Raad Pellen. ZELDZAAM ONGEVAL. Te Tavis'tock (Devonahire, Engeland) heeft rich een bijzonder zeldzaam ongeval voorgedaan, dat bovendien boven verwachting goed is afgeloopen. Toen de slachter Harold Chavo in een slachthuis ini genoemde plaats aan 't werk was, werd hij door een woedenden stier aangevallen en. in de lucht ge slingerd. Chavo maakte een soort salto martale, waarbij één zijner voeten aan een van den zolder afhan gend toestel bleef „haken", zoodat de man met het hoofd naar bcnoden kwam te hangen, juist in een kuip met water. Gelukkig slaagde Chave er in, met zijn hoofd uit het water te komen. Intusschen had do stier zichzelf in een touw ver- s:rikt en was aldus voor «enigen tijd onschadelijk gemaakt. Chavo's hulpgeroep deed' tenslotte helpers opda gen, die hem uit zijn' noteligo positie bevrijdden, vóór het woedende dier hom vorder to lijf kon gaan. EEN POLITIEBELASTING. Teneinde gelden to vinden voor den grooten ach- - terstand in het betalen dor politiesoldijen, heeft do regeering te Peking besloten om tijdolijk een politie- Lolusting to heffen, to betalen, door alle eigenaars of huurders van huizen in do stuik Deze belasting bedraagt gemeenlek twintig dollars per maand, maar is voor do kleinere huizen belangrijk minder. Mot het gold hoopt men wat er nog over is van hot vorloopen politiecorps, tevreden to stellen. In tien maanden was geen soldij uitgekeerd; de open bare meening begon vooral te spreken, toen oen agent van politie, uit wanhoop over de armoede van zich en zijn gezin, zelfmoord pleegde bij de woning van den politio-prosident. De veiligheid der Chinee- sche en vreemde inwoners van Peking, werd dan ook reeds langs als zeer onvoldoende beschouwd. DEMPSEY'S NEUS. Een der moest précaire onderdeelen van. de phy. sieke uitrusting eens boksers is diens neus. Di'e zijn neus schendt, schendt zijn aangezicht. En al strekt hot „bloemkool-oor" ook niet tot verhooging van uiterlijk schoon het valt niet zoo in 't oog en ook beroemde mannen als Mozart vertoonden eigenaar- •dige afwijkingen ln dit opzicht. Maar de platgesla gen. Behoeve neus is onherroepelijk. Een beetje onbillijk, gezien het fortuin1 dat de hee- ren met hun sport verdienen, is nu wel, dat Juist de grootste boksers het minst de uitwendige toekenen van hun' bedrijf dragen. Maar verklaarbaar is dit wel zij plegen meer slagen te geven dan te ontvan gen. Ook Dempsey '—•de 'onaantastbare was tot nu toe gewoon, zijn neus ongeschonden te dragen. Zelfs had hij oen' vermeteien wipneus. Nu is al die glo rie heen. Een ongelukkige slag heeft dit lichaams deel dusdanig toegetakeld., dat hij zich onder be handeling van een chirurg heeft gesteld, die nu met vleesch uit het toch al gehavende oor van den kam pioen diens neu9 zal trachten te herstellen Maar Derapsoy zal 8 dagen geduld: moeten héb ben, voordat hij het resultaat dezer restauratie zal aanschouwen. Hij. verdrijft nu den tijd met lezem Moge hem niet in handen vallen Edmond About's roman „Dè neus van den notaris" dien getrouwe le zers van onze feuilletons zich nog wel zullen herin neren en die aanvangt met de omineuze woorden: „Mr. Alfred Lambert was vóór de noodlottige ge beurtenis, welke hem dwong van neus te verande ren, zonder eonigen twijfel do schitterendstoe nota ris vari- Frankrijk MASSA-ONTSLAG BLI DE STAATSSPOORWEG GEN IN INDHk Het „Alg. In.d. DagbL" weet bijzonderheden mede to doelen'omtrent het massa-ontslag on)der hot S.S.