tweede blad, Raad Winkel. Vereeniging van Noordhollandsche Waterschappen. Woensdag 1 Ocfober 1924. 67s!e Jaargang. No. 7512. Algemeene vergadering op Dinsdag 30 Septem ber 15Ö4, des vooriniddags te half 10 uur te Van. Ewijcksluis, in het Veerhuis. Deze zeer druk bezochte vergadering werd' ge opend door der; voorzitter, den heer R. Kaan van Wieringerwaard. Spr. dood. dat met een hartelijk welkom aim allen en in liet bijzonder aan do be- stuursleden van den Zuidhollandschen Bond van Waterschappen, aan den adviseur der vereeniging en aan de heeren ingeniours oer Zuiderzeewerken. Spr. verwees wat do belangrijke gebeurtenissen in het leven der vereen, betrof naar 't straks uit te brengen jaarverslag. Een paar punten wilde spr. echter vermelden en dat was in de eerste plaats het overlijden van den heer Pceck. Dezei toch had •steeds met grootcn ijver en belangstelling de zaken, van de waterschappen behartigd en in die kringen zou de naam, van den heter Peock niet spoedig ver geten worden. Dan wees spr. er op hoe bij het ontstaan van deze vereeniging een andere vereeniging was ver dwenen), n.1. die van voorzitters, dijkgraven en secretarissen van waterchappen. Deze vereeniging had haar kassaldo en haar archief aan de Noord hollandsche Vereendgii](g van Waterschappen ver maakt, waarvoor voorzitter ook van deze plaats een hartelijk woord van dank bracht. Nog werd meegedeeld, dat door ongesteldheid de heer Van Amstel, do secretaris, verhinderd was om deze vergadering bij te wonen. De heer Zeeman van Wieringerwaard was zoo welwillend geweest vandaag dieps plaats in te nemen. Voorzitter bracht daarvoor dank en hoopte dat de 'heer Van Am- stel weer spoedig hersteld, zou zijn. Daarna werden verschillende mededeelingen ge daan over de verdeeling van den dag. Aan deze vergadering was tevens verhouden een excursie naar de Zuiderzeewerken. Daarna las de heer Zeeman de notulen, die na oen korte opmerking werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken, meestal mededecMng van verhindering om deze vergadering bijl te wo nen, werden voor kennisgeving aangenomen. Het jaarverslag, uitvoerig en belangrijk, wordt na lezing onder applaus goedgekeurd. De heer Van Amstel) zal dank ontvangen voor do uitstekende samenstelling. De rekening en verantwoording over 15)23 is aan do orde. De commissie met het nazien belast en be- staande uit de heeren Bas, Kouwenhoven en D. de Boer, Heiloo, adviseerde bij) monde van den laatste tot goedkeuring, waartoe onder acclamatie werd be sloten. Deze rekening sloot met een ontvangst van f 3115.35)6, en batig slot van f 1132.48)4. De begrooting werd ongewijzigd goedgekeurd, met een eindcijfer van f2900 en een post voor on voorziene uitgaven van f665. Volgden verschillende bestuursverkiezingen, waar aan de voorzitter de mededeeling liet voorafgaan, dat de heer Kernkamp in een andere vacature was gesteld, omdat het reglement voorschreef, dat drie maal 2 bestuursleden in drie verschillende districten moesten wonen en ook do twee grootste waterscliao- pen van Noordholland; daarin oen vertegenwoordi ger moeten hebben en als zoodanig droeg het be stuur den heer Kernkamp voor. De aanbevelingen van het bestuur luidden: voor de vacature Kernkamp: 1. G. Haremaker, Dijkgraaf van den polder Westzoanj 2. C. Fok, Dijk graaf van den Beeanster; voor de vacature Beets: 1. H. Beets. Dijkgraaf van den Purmor; 2. P. Hoek. Spaans, Dijkgraaf van de Wijde Wornier; voor de vacature Peeck: 1. W. J. Kernkamp, Hoog heemraad van de Uitwatorende Sluizen in Kenne- ïnerland -en. Westfriesland; 2. D. J. Govers, idem De heer Haremaker had bericht ge-zonden, geen benoeming te wenschen. De uitslag der stemming was, dat de heeren Kern kamp, Fok en Beets met groote meerderheid wer den gekozen. Voorzitter brengt nu nog ter sprake de regeling van het onderhoud van de wegen der Zes Noordhol landsche Steden. Het bestuur was in deze kwestie 'zeer werkzaam geweest, maar had; niets bereikt. Er was in de Prov. Staten een algemeen wegenplan aan de orde geweest. Er bestonden bij de Provincie plannen, om door een metoren belasting geld te krij gen voor het onderhoud der primaire wegen, terwijl men de polderbesturen met het onderhoud der se cundaire en andere wegen liet zitten. Daartegen ■moest worden geageerd. Dezen dag ging het niet om doze zaak t.e bespreken, maar hot bestuur had het plan spoedig een nieuwe vergadering daarvoor te beleggen. Er zou daarvoor een inleider worden gevraagd. Spr. vroeg alleen de instemming der ver gadering met dit voorstel. De heer Wijdenes Spaans raadde sterk aan te ageeren tegen de aanhangige voorstellen van Ged. Staten over de wegen der Zes Noordhollandsche Steden. Spr. haalde uit het betrekkelijk Blad met Toelichting aan, hoe de waterschappen 3eemster, Purmer, Banne Grosthuizen, Avenhorn, Berkhout, Zwaag> om maar enkele te noemen wier grondge bied maar even aan de betrokken wegen raakt, toch aan de ondertioudslasten moeten bijdragen. En Amsterdam, waarvan door zijn uitbreiding, een groot deel van zijn grondgebied' aan die wegen raakt, dat Amsterdam is vrij. Fin waar Amsterdam eni omge ving over het grootste deel der Statenleden beschikt, zal het er straks in de Staten zoo wel doorgaan. (Ge roep: schande.) Spr. wekt daarom met klem op uit een oogpunt van billijkheid, tegen deze voorstellen te ageeren. (Applaus.) Daartoe wordt dan ook onder acclamatie besloten. Hierna geeft voorzitter het woord aan den heer J hierie, eerst-aanwezend ingenieur bij de Zuiderzee werken. Deze begon met er aan te herinneren, hoe met het oog op 'slands finantiën eerst besloten is om met de droogmaking der Zuiderzee en de daarblj- •bchoorende werken kalm aan te doen.. Do rentabili teit en de voordooien aan deze droogmaking verbon- 1000' ,IIloosteü cerst onderzocht worden en werd in 1J22 de zoogenaamde commissie-Lovink ingesteld, die juist dezer dagen met een heel dik rapport is ge reed gekomen, met als conclusie, dat zoowel uit een fmantieel, als economisch, als landbouwkundig oog punt, de droogmaking met kracht moet worden door gezet. In 15)21 is besloten om voorloopig niet meer te ver werken dan 16 mi 1 li oen in 4 jaar en is men begon nen aan de afsluiting van het Amsteldiep en de sa- menhoonge werken. Wij zijn. aldus spreker, thans In het 3e jaar, 1925 ls het laatste jaar. Alles wijst er ectehr op, dat de zaak zal worden voortgezet, of schoon do regeering nog met haar voorstellen moet komen en de volksvertegenwoordiging deze nog moet goedkeuren. De samenhoorige werken van de afsluiting van net Amsteldiep, hebben betrekking op afwaterings- oeiangen en die van het verkeer en de visscherij. En al zijn de vissch erijbel&ngen niet zoo heel groot, toch moest er voor worden gezorgd, dat visscïmrs aan de Haukes hun 'bedrijf elders kunnen blijden uitoefenen. Spr. geeft aan welke werken daarvoor noodig waren. Ook de scheepvaartbelangen uit Anna Paulowna mochten niet belemmerd worden, het ver voer van landbouwproducten, in hoofdzaak bieten, vroeg de belangstelling. En' ook hiervoor is gezorgd. De laagwaterstanden dreigden te veranderen on moesten