Raad Heerhugowaard. Dinsdag 26 Augusius 1924. 67sfe Jaargang. No. 7491. Vergadering van den Raad van Heerhugowaard, gehouden op Maandag den 25 Augustus 1924, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Van Slc-oten. Aanwezig allen. De voorzitter opent de vergadering met het ge bruikelijke welkom aan de heeren. Daarna lezing en goedkeuring van de notulen. Ingekomen: Verzoek van een 125-tal ingezetenen van het „Koordeind" (van den grooten Hugowaar- d'er Middenweg), die alle 125 dit adres onder teellen den, om ook in hunne wijk gemeentelijke straatver lichting aan te leggen op kosten der gemeente te mogen hebben, ter bevordering der veiligheid van het verkeer naar kerk en school. Bedoeld wordt dan gemeentelijke olectrische straat verlichting vanaf het Verlaat tot aan dat deel van het Noordeinde waar reeds straatverlichting is. De heer Kostelijk geeft toe dat ter plaatse wel nogal druk verkeer valt te constateeren en is uit dien hoofde wel wat voor inwilliging te zeggen. Ech ter brengt dit ndgal kosten mede. Wanneer de bur gers er daar veel voor gevoelen, zullen ze tevens wel begrijpen, dat het betaald moei worden. Ik zou hen, die onmiddellijk profiteeren de aan het dcor straatverlichting te verlichten gedeelte straatweg wonenden A deel der kosten willen laten beta len, om het resteerende A\ deel der kosten op reke ning der gemeentekas te stellen. Ik zou die A uit helling van percenten-op grondbelasting en bebouw de eigendommen willen verkrijgen en ik acht het niet billijk den geheelen grooten Middenweg te ver lichten op kosten der gemeentekas De heer Wijnker zegt zich met 'het idéé Kostelijk zeer goed te kunnen vereenigen. De heer Krom heeft zich door den .heer Bruin, administrateur G.E.B. nader laten inlichten en geeft eenige cijfers ten beste. Het in het adres bedoelde gedeelte van den publieken weg, ter lengte van omstreeks 4 K.M. zou, als we er straatverlichting maken van aanleg ruim f 500 en jaarlijks verder ongeveer f210 kosten. Gaan we echter verder nog aan in het adres bedoeld is en maken we daar om zoo te zeggen de straatverlichting geheel volledig in dat deel der gemeente, dan komen aanlegkosten wel op f3400. En jaarl. kosten verder wel op plus mi nus f1300. Voorts voel ik wel voor het door den heer Kos telijk gesprokene. Voorzitter geeft nog een kleine aanvulling ten op zichte van) de door den heer Wrom eerstgenoemde cijfers. Daarbij toch is nog iets vergeten. Namelijk kosten van benoodigden draad. Rekent men dit nog bij. dan wordt aanlegkosten'bedrag voor de 4 K.M. ■niet f 500 doch f 686. Intusschen, B. en W. hebben geen advies en wilden eerst wel den Raad hooren spreken. De lieer Mienis vindt, dat iedereen, ook de niet aan het traject wonende, profiteert van aanleg straatverlichting van zoo'n gedeelte der gemeente; y1 ervan door de gemeenschap en A door hen, die geacht worden, direct te profiteeren te laten betalen, lijkt spr. niet billijk. Elk profiteert, ergo evenredig en gelijk betalen. Hij, die daar passeert, ongeacht waar hij woont, profiteert toch feitelijk al. De heer Kostelijk dient hierop van antwoord en blijft z.'n stelling in deze handhaven. De heer Pool zou het in Veenhuizen zeer wen- schelijk vinden een paar lichtpunten straatverlich ting daar te stellen. Een bij de school, een, ander hij de brievenbus. Voorzitter zou het wel nuttig vinden, maarhet moet betaald worden. Spr. voelt er niet voor om het leeuwenaandeel der aanlegkosten Noordeinde b.v. door burgers die daar aan dien weg wonen, te laten betalen. Zoo'n regeling schijnt voorzitter niet billijk toe. Opcenten op de grondbelasting daarvoor te heffen, vindt spr. toch eigenlijk geen goed mo tief. De heer Kostelijk vindt dat in gevallen waar het gevaarlijke punten betreft, daar is meer van ver lichting ten dienste van algemeen verkeer sprake in zekeren zin. Maar iets zooals in dit adres, dat is meer hoofdzakelijk ten gerieve van bewoners van zulk een gemeentegedeelte. 