Yraagt heden STALEN Fa. P. Th. YPHA, Alkmaar. Wij leveren een bijpassende PIANO- STOEL of MUZIEKSTANDAARD gratis, Indien U aan onze Firma de levering van Uw PIANO of 0RGEL B. H. LENGti AUS, Winkel. p-ip Servië. Montenegro in onderscheiding van dat l >ur Griekenland, welke beide laatste zich niet te weer stelden. Indien echter België's weerkracht sterker ware „ewoest en de hulp zijner bondgenooten tijdiger ware opgedaagd, 'zou de verwoesting va.n zijn gebied nog oneindig grooter zijn geworden. 17 Te meenen, dat een volk door het brengen van menschono'.fers toch in elk geval zijn nationale eer en aanzien verhoogt, is een militaristisch leerstuk, dat slechts verwerpelijk kan heeten. 18 De voorstelling, dat bij weerloosheid de jon gelingschap bij vreemde legers zal worden ingefijfd, --i e n di i vele verzinsels van militaristen, dat door de- moderne geschiedenis wordt gelogenstraft. Omgekeerd, neemt een klein land, zij het met di nsii;oogmerk, aan de worsteling der grooten ueel. dan juist zullen zijn zonen onder vreemd op perbevel, ergens in de wereld, ver weg wellicht van den vadorlandschen bodem, hun leven hebben te offeren. 19. Bij do gëwapende verdediging der neutraliteit tegen „den eersten schender" bepaalt louter toeval ouzo politieke plaats. Het kan ons ongewenschte bondgenooten opdringen, wier lot ons meesleurt in algohoelen ondergang. Behoort ons. land ten slotte tot de overwinnende partij, dan ontkomt het toch niet aan een loodzwaren last van oorlogsschulden noch aan het gevaar van in een koers van imperi alisme en bewapening te worden meegetrokken. 20. Het moreel e belang, onze neutraliteit te eer biedigen (zie punt 11) is sedert den wereldoorlog nog ten zeerste versterkt: ©enerzijds c'oordat de volken geleerd hebben, welk e^n onmetelijke zedelijke schade Dultschland door de schonding van België's neutraliteit zich #eif' heeft toegebracht; anderzijds doordat in het Handvest van den Vol kenbond. de loden zich verbonden hebben „de terri toriale integriteit en de bestaande politieke onaf hankelijkheid van alle leden van den Bondi te eer biedigen". 21. Daarnevens hebben in 1922 de Vereenigde Staten, Engeland, Frankrijk en Japan de. verklaring afgelegd, dat zij vast besloten zijn, Nederland's rechten te eerbiedigen t.a.v. zijn Oost-Indisch gebied. .22. Zoolang wij deze nieuwe beloften blijven be jegenen naar het oude voorschrift: „wantrouwen alzoo en bewapenen", worden die beloften door ons zelf onderniijnd. Met eigen hand verminderen wij onze veiligheid. Maar .indien wij, in de plaats van een z.g. „inter nationalen plicht tot bewapening" wederom een een verzinsel onzer militaristen nadrukkelijk en door de daad stellen ons recht om geëerbiedigd te worden, alleen dan versterken wij een zedelijke we reldorde, versterken wij het éénige, dat de volken beveiligen kan: de heerschappij; van het vertrouwen, het recht en de solidariteit. HOOGWOUD. Vergadering van het College van dagelijksch be stuur en van Hoofdingelanden van de Banne Hoog woud en Aartswoud. op Woensdag den 24 Septem ber 1924, voormiddags halfelf; Tegenwoordig waren do heeren K. Slagter, voorzitter, A. Zijp Cz., A. Rood Kz., D. Koorn en Jb. Helder, Hoofdingelanden, L. Glas, penningmeester en J. Breebaart Dz., secretaris. Afwezig de heeren C Ursem en P. Donker Jz., leden van dag. bestuur. Do voorzitter heet de heeren welkom en opent de vergadering. