Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. hem, dat me altSjd Bet lioooren op diezelfde fwt hartigo boon«lk wed, düat ze u op t laatst fcoc' wel' kapitein yan het schip maken, voor dal het- graat varen." Het tos misschien Zijn "buitengewone vrien delijkheid, do ernstige fioedgenafcuurheid van oen gezetten, donkoren man, met een koolzwarte snor en strakke oogen; maar misschien was hij 'ook wel een beetje oen diplomaat. Zijn aanlokkelijke ideeën placht ik bescheiden voor onmogelijk to verklaren, met de verzekering, jdat zoo iets mot mijn onvoldoende ervaring al buitengewoon on waarschijnlijk was. „U weet heel' goed op te tre den, als net op zaken doen aankomt", placht hü te zeggen, terwijl hij het liet voorkomen, alsof mis troostigheid zijn vredig, rónd gelaat bewolkte. Zou hij me ooit uitgelachen hebben, als ik weg was uit het kantoor? Ik geloof net niet, want ik meen to weten, dat diplomaten, zoowel in als buiten hun werk, zich zelf en hun trucs met voorbeeldige ernst behandelen." Hiermee heb ik dan aan mijn belofte voldaan. Ik behoef niet te zeggen, waarom ik iuisfc deze passage uit The Mirror «of the Soa hoo gekozen! voor een Hollanldisch publiek. Ze is natuurlijk ge heel onvoldoende om een idee over Oonrad to krij gen. Maar misschien dat deze of gene er toe komt, oen geheel werk van hem te lezen, hetzij dan in het Engolsch hetzij' in do vei*taling vau Do Groijter. JACKIE COOGAN BIJ DEN PAUS. Z. H. de Paus heeft Maandagmiddag het bekende filmacteurtje Jackie Coogan met zijn ouders in au diëntie ontvangen. De Paus "zegende den kleine en schonk hem een gouden medaille. Toen Zijne Heiligheid vernam, dat Jackie zich naar Griekenland begaf, beval Hij hem bijzonder de Ar- meensche kinderen in hot katholieke asyl te Athene aan* EEN ROMEINSCHE WOLKENKRABBER. Momenteel zijn to Rome onderhandelingen aan den gang, om aldaar den grootsten wolkenkrab ber ter wereld te bouwen. Het project, oen plan van den Italiaansch-Argentijinschen architect Palanti, omvat een gebouw van 80 verdiepingen, 1100 voet hoogte, een gevel van 1000 voet lengte, met 4500 ka mers, 100 groote hallen, een theater, een concertzaal en een gymnasium om kampioenen voor Olympische Spelen te trainen. Men ontmoet echter bij' de uitvoe ring van dit plan twee moeilijkheden, welke niet zoo geheel onbelangrijk voorkomen n.1. hoe krijgt men de noodige fondsen bijeen en waar is in het cen trum der stad voldoende grond voor zulk een pand te vinden. „DRINGENDE GEHEIME INLICHTINGEN" Hot „Hbld." ontleent aan do bolschcwistischo ,JPraw_ da" het volgende schetsje, dat wel sterk typeerend is voor de huidige toestanden in het sovjet-Paradijs: De dorpssovjet van het gehucht Goeta Proletars- ka ja ontving uit de stad een papier voorzien van eenige stempels en het opschrift „zeer geheim". Op het papiertje stond dat de dorpssovjet onmiddellijk na do ontvangst van het stuk de plaatselijke onder wijzeres naar de stad moest sturen om daar aan een ambtenaar van Ooono inlichtingen te verschaffen vau geheimen en dringenden aard. Do voorzitter van den dorpssovjet schreef op het papiertje „zal uitge voerd worden", naaide het papiertje met pikdraad aan een ander papier, maakte oen copie van het ge heime staatsstuk en begaf zich naar de onderwij zeres. De ondlerwljzeros. die reeds mcerd an dertig jaar in het ver afgelegen dorp werkzaam waji, -behoorde tot het type Rusgiche onderwijzeressen, die als jong meis Je onderwijzeres worden om het volk te kunnen die nen, dio met toewijding workten en zich geheel ga ven aan de op zich genomen taak. De oude onderwijzores