'Pe hew' Wijnker is vaJ1 oordeel dat wanneer naar idée-Kostelijk wordt gehandeld met dat en K bij dragen in kosten, degenen, die nog niet de straat verlichting hebben, wel zullen overwegen: we vra gen het nog niet aan, want het is toch nogal duur als je als direct profiteerenden dor kosten mag bijdragen. Maar regelen we het zoo, dat allen even veel .er aan betalen, nou, dan kunnen we gerust ef °ns voorbereiden dat we nagenoeg de heele „Waard straatverlichting hebben te verschaffen weldra. De heer Poland vindt 3/4 en 1/4 wel wat straf, a ligt er wel wat billijks in. idee Kostelijk opgesloten. Spr. overweegt of bestaande straatverlichting hierin ook begrepen zal zijn. De heer Kostelijk bepleit het wenschelijke om te> komen tot billijke lichtprijzen. De heer Blom wil het adres nu aanhouden en B. en W. gelegenheid geven om inmiddels nog meer gegevens te verkrijgen. De heter Poland vindt, dak over idee Kostelijk ge stemd kan worden. Desnoods zouden adressanten een nieuw verzoekschrift kunnen indienen. Voorzitter vviist er op, dat adressanten; hier bedoe len, dat de door hen gevraagde straatverlichting door de gemeente zal worden betaald. Aam dit adres zijn dus eigenlijk door ons geen voorwaarden te verbinden.. Dat gaat toch niet. We hebben hier uit te maken of we het adres, zooals het daar ligt, willen aannemen of niet. Desgevraagd blijken de raadsleden nu in beginsel allen voor het idee Kostejijk, terwijl bij de daarop volgende stemming over het ingekomen adres allen voor het adres stemmen. Ingelicht zal worden aan adressanten, dat bij de inwilliging echter in beginsel voorzit het idee van bijdrage in kosten als in idee Kostelijk is aangegeven. Ingekomen is goedkeuring op wijziging der ge meentelijke verordening ten opzichte van voor schriften in verband met de aan té leggen waterlei ding. Van het comité uit de Vereen, van Burgemeesters en Secretarissen in het Kanton Schagen is inge komen een schrijven inzake leerlingen Handelsdag- school en Hoogere Handelsschool te Alkmaar. Voor kennisgeving aangenomen. Een missive over muggenverdelging aangevende gemaakte onkosten en verkregen resultaten, zal ter inzage worden nedergelegd. Schrijven van de Commissie van Bijstand van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, weergevende een verzoek van Nicolaas Schouten, die een groot afne mer is van het bedrijf, door zijn aanzienlijk gebruik van! krachtstroom en die verzoekt tot verlaging van den prijs van stroom voor kracht over te gaan. Voorzitter zegt, dat het adres is aan: de Commissie, Die heeft het behandeld en daarna bij heit gemeen tebestuur ingediend1. Waar de leden der commissie van Bijstand hier allen in1 den Raad aanwezig zijn, noodigt voorzitter hen uit, toelichting te geven. De heer Blom, Krom en Tromp geven daarop ach tereenvolgens eenige toelichting. Voorzitter wil liever nog eerst meerdere cijfers dan die waarover we tot nu toe beschikken. Blijkt het mogelijk, verlaging van stroomprijs voor kracht in te stellen, dan is voorzitter daar wel voor. Adressant toch is een zeer groot afnemer, 'n beste klant en het is billijk om hem, als het te doen is voor het bedrijf, ter wille te zijn. Bij groote