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Naar aanleiding der notulen wordt door voorzitter medegedeeld: Dat de potten door het erf van P. Donker Jz. zijn gelegd en de sloot om zijn erf en ten oosten van zijn land thans voldoende water bevat. Dat hij met den heer P. Vos Mz. te Aartswoud eene bespreking heeft gehad over den te hoogen water stand in de afdeeling waarin Vos zijn land ligt; er is een oplossing gevonden, het peil in genoemde afdee- ling is nu en dan iets te hoog. De duikerwaobter zal hiermede rekening houden. 'Dat do oorzaak van te weinig water in het W&b- bes niet in don duiker, maar in het niet voldoende kroozen van do keursloot zat. Voorzitter heeft be doelde sloot laten kroozen, waardoor de toeloop van wator thans weder in orde is. Door den heer Koorn wordt medegedeeld dat de in do vorige vergadering genoemde nalatige huurder op zijne aanzegging zeer spoedig aan zijne verplichtin gen heeft voldaan. - Verder deelt voorzitter mede, dat zoowel in het Groene Paadje als in de Noordpado eep lok is, die spoedig gestopt zal worden. Dat blijkens mededeeling van den heer Jb. de Jong in het Noordend diens water te boog blijft, om dat hot water wegens verstopt zijn van de duikers aan de Pado moeilijk weg kan. Voor ruiming van de duikers zal medewerkin gevraagd worden van het Ivoggonbestuur. Door den heer De Jong is inmiddels niet; want de gedachte, dat zij het kon doen, moest ook bij Power -zijn gekomen. Met een vloek liet hij haar mantel los, draaide zich vlug om en Ring zon der om te zien den weg terug, van» waar hij was ge komen. Hij liep met groote, vaste schreden, vol strekt niet als iemdnd, die bijna blind is. Esméo stond roerloos en staarde hem na. Nu hij weg was, nu zij niet langer zijn veranderd verwron gen gealta zag, of de wreede stem hoorde, had zij haast kunnen denken, dat het gansche voorval een nachtmerrie was. Maar de weg en de maneschijn en do schaduwen waren werkelijk. De wind, dien ze eerst niet koud had gevonden, maar die haar bloed nu deed verstijven, was werkelijkheid. Toen het rij tuig nader kwam, begreep zij, gebruik te moeten ma ken van de gelegenheid, die zich aanbood. Zij was te ontdaan en verschrikt om naar huis te loopen, in dien het anders mogelijk was. „Als die vigelante leeg is, zal ik zc nemen", dacht zo en bleef in het maan licht er op staan wachten. De lantarens wierpen hun geel licht op den weg. en juist toen zij de vigelante wilde aanroepen, viel haar oog op de verloren ca mera, een vierkant zwart vlekje op een hoop bruine bladeren. Zij raapte ze op en stak toen haar arm in de hoogte, om de aandacht van den koetsier te trek ken. „Is u vrij?" riep zij. II ij tïiok do teugels met een ruk aan; maar eer het paard tijd had stil te houden, werd er een hoofd uit hot raampje gestoken. Een oogenblik later ging het portier open en een man sprong er uit. „Goeden avond, Miss Aliton!" klonk de stem van Mrs. Lyons. „Dit is een groot genoegen, een groote belooning voor mijn geduld", ging hij voort, zijn bruinen, hoed afnemend en buigend met zijn gewone overdreven beleefdheid. „Het geluk is mij gunstig. Ik heb bijna twee uur gèwacht. Eindelijk ging ik u tegemoet, denkende, dat u dezen weg moest nemen en niet veel later kon komen. Ik ben juist op tijd om u naar uw ptension te brengen". „Dank u", zeide Esmée. „Maar het is slechts een korte afstand. Ik kan wel loopen". „En toch riep u de vigelante, om, te vragen, of ze .vrij was." „Ja, om te vragen, of ze vrij was.