Dekt Van Ëmbden en Snijders. WINTERAARDAPPELEN BERICHT VAN INZET Aardappelen gevraagd mooie Witte Springbak Heerenhuis te koop, een flink Dagmeisje, Vet Schapenvleesch, Fruit- en Groentenver. „WINKEL" te Winkel. Paard te koop, f 57491.80. Goede Positie Tentoonstelling Fruit, Groenten en Bloemen, Zondag 5 en Maandag 6 Oct. f 1445, TOOT de fok f 16-88. «2 vettei wtaa voor de üouteriif 64—74, voor d« w. handel matig-; 8? magero varkens f M—48, 311 Jw gen f 10—20, kandel stug: 988 "haran f 40—o2; lltXl fammeren f 24—30, handel matig; 280 bokken; kip. dS4tyng: .8376 et ^eren a f7.70-^ 5219 st. kinpemmeren a f ll.l^li-60. 11» st. k n peneieren b f7.80, 769 Kg. boter f2.80—2.90, lcO lak appelen f2-4 500 aak pCTenfl—3. MKDKMBLIK, 30 Septemter1924 Witte koo fl a 1.30, roode koo f2.90 a 3.80, K ffi&Ü VoO^Kfe^TBON^^i^nde. rr)^tid^1^SS,nfeniAk°an fm Grove uien f4 80, uien f4.70 a 5.50, drielingen fn.'O a 6 30 gele nep 5.30 «.80. Peen fl.» a 1.40. Kroten f2 8()a 3.90. Roode kool "f 2.80 a 510. Witte kool f .1.20 a 1.70 golo kool f3.o0 a 5.40, allee per 100 Kg. Boswortelen f2.80 a 4, per 100 boa. Bloomkool f 13.60 a *3.10, 2e soort f2.90 a 4.30, por 100 state. .n Aa nvoer: 3700 Kg., aardappelen, 60 Kft sperrae- boonen, 10300 Kg. uien, 13200 Kg. poon, 26» KG. kroten, 59600 Kg. roede kool,. 59800 Kg. witte kool, 23300 Kg. gele kool, 2050 bos wortelon, 3100 stuks bloemkool. LANGENDIJKER GROENTOimmiNG 30 Sent Bloemkool, le soort f 17.30 a 27.20, 2e soort f I a 16, per 100 stuks. Wortelen f 1.30 al 1.60. Roode kool le soort f2.80 a 5.50. Gelo kool, le srt. f2.80 a 5.80. Witte kool, lo soort fl a l.oO, üiem f3.90 a 4.70, drielingen f5 a 7 nep f6.70 a 7.10. Slaboonen f29 a 3430. Bleten f2.20 a 370. Aard appelen f2.90 a 5.90. Duo of York f5.20, eigen heimers f6.10, alles per 100 Kg. Aanvoer: 16^00 stuks bloemkool, 6800 Kg worte len, 54500 Kg.rpode kool', 4.i000 Kg. gele kool, 296001/ Kg. witte kool, 17200 Kg. men, 630 KG. slabdo- nen 22200 Kg. bieten, 3980 Kg. aardappelen. WARMEN HUIZEN" 30 September 1824 Roode kool, le aoort f 3 a 4.60, mtsehot f3 Witte kool. 1e soort f 1.20 a 1.40. Nop f6 40 a 6./0,ariefot gen f 0 a 6.40. uien f4.50 a 5.10. Bloemkool f 12.90 a 17, 2e soort f 3.20 a 7.70. Aanvoer: 21025 Kg. roodo kool, 368o0 Kg. witte kool, 2080 Kg. nep, 2290 Kg. uien, 427 gt bloemkool In de groote zaal van den Dieren tuin te 's Graven- hage heeft gisteravond het openbaar debat plaats gehad tusschen dien gop. generaal C. J. Snijders, oud- opperbevelhebber van land- on zeemacht, en prof. dr. D. van Embden, lid van de Eerste Kamer, naar aan leiding: van de rede, door laatstgenoemde in April en Mei 1924 in die Kamer gehouden en sedert gepu bliceerd onder den titel „Nationale Ontwapening óf Volksverdelging." Reeds te zeven-uur nam de toeloop naar den Die rentuin een aanvang. Behalve de groote zaal was weldra ook de rotonde -geheel met toehoorders ge vuld. Op het podium had rechts het hoofdbestuur, van „Ons Leger" en links hot hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischon Bond plaats genomen. Voorts was op het podium een logo gereserveerd voor politic-auioriteiien, o.w. zich de hoofdcommis saris, de heer Van 't Sant bevond. Te kwart voor acht betrad generaal Snijders het podium, een kwartier later gevolgd door prof. Van Embden. De laatste werd) met applaus begroet, dat door den voorzitter der