Raad Warmenhuizen. Gemengd Nieuws. VAN EWUCKSLUIS. pouCerdau «Laaide hier in "het afwatering- en fichccnvaartkanaal een viiegTmachiiie. De bestuur- der üefc de machine goléiuoUfkl voortbewegen ini de richting van den haven, stuuru^ haan netjes door de opening in hot steenon hoofd, waarna d© macki* ne. den bovengen! volgende, eerst de postboot en daarna .een sleepboot rakelings passeerde. Met een stevigen vaart werd daarna do na vengeul tob aan het Anisteldiepi gGVoolgd, waar de machina tenslotte mot een prachtige spurt omhoog steeg. HieiV is wer kelijk een mooie prestatie geleverd. HEERHUGOWAARD. De le«sen van den tuinbouwwintercursiis, 2 jaar, zullen in den loop der volgende week! aanvangen Als onderwijzers zullen voor d?zen cursus wederom optreden de h eren Rsnaud, thana te^ Zuidsoha. woui te en Band te Nieuwe Niodorp. f HEERHUGOWAARD. Te '8 Gravenhage werd met goed gevolg exa men afgelegd voor oomm.-verificateur door onzen; vroeger en plaatsgenoot, den heor M. Dekkers, thans! oommies bij do belastingen, standplaats Spekhol-, sterheide. De heer Ddkkers hoeft zich geheel doon zelfstudio weten te bekwamen. HET ONTWAPENINGSDEBAT. Zooals reeds gemeld is, zijn voor don debatavond tusschen generaal Snijders en prof. van Embden voor do Zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage geen. kaarten meer beschikbaar. Ton einde tegemoet te komen aan de zeer vele aapvragen, die nog dagelijks binnenkomen, heeft de directie van den Dierentuin in overleg met het bestuur van den Vrijzinnig Democratischen Bond zich gewend tot The Bell Telephone Manufacturing Cy (Western Electric Cy) en deze verzocht de mo gelijkheid te overwegen door middel- van geluidver sterkers hot gesprokene ook hoorbaar te maken in den tuin van het Genootschap. The Bell Telephone Manufacturing Cy (Western Electric Cy), die ook do geluidversterkings-installa- tie heeft aangebracht in het Stadion te Amsterdam ter gelegenheid van het Eucharistisch congres, waar door het mogelijk werd, dat Kardinaal van Rossum zich verstaanbaar maakte voor een menigte van 30.000 monschen, hoeft, dit verzoek aangenomen on zal zorg dragen, dat het debat tusschen generaal Snijders en prof. van Embden in alle hoeken van het z.g. muziekterrein van het Kon. Zoöl. Botanisch Ge nootschap duidelijk verstaanbaar is.' Bovendien- zullen voor zoover noodig ook in de zaal enkele geluidversterkers worden aangebracht, voornamolijk ten behoeve van de Rotonde. Het station Hilversum der N.S.F. zal op Dinsdag 30 Sept. a.s reeds ten 7 uur n.m. inplaats van om 7.45 uur met do uitzonding beginnen. Voor den aan vang v. d. debutavond (len 8 u.) zullen nl. de stellin gen, die beide sprekers zullen verdedigen, vanuit Hilversum draadloos worden bekend gemaakt. f6500 GESTOLEN. Een brood- en bankethakker van den Goudsche- rijweg to Rotterdam, had gisteren verschillende groo- tc betalingen moeten doen, en had daartoe een aan zienlijk bedrag in huis gehaald, meldt de Msb.. Toen hij de voornaamste zaken vereffend had, zette hij in den namiddag hot ijzeren geldkistje met het over schot, ongeveer f 6500 aan bankpapier in hot kan toortje neer. In het tijdsvorloop, dat hij zich even verwijderde, moet het kistje daaruit gestolen zijn. Bij zijn terugkomst was het verdwenen. WAAROM PASTOOR NIET PREEKTE. Toen Zondag onder de hoogmis de pastoor van Varden op don preekstoel stond, meldt de „Msb." cn hot Evangelie voorlas, kwam plotseling oen eek hoorn de kerk binnenschieten. In zijn verbouwe reerdheid klom het dier tegen de muren en altaar gordijnen en zelfs tegen eenige aanwezigen op. Na de situatie overschouwd te hebben, meende de pas toor, dat zijn predikatie het tegenover do toeren van den kleinen acrobaat in de belangstelling