* „En dat is ze. U kunt haar krijgen". Hij verslond haar gelaat met zijn groote oogen. welke Esmée bij die van een roofdier placht te vergelijken. „Bedoelt u", vroeg zij, „dat u ze aan mij wilt over laten en mij alleen laten gaan?" „Als u er bepaald op gesteld is, ja. Ik ben een gentleman, Miss Alton (hij sprak het woord vreemd uit als „sjentleman"). Men zou anders zeggen, dat u een moedige jonge dame was, te oordeelen naar alles, wat u in de laatste tien dagen hebt gedaan. Vooral nu u zoo laat alleen durft wandelen! langs dezen een zamen weg. Is u misschien bang dien korten afstand te rijden met een oud vriend als ik ben of kennis dan, als u dat liever wilt! met den koetsier in de op aanraden van voorzitter, onder den dam achter zijn erf een pomp gelegd, waardoor het overtollige water spoediger kan afvloeien. Als ingekomen stukken komen ter tafel: Een schrijven van den Pensioenraad dd. 18 Sep tember 1924, waarin enkele gegevens gevraagd wor-j den omtrent den secretaris en den penningmeester, waaraan zal worden voldaan. Ben schrijven van Ged. Staten, dd. 10 September jl., waarbij toegezonden wordt een ontwerp-besluit der Staten dezer provincie tot wijziging van het regle ment van bestuur van het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, met bijvoeging van een nota, van toelichting bij het voorstel van Ged. Staten tot overneming'van de wegen en vaarten, thans in beheer en onderhoud bij- de directie, over de wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche Steden, in beheer en onderhoud bij de provincie, on der verplichting van de belanghebbende streek tot 't opbrengen eener jaarlijksche bijdrage in de onder houdskosten. Gevraagd wordt het ontwerp-besluit met de nota van toelichting zoo spoedig mogelijk voor de inge landen van de Banne ter inzage te leggen, nadat daarvan tevoren openbare bekendmaking zal zijn ge daan, onder mededeeling dat bezwaren tegen het voorgestelde ontwerp-besluit gedurende den tijd van een maand na de ter visielegging schriftelijk bij hun College kunnen worden ingebracht. Na voorlezing wordt goedgevonden, het ontwerp-besluit van heden tot 25 October as. ter secretarie der Banne ter inza ge t« leggen. Bovenstaande mededeelingen en ingekomen stuk ken worden voor zoover niet behandeld voor kennis geving aangenomen. Daarna stelt voórzitter aan de orde; Verslag van de op 22 September jl. uitgeschreven wilde karwij- en stekelenschouw langs de wegen. Uit de rapporten blijkt, dat enkele huurders nalatig zijn. zoodat bun boete wordit opgelegd, nl. aan twee huurders elk f 2.50 en aan twee huurders elk f 1. De herschouw wordt bepaald op heden over acht dagen. Een verzoek van den polder „de Hooge Weere" al hier om subsidie. Het. Dag. bestuur stelt voor f 200Q te verleenen. Uit het verzoek blijkt, dat de kosten van daaratelling, nl. plaatsen van een windmolen, zoo noodig te drijven met een electromotor, maken van schoeiingen, duikers, slootwerk efaz.. hebben bedra gen ruim f25000. Wat deze Banne betreft, is bij den polder betrokken 158 H.A., 14 A. en 5 c-A., waarvan slechts 27 H.A., 7 Aren, en 95 c.A,' nog niet van ver hoogd waterpeil wordt voorzien. Nadat het verzoek is voorgelezen en voorzitter het standpunt van het Dag. bestuur heeft medegedeeld, wordt na enkele besprekingen met algemeene stem men het voorstel van het Dag. bestuur aangenomen. De heer Rood brengt dank aan het Dag. bestuur voor zijn voorstel en aan de vergadering voor hare beslissing. Kroosschouw. De schauwdag wordt bepaald op Vrijdag den 24 October as., terwijl vergaderd zal wor den op Maandag, den 27 October 1924, voorm. 