vergadering, mr. Werker, voorzitter van het Hoofdbestuur van den Vrij- zinnig-Democratischen Bond aanstonds energiek werd onderdrukt. In de zaal bevonden zich1 onder het publiek tal van rechercheurs. Onder degenen, die de voorste rijen be zetten, bevondten zich de ledien der Tweede Kamer, v. d. Voort van Zijp, Deckers, Ketelaar. Albarda, en Snoeck Henkemans; het lid der Eerste Kamer, de heer Westerdijk; het oud-lid der Tweede Kamer, de heer F eenstra; - dr. Aletta Jacobs; gep. generaal-ma- joor I-Ioogenboom; het lid van den Haagschen ge meenteraad, mr. Josephus Jitta; prof. Van Itallie en het lid van den! Rotterdamschen gemeenteraad, mr. S. J. L. van Aalteh. Voorts werden onder de too- hoorders onderscheidene officieren in politiek opge merkt; slechts een enkele had) zich in uniform gesto ken. Te ruim acht uur opende de voorzitter de vergade- ring. Spr. constateerde, -dat deze avond door veien in den lande met groote belangstelling was tege moet gezien en hij bracht dan ook nog even de aan leiding tot het debat in herinnering. Vervolgens deel de hij mede, dat generaal Snijders afstand had ge daan van zijn recht om bij loting uit te maken wie de eerste spreker zou zijn. Hij was bereid toe te staan, dat prof. Van Embden het eerst het woord zou voeren, mits deze tijdig de hoofdlilnen van zijn betoog zou aangeven. Dit is geschied in den vorm ,der gepubliceerde stellingen. De indeeling van den avond is als volgt, geregeld: eerst spreekt prof. Van Embden gedurende 50 minuten,; daarna generaal Snijders 50 minuten. Vervolgens wordt een korte pauze gehouden, waarna de debaters elk 25 minu ten voor re. en dupliek krijgen. De vergadering zal dan te elf uur geëindigd kunnen ziin. Ten einde het debat zoo veel mogelijk tot zijn recht te doen komen wordt verzocht zich te onthouden van elk teeken van goed- of afkeuring. Moge dan deze avond leiden tot versterking van uw aller inzicht! Na dit openingswoord tradi prof. Van Embden naar voren, verwelkomd met applaus, dat echter door een krachtig „sst"_geroep en een driftig .stilte" van den voorzitter woldra werd onderdrukt. Hierop ving prof.' Van' Embden zijn rede aan. Door een drietal mega fonen werd zijn stemgeluid zoodanig versterkt, dat het door de geheele zaal. als ook in de rotonde ver staanbaar was. Rede parol. Dr, van Embden. Over één punt kunnen de heeren Snijders en spr. hot terstond ééns ziin: zij verlangen beiden de onaf hankelijkheid van Nederland bewaard te zien en zij willen daarvoor offers brengen. Maar zij verschillen over de zakelijke vraag, o*, het offer der gewapende verdediging nog doeltreffend is zijn de grondgedachten van sprekers betoog? Zij zijn vervat in. een twintigtal stellingen. Sommige ervan dunken spr. elk op zichzelf voldoende om tot nationale ontwapening te besluiten, vele ervan vereischen geen toelichting en spreken voor zichzelf. Prof. van Embden zal de belangrijkste toelichten. Indien een nieuwe wereldoorlog uitbreekt, indien de nationale bewapening, dat is het stelsel van vrees, wantrouwen en bedreiging, opnieuw den oorlog voortbrengt, dan zal die in hoofdzaak worden ge voerd met chemische middelen. Ja misschien zelfs zal het een krijgsvoering zijn, waarin de generale staven zich ook de ziektebacillen tot bondgenoot hebben genomen. Er 'zal, bij dit chemisch uitrooien van menschen, geen onderscheid gemaakt worden tusschen' s'oldaten en burgerbevolking. Om die redenen niet: lo. Men zal bij voorkeur de groote steden willen treffen. 