TWEEDE BLAD, Uit en Voor de Pers. Reclames, Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaa gdheld, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de ZennwstUlende en Zen nwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Dinsdag 7 Oclobei 1924. 67sle Jaargang. No. 7515. NA HET ONTWAPENINGSDEBAT. l)o .Vrij'z. Democraat", besohouwingon wijdend aan Lot debat Snijders-Van Krabden, concludeert in een hoofdartikel onder don titel „Codant arma togae" CM t*6 wapenen wüken voor do toga!") o.ni.: I j)oor 0o tutnoodMng1 to aanvaarden hoeft do heer Snijders getoond, dat hot hem aan den moed! om onder alle omstanjdighodon voor zijn mooning uit te komen, niet ontbrookt en wiji mogen, bij alle verschil van inzicht, niet nalaten, daarvoor onze waardeening, uit te spreken. To meer betreuren wij het daarom, dat het slot va.n de vergadering niet zoo Is geweest als wij ge- wenscht hadden. Men had! den generaal de gele genheid moeten geven op de repliek van den heer Vam Embden een woord van dupliek te doen vol gen. eHt deel der vergadering, dat dit belette, hoef daardoor aan de zaak der ontwapening geen goe den dienst bewezen. Inemers hoo licht kan daar door bij tegenstanders den indruk worden gevestigd', dat men de argumenten van den hoer Snijders vreesde,, terwijl in werkelijkheid, naar ons inzicht, zijn pieidooi voor bewapening de zaak der ontwa pening versterkt heeft." Dat de vergadering aldus verliep, aoht het blad! voor een groot deel het gevolg van de redevoering van den oud^opperbevelhebbor. Die redevoering mis kende aldus do „Vrijz. Dern." ton eenenjnale de mentaliteit van een vergadering als deze. En verder: protectkraisten zich anders zoo heftig voor en dj Twentsche vrijhandelaren zoo fel tegen deze wet? Den protectionistischen invloed van het fiscale recht op ook hier to lande vervaardigde goederen te loochenen is oen dwaze struisvogelpolitiek; volgens den voorzitter van de Twentsche Kamer van Koop handel (zie Ecoil Stat. Ber, van 3 September) zal de tarief verhooging een ronde 6 millioen uit de zakken der Nederlandsche burgers overhevelen in die van de fabrikanten van manufacturen. Daarbij komt dan voor dezen nog het voordeel, dat de buitenlandsche concurrentie zal verminderen. De landbouw dient zich van zijn zorgeloosheid los te maken en zich rekenschap te geven van het groote gevaar, dat bij loopt. Hij dient zich ook af te vragen of het aannemelijk is, dat de waardè van onzen gulden, voorzoover die afhangt van het evenwicht in de staatsfinanciën, staat en valt met een. bate van eenige millioenen. die de rechten, welke ook beschermend werken, zullen, op brengen. terwijl ons budget over *$00 millioen loopt.. Men zeggo niet, dat dit argument bij elke belas- tingverhooging of bezuiniging kan. worden gebruikt. Bij deze vorhooin mag men haar laten gelden, om dat de economische gevolgen van zoo oneindig groo. ter beteekenis zijn1 dan van oen rijwiel belasting, of een recht op thee of bier, een tabaksaccijns of zelfs van een tijdelijke verhooging van directe belastingen. Een beschermend invoerrecht heeft zijn verwoes tende gevolgen in allerlei richtingen; het ondermijnt het vertrouwen in de rchtvaardigheid der regeering, het brengt het gif van de afgunst, in de politiek, het maakt do politiek tot een middel tot de meest grove behartiging van particuliere belangen, het ondermint de grondslagen waarop ons bloeiend 'bedrijfsleven is gevest. Geen der andere bolastingverhoogingen heeft dergelijke gevolgen en daarom mag en moet men deze belasting toetsen op al hare eigenschap pen. voordat men haar