schrok, toen zij vernam wat men uit de stad! schreef, en drie uur lang zat zij mot den voorzitter van den sovjet te bedenken, welke ge heime en dringende inlichtingen Oeono plotseling noodig kon hebben. Zij vroeg den voorzitter om een wagen. De voorzitter antwoordde echter, dat de ver plichting, kosteloos ambtenaren naar de stadi te ver voeren, reeds was afgeschaft, dat de stadi op een af stand van 2§ werst lag en dat in d>en drukken tijd, nu alle boeren op het veld werkzaam zijn, niemand voor minder dan vijf roebel naar 'de stad1 zou willen rijden. Het salaris,van de onderwijzeres bedroeg ech ter slechts tien roebel per maand, de onderwijzeres had in Augustus slechts oen gedeelte van haar salal ris over do maand April ontvangon. zoodat er geen geld was voor een wagen. Daar zij echetr het hevel niet durfde negeeren, besloot zij de 25 werst te voet af te leggen; zij trok haar klompen Van bast aan, nam een zakje met brood en begaf zich naar do stad. De weg was moeilijk;, de baston klompen werden van de vette modder door en door nat de voeten wer den gezwollen. Doodmoede, met moeite met haar stok de hongorigo honden op een afstand houdend, kwam de onderwijzeres veertien uur later in do stad aan. Zij overnachtte bij monschon die modelijden met 't oudje hadden en haar verlof gaven in een schuur te slapon. 's Morgens begaf zij zich naar Oeono. Daar werd zij van do oeno afdceling naar de andere ge stuurd totdat zij ten slotte bij oen Jongmensch ho la ndde, dlo do afd'eeling van geheime stukkon be heerde; Luid geeuwend en aldoor vliegen vangend, vroeg hot jongmensch de' onderwijzeres, hoe groot de moestuin van de school, was; de onderwijzeres antwoordde en wachtto, maar het jongmensch ver klaarde hot onderhoud, voor geëindigd. De ondorwij- 1 zeres dacht dat zij hem niet goed verstaan had en vroeg hem of hij werkelijk niets andera moest we ten dan hoe groot do schooltuin was; het jongmensch antwoordde dat dit werkelijk zoo was. Toen het vrouwtje tenslotte begreep dat de geheime inlichtin gen zich werkelijk beperkten tot het aantal vier kante vademen van den schooltuin en dat zij hier voor -25 werst te voet had moeten afleggen, werd zij woedend. Zij wees den Jongen man' op het onverantwoorde lijke van zijn optreden, op haar moeilijke leven in een afgelegen dorp, op de veertien uur die zij moest loopen om bij hem to komen, op hot niet betaalde salaris, op de afwezigheid van leermiddelen.... Geeuwend luisterde het jongmensch naar de woor den, ving oen vlieg en zei: U moet al deze dingen maar schriftelijk uiteen zetten. Dat was de druppel, die den emmer deden over- loopon. Met bevende lippen zeide zij een woord, dal van haar verontwaardiging togen het optreden van den chef van de afdeeling „geheime stukken" getuig de. Het jongmensch verhief zich toen van zijn stoel en zei op vermanenden toon.: t,'Vergeet niet. wie ik hen! Gebroken verliet de onderwijzeres het vertrok van den gewicjitigen jongen man. Zij was te moede om do reis opnieuw te vo$t af te leggen. Zij ging op een boomstronk zitten en begon te huilen. Een hoer zag het oudje en nam haar op zijn wagen. Lang en geduldig luisterde hü naar het verhaal over de be handeling die zij ondergaan heeft: het was duidelijk, dat deze verhalen hem begrijpelijk waren en de door hem zelf doorgemaakte vernederingen in het geheu gen riepen. Hij haalde van onder de zitting een flesch samogon (brandewijn) en zeide tegen de onderwijze res: Drink, arme ziel, drinkt Ach, jij arme.... DE TOESTAND VAN HET ROODE LEGER. Het jongste nummer van de „Daily Chronicle" be vat een artikel van