Binnenlandscii Nieuws. Gemengd Nieuws. aard moet wezen, dat leder raadslid wethouder kan zijn on hij gelooft dan niet, dat f 175 voldoende is. Wat de weigering betreft, van den heer Raat, om die overige f 175 te ontvangen, daarmede negeert de heer Raat een door den Raad genomen besluit. De heer Raat zegt, dat hij nu een ruim jaar wet houder is geweest, hij heeft geen vergadering' ge mist, we hebben een kleine 40 bijeenkomsten gehad en spr. heeft de overtuiging dat met f175 men vol doende schadeloos is gesteld en dat eiken werkman het ambt in dat opzicht zou kunnen bekleeden. Spr. beschouwt het ambt van wethouder niet als een ge salarieerd ambt, doch als een betrekking die vol doende moet wordon vergoed, zoodat ieder raadslid die kan en wil, wethouder kan wezen. En dan is f 175 salaris voldoende. Do hoer Hoogland zegt, dat de heer Raat geen 40 dagen, doch 365 dagen wethouder is en spr, kan het niet zoo gauw1 uitrokonen, maar dan is het salaris nog geen gulden per dag. Van dat bedrag kan een arbeider niet leven. lederen dag moet een wethouder zich voor de gemeente disponibel stollen en dat moet ook een ander kunnen, een ander die niet als d!e hoer Raat een groote buidel rijksdaalders heeft. Do heer Van der Sluis zegt, dat de besprokingen voor hem pijnlijk zijn. omdat liet den schijn geeft dat hij van f350 er f175 opstrijkt, die hij niet ver dient. Spr. zou echter de laatste zijn die dat deed, want hij weet maar al te goed, dat de penningen moeten worden opgebracht door menschen die het veelal elooht kunnen missen. Wat de werkzaamhe den van een wethouder betreft, haast iederen dag vraagt- het ambt zijn bemoeiingen en spr. beweert pertinent dat niet iedereen voor f 175 de betrekking zou kunnen vervullen. Met 7 stemmen voor, 3 tegen en 1 blanco wordt besloten den post op f700 te handhaven. Tegen stem den de heeren Doorn, Hoóij en Raat, blanco d© heer Van der Sluija Bij den post jaarwedde secretaris f3200, stelt de heer Hooij voor, het salaris op f2500 te bepalen. Met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Doorn, Ilooij en Raat, blijft de post op f3200. B. en W. stellen voor, het presentiegeld" van de raadsleden van f 2,50 op f 4 te brengen. I)e heer Hooij wijst er op, dat verleden jaar op verlangen van den Itaad, God. Staten het presentie geld van f4 op f2,50 hebben gebracht en wanneer nu weer gevraagd zal worden aan God. Staten het bedrag op f4 te bepalen, zou U dan niet denken, mijnheer de voorzitter, dat God. tSaten zullen vragen of het bij: ons niot recht pluis is? De heer Van der Sluijs wijst er op, dat vong jaar het besluit is genomen met een meerderheid, be staande uit de helft plus 1. Do heer Hoedjes zegt, dat het zoo kort geleden is vastgesteld, dat hij wijziging maar aan den nieuwen raad wil overlaten. De heer Van der Sluns wijst op de waardigheid van oen lid van den raad, we zitten hier zoogoou als op oen droogje en een presentiegeld van f4 aeht hü .dan ook alleszins ongemotiveerd. De hoer Kapitein acht f 4 ook met te hoog, qr ko men veel menschen bij de raadsleden aan huis en hot gaat niet op de menschen maar'af te snauwen met: „ik heb maar eeni rijksdaalder, ik heb geen Hjd". De hoer Hooü heeft straks den heer Raat ai een pluim op zijn jioed gestoken» welnu laat men dan ook maar dio daó-lder bezuinigen. We zijn in do Zij po tooh al in ongunstige conditie; hot is geen winstgevende zaak. niet voorstel van B. en W. wordt mem tegen 5 stemmen verworpen, voor stemden do heeren Ka pitein, Nannes, Hoogland, Appel en van der Sluijs, zoodat het presentiegeld op f2.50 blijft bepaald. Do heer Kapitein, tot de tegenstemmers: Pracht kerels zijn jullie, Bij