aanvaardt in den ban van het machtwoord van den veiligen gulden. Wat men ook moge beweren, do nieuwe Tariefwet zal protectionistisch werken. Voor den bloei van onzen landbouw is vrijhandel onafwijsbare eischt „Zoo beeft deze vergadering ons opnieuw ge sterkt in onze overtuiging, dat Van Embden onze partij den juisten weg gewezen beeft YVq zijn nem erkentelijk: voor de wijze, waarop hij in dit debat met den voorn aamsten vertegenwoordiger van het tegenovergestel ie standpunt, opnieuw zijn w. zienswijze- beeft verdedigd. Aan hem danken wij, j keerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. dat de totaal indruk van deze vergadering kon zijn, I dat de wapenen er hebben moe tan wij kon voor do toga. Moge ditzelfde binnen -.niet al to langen tijd! voor geheel de wereld de blijde boodschap zijn." Als gij last krijgt 'van hoofdpijn, gedruktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. E-kele tf^sce Toster's MaagpilLn hebb n een verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoor-' nissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spijsvertering. Prijs per flaoon van vijftig versui- In een afzonderlijke nabetrachting over Üe lei ding der bijeenkomst geeft (mr. P.) MXar- chant) zijn meerling nog als volgt weer*. „De pers heeft, 0oor het rumoer, de slotwoorden van den president niet juist verstaan. Hij heeft her innerd wat hij bij de opening had' gezegd, dat voor dezen avond groote belangstelling was verwachtt en dat men over die belangstelling tevreden fcon zijn. Had' hij gezegd, dat de vergadering alle re- HET ONDERWIJS IN RUSLAND. Een correspondent der N. R. Ct. zendt aan zijn blad verschillende artikelen over toestanden in Rusland. Zoo schrijft hij thans over het onderwijs in Rusland het volgende: Het onderwijs in Rusland! heb ik niet stelselmatig kunnen bestudeeren; ook ten opzichte daarvan kan ik slechts van indrukken en ontmoetingen vertel len. Maar men ontmoet het zoo vaak op zijn weg, en - - -- eenige van zijn brandende kwesties staan zoozeer in den had om. over haar houding tevreden te zrjn, het middelpunt der politieke belangstelling, dat bet ,n -,z£u "fl' zeker van slechten smaak zijn te "be-/ zeer goed mogelijk is, allerlei erover te zeggen. n/vhumirfftr, woni. n'nl- hrt/vrr h,, i1U tt. i i schuldigen; maar dat heeft hij' natuurlijk niet ge zegdOok hem werd! dJoor het rumoerige deel van! de vergadering het spreken van eon kort slotwoord1 belet. „Het Volk" wijst aan, wie voor het ge beulde verantwoordelijk ,zijn, door met voldoe ning to gewaden van die .daverend] gezongen Inter nationale", die don voorzitter te". onverstaanbaar maak- DE LANDBOUW EN DE TARIEFWET. Het onderwijs lijdt onder gebrek aan middelen. De wil is stellig goed bij de sowjetregeering om het analfabetisme te bestrijden. Van het begin van haar heerschappij af heeft zij dit als hoofdpunt op haar program gehad. In de praktijk is van dezen strijd echter nog niet veel terecht gekomen. Twee dingen ontbreken: geld en leerkrachten. Er zijn streken, waar veel meer voor het onderwijs wordt gedaan, dan ooit te voren. Ook is in verschillen de deelen van Rusland het onderwijs populairder De heer Th. van Wolderen baron Rengers schrijft geworden, omdat het niet meer een middel tot russi ons: ficatie is, maar de gewestelijke of nationale taal thans Den 14den October zal de Kamer een aanvang ma- in de school de heerschappij voert. ken met de behandeling van do Tariefwet. Maar daartegenover staan nadeelen. De leerkrach- Beseffen de boeren wel, dat het dan gaat om hun ten zijn ten plattelande zeer dun