Gemengd Nieuws. te gemiddeld f l; kleine roode en gele ruim f 5, groo- tö soort f2 tot f 2.50. Met de vroege kool, uitgezonderd 4e witte, loopt het up een eind. De aanvoer van bloemkool wordt aanmerkelijk grooter, doordien er veel van de nateelt wordt aan gevoerd. De abnormaal hooge prijzen behooren tot het verleden; toch zijn de bouwers met de bestede' prijzen uiterst tevreden. Een gemiddelde prijs van f25 voor le soprt geeft daartoe dan ook wel reden. Er werden er een 140000 stuks aangevoerd. Een betrekkelijk groote hoeveelheid slaboonen werden er eiken dag aangevoerd tegen zeer hoogo prijzen; men wist het zelfs tot 30 cents per Kg. te brengen. Afwijkende kwaliteiten brachten naar evenredigheid 40 pet. minder op. De boswortelen worden zoo goed als niet meer aan geboden; men besteedde tot dicht bij de f3 per 100 bos. De losse wortelen brachten het Zaterdag niet verder dan tot f 1.60, Maandag was die hoogste prijs nog f 2.80. Daar het weer deze week wat gunstiger was, kon den ook wat meer uien worden aangevoerd: Maan dag. bedroeg de aanvoer 31,200 Kg., Vrijdag 27,100 Kg., Zaterdag ruim 25000 Kg. Hoogste prijs was voor grove uien f5.60, nep wist het tot f7 te brengen. De lage prijzen bleven dus, al was er een kleine stij ging, doch de daling van f 15 van do voor-vorige week tot dit niveau kwam wel wat al to hard aan. De qgnvraag voor dit product schijnt niet groot tezijn mocht Engeland weer wat flinkor aan do markt ver schijnen. dan is de veronderstelling niet gewaagd, dat het beter wordt. De aardappelaanvoer beteekende niet veel meer. Maandag werd er slechts één spoorwagen aangevoerd Dinsdag slechts 1500 Kg., Zate rdag haalde hij de 10 ton weer niet. De prijzen verschillen niet veel van die der vorige week. Schoolmeesters brachten tot f£».70 op, blauwe noteerden we eenmaal voor f6.20. De aanvoer van bieten was vrij groot cn de prijs viel mee. Zaterdag maakte men nog f 4.30 per 100 Kg. De bouwers zien thans uit naar droog, zonnig, gToeizaam woer; voor de late koolsoorten is dit ten hoogste gewenscht. CALLANTSOOG. Vorloren: een» blauw zakje met kloedingstukken, op den wog Noordih.* Kanaal, Zij po n aar Cal- lantsoog. T ZAND. Voor den cursus voor schoolvrije jeugd in de O. L. school alhier, hebben zich 6 leerlingen, aange^ meld, zoodat; de cursus wel' zal'doorgaan. LANGENDIJK. Over do laatste maand is. over de veiling van de Langendijker Groenten Centrale voor f308.519.61 verhandeld, tegen in dozelfdo maand' van het vo rig jaar f 441.922.47. Aan de veiling van den Noor- dermarktbond waren deze cijfers resp. f245.821.11 en 331.043.27. Het verschil is voor oen groot deoj ontstaan door dun minderen aanvoer van aardappe len, die al vroeg van do ziekte haddon te Hjdeiu Werden er in Augustus 1923 te Noordsdlianvoudo 4.909.022 Kg. aardappelen vervuild, dozelfdo maand van 1924 was dit aledhts 4.562.900 Kg. *C)ok sehijnoiy er vrij groote hoeveelheden buiten do veilingt»- om, vorkocht to zijin als pootgiocd voor hot buiten land. i HEEHUGOWAARD. Maandagavond vergaderde in het lokaal van den heer Wester do afdeeling vau het Witte Kruis. De hoor Molenaar, voorzitter, opent de vergadering en heet daarbij speciaal welkom Dr. Vrind, plaatsver vanger van Dr. Spierings, tijdens diens vacantiereis. De heer vander Meer, secretaris, leest hierna de notulen, welke onder dankzegging worden goedge keurd. Naar aanleiding van een schrijven der afdeeling Alkmaar met betrekking tot do stichting van een kring yoor Alkmaar, en omliggende afdeelingen, wordt meegedeeld, dat voorzitter en ponningmeestor to dier vergadering onze afdeeling hebben vertegen woordigd; dat de kring tot