- peraoneel, waardoor duizenden mensohen aan] den dijk zijn gezet! Sedert Juli 1922. het tijdstip waarop de groote ba zuin jgingscainpagjio met kracht werd ingezet zijn bij dezen tak van staatsdienst ontslagen: 300 personen op maandgeld en1 in tijdelijken dienst, die oen organieko betrekking bekleedden, dat wil dus zeggen: in de vaste formatie waren opgenomen; 180 zoogenaamde losse maandjgelders, die nooit een organieke betrekking hebben bekleed en allen tot den Europeeschen landaard behoorden; 2000 man personeel in otplei<ling, zooals stations- assistenten, leerling-toeke naars, leerlingopnemers, enz.; 5000 man behoorendo tot het zoogenaamde lager benoemd en onbenoemd personeel, zooals inland- sche conducteurs, stokers, wegwerkers, mandoers, enz. Hierbij zij al dadelijk aangeteekend, dat onder de ze laatste categorie ook de stokers zijn begrepen, van do jongste spoorwegstaking, die allen ontslagen worden Voor het overige zij nog vermeld, dat het ontslag van deze 7 tot 8000 man een gevolg genoemd kan worden van verschillende door de regeering voorge schreven maatregelen, die in nog geen twee jaar tijd tot uitvoering moesten worden gebracht IN GRIEKENLAND STEEDS ONRUST. Do politieke onrust is in Griekenland maar niet van de lucht Nu was er weer een muiterij op de vloot tegen de thans aan 't bewind zijnde Regeering, en deze muiterij nam bedenkelijke vormen aan. Door tusschenkomst van den admiraal der vloot Hadji- kyriakos, is het geval met een sisser afgeloopen. De muiters hebben het hoofd in den schoot gelegd en besloten gevolg te geven aan bet regeeringsbevel dat de vloot naar haar basJs terugToept. De roden van de ernstige insubordinatie was vrij onbeduidend; ze lag in het besluit van de regeering om de marineofficieren, enkele maanden geleden ontslagen omdat zij het afireden van den minister van marine eischten welk optreden toen tot hot ontslag van het kabinet Papanastasioe heeft geleld in hun ambt te herstellen. Tegen dat besluit kwam kapitein Kolialexis, de commandant van do Averof, die bij zijn officieren en manschappen en bij die van de Lemnos steun vond, in verzot Kolialexis sloeg een zeer hoogen toon aan, verklaarde do huidige re geering niet te erkennen, en een andere in haar plaats te zullen zetten en weigerde alvast, het bevel, dat de vloot van de manoeuvres terugriep, op te vol gen. Te Athene liepen al geruchten dat het kabinet- Sofoelis, om uit de verelgenheid te raken, plaats zou maken voor een militair bewind met dictatoriale bevoegdheden, doch slecht9 enkele goede woorden van den opperbevelhebber der vloot hebben de mui ters tot rede gebracht. De vraag rijst echter: voor hoe lang? DE DEENSCHE ONTWAPENINGSPLANNEN. Kopenhagen. 23 Augustus. Rorlingske Tidende verneemt, dat in de gisteren gehouden vergadering van het kabinet de voorstellen tot ontwapening, die de minister van verdediging Rasmussen van plan is in de volgende zitting van den Rijksdag in te dienen, formeel zijn goedgekeurd. De voornaamste punten zijn de vervanging van het bestaande leger door oen grenspolitie en do vervanging van de tegenwoordige vloot door een kleine vloot van inspectievaartuigen voor de vischerij en kustwachtbooten. Er zal een kleine luchtmacht worden behouden. Het ministerie) van verdediging wordt afgeschaft. De jaarlijksche kosten worden geschal op ongeveer 11 millioen kro nen plus „wachtgelden" voor de overtollige man- 'schappen van leger en vloot, UIT RUSLAND. Op een ;e St. Petersburg plaats gehad hebbende conferentie Tan) zeelieden heeft l"rotski, volgens een' bericht uit Helsingfors. in een uitvoerige rede gewe zen op de noodzakelijkheid van uitbreiding der Rus sische koopvaardijvloot Allereerst uit een econo misch oogpunt, opdat Rusland althans een gedeelte van de 30 millioen goudroebels, die jaarlijks aan vrachton naar en van Rusland betaald worden, in