der geloo- vigen zou moeten afleggen en. verliet derhalve den preekstoel. Of de pluimstaart daarmedo z'n doel be reikt achtte, valt moeilijk te zeggen, maar zoodra 't Credo werd ingezet, staakte de eekhoorn zijn ver tooningen en koos <Jo vriie ruimte. ZIJPE. Hot aantal gevallen, van mond- en Klauwzeer neemt nog steeds af, terwijl nieuwe gevallen zdohS niet meer voordoen. Vergadering van den Raad op Vrijdag 26 Septem ber 1024, dos middags 3 uur. Afwezig de heer Slot, wegens ongesteldheid. Voorzitter de heor J. Burger, burgoineoster, secre taris do heer Rijs. Voorzitter opent de vergadering, daarbij den wensch uitsprekende, dat de heer Slot in do volgen de vergadering weer gezond aanwezig moge ziin. De notulen worden onder dankzegging goedge keurd. Ingekomen stukken: 4 Een schrijven van Ged. Staten, waaruit blijkt, dat de balans en verlies- en winstrekening van den keuringsdienst voor waren over 1922 is vastgesteld en dat over het dienstjaar 1922 door deze gemeente te veei is betaald f 123.89 Een schrijven van de afdeeling Witte Ivruis alhier, waarin verzocht wordt, eenige poelen in de gemeente 13 willen dempen, alsmede een schrijven, waarbij adhaesie wordt betuigd mot den inhoud van de cir culaire van Ged. Staten, betreffende bijdrage kosten verpleging on- cn minvermogende T.B.C.-lijders. In handen te stellen van B. en W. om advies. Voorzitter zegt, dat h<ft eerste adros nog niet vol doende is besproken door B. en W. Voorzichtigheid is wel gewenscht, omdat misschien niet alle genoem de poelen kunnen worden gemist, maar toch gevoe len B. en W. wel Iets voo rdompen en dat zou dan kunnen als werkverschaffing. Wat de t.b.c.-bestrijding betreft, op de begrooting is een post daarvoor uitgetrokken cn dit punt kan dus bij de. begrooting behandeld worden. Goedgevonden wordt beide adressen in handen van B. en W. te stellen. Verslag van de gezinsverpleging over 1923 van de vereeniging 4^an N.II. Diaconiën in de classis Alk maar. Voor kennisgeving aangenomen. Voorzitter wijst er, op dat speciaal voor onze ge meente goed werk is geleverd door deze vereeni ging. Een verzoek van P. Vos om oene tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 der L. O. wet 1920 voor zijne dochter C. Vos, die do bijzondere school te Krabben dam bezoekt. B. en W. stellen voor, eene vergoeding van f 10 te verstrekken. Goedgevonden. Naar aanleiding van een schrijven van de gezond heidscommissie te Schagen, inzake de malariabestrij ding, vragen B. en W. machtiging aan den Raad om van gemeentewege de bestrijding dezen winter ter hand te nemen. B. en W. hebben aan de Gezondheidscommissie bericht dat ,de bestrijding dezen winter van gemeente wege zal worden ter hand genomen door werkloozen, maar Jn overweging wordt gegeven de tot haar res sort behoorendo gemeentebesturen eens tot een ge meenschappelijke vergadering uit te noodigen om te trachten een algemeene bestrijding te krijgen. De heer Gutker wil de bestrijding niet van de al- of niet komende werkloosheid laten afhangen, maar vast stellen dat de bestrijding zal plaats hebben. Voorzitter zegt dat dit ook niet de bedoeling is. De werkloosheid is naar voren gebracht omdat het in dat geval een goede gelegenheid is één of meer personen aan werk te helj>en. De heer Molenaar is ook voorstander van de be strijding, ook spr. wil de bestrijding niet afhan kelijk stellen van de werkloosheid. De door B. en W. gedachte regeling wordt goed gevonden. Wat het voortgezet L. O. betreft, stellen B. en W. den Raad voor. om bij voldoende deelname op de zelfde wijze als het vorige jaar is geschied, een cur sus te houden te Schoorldam en te Warmenhuizen. De vergoeding was fl.50 per uur, 150 uur voor den onderwijzer. 