stand is gekomen en 13 afdeelingen reeds zijn toegetreden. Het doel is te firn- geeren als adviseerend lichaam, ter voorbereiding voor do algemeene vergadoring en tor bespreking van allerlei zaken de vorceniging betreffende. Meegedeeld wordt -voorts, dat het H. B. voornemens is in 1925 te Alkmaar een tentoonstelling te doen houden, doch dat jaar do algemeen© vergadering to Hilversum te houden. Alkmaar acht het gewenscht, vooral met het oog op het welslagen der tentoonstel ling, ook de algemeene vergadering daar ter plaatse te houden. De vergadering vereenigt zich met de zienswijze van Alkmaar. Nog wordt ter kennis der afdeeling en hare leden gebracht, dat te Alkmaar in het Stadsziekenhuis is gevestigd een consulatiebureau voor T.B.C., hetwelk eiken Vrijdag, s'nam. te 2 uur geopend is voor be langhebbenden. Voor do Hoofdbestuursverkiezing is een aanbeve ling ingekomen voor de candidatüur Bos. Bij do behandelng van den be'schrijvingsbrief kwam vooral naar voren de opheffing van den ontsmet- (tingsdienst té Hilversum. Met in achtneming Yan het bovenstaande werd voorts vrij mandaat verleend aan de afgevaardigden. Daartoe werden aangewezen de heeren P. Scholten en D. de Jong; tot plaatsvervangers de h.h. A. Borst en P. Harten. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de h,h. W. Molenaar, voorzitter cn Dr. Spie- rfhgs, terwijl in de vacaturo J. Oudeman (aftr. doch niot horkiesbaar) werd voorzien door de verkiezing van denh eer P. A. van Schaick. Hierna sluiting der vergadering^ HOOGWOUD. Op Zondag 21 September jl. werd alhier op het gemeentelijk sportterrein een wedstrijd gespeeld tus- schen de alhier bestaande korfbalclub U.D.I. en II- penstein van Ilpendam. Deze wedstrijd werd door eerstgenoemde gewonnen met. 6—0. Het zilveren kruisje, dat door het Bestuur van U.D.I. uitgeloofd was voor de winnende partij, is dus in handen van dezelfde gebleven. HOOGWOUD. Op Maandag den 22 September j\. werd alhier door -de Vereeniging „Hoogwoud Vooruit" in de morgen uren kinderspelen gehouden. Door een stortbui vielen deze echter gedeeltelijk in hot water, hetgeen ón voor de kinderen èn voor het aanwezige publiek zeer te bejammeren was. De spelletjes vielen zeer in den smaak. De kinderen hadden echter geen schade, want elk kind werd verrast met een prijsje en een reep chocolade. Na den middag had het ringsteken met paard en kar plaats, opgeluisterd' door muziek van het fanfare corps van de Weere in deze gemeente. Er waren 22 deelnemers. Na verschillende ritten werden prijs winnaars: le prijs, W. Rooker, fietslantaarn, met Ali- da Kuiper, elctrisch strijkijzer; 2e prijs J. Rood. fiets pomp, met Altda Wagemaker, weerglas; 3e prijs S. de Beurs, fietslantaarn, met Nqpltje Dekker, room- atelletje; 4e prijs J. Wester, zweep, met Geertruida Snip, koekstel. v pit jaar is vanwege bovengenomde vereeniging een etalagewedstrijd uitgeschreven, waaraan groote deel neming werd betoond. Door een damescommissie zijn 10 prij-zen toegekend, te weten: lo prijs: A, Gebr. Hinke; le prijs b, P. Davidzon; le fjrijs c, P. Bos en Zn., elk een mandje met verschild ende planten. 2o prijs a, Jb. Schermer; 2e prijs b, F. Houter; 2e prijs c, J. de Vries Lz., allen een vaas van pitriet. 