den specialen correspondent Lan- celot Lawton over het roode leger. „Sinds ik uit Rusland ben teruggekeerd", zoo schril ft hij, „hebben vele menschën mij deze vragen gesteld: Is het roode leger sterk? en.: Hoe lang zal het bolchewistisch bewind duren?" Wat hot roode leger betreft-, de correspondent heeft geen al te hoogen 'dunk daaromtrent. De soldaten zijn zeker Intelligenter dan die, welke onder den tsaar dienden; de officieren niet minder intelligent dan de meeste van het oude regime. Maar het is aan twijfel onderhevig, of het nieuwe stelsel van discipline voldoende wortel geschóten heeft om de vuurproef van een oorlog te kunnen doorstaan. Bovendien moet men voor oogen houden, dat de boeren, waaruit de groote massa van het roode leger gerecmtoerd wordt, geenszins naar het communisme overhelt. In den jongsten oorlog i§ gebleken, dat men op de slecht uitgeruste en slecht-geoefende boeren in Rusland weinig hoop mag- vestigen. In eiken toekomstigen oorlog zouden deze boeren vermoedelijk evenmin een schitterend figuur maken. Met het oog op den algemeenen toestand in Rus land. kan men veeleer het tegendeel van een schit terend figuur verwachten. Do physieke toestand der massa's is er niet alleen slechter op geworden, maar de Russische industrie zou volkomen onberekond zijn voor de taak, welke van haafr bij een modernen oorlog op groote schaal zou geöischt worden. Eerst zou het tot een geest driftige uitbarsting komen en daarop zou de ineen- zin king volgen. Veel zou natuurlijk afhangen van het karakter en de uitbreiding van den oorlog. De bolschewiki sto ken weloverwogen onrust in Bessarabië, waar zij een zeer goed zaakje tegen Roemenië op het oog hebben. De anti-Russische propaganda is intensief en vol hardend. De indruk bestaat, dat wanneer de zaken met de communisten verkeerd loopen, zij een oorlogsbrand in Zuid-Oost-Europa zullen verwekken, hopende uit den algemeenen chaos profijt te trekken. Zoo komt de correspondent aan de beantwoording van de tweede vraag: „Hoe lang zal het bolschewis- tisch bewind duren?" Het zon dwaasheid zijn te pogen deze vraag te be antwoorden. Maar men kan de hoofdelementen van den toestand analyseeren. Het wor'dt algemeen erkend, dat de bolschewiki de terreur niet kunnen afschaffen. Wanneer zij het de- dén, zouden de Russische massa's spoedig aan hot bolschewistjsch bewind een einde maken. Wat daarop zou volgen? Anarchie, een beetje min der draaglijk dan de bestaande staat van zaken. Indien de bolschewiki zelf de terreur niet kunnen opheffen, wie kan het dan? Er is slechts één macht, die een verandering zou kunnen teweeg brengen; de twee millioen proletariërs in de steden. De boeren zijn bijna als één man anti-communis tisch. Maar zij zijn een gedesorganiseerde massa.' De intellectueelen zijn weinig in getal en hulpeloos. De bolschewiki zijn niet bang voor hen. Met 'liet proletariaat in de steden is het anders ge steld. Het is de ruggesteun van de bolschewiki. Ter wijl de loonon van alle andere klasen der bevolking verlaagd zijn, zijn die der proletariërs onaangetast gebleven. Maar wanneer de regeering niet spoedig geld krijgt, zullen ook de proletariërs daaronder te lijden heb ben. En dan zal hun geklaag eerst in ernst beginnen. Toon do bolschewiki genoodzaakt waren, liet mili taire communisme prijs te geven en zich voor het. staatskapitalismo op de bres te stellen, zagen zij zich voor hetzelfde dilemma geplaatst als alle niet soci alistische staten: zij moesten genoog riikdorn bijeen garen om aan de behoeften van liün volk te voldoen, of anders ten onder gaan. Zij beschikken