den post jaarwedde ambtenaren ter secretarie stellen B. en W. voor, het salaris van den 2on amb tenaar te verhoogen van f 400 op f 500. Do hoor Hooij stelt voor! het salaris van den Ion ambtenaar ter socretario to brengen van f2400 op f2000 en dat van den 2en ambtenaar niet te ver hoogen. De heer Hoedjes vraagt of er voor den 2en ambte naar geen kleinere voor inplaats kan komen: deze wordt al puur zoo'n jongen. Kan er niet een lichter persoon voor in plaats? Voorzitter zegt, dat do heer Hoedjes blijkbaar niet op de hoogte is van do werkzaamheden tor secretarie. We kunnen den 2en ambtenaar zeer best gebruiken en gezien zijn werkzaamheden is f500 noodig. Als we geen 2en ambtenaar hadden, .zou het wel kunnen wezen, dat het de gemeente meer kostte, want hier wordt opn hoop werk tm* socrotnrip gedaan, dat jn andere plaatsen naar Qo drukkerijen gaat. Ten aanzien van het voorstel van den heer Hooij! omtrent het salaris yan den: len ambtenaar, ook bier wijst spr. op het vele werk (Lat door dezen verricht wordt, vooral voor het overwerk wondt hom nooit iets betaald en spr. vindt het dan ook jammer, dat oen dergelijk voorstel wordt gedaan. Te veel personeel is er niet op dq sêortariö Gn spr. wijst als voorbeeld op Krommenie waar een ambtenaar is van f 1000, één van f 2800 en één van f2000. De heer Hoedjes kani er genoegen meö nömön, als er d ïaaar aan Ged. Staten verzocht wordt, de andere salarissen te verlagen. De heer Kapitein meent, dat waar de heer Hoed jes straks zoide, de noodige inlichtingen van den seoretaris te hebben gekregen, hij nu toch niet op de hoogte blijkt te zijn! en na enkele toelichting! door den Voorzitter met het voorstel van B. en W. aocoord gaat- Dezelfde toeliohting zou de secre taris den heer Hoedjes ook hebben kunnen geven. De heer Hoedjes zegt, do opmerking van den heer Kapitein niet te begrijpen. De heer Kapitein: Dat vind ik nog erger. Met 10 tegen 1 stem, die van den heer Hooij, wordt het salaris van den 2en ambtenaar tbr secre tarie bepaald op f500, met 9 togen "2 stemmen die van de hoeren Hooij en Raat, het salaris van den len ambtenaar op f2400. De heer Kapitoin stelt voor aan do leden van stembureaiix presentiegeld toe ie kennen Gn wGl f 5 por dag en per persoon. Spr. wijst op don lan- gon dag, die gemaakt wordt en het is te gek, dat we do knecht zijn voor niemondal. De heer Appel hooint f 4, waarop do heer Kapi- Itein opmerkt, dat hü eoni presentiegeld van een ryksdaalder met wil hebben, dat geert hij dan-ook terug. De hoofden worden, eens bij elkaar gestoken on deze gelegenheid wordt door den heer Kapitein, nog eens benut, oui zijn misnoegen uit te spreken dat de meerderheid van den Raad! hot presentiegeld voor do raadsloden woer op f2.50 stelde. We hoor den don heer Kapitein zeggen, dat dit gemeen was en toon de heer Doorn zei, dat hij dus ook gemeen was, maar nu eenmaal een ander inzicht had, oordeelde de heer Kapitein, dat wólk inzicht men dan ook had, gemeen was net- Na dit intermezzo deelde dè heer Raat mee, dat de post presentiegeld leden stembureaux p. m. was uitgetrokken, ornaat hij verband hield met den post verteringen stembureaux en die vertering geraamd werd op f 10 per persoon. Is het nu de bedoeling op dien post te besparen en dan presentiegeld uit te keeren? De heer Kapitein wil. lettende op den geest van bezuiniging, die hier heerscht, de vertering eenvoudiger, korfie en thee, geen sterken drank en geen bier meer, maar daarnevens o en J>éhoorlijk presentiegeld. De heer Van der Sluijs aeht het noodig dat do leden van stembureaux behoorlijke voeding krijgen, maar er is niets tegen, dat men tevens vergoeding krijgt voor