60 uiir voor de onderwijzeres. De heer Molenaar acht hot geven van dit onder wijs van groot belang en kan zich dus zeer goed met liet voorstol van B. en W. vereenigen. Algemeen gaut de Raad accoord met het voor stel van B. en W. In verband met het invoeren van gasverwarming vragen B. en W. aan den Raad machtiging tot het aankoopen van 3 gaskachels voor verwarming van het gemeentehuis. Vcorz. wijst op de gunstige resultaten met de ge nomen proef. De kosten zullen naar de meening van B. en w. niet veel duurder zijn dan verwarming met vaste brandstoffen, en daartegenover staan de vele gemakken van de gasverwarming. De heer Molenaar geeft in overweging geen gas kachel aan te schaffen voor de raadzaal. Voorzitter acht het voor de zuinigheid juist beter iat in de raadzaal een gaskachel wordt geplaatst. Deze kachel is trouwens in den minst goeden toe stand. Juist voor de tijdelijke verwarming van een lokaal is een gaskachel gewenscht. De Raad kan zich vereenigen met hot voorstol van B. on W. Wat het winstsaldo van het gasbedrijf over 1923 betreft, stellen B. en W. voor, om van het bedrag groot f 3564.81, f2400 te storten in bet reservefonds en f 1164.81 uit te keeren aan de gemeente. Het voorstel kon ook de goedkeuring van de gas commissie wegdragen. Goedgevonden. Door B. en W. zijn de kas en de boeken van; heit gemeentegasbedrijf nagegaan en in orde bevonden en was het kassaldo groot f2872.81 ih kas aanwezig. Aan den directeur wordt dank gebracht voor zijn accuratesse. Van de gascommissie is een schrijven ingekomen, waarin medegedeeld wordt dat in de begrooting 1925 gerekend is op een gasprijs van 12 cent, dus 2 cent minder dan thans. Met het oog op dezen billijken prijs wordt voorgesteld in de wintermaanden geen reductieprijs meer toe to passen en ook omdat het jaar 1921—1922 tot het hebben van een basis waarop het reductiesysteem rust, te ver afraakt. Als overgangsmaatregel zou dan voor de laatste 3 maan den van dit jaar de'volgende regeling kunnen wor den gemaakt: bij een verbruik tot 40 M3. per maand een gasprijs van 14 cent, van 41 tot 100 M3. 13 cent en boven een gebruik van 100 M3. 12 cent per M3., voor muntgas 1 cent hooger. Na 1 »Januari 1925 zou dan geen roduqtie meer worden gegeven. B. en W. kunnen zich met het voorstel van B. en W. ver eenigen. De heer Molenaar wijst er op dat het reductiesy steem voor do belanghebbenden meer voordeel af wierp dan deze voorgestelde regeling. Verreweg de moeste gosverhruikers zullen van de nieuwe rege ling niet profitocren. Voorzitter wijst op de onbillijkheden die het re ductiesysteem aankleven en de voorgestelde regeling is bedoeld als een overgangsmaatregel. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van de gascommissie aangenomen. Van de gemeenteambtenaren alhier is een verzoek ingekomen om het besluit tot verhaal van pensioen bijdragen in te trekken. Zal behandeld worden bij de begrooting. Van het Roomsch-Katholiek schoolbestuur is het verzoek ingekomen, on?, evenals vorig jaar, ook nu voor de bewaarschool een subsidie te mogen ont vangen. Ook dit adres zal bij do behandeling der begrooting ter tnfel worden gebracht. Nog is ingekomen het verslag van den school arts. In het uitvoerige verslag wordt allereerst be handeld) do hardnekkigste kwaal, de hoofdveront reiniging. Rapporteur deed het genoegen dat zijn aanmerkingen zoo ter harte werden genomen en bij elk volgend onderzoek bleek dan ook het aantal kinderen, dio aan hoofdverontreiniging leden, ge daald te zijn. Te Warmenhuizen had het onderzoek driomaal plaats, te Schoorldam eenmaal en te Krab bendam ook 1 maal. Ook ten aanzien van het dragen van pantoffels door de kinderen is een onderzoek ingesteld, wuar- blj bleek dat slechts een klein percentage