de belangen van Schermerboezem en Anna Paulowna hierbij in het oog worden gehouden. Spr. gaat die afwateringsbelangen uitvoerig na en de daarvoor benoodigde werken, om zoo te komen tot de werken die thans getmaakt worden." Waar in ons blad reeds meermalen en zeer uitvoerig van de Zuiderzeewerken mededeeling is gedaan, kunnen wij het hierbij wel laten. Na afloop van deze interessante toelichting werden de verschillende werken bezichtigd. Eerst werd een bezoek gebracht aan de te maken sluis, daarna werd met oen tweetal booten een tocht langs het Balg kanaal gemaakt, terwijl vervolgens langs der afsluit dijk een wandeling naar Wieringen volgde. Het was een buitengewoon belangwekkenden tocht en met respect werden de verschillende werken gadegeslagen. Vanaf Wieringen werd het gezelschap per boot naar Ewijcksluis gebracht. Het bestuur van de Vereeniging van Noordholland sche Waterschappen heeft haar leden en de genoo- .digden zeer aan zich verplicht voor den hoogst aan- genamen en lecrzamem dag. Het aantal belangstellenden bedroeg ongeveeV 120, waaronder de heer Pluister van Kolhora, die, hoewel hij aanstonds 85 jaar telt, frisch dezen soms ver- moeienden tocht geheel ten einde bracht. In het Veerhuis was voor een uitstekende koffie tafel gezorgd. liet was dank. zij medo hot heerlijke weer, een prachtigen dag. Vergadering van den Raad op Dinsdag 30 Septem ber 15)24, des morgens 10 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Koomon Hz., burgemeester, secretaris de heer A. de Ridder. Na opening volgt vaststelling der notulen. Medegedeeld wordt, dat het perceel, voorheen be woond door P. Coenen, die naar België is vertrok ken, thans door A. de Wit is gehuurd, voor f 1.25 per week. Coenen is nog aan huur verschuldigd) f 130.50 en B. en W. stellen voor, dit bedrag oninbaar te verklaren. De heer Van Wijk vraagt, of er niets gedaan kan worden om dergelijke verrassingen te voorkomen. Wordt de huur wekelijks opgehaald? Voorzitter antwoordt dat de huur wekelijks wordt opgehaald en aan den gemeente-ontvftnger wordt mededeeling gedaan wanneer niet betaald wordt. De ontvanger doet dan weer mededeeling aan B. en W. en zulks is ook in dit geval gebeurd. De raad, is er mee in kennis gesteld. De heer Brugman vindt het oninbaar verklaren wat gauw. speciaal wat de schuld varL 1924 betreft, f 32.50. Voorzitter verwacht er weinig heil van den post langer open te laten staan. De Raad gaat tenslotte met het voorstol van B. en W. accooid. Voor de controle van de straatverlichting is aan gesteld de heer C. Molenaar» tegen eene vergoeding van f 130. Medegedeeld wordt, dat plaats heeft gevonden de vernummering der gebouwen. Tot schoolschoonmaakster te Lutjewinkel is be noemd mej. N. Mul-Vrios. Van Ged'. Staten is bericht ingekomen, dat Prov. Staten geen aanleiding hebben gevonden het ge vraagde crediet voor electrificatie dezer gemeente te weigeren. Goedkeuring is ontvangen op het besluit tot het doen van af- en overschrijvingen. Bij de op 16 September gedane kasopname was en moesi in kas zijn f 3245.69)4. Alles voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is het bekende adres van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren. waarin in overweging gegeven wordt het salaris van den gemeente-ontvanger ongewijzigd te laten. Waar deze zaak reeds voor deze gemeente is gere geld, wordt het schrijven voor kennisgeving aange nomen. Nog is ingekomen, doch nog niet door B. en W. be handeld een adres van A. Egmond, en anderen, waarin er op wordt aangedrongen maatregelen