3o prijs a, C. Pannekeet; 3e prijs b. C. Swan; 3e prijs c, H. Dam en 3e prijs d, N. van DuiifJ allen een bloemenmandje met plant LANDBOUWTENTOONSTELLING HOORN, Wijl moeten nog even melden dat bij het gehou den Concours-Hippique bij do afdeeling éénspanncn den len prijs werd gewonnen door Manuel van A. Schager te Aartswoud, 2cn prijs N.N. van Gobr. Hoed te Alkmaar en eervolle vermelding Queen III van J. Stroomer, Oudorp. Bij de afdeeling Ponny's behaalde Lotje van J. Ham tfi Lutjewinkel den 3en prijs. In het concours éénspannen open klasse kreeg Manuel van A. Schager, Aartswoud, een eervolle vermelding. In het concours éénspannen hengsten-dravers kreeg Dumas van 'G. Schoorl, Harenkarspel, den len l^rijs, Diamant van G. W. Waiboer, Anna Paulowna den 2en prijs in de afdeeling Landbouwtuigpaarden. In de afdeeling tweespannen Landbouwtuig paarden kreeg den len prijs P. Wonder te Heerhu- gowaard. Dezelfde kreeg een eervolle vermelding met zijn vierspan. In het nummer lichte landbouwpaarden kreeg Manuel van A. Schager, Aartswoud, den 2en prijs, Nelly van P. Wonder, Heerhugowaard» deD '3en prijs. AAN DEN GROND. Het schip dat gistermiddag beoosten Lemmer aan den grond geraakt ts, blijkt te zijn de Klaziena, schipper A. Wijne, van Wamel, op reis met een la ding ijzer van Duitse hl and naar Leeuwarden en Gro ningen. De ter assistentie uitgetrokken sleepboot Vooruit moest gisteravond onverrichterzake terug- keeren. Een twaalf Lemster visschers zijn ter assis tentie aan boord gebleven. In den afgeloopen nacht is de visscher F. Bootsma te Lemmer binnengekomen met de vrouw en zes kinderen en acht visschers, die gisteren tor assis tentie waren achtergebleven. De schipper met vier visschers zijn nog op het sohip. Het zit aan don grond, bijna togen een afsluitdijk en zal hoogst waarschijnlijk moeten worden gelicht. Schip en la ding zijn verzekerd. Gisteren is te Lemmer op eigen kracht binnenge komen schipper H. Prins, van Amsterdam, met zijn schip Mercurius. Deze had tijdens stormweer zijn boegspriet gebroken en de kluiffok verloren. Nog lig gen tusschen Schokland en Lemmer vier schepen ten anker, waarheen de sloepboot Vooruit is ver.» •trokken tor eventueele assistentie. DE DEBAT-AVOND GEN. SNIJDERS—PROF. VAN EMBDEN. 's Gravcnhago, 22 Sept. Voor deü debat-avond op 30 September tusschen prof. dr. D. v. Embden en Generaal Snijders bestaat, zooals we reeds mededeel den, zeer groote belangstelling. De belangstellenden komen uit verschillende deelen des lands. Zelfs uit het buitenland kwamen aanvragen tot bijwoning der vergadering in. Ten behoeve van den Generalen Staf werden 65 kaarten gekocht. Het debat wordt door den Hilversumschen draad- loozen omroep in den lande verspreid. Prof. v. Embden zal een aantal stellingen verde digen, welke reeds aan Generaal Snijders zijn ter hand gesteld. WINKEL. Het P.E.N. heeft hare voorloopige werkzaamheden len opzichte van het onderzoek naar den geest der bevolking ten opzichte van de. aansluiting aan het te stichten electrisch net, in deze gemeente en Nieu we Niedorp beëindigd en zal nu overgaan tot het deen van venlere stappen, n.1. het vastleggen der aansluitingen "door contractueel© verbinding. Het re sultaat van het voorloopig onderzoek is zqo, dat het P.E.N. wel te verwachten is, als wordt nagegaan dat van dogenen, dio gehoord zijn, pl.m. 50 zich verklaarde voor directe aansluiting, plm. 30 aan sluiting in overweging nemen en slechts pl.m. 20 zich tegen electricitéit verklaarden. Voor hen die tijdig besluiten tot aansluiting, worden door het be drijf gratis twee lichtpunten en één stopcontact aan gelegd, en desgewenscht in plaats van twee een voudige ornamenten, welke bij de gratis lichtpun ten behooren, twee gasornamenton voor rekening van het P.E.N. voor electrisch' licht geschikt ge maakt. DE BIESBOSCH. Uit Dordrecht, 23 Sept. Er zijn plannen in voor bereiding om te geraken tot spoedige indijking van een gedeelte van den Biesbosch ter grootte van 900 H.A. Men is voornemens het werk geheel uit grondwerk bestaande, als werkverschaffing