vroeger jaren zijn in ons land herhaalde lijk pogingen gedaan om d«en melker of de melkster door een machine te vervangen, doch blijvend resul taat werd er niet verkregen. Het schijnt dat, na 't aanbrengen van zeer belang rijke verbeteringen, 't machinaal melken op 't punt staat burgerrecht op de boerderij te verkrijgen. Ten minste, de eerste proefnemer met de verbeterde AlfaXaval, de heer K. Kuperus te Engelum (Fr.) ia vol lof: Hij heeft een proeftijd van 5 maanden ach- Ier den ru* on verklaart ook ln ons blad. ia hierop .LKe*:MeJnda' hlJ «wiuUrd ia, dat de machi ne Inderdaad den menschenarbeld zoo Koed als ge heel zal overbodig maken bij bet melken, 't u..?48 du3 van de Alfa-Laval een goede roep door i tand gegaan; vandaar ongetwijfeld t drukke be zoek van hedenmiddag. Do algemeen® indruk wna deze, dat de koeten het aanrrigen en aanzetten der machine volkomen rustig aanvaarden; we zagen er, die onder 't melken heel kalmpjes 6tonden te her kauwen. Merken we nu nog op, dat zij eerst 9edert enkele dagen met do machine in aanraking zijn geweest, dan kunnen we daaruit de conclusie trek- i ken, dat de koeien 't machinaal melken acceptee- ren, dat zij er geen enkel bezwaar tegen hebben. I Of er „schoon" wordt uitgemolken? I Niet geheel; na verwijdering der machine wordt i met de handen nog kort nagemolken; men schat die hoeveelheid op een 1/8 L per koe. Deze melk wordt afzonderlijk vergaard en niet in' den handel gebracht. Het plaatsen van de machines met pomp in de wei, ging hier zeer gemakkelijk, omdat men in Assen- j delft over olectriciteit beschikt, en dus een quaes- tie van aansluiting is. De wagen, waarin ook de j melkbussen zijn opgeborgen wordt in de wei gereden, de koeien worden „opgehaald" en aam den wagen vastgebonden, acht tegelijk, de aansluiting tot stond gebracht, en het melken begint. Waar geen electriciteit is aan te wenden, kan een benztne-motor de drijfkracht leveren voor de va- cuumpomp. Inderdaad, alles liep uitstekend van stapel. Het trof ons vooral, hoe buitengewoon kalm de koeien waren; ze trokken zich blijkbaar van 't zeer drukke bezoek niets aan. Zoolang 't voldoende licht is in de wel, kan 't'ma chinaal melken vlug en ongestoord afloopen: Iets anders is 't, hoe 't zal gaan in 't vroege voorjaar en in 't najaar, als de melkers 's morgens in t donker vaak met slecht weer hun werk moeten ver. richten. Maar dat is een vraagstuk, dat ook wei zal worden opgelost; tem minste, dat lijkt ons zoo toe. Met de melkmachine wordrt/ vlug werk geleverd; I omdat de melkknecht niet met de 'handen aan de j spenen komt en de melk door de gummislangen naai- de bussen loopt, wordt de melk' volkomen hy giënisch gewonnen. NIET OP ZONDAG. De Gemeenteraad van Medemblik heeft het melk- v enten op Zondag verboden. STRIJD TE WACHTENI De Algem. Nederl. Mijnwerkersbond heeft een brief tot de contractcommissie voor do mijnindu strie gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen de voorgestelde loonregeling in het mijnbedrijf en de voorstellen van. de directie onaannemelijk worden genoemd. De bond dringt er op aan. dat de loonre geling gehandhaafd blijft en verzekert de voorstellen niet te zullen aanvaarden. Verzocht wordt om tij dige toezending van de bedrijfsresultaten. DE INBRAAK TE KAMPEN. Naar aanleiding van de arrestatie van drie nieuwe verdachten, die betrokken zouden zijn geweest bij de inbraak in het correspondentschap van de Ne- derlandsche Bank te Kampen, vermeldt de „Tel." nog enkele bijzonderheden. Gearresteerd zijn Willem Nadort, Jan Goseling en Goudsmit. De laatste schijnt de hoofdschuldige te zijn. Aanvankelijk was B. Westerbaan als zoodanig aangewezen. Deze is, zooals men zich zal herinneren, door de Zwolsche rechtbank, tegelijk met twee an- dere verdachten, vrijgesproken. Zij zijn echter niet in vrijheid gesteld. Van de thans