te willen nemen tegen de stank van niet-onderhouden slooten. B. en W. stellen voor, het adres om advies in hun handen te stellen. Naar aanleiding van een opmerking van den voor zitter wijst de heer Kamp ook op de ontzaglijke stank en spr. acht voldoende redenen aanwezig om hier een onderzoek in te ste.'len. Voorzitter zegt, dat dit ook gedaan zal worden en spr. vraagt, of de heer Kamp mischien een middel weet dat tot leidraad kan dienen. Het adres wordt in handen gesteld van B. en W. Thans is geëindigd het onderzoek naar de be sproeiing der wegen met teeremulsie. De directeur der gemeentoreiniging te Gouda meldt goede resul taten. die te Nijmegen deelt mede, dat besproeiing 16 a 20 maal per jaar dient te geschieden. De gemeente heeft 9425 meter beharden weg, waarvan 4425 meter met minder verkeer, zoodat 5 K.M. in aanmerking zou komen om besproeid te worden. Bij een breedte van den weg van 2 meter zouden de kosten per keer worden f 50 en in totaal dus f 800 a f 1000 per jaar. Daarbij zou dan nog komen de kosten van sproei^ apparaat en trekkracht. Het rapport is door B. en W. nog niet behandeld, en voorgesteld wordt, het in hun handen te stellen. De heer Breebaart wijst er op. dat het toegepaste besproGÜngBsystoom mot toer niet voldoende is toe gepast. Voorzitter merkt op. dat oorspronkelijk gezegd was dat één keer gesproeid zou behoeven te worden en dan volgend jaar nog eens, maar later bleek, dat de proef nog eens in het najaar herhaald moest worden, doch doordat we toen do regenperiode hadden, is dat niet gebeurd. Do heer Breebaart erkent, dat men het nemen van een dergelijke proef zoo gunstig mogelijk voorstel, misschien is er ook wel niet gerekend op een zoo druk verkeer. Het rapport wordt in handen van B. en W. gesteld. Wat het verbranden van afgekeurd vleesch aan de gasfabriek betreft, bericht is ingekomen, dat ver- branding^roor Niouwo Niedorp niet meer plaats vindt. Wel is verbranding mogelijk, doch niet koste loos. Voor groot vee kost het per geval f2i>0, voor klein vee f 1. In 1923 is afgekeurd 13 stuks groot vee, vee en 66 stuks klein voc. zoodat de kosten dan zou den bedragen f9^50. Ook dit rapport wordt in Jiandon gasteld van B. on W.. waarhij voorzitter nog opmerkt, dat de vervoer- kwestie ook nog niet is opgelost. Wat het onderhoud der wegen betreft, is thans van Ged. Staten het volgende schrijven ingekomen: Naar aanleiding van uw verzoek ora inlichtingen aangaande de voorwaarden, waaronder de indijking van den polder Waard en Groet is geschied en wel in het bijzonder voor zoover deze betreffen de ver plichting tot onderhoud van do polderwegen, hebben wij de eer U mede te deelen, dat in de door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken bij resolutie van 2 Augustus 1843, no. 141. vastgestelde conditiën cn voorwaarden, waaronder het indijken van den pol der Waard en Groet werd toegestaan, ten aanzien van de polderwegen de volgende bepalingen voor komen: t Artikel 0, Rijweg langs het Kolhornerdiep. Ten dienste der schippers die door stormvloeden of door sterk afloopen van het .binnenwater belet zullen worden om dadelijk door te schutten, zal een behoorlijke rijweg van 6 M. breedte worden ge maakt, lang de Noordzijde van het Kolhornerdióp. vanaf de te bouwen schutsluis tot aan de Kolhor- nersluis, waardoor deze schippers in de gelegenheid zullen zijn om hunne scheepslading tot aan Kolhorn op te brengen. Artikel 9. Polderwegen en sloten. In den nieuwen polder zullen zoodanige polder wegen en sjoten worden aangelegd, als op de hier