der kin deren pantoffels haddon. Waar het hoofd der gemeente dit oen zaak oor deelde, die door particulier initiatief diende te wor den geregeld, wordt hulde gebracht aan mej. J. Gut ker cn dames-comité voor het maken van pantoffels. Hot schoonmaken der lokalen laat veel te wen- schen over, speciaal wat do school te Warmenhui zen betreft. Besproeien van het schoolplein wordt aangedrongen. Aan Zuster Fransen wordt door rap porteur dank gebracht voor hare uitstekende hulp tn nu die hulp niet meer wordt verleend, wordt aangedrongen op voorziening in deze leemte, omdat een schoolverpleegster onontbeerlijk is. Voorzitter zegt dat uit het rapport wel blijkt dat het een goed besluit is geeest een schoolarts aan te stellen, vooral met het oog op het voorkomen van scrabiës. Bij den dank die aan de dames Gutker c.s. wordt gebracht, sluiten we on9 gaarne aan. Over de reiniging van de scholen heeft spreker gesproken met het hoofd der school en met de schoolschoon- maakster. Het schoonmaken van 6 lokalen is te om vangrijk en do gemeentewerkman verleent nu hulp. Omdat we nu hebben een overgangsperiode, wilden B. en W. er niet dieper op ingaan. Het besproeien van het schoolplein hcoft nu plaats. Ook wij bren gen gaarne hulde aan Zuster Fransen. Dat die hulp niet meer mag worden verleend, komt doordat de statuten van de Gezinsverpleging zich daartegen ver- j zetten. Evenwel deze zaak wordt onder de oogen gezien. Aan den schoolarts, den heer Dr. van Hesto ren wordt dank gebracht voor zijn verslag. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten bij hun bestek van 30 Juli jl., no. 8,. de gemeenterekening over 1922 hebben goedgekeurd. B. en W. bieden den Raad de gemeenterekening en de rekening van het gasbedrijf aan over 1923 en stel len voor, een commissie van onderzoek te benoemen, die tevens do rekening van het Burgerlijk Armbe stuur naziet. De gemeenterekening sluit in ontvangst op f 124637.66, in uitgaaf op f 103563.94, batig saldo f21073.72. Do rekening van het gasbedrijf geeft een winslsal- do van f3564.81. de rekening van het Burgerlijk' Armbestuur sluit met een nadeelig saldo van' f 1240.87. Goedgevonden wordt dat deze rekeningen door de leden van den Raad, uitgezonderd de leden van het cdUege van B. en W. worden nagezien. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, waar in verzocht wordt het gevoelen van den Raad te ver nemen betreffende de ontwerpregeling, betreffende de jaarwedde van de gemeente-ontvangers, alsmedö een schrijven van het gemeentebestuur van'Neder- horst den Berg. en een schrijven van de afd. Noord- Holland van den Ned. Bond van Gem._Ambtenaren. Naar aanleiding van deze circulaire stellen B. en W. den Raad voor aan Ged. Staten te adviseeren om de jaarwedde te handhaven op f900. in verhand met de cumulatie van secretaris-ontvanger in deze ge meente en aan de hand van het besluit van den Raad reeds het vorig jaar genomen. Het salaris is thans voor Warmenhuizen f900 en dat zou dan bij de regeling van Ged. Staten terug gebracht worden tot f 630. Met het oog op de werkzaamheden zegt voorzitter willen B. cn W. voorstellen het adres onveranderd te laten. Wanneer het ambt niet door den secretaris werd waargenomen, zou het salaris inplaats van f900. f1400 zijn. Spr. heeft het altijd buitengewoon onbillijk gevonden dat bij cumulatie het salaris zoo veel minder is. Voorts wijst spr. op de vele werk- I zaamheden des ontvangers, inning land'huur, sclteol- geldheffing, de gewijzigde samenstelling van reke ning en begrooting. Hadden we een andere gemeente ontvanger. dan zou het Balaris f 1400 zijn en na af trek van 30 zou het salaris dan worden f 980, dus nog ten gunste van den functionaris. Het adres van Nederhorst den