gezaaid, zelfs als grootste 'bedrijfsbelangen? men zijn eischen niet stelt boven het zeer lage peil Het gaat om de levensbelangen van den Nederland- van de landelijke leerkrachten in het oude Rusland. echen Landbouw! De pope komt niet meer in aanmerking^ aangezien beeld uit de practijk heeft gezien. Aan goede denk beelden ontbreekt het allerminst. De communisten te Moskou zijn ook zeer trotsch daarop, Zeer ontwik kelde menschen uit hun midden hebben mij met volle overtuiging gezegd, dat de scholen nergens zoo mo dern en zoo goed waren als in hun land. Wat ik van de praktijk heb gezien was bijna schrijnend daarmede in strijd. Ik heb door hoofden van scholen voortreffelijke denkbeelden hooren ontwikkelen over een vrij onder wijs, dat theoretische kennis mengde met een oplei ding tot handarbeid. Het is voor ieder nuttig, zijn handen te leeren gebruiken, ook al ligt zijn toekomst op heel ander gebied, zoo meende men terecht. Het leek mij echter, dat men het evenwicht tusschen on derwijs in theoretische vakken en handwerk meestal bij lange nog niet gevonden had. Gewoonlijk leed wat wij onder onderwijs verstaan' heel sterk onder ,de nieuwe elementen, die men in de schoolopleiding nad gebracht. In do stadsscholen speelden excursies oen heel groote rol op den rooster. Men ging alles bekijken, do natuur, industrieele inrichtingen, tech nische dingen, musea. Stellig leerden de kinderen daardoor heel wat. Maar do tijd ging ermede zoek, en de jeugd kwam vermoeid in de school terug. Van hot theoretische onderwijs, dat den grondslag moet vormen en waarvan de Russen de waarde geenszins over het hoofd zien, komt dan niet veel meer terecht. Vooral met de studie van vreemde talen is het heel weinig gedaan, waar het aanschouwelijke systeem zoozeer ton troon is verheven. Er wordt veel geteekend en de kinderen wordt vooral het maken van grafische voorstelling met grootere uitvoerigheid dan zorgvuldigheid bijgebracht. De middelbare scholen trekken in de vacantie met hun leerlingen het land in om fabrieken te bezoe ken Maar het geestelijke evenwicht en de onvermij delijke boekenstudie schenen mij in de scholen, die ik bezocht heb, zeer te kort te komen. Waarover algemeen geklaagd wordt, is het gebrek aan discipline in de scholen. Men heeft een vrijen toon en vrije vormen ingevoerd, maar het resultaat leek mij vaak oen allergeraoedelijksto janboel. Zooiets gaat in Rusland nog moeilijker dan bij ons, omdat de discipline in de familie reeds zoo gering is. Zijn liefde voor het kind is een aantrekkelijke eigenschap van den Rus. Maar die liefde gaat, zooals ik al reeds vroeger opgemerkt heb, met een goede portie zwak heid gepaard. Het Russische kind wordt in den regel zeer verwend. Dat wordt nu in de scholen voortgezet. Het resultaat is zichtbaar als men een klas binnen komt. Nog duidelijker ziet men het b.v.' in een bibli otheek, waarvoor de leerlingen zelf de zorg te dragen hebben. Wat ik daar aan slordigheid en wanorde heb gezien, ware in geen West-Europeesche school denk baar. Intusschen neemt de school de kinderen toch ge ducht in beslag. Vooral de middelbare scholen van communistisch karakter zijn uitermate veeleischend ten opzichte van tijd en workkracht der leerlingen. Van 's morgens bijtijds tot 's avonds heel laat worden de kinderen in het touw gehouden. Zij moeten naar betoogingen, hebben ontelbare organisaties en com missies. en het werk voor en de credachtengang van de partij worden hen eindeloos ingestampt. Oppervlakkig beschouwd krijgt men van de geest in die scholen een aardigen indruk. De onderlinge verhoudingen