zeer zeker niet over den noodigen rijkdom om aan bedoelde behoeften het hoofd te bloden, vandaar hun noodsignaal aan een kapita- lische natie, gelijk Groot-Britnnniö. ERNSTIGE OVERSTROOMINGEN. Git New York, 1 Oct. Vele Atlantische kust plaatsen der Centrale en Zuidelijke Staten vah Noord-Amerika zijn gisteren geteisterd door een he- vigen storm, gepaard gaande mek een zwaren regen vat, die tot ernstige overstroomingen leidde. Aan zienlijke schade werd aan eigendommen berokkend. Meer dun een dozijn personen zijn omgekomen. In het Oosten van Pennaylvania, waar alle .rivieren buiten haar oevers traden, verdronken voor zoover bekend 8 personen. Te Ilazelton in den zelfden staat liepen 18 anthracietmijnen onder water. In een an dere plaats spoelde een deel van de spoorbaan weg, waarbij do locomotief van een trein, met machinist en stoker er op, door den geweldigen vloed van de booge spoorbaan werd geslagen. To Richmond: (Virginia) moesten aan den oever allo werkplaatsen, magazijnen en woonhuizen wor- don ontruimd, daar do plaatselijke rivier zoo hoog gestegen was. De storm deed de rivieren vervaarlijk zwellen. Het water in de haven van Bal timore steeg tot een sinds jaron ongekende hoogte. Ook in de plattelandsdistricten rondom Washington richtte de regenval belangrijke verwoestingen aan. Een kleine rivier nabij Oneida (New York), welke normaal 50 voet breed is, verbreedde zich tot een hal ven mijl en overstroomde het bewoonde gedeelte van het naburi ge dal- Nabij Utaca moesten: op den; hoofdweg talrijke auto's aan bun lot worden overgelaten en de inzit tenden moesten haastig een veilig heenkomen zoe ken. Hoog water wordt ook gemeld uit het bóvendal van de Mohawk-rivier. Te New York had de wind een snelheid van 95 mijl per uur. De storm was zoo hevig, dat de groote White Star-boot de „Olympic" die eerste poging om de haven binnen to loopen, moest opgeven. .Bij het'achteruitvaren wierp de boot zoo- I voel modder op, dat men aanvankelijk voor een. stranding vreesde, doch een poos'later kon de boot de pier bereiken; Gistermorgen .vroeg werd in het Noorden van Nieuvv-Eugeland een lichte aardbeving waargeno men, dio vermoedelijk in het dal van de St. Laurens haar centrum had. De schok werd in verschillende deelen van den staat Maine gevoéld, voornamelijk aan de Canadeesche grens; in eenige plaatsen wer den de inwoners uit hun slaap gewekt. Ter zelfder tijd werd in de lucht een electrisch verschijnsel waar genomen, dat do geleerden niet kunnen verklaren. Te Portland (Maine) zag men een schitterende flik kering aan het uitspansel, hetgeen de plaatselijke sterrekundigen niet aan een meteoor toeschrijveh. Uit Toronto, 1 Oct. In de Canadeesche provincie Quebec werden door overstroomingen groote ver woestingen aangericht. Het stadje Baie St. Paul in het graafschap Charlevoix werd ernstig bedreigd, en kan alloen gered worden als de vloed binnen 24 uur afneemt. Reeds zijn honderde huizen ontruimd. De spoorwegverbindingen zijn verbroken. De inwoners doen wat zij kunnen om he tdreigende gevaa af te wenden.r Tel. HET HERSTEL VAN HET VERWOESTE GEBIED INra ANKRIJK. De Matin bevat een balans van den heropbouw der verwoeste gebieden. Op èen schade van 82 milliard hoeft Frankrijk 54 milliard) uitgegeven voor herstel, steld, die aan het openbaro domein is toegebracht, te weten 20 milliard. Op 22.900 vernielde fabrieken en werkplaatsen zijn er 20.872 herbouwd. Op 200 mijn putten zijn er 145 weder in"exploitatie. 