2o. De steden zal men aanvallen, want door de ter reur van den massamoord breekt men ook den wil tot weerstand, noopt men tot overgave. En in de 3e plaats alleen dan voorkomt men on- zen aanval op buitenlandsche steden. Kortom, de moderne lan'ds,.verdediging" wordt een stelsel van wederzijdach terrorisme op de meest af schuwelijke schaal. Wat bewerken de gassen? Spr. ontleent de volgen de bijzonderheden aan eerste rangs deskundigen, namen hij straks noemen zal. De gassen bewerken: Maar hU begrljpe dan goed, dat er niet te spreken Tijdelijke blindheid en soms duurzame blindheid, valt over de waarde der onafhankelijkheid of der Zeer veelvuldig: onstekingen over liet geheele li- mobilisatie van 1914, maar. zeer reëel, over mosterd- chaam, pijnlijke wonden, die uiterst langzaam ge- gas en fosgeen, over geprepareerde kleeding voor alle nezen. burgers en over onze chemische industrie. Een ander maal: hartverlamming en plotseKngen dood. Maar nu beproeven onze bewapenaars dit alles Dikwijls: snelle vernieling der longen, zoodat de te ontgaan door de bewering, dat onze krijgstoorus- stervende de benauwdheden lijdt van den verdrin- ting een preventieve werking uitoefent. Haar kingsdood. taak Is niet alleroerst den oorlog te vooren. maar Maar in vele andere gevallen: de langzame vernje- hem voor ons te voorkomen. Onderzoeken wij deze ling der longen, zoodat do getroffene wordt doodge- stelling. marteld. doodgemarteld bij vol bewustzijn in een Spr. stolt voorop, datv oor deze preventieve wer- langzame verworging. die dagen lang duurt. Dat king vereischt is. dat onze krijgsmiddelen een zeker bedreigt ons allen, èn onze vrouwen én onze kinde- minimum van weerkracht bezitten, ren, als wij voortgaan met voorbereiding ten oorlog. Derhalve zal genoraal Snijders, behalve do 9 che- De zoogenaamde verdediging van den vaderland- mische moeilijkheden van zooeven, ook nog deze 3 al- "^chon bodem zal in hoofdzaak bestaan iri' één groot- gemeene moeten oplossen: scheepsche uitroeiing van al wat leeft, hier en trends. le. Wijl onze huidige weermacht eindelooze leem- Deze gevaren zijn zoo ontzaglijk en zoo afschuue- ten heeft: hoeveel honderden millioenen per Jaar lijk, dat alle volken beginnen in te zien, hoezeer zijn noodig om dat uiterste minimum te bereiken, voorbereiding ten oorlog hen bedreigt. Mede daar- dat wereldberoemde uiterste minimum? Immers zon door zijn deze maand te Genève die hoopvolle stap- der een globale kostenberekening zou de preventieve pen gezet, welke ons den wereldvrede nabijbrengen.werking geen ernstig argument zijn. En al bewaart ook onze Troonrede over den Volken- 1 2e.Hoo voorkomt hij, dat deze ofofrs terstond bond een bot stilzwijgen: en al tracht nog in Juni weer nuteloos worden door nieuwe uitvindingen en jl. genoraal Snijders do Vereeniging van Nederland-uitgaven elders? sche Officieren in te prenten, dat „oorlog een on- Hoe waarborgt hij, ons, dat niet de militaire leiders j uitroeibaar verschijnsel, is" en dat in] Europa de „uit- in het buitenland onze weermacht beneden het mi- barsting van de srrfeulende oorlogsvlam onontkome- nimum zullen achten. Indien zij een hoogeren maat- I lijk is" te Genève althans heeft het idealisme van den gematigden socialist MacDonald en van den vrij zinnig-democraat Herriot den