Berg wil de ver laging doen ingaan 1 Januari 1925 on niet over 5 jaar verdeel en; in het adros van de afdeeling Noord holland van den Ned. Bond van Gemeenteambte naren wordt er op aangedrongen de regeling onver anderd te handhaven. De heer Swan kan zich er best mee vereenigen, dat het salaris f 900 blijft, niet uit motief dat anders het salaris f 1400 zou zijn, maar alleen uit over weging dat het werk met f900 naar spr.'s meening niet te duur wordt betaald. Dat de levensstandaard verminderd is, is een onjuistheid. De heer Molenaar kan zich wel met het voorstel van B. en W. vereenigen, maar spr. wijst er op dat de cumulatie voor den secretaris geen schade is. Het mag waar wezen dat anders voor het ambt f1400 zou moeten worden betaald en nu f900, de cumulatie heeft toch bewezen, dat de secretaris het werk evengoed kan doen en gebleken is dat er wel eens meerdere hulp door op de secretarie moest we zen. Er dient aandacht aan te worden geschonken of we het in de toekomst niet eens kunnen redden buiten een gesalarieerden klerk of volontair. Voorzitter erkent dat als de secretaris geen ge meenteontvanger was, hij minder slarasi zou "nebben Maar spr. heeft meer'speciaal het werk op 't oog, dat in de eene gemeente met f1400 wordt betaald en in een andere gemeente met f900. Een salaris van f900 is met het oog op het werk geen abnor maliteit. Een toezegging dat we het eenmaal zonder gesalarieerde hulp kunnen redden, kan spr. niet ge ven. Het werk van secretaris en ontvanger kan niet door één man uitgevoerd worden. Algemeen gaat de Raad accoord met het voorstol van B. en W. om voor te stellen .aan Ged. Staten, het tegenwoordige salaris te handhaven. Wat betreft het in handen van B. en W. gesteld verzoek van het schoolbestuur te Krabbendam, om een jaarlijksche vergoeding van f 100, voor admini stratiekosten, stellen B. en W. voor, niet op het ver zoek in te gaan, op grond, -dat wettelijk huiten de gemeentelijke vergooding als bedoeld in art. 55 der L O. wet 1920 geen vergoeding aan een bijzonder schoolbestuur kan worden toegekend. Voorzitter licht toe, dat Ged. Staten geeni bezwaar hebben gemaakt tegen een suppletoire begrooting, waarbij 50 pet. van de kosten van het maken van be stek voor verhouw van de bijzondere school wordt uitgetrokken. Toch oordeelen B. en W. aan dé hand van art. 55 der L. O. wet 1920 dat geen vergoeding aan een bijzondere school kan worden toegekend voor administratiekosten. Mocht na een. 3-jaarlijksche verrekening blijken, dat d'e kosten voor het bijzon der onderwijs minder waren dan die van het open baar onderwijs, dan zou in allerlaatste instantie nog aansprhak op vergoeding kunnen worden gemaakt- De heer Gutker kan zich, gehoord de toelichting van voorzitter, met het voorstel van B. en W. heel goed vereenigen. Goedgevonden wordt afwijzend! op het verzoek te beschikken. In verband met den bouw van de nieuwe O. L. school met onderwijzerswoning stellen B. en W. voor hiervoor eeno geldleening aan te gaan groot f21000, af te lossen in 30 jaar, tegen eene rente van ten hoog- srto 6 pet. De totale kosten van school en woning met grond, kosten architect en dagelijksch opzichter, over dracht. terrein, aankoop meubelen en verbetering ter rein bedragen f33900. Het plan van B. en W.' is om de goedkeuring van Ged. Staten te vragen om tot dekking van dit bedrag te mogen gebruiken f6500 opbrengst verkoop woning van het hoofd der school, f6000 die nog in de gewone middelen zitten, maar feitelijk in den buitengewonen dienst behooren en f.fc.wU door een geldleening. Goedgevonden, zonder bespreking. Van het R.K. schoolbestuur zijn thans ontvangen dc bescheiden volgens art. 72 der L. O-wet 1920, ver- eischt voor de aanvrage van gelden voor