loonderving. Do heer Kapitein zegt, straks gesproken te heb ben over eenvoudiger vertering, met net oog op do 6 personen, die de bezuiniging zoo voorstaan per soonlijk is spr. er niot tegen, dat do vertering blijft als ze tot nu toe was. - i Do heer Raat meent, dat de heer «.Kapitein over drijft, wat do werkzaamheden betreft voor zoo'n dag. Bovendien, er zün ook plaatsvervangers, men kan dus don dag1 verdoelen. Het is bovonjaien maar 3 dagen in do 4 jaar. dus zoo'n opoffering is hot met. Het voorstel-Kapitein, f5 presentiegeld voor lo den stembureaux wordt mot 8 togen 3 stemmen afgenomen, tegen stomden de hoeren Sohil'dér do Wit en Raat. Bij de verdere bespreking komt nog tor sprake do hoogo bijdrage voor middelbaar on# hoogor onderwijs, die van de krankzinnigenverpleging, wor den inlichtingen gevraagd -over den post kosten werkverschaffing ad f2000, waarna de uitgaven zijn afgehandeld. Bij de ontvangsten vraagt de heer Khpitein -of ten opzichte van de achterstallig^ belasting alles wordt gedaan wat mogelijk is. Spr. vraagt dit in het bijzonder ten aanzien van een achterstalligen belasting-post van f 700 door Dr. Oudondal, die naar Indië is vertrokken. Voorzitter herinnert er aan dat over de kwestie aan den Minister is geschreven; dat do Minister antwoorddo. dat die kwestie «iionde te worden ge regeld a.s al dergelijke zaken. Rat door Dr. Ouden- dal r250 wass aangeboden, doch dat d© Raad Iq- sJoteu had, dit bedrag piet te aooopfcooren. Door den ontvanger is op de gewone wijze waarschu wing en Aanmaning /verzonden, maar de Raad be sloot /niet tot gerechtelijke vervolging over te gaan. doch af <te wachten tot de hoor Oudendil hier kwam. Eenige disoussie wordt /gevoerd over de huur van do poatiewoning te 't Zand, doch besloten wordt den post te handhaven. Bij den post inkomsten plaatselijke belasting werdfc door den heer Appel gewezen op de b'elan fi rn ke verhooging, verleden jaar f40.000 on nu f 50.000, doch er is niet aan te doan. De begrooting sluit dan nu in ontvangst on uit gaaf op f 183164.43, onvoorzien f2316 49. oh kapi- fcaals dienst op f 19935.31V2. Voor het Algom. Arm bestuur is aan subsidie uitgetrokken f 24 000. De begrooting wordt daarop vastgesteld met 9 tegen 2 stemmen,, dio van de hoeren Hooü en Raat. Do begrooting van het G.E.R. wordt onveran derd vastgesteld, gewone dienst f54613, buitenge wone dienst f 20279.25. c— Sluiting. drogen en eerst door hot verraden van haar geheinr tot bekentenis was gokomen. Zijn vertrouwen was nog niet verloren nog niet. Maar Lyons maakte ge bruik van de gelegenheid, die hij meende te zien. „U hoort, zij bekent het", verheugde hij zich. „Vraag haar maar. of zij niet in dit huis kwam als de betaalde spion van een zekeren Hogers van Scot- land Yard, om uw geheim uit te vorschen en in de eerste plaats om het geheim van deze kamer te lee- ren kennen. Vraag haar, ofh aar dat niet den eer sten dag van uw afwezigheid is gelukt; of zij de ar me martelares niet uit haar schuilplaats daar ach ter de boekenkast wist te lokken, om van haar eigen lippen hot verhaal te hooren en het over te brengen aan. dé politie? Zij kan het niet ontkennen, daar Sil- vers en ik hen tezamen zagen, toen wij binnenkwa men en do deur naar de geheime kamer open von den!" Do woorden schenen als mokerslagen op Esmée'a hart te vallen. Ricbard Power richtte zijn blinde oogen op haar. Zij dacht, dat hij wilde spreken. Zij durfde zijn eer ste woorden niet afwachten 1 „Ricardo!" zeide zij. „vergeef mij! Maar weinig, hooi weinig van dat verhaal is waar. Ik kwam wer kelijk van Rogers. Hij betaalde mij ook. Maar ik ben gekomen, omdat ik je wilde helpen. In zekeren zin was ik een spion, maar niet in mijn hart. Ik hoop te „Ga nu, Esmée, en laat mij met dezen man spre ken", zoide Power. Nog lag er geen toorn in zijn stom, maar zo was dof en klankloos. 