Kermis te Vesinizen CHEVROLET CHASSIS, Gemengd Nieuws. De Engelsche regeering gevallen. Blaad Petten. Plaatselijk Nieuws. Harmonie „EXGtLSlOK", MATINÊE BAL. A.s. Zaterdag Prijsbilfarten om wild en gerookte paling, bij H. ZIJLSTRA, J. de Beurs. Zaak geopend. Bakwagen met Ket en Tuigen. de te -m-wachten uitgaven bestreden zat kramen worden uit de opbrengst der belastiraten, die van de webgebruikers daaronder begrepen. de vliegtocht naak djdh. I Hot weekblad „Het Leven' heeft aan het Comité Vliegtocht Amsterdam—Batavia aangeboden een Rol 1 s-Ray ce-motor ter 'waarde van f 12000 voor de F VII. Voorwaarde voor het aanbod is oa dat de réis binnen een maand zal worden voortgezet. DROEVIG TEEK EN DES TIJDS. Te Axel zijn bij 'het vervoer der suikerbieten in plaats van gewone werklieden o.a. gepensioneerde onderwijzers, gediplomeerde gemeentesecretarissen, j notarisklerken cn renteniers te werk gesteld. MOTOR FIETS-ONGEL UIL Do heer A. van l£wijk te Tiol is onder Best (N.B.) !®et zijn motorfiets tegen een vrachtauto gereden. Hij werd in bewusteloozen toestand met gebroken linkerarm en gewond rechterbeen opgenomen. Nadat na eenige uren h6t bewustzijn was teruggekeerd', werd hij naar Tiel vervoerd en in hot R. K. Zieken huis opgenomen. De «motor werd geheel vernield. Do 20-jarige duo-rijder J. Woyenberg kwam or zonder Arnstig letsel af. DE SALARISSEN DER BURGEMEESTERS EN SECRETARISSEN IN DRENTHE. Ged Staren van Drente hebben ter kennis van Prov. Staten gebracht dat zij het oogenblik aangebroken achten om over te gaan tot een algemeene verlaging van1 de wedden der burgemeeseters, secretarissen en ontvangers, in dier voege, dat die verlaging zal in- guan 1 Januari 1925. De algemeene verlaging van de wedden der bur gemeesters. secretarissen en. ontvangers dient naar hun1 oordeel te worden gesteld op rond 10 pet. van de bedragen der wedden, zooals deze zijn vermeld in het prov. blad no. 63 van 1920. Verder zijn Ged. Staten voornemens, de wedden der titularissen in gemeenten welke geen verhaal daarop uitoefenen, of wel een verhaal tot een lager percentage dan 8S, nog met een zoodanig bedrag te verminderen dat het zuiver bedrag daarvan overeen, komt met hetgeen de zuivere wedde zou bedragen bii «cn korting van 8*4 pet. L WIERINGERWAARD. Het is met de winterdienstregeling van de tram t.'gcbagen-Ewijcksluis niet verbeterd wat betreft de laatste tram uit Schagen. Tot dusver heeft deze steeds aan alle halten gestopt en nu met ingang van jl. Zondag wordt aan de halte Kruisweg en Kerkwegniet meer gestopt, wat voor velen natuurlijk een groote teleurstelling is. Naar we vernemen willen de Barsingerwegbewo- ners een adres aan de Directie zenden met verzoek de tram even als voorheen weer aan genoemde hal ten te doen stoppen. - VAN EWIJCKSLUIS. Woensdagavond hield de Nutsvereeniging „Onl Genoegen" hare jaarvergadering in het lokaal van den heer J. Keuris. Be in den vooravond opgesto ken storm, vergezeld .van felle regenvlagen, dood wel zijn nadeeligen invloed op het vergaderings bezoek gelden, filedhts een fijftiental leden waren aanwezig. V f Nadat de voorzitter, de neer U. F. Siewetrs, no vergadering met een toepasselijk woord had geo pend. en des secretaris, do heer G. Heideveld, de notulen der vorige vergadering, welke goon fljinfea- jSing tot opmerkingen garen, had gelezen, weid door den laatste nog hofc jaarverslag uitgobraöht. Het daarop ontvangen applaus bewees, dat de ver gadering het oens was mot de in dat verslag" ge maakte opmerkingen inzake het onderlinge vor- bandpp,t tussehen bestuur en leden behoort te be staan 'en hier tot nog toe bestaat willen dë nutsavonden, door jda vereeniging gegven Steeds haar wensch