eigen zak te stekon. Maar ook uit een militair oog punt. want in geval van oorlog zou de handelsvloot aan de oorlogsvloot, grooten steun kunnen vorlee- nen. En dit zal wellicht eerder noodlg zijn dan dooi velen verwacht wordt, wam „niettegenstaande de vredelievende verklaringen van MacDonald en Her. rtot aldus zou Trotskl gezegd hebben hangt een oorlog in de lucht en wij moeten ten allen tijde rekening houden met de mogelijkheid, dat wij on verwachts de EngeLscho en Fransche oorlogsvloot voor onze havens zullen zien." Uit Moskou wordt inmiddels gemeld, dat de raad van volkscommisarissen der sowjet-unie een bedrag van 5 millioen goudroebel voor het bouwen van han delsschepen beschikbaar heeft gesteld en aan de staatsplaimencommiasie opdracht heeft gegeven, een scheepsbouwprogramma voor het jaar 1924—"25 te ontwerpen. (Onlangs werd gemeld, dat de sow_ Jot-regeering besloten had tot uitvoering over een termijn van 5 jaren van een scheepsbouwprogram- ma. dat op een aanvankelijk hooger bedrag kwam te staan: 65 pet ervan' zou reeds 107 millioen roebel kostenl) AUGUSTUSSNEEUW. Was het verleden jaar op 21 Aug. de warmste dag van de zomermaand bij uitnemendheid, dit jaar sneeuwde en donderde het tegelijk lustig in de om geving van Cherbourg en Havre! En waar hot niet sneeuwt, wisselen hagelbuien do Tegenslagen af. Voor de eerste dagen zien do weervoorspellers nog geen verandering! BEETWORTELSUIKER IN ENGELAND. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft Noël Buxton, de F.ngelsche minister van Landbouw, op een verga dering'verklaard, dat de regeering, ten einde, vooral in Norfolk, de teelt van suikerbieten en het bouwen van suikerfabrieken te bevorderen, van plan is, ge durende tien jaar subsidie te verleenen. Aan de iabrikanten zullen 19 shilling, en zes stuivers per centenaar worden gegarandeerd gedurende de eerste vier jaar, dertien shilling gedurende de drie vol gende jaren en zes shilling en zes stuivers voor de volgende drie jaar. een en ander onder voorwaarde, dat de fabrikant aan den verbouwer niet mindor dan vier en veertig shilling per ton betaalt. Zoodoende zou de verbouwer zekerheid hebben, even goed als de fabrikant. Aan veel meer menschen zal werk worden verschaft en het. plan zal aan de arbeiders op het platteland' welvaart brengen. DE ALCOHOLBESTRIJDING IN DE NOORSCHE LANDEN De alcoholbestrijders in de Noorsche landen Zweden, Noorwegen, Denemarken, IJsland, Finland en sedert 1921 ook Estland komen af en toe bijeen om aangelegenheden van gemeenschappelijk belang te bespreken. De laatste bijeenkomst Ja 5—9 Augus tus te Kristiania gehouden. Het congres begon met een groote openbare feest- vergadering, die door den Noorschen minister-pre sident Mowinckel en vier andere leden der nieuwe regeering werd bijgewoond. De heer Mowinckel ver zekerde dat de regeering den wil van het volk zou eerbiedigen en het drankverbod met kracht zou toe passen. Hij wierp het denkbeeld' om den drankhan del te heretellen, zooatB de vorige, doch deswege ten val gebrachte regeering wilde doen om daaruit een bron van inkomsten voor den staat te krijgen, van zich. Er zijn, zoo zei hij, voor een staart andere mid delen om zijn financiën in evenwicht te brengen. 