invloed der bewape naars reeds teruggedrongen. Maar de internationale ontwapening is eil nog niet. Nog resten zeer groote moeilijkheden te overwin nen. Die moeilijkheden kunnen blijken onoplosbaar te zijn. En nu is de zaak: wij mogen niets meer wa gen. Als er een nieuwe wereldoorlog uitbreekt Is ons land onherroepelijk verloren, zoo het dan nog bewapend is. Maar is het dan reeds ontwapend, dan heeft het groote kans afin die vernietiging te ontkomen. Bijna allo bewapenaars trachten den indruk te wekken, dat spr. met die schildering van den che- mischen oorlog schromelijk overdrijft. Zijne medcdeelingen berustten oa. op de uitspra ken van Fries, het hoofd van het departement van chemische krijgsvoering der Ver. Staten; van gene raal Sibert, van dr. Wester, leeraar in do natuurwe tenschappen aan de Hooge Krijgsschool ten onzent. staf aanleggen, is er geen preventieve werking! En wat dan? In deze leer van geweld en niets dan ge weld heeft generaal Snijders het buitenland geleerd, wat er dan geschieden mag. Indien Nederland, zoo schreef hij in Juni j.1., zich weerloos maakt en waarvan dit afhangt, zeide ik zoo even zou Bel gië „het moreele recht hebben", onze neutraliteit te schenden. Hoort ge, aeide srpr., herfc moreele reoht, België, dat in don Volkenbond onvoorwaardelijk beloofd heeft ook ons grondgebied en onze# neutraliteit to zullen eerbiedigen, wordt door oen invloedrijk man ten onzent aangemoedigd, do leer van het vodje papier to gaan toepassan, die leer, welke Duitsoh- Ianc zooveel aanzien en geluk heeft aangebracht, Het ia tragikomisch te zien, vervolgt spr., hoe weinig de bewapenaars van hun eigen stolsel be grijpen. Ons land ziet met spanning tegemoet, hoe nu generaal Snijders de drie vragen van zoooven beantwoorden zaJ. Is dat op afdoende wijze geschied', dan hebben wij Dr. Wester putte zelf uit een achttal groote wer- dus een'preventieve macht. Maar het is er een, die ken en uit een 35-tal tijdschriftartikelen. by feitelijke aanwending den gebruiker zelf ver- Maar bovenal staafde spr. zijn rede in de Kamer en zijn brochure met gegevens, die tot voor korten tijd geheim waren. Dat geheim is thans opgeheven^ De gegevens kwo- -— - men van den Volkenbond, van rijn Ontwapenings- j heia en lokt dit jjlings uit to bezelling als veilig nietigt. HVi Geen nood, onze bewapening zoo verzekert men voorkomt toch den oorlog. Ziet ons land van Veel af, dp.n wekt dit ongerust commissie. 1 H Maar hun publicatie is zeer vertraagd] geworden, omdat er in die commissie te Geneve een stille strijd is gevoerd tusschen de pacifisten en de militaristen. Een gelukkig toeval bracht spr. die rapporten in handen. De Vrijzinnig-Democratische Kamerleden hebben gemeend, dat deze vreeselijke gegevens mede toebehoorden aan het Nederlandsche volk, dat anders, bij onwetendheid, blindelings zou kunnen voortgaan met zijn landsverdediging, die in werkelijkheid wordt tot volksverdelging. Eén ding van betrekkelijk minder belang mocht spr. toenmaals niet openbaren: de namen van die rapporteurs. Thans kan het, Eai voor hot geval ook zijn wederpartij mocht willen gewagen van nacht- j ding geleen is in w. 41% n— .1 i kin», vi!