slagen. l t I>oor flen penningineester, dien heer D. de Jong, Werd daarop het financieel verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat in het afgeloopen jaar was ontvangen £169.921/2, Daartegenover bedroegen de uitgaven f 122.591/2. JTet voorloopig saldo was tius £47.33. Vermoedelijk/zal nog ongeveer f 12 moe ten worden betaald, zoodat jdus het voordeelig sal do op ongeveer £35 kan worden gesteld. Ho lieren J. D. Aij en B. <fo Jonge daartoe door tfen voorzitter aangezocht, «controleerden boeken en bescheiden, waarop /bij morkle van dien heer Öe Jonge de rekening wordt goedekeur. i Van het bestuur treden periodiek af de heeren .MeuJeveld, D. de Jong e n H. J. Derksen, welke biervoor bij acclamatie herkozen, hunne benoeming aanvaarden. Daarna wordt nog besloten de minimum leef ijdsgrens v. 17 jaar voor toetreding als lid te blijven landhaven. Echter blijft hot mogelijk dat personen beneden 17-jarigon leeftijd' tot de jiu,tsavonden worden toe laten, indien zij. ybyV. voor e»en op te. voeren ooneelstnkje. moölijk kunnen cworiien gemist. De ze gevallen blijven echter uitzondering en behoort !n zoodanig geval altijd van te voren met den heer G. Meuleveld. als regisseur, overleg te worden gepleegd. i Een voorstel van den heer B. de Jonge, om ook aan medewerkers, niet tot het tooneelclubje behoo- rende, vergoeding voor gemaakte onkosten te ver strekken, werd niet ondersteund. Echter zal voor de zen, mits daarover tijdelijk overleg is gepleegd, ge zorgd worden voor passende kleeding of grimagp. De bediening zal alleen in de pauzes mogen ge schieden. Personen, welke moedwillig de orde verstoren, kun nen door het bestuur van de ledenlijst worden ge schrapt. De eerste Nutsavond aal worden gehouden op Woensdag 12 November. Voor de lezing op die vergadering heeft zich opge- Seven de heer H. J. Derksen, voor de bijdrage mej. dr. Keuris Pd. Als reservelezer en bijdrager geven zich thans nog op de heeren C F. Siewers en B. de Jonge. Wegens bedanken van den controleur moet hier voor een nieuwe worden benoemdè f Tenslotte worden nog verschillende wijzigingen in net. reglement, aangebracht. Hierna sluiting. - WIERINGERWAARD. Aan het herhalingsonderwijs alhier wordt deelge nomen door 7 meisjes en 11 jongens. Er is nog ruim te voor meer; de tijd aldaar doorgebracht is goed be steed. - WIERINGERWAARD. De «heer L. Nicolai alhier, tot dusver nog in lossen dienst bij het Hoogheemraadschap is thans vast aan gesteld als technisch ambtenaar. w v<mvachten was is gebeurd, de regeering ,acDonald is verslagen. Zooals bekend haddeta pot! conservatieven als liberalen respectievelijk m° v eT amendement ingediend dat betrekking hpn u k?jrekken van de vervolging van Carrp- hoofdredacteur van den „Workers Weekly". De conservatieve motie luidde: toSVÏÏY6?1^ van ZiJ'ne Majesteits regeering in strA^Ü?K*ln,®i, n en vervolgens intrekken van een a hterlijke vervolging tegen den hoofdredacteur Huis 18 Weeklï" de afkeuring van dit veraient. Het liberale amendement hierop luidt: woorden na „dat" te doen vervallen en te ver vangen door: „een afzonderlijke commissie wordt be noemd om een onderzoek in te stellen en een verslag uit te brengen over de omstandigheden, welke geleid hebben tot het intrekken der vervolging, cjie onlangs door het Openbaar-Ministerie is ingesteld tegen den heer Campbell; deze commissie zal bestaan uit tien leden, en zij metv ijf leden besluiten kan nemen, de commissie het recht heeft te vergaderen, ook bij ver daging van het Huis en de bevoegdheid heeft, per sonen voor zich te doen verschijnen en zich docu menten en verslagen te doen openleggen. De Aitorney-General, Sir Patrick Ilastings, gaf een zeer uitv