'De voordrachten op het congres gaven een over zicht van den stand der beweging tegen het alcoholis me in de Noorsche landen. Daaruit bleek dat tegen over den stilstand en zelfs achteruitgang der laatste paar jaren een algemeene vooruitgang was te con- stateeron. In het bizonder is allerwegen het opvoe dende werk weer met ijver ter hand genomen en is de (anti) alcoholwetgeving verbeterd. Dit was in Denemarken het geval, waar een nieuwe drankwet 1 Januari 1925 in werking zal treden; in Zweden, waar de periode van verslapping, die na hot onbevre digende resultaat der volksstemming van 1922 in getreden was, tenslotte overwonnen schijnt. In dit land hoeft de overheid eindelijk maatregelen getrof fen tegen den hand over hand toenemenden, smok kelhandel en een strenge wet uitgevaardigd. IJsland heeft zich wel gedwongen gezien aan den druk van Spanje toe te geven om zij' het ook .onder alle mogelijke beperkingen den verkoop van Spaanschen wijn toe te st^an maar do groote meerderheid van het volk blijft het volledige alco holverbod voorstaan. Finland ontmoet bij de uitvoering van zijtn ver- bodswetgevdng nog steeds de grootste moeilijkheden. Het is de regeering wel gelukt de geheime fabricage en den ongeoorloofden verkoop in de apotheken te gen te gaan maar met den smokkelhandel kan dit land het alleen niet klaarspelen. Finland's buren moeten helpen; alleen een internationale regeling met betrekking tot den onwettigen alcoholverkoop kan daar doel treffen. Intusschen wordt in het land een krachtige propaganda gevoerd. De Estlandsche anti-alcoholvereenigingen ontplooien groote werk zaamheid. Zij verheugen zich in den steun van de reireering. zooals het telegram, waarmeo deze het congres te Kristiania begroet heeft, bewijst. Zij Aprak hierin haar levendige sympathie voor die bestrijding van "het alcoholisme uit. VAN COMPIèGNE TOT LONDEN. Wij lezen in „De Tijd": De president der Vereenigde Staten schrijft aan de pers, dat het resultaat der Londenscho conferen tie het belangrijkste succes is, dat sedert den Wa penstilstand werd bereikt. Dit oordeer is ongetwij feld juist en de voldoening", waarmee dit voorloopig aocoord wordt begroet, is dan ook zeer begriji-e- lyk. Het is pen lange lijdensweg geweest van het boech van Gompie «me, waar op 11 November 1918 het wapenafcilstandsverdrag werd onderteekend, naar Londen, waar na, als de voorteekens niet bedriegen, de eerste stap_ op den weg, die naar eén werkelijken vrede voert, is gezet. Te Oompdègne, kwam men overeen, dat Duitsch- land alléén de pchade aan de burgerlijke bevolking der geallieerde landen toegebracht, zou hebben .te betalen. Te Versailles wera dit wapensfcilstandsver- drag als een „vodje papier" behandeld: de bond- genooten stelden Duitschland aansprakelijk voor alle schade, welke uit den oorlog voortvloeide; on der bedreiging met een voortzetting der honger- blokkade werden de Duitechers gedwongen een schuldbekentenis, het zoogenaamde „vredesverdrag" te onderteekenen, waarin was opgenomen do ver plichting tot het betalen van de schade 'aan de bur- Sorlijke bevolking niet aUeen, doch ook het vergoe- an yan de militaire pensioenen enz. De Duitschers bleken bereid honderd milliard goudmarken te betalen; doch de geallieerden kón den in den overwinningsroes hun eischen hfet mar tigen. Van die zijde zou toen ,zelfs het bedrag van 800 millianl zijn genoemd. Dit typeert het Öwazc optimisme, waarin men te Parijs langen tijd heeft geleefd Het besef, dat men van aie onzinnige eischen heel wat zou moeten laten vallen, is zeer langzaam gekomen. "Men moest op den "dupr weï inbinden. Einde 1922 deed de Britsche premier een stel onaannemelijk- Het Roergebied werd bezet. En het practisch resultaat is nu, dat na anderhalf jaar yan de grootste ellende, to Londen een -ae- ooord is aanvaard, dat minder geeft dan het Engel - eche voorstel. De kapitaalwaarde^ van het thans getroffen .accoord is door deskundigen op 45 k 45 millioen geschat, dus ruim de helft minder dan het Eeen do Duitschers in 1919 te Versailles vrijwillig ebben aangeboden. Waaruit