afname wordt in de samenleving toch ook in andere zaken de billijk heid toegepast door bepaling van billijke tarieven'. Goedgevonden wordt, eerst meerdere gegevens te verzamelen. De heer Sinjewel. Hoofd van een der O. L. scholen in Heerhugowaard, heeft een verzoek ingediend om eervol ontslag uit die functie en wel reeds met in gang van 1 September 1924. Zulks in verband met zijne benoeming tot Hoofd der O. L. school te St. Pancras. Voorzitter zegt, dat B. en W. wel willen medewer ken, d'och de bedoelde datum is reeds zeer aanstaan de. De Inspecteur adviseerde 15 Sept. te stellen. Algemeen goedgevonden het gevraagde eervol on'. slag aan' den heer Sinjewel te verleenen, ingaande den 15 September a.s. Een firma heeft ingediend' een schrijven, waarbij zij aanbiedt stenografisch verslag gemeenteraads zittingen ie leveren. En wel a f 17.50 per stuk. De raad gevoelt er niets voor en wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen, zoodat die dreigende concurrentie voor ons, persmenschen, maar een voorbijgaande bui was, die spoedig „wegdreef". Van Ged. Staten is ingekomen een verzoek om ad vies inzake nader te treffen regeling salaris gem._ ontvanger, wiens werkzaamheden hier, evenals die zijner collega's in andere gemeenten, in niet geringe mate afnemen, waar b.v. zooals in de missive van Gedeputeerden wordt aangegeven, de plaatselijke belasting wordt geind door bemiddeling van den ontvanger vair Directe Belastingen, invoerrechten en accijnsen. Ged. Staten willen .de regeling wijzigen en de bestaande salarissen verminderen met 30 pet. te verdeel-en over 5 jaar. Dus elk jaar 6 pet. Bijbe trekkingen, waargenomen door den gemeente-ont- vanger, voortaan afzonderlijk te bezoldigen. On ze gemeente is gerangschikt in de Ve klasse, zegt voorz. en is minimum (aanvangssalaris) f 1050 dan, en maximum (8 en meer dienstjaren) f 1540, salaris voor den gem.ontvanger. Periodieke verhoogingen van om do 2 jaar gelden daarbij tot en met dan 8 dienstjaren als wanneer het gemelde maximumsala ris ad. f 1540 bereikt is. De heer Krom zou 't op de f 1000 willen laten, die we vorig jaar voor onzen tijdel ijken (voor één jaar benoemden) gem.-ontvanger als salaris hebben be paald. De heer Wijnker wil aan Ged. Staten anders ge adviseerd zien en bepleit om f 1000 als aanvangssa laris te bepalen met 5 jaarlijksche periodiek verhoo gingen ad. f 50, zoodat bij 5 en meer dienstjaren het maximum-salaris ad f 1250 zal worden genoten. De heer Poland o-verweegt op grond van door don raad opgedane ervaringen of „we bevoegd zijn tot bepalen. Voorzitter (gelaten): We zijn bevoegd, onze mee ning te zeggen Do heer Kostelijk: Wij hebben vorig jaar eev tydelyken gemeente-ontvanger benoemd, naar een salaris van f 1000. Geen goedkeuring, geen afkeu ring, .....geen bericht van Gedeputeerden gewerd ons. Wij weten op 'b moment dus in dat géval eigenlijk van niets. Andere gemeenten kregen eek ter weï bericht. Men had ons toch wel bericht kui> nen doen. Anderen beamen deze meening. Voorzitter- schijnt het ook een beetje lomp ton, dat wo geen bericht .zelfs kregen van Ged. Staten Zooiets is niet gebruikelijk. Do heer Mienis meent, dat als de hand er niet aan gehouden wordt, aan wat wij als onze moemxig mededoelen, dan behoeft er aan ons toeh ook eigen lijk. geen advies gevraagd te worden. De heer Krom maakt van eigen idéé (f 1000 sa laris zonder meer) geen voorstel en steunt hel voorstel - Wij nker Do heer Tromp wil het bij f 1000 laten. De in de besprekingen naar voren gebrachte mee ningen zullen in het antwoord op de vraag om