bijgevoegde kaart Litt. A. worden aangewezen en later noodig zullen worden geacht, met vrijlating aan de bedijkers om daarin zoodanige wijzigingen aan te brengen, als hen, in het belang van- den pol der wenschelijk mochten voorkomen. Ten aanzien van het door eeotaantal ingelanden van den Groetpolder tot den Raad Uwer gemeente gericht adros, waarin zij verzoeken ontheven te wor den van de verplichting tot het bijdragen in de on derhoudskosten van de buiten het gebied van hun nen polder gelegen en in beheer en onderhoud bij uwe gemeente zijnde wegen tot welke bijdrage zij thans als ingezetenen Uwer gemeente verplicht zijn merken wij het navolgende op. Het kan niet worden ontkend, dat over het alge meen de ingelanden van den Groetpolder meer be lang hebben bij het wegennet der gemeente dan om gekeerd het oude land van de gemeente, vormende de Banne Winkel, bij de polderwegen. De Groetpolder toch is immers voor den af- en aanvoer van landbouwproducten en grondstoffen in hoofdzaak aangewezen op dit gemeentenet, terwijl de polderwegen, die bijna uitsluitend de verbindin gen in den polder zelve tot stand brengen en voor het doorgaand verkeer van zeer ondergeschikt belang zijn. voor de landen, gelegen buiten het pol dergebied, weinig te beteeken en hebben. Naar ons oordeel is de bestaande regeling omtrent de betaling van do lasten voor de wegen dus alles zins verdedigbaar, en ons College kan dan ook de noodzakelijkheid eener wijiziging daarvan niet in zien. Wij voegen hieraan nog toe, dat de door adressan ten voorgestelde regeling om alle bij Uwe gemeente in onderhoud zijnde wegen bij de banne Winkel oveMo brengen bovendien daarom niet te verdedi gen ls, omdat alsdan 't onderhoud uitsluitend op in genoemde banne gelegen landerijen zou drukken, terwijl thans alle ingezetenen in do kosten der ge meentewegen bijd'ragen. Ten slotte kunnen wij in antwoord op de vraag, vermeld- in Uw schrijven van 9 Augustus jl.. nr. 76. slechts modedeelen, dat. zooals uit den in afschrift hierbij gevoegden brief van den secretaris van de banne van 23 Juni 1893 blijkt, in 1886 door stemge rechtigde ingelanden een'besluit werd genomen tot het geven eener jaarlijksche bijdrage aan Uwe ge meente voor het onderhoud der wegen. Meer gegeveps staan ons voor de beantwoording dezer vraag niet ten dienste. Wellicht kan het Bartnebestuur uit de overwegin gen, die tot het nemen van dit besluit hebben ge leid. afleiden welke motieven voor de subsidieering hebben gegolden en kan daaruit misschien blijken op welke wijze de onderhoudsplicht op Uwe gemeente is komen te rusten. Voorzitter zegt. dat deze zaak is afgehandeld en dus hot schrijven voor kennisgeving kan worden aangenomen. De heer Breebaart merkt op, dat in ieder geval het verzoek van' de Groetpolders óm geheel vrijgesteld te worden in d'e kosten van wegenonderhoud niet Juist was. De heer Kamp meent ook. dat dit verzoek veel te >er ging. Spr. vraagt naar het schrijven, dat naar Ged. Staten is gegaan en waarop het hierboven ver melde schrijven als antwoord is ontvangen. Door den secretaris wordt bedoeld schrijven voor gelezen en ook wordt overgelegd een schrijven van het Provinciaal bestuur, waaruit blijkt dat door stemgerechtigde ingelanden voor het polderdistrict Winkel, op hunne vergadering, gehouden 21 Septem ber 1886, hebben besloten, voortdurend jaarlijks een gulden per Hectare bij te dragen aan de gemeente Winkel voor het onderhoud der wegen. De roden voor dat besluit is geweest, dat de ge meente Winkel al de wegen heeft behard en onder houdt