uit te voeren. Met de rogeering hebben reeds besprekingen over toekenning van subsidie plaats gehad. Tel. HET KAMERLID TROELSTRA. „Het Volk" meldt dat mr. P. J. Troelstra, die door ongesteldheid nog steeds verhinderd was terug te reizen, zich thans weer veel beter gevoelt en heden in ons land terugkomt. DE OEFENINGEN IN GROOT VERBAND AFGE- /LAST. V. D. meldt uit Amersfoort: De oefeningen, welke deze week door het 15e R.I., voor herhalingsoefeningen te Amersfoort in garni zoen. nabij Harderwijk gehouden zouden worden, in samenwerking met de troepen aldaar, zijn wegens den toestand der terreinen afgelast. PLAATSELIJKE KEUZE De Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze heeft een adres gezonden, waarin eraan herinnerd wordt, dat drtt college eerlang een beslissing zal moeten ne men op hot bereids door de Tweede Kamer aange nomen wetsvoorstel-Rutgers c.s. inzake Plaatselijke Keuze. Als hoofdargument worden daartegen aange voerd; le. dat het een ongemotiveerde aanslag op de persoonlijke vrijheid zou inhouden; 2e. dat het uit een economisch oogpunt schadelijke gevolgen zou hebben; 3e. dat het niet zou tegemoet komen aan een algemeenen .volkswensch. Adressant zegt, dat deze bezwaren bij herhaling en op de meest uitvoerige wijze door personen van alle politieke en maatschappelijke richting zijn weerlegd. In een memorie doet de Bond dit nogmaals, en in aansluiting daaraan spreekt hij het vertrouwen uit, dat in het belang van de moroele en materieele volkskracht ook door de Eerste Kamer dit wetsont werp zal worden aangenomen. WINKEL. Er is thans een begin gemaakt met ae geheele vernummering van alle perooelen in de gemeente. Door de volo tussdhonbouwing werd' dit noociaakelijfq en dit blijkt wel hieruit, dat na do laatste numme ring het getal perooien is vooruitgegaan met pd.m. 31 procent. WIERINGERWAARD. Lekker eten, benevens een Potje ba er drinken, is in den regel niet goedkoop, jaooh enkelen weten ar oen iriSddeltje op, om zelfs voor niemendal zulks gedaan te krijgen. Het is (heel gewoon: men koopt, uoch betaalt niet. Eenige neringdoenden alhier zijn de dupe geworden van f(n dergeKjke manier van koopen. Aan het nieuwe hulppostkantoor wanjn d* vorige weck o.a. twee jongens gedurende drie dj. gen workzaam met 't invoegen der muren., Dio h©o ren kondon blijkbaar bij broodl alleen niet leven, althans zij bestelden bij de slagers biefstuk enz» bh' den winkelier eieren, en bu die caféhouders een potsken bier. v De betaling is tot dusverre nog edhtorwege ge bleven, hoewel ze reeds jL Vrijdagavond rijn ven trokken. Naar we vernemen, wonen de heeren aaa den Bergerweg te Alkmaar. WIERINGERWAARD. De melkprijzen zijn. wederom met een oent pef Liter verhoogd en van af heden gebracht op 15 ei DE BURGEMEESTERSBENOEMING TE HOOG- KARSPEL. Wij lezen in het Vad.: In Hoogkarspel nam men met gemengde gevoelens kennis van de benoeming van den heer S. M. Mid del hof f tot burgemeester dier gemeente. Algemeen had men verwacht dat de heer P. Sta pel, een van de vooraanstaande mannen in het land- bouwvereenigingsleven in Noord-Holland en al9 in woner door en door bekend met hetgeen deze ge meente behoeft, benoemd zou zijn geworden. De benoeming van den heer Middelhoff,-een jonge man die juist den leeftijd van benoembaarheid heeft bereikt, van wien niets anders bekend is dan dat hij een poos ter secretarie van de gemeente Castricum werkzaam is geweest, maar wiens verdienste het blijkbaar is, dat hij in tegenstelling met den heer Stapel tot de R.