10 uur. Rondvraag. De heer Zijp deelt mede, dat van de wilgenpooten bij de kerk te Lambertschaag enkele zijn doodgegaan. Wordt goedgevonden deze door nieuwe te vervangen. Be heer Zijp zal hiervoor op dracht geven. De heer Rood bespreekt hert openmaken van de schul in'de waterkeering in de sloot van de Wed. Koning, door baldadige jongens in de Weere, waar door te veel water wegvloeit. Wordt goèdgevonden voor rekening der Banne een goed slot aan te koo- pen. De heer Rood zegt, dat dé straat in de Weere boven opdraagt. Neemt hierbij onze opvallend lage prijs- noteering voor gerenommeerde merken in aanmerking. OPGERICHT 1842. voor REGEN- en HERFSTKLEEDING, bij de ingelegde rioolbuizen begint te zakken. De heer Rood neemt op zich een en ander te laten ophalen. De heer Koorn wijst op aan het Groene Paadje lig gende halve steenen, die nog geklopt moeten' wor den. Wordt goedgevonden dit werkje door een werk- looze te laten verrichten. Omtrent de kosten, vallen de op het vervoeren van bedoelde halve steenen zal voorzitter met Bruin overleg plegen. Sluiting met dank. HE ERHUGO WAARD. De feestavond ter herdenking van het 50-jarig be staan der Vrijz.-Dem. kiesvereeniging „Burgerplicht" behoort alweer *tot de geschiedenis, doch het bestuur en de leden mogen zeker met groote voldoening te rugzien op dezen' welgeslaagden feestavond. Toen de heei U. Kostelijk, voorzitter de bijeen komst opende, mocht hij aan stellig meer dan 800 belangstellenden het welkom toeroepen. Gold een algemeen welkom allen, speciaal toch heette hij wel kom mej. C. S. Groot (Marijke), die als spreekster zou optreden; voorts de heeren Jac. Met en K. Molo- Daar uit Alkmaar, respectievelijk als oud-secr. en als oud-voorzitter, de heeren C. de Boer uit Bergen en J. Akkerman uit Heiloo beiden als oud-penning meester van „Burgerplicht" en den heer S. Brug man, oud-secr. en, oud-voorzitter,- 'die hedenavond een herdenkingsrede zou uitspreken. Welkom ook aan de corporaties H.U.G.O. en O.O., die ter afwisse ling voor wat (muziek zouden zorgen en „Harmonie" van welke we een tooneelstukje te hooren zullen kri.jgen. Nadat eerst door H.U.G.O. een paar nos. muziek waren gegeven, werd het woord gegeven aan den heer Brugman. Natuurlijk werd aangevangen met de oprichting van „Bergerplicht", waarna verlerlei uit leven en streven en werken de revue passeerde, ter wijl daarbij vele personen uit het verleden, velen ook uit het land der levenden nog, op 't tapijt kwa men. Deze rede werd gevolgd' door muziek van hot bier bekende clubje O.O., waarna het woord werd gegeven aan mej. Groot. Deze als Marijke optreden de nam gedurende een goed uur aller oor in beslag. Speciaal werden de vrouwen, nu ook naast de staatsburgers, staatsburgeressen geworden, ^oorhaar opgewekt tot levendige deelname aan den arbeid, noodig voor een gezonde oplossing van zoovele be langrijke vraagstukken, vraagstukken van zeer groot belang ook voor de vrouw. De vrouwen moeten de goedwillende mannen hierbij krachtig ter zijde staan. Met volle aandacht werd de spreekster gevolgd, die zoo uitstekend de kunst verstaat door het te voorschijn roepen van een gullen lach een oogenblik omspanning te schenken, om daarna weer volle aan dacht als 't ware af te dwingen. Toen we dan ook. na het einde harer rede, dat echt hartelijk applaus hoor den, meenden we daaruit te mogen verstaan: Als Marijke nog eens optreedt voor „Burgerplicht"', dan komen we meer naar haar luisteren, van haar ge nieten. van baar leeren. In de pauze werd als vermakelijkheid het Rad van