gearresteerden zou Goseling het in. I brekersmateriaal hebben geleverd. Het is voorts gebleken, dat een paar verdachten van Kampen ook betrokken ziin geweest bij; een dief. I stal van een postzegelverzameling ter waarde van l ruim f 1500, verleden jaar tijdens de jubileumfeesten gepleegd. De verzameling is gedeeltelijk opgespoord. De airestanten zijn ter beschikking van de justitie te Zwolle gestelo. NOODLOTTIGE VAL. Een knaapje uit Helder, dat bij zijn grootvader te Grootebroek logeerde, viel uit een boom. Do dood trad- onmiddellijk in. DE STRIJD MET EEN BRANDKAST. Vrijdagnacht is te Bergen op Zoom gepoogd de brandkast in het kantoor van den R.K. Boerenbond te forceeren. Nadat de inbrekers door middel van loopers de gebouwen waren binnengekomen, heb ben zij eerst alle ramen zorgvuldig afgesloten met kleeden en kantoorjassen, zoodat men van buiten de vuurgloed» niet zou bemerken, die £e autogenische laschapparaat, waarmede zij „werkten", veroor zaakten. Als voorzorgmaatregel tegen' brand wierpen do onverlaten een hoeveelheid zand onder de Lips- i brandkast. Toen de bovenste lagen der' kast waren doorgebrand, liep het gloeiende staal tusschen het slot. Bemerkend, dat de brandkast langs dezen weg niet te openen was, hebben de inbrekers toen ge tracht de> kast te laten duikelen. Ook dit mocht èiiet gelukken, daar de kast in een muur was gebouwd, i Slechts een klein bedrag aan geld, dat in een busje geborgen was werd meegenomen. Naar wij I vernemen was er in de brandkast circa f 10.000 aan- wezig. Verschillende vingerafdrukken zijn door de politie genomen. Dit is reeds de derde poging tot in braak in den tijd van één maand. Tel. UIT DE CARTONINDUSTRIE. In de provincie Groningen zijn de besturen der i cartonfabrieken in de jaarvergaderingen van aandeel houders uitgekomen met prijzen voor het stroo en deze zijn zeer verschillend. Per 1000 Kg. betaalt Union te Oude Pekela 119. De Toekomst te I Scheemdermeer f27.50, De Vrijheid te Veendam f29 en De Dolland- te N.-Schans zelfs f29.36. Intusschen zijn.' de cartonbewerkers met eischen gekomen: Een hooger weekloon dan f 23 (gemiddeld), I vacantiedagen met behoud van loon en loonsuitkee- ring bij ziekte. Men meldt, dat de Vereeniging van fabrikanten deze eischen niet inwilligt ONDER DEN TREIN. Vrijdagmiddag is te Schoonhoven een ongeluk gebeurd. De gebroeders Maatkamp uit Rotterdam hadden de fruitveiling alhier bezocht en wilden met den trein van 3 u. 22 m. weer huiswaarts keeren. De trein was reeds in beweging, toen zij toch probeer den'op het achterbalcon van den laatsten personen wagen te springen. J. Maatkamp sprong mis en wendt door den goederenwagen over het linkerbeen gereden, dat beneden de knie totaal werd verbrij zeld. Ook aan het rechterbeen en het hoofd werd hij verwond. Na verhonden te zijn, is M. per auto naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. PLANNEN VOOR EEN BADINRICHTING, In een vergadering van het Witte Kruis te Edam, werd aan het bestuur machtiging verleend om te trachten de benoodigde gelden bij elkaar te krijgen voor het bouwen van een badinrichting voor dou che- en kuipbaden. Volgens de bedoeling zal in het badhuis tevens het magazijn der Witte Kruis-artikelen en eene woning vcor den magazijnmeester-concierge badhuis ge vestigd worden. Een deel van het noodige kapitaal la reeds aan geboden onder hypothecair verband. Voor het res- teerende zal een obligatie-leening worden aange- i gaan. GEBED IN DEN RAAD. I In den gemeenteraad van Nleuwpoort werd een I voorstel ingediend om de vergaderingen van den Raad met dankgebed te beëindigen. Met 4 tegen 3 stemmen werd dat voorstel verworpen. De gemeenteraad is rechtseh. DANK U WEL. Een schilder vond dezer dagén op den weg tus schen Sloten en Balk (Friesl.) een portefeuille met f30.000. Hij ontving van den eigenaar een