advies, die Ged. Staten aan den raad richten, wor den opgenomen. Een concept-regeling voor het geven van ver- volg-ondcrwys aan de O.L. scholen wordt gelezen in acht artikelen en 'daarna goedgevonden. In werkingtreding 2 Oct. a.s. Ingekomen is een verzoek van de commissie voor feestelijkheden ter gelegenheid van den ver jaardag van H.M. de Koningin, met verzoek om voor do dan te houden sehoolkinderenfeeefcslijildhe- heden van gemeentewege 40 cents per leérling (er zijn ongeveer 725 scholieren) by te dragen. Dat wordt omstreeks f 290# dan. Na kleine bespreking volgt stemming, waarbij met 9 voor en de heeren Borst en Krom tegen, tot inwilliging wordt besloten. By de stemming zweeg zuchtend aanvankelijk de heer Poland en Voorzitter vroeg: Als u niet voor kinderen gevoelt, Poland, dan De heer Poland, glimlachend: Ik gevoel van allesDaarna stemde ook de heer Poland, even als 8 zijner mederaadsleden vóór. Mede was vriendelijk verzocht, gebruik van het gemeentelijk sportterrein te mogen maken. Wordt met allen voor toegestaan. Gemeenterekening, Armb.stuursrokening, G.E.B.- rekening worden allen na uitgebrachte gunstige rapporten (rapporteur de heer Poland) voorloopig vastgesteld, om ter nadere goedkeuring naar Ged. Staten te gaan. Voorzitter brengt dank aan de heeren voor go- danen arbeid. Eenige wijziging in de gemeentebegrooting wordt behandeld en goedgekeurd tot een totaal in ontv. en ui tg. van f 1686.t2Vs. De heer Poland merkt nog op. over het water- leidngbedriijf, dat dit lichaam met ons speelt zoo- te nat wordt (men is, meent spr. nog altijd niefj als de kat het met de muis doet en zcu spr. als het begonnen, al" is het nu reeds ver over den toege zegden tijd Juli zou reeds water getapt woiden!) willen bepalen dat maar tot volgend voorjaar wordt gewacht met het aanvangen der werkzaamheden. Voorzitter licht in dat juist vandaag is begonnen. (Wij merkten uit eigen waarneming, dat men na bij het einde van het Verlaat, bij de zoogenaamde Pijpjes" (einde Noordeind van den grooten Mid denweg) inderdaad „al" begonnen is). Voorzitter licht verder in, dat bij Broek met legging van den duiker zal worden begonnen. Wij zijn verder ten volle gerechtigd tot het indienen van eventueel gegronde klachten. Voorts hebben wij als raad geen datum bepaald, dat als het P.W.B. dan niet was aangevangen met 't werk, wij dan. iets konden zeggen of voorschrijven van uitstel of zoo. Wij hebben dus geen houvast of recht om. eventueel uitstel voor te schrijven. De raad, ook de heer Poland, is met de inlichtingen voldaan. Ingekomen is een schrijven dat het wenscheHjf. is den lijn werk er hulp toe te voegen. Voorzitter deelt mee. dat B. en W. goedvinden zoo noodig tijdelijke hulp aan den lijn werker-ad ni i- nistrateur van ons G.E.B. den hoer Bruin, toe te voegen. De raad vindt dit goed. Als leden der commissie van onderzoek voot de gemeentebegrooting, dienst 1925, worden (doq? Voorzitter aangewezen 'de heeren Tromp, Miepia en Pool, dio 't allen aannemen. Voorzitter hoopt dat zij genoegen van de functie 'zullen mogen beleven, dankt den raad voor getoonde medewerking, hoopt dat de genomen besluiten in. het belang onzer gemeente zullen zijn en sluit onder dank de vergadering. De heer Borst deelde ons mede, dat hy vóór het toestaan van gemeentewege van 40 cents per school leerling (in 't verzoek van straks) zou hebben gestemd, indien hij geweten had, dat geen andere gelden voor de feestelijkheden beschikbaar waren. Dit niet wetende tijdens de stemming, stemde de heer Borst tegen.

Schager Courant | 1924 | | pagina 7