den bouw vari een nieuwe R.K. Meisjesschool, bestaande uit 3 lokalon, met speelterrein. B. en W. stellen voor 6en besluit te nomen tot het verleenen van gelden voor den bouw. Verder stollen B. en W. voor, om het raadsbesluit, waarbij de O. D. school in bruikl'en werd vereirekt, in te trekken en de 3 voor het onder wijs benoodigde lokalen in eigendom over te doen aan het R.K. schoolbestuur tegen nader te taxeeren waarde overeenkomstig de wet. Wat de niet voor het ondeiwijs penoodigde lokalen betreft, zullen B. en W. nadere voorstellen indienen. Voorzitter zegt dat de vraag of van de 4 overtol lige lokalen er 2 gereserveerd zullen worden, voof eigen gebruik, een kwestie van later is, vooral waar hot R.K. schoolbestuur genegen is de overtollige lo kalen tegen reëele waarde over te nemen. De heer Swan zegt nog op hetzelfde standpunt te staan als in de vorige vergadering, dat hij niet de noodzakelijkheid inziet dat de jongens en meisjes ge scheiden worden. Spr. wil daar nog aan toevoegen wat hij ook in de bijeenkomst van B. en W. met de commissie, lut Ged Staten heeft gesproken nl. he: naar voren gebrachte motief dat het godsdienstonderwijs bij< deze regeling beter tot zijn recht zou komen. Ook in de notulen wordt daar den nadruk opgelegd. Op deze manier echter wordt het een kerkelijke aangelegenheid en in dat geval dient d© kerk voor de kosten op te komen. Spr. acht zich niet gerechtigd zijn stem te geven aan liet dragen van kosten voor regelieus onderwijs, onver schillig of dat nu van katholieke of van protestant- sche of gereformeerde zijde komt. De heer Molenaar wijst er op dat de heer Swan het nu wel verkeerd acht dat de jongens en meis jes gescheiden worden, maar er zijn menschen die daar anders over denken. Maar dat is ook een zaak, die weinig afdoet, de aanvrage is er, en de men schen hebben zelf uit te maken hoe ze de opvoeding wenschen. Er moet nog worden aangetoond dat die opvoeding verkeerd is. Wat de vrees betreft dat het godsdienstonderwijs te veel zou domineeren, men zal zich toch moeten houden aan het leerplan. Dat het onderwijs gepaard gaat met godsdienstonderwijs, juist daarom stuurt mep de kinderen liever nie( naar de openbare scholen, daarvoor zijn de bijzon dere scholen opgericht. De heer De Groot wijst1 er op dat religieus onder wijs evengoed zal worden gegeven, of het gewone onderwijzeressen zijn of zustere. Het onderwijs is precies hetzelfde, en het heeft dus niet veel met religieus uit te staan. De heer Gutker is in principe tegen scheiding van kinderen op dien leeftijd en wijst er op dat wanneer zoo wordt doorgegaan met het stichten van scholen, er zooveel geld \c-rs.or.den wordt wat we op ons belastingbiljet zullen terugvinden. Door den ven koop van schoollokalen mag het wat ten goede ko men, het blijft toch niet uit dat het kosten met zich brengt. Spr. meent te kunnen constateeren dat op deze wijze het bijzonder onderwijs den voorkeur ge niet boven bet openbaar onderwijs. De heer Swan wijst er nog eens op dat nu het' R.K. schoolbestuur zoover gaat, dat er nu ook moet komen een meisjesschool en het daardoor een reli gieuzen kant uitgaat, het schoolbestuur ook zelf de kosten dient te betalen. De heer De Groot meent, dat het R.K. schoolbe stuur direct dien kant uit wilde, maar er waren geen onderwijskrachten. Het onderwijs is hetzelfde, het religieus onderwijs wordt zoowel aan de meisr jes als aan de jongens gegeven en de heer Swan behoeft zich daarover niet zoo angstig te maken. De heer Swan wil niets op dat religieus onderwijs afdingen, maar laat men zelf de kosten betalen. De heer Molenaar zegt zelf in de commissie te zit ten en gewezen te hebben op de kosten voor de ge meente. Wel degelijk heeft spr. de