bedankje. HOOGWOUD. Ind e jL gehouden vergadering van de korfbal club U.B.I. lhier zijn benoemd tot le en 2de secretaris de dames M. Benit en Jannetje Appel, beiden wonende alhier. Verder werd besloten liet Algemeen Sportblad (,,'t Groentje") als officieel orgaan aan te nemen en de korfbalclub üpenstein van Ilpondam uit te noodigen om alhier op Zondag 21 September a s. een wedstrijd te komen spelen tegen U.D.L, waarvoor door deze laatste een prijs beschikbaar gesteld Jg voor de winnende part®. Omdat de competitie 7 September a.s. begint zal aan den Noordnollandgehen Korfbal bond gevraagd worden vergunning tot het houden van dezen wed strijd op het alhier bestaande gemeentelijk sport terrein. Door bedanken van Nic. de Vries als Voorzitter van de Korfbalclub U.D.I. zal de heer S. Koorn Pa., rijwielhandelaar alhier, deze functie tijdelijk waar nemen. - HOOGWOUD. De loting der ingeschrevenen der lichting 1925 dezer gemeente zal worden gehouden op Donder dag 11 September a.s., voorm. half elf te Winkel in net gymnastieklokaal der O.L. school. - DIRKSHORN. Op 1 September a.s. staat den liefhebbers van muziek weder wat schoons te wachten. Al*Jan zal nl. de bekende organist, de heer Jan Zwart, op het mooie orgel in de Nea. Herv. Kerk alhier, weder een concert geven, bq welke gelé- genheid o.a. variaties op bekende melodieën ten gohoore zullen worden gebracht pp 'de bekende on navolgbare Wijze van dézen musicus. - BROEK OP LANGENDIJK. Ds. J. Jakema te Rinsumageeet heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangenomen. VERDRONKEN. Te Emmerik is het 9-jarig zoontje van <ien Neder landse hen schipper De Groof van zijn schip ln den Rijn gevallen en verdronken. Zijn vader, die hem ter redding in het water nasprong, verdween mede in de diepte. Het vorig jaar was reeds een 15->jarige zoon van denzelfden schipper in den Rijn verdron ken. HET STERVENDE CONSTANTTNOPEL Wij vermeldden onlangs eene correspondentie, waarin verteld werd van den krassen maatregel, om alle Grieken uit het Turksche Rijk te doen ver huizen naar Grieksch gebied, en daartegenover alle Turken uit Griekenland naar Turkije. Honderdduizenden gezinnen zijn als gevolg daar van van hun hof verdreven en moesten in een vreemd vaderland zich opnieuw een bestaan ver overen. Van welk een ver-strekkende beteekenis dit paar denmiddel i9 geweest, blijkt uit het feit, dat de vroegere Turksche hoofdstad Constantinopel, een we reldstad met eenige honderdduizenden inwoners, haar ondergang nabij' is. Een briefschrijver vertelt hiervan in het Hdbld. onder het 'bovenstaande op- schrifi: Zelia !n de ergste oorlogsdagen vertoonde Konstan- tinopel niet zulk een treurig beeld als tljans in het tweede jaar van de zegevierende Turksche republiek. Het huidige Kon9tantinope! is een doode stad. De Gouden Hoorn is verlaten. Enkele onttakelde oude oorlogsschepen en zeilschepen wiegen zich op de golven, maar ]angs de groote kaden ziet men slechts zelden een stoomboot aanleggen. De elndelooze ma gazijnen en opslagplaatsen van Galata ezi Stamboel zijn leeg, zelfs d'e ratten trekken weg, omdat zij geen voedsel meer vinden. Leege straten vindt de wan delaar, die oude herinneringen wil komen opfris- schen. De duizenden handelskantoren zijn gesloten. Ruim 600.000 personen hebben sinds den intocht van de zegevierende troepen van Kemal, Konstanti- nopel moeten verlaten. Al de honderdduizenden Grieken, Armeniërs en Levantijnen, in wier handen do geheele- handel berustte, zijn uit de stad verdre ven. In politiek opzicht is dat misschien voor Tur kije een voordeel, in economisch opzicht was het voor Konstantinopel zelfmoord en voor het overige Turkije een zware slag. Konstantinopel is thans ze- ker de eenige stad, waar geen woningnood heerscht. Ei staan duizenden huizen leeg. Men zou meenen dat in zulk een achteruitgaande stad "het leven heel goedkoop zou zijn, maar het tegendeel is waar. Hoe armer de stad werd en hoe meer de handel verdween, des te meer gingen do prijzen in de hoogte, mede in verband met den on voldoenden toevoer. Door Anatolië wordt Konstanti nopel geboycot. Angora doet al het mogelijke ten einde Konstantinopel te dooden, de stad den toevoer af te sluiten. De voorziening van uit Europa onder bindt groote moeilijkheden. Het scheepsverkeer is ge ring en de vrachten zijn tamelijk hoog. De sjouwers zijn buitengewoon duur. Een blad heeft uitgerekend, dat een hoeveelheid koopwaar, waarvan het transport van New York zeven Turksche Ponden kost, aan ontschepen en, vervoer naar de magazijnen van Galata 16 T. P. kost. De regeering heeft zich ge noodzaakt gezien op dringend verzoek van het stadsbestuur de tarieven van de sjouwers vast te stellen. Dat was opzichzelf een moedige daad, want de vereenisring der sjouwers is met die der vrijwilli ge brandweer de machtigste organisatie van de vroegere hoofdstad. Zij hebben in de geschiedenis van de stad steeds een groote rol gespeeld en de sultaps poogden altijd deze vereenigingen te vriend te houden. Had de regeering te Konstantinopel ge zeteld, dan zou zij zich waarschijnlijk nog wel eens tweemaal bedacht hebben; thans echter i9 zij buiten schot en kan gemakkelijk strenge verordeningen af kondigen. Een andere vraag is of de maatregel ook toepassing zal vindon. Het is geen wonder, dat deze ondergaande stad voor de nationalistische regeering geen groote geest drift gevoelt. De oppositie tegen de regeering. ze telt in hoofdzaak te Konstantinopel en de partij „Eenheid en Vooruitgang", welke Kemal pasja c.s. in Angora in het parlement fcpst rijden, arbeidt in Konstantinopel met de eude middelen om tegelege- nortijd haar actio tegen de revolutionnairen van An gora vanuit Konstantinopel te kunnen organisee- ren. Konstantinopel en Broessa zijn het middelpunt van de contrarevolutie. De verdreven Kalief telt hier nog talrijke aanhangers en de laatste opstand in het vilajet Broessa, een soort proefmobilisatie, toon de duidelijk aan, dat in het bijzonder de geestelijk heid zonder uitzondering tegen de regeering te» Angora gekant is en nog vasthoudt .aan het Huis Osman. Wel werd de leider van den opstand te rechtgesteld, maar daarmede is de contrarevolution aire beweging nog allerminst te niet gedaan. Men schijnt ook in Angora wel te voelen, dat de opheffing van het kalifaat een groote politieke fout was; maar dit inricht komt te laat en veel van de behaalde politieke -winst is weer verspeeld. Het minst nog heeft de roem van Moestafa Kemal geleden. Maar wat, als deze verdwenen is? Met de verschillende stroomingen voor en tegen Angora hangt ook de vraag samen waarom de kei zerlijke schatten niet in het algemeen belang wor den gebruikt. Zij bedragen 400 millioen Turksche Ponden, bestaan uit een massa juweelen, diademen, het Zwaard van Mohammed enz. en bevinden zich tegenwooixlig te Angora. In de najaarsritting van het parlement zal de vraag besproken worden. De nationalistische kranten bepleiten allen den verkoop ervan. De nationalisten hopen n.l., dat zij met do opbrengst alle politieke en economische moeilijk heden zullen overwinnen, terwijl de opposdtie de schat wil bewaren tot den tijd, dat zij zelf weer het heft in handen heeft. EEN GEVAARLIJKE STAKING. In Londen is sinds eenigen tijd een staking aan den gang van de kruiers van Covcnt Garden, Covent Garden (beteekent: Overdekte tuin) is de groote groenten- en fruithal van Londen en het is te begrij pen, dat deze staking een fatalen invloed kan heb ben op de voorziening van groenten en fruit der mil- licenen bevolking van Londen. De staking heeft nu weer een ernstige uitbreiding gekregen. De patroons hebben n.l. geweigerd in te gaan op een voorstel van den vakbond der