erige en zuiver zakelijke rechtvaardiging van hetgeen er was geschied, doch daaruit bleek, dat door tussehen komstvan de regeering de vervolging was ingetrokken. Sir John Simon, de liberale rechtsgeleerde, hand haafde derhalve het liberale amendement voor een grondig onderzoek van de zaak. De oppositie werd in haar houding versterkt door een redevoering van MacDonuld, waarin hij rondweg erkende da vervolging te hebben stopgezet. Hij zeide: Toen ik van de vervolging vernam, voelde ik ter stond, dat hierdoor ongetwijfeld een al to mooie re clame aan het communisme zou worden geboden, en uit dit oogpunt vond ik do vorvolging een fout. Bij het debat over hot liberale amendement ver klaarde MacDonald: Ik herhaal wat ik reeds gezegd heb. Wanneer het Huis boden de conservatieve motie of het liberale amendement aanneomt, dan gaan wij hoen. Dat is het eindo van, wat afgevaardigden van alle partijen zullen beamen, een groot avontuur was, het einde van een regeering, die naar ik geloof iets heeft bijgedragen tot de eer van het land en tot onzee sociale stabiliteit, het einde van een proefne ming, welke, wanneer het land gelegenheid heeft ge had zich uit te spreken, herhaald zal worden. (Luid gejuich op de Labour-bak). De motie, door de Iersche afgevaardigde O'Coor in gediend om het debat te verdagen, werd door hem weer ingetrokken. Daarop ging het lagerhuis over tot de stemming. De uitslag van do stemming over de motie van den voorzitter was: 198 voor en 359 tegen, zoodat de conservatieve motie van afkeuring is verworpen. Daarna werd gestemd over het liberalo amende ment, dat werd aangenomen met 304 tegen 198 stem man. De regeering gaat dus heen. De Times is van oordeel dat het de regeering niet gelukt is een fatsoenlijke rechtvaardiging van haar houding te geven. De kern van deze beschuldiging is, dat er om politieke redenen een onduldbaren invloed is uitge oefend op de toepassing der crimineele wet. In verband met de toekomstige naleving van de wetten is een: grondig onderzoek in deze kwestie noodzakelijk. MASSAPRODUCTIE VAN STALEN HUIZEN. De „Daily Herald" verneemt, dat de firma G. en J. Weir te Glasgow een sedert don oorlog leegstaande projectielenfabriek heeft gekocht, teneinde deze om te zetten in een inrichting voor de massaproductie van stalen huizen. Lord Weir is directeur der firma en meent in staat te zijn opdrachten voor tenminste 50.000 stalen huizen te verkrijgen van plaatselijke be sturen en mijnbouwmaatschappijen. Het stalen huis van Lord Weir, waaromtrent al eens het een en ander is meegedeeld, komt voor een rijksbijdrage in aanmerking. De gemeenteraad van Glasgow heeft er bij wijze van proef 20 besteld. De huizen bevatten drie vertrekken en kosten 357 por stuk, ongere kend de kosten voor grond, bestrating en ridlcoring. SNELTEIN PARIJS-ROME GEDERAILLEERD. Woensdagmiddag is de sneltrein Parijs-Rome bij het station van 'Santa Margarita (Ligurio) gederail leerd, verscheidene wagons werden vernield. Tot he den zijn zes lijken van onder de puinhoopen te voor schijn gehaald; vijftien reizigers werden gewond. BOOS WEER OP DE FRANSCHE KUST. - Udt Brest, 8 October. 