'Het leek de stem van een oud man. Snikkend van verdriet gehoorzaamde Esmée. De droom was voorbij. Geen verklaringen, geen emeeken om vergiffenis konden ooit haar leven weor gelukkig maken, konden Ricardo'9 liefde en vertrou wen weer terug winnen. Het was beter heen te gaan, «onder protest, om nooit weer terug te komen. Zij wilde schrijven ja en zich zelve verdedigen. Hij zou de waarheid weten, als hij die maar wilde gelooven Maar. o, wie zou hem die brieven voorlezen! HOOFDSTUK XXXI De Verrassing. Toen Esmée reeds bij „den eenzamen weg" was gekomen, dacht zij er aan, dat zij niet langer in Mrs. Jennings' huis woonde. Zij herinnerde zie hook. dat zij haar goed in de portierswoning had gebracht en hoe gelukkig zij zich had govoeld, toen zij inkoopen HET HOOGE WATER EN DE STEENFABRIE KEN. De berichtgever yan het Hbld. te Nijmegen schrijft djd. 12 November: In de berichten omtren tde thans eindigende hoog- waterperiodo is reeds melding gemaakt van het on- derloopen van verschillende steenfabrieken aan de Waal cn den Rijn. Een tocht van Nijmegen naar Lo- bit heeft ons heden in staat gesteld den toestand op een gedeelte der fabrieken, die door het water getrof fen zijn, gade té slaan, en te constateeren dat een ramp de aan deze rivieren gelogen steenfabrieken heeft getroffon, oen ramp in haar gevolg nog, erger dan dio van 1920, omdat deze hoogwaterperiode zóó vroeg is gekomen als men zich niot herinnert dat ooit hot go val is geweest. Bij den hoog-waiorstand van 1920 was het grootste gedeelte der gedroogde steenon reeds naar de ovens vervoordN of op hoogor gelegen plaatsen opgestapeld. Bovendien was de wi s toen niot zoo snel, zoodat er meer tijd tot berging van de steenen was. Door den plotselingen was van het water zijp do. zen keer de eigenaren" van de steenfabrieken, <ij< vlak na het einde van de zomor-campagne allen met volle hutten zaten, totaal verrast. Er is de vo rige week op dio fabrieken dag on nacht gewerkt aan het in veiligheid brengen van de steenen en het ophoogen en versterken van de dammen om de fabriekon. Op sommige steenbakkerijen heeft men de voldoening gehad van het water bevrijd te blij ven. Op tal van fabrieken zijn echter de dammen doorgebroken of is het kwelwater zoodanig komen opzetten, dat er aan droogmalen niet te denken viel en de hutten ondergeloopen zijn, waardoor duizen. den en duizenden steenen tot een vormlooze kléi- massa zijn geworden. Van de in de gedupeerde fabrieken naar schatting aanwezige 300 millioen ongebakken steenen zijn er, voor zoover tot héden vast te stellen was, circa 50 millioen verloren gegaan. Aannemende, dat steenen voor de bedrijven, zooals ze er stonden, f 15 per 1000 waard waren en rekening houdende met kosten van het opruimen en 'herstellen van do hutten, is de to tale schade te ramen op een millioen gulden. De getroffen steenfabrieken bieden een troosteloo- zen 'aanblik. Op sommige is de aangerichte schade zóó groot, dat van een ware verwoesting gesproken moet worden. De honderden meters lange hutten,, waarin de 9teenen vóór den watersnood keurig op gestapeld stonden, bergen thans slechts een kleipap en vele dezer hutten zijn door het uitzakken van de weeke massa vernield. Tengevolge van deze catastrophe is er plotseling groote werklooshoid in de stoenindustrie ingetreden. Do vernietiging dor millioenen ongebakken steenen zal voorts in bet voorjaar van 1925 werklooshoid voor het ringovon-personeel na zich sleepen door dat gedurende