der leerlingen schijnt prettig; do kin deren zijn opgewekt en vol Ijver. Het communisme heeft mef ieder sterk en op idealisme gebouwd ge loof gemeen, dat het veredelend werkt als het, zon- oer de vlekken van praktijk, jeugdige gemoederen werdt ingegoten. De kinderen leeren geestdrift en ge loof aan een zaak. Zij voelen zich als broeders en zusters in dat, geloof, en leeren hun eigen persoontje op den achtergrond schuiven. De partij eischt offers en de toewijding van de heele persoon. Het is nooit moeilijk geweest de Russische jeugd voor offers te vinden. Alleen de prikkel van de geestdrift kan haar, zij het dan ook lijdelijk, tot ijverig werken prikkelen. Zij werkt dan met lust en oppervlakkigheid. Maar die communistische opleiding heeft leoRjke schaduwzijden. Het communisme is een ecclesia mi- litans met alles wat daarbij hoort; het is geen liefde- leer die daarin gepredikt wordt, of in ieder geval een zeer eenzijdige liefdeleer. De haat als deugd staat in de prediking op den voorgrond. Het Rus- BOTSING. Tijdtme de 3-Octoberfeesten zijn J. Hendriks en W. Tienstra, op een motor gezeten, in vollen vaart ge reden tegen den afsluitboom aan de Wilhelminebrug bij de Hooge Rijndijk te Leiden. In hoogst emstigen toestand zijn beiden naar bet Elisabeth's gesticht overgebracht. - SCHOORL. Het weer werkte weer niet mede jl. Zondag voor de oourses op hot Sohoorlsche Sportpark. Dit was wei te merken aan do opkomst, die niet bijzonde» groot was. Een bui gedurende de draverijen ver aangenaamde het verblijf op het zoo mooi gelegen sportpark ook met, wat jammer was, daar de dra verijen oen mooi en aangenaam verloop hadden. Er werden goede tijden gemaakt, vooral in don Witte- voen-prijs, toen Amie in haar aerie 1.10 liep en in de finaio Nieky Henry 1.14 Bijna allo ingeschreven paarden^ waren dozo keer opgekomen, alleen kwam een mooi nummer te ver vollen, waarin do heor CL Sohoorl uit do Woud moor zijn mooie Haokny-hengst Adjudant Oaponor zou voorrijdon. Door ongesteldheid van dit dier is dit nummer uitgosteld tot de volgende oourse. welke op 19 October zal plaats hebben. Te wonsohen is, dat de hengst dan volopndo hersteld zal zijn. In de Kees Bier-prijs, draverij onder den man, open voor paardon welke nog nimmer een eersto- prijs hadden gewonnen, draafden 8 paarden mee, welke in 2 series van 4 liepen, waarvan telkens twee aanbleven. De baanlengto was voor allen 800 Meter. In de finale, wolko ging tusschen NeerlanJdia, Max, Newton B en Morgenroth, won do laatste zeer gemakkelijk. Neerlanaia was tweede en Max deido. 4 Bij de Jantje-prijs kwamen 9 paarden in 't veld, welke in 3 series van start gingen. Deze oourse was open voor Nederlandsche paaiden, welke niet moer dan 4 eerste prijzen hadden gewonnen en do baan lengto was 700 tot 800 Meter. Leo, van den heer do Vries te Wijk aan Duin, was winnaar van deze oourse, terwijl Lord B van den heer Rot uit Wioringerwaard den twee den en Max Medium van den neer van Kuijk uit Purmerend den derden prijs.. Do laatste draverij, de Witteyeen-prijwas open voor aJle in Nederland geregistreerde paarden; de minimum baan lengte was 700 en de maximum af te leggen afstand 800 Meter. Veertien paarden Hopen in vier series, 2 van 3. en 2 van 4, terwijl het winnende paard in finale liep, zoodat deze ging tusschen 4 paarden, nl. Mar kies van den heer J. Witteveeu te Alkmaar, Land B van don heer Rot. Nioky Henry van den heer IJ. K. Galama to Bolgward en Amie van don hoor G. Voe te Midwoud. Vooral deze twee laatste paarden kampten ln oen mooien strijd om den eersten prijs, waar Nioky