kruiers, dat er een samenkomst zou worden gehouden van beide partijen onder leiding van een onpartijdigen voorzitter. De vakbond overweegt nu bet stopzetten van allen een voer van groenten en vruchten over het Kapoal. Hiervoor heeft de Nationale Bond van Spoorwegper soneel zoo noodig zijne medewerking toegezegd. Zelfs zullen waarschijnlijk ook de "havenarbeiders en de arbeiders die de hijsebkranen s.d. bedienen, zich solidair verkliyren. Nog een stapje verder en Londen wordt dua op nieuw geplaagd door een omvangrijke staking. Tot dusver is de wereldstad nog voorzien van voldoende fruit en groenten, schrijven de bladen. VACANTIE. President Coolidge neemt wat vacantie op de boer derij van zijn vader bij Plymouth, in den staat Ver- mont. Zoo'n vacantie is in vele opzichten voor een president van de V. St. een aardige tijdpasseering. Coolidge is b.v. erg knap in het bijeenjiarken van het hooi. Dezer dagen was hij, gekleed in een dag- loonerskiel uit één stuk, Juist bezig met het hooi- harken toen drie vrienden van den president in een auto voorreden. Het waren Edison, Henry Ford en de millionnair Harvey Firestone een fabrikant van auto-banden. De drie heeren gingen kampeeren op een der Duizend Eilanden in de St. Lawrence. Het was de eerste maal, dat Ford en Coolidge elkaar na de campagne voor de candidatuur ontmoetten. Er werd noch over de binnenlandsche noch over do buitenlandsche politiek gepraat. Wel vond Ford „dat Coolidge een verduiveld pientere kerel is", maar dat was omdat de president zoo handig de pennen voob het ophouden van een tent kan inslaan. Cooligde leidde de gasten rond op do hoeve en liet hun de akkers, de beesten, de stallen en het woonhuis zien. Toen vertrok het drietal weer em Cooligde ging opnieuw aan het hooien. Tot slot be gaf hij zich naar de abornboomen op't goed om sui kersap af te tappen, want daar was hij als kind zoo dol op. Zou dit Idyllische veriaaaltje misschien moeten dienen* voor wat populariteit van den President met het oog op de aanstaande verkiezingen? 50-JARIG BESTAAN DER WERELDPOSTVER- EENIGING. Naar aanleiding van de 50-jarige herdenking van de stichting der Wereldpostvereeniging ie Bern op 9 October 1874, heeft het Internationaal bureel dier vereeniging 'n groot, royaal uitgevoerd herdenkings- boekwork uitgegeven. Het geeft in een zestiental hoofdstukken een duide lijk overzicht van de op de verschillende postcon- gressen en postconferentie9 bereikte resultaten. Tot aan het postcongres te Madrid in 1920 voerden alle vorige congressen en conferentie» tot een geleidelijke vermindering van de tarieven qp rechten. Het uni forme internationale port was>, op eenige toegestane uitzonderingen aan kleine buiten-Europeesche lan den na, bereikt. Als gevolg van den wereldoorlog kon dit uniforme port niet meer gehandhaafd wor den en thans heerscht er in dit opzicht in de ver schillende landen, binnen bepaalde grenzen, de meest mogelijke verscheidenheid. Het thans te Stockholm vergaderde postcongres heeft de wereldpostvereeni ging weer nader tot het uniforme port van 25 cen times voor brieven, 10 centimes voor briefkaarten en 10 centimes per 50 gram voor gedrukte stukken ge bracht. Indien er geen wereldoorlog ware geweest, zou het briefport reeds lang 20 centimes, zoo niet 15 of 10 centimes zijn geweest. Tot de Wereldpostvereeniging behooren thans 100 postadministratiën. Deze wisselden in '22 2,383,658,645 brieven, briefkaarten, gedrukte stukkei», monsters en documenten. De 99 postadministratiën, die hot in ternationaal pakketpostverdrag uitvoeren, wissel den in 1922 36.025.348 postpakketten; de 76 postad ministratiën, die tot de internationale overeenkomst betreffende brieven en doosjes met aangegeven waarde zijn toegetreden, wisselden in 1922 3,268.778 brieven en doosjes met een aangegeven waarde van 1.340,366,112 francs; de 