twee maanden, onmiddellijk vooraf gaande aan de niouwe campagne, als de garodde stee nen gebakken zullen zijn, de voorraad op zal zijn en er dus niet verder gestookt zal kunnen worden. Die twee maanden een tijdsduur varieerend naar de grootte van het verlies en do capaciteit der ovens, voor de verschillende fabrieken waren nl. bestemd voor het afstoken van de thans verloren gegane stee nen. BEHANDELING SCHEEPSMOTOREN. Op initiatief der Kamer van Koophandel en Fa- briokon voorHollands Noorderkwartier, gevestigd te Alkmaar, zal vanaf 1 December a.s. het instruc tievaartuig „Prins Hendrik" opnieuw te Alkmaar worden gestationneerd. Het verblijf, dafl in Juni jl. slechts van korten duur! vwas, zal thans ciroa twee maanden zijn, teneinde een volledigen cursus to kunnen geven voor allen, dio belang stellen in de behandeling van scheepsmotoren en voor hen, dio zich verder willen bekwamen in de Binnen scheepvaart. Na afloop van don cursus/ zal het instructievaar tuig circa 14 dagen te Heldor worden gestation neerd, teneinde na te gaan of ook\aldaar voldoende belangstelling bestaat in het bedoelde onderwijs, opdat eventueel ook later in! Helder een cursus kan worden gegeven. UTTKEERING VAN PENSIOENEN. Van goedingelichte zydo vernemen' wü, dat in do uitkeering der pensioenen meer eGnhGid zal worden gebracht. De Burgemeesters hebben van den Minister van Financiën oen aanschrijving ge had, om de attostatiën de. vita op of na aon eersten van do maand, volgondo op het kwartaal, waarover de betaling loopt, dus' op 1 Januari, 1 April, 1 Juli en 1 Ootober, tetdatoeron. EEN ENGELSCH OORDEEL OVER ONZEN WO NINGBOUW. Men meldt uit Londen aan de N. R. Crt. Do Engelsclie commissie, die onder leiding van Sir Chaiiee Ruthon, directeur-generaal voor 'den woningbouw van het departement van hygiëne, een officieel bezoek aan Nederland hoeft gébracht •ter bestudoering van den woningbouw1 aldaar, is thans in Engeland teruggekeerd. Sir Charles Ru then word vergezeld door den lord provoost Sleg en den gemeente-secretaris van Edinmirgh, den voor- zittor van de woningbouwoommissio van Liverpool, Thomas White, on vertegenwoordigers van verschei dene andere gemeenten. De loden der oommissiG verklaren in Nederland veel1 te hebben gelGGrd, land veel goedkooper kan geschieden, dan in'Enget land, ofschoon de kosten vanI bouwmaterialen in beide landen ongeveer' dezelfde zyn, terwijl' in 'Nederland eteh heien nog veel extra kosten méé- l oommissie schrijft dit toe aan het feit, •iders veel vlugger werkén dat de Nederlandseho arbeidt dan de Engelsehe. Een Nederlandseho metselaar legt per dag ongeveer 2000 steenen, eén Engél- 5scphe slechts 4 a 500, in sommige gevallen zclia niet moer dan 200. N ging doen voor haar uitzot. Werktuigelijk keerde zij terug eni bleef toen staan, overweldigd door haar ver driet en niet wetend wat te doen. Maar de noodza kelijkheid om oen plan te maken, bracht haar tot bezinning. Zij besloot naar Charles Rogers te gaan en hem alles to vertollen, wat er gebeurd was. Indien hij het wilde cn mocht, kon hij haar bij Riohard Power tenminste vrijspreken van de beschuldiging van „spionnago". Dat zou beter zijn dan hem zelf te schrij ven., want, helaas de halfblinde oogen konden haar argumenten niet lezen. Het meisje had geen hoop, dat Power zou wen schen haar terug te hebben, het was beter, dat zij hun verloving verbrak dan hij beter voor beiden. Zij was nu verlangend weg te komen; maar- eerst moest zij naar de portierswoning terugkeeren en Mrs. Neale de rest van Ricardo's geldelijk geschenk terug goven. Ook moest zij haar goed meenemen. Gelukkig was het nog niet uitgepakt, er zou dus geen