-K. partij behoort, is dan ook weer één van die partijbenoemingen, waarin ons land groot is. Niemand minder dan wijlen jhr. De Savornin Lohman erkende destijds in de Kamer dat het door partij benoemingen met een land verkeerd moet gaan. Dit leerde trouwens de regententijd, toen kinderen van bepaalde families reeds in de wieg voor zekere functies benoemd werden, reeds afdoende. De regeering zou, wanneer zij het landsbelang bo ven het partijbelang had willen dienen; stellig een andere benoeming hebben gedaan. Het is wel teekenend, dat deze benoeming een dag na het bezoek van minister Ruys aan de landbouw tentoonstelling te Hoorn 'bekend: is geworden. Wij zijn er zeker van, dat de minister, wanneer de be noeming een paar dagen eerder bekend was gewor den, bij de onafhankelijke West-Friezen had kunnen beluisteren hoe weinig men ingenomen is met deze partijbenoeming. BOTSING. Gistermiddag kwam bij het kruispunt Laarderweg- Jan van der Heydenstraat te Hilversum een motor rijder uit Bussum in botsing met de Gooische stoom tram. Een der tramwagens ontspoorde, terwijl de motorrijder een. heel eind werd medegesleept. De be rijder kwam er wonder boven wonder slechts met een paar schrammen af. DRIE DUIZEND GULDEN GESTOLEN. Uit Amsterdam, 23 Sept. ln den nacht van Za terdag op Zondag hebben een of meer inbrekers zich door opensluiting toegang verschaft tot ben particu liere wQping aan de Nassaukade. In een kast vonden ze den sleutel van de brandkast. Deze laatste openen was dus een vrij gemakkelijk werk en de buit be droeg f3240.De politie heeft de daders nog niet gevonden. DE REGEERING EN DE CREMATIE. In verband met de crematie is het „Vad." een ge schiedenis ter oore gekomen, welke vrij teekenend lijkt voor de vrijheid waarin de Nederlandsche bur ger zich ten huidigen dage mag verheugenI In Den Haag stierf plotseling iemand, terwijl zijn vrouw op weg was van Indië naai- ons land. Zijn zoon moest dus de verzorging van het lijk op zich nemen. Hij. meende, dat zijn vader indertijd te kennen had gege ven, dat hij zijn stoffelijk overschot wilde laten ver- asschen, doch hij wist dit niet zeker. Derhalve seinde hij zijn onder weg zijnde moeder. Door een toeval had het telegram vertraging. Aangezien het antwoord zich liet wachten, trof de zoon in overleg met de fa milie alle toebereidselen voor een begrafenis. De be grafenis zou of) een Maandagmorgen plaats hebben. Zaterdagavond tegen tien uur kwam echter een te legram van de echtgenoote in. dat het stoffelijk over schot beslist verascht moest worden. De zoqn liep met het telegram naar den begrafe nisondernemer en vroeg'dezen, of omzetting van be grafenis in verassching nog mogelijk zou zijn. De ondernemer vroeg een kwartier beraad en ried toen hefr volgende te doen: de bijeenkomst op het kerkhof alle uitnoodigingen waren reeds verzon den en beantwoord en de Zondag belette eiken te genmaatregel te doen doorgaan, daar mededee.. ling van den uitersten wil te doen en vervolgens het lijk van het kerkhof naar het Crematorium te ver voeren. Zoon en familie durfden dit ten slotte niet aan en •het stoffelijk overschot word begraven. Na eenigo dagen kwam de weduwe in het land Toen zij het gebeurde vernam, raakte zij in groote wanhoop, want ze had indertijd plechtig haar man beloofd, dat zij voor de verassching zou zorgen. Zij stelde dan ook alles te werk, om opgraving en ver assching alsnog te verkrijgen. Toen de autoriteiten weigerden, is zij persoonlijk den minister van Jusbi- tie gaan smeeken, om in staat te mogen worden ge steld. den laat9ten wensch van haar man te vervul len, omdat anders de rust uit haar leven weg zou zijn. Z.E. antwoordde om even dringende redenen het verzet van zijnpartij! het verzoek niet te kunnen inwilligen. ONWEER. De 