men ook te Parijs kan leeren, dat on recht niet gedijt. De Duitschers begonnen d^n oorlog in et de schen ding van het verdrag, waarbij aan België de onzij- rtirrhclri was gewaarborgd. De nederlaag was hun welverdiende straf. De sreal lieerden wilden den vrede inleiden met de schending van het wapenstilstandsverdrag. Ook voor hen is de straf niet uitgebleven. Na de econo mische verwarring en de sociale ellende ruim vijf jaar nutteloos 'in geheel Europa te hebben daten voortduren, moeten zij thans genoegen nemen met een accoord, dat de helft minder geeft dan reeds da delijk te Versailles kon worden bereikt Zóó gaat het steeds, wanneer de mensch zich laat leiden door hartstocht, de zuivere beginselen van recht en rechtvaardigheid uit het oog verliest en op eigen kracht vertrouwt Sinaeniandsch Nieuws» ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, w»rds op de Zon dag J.l. te Schoorl gehouden harddraverij de eerste prijs in de le serie gewonnen door het paard „Nar cis" van den heer G. Visser alhier. ST. MAARTENSVLOTBRUG Aan de op Zondag gehouden ringstekerij op fiet sen, werd door 15 personen deelgenomen. De prij zen, die bestonden in contanten, werden gewonnen door de heeren H. v. Buuren le prijs, Jb. Groen 2o prijs, L. de Vries 3e prijs. ST. MAARTENSBRUG. Zondagmiddag gaf onze vroegere plaatsgenoot Rikus Grin van Amsterdam een matiné in het lo kaal van den heer Kossen. Zooal reeds te voren be kend was gemaakt, trad deze bekwame violist voor do eerste maal in zijn geboorteplaats op. Na eerst zijn lessen genoten te hebben van den heer Jansen te Schagen, is hij later vertrokken naar Amsterdam om zijn studie aldaar onder leiding van le klas musici voort te zetten. Dat deze lessen vruchten hebben afgeworpen, bleek reeds het vorige jaar te Schagen, waar de heer Grin bij zijn optreden zeer veel succes inoogstte. Het spreekt wel vanzelf, dat wij rijn komst alhier met groot genoegen tegemoet zagen en dat onze verwachtingen hoog gespannen waren. Nu, wij. zijn daarin niet teleurgesteld. Wat Rikus Grin Zondagmiddag ten gehooro bracht, heeft onze verwachtingen nog verre overtroffen. Het was een schitterend snarenspel, dat Rikus aan zijn instrument wist te ontlokken. Mooi, heerlijk mooi, klonk het „Ave Maria" van Gounod door de zaal, meesterlijk was do vertolking van „Le Canari' van Poliakin, maar niet minder prachtig was de weer gave van de andere nummers van hot met zorg ge- kazen programma. Doch niet alleen het spel, maar ook de groote eenvoud, waarmede Rikus de verschil lende stukken naar voren bracht heeft ons in hooge mate getroffen. Het geheels publiek wat onder den indruk van zijn schitterend spel. Het is- ons niet gegeven om deze muziek in alle onderdeelen te beoordeelen, ook zijn wiji op dit oogenblik niet in staat om in alle oprichten weer te geven wat wij bij het aanhooren van dit heerlijk mooi vioolspel hebben gevoeld. Laat het echter genoeg zijn te zeggen, dat er slechts één. roep over uitging en dat het een middag is geweest van waar kunstgenot, dat nog verhoogd werd door het mooie en beschaafde occqmpagnemont van mej. do Veer uit Schagen. Moge het langdurig en hartelijk ap«plaus dat hen ton doel viel exu de bloemen die zij beiden van uit het publiek in ontvangst mochten nemen, een be wijs zijn, dat er volop genoten is en dat de Sint Maartensbruggen! en de vele anderen die aanwezig waren Ilikus Grin en rijn waardige partner gaarne nog eeps erug rion. VAN EWIJCKSLUIS. Bij een hevig onweer, dat hier Zondagmorgen over de omgeving woedde, sloeg de bliksem oven voorbij den Middenvliet in den Balgdijk. In den Stoom- wog werden oen paar personen, die