Avontuur vertoond, terwijl bestuursleden in de zaal gelegenheid gaven voor aangifte voor het lidmaat schap van „Burgerplicht." Het.resultaai hiervan was, dat 34 nieuwe leden ingeschreven konden worden, waaronder 21 dames. Vervolgens ging het door „Harmonie" toegezegde tooneelstukje, dat uitstekend werd vertolkt, zoodat dan ook een krachtig applaus opklonk bij het dalen van het doek. Hierna nog muziek van O.O. en H.U.G.O., waarmee het programma was afgewerkt. Trouwens, het was al zeer laat geworden en de voorzitter haastte zich dan ook om zich te kwijten van de hem aangename taak om zoovelen hartelijk dank te zeggen voor de medewerking tot het welslagen van dezen feestavond, een woord van dank voegt spr. hier aan toe, eorstens aan de gasten, doch voorts ook aan allen voor dè betoonde belangstelling' bij het gouden jubileum van Burgerplicht", waarna de hamer valt tot sluiting. DIRKSHORN. Woensdag vergaderde de afd'eeüng HarenikarSpel1 van Het Witte Kruis, ten huize van den heeur D. Bruin- Na opening* ftoor den voorzitter, den heer L. Reuvers, worden de notulen door dien secretaris,! den heer J. Wartenhorflt* gelezen ©n onveranderd goedgekeurd. Verschil einde ingekomen stukken worden behan deld. I II De kwestie met de afdeeling Nieuwe Niedorp, aangaande de behandeling van den patiënt Dood©- man, wordt door den secretaris recht gezet. TV Doodemaii, geen onvermogende heen in 1921 Hd onze afdeoling bedankt. In '23 had men ten zfoa huize de Wijkverpleegster van N, Niedorp noödri welke kosteloos'1 haar diensten verleende, waarom* men de Zuster met een cadeau vereerde. De afd. \r. Niedorp presenteerde onze afdeeJing- echter d0 tq- kening, welke door ons niet kon woerden voldaan, omreden geen overleg was gepleegd. Een Tiezer dagen ontvangen schrijven van d© afd. N. Niedorp, in antwoord! op een missievo van ons bestuur^ wordt, om zijn eigenaardig^ vorm, voor kennisgeving aangenomen. Een missive van Oen heer Van "fc "Hof te Wierin-» gen, zal door den voorzitter worden beantwoord. De circulaire aangaande de malariabestrijding, wordt voor kennisgeving aangenomen, daar de ge meente deze belangrijke zaak reeds ter harte neemt Van het Hoofdbestuur is ontvangen oen cdrculai- ro aangaande den nachfctelefoondionsfc, ton einde steeds ten behoeve van ernstige patiënten contact te kunnen verkrijgen met de geneeshoaren der zie kenhuizen. Dr. Groenhart deelt aangaande deze zaak mede, dab de heer J. Slmit, kantoorhouder alhier, ten allen tijde bereid is, het kantoor Sdhagen op bellen, wanneer daarmede verbinding kan worden vrekregon, zoodat hiermee de zaak voldoende is geregeld. Met afd. Alkmaar is die vergadering van meo ning, dat de officieele herdenking van het 50-jarig bestaan en de daaraan verbonden Tentoonstelling fin dezelfde plaats dienen te geschieden, in tegenstel ling met net Hoofdbestuur, dat de AI'gemcc.i>»xVer gadering te Hilversum en de Tentoonstelling fh Alkmaar wenscht te houden. Hiermede is de vergadering reeds bezag met de behandeling van dien Beschrijvingsbrief voor do Alg. Verg. te Amsterdam op 3 October a.s. Bij punt 7, veï-'Iriezing leden vami het Hoofd bestuur, beveelt de voorzitter, in verband met mecie- deelingon van den heer Dr. Bakker uit Broek iP Waterland, ten zeerste aan die candidatuur van den heer O. Bos, administrateur der Gemeentebedrijven te Wormerveer. De, vergadering vindt goed, dezo candidatuur te steunen. Wat betreft d'e verbouwing en uitbreiding vén Heideheuvel, blijft de vergadering van moening^ dat men