1Een storm heeft groote schade aangericht 'te Roscoff. De heele visschers- vloot is weggeslagen, Vijf booten zijn tot dusver nog niet teruggevonden. Tot dtisver worden geen persoon lijke ongelukken gemeld. HET VERMOGEN VAN DE KONINKLIJKE FA MILIE IN PRUISEN. Uit Berlijn, 8 Oct. De betrokken commissie van den Pruisischen landdag heeft gisteren, na een de bat dat verscheidene uren duurde, met 15 stemmen togen 14 het principieel besluit genomen het in be slag genomen vermogen van de gewezen koninklijke familie vrij. te geven. Tegen het voorstel stemden de sociaal-democraten, de democraten en de communis ten. DE TAXI-KONING. leedereen, die in de wereld wat beteekent. komt op zijn tijd al is hel maar een9 in zijn leven In Londen. En zoo heeft dan ook de metropool aan d& Theems thans het voorrecht den „taxi-koning" op haar gebied te herbergen. Het is de beer W. E. Mc Guirk. die in New York als „taxi-koning" bekend staat. Mc Guirk kwam over in de Mauretania en het is 7.ijn eerstq bezoek aan Europa. Slechts vier jaar geleden begon hij zich op de exploitatie van taxi's toe te leggen. Hij ving aan met 26 taxi's. Thans heeft hij cr 1800 in New York en 800 in Philadelphia. Hij jankt het welslagen van zijn onderneming aan een hoogst eenvoudig doch blijkbaar geniaal idee: hij liet zijn taxi's geel schilderen. „Tk koos geel" vertelde de taxi-koning „omdat het een zoo opval lende kleur is. die zoowel overdag als 's nachts ge makkelijk kon worden opgemerkt, zoodat het niet meer mogelijk is zoo'n taxi indien men haar noo- dig heeft aan te zien voor een particuliere auto en haar voorbij te loopen." De geniale greep bletk zoo'n succes, dat hij overal navolging heef' gevonden. Het eene nadeel is. dat het geel gemakkelijk besmeurd en bevlekt wordt; er moet dus herhaaldelijk schoon gemaakt worden of overgeverfd. Ook over do tarievep in New York en Londen kwam de taxi-koing te spreken. Hij con stateerde dat die tarieven in Londen goedkooper zijn dan le New York, althans voor ritten van één per soon. Maar in New York maakt het geen verschil hoeveel personen er in de taxi plaats nemen, terwij de kring waarbuiten er in Txrnden tariefsverhoogin gen in werking treden kleiner is getrokken dan in New York VERKEERSPROBLEMEN VAN PARIJS. Wie Parijs kent, weet, dat die wereldstad haar ver keersproblemen heeft. Zij heeft ook^ wat hij mis schien niet weet, de noodige verkeersorganisatles van officieelen en politioneelen aard. die waarom zou den zij niet ongetwijfeld nuttig werk zullen leve ren. Zij schijnen echter ook wel eens te slapen, waar van I"Oeuvre een grappig staaltje vertelt. De me de Rivoli is een drukke verkeersweg. Op dien verkeers weg is sinds half Juli een obstakel verrezen in den vorm van een workplaats voor een nieuw metrosta tion bij de place de la Concordo. Gevolg een groote opstopping van het verkeer, dat nu beurtelings dan in de eene. dan in de andere richting geleid moet worden, en dus tijdverlies, gemopper en wat dies meer zij. Aan dat bezwaar ware gemakkelijk tege moet te komen door de me de Rivoli tijdelijk slechts voor het verkeer in één richting open te stellen, wat heel best gaan zou, omdat de auai des Tuileries en de me St. Honoré op korten afstand evenwijdig aan deze straat loopen en beiden slechts weinig verkeer hebben (d.w.z. ongeveer 220 voertuigen per uur. te gen de rue de Rivoli 3200 h 4000. Het ei van Colum- bus. dat de eierenboeren van de verkeersorganisatles echter niet hebben kunnen ontdekken. Als zij nu maar naar den Columbus van 1'Oeuvre willen luiste ren! ONTPLOFFING. Gistermorgen is vlak bij Pontellier-sur-Saone een vrachtwagen, waarop Ï800 kilo kmit vervoerd wer den, in de lucht gevlogen. De wagen werd totaal ver nield, terwijl de twee paarden, die hem trokken, op slag werden gedood. De voerman, die enkele oogen- blikfceu voor de ontploffing onraad bemvrkte, h®d zich tijdig in veiligheid gesteld, zoodat hij met den schrik vrijkwam. Op de plaats waar de ontploffing plaats had, werd een kuil van 10 MJ 5 meter in den grond geslagen. In de omgeving werd vooral aan ae ruiten veel schade aangericht. STORM AAN DE. SICILIAANSCHE KUST. Tijdens een hevigen storm is nabij Trapini een zeil- schip vergaan. Acht opvarenden zijn omgekomen. Tengevplge