46-jarige Wester te Grouw is gisteravond door den bliksem gedood. Door een wihdhoos is gisteren in de Zuiderzee tus schen Enkhuizen en Urk omgeslagen het ledige schip van schipper Van der Kolk uit Meppel. Twee kinde ren, die in het ruim, speelden, verdronken. De an dere opvarenden werden gered door een Dedem- vaartsehen schipper. AUTOBUS AFGEBRAND. Uit Tilburg, 23 Sept. Gisteravond is onder de ge meente Moergestel de Tilburgsche autobus van den ondernemer Pikard, nadat na een benzine-vulling door onverklaarbare oorzaak de vlam uit de tank sloeg, geheel afgebrand. Gelukkig bevonden zich geen menschen in de autobus, zoodat geen persoonlijk© on gelukken te betreuren zijn. VLIEGEN IN STORMWEER. Ondanks hot hevige stormweer van gisteren, waar bij een. windsterkte werd waargenomen van 65 K.M., hebben de toestellen der K.L.M. de vluchten, die da gelijks uver 3038 K.M. loopen, regelmatig afgelegd. Daarbij werd op het traject naar Hamburg een record gemaakt, daar het vliegtuig dezen afstand in den tijd. van 1 uur en 55 minuten aflegde. Het vlieg tuig dat den weg in omgekeerde richting aflegde, dus tegen den wind vloog, Ihad slechts onbeduidende vertraging. LICHT IN EEN OUDE MOORDZAAK TE 'S-GRA- VENHAGK Commissaris Kramer is er in geslaagd eenig licht te brengen in een oude moordzaak. In den nacht van 24 op 25 December 1918 werd in zijn woning in do Nieuwe Laantjes te Schéveningen de oude, alge meen geachte Gerrit van den Oever vermoord gevon den. De, politie heeft destijds geen enkele aanwijzing kunnen vinden. Vast stond 'slechts, dat zij hier met een geval van roof en moord te doen had. Gerrit van den Oever moet in dien nacht nog al wat geld in huis gehad hebben, hoeveel, dat wist men niet. De zer dagen was.aan commissaris Kramer ter oore ge komen, dat onder het gestolene uit de woning van Van den Oever zich ook een boomstam heeft bevon den. Hij had die eenige dagen te voren gekocht. Na den moord was de boomstam verdwenen.- Destijds wist de politie deze bijzonderheid echter niet, zoodat zij ook nimmer naar een boomstam heeft gesnord. Derden hebben kort geleden een gesprek gehoord tusschen twee Scheveningers, dat liep over den moord en den diefstal van den boomstam. In verband daar mede zijn nu vier Scheveninger9. verdacht van dien diefstal, in het Huis van Bewaring opgesloten. De politie heeft voorts in handen gekregen een gouden horlogeketting, die heeft toebehoord aan den ouden Van den Oever. De ketting, die al in de vijfde hand was geweest, heeft jaren geleden ook berust bij een der vier verdachten. Met deze geringe, maar interessante aanwijzin gen, werkt commisaris Kramer nu verder, in de hoop den dader van den moord te kunnen opsporen. De Scheveningers, die in deze zaak betrokken zijn, blijven echter zeer gesloten. Hdbld. GEMEENTE ZTJPK Ingeschreven van 20 tot en met 23 September. Geboren: Jeltje, dodhter van Fredlerik d© Jong en van Aafio AJbertjo van Buuren. OverledenGrietje Prins, oud 63 jaren, ocfotgé- noote van Arie Koocrn. DE WERELDVLUCHT DER AMERIKANEN. De Amerikaansche wereldvliegers zijn te Sant Diege in Californie aangekomen en dus op hun punt van uitgang teruggekeerd. AARDSCHOKKEN IN GENUA. In Genua hebben vijf op'elkaar volgende aard schokken een paniek veroorzaakt, doch de aangerich te schade is zeer onbelangrijk. De aardbeving had plaats, terwijl een concert op het hoofdplein der stad plaats had, en het feit, dat de kapel doorspeelde, heeft er veel toe bijgedragen dat de paniek geen grooten omvang aannam. DE TOETREDING VAN DUITSCHLAND TOT DEN VOLKENBOND. Uit; Berlijn, 23 Sept. Vandaag hoeft do groote kabinetsraad ondier voorzitterschap van rijkspri^i- dent Eberfc, waarin over 'hot al of niet toetredert van Duitscmand tot den Volkenbond zou worden besloten, plaats gehad. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat er eenstemmigheid heerscht ten aanzien van do wenschelijkheid, om zoo spoedig mogelijk lid van den Volkenbond te worden. Vóór men echter een desbetreffend verzoek na>r Genève zendt, zal do regeering door bemiddeling van het departement van. Buit era andsahe Zaken bij1 de verschillende ia den Volkenbond vertegenwoordigde mogendhe den laten informoeren, oi dé voorwaarden, Waaraan Duitsahland zijn toetreden heeft afhankelijk ge maakt, vervuld zijn; m.a.w. de Duitsoho rogeering! verklaart zich in principe bereid, tot^den Volken bond toe te treden, maar wil zich eerst zekerheid verschaffen, dat Duitsehland inderdaad gelijkge rechtigd zal zün en een zetel in den raad Yan dun Volkenbond zal krijgen, DE STRIJD IN GEORGI& De legatie van Georgië publiceert de volgende be richten, heden ontvangen van de Georgische grens; Do strijd duurt voort in geheel Georgië. In de provincies Zvanethe, Mingrelië en Abchazië worden groote gevechten geleverd. De opstandelingen, die zich uit Koetals hadden teruggetrokken, vereenigen zich met die uit Neder-Zvanethië. In Kakathië du ren de oorlog en de guerilla voort. Vele sovjet-divi sies opereeren tegen de insurgenten. TRAMONGELUK Uit Berlijn, 23 Sept. Gisteren is in het oosten van Berlijn een tramwagen in botsing gekomen met een goederentrein. De tramwagen werd geheel vor- brijzeld, een vrouw werd gedood, en een levensge vaarlijk gewond, terwijl een aantal andere passagiers min of meer ernstige kwetsuren opliepen. De schuld schijnt bij den bestuurder van den tramwagen te liggen. JACKIE COOGAN. Jackie Coogan. het filmheldje. dat Londen, Parijs en Berlijn bezoekt, toeft thans in de Fransche hoofd stad, waar hij met evenveel belangstelling als aan de overzijde van het Kanaal ontvangen is. Honderden menschen verdringen zich dagelijks om het 'knaapje te aanschouwen, dat met zijn ouders en een gouver- nate geen rustig oogenblik meer heeft. Eergisteren heeft hij den dienst in de Notre-Dame 1 bijgewoond. Op het plein stond een dichte menigte, die het wonder wilde aanschouwen; een frontlinie van fotografen scheidde het publiek van de limou sine, waarmede het gezelschap voorrijden kwam. De kerk was stampvol, de bezoekers klommen op stoelen, er werden eenige balustrades en zelfs eenige beeldjes vernield. Jackie, die in de „Chapelle ,d® lo- Vierge" was ge zeten, sloeg het schouwspel zonder uiterlijke teeke nen van emotie gaande. VERSTIKKENDE GASSEN IN RIOLEN. Naar aanleiding van het feit, dat twee arbeiders, dieb ij Cachan (dep. Seine) in een riool werkzaam waren, door giftige gassen zijn verstikt, ofschoon zij van gasmaskers waren voorzien, hebben de prefec ten van het Seine-departement en van de politie een enquête-commissie samengesteld,, welke onder het persoonlijk voorzitterschap van Herriot. in het de partement van buitenlandsche zaken zal bijeenko men. VOOR VRACHTAUTO'S. Volgens de bladen is men in Spanje van plan een drieduizend kilometer langen weg voor vrachtauto's aan te leggen, die uitgaande van Barcelona alle be langrijke plaatsen van het land zal aandoen. TEGEN DE O NWELV O E GELIJKE KLEED ING-. De Balkan-correspondent van de „N. R. Ct." schrijft: Reeds sedert meer dan epn jaar vermenigvuldig den zich de klachten in de pers en in volksbijeen komsten in verschillende plaatsen in Bulgarije óver de toenemende Josheid en onbetamelijkheid, welke het vrouwelijtkelement in *de zoogenaamdo intellec tueel© en burgerlijke kringen in hare