zich hiermede op den gevaarlijken wegi be geeft. De tekorten bij' „Het Witte Kruis'' zullen daardoor steeds stijgen, naar men vreest, toch b& weerde de heer Ten Oodk op de vorige Algemeen^ Vergadering, dat Heideheuvel niets kost, maar Df Bakker deelde mee, dat indertijd eerst f70.000 eiv later nog eens f 7000 aan Heideheuvel was gesohoi* ken, welke mededeelingen op vele afgevaardigden een eigenaardigen indruk maakte. Óf "liet bedrag van f70.000, aan Heideheuvel geb schonken, doch dat die 'stichting niet scheen tef b© hoeven, en dus weer {teruggaf r(onder (bepaling. dat Üe inrichting jaarlijks f6000 (renteP) uit de Alge meene Kas zou ontvangen), thans voor do verbou wing zal worden gebezigd, 'is uit het vage voorstel) van het H.B. niet op te merken. Wel trekt het die aandacht, dat bij punt 11, bo- grooting, voor Heideheuvel hot volle bedrag van f600 0 wordt geraamd. r Tot afgevaardigd© naar de Algemeene Vergade ring worden gekozen de heeren Reuvers en War- tenhorst. tot plaatsvervanger de heer Kistemaker. Bij de nu volgende bestuursverkiezing, aftredend de heeren E. Reuvers, R. v. cL Daan' en C. Peetoom, waarvan alleen de eerste als voorzitter herkiesbaar, worden gekozen de heeren L. Reuvers, Dr. Groen hart en Jb. Slmit. Bij de rondvraag stelt Ü!e heer Groenhart voor; nogmaals een poging) in 't werk te stellen, ook hier een Wijkverpleegster benoemd' 'to krijgen. Zal worden, beproefd. Voorts dankt spreker het Bestuur voor de aifcfceiv tie* hem ^bewezen voor Zijne bemoeiingen inzake de vacan tdekoloniee. f f Hierna sluiting onder de gewone plichtplegingen. BAR SINGERH ORNl Tot Hoofdingeland van het Heemraadschap der Schager Kogge Strijkmolens is in de plaats van wij len den heer S. Spaans gekozen de heer C. Bakker to Barsingerhorn. OVER STROOMING. Men meldt uit Oostfriesland: De overstrooming van de Eems heeft grootere scha de aangericht dan werd verwacht. D© weidelanden in de dorpen Laether (bij Terapel), Dersum, Turndorf, Bokel en omgeving zien - nu het water afloopt zwart en bieden geen voedsel meer voor het vee. Koeien, schapen en yarkens worden thang veel vuldig ter markt gebracht wegens 't komende ge brek aan voedsel tijdens den staltijd. nabijheid?" „Ik ben niet bang, noen", zeide Esmée. „Ik wil eenvoudig niet met u rijden, Mr. Lyons, Ik ben van avond opzettelijk van huis gebleven, toen ik hoorde, dat u er geweest was. Ik denk wel, dat u begrijpt, dat ik het kwalijk neem, dat u mijn adrea hebt opge spoord en mij op die wijze achtervolgt Als ik had gewenacht u weer te zien, dan zou ik u gevraagd heb ben. mij te bezoeken." „U is heel onvriendelijk", zeide Lyons, zacht spre kende, zoodat zijn woorden de ooren van den koet sier niet bereikten. „Ik weet niet, wat ik u ooit ge daan heb, dat u zoo onvriendelijk is. Ik 2»u u een prettige betrekking bezorgd hebben, als u het ge wild had." „Ik ben liever onafhankelijk", antwoordde het meis je. „Ik zoek liever zelf een betrekking.-Maar nu kan ik werkelijk niet langer staan praten, anders is mijn pension gesloten en de juffrouw naar bed. Wilt u als 't u blieft uws weegs gaan en mij met rust la ten?" „Ik heb geen anderen weg dan den uwe", hield Lyons vol. „Als u te voet gaat, ga ik pok. Ik wil u vergezellen. Waarom dan niet rijden, daar het vlug ger gaat en ik beter gelegenheid zal hebben u te vertellen, waarom ik u ben komen opzoeken zonder een uitnoodiging waarom ik, zooals u het noemt „u achtergevolgd" heb. U is heel schrander, ik heb altijd gedacht soms te schrander. Maar