van de hevige stortregens zijn de laag gelegen gedeelten aer stad Palermo overstroomd. ROOVERSAANVAL OP EEN TREIN IN CHINA. Een bericht uil Peking meldt, dat rebellen hebben gepoogd een sneltrein op circa 100 K.M. van de hoofd stad tot staan te brengen. Het gewapend geleide van den trein stelde zich te weer en or Volgde oen gevecht, waarin beide partijen verliezen leden. DE CLERICALE BEWEGING IN FRANKRIJK. De hooge katholieke geestelijkheid heeft besloten alle krachten in te spannen om den parlementairen strijd betreffende de quaestie der congregaties aan to binden en tegelijkertijd in het geheele land een agitatie op touw te zetten. Zij heeft daarom door mid del van een JL.iguo dé dófenso religieuse" aan de conservatieve en gematigde afgevaardigden én sena toren een uitnoodiging gezonden om een voorstel te teekenen tot afschaffing van do wet van 1901. waar bij de onderwijsgevende en industriële congrega ties worden verboden. Kardinaal Dubois van. Parijs heeft het initiatief genomen tot het stichten van oen vereeniging van priesters-oudstrijders, wier doel zal zijn om de cle- ricale, openbare betoogingen te leiden. Kardinaal Andrieu, aartsbisschop van Bordeaux, organiseert met den afgevaardigde aboé Berey een heftige plaatselijke actie in alle parochies. Andere aartsbisschoppen en bisschoppen beloofden dit na te volgen. Aldus ontwikkelt zich een clericale 'agitatie, die dezen zomer in Elzas-Lotharingen is begonnen, on der dp leuze van de verdediging van de vrijheid van onderwijs. Deze bedreiging van den .binneniandschen vrede wordt in politieke kringen als zeer ernstig be schouwd. verkiezen. Aan de hand van een interessante serie lichtbeel den, waarbij een korte vermelding van het Baby lonische spijker- en het Egyptische meroglyphen- schrift, waarin de oudste wetenschappelijke mede- deelingen gesteld zijn, komt spr. dan tot het bestaan van ons zonnestelsel. Oorspronkelijk werden aan de planeten Mars, Venus enz. goddelijke eigenschappen toegekend. Men geloofde in een tastbare kristallan sfeer voor iedere planeet, die zelfs geluid gaf: har monie der sferen! Van de planeten zijn er thans 335 bekend, terwijl Hegel in 1800 nog het bestaan .van buitenplaneten theoretisch onmogelijk achtte! Spr. vertelt dan het een en ander over „onze" Zon met haar protute-rangen cn zonnevlekken, en komt dan weer tot do planeten en do Maan, waarvan, in het bijzonder do laatste door foto's bekend is, De theorieën van Kant, Laplace en Bélot vinden vervolgens aan do hond van verduidelijkende licht beelden een beknopte bespreking. Hot was een interessante avond. Predikbeurten. ZONDAG, 12 OCT. NED. HERV. GEMEENTE t«: Schagen, voorm. 10 uur. Ds. van Dijk. Warmenhuizen, nam. halfzeven, Ds. Baar. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Buiskool. Oudesluis, nam. 70 uur, Ds. Buiskool. St. Maartensbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. d. Kreeke Oosterland, voorm half elf. Ds. v. Loon. Westerland, nam 2 uur Ds. v. Loon. Eenigenburg, nam. 7 uur. Dr. Snethlaga. Wieringerwaard, vm. 10 uur, Da. Groeneveld. Dóop. Barsingerhorn. geen dienst. Dirkshorn, geen dienst Hcerhugowaard, voorin, halftien, Ds. Broekema. Oude Niedorp, geen dienst Vecnhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Staal. Winkel, voorm. halfelf, Ds. de Groot. DOOPSGEZ. GEMEENTE Barsingerhorn, geen dienst Burgervlotbrug, voorm. 10 uur, Ds. v. <L Veen. Oudesluis, nam. 7 uur, Ds. v. <L Veen, Onderwerp: Vondels Joseph in. Dothan. Nieuwe Niedorp, nam. 7 uur. Ds. Haara. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 10 uur, do heer I'osthuma. Nam. 7 uur, de Jjeer Posthuma. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, do heer Boon. GEREF. GEMEENTE to: Anna Paulowna, voor®. 10 uur, Preeklezen, Nam. halfdrie Preeklezen. NI wk thesiebftea. SCHAGEN. Oct. - 9 paarden f 150 a 400, 14 stieren f 150 a 200, 50 gel- dekoeien, mag. f 180 a 380, 115 idem, vette f300 a 520, 60 kalfkoeien f 300 a 490, 39 vaarzen f 175 a 250, 25 graskalvoren f70 a 130, 19 nucht. kalveren f 10 a 32, 34 schapen, mag. f 48 a '55, 286, idem vette f 44 a 56.50, 374 overhouders f 28 a 45, 8 bokken en geiten f 4 a 18. 32 varkens, mag. f 15 a 30. 63 idem, vette. p. Kg. f0,80 a 0,90, 167 biggen £8 a 15. konijnen f 0,50 a 2, 541 kippen 'f0,50 a 1.25, eenden f 0,75 a 2.25, haan tjes f 0.50 a 1.60. 198 Kg. boter f 2 a 2.30 4 £50.- AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 137 vette kalveren lo kw. fT.141.20, Zo kw. f I 1.12, 3e kw. £0.8-1—1 per Kg., 19 nuchtere kalveren f 15—24, por stuk, 532 vette varkens HolL le kw. f 1.06 tot 1.06. 2e kw. fl.03 tot 1.05 per K.G. Oveja. en Geld. le kw. f 1.061.08 per leg. BROEK OP LANGEN DIJK, 8 Oct. 1924. Lang-endijker Groentenveiling. Bloemkool, le soort f 16 a 34 2e soort f 2.80 a 10.30, per 100 stuks. Wortelen £1.30 a 1.80. Roodo kool, le soort £2.40 a 4.60. Gele kool, le soort £2.40 a 4.80. Witte kool, le eoort f 1 a 1.80. Uien f5.90 a 7, drielingen f7.10 a 8.50, nep f7.30 a 7.70. Slaboonen f23.90 a 31.60. Bieten f 1.50 a 3.70, rapen £2.10. Aardappelen: sohotsche muizen £8.70, blauwe £5.10 a 6.70, alles per 100 Kg. Aanvoer: 32200 stuks bloemkool, 8950 Kg. wortelen, 93600 Kg. roode kool. 51600 Kg. gele kool, 251500 KG. witte kool, 11500 KG. uien, 345 Kg. slaboonen, 24800 Kg. bieten, 600 KG. rapen, 900 Kg. aardappelen. WARMENHUIZEN, 8 October 1924. Roode kool: le soort £3.30 a 5.3<X uitschot f 1.50. Gele kool lo soort f 3 10 a 5.10. Witt s kool, lo srt, f 1.05 a 1.25. Nop £6.80 a 7.10, drielingen £6.40 a 6.90, uien 5.70 a £6.30, grove uien £4.40 a 5.70. Aanvoer: 21150 Kg. roede kool, 6810 Kg. gele kool, 94200 Kg. witte kool. 1600 Kg. nep, 4580 KG. uien. WINKEL, 8 October 1924. Apelen £310, peren £215, ilaboonen £10-19, snijboonen £1018, spruifckool f57, uien £1—3. kool £12.50, aardappelen £34, allee per 100 .pond. Bloemkool £6—8, andijvie £23, per 100 gt. Vergadering op 7 October 19JJ4. Aanwezig allo la den. Do voorzitter opent de vergadering, waarna lezing der notulen plaats had, welke daarna zonder op- of aanmerkingon worden vastgesteld. Do heer Blom vraagt, of er al geschreven is naar het Prov. Waterleidingbedrijf, over de aansluiting Leijerhoek. De voorzitter zegt van ja, en ik heb daarover ook persoonlijk gesproken. Ik verwacht er niet veel van, aangezien uit de besprekingen "bleek, dat het lang niet rendabel zou zijn, dat zelfs de gemeente Petten niet rendabel is. De voorzitter zegt, van Ged. Staten goedgekeurd terug te hebben gekregen de begrooting 1924, Van de Prov. Staten, betreffende den kring Alk maar Keuring op Waren, dat de gemeente Petten f22.65, terug zal ontvangen, wegens te veel gedano bijdrage. Van de gemeente Zijpe een rapport over de elec- triciteit le halfjaar 1924. Dat bij de gehouden kasvorificatio in kas was f967.99, alles conform de boeken. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Komt ter tafel wijziging verordening heffing keur- Ioonen. Met algemeene stemmen werd de wijziging der verordening betreffende art. 3. heffing keurloo- nenl, goedgekeurd. Deze wijziging geeft eene verla ging van kosten aan. Verslag waterleiding 1923; zal bij de leden circu- leeren. Op'het adres Breed, om ook bij voorkomende ge vallen voor de gemeente grint, puin te mogen rijden, zegt voorzitter bij voorkomende gevallen hiermede rekening te zullen houden. Bespreking rioleering. De voorzitter zegt, een prija. opgave te hebben ontvangen van de Be tonmaat schap pij te Alkmaar, ook zou ik prijsopgave hebben ge. kregen van den heer Roozing, doch die is niet in gekomen. Nu ontspon zich Weder een moeilijk to volgen dis- cussio over de juiste wijze van daarstelling van do rioleering. Het resultaat is echter dat besloten werd, een open betonnen greppel (gewapend). B. en W. wordén gemachtigd in dien geest het werk uit e voeren. Naar aanleiding van dit besluit, worden B. en W. gemachtigd eene geldlecning 'aan te gaan vhn f 800 af te lossen in 10 jaar, tegen een rente van ten hoogste 6 pet. Bij de rondvraag vraagt de heer Timmerman, of de bediening der straatverlichting dit jaar wat juister gedaan kan worden als vorig jaar. De voorzitter zegt, dat vorig jaar alles nieuw en vreemd was, dat daarbij de sperklok, of tijdklok, niet goed werkte, wat ook bepaald hinderlijk was voor een Juiste uitvoering. Ik verwacht, dat dit nu in orde is, dus ik twijfel niet of het zal dezen winter juister gaan en indien do heeren soms iets mogen ontdek ken aan de verlichting, gelieve mij hiermede dan dl. reet in kennis te stellen. Vorder vraagt do hoor Timmerman, of het be sluit tot verkoop grond al goedgekeurd ia Voorzitter zegt, dat dit besluit goedgekeurd is cn dat bet alreeds bij den notaris berust, welke zich met de acte van verkoop zal belasten. Voorzitter wil ook hier even in de aandacht van de betrokkenen brengen en wel diegenen welke hun huis hebben laten schilderen, ook er voor zullen zorgdragen, dat de huisnummers weder worden aan gebracht. Verder de rondvraag niets opleverende, sluit voor zitter de vergadering. EIEREN VEILING. Heden aangevoerd: 65 partijen kipeieren, 9620 stuks. De prijs liep van f 10.20 tot f 11.80. De meeste partijen gingen voor f 10.90, f 11.— en f 11.10. 18 Partijen eendeieren, 3461 stuks. Prijs t7.3Q tot f7.70. BOUWEN. Door den heer D. Leguit is bij onderhandsche aan besteding de bouw van een wagenhuis opgedragen aan den heer P. Stammes het timmerwerk en den heer C Keijzer het metselwerk. HET ONTSTAAN VAN ONS ZONNESTELSEL. Met bovenstaand onderwerp trad Woensdagavond bij den heer Igesz op Dr. G. Valevink. Spr. begint dan met een indeoling der scheppingsverhalen, die hij brengt tot drie groepen: een scheppen uit niets; de aanwezigheid van een chaos, beide veronderstellend een hoogere macht, ten dercfe een ontwikkelings theorie. Bij de daarbij gevolgde opsomming van de namen van de door verschillende volkeren als schep per aangewezen godheden, bleek duidelijk, hoe er bij alle verschil, heel veel overeenkomst bestaat tus sehen de voorstellingen die de menschheid zich door alle eeuwen van het ontstaan van ens zonnestelsel heeft gemaakt Merkwaardig was bijv. in dit verband het als beurtzang ingekleede scheppingsverhaal der Binha's een Afrikaansche negerstam. De hulpwetenschappen voor sterrekunde, wis_, na tuur- en scheikunde, vonden vervolgens een korte bespreking in hun ontwikkelingsgang. Het gebied van geloof cn philisophie is voor spr. daarbij verbo den terrein, hij wenscht zijn oud-zuiver exact te be handelen. Alles te weten is daarbij echter uitgeslo ten, echter bestaat de drang naar wetenschap, die wijlen prof. Kapteljn eens zeide, boven het eerste te Advertentiün. Noord-Scharwoudo. op Zondag 12 October '24, aanvang half drie. Bij ongunstig weer in de zaai van den neer J. DE BAKKER, 's Avonds 7 uur: SCHAGEN. op 19, 20, en 21 October. Beleefd aanbevelend, TE KOOF: eesch i kt voor Vrach tauto. - Te bez. N.Z. Voorburgwal 41, Amsterdam. ONDERGETEEKENDE heeft zijn Aanbevelend, J. HAGENAAR, Café Billard. Nieuwe Niedorp. Aan hetzelfde adres te koop

Schager Courant | 1924 | | pagina 3