94 postadministratiën, die tot de internationale postwisselovereenkomst zijn toege treden, wisselden in 1922 14.287.314 postwissels tol een bedrag van 1.788.052.276 francs. Het boekwerk is verlucht door een twintig illustra ties. HET 19e RAPPORT VAN MR. ZIMMERMAN. Weenen, 22 Aug. In zijn 19de verslag toont mr. Zimmerman zich- zeer -gereserveerd over den ver, möedelijken gang van zaken op economisch ge bied in de eerstvolgende maanden. Het slot van zijn rapport luidt woordelijk: De toestand van het particulier economisch leven, waarmede men ten volle rekening moet houden, laat geen hoop op een nieuwe stijging in de ont vangsten der openbare inkomsten. Dit fett mag men niet uit het' oog verliezen, als men bij de door den Volkenbondsraad gelaste enquête gaat zoeken* naar de middelen om de begrooting in evenwicht te bren gen en haar te stabiliseeren. EEN OPEN BRIEF VAN REISCH AAN ZIMMER MAN. Weenen, 23 Aug. Een open brief van» Reisch, den president van de Oostenrijksche Nationale Bank aan mr. Zimmerman heeft hier onaangenaam op zien verwekt. Reisch teekent in dien brief verzet aan tegen de kritiek, welke Zimmerman in zijn onlangs verschenen 19e verelag uitoefent op de houding van de Nationale bank. In oen onderhoud met het Wie ner Achtuhrblatt heeft Reisch meegedeeld, dat hij vandaag zijoi ontslag had willen indienen, doch dnt Kienhoeck, de minister van financiën, hem verzocht had aan te blijven, waarhij hij hem toestond in een -open brief Zimmerman'» beweringen te weerleggen. De Neue Freie Prease en het Wiener Tagblatt be treuren het geschil. Zij zijn van meennig dnt het niet ln het openbaar behandeld had moeten worden, doch bij het aanstaand onderzoek van den afge^ vaardigden van den Volkenbond te Weenen haa kunnen worden beslecht De Tag schrijft, dat de re- ge ering en mr. Zimmerman hetzelfde doel hebben en eensgezind daar op af moeten gaan. DE VERMOEDELIJKE MOORDENAARS VAN ERZBERGER. Weenen, 23 Aug. Naar de „Neue Freie Presse" uit Boedapest verneemt, werd Fömter vanmorgen met de beide naar Boedapest gezonden criminalis ten geconfronteerd. Daarbij werd vastgesteld, dat hij inderdaad de moordenaar van Erzberger, namelijk Schulz ia De plaatsvervangend© minister-president ver klaarde aan de journalisten, dat het nog heolemaal niet zeker is, dat Förster zal worden uitgeleverd. In Hongaarsche regeerlngskringen wil men Schulz asylrecht verleenen. Er is echter ook een strooming, die hem wel wil uitleveren, wanneer <le Duitsche regeering als compensatie de moordienaars van graaf Tisza uitlevert, die, zooals men weet, naar Duitschland zijn gevlucht. De Duitsche criminalisten zullen aan de Honti gaarsche politie verzoeken, ook met de beide andere verdachte Duitschers te worden geconfronteerd, die naar men zich herinnert na door de politie te Boe dapest te zijn verhoord, weer op vrije voeten zijn gelaten, osndat ze zich behoorlijk konden legitimoo- ren. Men gelooft, dat een van beiden, die zich Schneider noemt, in werkelijkheid Tillessen heet. STORM IN ENGELAND. Tengevolge van de stormen van de laatste dagen is oen deel van Bristol oridergeloopen. In sommige huizen in de buiten-wijken staat het water tot de eer-, ste verdieping. Huisraad en piano's drijven op dë golven „als wrakstukken' op zee." Te Stapleton is een jongen van 8 jaar bij het ba den in de rivier door den stroom meegesleurd en j verzwolgen. Ook op de tentoonstelling te Wembley heeft de regen schade aangericht. In de muziekafdeeling wer den verschillende instrumenten beschadigd. De ZuicL Afrikaansche vertooning in! het stadion moest wor den uitgesteld, de „Zoeloes" werden door den regen blank geschuurd. Voor verschillende paviljoens stoü den mannen blootvoets gereed om de dames over het ondereloopen tereni naar droge plekken te dra gen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5