aan het kooien melken waren, tegen don grond gedrukt. GELUIDDEMPENDE WEGBEDEKKING.; In- het dorp de Bilt zijn op den Biltschen straatweg twee proef vak kon, aangelegd met ecu nieuw prae- paraat voor weghedekking, uitgevonden door den heer R. van Haagen te de Bilt, Het eorste vak be vindt rich voor dienis woning, en ligt al geruimen tijd; hot tweede oen 140 meter lang stuk -7 ligt voor het gemeentehuis van de Bilt cn is eerst dezer dagen daar aangebracht in opdracht van. het) ge meentebestuur. Deze wogbedekking met als hoofdbestanddeel voor namelijk rubber en verder osphalt, is in hooge mate geluiddempend, en, hoewel de laag slechts enkele millimeter dik is, voldoet zij. blijkens de tot nu op gedane ervaring met het eerstaangelegde stuk mid den gxp een straatweg met een enorm verkeer, zeer goed. De heer van Haagen, die reeds in Kngelandvoor dit preapara&t octrooi heeft verkregen, en dit nu ook voor Nederland heeft aangevraagd, is met ver schillende belanghebbenden bij een goede bestrating voor een proefneming in onderhandeling, on. met gemeentewerken van Amsterdam. RUMOERIGE UITZETTING TE AMSTERDAM. Zaterdagmorgen verschenen een deurwaarder en eenige kruiers in de Buiten Brouwerstraat, met het doel de woning op nummer 19 driehoog-achter te ont ruimen. Dit gedeelte werd bewoond door eonen Herman, een jongen man, die vroeger steun trok van de crisiscommissie, maar wiens steun onlangs is ingetrokken. Daar hij eenige maanden huur schul dig was, werd bom de huur opgezegd, en daar hij niet vrijwillig wegging, volgde de gerechtelijke» uit zetting. Op het oogenblik dat de deurwaarder en zijn hel pers hun taak begonnen, was Herman niet thuis, maar oven later verscheen hij, waarschijnlijk door vrienden gewaarschuwd. Hij günlg naar boven en be dreigde den deurwaarder met een schoenmakers- leest. De deurwaarder en de kruiers, die niet gewa pend waren en tegen den' woedeneten man niets kon den uitrichten, gingen naar het voorvertrek, dat zij achter zich sloten. Herman poogde met de leest de deur te ram meien. wat echter niet gelukte. Hij is daarna naar den zolder gegaan, waar hij van het dakraam uit, het hijschtouw, dat reeds uit hing, stuk sneed. De deurwaarder maakte van de gelegenheid gebruik om naar buiten te komA\ Hij vroeg om polttiehulp en nam verder een avwv btende houding aan. Wel dra verscheen dezo bv,ar plaatse. Zoodra do gewapend0 macht in de straat was, be gon Herman van hot dakraam uit een bombarde ment. Eerst smeet hij de leest naar beneden, welke in gruzelementen viel en daarna volgde de zware ijzeren katrol van het hijachtbuw. Niemand werd getroffen. De poltiö-commissaris sommeerde, den aanval te staken, maar daar Herman daartoe niet bereid' bleek, maakte do politie van do vuurwapenen gebruik. Een kogel ging door een der raampjes, andere stuitten af op de kroonlijst Herman trok zich terug. Hij was niet gewond. Toen gingen eenige agenten naar boven, waar zij op nieuw verzet stuitten. De vrouw voni Herman wilde met een kachelplaat slaan, Herman zelf dreig de met een zwaar stuk hout. Aan de sommatie: „Leg neer, of wij schieteh!" werd gevolg gegeven. Herman, die een bekende van de politie is en reeds meermalen ernBtig verzet heeft gepleegd, werd gear resteerd Op de trap sloeg hij wild om zich heen en het kostte de uiterste moeite hem beneden te krij gen. Op straat kreeg hij de boeien aan. Hij werd voorloopig geleid naar het posthuis Droogbak en van daar later per arreetamtenauto naar de War, moesstraat. Het bleef nog geruimen tijd rumoerig in de buuit van de Brouwerstraat en politie-bewaking bleef achter. De uitzetting van het weinige huisraad ver. liep