*, aaniffa niimatv Rii vrormortkilnn o o ti tt o heidsmaatregel. Ónze bewapening eohter, zoo heet te het, werkt tegelijk afschrikwekkend on gerust- stellend. Niemand verdenkt Nederland van een offensief in politieken zin; ieder weet,, dat Nederland geen gebied wil veroveren en dat het niet in vollen vredestijd een afin val zal gaan ondernemeh. Maar geheel anders staat het, indien eon oorlog van anderen op het punt staat uit to broken of reeds uitgebroken is. Dan en# bovenal, nu aaïWalleö met stikgasssen oen vordedi^ngsmiddél geworen is, op zulk een tijdstip kan niemand er zeker van apn, dat Nederland niet op een^ bepaald, moment zich zal inbeelden, dat zijn eenige kans op rod- spoodi ingrijpen, ten einde kien merrie en overdrijving, hier zijn eemge namen: „Bij vermeenden aanval van een ander hog af to_ web- deze gassen zoo citeerde spr. zijn geen grenzen j den. Dan wordt jhest een wedijver in snolheid on denkbaar voor hun macht, voor hun doeltreffendheid in_ zenuwachtigheid. Een uur te laat kan de mili- en voor hun verscheidenheid". j taire nederlaag boteekonen, neon erger nog, kan do Dat schreef prof. Mayer, hoogleeraar in de schei- I uitmoording der bevolking beteeken en. De militoi kunde aan de Collége de France ,te Parijs. re bevelhebbers zullen, ook ten onzent, do regee- Tegen do huidaandoeningen van het mosterdgas, i ring bezweren, dat eene kostbare uur ni"t te lacn bestond niet en bestaat nog niet een bevredigend verloren gaan. In elk geval, het buitenland zal uit procédé, dat veroorlooft talrijke troepen er tegen te lijfsbehoud ons moeten verdenken. er rekening moe beschermen". j moeten houden, dat wij op een aefensievon aanval Dat rapporteerde, eveneens in 1923, de Amerikaan- j kunnen zinnen.. En het zal, bij een voldoendaft graad sche hoogleeraar in de scheikunde Zanetti. van zenuwachtigheid trachten ons vóór te zyn. Mo- Spreker gaf voorts citaten in denzelfden jgeest van derne bewapening* tiekt hot oorlogsgevaar in huis., prof. Angeli te Florence, eveneens een chemicus, van Mistrouw een ieder dat is de blijde boodschap den Amerikaahschen professor Cannon. die^ onze bewapenaars de menschhevd brengen. Dit zijn allen deskundigen van internationale re- Luidruchtig roepen zij de wereld toe, dat reent en putatie. Maar indien soms sprekers wederpartij aan moraal de volken met beschermen zullen. Met de uitspraken der professoren nog niet dadelijk volle deze giftige wijsheid denken zij ons land nota gewicht mocht hechten, voegde 'hij; or bij dat hun ge- bene te beveiligen. gevens verwerkt zijn door een commissie van vier. Maar ook het buitenland verneemt dit oVangeBl leden, te weten: Lord Cecil, admiraal Smith, gene- van het wantrouwen. En te zijner tijd zal het mo raal de Marinis en kolonel Requin, een commissie tuurlyk ook ons er. naar beoordeelon. Ook aan de dus, waarin drie van de vier leden hooge militairen overzijde der grens is achterdocht nu een vader- waren. landsche plicht. Indien dan Nederland tij- Hun rapport wijst o.m. met grooten nadruk op het dens een conflict gewapend is indien het o.a. de onbewoonbaar maken, ja uitmoorden van geheele stikgassen ten aanval gereed houdt, gelijk do Mi- steden. Zij achten het zeer wenschelijk daartegen nisters Ruys en Van Dijk reeds hebben aangekon- een verdedigingsmiddel te vinden, maar zij weten j digd, dan zal een vreemde macht zoo spoedig mo het niet aan te geven. gelijk toesnellen om ons onsschadelijk tw wafelen. Misschien is generaal Snijders daartoe beter in voor het te laat is. Wij hebben door onze beiwape- staat. Waarschijnlijk ish ij dat, gelet op het