en men het dus billijk vond, dat de land eigenaren daarvoor voortdurend iets bijdroegen. De heer Breebaart merkt op, dat deze redenen ook nu nog bestaan. Voorlezing volgt van de verslagen van de beide laatste vergaderingen van de Gasoom missie. Het heeft den heer Dekker bevreemd, dat noch de voor zitter, noch de aanwezige gascommissieleden van deze gemeente, hem geen voldoende inlichtingen konden geven over d'e regeling der ziekteverzekering terwijl blijkens het verslag deze zaak toch op de vergadering van 24 Juni was behandeld. Ik zou er verder op willen aandringen, dat voortaan de ver slagen wat eerder inkomen. Voorzitter denkt dat wanneer d'e heer Dekker zelf in die vergadering aanwezig was geweest, ook hij geen mededeeling zou hebben kunnen doen. Men Heeft zoo'n reglement van een ziekenfonds niet in zijn hoofd en bovendien de directeur en de heer Vis ser zouden nog een onderhoud hebben met het per soneel. Do heer Kriek zegt ook, dat wanneer men spe ciaal gelet had op de uitkeering, mon het zou hebben geweten, maar het gaat. gewoonlijk met die dingen zoo, dat men aan het eind er niet veel meer van weet. Tot 80 perb. kom je zeker, omdat dit de algemeene regeling isjHnaar het is niet ge zegd om de raadsleden te misleiden. De heer Van Wijk zegt, dat uit het verslag blijkt, dat dte directeur nu weer op stap gaat naar Span broek en Hoogwoud over aansluiting. Spr. hoopt echter, dat we niet zoo zullen worden genomen', als met de aansluiting van Moerbeek, waar noj, onvoldoende is aangesloten. De schuldenlast is van dien aard, dat het niet opgaat, dat we er nog dieper in geraken. Voorzitter wijst er op, dat het van tfe gascom- missio goed gezien is, vooral nu de eliectriedteit komt, dat getracht wordt, te zorgen dat er oen meerder verbruik komt. En uitbreiding van het net is dan de eenige weg. Het kan dus de gas- oominissie niet euvel worden geduid, dat ze daartoe pogingen aanwendt Do heer Kamp wijst er op, dat blijkens inge wonnen inlichtingen, het verbruik te Moerbeek ruimschoots boven het minimum verbruik is, or is dus voor de fabriek geen gevaar ten aanzien van de rendabiliteit De heer Van Wijk zegt, dat men toch niet tot de 30 35 aansluitingen is gekomen. De heer Kriek is net met don heer van Wijk eens, dat, al zijn we dan misschien niet genomen, men toch wel van zekoro zijde al te licht over de zaak is heengestapt Spr. herinnert er aan, dat toen later door hom gevraagd is, of de menschen zich niet contractueel moesten verbinden, er go- zegd is, dat hun handteekening voldoende was. Het loopt nu misschien wel loe, wat het getal M3. betreft, dat verbruikt moest worden, het aantal aansluitingen is niet bereikt De heer Van Wijk zegt, dat dan misschien niet de gasoommissio genomen is, maar ook ten opzichte van de electrificatie is er in den Raad nooit gezegd, hoever we hoen waren. Voorzitter ontkent dit, do raad is steeds op do hoogte gehouden en ook in de verslagen zijn de gebeurtenissen meegedeeld. De heer Van Wijk zegt dat op 15 September een brief aan de gasooinmissie is gezonden, dat d% pro vincie van plan was, de gemeente te electrifioedfc ren. Daar wist de raad feitelijk niets van af. Voorzitter is op 't oogenblik niet in staat om Üït na te gaan. maar sper. wijst er op, dat *de gem- commissie druk in de weer is geweest. De hoer Breebaart <zegt, dat deze kwestie ook niets terzake doet, spr. wijst er op dat het P.E.N de menschen nu al bewerkt de gasstellen te ver anderen. In ieder geval blijkt uit de aangiften tot deelname wel, dat er heel wat menschen zün, dit