verder vlot. Tegen drie uur gistermiddag is het inl de Buiten Brouwerstraat opnieuw rumoerig geworden. De po- litie-auto kwam en de vrouw van Herman werd uit de woning gehaald en medegenomen naar de Waf4 ruoeastraau Dadedlijk was er een groo-c volksoploop en het regende verwenechingen aan het adres vaa de politie, die nu ook de vrouw kwam arresteerRij' Intusschen, van een arrestatie was goen sprake, de vrouw moest alleen als getuige gehoord en daar 111 niet vrijwillig kwam, werd zij, maar gehaald. Na het verhoor is zij weer vrijgelaten. Het beetje huisraad bleef tot 'savonds op straat staan. Tegen donker, is het door gemoentepersoueel weggehaald. De vrienden van Herman hadden be, sloten, dat weghalen te verhinderen, maar de poli tie was er ook nog en hield de betoogers op eon eeibiedigen afstand. Alles is verder zonder orge. lukken afgeloopen, maar wel hebben bereden agen. ten nog eenige malen ruim baan moeten maken. Hhl| WATERSNOOD IN HELDER. Was in den nacht van Dinsdag op Woensdag de regenval enorm, nog grooter was hij, schrijft do H. ("«rt., in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Begirij. pelijk was hot dan ook, dat vooral Vrijdag de G&. moentereinlging een zware taak had. Ten onrechte meenen veie menschen, dat de schuld van liet over. loopen der riolen ligt' in het verstopt zijn daarvan, Het omgekeerde is waar; de riolen raken door de geweldige masa's water, die natuurlijk allerlei roni- t mei van do straat, bladeren, modder, e.(L meesleurt ren, verstopt Op vier punten in de atadi was Vrijdagmorgen een ware watersnood ontslaan., die do bewoners in de grootste ongelegenheid bracht In de Emmastraat nabij den Polderweg, een der laagste punten van enze stad, stond pl.m. 31) c.M. water, dat natuurlijk lustig de huizen binnenstroomde. In de Stations, dwarsstraat was de toestand al niet veel beter. De iauto van den Reinigingsdienst bewees hier haar j goede diensten door het \vator weg te pompen. Het allerergste .was de toestand Lft do Kroonstraat; al. 'daar stonden alle huizen blank. De bewoners hadden de vloeren opgebroken om het water te kunnen ver. wijderen. Nadat eerst de riolen waren leeggepompt werd het waxer uit de verschillende woningen ver,, wljderd. Het laagste puna in do gemeente is c«>n klein eindjo verder aan den Parallelweg, nabij Ue Kroonstraat. Ook hier waren do vlooren opgebroken cn ook hier werd alles drooggepompu Welk oen on aangename en drukke extra-schrob- en boenda* voor de huisvrouwen I In totaal is op dezo wijze door de auto van den Reinigingsdienst 48 M3. water en modder verwijderd. Hoewel dergelijke overstroomingcu bij zulke regens aiet zijn te voorkomen, verdient het toch opmer. king, diat op plaatsen, waar reeds vroeger do riolee- ring grondig gereinigd is, en waar men anders ook veel last heeft van water,wij denken bijvoorbeeld aan de VJschmarkt en omgeving geen overstroo. mingen zijn geweest. Aan den Dijkweg had een straatvei^zakking plaats, OUDKAR8PEL. Een schitterenden avond hebben we Zondagavond meegemaakt in het kerkgebouw, oeu Adoma van öoJiültema-avond. Rede van Lu. N. J. C. Sohormer- horn. Voordracht van Mej. N. Monngo Challa, was de aankondiging, zooala dio iu de urodikbourtoa voorkwam. Er was yrü' veel belangstelling, van heinde en verre opgekomen. Toch zouden wo gaarne gezien hebben dat, ook uit onze gein conté meerderen hiör 'bijeengekomen waren, om dezen avond <lie zoo bijsander geschikt was om meer veredeling in do gedachten^ to brengen, bij te wonen. Wat hebben wo genoten yan de glasheldere levensbosolirijiving door De. Sohennerhorn over Adoma van öcJioltoma uitgesproken. Wat zullen velen met ons