42.360 kilome- jter wegen zijn hernieuwd en 4800 constructiewerken op 6215. De veestapel en het paardenaantal zijn ver driedubbeld'. Het aantal varkens is van 3461 op 133.720 gekomen. Slechts 130.000 hectaren van de roo de zone zijn nog niet in exploitatie. 650.000 huizen zijn weder opgebouwd op de 742.000. Twee en half millioen vroegere bewoners zijn in hun woonplaat sen teruggekeerd. ENGELSCHE HARING NAAR DUITSCHLAND. De Engelsche bladen melden dat Duitschland weer veel meer haring van Engeland begint te koopen. In Augustus zijn 53.675 ton haring, dóór Engelsche vis. schers gevangen, aan wal gebracht, waarvan 52.931 ton uitgevoerd zijn. Duitschland alleen heeft daar 23.316 ton van genomen. Dit. was een groote vooruit- pelt, waar nog nooit vroeger iemand lijd had laten gang bij Augustus 1923. opnemen, dan is de tijd van dien strompolaar ook record. Veel meer zouden wij als vierde en belang- ZWAAR WEER BOVEN PEHPIGNAN. rijkste record den vliegtocht van Engeland naar Een geweldig onweer heeft gisteren boven Perpig- Labrador willen doen gelden via IJsland en nan en omstreken gewoed Telegraafpalen werden Groenland die nog nooit te voren volbracht was vernield, boomen ontworteld. Er zijn verschillende en die bestond uit een reeks van zóó stoute waag- ernstige ongelukken te betreuren en er is groote stukken als er in de geschiedenis van bet vliegwe- schade aangericht. zen maar weinig zijn aan te wijzen. Maar behalve lichtzijden zijn er ook schaduwkan- EEN REUSACHTIG LUCHTSCHIP. ten. Wij vinden die aangewezen door majoor C. C. Volgens een bericht uit New-York heeft het Amer. Turner, in de Daily Telegraph. Deze schrijft: ministerie van luchtvaart plannen laten ontwerpen „De kosten van de Amerikaansche expeditie zijn voor den bouw van een reusachtig luchtschip van reusachtig geweest; volgens een geloofwaardige ;ien millioen kubiek Eng. voet inhoud en met een schatting hebben zij ongeveer 1.000.000 dollar bed ra- zeer aanzienlijke snelheid-. Het luchtschip moet twee. «r*n. Dit is ook niet te verwonderen, indien mert reke. maal den Atlantischen Oceaan kunnen oversteken r»ng houdt met al het voorbereidende werk. dat zonder nieuwe brandstof in te nemen. moest worden verricht, den prijs van de machines, die reserve-vliegtuigen, de onderdooien en voorraden RNSTIG ONGELUK EN DE TELEFOONCENTRA, van allerlei aard, die op tal van plaatsen moeeten LE VAN BORDEAUX. worden gereed gehouden; do betaling van de ploo- In de telefooncentrale van Bordeaux zijn verschei-gen loodsen en van de helpers, die gedurende den dene arbeiders door den electrischen stroom gedood. J vliegtocht op tal van plaatsen in gereedheid moesten Men schrijft het ongeluk toe aan kortsluiting. Inge- i worden gehouden en het afpatrouilloeren van dp nieurs onderzoeken de oorzaken daarvan. SUÓCERRATFINADERIJEN IN BRAND. Uit Brussel wordt gemold dat de suiker-raffinade rijen te Gemjaloux (tusschen Brussel en Namén) in brand staan. Uit alle omliggende' plaatsen is de brandweer aangerukt. De vlammen zijn tot op een afstand van 15 mijlen zichtbaar. Omstreeks midder nacht werd bericht dat de schade zeer groot is. EEN MOEDIGE REDDING. Commander Worsley, die kapitein was van Sir Ernest Shackleton's schip de „Endurance" bij diens Zuidpoolexpeditio en gezagvoerder was van de „Quest," bij do laatste expeditie van Shackleton, heeft naar do Britsche draadlooze dienst meldt, door zijn optreden de bemanning van de viermastschoener „Kathleen Annie" gered, die in een storm schipbreuk had geleden bij de Orkaden. Toen de storm op zijn hevigst was, liet Worsley zich van den boegspriet van dit schip vallen met een touw, waarmee hij er in slaagde naar de kust te zwemmen. De bemanning was