Henry ten slotte overwinnaar bleef. Amie was tweede en Lord B deidq. Dooh ook vooral do serie waarin Nicky Henry en Max Medium liepen, was spannend. Do eerste won met een kop lengte. Ook toen werd een mooien tijd geloopon. NOORDSCHARWOUDE. Zooals velo malen gebeurd waren ook Zaterdag eer evkcle kinduen op een beladen houtwagen ge klommen. Een er van. het vierjarig Jongentje van den heer K. alhier, had het ongeluk er af te vallen met gevolg, dat een der wielen hem over he't boven, armpje ging. Danig gekneusd werd 't knaapje opge nomen en zoo sjwedig mogelijk naar hot ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De vrees bestaat, dat het armp_ je zal moeten worden afgezet. VAN EWLICKSLUIS. Had men aanvankelijk gehoopt, Zaterdag nog ge reed te zullen komen met het betongieten voor de muren der uitwateringssluis, Zaterdagmorgen, toen de Zuidoostelijke muur bijna gereed was. kwam er onverwachts een kink in den kabel. Er moesten aan den meer oostelijken vleugelvan dien muur nog maar enkele kruiwagens beton worden aangebracht, toen een paar der daar tegen den muur geplaatste stut- Met oneindige moeite en toewijding ia hier in 25 de school een instrument moet zijn tot bestrijding van jaren een productie- en handelsstelsel opgebouwd, den godsdienst en niet van godsdienstige propaganda, dat tot nog toe de zegenrijkste gevolgen heeft geliad Waar de bevolking godsdienstig is. wekt deze nieu- voor ons land'. Al heeft de landbouw ook van' tijd tot we richting afkeer van de school. Valt de pope uit, tijd stooten te verduren gehad, in het algemeen ge- dan blijft er op het land vaak niet veel meer over. sproken staat bij er goed voor en is een stut van Voor een salaris van 10 of 15 roebel in de maand heb- 's lands welvaart gebleken in dé laatste crisisjaren, ben weinig bevoegden» lust, zich in een Russisch Dit is. voor zoover het van menschen afhangt, naast dorp, waar zij misschien niet al te geestdriftig ont- de eigenschappen van hen, die het land bewonen, in vangen worden, te gaan begraven. Verder ontbreekt in de eerste plaats te danken aan het in ons land gel- menig dorp zelfs de localiteit. De boer ziet het nut - r-. dend handelsstesel, dat in het binnenland heeft ge- van het onderwijs tegenwoordig over het geheel zeer overschaduwen veelal hun volgelingen bet beeld van sisch communisme doet deze dingen met bijzondere balken begonnen door te buigen, zoodat oen gedeelte leelijkheid: onderlinge bespieding, geloofsijver, ket- van het schotwerk afweek en tusschen schotwerk en terhaat en ketterjacht behooren tot zijn geestelijke at- nr.uur ruimte ontstond, waardoor een gedeelte der mosfeer. Niemand vertrouwt en is vertrouwd. De P84* gestorte nieuwe specie naar beneden viel. Be. geest van de tsaristische Oklirana leeft er onverzwakt vreesd voor erger, werden de steigers daarop onmi<L- voort. moedig haat de jeugd haar, die zij feitelijk niet meer kent. Maar het is deugd haar to haten. Wie haar niet haat, mist zedelijk gevoel. De school in Rusland is een school met den bijbel; d.w.z. met den Marxistischen bijbel. Marx is Allah, maar Lenin is zijn profeet. En geheiligde profeten maakt, dat do energie en do economische lenigheid wel in. Maar men moet geen offers daarvoor van werd bevorderd en de productiekosten in harmoniehem Verlangen. met de andere levensvoorwaarden op een juist peil Hoe het zij, er gaapt ten opzichte van de uitroeiing konden worden gehouden, en dat naar buiten door der onkunde op hét land een wijde kloof tusschen zijn rechtvaardigheid en het-niet-vat_op_zich geven het willen en het kunnen