gehad heb ben een stille bekoring voor het loven en werken van dien man. Wat genoten we van de wtjizo, waarop eon tiental Kodichten van Adema van. Soheltema door mej. Glialla werden voorgedragenon vati den inhoud dier genenteu, vooraf dioor Da. Schormorhorn n* lioht. We kregen te hooran: Roeping, Waakt op, De dood, De polder, Avondwolken, Zondagmorgen, De Sterren, Voorbij en Beelden. In stillo ontroorin§r waren we bijeen. Meerderen zagen we af en toe in stilte een traan wegpinken. We hopen met Ds. Sehermerhorn, 'dat deze avond er toe zal hebben meegewerkt, dat zijn geesf de geeet van Adema van Scheltema - op do aan wezigen zal gaan inwerken. We hebben het ge voeld, hoeveel leed het den spreker zal hebbén ge daan, toen van het kerkbestuur het verzoek inkwam om de collecte aan te bevelen. Ds. Sohormerhom Izeido het zoo gevoelvol: Je wordt daardoor al to spoedig uit de hoogore sferen, waarin men vtoor zoo'n avond gebracht wordt, tot do werkelijkheid van het aardsehe leven don strijd om hot geld terugebracht. We gevoelden het, maar toch.... wo haddon dezen avond ook volle waardeering voor hot kerkbestuur, dat zoo'n groot aantal bezoekers in do gelegenheid stelde, op deze plaats en op deze wijze wijding te zoeken. Vergadering op Zaterdag 23 Augustus 1924. Afwezig de heeren v. d. Vlies en K. Nottelman, do laatste met kóiïnisgoving wegens verhindering. De voorzitter opent de vergadering, waarna lo zing der notulen plaats heeft, welke na eon paar kleine opmerkingen van den heer Blom, worden vastgesteld. THierna komt in behandeling bespreking- jiolee- ring. De Voorzitter zegtv dat na gedane opne ming. het 't beste zou zijn, aan de Achterbuurt een betonnen greppel te maken, waarin dan de perceelen hun waterloozing kunnen hebben. Met het oog op de vorst, was het bepaald wel zoo aaa te bevelen, de waterloozing vanaf de perceelen niet van steen en pijpen, doch van houten goten te maken. Na vele besprekingen werd met algemeene stemmen besloten, het plan verder uit te werken, ora alleen aan de Achterbuiu*t een betonnen grepf pel te plaatsen en dan daarvan een prijsopgaaf to vragen. Zoodra wi|#prijsopgaaf hebben, kunnen wjj wel weder erven bij elkander komen, om een defi nitieve be.liwlng' te nemen. Het adres van de bewoners van den Leiorhoek, om ook aan de waterleiding aangesloten worden, werd voorgelezen. Besloten werd, dat het gemeen tebestuur zal ixrobeeron, bij het Prov. Waterl. lid drijf die uitbreiding van het net te verkrijgen, zoo- dat ook die bewoners aangesloten kunnen worden. Voorzitter deelt mede, dat van het Departement, van 'Onderwijs bericht is ingekomen, dat de bij drage voor do gemeente aan ao Rijks Hoogore Bn* fcrersohool voor 2 leer lingon is gesteld op ruim f 400. De heer Blom zegt: Waar moeten wü het van betalen? Dit jaar komen er nog 2 leerlingen bij, dal zou dus f800 zijn; dat is toon veel to bezwarend voon deze gemeente? Allen pijn het hiermee vol komen eens. De Voorzitter zegt: Wü zullen trachten, over deze zaak met de betrokken autoriteiten een regeling* te treffen. Volgt rapport der commissie tot nazien dor reke ning 1928. Bü 'monde van dén Timmerman werd gerapporteerd, dat alles in volkomen orde is bevonden, do oommissie adviseert tot goedkouring. Met algomeene stemmen word daarna de i*ek» ning dienst 1923. voorloopig vastgesteld. Voorzitter zegt. dat do ocgrooting 1924 van God Staten weder is teruggekomen met een kleine otr king. De Raad zich met de /Opmerking kunnende vereenigen, besloot aldus gewijzigd, die bogrootinï opnieuw vast te stellen. De rondvraag niets opleverende, sluit voorzatter de vergadering.

Schager Courant | 1924 | | pagina 6