vertra ging zijn. Zij liep voorl op den straatweg, hopende een taxi te vinden, wat eindelijk gebeurde. Zij gaf een teeken en vreesde reeds, dat de koetsier haar niet had ge zien, maar de wagen verminderde zijn vaart en, hield stil. om haar op te nemen. Haar beschreid gelaat ver ried Mrs. Neale terstond, dat er iets was voorgeval len, maar het meisje trachtte nauwelijks het uit to leggen. Zij zeide alleen, dat zij terstond moest gaan, dat Mr. Power zelf het wenschte. Later zou zij een boodschap zenden, maar nu kon zij geen adres achterlaten. Zij overhandigde de ont stelde vrouw alles, wat er nog over was van Ricar do's honderd pond en vroeg haar, dat aa.n haar meester te willen teruggeven. Wat de gekochte klee- ren betreft, die moesten worden teruggezonden, naar den winkel. „Maar", stotterde Mts. Neale, „zij zijn gekomen en ik heb ze betaald met het geld dat u mij had ge geven. Ik ben bang, dat de winkel ie niet zal wil len terugnemen." ..Zoo niet, dan moeten ze aan Mr. Power worden gegeven om er over te beschikken, zooals hij wil. Ze zijn voor zijn geld gekocht. Ze behooren mij niet", zeide het meisje-met een snik. Mrs. Neale was sprakoJ loos van schrik; maar toen Esmée zich ©enigszins had hersteld, zeide zij het oude paar vaarwel met vriendelijke woorden en dankbetuigingen voor al, wat zij voor haar hadden gedaan. Toen zij'was weg gereden in de taxi. die ook haar koffer en valies be vatte. en het hek achter haar was gesloten, schreide Mrs. Neale bitter. „Daar gaat het geluk van onzen meesterI" zeide zij tot haar man. .Daar gaat de hoop op zonneschijn voor Cannon Wood." De familie Rogers vader, moeder en dochter zaten om zeven uur aan hun middagmaal toen Es mée onverwacht te Rose Lea verscheen. Het gelaat van het meisje verried hun even als aan do Nealos, dat er iets akeligs was voorgevallen, en de wanhoop die er op te lezen was, vormde een zonderling con trast met het pas van haar ontvangen bericht van haar geluk. Zij hadden juist over haar verloving go- sproken, toen de meid Miss Alton's komst aankondig de en allen opstonden om haar te begroeten. Ze za gen op den eersten blik dat het beter was, hun. go- luk wenschen nog achter te houden. v Mrs. Rogers noodigde haar uit mede te eten, maar haar verstandiger echtgenoot en dochter zagen, dat aandringen te vergeefs zou zijn. Rogers liet haar "een paar teugjes port drinken en bracht haar toen naar zijn welbekende werkkamer. „Voor den dag er mee. mijn kind!" zeide hij, en zijn vriendelijke, vaderlijke toon deed de tranen over haar wangen' rollen. „Hij weet. dat ik een politiespion was!" snikte zij; en het geheele verhaal kwam nu onder snikken en tranen te voorschijn. ,/Weï, wij kunnen Silvors nu oppakken, dat is al thans iets. indien Power het wil", zeide Rogers. „Hij heeft de juweelen gestolen. En ik denk dat Power hem nog meer zal haten meer da nooit te voren. omdat hij Lyons in het huis heeft gebracht. Het zal wel de laatste stroohalm zijn geweest; en hij zal zich niet langer om een familieschandaal bekommeren, als hij Silvers kan straffen voor het kwaad dat hij1 u deed. Ik ben niet zoo'n slak, als gij' schijnt te den ken, mijn kind. Ik heb niet stilgezeten. In de laat ste uren heb ik ontdekt, waar ik 'de hand kan leggen op Silvers cn zijn „donna". Zij kunnen niet ontsnap pen. Maar intusschen zal ik Power opzoeken. Ge kijkt, alsof ge twijfelt, of hij mij wil ontvangen. Dat zal hü zeker doen. als ik van uw naam gebruik maak. Geloof mij, hij zal dien Lyons de waarheid wel heb ben gezegd en hem wel hebben afgescheept. Als hij mijn lezing van het geval heeft gehoord, dan zal hij blij wezen, u terug te hebben. Ik zal