der bolsjewiki. Men zou heeft gemaakt, dat weinig belemmeringen in dezen waarschijnlijk verrassingen beleven als men het per- tijd van nationale afsluitingen aan onzen handel in, centage der kinderen vergelijken kon, dat thans on- den weg zijn gelegd. i derwijs geniet met het percentage van voor den oor- En de bestendiging dezer voorwaarden wordt met log. Het zou een voorstelling te meer geven van de den dag noodzakelijker, want voortdurend ontwikkelt moeilijkheden waarmede het tegenwoordige Rus- zich ons landbouwbedrijf in de richting van'den ex_ j land te worstelen heeft. port. Op een uitvoer van 1200 millioen gulden levert Het is mij nooit gelukt, goede cijfers te krijgen, de Nederlandsche landbouw een bedrag van ongeveer I Daarin ben ik trouwens op geen enkel gebied ge- 400 millioen. Het ia het bedrijf, dat het grootste belang slaagd. Zij werden mij steeds beloofd, waar ik ze ook bij den export heeft. I vroeg. Maar in geen enkel geval heb ik ze gekregen. Zal men nu maar kalm aanzien dat onnoodlg aan I Ik ben overtuigd, dat dit zelden aan onwil lag. Maar de levensvoorwaarden van dit kerngezonde bedrijf het is in Rusland nog even als vroeger; wanneer wordt getornd'? Invoerrechten op hier te lande niet geproduceerde artikelen hebben natuurlijk ook hun schaduwzijden, evenals elke belasting, wanneer de lasten al zeer hoog ■zijn. Maar deze missen do bijkomstige, veel meer ingrijpende fatale eigenschappen, die aan bescher. een belofte van overheidswege vervuld wordt, dan heeft men meer reden om zich te verbazen, dan wanneer de vervulling uitblijft. Men is heel vlug met beloften en later zit men er verlegen moe als men er nog aan denkt. In de weinige gevallen dat ik ten minste iets schriftelijks kreeg, waren het steeds dikke mende rechten kleven. De eerste kan men gemakke- boeken, die dagen, of weken van studie zouden heb- lijk afschaffen, de laatste raakt men nooit weer kwijt ben geëischt en mij zeker nooit zouden hebben in liet invoerrecht van 5 pet., dat nu in ons land geldt, gelicht over datgene, wat ik juist in hoofdlijnen bestaat ruim 60 jaar; men ziet, dat dit geringe recht met afgeschaft kan worden zonder ernstig nadeel te veroorzaken. De regeering heeft dan ook al haar ojit- gewijzigd, zoodat de bestaande 5 pet behouden blijven. Als dit 8 pet wordt zal het nog moeilijker worden hier ooit af te komen. Integendeel, als som mige bedrijven zoodanig bevoorrecht warden, zal de nu* OTn bescherming door merderen worden gesteld. We gaan dan hoe langer hoe meer bergaf. Op zich zelf is de verhooging met 3 pet al ten eenenmale verwerpelijk, maar het grootere gevaar schuilt in de wiskundige zekerheid, dat het daarbij: niet zal blijven. Onze uitvoer.mogelijkheid, waarvan de bloei van den landbouw afhangt zal aangetast worden. Het getuigt, van ongowone lichtvaardigheid, won- neer het hoofdbestuur van den Christel ijken Boeren- j het bereiken van dit punt was met groote moeilijk en Tuindersbond in zijn nota aan den minister van heden gepaard gegaan. financiën over de nieuwe Tariefwet beweert, dat In de steden is het natuurlijk gemakkelijker en Hl del lijk ontruimd. De muur bleek echter méér naar om De ongelukkige bourgeoisie, wij hebben het reeds löa* reeds zoodanig gehard te zijn, dat zij overige na meer opgemerkt, is de duivel in deze geloofsleer. Blij- bleef staan. mnpdicr hnnt Ha ion.»H ko» Mogelijk zal het heele ongeval dus met een weinig afbreken der tusschengestorte specie verholpen kun nen worden. Echter heeft men aan bedoelden vleu gel het werk moeten stopzetten, om dit over enkele dagen te