strengening den preventieven aanval over ons land ge- oordeel. dat hij over mijn standpunt reeds geveld bracht. heeft. Hij heoft daartoe de volgendo moeilijkheden op te lossen: 1. Do vliegtuigen raken de steden van uit een hoogte, waarop zij' zelf onkwetsbaar zijn. 2. Al ware dit anders-men moet, om zich afdoen de te verdedigen behalve luchtdoelgeschut ook- het overwicht in do lucht hebben. Deze patriottische plicht geldt natuurlijk aan weers zijden van de grens. Elk land moet sterker zijn dan elk ander land. Dus een onbeperkte wedloop iv ba, I wapening. 3. De gassen worden ook uit scheepsgeschut gelan ceerd. Ons land zal ook het overwicht ter zee moe ten hebben. Tegenover Engeland] b.v. of Amerika. 4. Men zal gasmaskers in voorraad moeten heb ben voor de soldaten, de geheele burgerlijke bevol- king en het vee. 'j Ik doe in het voorbijgaan opmerken dat ik met deze en volgende vragen mijn geachte wederpartij na tuurlijk niet overval. Immers rij zijn alle in mijn Kamerrede en brochure reeds aangeduid. - 5. Men zal die gasmaskers moeten vullen met af- weerstoffen tegen onbekende gassen. Want in de geheimhouding ligt het 'hoofdgevaar. 6. Ons land met zijn zwakke chemische industrie zal zijn afweerstoffen grootendeels moeten invoeren. Dit zal een duidelijke aanwijzing rijn om ons dan met andere gassen te bezoeken. 7. Mijn geadhte wederpartij dient ook bescher ming te noemen tegen gassen die door alle mas- kers heengaan. 8. Alsmede hoe men tegen het mosterdgas gopre- pareerde kleeding kan gereed hebben voor de geheele I burgerlijke bevolking en 9. Hoe men den oogst Kïnr beschemen tegen het uitstrooien van parasitaire insecten. Ziedaar dus de voornaamste moeilijkheden van den chemischen oorlog. Zij veranderen alles. Elk beroep op het verleden heeft voor wat de militaire techniek betreft zijn waarde verloren. Indien spreker's wederpartij diens standpunt weerleggen wil, moet hij die moeilijkheden oplossen. De bewapenaars hebben zijn hulp dringend I noodig. Want tot dusver staan zij allen, schijnt het, hulpeloos. I De Regeering brengt de oplossing niet. En de toosten bij de herdenking der mobilisatie hebben ook al geen antwoord verschaft. Ook dr. Wester heeft over c-**ekers rede nog steeds het stilzwijgen bèwaard. En. toch verweet dr. Wester onze Regeering, dat zij ten deze op onverantwoordelijke wijze den blindeman De vraag ls, öf dit laatste verwijt wel billijk is. Onze Regeering doet toch wel iets. Weliswaar zweeg zij over de chemische moeilijkheden en wees zij mijn motie tot onderzoek af. Maar zij tracht de manoeu vres tot kijkspel in te richten en, nog beter, zij heeft de parades weder ingevoerd. Getrouwd: A. BUIJ3 en L. GROET, die, mede namens wederziidsche famielie dank zeggen voorde vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Cocksdorp, 1 October 1924. Dit is het punt waar allee op aan komt: bdj een ontwapend volk valt niets meer te wantrouwen^ niets meer te vreezon. niets meer onschadelijk te maken. Indien Nederland -bewapend! blijft, van welk geheim bondgenootschap zal het dan te zij nor tijd verdacht worden? Men antwoordt: van geen enkel; ons stelsel is, dat wij ons keeren tegen den eersten 3chonderwij worden dus eerst daarna bondgenoot van tijn vijand. Dit stelsel van „den eersten schender" is dus zoozeer onaannemelijk, dat iedere verstandige ro geering in het buitenland wel moet verwachton, dat