welsprekend zijn, dat beloof ik ui, Mijn beroep is bij mij nummer een. Maar de tijd is nu voorbij, dat openhartig spre ken kwaad kan doen. Power's onschuld aan de mees te hem» ten laste gelegde dingon is gebleken, dank zij u. En als wij' elkaar spreken, zal hij misschien hot gehoele raadsel wel willen oplossen: waarom hij die vrouw verborg (O, ik was tamelijk -zeker, dat hij haar verborgen hield; en als dat zoo was. dan wist ik wel, wie zij was!) en de waarheid omtrent het parelsnoer. Ik zal uw leven niet laten bederven, AUTO-ONGELUK. Een zeer ernstig automobiel-ongeluk heeft er plaats gehad bij Oply, aan den straatweg naar Fontaiue- bieau. Een chauffeur wilde met zijn wagen tusschen twee andere auto's doorrijden. Er ontstond 'een bot- sing, waarbij een der twee aulo's en de auto van den onvoorzichligen chauffeur omsloegen; bovendien ge- raakte de auto, die het ongeluk veroorzaakte in brand. Een der inzittenden is gedood, zes menschen,-- zijn gekwetst, van wie sommigen ernstig. ZONDER TOEZICHT. Volgons de Izwestia bedraagt alleen in den Noor-, del ijken Kaukasus het aantal kinderen, dat zonder zorg on toezicht is, ruim 40.000. DE PIJP VAN DAWES. De verkiezing van generaal Dawes tot vice-presi-, dent der Vereenigde Staten is een bijzonder fortuin tje geweest voor een eerzaam pijpenmaker, Lyon ge- naamd, die een klein werkplaatsje bezit in een«I der buitenwijken van Chicago. Ais oorlogsinvalide 4 inet één arm. was hij, drie jaar geleden, volkomen zonder middel van bestaan toen hij toevallig een portret van den generaal zag waarop deze afgebeeld stond met een pijp in zijn mónd. Lyon construeerde een nieuw soort pijp en zond den generaal, op goed geluk, een exemplaar ter kennismaking. Do pijp viel in den smaak van den generaal, die den vervaardi- ger eenige nabestellingen zond, en dio het rooktuig 1 zolfs moe nam naar Europa en het ook daar bij zijn f nieuwe konnissen introduceerde. Toen generaal Dawes daarna tot candidaat op de ij, republikeinsche conventie gekozen werd, verscheen een nieuw portret, van hem, met de Lyon-pijp in zijn f1 mond, op de eerste pagina van- alle Amérikaansche bladen, en zonder dat Lyon verder een cent voorï reclame behoefde uit te geven stroomden do bestel-» lingen van alle zijden binnen. En nu de generaal gekozen is verkeert Lyon teens- klaps in het tegenovergestelde stadium van'drie jaar# geleden: hij weet met do orders geen raad moer cn S ofschoon hij zijn werkplaats hoeft uitgebreid tot een fabriekje dat duizend pijpen per maand kan afle veren, heeft hij reeds bestellingen tot een aantal van 75.000 ontvangen! EEN VOORDEELIG AVONTUUR. Een echtpaar uit Virginio dat in oen hotel te New York zijn intrek had genomen, heeft zich, door den rechter, een hooge schadevergoeding zien toewijzen nuar aanleidigg van een onaangenaam avontuur dat het overkomen was. Midden in den nacht werden do bezoekers opgeschrikt door de komst van detoctieven die hen op grove wijze beschuldigden niet getrouwd te zijn. Toevallig was de echtgenoot in het bezit van zijn trouwboekje, na welk bewijs de heeren afdropen. Het echtpaar sprak do directie van het hotel om schadevergoeding aan en do rechter kende den echt genoot 2500 gulden toe en zijn vrouw zelfs 6000 gul den omdat zij na het avontuur zenuwziek was ge weest en medische hulp had moeten inroepen. Do directie die zich beriep op een vergissing te goeder trouw van den nachtportier werd zonder moor in het ongelijk gestold. HET GOUDEN KALF. Naar de „Paris Times" uit New York verneemt, staat men daar op het punt om goud to maken uit kwik, cn wol volgens ©on proces, dat loon-end T/Clooft te wordon. De moeilijkheid schijnt