klepdij on optreden in 't publiek begint ten toon te spreiden, in navolging van wat hét dienaangaande uit het Westen verneemt of bij van daar gokomenen ziet. De ministerraad heeft nu, daartoe aangezet door een verzoek van de Heilige Synode der Bulgaarscho (orthodoxe), kerk, besloten daartegen zooveel mo- lijk in te grijpen. Voorqerst is door een verordening van alle er bij betrokken zijnde ministeries bepaald, dat van 1 Sep tember af al het vrouwelijk personeel in openbaren dienst van staat, provincie" of gemeente eene uni- formkleeding moet dragen, bestaande uit een glad kleed, uit één stuk, van zwarte stof, aan den hals en de polsen gesloten door een staand kraagjb- Het ministerie van openbaar onderwijs heeft de zelfde kleedipg voorgeschreven voor alle scholieren van het vrouwelijk geslacht, met de bepaling, dat zij in het openbaar oo^ buiten de school niets anders mogen dragen. Als hoofdbedekking is verplicht ge steld eene effen ronde flaphoed van witte stof des zomers en van zwarte des winters. Als eenige ver siering mogen daarop worden aangebracht een een voudig smal zwart, of wit of grijs bandje. Een verdere verordening van dat departement vot- biedt aan de vrouwelijke Jeugd zich voortaan de hu ren te laten kort knippen. Meisjes met zoogenaamde ..bubikopjes" zullen niet meer tot de scholen wor den toegelaten of plaatsing in eenige betrekking kunnen vinden. Want in navolging van de officieel o administraties hebben ook de particulieren, als banken, groote on dernemingen, winkels en dergelijke, zich bij die re_ geeringsmaatregelen aangesloten, en gelijke bepa- langen ten opzichte van haar personeel ingesteld. De Heilige Synode van haar kant heeft nog be paald, dat personen van het vrouwelijk geslacht met ontbloote hals of armen, of met rokken welke de kuiten zichtbaar laten ,niet tot de Heilige Sacra menten' mogen worden toegelaten, maar voortaan ge heel urt de kerken zullen worden geweerd. En die maatregel is dadelijk overgenomen door de kerkelijke overheden van andere gezindten, de Ka tholieken, de Armeniërs, cn de Grieken. De Groot- Mufti der Muselmannen en evenzoo de Opperrabijn der Israëlieten hebben het niet noodig gevonden, een dusdanig verbod uit te vaardigen, omdat zooals zij verklaren de Moslimsche en de Joodsehe vrouwen en meisjes zich himmer in dergelijke minder pas sende kleeding ter Moskee of ter synagoge begeven. Wdt de mannelijke bevolking aangaat, zoo is van overheidswege, inzonderheid der jeugd en dejongeling schap sterk aanbevolen barvoets en bloothoofds te gaan, en gedurende het warme jaargetijde niet an ders te dragen dan een enkel open hemd, model boyscout. Het ministerie van openbaar onderwijs heeft, mot ingang van het overmorgen (15 September) te be ginnen nieuwe schooljaar, ook voor de mannelijke scholieren de voor den oorlog bestaan hebbende uni- formkleeding weer verplicht gesteld. Die bestaat uit broek en een soort litewka, van bo ven gesloten, mot een lang staand boordje van mili tairen snit, met gordelriem van zwart leder met ko peren gesp, waarop het naamcijfer van de school is gegraveerd. Pet van het bekende Bulgaarsche (Rus sische) miljtaire model, in de kleuren van de school, van voren voorzien van het naamteeken. van die in richting. Op den rechterschouder van. de litewka is aangebracht het nummer van den scholier, overeen komstig dat van zijn schoolkaart. wolke ook zijn portret bevat. Die kaart en het uniform verschaffen hem de voordeelen van half geld bij alle openbare middelen van verkeer, in de staats- en gemeentebad- Inrtchtingen, bij en in alle publieke vermakelükhe-

Schager Courant | 1924 | | pagina 2