hierdoor in staat het snel zinkende schip te ver laten. ALBANEEZEN EN SER VEN. Uit Rome; 30 Sept, De „Tribuna" meldt uit Bart: De Albaneezen van alle standen en van eiken leef tijd hebben de wapens opgevat en zijn opgerukt naar I de punten van het betwiste gebied, welke de laatste 1 dagen zijn bezet door Servische troepen en Monte- negrijnsche benden. Een bloedige botsing heeft plaats j gehad te Selza, dat de Serviërs moesten ontruimen. De Serviërs trokken terug op Vermoesji, waar zij zich hebben verschanst DE AUTO VAN MACDONALD. zeeën met Amerikaansche oorlogsschepen. De Ame rikaansche regeering heeft gemeend, dat die kosten gerechtvaardigd waren; en ongetwijfeld heeft «le vliegtocht de Amerikaansche vliegtuigen en do Ame. rikaartsche" vliegtuigmotoren geadverteerd, zooals zij het op geen andere wijze zouden kunnen zijn ge daan. Do hooge totale kosten, de groote kosten per Eng. mijl per vliegtuig, en de geringe gemiddelde reissnelheid zijn onder de gegeven omstandigheden geen bezwaren van belang; want iedereen weet. dat onder de huidige condities bet vliegen óm de we reld; meer kosten eischt en heel wat meer tijd vordert dan een reis om de wereld per trein en per schin." Hot welslagen van de Amerikanen was voor een deel te danken aan den Liberty-motor. Telkens na 100 uur vliegen werd zoo'n motor door een nieuwen vervangen. Het waren motoren van 400 P.K. De reis wend voltooid in Douglas-tweedekkers, van bet mili taire verkennerstype, doch geenszins van do aller modernste constructie. Hoewel de motorenen enkele andere reservodeelen dus af; en toe door nieuwe wa ren vervangen, hebben zoowel Smith als Nelson de geheele reis volbracht ieder met één vliegtuig, dat het den geheelen tocht uithield. Wade, daarentegen, die verreweg het grootste deel van den tocht- was meegevlogen enkel het stuk Engeland-Amerika niet moest onderweg overgaan in een reserve- vliegtuig. FRAAIE TOESTANDEN. Een inlander van de desa Goling in het Ta- joesche, zoo vertelt dó „Loeora", werd op een avond by een gokje met kennissen door een plotseling! binnentredend dieesagrenoot onthaald op een paar flinke klappen op Zhn lioofd, waardoor dit niet on belangrijk beschadigd weid!. Do dader werd door den pottinggi gearreH- teaid en aangehouden, dn aangezien de zaak vol uit Londen, 1 Oct. Volgens de „Daily Express" doende „trang" Bcheen yovorgegeven aan dien be- zal van conservatieve zijde in het parlement worden 1-1-:~LA 4A: geïnterpelleerd over de schenking van een Schotqph fabrikant, welke ten doel had MacDónaldi in staat te stellen een auto te houden. Men weet waarbij het hierom gaat. Een persoon- trokken assistent wedono, die van Óen en ander pro ces-verbaal opmaakte. Tot do „Veld! de zaak ging onderzoekou en hot volgende^ aan hot licht kwam. Dg mishandeling was gepleegd! door don tjarik lijk vriend van MacDonald heeft dezen een bedrag I der dosa en deze had dit ook gorappor- van 30.000 p.st. in aan deelen in zijn fabriek ter be- j teord aan# het desahoofd. Ook de modin schikking gesteld' om uit do rente van dit kapitaal her* i en de kaniitoerwa kwamen een en ander melden, onderhoud van een auto te bekostigen. Het kapi- doch aangezien de tjarik oen zoon is van het d'esa- tsal zelf is MacDonald niet geschonken. Hij heeft er j hoofd «n deze perkara dus een hoop „soosah" in I alleen voor het genoemde doel bet vruchtgebruik de familie zou geven, werd besloten een desage* van en na zijn dood keert hot aan den schenker of noot, die op het moment dar mishandeling den diens erfgenamen terug. Daar de persoonlijke vriend, Alexander Grant, ©enigen