beëindigen. De Noordwestelijke muur is in den namiddag zon der verdere incidenten gereed gekomen. ANNA PAULOWNA. Aan den dienstplichtige C. H. van den Berg is met ingang van 1 November 1924 twee jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens kostwinner- ANNA PAULOWNA. Door den heer Commissaris der Koningin ln de provincie Noordholland, zijn tot lid van het college van zetters in deze gemeente, de hoeren H. Jonker Sr. en D. Koorn, benoemd. ANNA PAULOWNA. Politie. Gevonden een kinderschoentjo en oen rijwielplaatje. Inlichtingen worden ter secretarie ver strekt. ST. PANCRAS. De heer A. Blok is wederom benoemd als Jeeraar voor den win teravondcursus voor volwassenen in t' Onder de oogon van zijn verschrikte kameraden schilderen, aan de ambachtschool te Alkmaar. hun god. Zelfs om tot een conservatorium toegelaten te worden, moet men een examen in Marxisme af leggen". Het zal niemand schaden eens wat Marx te lezen", zoo hoorde ik door een Russische communiste deze bepaling verdedigen. Wie bij ons kent niet deze formule tot goedpraten van geloofsdwang. Al deze dingen hébben echter slechts betrekking op de scholen in de groote centna. Hot land gaat zijn eigen gang. DOOR DEN ELECTRISCHE STROOM, Verscheidene jongens van 11 a 12 jaar te Bousies (Frankrijk) waren aan het spelen toen één hunner op het denkbeeld kwam, in één der palen van de zich ter plaatse bevindende hoogspanningsleiding te klimmen. Bovenaan gekomen, greep hij één der voe dingsdraden. werd de jongen door den stroom verbrand. Do angst en smartkreten, die de knaap uitstiet, werden ge hoord door menschen in den omtrek, die dadelijk ter hulp ijlden* Toen zij op de plek van. hot ongeluk aankwamen, stortte hot lichaam van het kind juist op den grond. Een der voeten van den knaap was geheel in de draden blijven hangen. Ondanks zijn vreeselijke brandwonden, leefde het arme kind nog, toen hot op den grond viel, maar stierf weinige oogenbLikken later. UIT RUSLAND. ?waar de voorgestelde tariefsherziening hoofdz&ke- dan ook anders. Daar vindt men altijd wel een be- lijk (dus dan toch niet geheel) van technischen en fis-huizing, en menschen die in staat en geneigd zijn wenschte te weten. Over het onderwerp „onvervulde beloften", zou ik een reeks brieven kunnen schrij ven even lang als de heele serie, dio ik reeds aan Rusland heb gewijd. Dat ik het hoofdzakelijke doel van mijn reis in schappelijken tijd heb kunnen berei ken, heb ik dan ook alleen te danken aan de energie van eenige Europeesche geschoolde heeren in het de partement van buitenlandsche zaken te Moskou en aan de hulp van wegwijze buitenlanders in het land. Maar wat zoo duidelijk sprak als oenig cijfer: her- haaldelijk hebben plaatselijke autoriteiten mij met teit van den arbeid in de jaren 1923 en 1024 met 35 zekere bevrediging verteld, dat men „thans haast pet. gedaald is. Van I Jan. tot 1 Oct 1924 heeft do weer op het peil van voor den oorlog" wat het staatsindustrie een verlies van ongeveer 11 millioen percentage der onderwijs genietende kinderen be- roebel opgeleverd. Ook de sta&tshandel leverde ver- treft. En die bevrediging was gerechtvaardigd, want Hes op; o.m. is een bedrag van 629.000 roebel verloren bij den verkoop van pelterijen op de buitenlandsche markt. VAN EEN MENSCHENVRIEND. BROEK OP LANGENDUK. De damclub „Ons Genoegen" hoeft Maandagavond voor het eerst in het seizoen haar speelavond gehou den. Uit hot verslag van den penningmeester bleek, dat er na betaling van alle postan, zooals de borden, enz., er nog een klein surplus overgebleven was., van het vorige seizoen. Voorgesteld