een bewapend Nederland jpch zyn bondgenoo- ben vrij kiezen zal. Maar dan ontstaan terstond nieuwe gevaren. Meende het Duitsoho volk in 1914 niet. dat België de geheime bondgenoot van Enge land was? Vele Diutschers meenen dit, wat 1914 betreft, zelfs thans nog. Ontwapend bouwen wij op recht en vertrouwen en vinden de grootst mogelijke beveiliging. Want nog eens: bij een ontwapend volk valt niets te ver denken, valt niets onschadelijk to maken Wat zal onze taak zynP Zullen wy in domme eigengerechtigheid blijven verkondigen, dat allo vol ken slecht zijn, behalve natuurlijk wy zelf? Zullen wij /Ie internationale athmosfoer blijven vergifti gen door onze lasterpraat on kleinmoedigheid? Maar en dit is het laatste diat sspr. zal aan roeren indien ons vertouwen nu toch eens be schaamd wordt? Indien nu toch yop het gobiedi van oen ontwapend Nederland, anderen hun strijd gaan voeren? Is er dan niet groote kans, dat dan ook onze bevolking door de stikgasfoltoring bezocht zal worden? Kans ja; 100 procent zekerheid kunnen de Vrij zinnig-Democraten niet geven, thans nog niet. Do tfntwapeningseisch is geen kwakzalverij. In een we reld, welker zedelijke grondslagen door de voorbe reiding ten oorlog vergiftigd zijn, is altijd nog ge vaar. Maar de verhoudingen zijn deze: Met bewapening is er 'voortaan 99 procent kans, dat wij zelf als partij in den oorlog worden getrok ken. En gebeurt dit, dan beteekent het voor een klein land zijn volslagen vernietiging. Bij ontwapening echter is er., zeg 90 procent kans, geheel buiten den oorlog te blijven. Ons dan te ont zien zal voor de helligerenten een moreel belang zijn, een economisch en zelfs een strategisch belang. Zou niettemin schending en gevecht van twee ster ken te onzent plaats vinden, dan zal voojzeker er plaatselijk groot leed geleden worden. Maar niet hot geheele land zal met stikgassen worden bezocht. Immers dit heeft alleen zin, indien Nederland zijn weerstand bewust georganiseerd heeft, zoodat het geheele volk moet worden aangepakt met moord en terreur om dien weerstand te breken. Zoo is er dan ten laatste maar een redding uit al deze ellende, uit deze lichamelijke en zedelijke ellende! Toont door de daad der ontwapening, dat ge vertrouwen schenkt en dan ontvangt ge vertrouwen. Houdt op de oorlogspartijen in andere landen te versterken door ons slechte voorbeeld. Ontwapent hen, door u openlijk te verlaten op de plechtige beloften, die ons zijn gegeven. O, mannen en vrouwen van Nederland', bevrijdt u zelf en do wo- rold uit dien vloek dor bewapening door eindelijk te gaan gelooven in het betere in den mensch. Alleen op een grondslag van vertrouwen zal internationale ontwapening mogelijk worden. Welnu, de ontwape ning der kleine volken zal er den weg toe banen. Toen do spreker opmorkte, dat de dividenden van do wapenfabrikatcn In elk geval „beveiligd" wor- den, klonk, ondanks het verbod, uit de zaa! applaus op. Ook werd nogal eens gelachen, terwijl af en toe een sissend geluid do ontsteltenis van een deel der toehoorders verried. Toen de spreker er van gewaagde welke middelen zouden worden toegepast, tenzij het Noderlandsche volk haar Regeering die wapenen uit de hand 3lo<?g, werd het applausverbod aan de toehoorders te mach tig. Met een daverend handgeklap, dat schier tot een ovatie aanuwol, betuigde men zijn instemming met de betreffende passage. De voorzitter