finantieele kosten bekeken, maar men moet niet denken dat de kosten alleen voor de gemeente zijn, de grootste kosten ko men voor de kerk. Vorig maal hebben de heeren zelf gezegd, dat de finantioele kosten geen groot be- zwaar opleverden. Het finantieele ofïor is bij do ka tholieke kerk. Het is niet waar dat het den religi euzen kant uitgaat. Dat men na de school wil trach ten op de meisjes goeden invloed te krijgen, ia wol mogelijk. Voorzitter zegt dat men in do vorige vergadering over deze zaak lang on breed heeft gesproken en elkaar overtuigen zal wel niet gaan. Wat do heer Gutker heeft gezegd over het ongcwenscht zijn de kinderen te scheiden, dat is een innerlijke zaak van het R.-K. schoolbestuur. Er is gezegd door den Raad dat men wilde meewerken tot het verkrijgen van een bijzondere school, als men kreeg een openbare school. We'nu dit is de ritwerking. Ook brengt de heer Gutker de groote kosten ter sprake cn heeft daarbij het oog op het algemeen. Zeker, de gelijk stelling van openbaar en bijzonder onderwijs heeft veel gekost. Maar we hebben te maken met 'onze gemeentelijke huishouding. Wel zal de schoolbouw op het oogenblik wat kosten, maar er staan voor dooien tegenover en spr. noemt dan de loyale wijze van het R.K. schoolbestuur, wat betreft het over nemen van de overtollige lokalen, welke loyaliteit ock door de commissie uit Ged. Staten werd er- kond. Dat het bijzonder onderwijs bevoordeeld wordt bij het openbaar onderwijs, is de vraag nog. Wat de vrees van den heer Swan betreft, dat het onderwijs teveel den religie.uzen kant uitgaat, of het onder wijs gegeven wordt door zusters of door leeken, het leerplan moet worden opgevolgd. Reeds 5 jaar ge leden zag het R.K. schoolbestuur er voordeel in hier zusters te1 krijgen. De heer Gutker is het er mee eens dat mem elkaar niet zal overtuigen. Wel is de uitspraak gedaan mede te zullen werken tot het krijgen van een bij zondere school, maar deze afwikkeling brengt veel meer kosten met zich mee, 2 hoofden, aan iedere school een leerkracht met hoofdacts, en die kosten krijgen we op ons belastingbiljet terug, want het gebeurt hier maar ook elders. Voorzitter geeft toe dat 9r kosten aan verbonden zijn, maar er zijn een massa menschön die de be zuiniging op het onderwijs afkeuren. Als de bezuiniging gaat ten koste van het onderwijs, als het gaat om het doorvoeren van bezuiniging toi na deel van bet onderwijs, hetzij bijzonder, hetzij open baar onderwijs, dan is splitsing nog wel te verdedi gen, al gaat het dan tegen de strooming van het Rijk, het hemd is nader dan de rok. De heer Swan wijst er nog op, datw e straks ook zullen krijgen de kosten van vergoeding voor ver voer van kinderen uit Schoorldam en Krabbendam en daardoor zal dan vervallen het voordeel dat men niet zal behoeven over te gaan tot uitbreiding van de school te Schoorlam en Krabbendam. Voorzitter zegt dat die verplaatstig van leerlingen Ook zou ontstaan wanneer niet tot splitsing van de R.K. school werd overgegaan. De heer Swan wijst alleen maar op de finantieele zijde. Voorzitter merkt nog op dat de afstand van Schoorl dam naar hier geen 4 K.M. is en dat kan dus buiten beschouwing blijven. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 2 stemmen aangenomen, to gen stemden de heeren Swan en Gutker. B. en W. bit den aan de gemeentebegrooting over 1925, alsmede de begrooting van het gasbedrijf en het Burgert. Armbestuur, Voorgesteld wordt een commissie uit den Raad te benoemen om deze Lo on derzoeken. De gemeentebegrooting sluit op f 102845.43, onvoor zien f7337.05, plaatselijke inkomstenbelasting f5000, subsidie Burgerlijk Armbestuur f1000. Die van het gasbedrijf geeft aan f70924.90, bij een gasprijsverla- ging met 2 cent. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit op f 11765. De raadsleden behalve de beide wethouders zullen deze begrootingen na zien. 1 Biji de rondvraag wijst de heer Molenaar op het ge vaar dat de jongens bij den overweg op de tree plank van de tramwagens springen. Voorzitter zal er over spreken' met hot hoofd dor school,den gemeenteveldwachter en den chef. De lieer Swan wijst op het te snel rijden van auto"s, ondanks de aangegeven maximum snolheid. Voorzitter meent dat al is er nog geen proces verbaal opgemaakt, over het algemeen de toestand wol is verbeterd. Spr. zal hot nog oens onder de aandacht van den gemeenteveldwachter brengen. Voorzitter sluit daarop de vergadering, den wensch uitsprekende, dat de besluiten die zijn genomen on die niet de algemeene instemming mochten verwer ven, niet zoo erg mogen blijken to zijn als gevreesd wordt. CALLANTSOOG. De Floralia-tentoonstelling alhier belooft weer zeer aardig te worden. Het aantal inzendingen is reeds zeer groot en nog steeds komen er ouderen en jon geren hun opgekweekte planten aanbrengen. Het be halen van een prijs is dan ook wel de moeite waard; de tentoonstellingscommissie heeft, wat de prijzen betreft, e engoede keuze gedaan. Ook de inzendingen van de kinderen voor Huis vlijt zijn meest zeer goed verzorgd. De poppenafdee- ling van de meisjes ziet er keurig uit. maar ook de jongens hebben zich niet onbetuigd gelaten. Aan de tentoonstelling is nog eene verloting ver bonden. We looven Zondag d'an ook aan een druk bezoek, evenals vorige jaar, te meer, waar de tentoonstelling zal worden opgeluisterd door een darnoszangkoor en viool- en pianospel van mej. M de Veer van Scha gen en den heer P. Grin van St. Maartensbrug. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE TOT OCTO. BER UITGESTELD. In het belang eener grondige voorbereiding zal de ontwapeningsconferentie waarschijnlijk van Juni tot October worden uitgesteld. Een ontwapeningsconfe rentie in Juni te Genève zou ook praktisch onmoge lijk zijn, omdat dan de internationale arbeidsconfe- rentie plaats vindt en niet voldoende hotelruimte te Genève bestaat voor. twee groote conferenties ter- zelfdertijd. GRONDVERSCHUIVING. Uit Locarno wordt gemeld, dat een grondverschui ving ongeveer 20 huizen in het dorp Sonieo heeft verwoest. Het station is volkomen vernietigd. En zijn 15 inwoners gedood. Een ongerwoon hevig onweer heeft eergisteren in de streek van Locarno gewoed en aanzienlijke schade veroorzaakt. ONTDUIKING OP GROOTE SCHAAL. In het belastingkantoor van Neu Kölln te Ber lijn is men op het spoor gekomen van een enorme ontduiking van monopolierechten, die in de' mil- lioenen gouden M. loopt. Deze ontduiking die voor namelijk door een bekende Berlijnsche likeurfabriek is gepleegd, was slechts mogelijk doordat een be lastingambtenaar hierbij hielp. Woensdag werd de hoofdinspecteur van de belasting, Quel, van het kan toor Neu Kollen gearresteerd en beschuldigd zich te hebben laten omkoopen. Reeds medio Augustus was het rijksministerie van financiën ter oore gekomen, dat Qutl, die boven elke verdenking stond, booze dingen op zijn gewe ten had. Eerst werd de zaak disciplinair onderzocht, tot dat in het begin van September de justitie zich er mee ging bemoeien. Het bezwarende materiaal te gen Quel is zeer groot. Hij heeft gedurende langen tijd ten gunste van een Berlijnsche likeurfabriek oorkonden vervalscht, door te verklaren, dat bepaal de hoeveelheden alcohol voor consumptie onbruik baar waren, terwijl de alcohol in werkelijkheid zui ver was en voor het maken van likeur werd ge bruikt. Nog andere Berlijnsche firma's staan onder ver denking bij deze ontduiking betrokken te zijn.

Schager Courant | 1924 | | pagina 10