to zijn om eerder r' met de volledge ontdekking gereed te komen dan professor dr. Adolph Miethe in Berlijn, die eveneens in de goudmakerij geslaagd schijnt te wezen, maar vooralsnog met een proces werkt, dat te kostbaar is voor practische doeleinden. De Amerikaan, pro fessor H. II. Sheldon van New York University. bij gestaan door de fondsen van het zeer bemiddeld'o tijd schrift „The Scientific American", is nu mot, koorts- achtigen Ijver bezig om den Borlijner de loef ar te steken. Reeds worden or fantastische commentaren geleverd De gouden muntstandaard raakt in gevaar, over do geheele wereld. Een goedkoope goudproductie-metho de zal den ontdekker in staat stplleri om „dte aarde te koopen", tenzij de natiën onmiddellijk do hoofden bijeensteken om haar ruilmiddelen te reorganiseeren. Ileeft de Berlijnsche ontdekker succes, dan is het schadevergoedingsprobleem voor Duitschland meteen opgelost. Enz„ enz. Voorloopig kost een pond goud volgens de methode- Miethe echter nog het bagatel van $2.16-4.000 tewij.l rnen het. bij de Nederlandseho Badk nog altijd voor ongeveer 827 gulen kan krijgen. In hoeverre de Ame rikanen daartegen kunnen concurreercn moet nog blijken. omdat ik u do kastanjes uit het vuur moost laten halen, mijn kind. Daar zijt gij te goed voor! En I>o-* vendien, Em zou het haar ouden vador nooit ver geven!" Esmée liet hem uitspreken, en zeide toen, dat zij Graaf Ricardo beter kende, dan hij het met mogelijk heid kon doen. Zij zou dankbaar zijn, al9 Rogers haar zooveel mogelijk van schuld wilde ontlasten: maar niets kon het feit veranderen, dat zij een betaalde spion was geweest; dat zij onder een aangenomen naam naar Cannon Wood was gegaan en dat zij' mis schien bij ongeluk den dood van. die zachto, lijdende vrouw had veroorzaakt. De gil, dien zij achter de boekenkast had gehoord, klonk het meisje nog in do ooren, evenals heb geluid van een vallend ichaam. „Zij kan wel dood zijn", zeide Esmée, „en dan is het mijn schuld, omdat ik de deur heb opengedaan. An ders zou zij veiig zijn geweest. Mr. Rogers, zeg mij, wie zij is, en of u aan haar dacht, toen u die zon derlinge dingen zeide o^er mijn uiterlijk dat ik ji*ist het allergeschiktste meisje was voor het werk te Cannon Wood, cn dat njijn antwoord op uw ad vertentie meer dan een bloot toeval was." Rogere staarde het meisje een oogenblik peinzend aan. „Die dame zeide u. dat er een verrassing voor u zou zijn op uw trouwdag", herinnerde hij het meis je. „Nu, 't is beter dat u zoo lang wacht, met meer omtrent haar to vernemen." „Mijn trouwdag!" herhaalde Esmée bitter, „Ja", hield Rogers vol. „Natuurlijk, als Power reeds om een huwelijksvolmacht heeft gevraagd, dan zal er vertraging zijn, daar gij niet Alton heet. maar O'Connoll. Ik vraag u niet to wachten tot den dag, dat gij met Power in de kerk wordt vereenigd; want gij kunt gelijk hebben en ik ongelijk, wat zijn gevoe lens betreft cn die dag breekt misschien nooit aan. Maar die dame dacht, dat ge haar verrassing over eenige dagen zoudt vernemen. Daarop was zij ge steld. Het is misschien voor Power's belangen goed, dat gij dat doet. Als de morgen aanbreekt.* waarop' ge getrouwd zoudt zijn, als alles goed was gegaan, volg dan de aanwijzingen van dio dame." „Dat zal ik doen. daar u hot mij aanraadt", be loofde Esmée die dep zwaren hermelijnen kraag door Rogers had willen laten terugzendon naar Cannon Wood. „Maar, als u het goed vindt als u mij het geld wilt loenon, tot ik hot kan terugbetalen, als u uw Invloed wilt aanwenden om mij een pas te be zorgen dan zal ik Engeland hebben verlaten, eer die dag komt." Wordt vervolgd,

Schager Courant | 1924 | | pagina 14