als u nu weigert, dan zal ik denken, dat u toch maar een gewoon dwaas gansje is." „Het kan mij niet schelen, wat u denkt" antwoordde de Esmée knorrig. Toch was zij geneigd het eens te zijn met Lyons' meening, dat een weigering „dwaas" zou zijn. Daar de arme, oude koetsier geen dolende ridder was en daar zij' te zeer was uitgeput door wat zij had doorgestaan, om vlug te loopen, kon zij den man niet beletten met haar naar Swan Street te wan delen, als hij' dat verkoos. Terwijl zij nog aarzelde, sprak hij weer. „Wat ik u wensch te zeggen, zal u ipteresseerep. Het is belangrijk voor u* „Ik wil rijdenï, besliste Esmée. „Geef nu als "t u blieft den koetsier bevel naar No. 7, Swan Street, te rijden. En indien u onderweg iets zegt of doet dat mij onaangenaam is, laat ik het rijtuig stilhouden en spring er uit." U zult geen reden tot ongenoegen hebben", be loofde Lyons. Zij ging naar de vigelante en hij was zoo verstandig haar te laten instappen, zonder zijn hulp aan te bieden. Het meisje drukte zich in een hoekje van -het oude rijtuig, en Lyons, ziende, hoe zeer zij zijn nabijheid vermeed, was zoo beleefd op de smalle voorbank plaats te nemen. ,Jk verberg u niet, dat ik teleurgesteld, zeer teleur gesteld was. toen u zoo plotseling Mrs. Mitcham's pension verliet", bekende hij op zijn vleiendste ma nier. „Ik wilde uw vertrouwen winnen. Ik was bereid vee1 \oor u te doen Ik wilde veel doen. Zag u dat niet?1 „Ik za gwel, dat u iets wenschte", zeide Esmée kortaf. „Ik placht altijd te denken dat u een raad selachtig middel had- om mij te beletten werk te krijgen." „O, dacht u, dat ik daartoe macht genoeg bezat?" „Daarvoor is geen macht noodig. Alleen maar gewetenloosheid. Geslepenheid misschien ooki Maar u zeide, dat u mij iets van belang te zeggen had. Was da* waar, of slechts „Het was waar. Maar ik moet op mijn eigen ma nier vertellen", zeide Lyons. „Ik was bijna geieed do dingen tot een climax te brengen, toen u antwoordde op die advertentie en niet weer in Mrs. Mitcham's pension terugkwam. U is toch niet te ongeduldig om meer te hooren, om mij te laten vertellen, hoe ik ont dekte, dat u op die advertentie had geantwoor.d? U wilt dat wel hooren?" „Ja", stemde Esmée nieuwsgierig toe. „Dat zou ik wel willen weten?" „Nu, het was zoo. Toen u dien dag op een om nibus sprong, was ik zoo gelukkig een taxi te vinden, die juist vrij was qeworden. Ik hield; de bus in 't oog. Ik zag, waar u heen ging. Ik ging zelfs het gebouw binnen, maar u zag mij niét. U was weldra verdwe nen in een troep meisjes. Dat deed mij denken aan een advertentie een verleidelijke advertentie lk bleef op de trap staan-, alsof ik op iemand wachtte. Een der jonge dames was erg vermoeid eni niet sterk. Zij viel haast flauw, toen zij naar buiten ging Ik nam mijn hoed af. Ik was uiterst beleefd. Ik hielp haar. Weldra was zij in staat mij alles te vertellen van die advertentie. Zij had ze uit epn avondblad geknipt. Ze was in haar beurs. aDar vond zij ze en liet ze mij lezen, toen ik mijn twijfel had te kennen gegeven. Zij had niets meer aan die advertentie, dat arme meisje., daarom gaf ik ze haar niet terug. Ik ging de trap op, toen ik dacht, dat u wel in' de kamer van dien man, dien Rogers zou zijn. Ik las het kaar tje op zijn deur. Daaraan zag ik, dat hij slechts tijde lijk dat kantoor had genomen. Ik vermoedde een val strik. Ik kon niet rustig blijven en u door een vreem deling laten bedriegen. Ik wachtte op een afstand, tot ik u uit het gebouw zag komen met een ouden