zag dan ook er maar van af deze uitbarsting te onderdrukken. Aan het einde van zijn rede werd den spreker een ovatie gebracht. Wij zullen morgen de tweede helft geven van dit verslag dat wij in zijn geheel aan het Handelsblad hebben ontleend. De vergadering was rijk aan incidenten en ten. slotte was het een groot rumoer, vooral onder de replieken van generaal Snijders. Het was soms een hclsch kabaal. Velen der aanwezigen stonden op om weg te gaan. Onder oorverdoovend lawaai gaf de generaal zijn poging tot repliek op, maakte een buiging voor den voorzitter en verdweon. De voorzitter trachtte zich nog verstaanbaar te maken, doch tevergeefs. Een gedeelte van het pu bliek begon de Internationale aan te heffen cn ..De wapens neer". Geestverwanten van generaal Snij ders snelden-op het podium en scholden de verga dering uit voor een tuchtelooze bende. Do adjudant van den minister van Oorlog Jhr. Roëll, die ook op het podium stond, kwam in een heftig dispuut met een tegenstander, die zich inter rupties had veroorloofd tijdens de rede van generaal Snijders, welk# woordenwisseling bijna in een vechtpartij ontaardde. Gelukkig werden de heeron gescheiden. Onder groot tumult ging de vergadering ten slotte uiteen. Advertentiën. der den van de bruine merrie, drachtig, 8 jaar oud, en mak in alle tuigen, bij A. SLOOVES Pz. te Winkel. Te koop: puike (Bravo's), bij Alb. KOOIMAN, An na Paulowna. op 30 "September 1924 gchou OPENBARE VERKOOPING ie Huismanswoning met schuren, arbeiderswoning» erven, weiland en bouwland, aan het N.-H. Kanaal ia hel Koegras. gem. Callanlsoog, te zamen groot|28.01.08 H.A alles aaneengelegen, en nagelaten door den heer Jn. ZANDER. Ia 10 perceelen ingezet op Aanvaarding 25 December 1924 en 1 Mei 1925. Afslag, combinatiën en toewij zing blijven bepaald op DINSDAG 7 ÖCI OBER a.s„ des voorm. 10'A uur, in het café van den heer H. SCHRIEKEN aan 't Zand in de Zijpe. Not VRIJBURG te Zijpe. BESCHIKBAAR: zonder hoorns, bij A. VAN STI PRIA AN, Verl. Meerweg Breezand voorzien van Gas, Electriciteit en Waterleiding. - Te bovragen bij Mevr. Wed. A. v. d «ORSh Landbouwstraat. Schagen. Gevraagd, om zoo Ispoedig mo gelijk in dienst te treden: bij P. v. ZOONEN te Winket. d 50 cent por pond. Bij N. J. Ploeger, NOORD, SBHAGEN. (Bravo's), monster met prijs. ,en hoeveelheid door C. Spreker, geachte wederpartij sal beter willen doen. ELDE, Huiswaard, bij Alkmaar. voor actieve solide personen als Inspecteur voor noordelijk Noord Holland bij bankinstelling voor afd. Pandbrieven, Spaarpandbrie- ven, enz. Vast salaris f 2400.— en Firowisie. Deelname maatschappo ijk kapitaal met min. f 2000.— is ay vereischt. Br. No. 2143, Adv, Bur. D. Y. ALTA, Den Haag. Telefoon No. 6. BEZOEKT de van welke gehouden wordt In het MARKTGEBOUW, op Zondag's geopend van 2 tot 7'/i uur. Entrée 25 cents. Alle bezoekers van de Tentoon stelling hebben 'savonds8uur vrij en toegang tot een CONCERT, aan geboden door Winkels Harmonie, «n de zaal van den heer Bakker, waar tevens dc uitreiking der be haalde prijzen van de Tentoon stelling zal plaats hebben. Maandag geopend van 2 tot 8 uur. Woensdag 8 Oqt. zal de NPen- ningmeester van 2-4 uur en 's avonds van 6—8 zitting houden tot het uitbetalen van rente op aandeelen van de MANDENVER- EBNIGING. Het Bestuur: J. KOOMEN Hz., Voorzitter. P.HONINGH Wz.,Secretaris.»

Schager Courant | 1924 | | pagina 3