werd, om met andere clubs uit den omtrek avondjes te organisee- ren om tegen elkander te sj>elen. W1ERINGER WAARD. Wegens verandering van werkkring heeft mej. J. Sluis van Barsingerhorn moeten bedanken als di rectrice van do zangvereeniging .Apollo". In haar De Dni ontleent eenige bijzonderheden aan een of- plaats is thans als directeur benoomd de heer J. van fideel rapport omtrent den toestand der industrie in do republiek in het Verre Oosten. Van de indertijd genationaliseerde fabrieken werkt er, volgens dit rapport, niet meer dan 60 pet- terwijl de productivi- Te Londen is op 87-jarigen leeftijd overleden de r- bekende reeder en menschenvriend S4r Max Leonard calen aard is, het karakter van de Tariefwet onaan- onderwijs te geven zijn er bij de vleet. Gebrek aan I Waeohter, een geboren Duitscher die in 1*$9 in En- getast wordt gelaten en er derhalve al zeer weinig stedelijk intellect, dat met een halfgevulde maag i geland was gekomen, en in 1865 genaturaliseerd w«rd ■reden is om naar aanleiding van de voorgestelde ta- rondloopt, is er werkelijk niet. Hij heeft vooral van zich doen spreken door een nefsherziening zich te verdiepen in do vraag onu Het onderwijs staat in het middelpunt van de be- lezing, die hij in 1909 in de Londen Institution hield Jrent den invloed van een beschermende handelspo* langstelling der bolsjewiki, zooals alles wat met het over zijn plan tot stichting van een Federatie van de litiek op den land- en tuinbouw". kind verband houdt. Er wordt veel over getheoriseerd. Staten van Europa op oeconomischen grondslag Deze Het hoofdbestuur dient evengoed als bijv. de Twent- en die theorieën klinken heel verleidelijk. Ik kan. mij rede is later als brochure verschenen en Waechter sche en Tilburgsche fabrikanten van manufacturen voorstellen dat iemand, die naar Moskou gaat om legde daarna ook persoonlijk zijn. plan voor aan de te beseffen, dat de directe en de indirecte gevolgen daar iets over het onderwijs te vernemen, om het even vorsten en regeeringen van Europa. Hij was de op. £an do nieuwe wet zoodanig zullen zijn, dat mer. of hij al dan niet communist is, met de beste indruk- richter van de Europeesche Liga voor Eenheid. Zijn nun invloed op onze handelspolitiek niet kan en mag ken naar huis terugkomt, als hij de zaak slechts ia schenkingen voor openbare doeleinden zijn vaak over het hoofd zien. Waarom uiten de Tilburgsche theorie heeft leeren kennen, of slechts een enkel voor- vorstelijk geweest. Ham, alhier. WIERINGERWAARD. Zondagmiddag werd bij den heer P. Scheök alhier, een wedstrijd gehouden in ringsteken op fietsen, waar aan door 15 personen werd deelgenomen. De prijzen werden behaald als volgt: le prijs R. Buisman, Breo- zand; 2e prijs Jb. Johannes, Wieringorwaard3o prijfl T. Hoep, Anna Paulowna. WIERINGERWAARD. Naar we vernemen, zal de Symphonievereeniging S.O.V. van Schagcn alhier in 't begin der volgende maand eene uitvoering geven bij den heer Schou ten. In aanmerking nemonde het succes dat deze vor- eeniging hier verleden jaar heeft behaald, kunnen wo ons zeker wel van een flinke opkomst verzekerd houden. Voor muziekliefhebbers is 't werkelijk een genotvollen avond. WIERINGEN. Naar wij vernemen is de zoutkeet „De Hoop" te Medemblik in eigendom overgegaan aan de firma Koorn en Minnes alhier. In de gebouwen zal een zou- terij van visch en groenten worden uitgeoefend en zal de aloude zouthandel blijven voortbestaan. ST. MAARTEN. Tot zetters der Rijksbelastingen alhier zijn benoemd de heeren J. Glas en F. S. v, <L VeldöL

Schager Courant | 1924 | | pagina 5