de electrificatie wenschen en is het goed ge- vreest dat wo de electrificatie niet hebben tegen- gewerkt. Do heer Brugman acht tegen werken niet d* goede uitdrukking, we hebben willen uitstellen. Do heer Breebaart: Maar dat wildon Ged. Staten niet en spr. oordeelt dat het daarom geen zin had, een dergelijk pamflet want ik noem het een pan* flot, zegt spr., aan de ingezetenen te sturen. Voorzitter: Van onzen kant is ook niets gedaan. De heer Breebaart: Maar Nieuwe Niedorp wel, en ik ben erg blij, dat wij daaraan niet hebbcü meegedaan. s Voorzitter merkt nog op, dat het P.E.N. nu bezig is de menschen als 't ware lekker to maken met de gratis-lichtpunten. De heer Breebaart: Ja, en daarover zijn nn an dere gemeenten weer ontevreden. De heer Breebaart verlaat hierop do vergade ring. Do heer Kamp hoopt, dat de hoer Dekker nu voldaan is en dat hem voldoende is gebleken, dat door den directeur en den heer Visser overleg is gepleegd met het personeel. Van do straat ai is spr. ter oore gekomen, dat het personeel godworn gen was aan de ziekteverzekering deel te nomen, maar er blijkt nu wel dat wel degelijk overleg is gepleegd. Do heer Dekker zegt, dat zijn bevreemding meer ging over het feit, dat geen der 3 menschen uit onze raad wist, hoe de regeling was. Voorzitter herhaalt, dat mon niet direct op dq Hoogte is van de diverse voorwaarden enz. Wat het eerder inzenden van d© verslagen der gascom- raissievergaderingon betreft, spr. z;il dit den direc teur vragen. Van Ged. Staten is bericht ingekomen, dat da Kroon goedgekeurd heeft het door don Raad vast- gestekie^ vormenigvuldiuingscijfer voor de plaat» selijko inkomstenbelasting dionafc 19241925. In behandeling komt nu heb besluit tot'opheffing van het correspondentschap der arbeidsbemiddeling. Ingekomen zijn adressen van de Arbeidersbonden, van den .Minister en van de Vereeniging van No- derlandsche Gemeenten, waarin gewezen wordt op het nut der arbeidsbemiddeling, terwijlhet nog oen vraag is, of, eenmaal toegetreden, mon zich van de Arbeidsbemiddeling kan losmaken. B. en W. hebben .ook nog een onderhoud gehad met d£n directeur der Dis triets-Arbeidsbeurs te Helder, die ook op het groote nut wees en Idie in overweging af, o.m. teneinde do kosten voor de gemeente te verminderen, het salaris van Jden cor respondent te verminderen.. B. en W. zeggen, dat noch de Raad, noch B. en W. ontkend hebben het groote nut der instelling, doch omdat noch de werkgevers, noch de werknemers ge bruik maakten van het instituut, is tot 'opheffing be sloten. Bij een salaris van f 100 van den correspondent, bedragen de kosten voor do gemeente f 118.54. bij een salaris van f50 zijn de kosten voor de gemeente f 88.54,. B. en W. hebben geen voorstel. Do heer Van Wijk, vorig maal verhinderd ter ver gadering te komen, wijst nu op het nut van arbeids bemiddeling, een schakel tusschen dorp en stad. tus schen stad en land, een zaak van internationalen aard en waarvan' de voordeelen niet zoo precies zijn aan te duiden. Spr. geeft den Raad in overweging t% besluit tot opheffing te herroepen en desnoods de f 88 voor dit plan te voteeren. Voorzitter acht een salaris van f50 voor den cor respondent beslist to laag en de kosten voor de ge meente zouden dus f 118 worden. De heer Brugman blijft op het standpunt dat er in de gemeente geen behoefte blijkt te bestaan aan het instituut en daarom is spr. nog voor opheffing. Blijkt later de behoefte wel, dan kan tot aansluiting worden besloten. Ook de heer Dekker bepleit het blijven bestaan der arbeidsbemiddeling. Zelfs