tijd geleden werd geridderd, wegens liefda dige giften in Schotland, brengt men' deze beide za ken met elkaar in verband. OPNIEUW HONGERSNOOD IN RUSLAND. Volgens te Moskou gepubliceerde officieelo stati stieken van de sovjet, wordt in Oekrajiene weder een door 3.000.000 zielen bewoond gebied door honger snood geteisterd. DE OOGST IN DUITSCHLAND. Volgens do bladon ziet het er met den oogst vrij bedroefd uit. Eenparig wijzen alle berichten er op, dat de opbrengst dit jaar waarschijn lijk slecht half zoo groot zal zijn als verleden jaar. Men heeft reeds zeer ernstig de vraag overwogen, of het niet nood zakelijk zou zijn de broodkaarten weer in te voeren. Dit zou slechts verhinderd kunnen worden door den invoer van buitenlandsch graan op gToote schaal. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK. Uit Mainz, 1 October. Hedenmiddag is een per sonentrein uit Worms op den sneltrein naar Bazel ge loopen, die tengevolge van een defect genoodzaakt was te stoppen in de tunnel tusschen het Centraal- en het Zuiderstation. Het reddingswerk in de tun nel gaat met de grootste moeilijkheden gepaard. Bij het spoorwegongeluk werden acht tien per sonen gedood, een dozijn zwaar en ca. 20 lichter ge wond. De dienst <jp de lijnen naar Ludwigshafen is geheel stopgezet. Voor zoover tot dusver is vastgesteld, is het bre ken van een os de oorzaak van het oponthoud van den D-trein in den tunnel. Vier of vijf wagons wer den getelescopeerd. Tot nu toe zijn zes dooden. zes zwaar en eenige lichtgekwetsten gevonden. Het tra- joct bevindt zich op het oogenblik nog in bedrijf bij de Fransche regie. AUTOMOBILISTEN-EXAMEN. Dc staat New York hoeft een nieuwe wet Uitge vaardigd, waarbij bepaald wordt, dat alle aanvragers van autobewijzen, indien het noodig is. dat zij hun vaardigheid in het besturen toonen, zich aan een examen moeten onderwerpen. DE VLIEGTOCHT DER AMERIKANEN. In de buitenlandsche pers vinden wij nog interes sante nabetrachtingen over den vliegtocht der Ame rikanen, die dezer dagen bij Scattle hun reis om de wereld beëindigden. Wij laten hieronder daarover nog het een en ander volgen. Indien men het er voor houdt, dat de vlucht is be gonnen te SCattle en niet te Monica bij' Los Angeles, hebben de beide vliegers Nelson en Smith er 175 dagen over .gedaan. Zij hebben een afstand afgelegd vau 27.534 Eng. mijl. Gevlogen is er op 66 dagen, doch de totale tijd van werkelijk yliegen heeft slechts 351 uren en 11 minuten bedragen; de gemiddelde vliegsnelheid bedroeg 76.63 E. M. per uur. Dat zijn j inderdaad indrukwekkende getallen. Bovendien zijn eenige records gevestigd: wereldrecords, als men wil. In de eerste plaats was dat de „sprong", dien de vlie- 1 gers uitvoerden van het Attoe-eiland (een der meest westelijk gelegen eilanden van de Aleöeten) naar het I Paramaskiroe-eiland in de Koerielen, <lie tot Japan i behooren en, ook geografisch, als Aziatisch gebied j moeten worden beschouwd. Dit was de grootste j „sprong" op de gansche reis, n.1. 900 E.M. De vlie gers deden er 12 uur en 5 minuten over. maar zij moesten even aan de lij-zijde van Komandorski-ei- land neerstrijken op het water, omdat er een felle sneeuwstorm woedde. Het tweede record was de vlucht-in-één-rek over do Chineesche Zee, van Kogosjlma naar Sjanghai. Dat was een traject van 506 JE.M., en tevens was het de eerste keer, dat een vliegtuig de Chineesche Zee over vloog, van Japan naar China. Het derde, en vcrre.