man en een jonge vrouw. Zij was zoo leelijk, dat u naast haan mooier dan ooit leek. Maar ik was blij, dat zij er was. n zulk 'n geval is een leelijke vrouw beter dan in 't geheel geenl Ik volgde uwe taxi tot Mrs. Mitcham's huis. Onge lukkig kon ik niets doen dan toekijken! U kwam spoedig weer terug met uw bagage. U reed naar Bal ham. Ik verliet het pension van Mrs. Mitcham. IK nam kamers in een straat niet ver van het huis, waarheen u was gegaan. Ik deed onderzoek naar Mr. Rogers. Ik vernam, dat hij tot de detectives van Scotland Yard behoorde. Ik was zeer benieuwd waar om hij beslag op u had gelegd en wat voorwendsel hij gebruikte om u in zijn huis te krijgen bij zijn vrouw en dochter" „Voorwendsel!" kwam op verontwaardigden toon over Esmée's lippen. ,Ja, Miss Alton, Voorwendsel! Ik begreep hot toen niet. Nu weet ik het. Maar ik ben. nog evenzeer over tuigd, dat het een voorwendsel was. Charles Rogers stelt belang in u om dezelfde reden als ik dat doe. Ik bedoel, om dezelfde reden, als ik eerst belang in u stelde. Heel spoedig deed ik dat om u zelve. Indien u een gevaar dreigde, zou ik u gaarne beschermd hebben, zooals een man een vrouw kan beschermen. Die Rogers heeft dat gevoel niet. Hij heeft u in de klauwen van den tijger geworpen." „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg ESméo verschrikt. De vigelante hield stil. Ze hadden het huis van Mrs. Jennings bereikt. Maar ondanks haar haast van zooeven om van Lyons ontslagen te worden, bleef het meisje stil zitten. „Wat bedoelt u?" herhaalde zij. I „Ik ben geen Engalschman of een sportliefhebber" 1 zeide hij* „maar ik weet, hoe die in Indië doen, als j zij een gevaarlijken tijger willen vangen. Zij binden een lam of een jong geitje op de plek vast, waar ze i den tijger heen willen lokken waar zij op wacht liggen om hem te dooden. Mr. Charles Rogers is een Engelschman. Misschien doet hij ook aan sport. Dit is Londen, niet Indië. Maar hij heeft zijn lam gekre gen en het vastgehouden, waar hij hoopt den tijger te vangen. Begrijpt u het?"1 „Ik weet, wat u mij wilt doen begrijpen. Maar u zult duidelijker moeten zijn voor uw verhaal eeni- ge uitwerking op mij zal hebben." Lyons glimlachte. Esmée zag zijn oogen en zijn witte tanden glinsterden. „Ik geloof, naar uw gelaat en uw 9tem te oordeelen, mijn jonge dame,'dat. ik eenig effect heb bereikt", zeide hij. „Genoeg voor he den avond, ^tenzij u mij uitnoodigt in uw zitkamer voor een langer onderhoud." Het meisje schudde het hoofd. „Het lam noodigt niet nog meer tijgers uit", zeide zij. „Eén tijger is voldoende voor één dag. Leg het mij nu uit als u wilt." „Dat wil ik niet", antwoordde Lyons. „Ik wil niet meer zeggen, nu ik u gewaarschuwd heb, tenzij u mij vraagt als uw vriend u te komen bezoeken." „In dat geval", zeide het meisje, „zal ik zelf moeten ontdekken, wat u bedoelt." „Dat zult u mogelijk maar al te spoedig doen.1* „Hot kan niet te spoedig zijn." „U weet niet, ■wat u zegt. Voor uw eigen bestwil zou u goeddoen die opdracht van Mr. Charles Rogers in den steek te laten ze terstond op te geven." Esmée antwoordde niet. Zij stond op om uit dd vigelante te stappen en zou den dikken man in die pelsjas op zij hebben gedrongen, als de „Ellendeling van Nummer negen" den wenk niet had begrepen en er haastig 'was uitgeklommen. In haar binnenste dacht zij echter, dat het Noodlot haar had gedwon gen Lyons' raad te volgen. Zij kon nooit meer terug gaan naar Cannon Woodl Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2