al kost dat de gemeen te f 118.54. Waar blijkt dat thans slechts 3 personen bij de werkloozenkassen zijn' aangesloten wil spr. voor die 3 menschen de uitgaaf doen, want is de verzekering er niet, dan komt men voor steun ook spoedig tot die kosten. Voorzitter wijst er op, dat het besluit tot opheffing niet is geweest een gelxrek aan sympathie, met de theorie gaan we accoord, maar de practijk heeft be wezen, dat hot voor onze gemeente weinig waarde had. De hoer Van Wijk wijst nog op het belang dat de bemiddeling blijft voor de 2 aangesloten bouwvakar beiders. De werklooze-uitkeering is al gering en bij opheffing zouden die personen bij werkloosheid maar de helft uitgekeerd krijgen. B. en W. zouden dan kunnen zien, hoe hoog het salaris voor den cor respondent moet wezen. Ook door den secretaris wordt or op gewezen, dat het moeilijk te zeggen is welke voordcelen aan de ar beidsbemiddeling vastzitten. Niet alleen dat de men schen bij werkloosheid aan werk worden geplaatst, ook wanneer ze van werkkring willen veranderen., verleent de arbeidsbemiddeling haar medewerking. De heer Kriek zal zijn stem anders uitbrengen dan vorig maal en zal daarom zijn stem motiveerem Spr. zou het jammer vinden als de schakel voor ar beidsbemiddeling tusschen dorp en stad en tusschen stad en land, werd verbroken. Wel is 't jammer, dat hier het instituut niet meer op prijs wordt gesteld, maar het zou mogelijk kunnen wezen, dat de resul taten verbeterden. De heer Kamp zegt dat ook het arbeidsbureau het voordeel, van de arbeidsbemiddeling inziet, maar juist de weinige belangstelling heeft het bureau er tenslotte toegebracht, voor te stellen het bureau maar op te heffen. Spr. zou in ieder geval willen, wanneer de raad het bureau weer in 't leven riep, dat voor de vergadering van het bemiddelingsbu reau ook van den kant der leden-werknemers meer belangstelling was. Ten slote brengt vooïiltter In stemming de vraag of de raad zal besluiten, terug te komen op het be sluit tot opheffing van het arbeidsbemiddelingsbu reau. Hiervoor stemmen de heeren van Wijk, Kriek cn Dekker, tegen de heeren Spaans, Kamp en Brug man. De stemmen staken, aangehouden tot de vol gende vergadering. Ingekomen is het verzoek om ontheffing van' het tonnenstelsel door den heer J. Loijen Gz. en tevens om een beerput te mogen laten maken. B. en W. stellen voor, afwijzend op het verzoek te beschikken, omdat zij het maken van beerputten niet willen uitstrekken. Wel is aan Dr. Oudendal vergunning verleend een beerput te mogen hebben, doch die was reeds gemaakt zonder vergunning. Juist de klachten over die beerput zijn de redenen waarom B. en W. uitbreiding van het aantal beerput ten niet willen bevorderen. De heer Brugman meent, dat do Raad een eigen aardig standpunt inneemt, door zijn besluit, o.a. dat aan den kastelein Bruin vergunning is verleend zijn tonnen te mogen ledigen. Voorzitter zegt. dat vanaf het begin der invoering van het tonnenstelsel veTgunning is verleend de fae- caliën te behouden, wanneer men de mest zelf wilde gebruiken. Daarover zijn ook geen klachten ge hoord, terwijl door het beerputtenstelsel allertreu rigste toestanden werden verkregen. Spr. wijst in dit verband ook op het minder voorkomen van typhus- gevallen. De heer Brugman wil gqen afbreuk doen aan het tonnenstelsel, maar wijst' alleen op het feit, dat aan Bruin wel toestemming is verleend. Toegelicht wordt dat Bjcqjn faecaliên achteruit zou brengen en in een compacte massa verwerken.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5