\vQg grootste record is de vlucht om de wereld zelf, die nog nooit tevoren was vol bracht, in geen enkele richting en ladgs geen enkele route. Als vierde record vinden wij dan in de buitenland sche bladen vermeld het gemaakte snelheidsrecord. Maar daar voelen wij 'weinig voor, want de bereikte snelheid zegt niets, daar elke maatsta fvan vergelij- king ontbreekt. Indien een man met één houten beeij en het pootje in het andere b.v. een paadje afstroin slaap des rechtvaardigen sliep, voor oen en ander op ie laten draaien Ook de kamitoowa en dó ïpoclip. werden §raarno bereid gevonden door een valsche getuigenis Öon tjarik vrij te pleiten. Het eind van het lied ia nu, dat het geheele Idesabestuur in staat van beschuldiging is gestold, nl. hoi: diaaolioofd wegens opzettelijke wcdc.irrodh« telijk vrijheidsberooving, o tjarik wegens zware,mis handeling en de kamitoowa en mooin wegens las 'terlijko verdachtmaking. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van. 27 tot en inet 30 September Geboren: Grietje, dochter van Cornelis Hove ling en van Cornolia Kietft. Overleden: Weert Porbegies, 79 jaar, weduwnaar van Neeltie Bergman. 1 GEMEENTE OUDE NIEDORP. Ingeschreven gedurende do maand September 1924. Geboren: Jacobus Cornelis Josephus, zoon van L. J. Valk en'Tr. Stam. Neeltje Anna, doohtor van G. Groen on C. M. de Wit. Alida Agatha, dochter van P. Jaspers en A. Beemsterboer. Ondertrouwd en getrouwd: P. Pannekeet en A. B. Ligthart. Overleden: Levenloos aangegeven een kind van J. Blankendaal en Catharina Kruijer. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand September 1924. Geboren: Geertruida, dochter van Jan Vos en Geer tje Visser. Jan Klaas, zoon van Jan Blokker en Aa tje Dol. Dirk, zoon van Pieter Hartman en Geertje Slijker. Gehuwd: Pieter Schoen en Trijntje Groot, Overleden: Geene. SC HAGEN. 2 Oct 10 Paarden f 150 a 450, 12 stieren f 120 a 250, 65 gel- dekoeien, 'mag. f 250 a 400, 77 idem, vette f 300 a 500, 30 kalfkoeien f 300 a 525, 20 pinken /f 150 a 270, 4 gTaskalveren f 70 a 95, 28 nucht kalvered f 16 a 32.157 schapen, mag. f 45 a 55; 884 idem, vette f 45 a 55, 144 lammeren f28 a 37, bokken en geiten f3 a 10 varkens, mag. f 20 a 35, 57 idem. per Kg. f 0,84 a 0,91, 148 biggen f 8 a 16, 39 konijnen f 0.50 a 2. 551 kippen f 050 a 1,20, haantjes f0,60 a 1,25, 123 Kg. boter f2.30 a 2.60 a 2.80. NOORDERMARKTBOND, NooriLScharwoude. 1 Oct. Duken f5.40, sohoolipoeöterö f 5.20, roode ster f2.50, kleine f 1.20. Spercieboonen £27.80 a 30, Grovo uien f4.90, uien f5.30 a 5.70, Vhielin- gen f 5.90 a 6.60 gele nep f6.30 a 7.60. Peen f 1.1Q a l.w, kroten f 2.50. Roodo kool f2.40 a 5.10, witte Ikool f 1.20 a 1.60. Gele kool f3.80 a 5,50, allee per 100 Kg. Boswortelen f2 a 4.10, por 100 boe. Bloemkool f 10.90 a 26, 2e soort f2 a 4, p. 100 sfc. Aanvoer: 9600 Kg. aardappelen, 300 Kg. spereie- bonoen. S500 Kg. nen, 12400 Kg. peen, 400K(£ krio- ton, 37800 Kg. oode kool, 89900 Kg. wirtte kool, 16700 Kg. gele kool, 4400 boe wortelen, 1700 state bloemkool. WARMEN HUIZEN, 1 October 1924. Roodo kool, le soort f2.90 a 4.90, uitschot fl.40 a 3.20., Gele kool, le soort f3.20 a 5.10. Witte koot le soort f 1.10 a 1.30, 2e soort fO.80 a 1, Nep f6.30, a 6.80. ^rielingpn f5.90 a 6.50, uien f4 a 4.50, slar boonen f25.90. Peen f 1.40 a 2. t Aanvoer: 15500 Kg. roode kool, 340 Kg. gele kool, 35600 Kg. witte kool, 2275 Kg. nep, 3385 KG. uien, 2475 Kg. peen, 8 Kg. slaboonen. ALKMAAR, 1 October 1924. Appelen f 5 a 22, peren f4 a 23, spruiten fI4 a 26, per 100 Kg. Bloemkool f 6 a 21.60 per 100 «tuks. Roode kool f3.20 a 7, *ele kool f4.20 a 6.40 per 100 Kg. Wortelen f3.40 a 9.80 per 100 bos. Oen £5.10 6.50. Toniaten f8 a 15, per 100 Kg. An-

Schager Courant | 1924 | | pagina 2