Ilgtmil MitllS- mi OLBenKOTt20* Nederlandsche Landbouwbank. Van Rijswijk's Uil hef harf van Holland. Uitgevers i N.V, v.h. TRAPMAN Go., Magen EERST! BLAD. Raad Callantsoog ALLE BANKZAKEN. DE LANGE EN DE M0RAAZ BEDENKT DAT Verhuren Safe-Loketten. Zaterdag 15 November 1924. 67ste Jaargang. No. 7538. Dit ijlnd vorüc-MJrit viormnnl por woolt: Dinailng, Woonsdog, Donder dag cn Znionlng. DIJ Instondlng tot 'o morgono 8 uur, 'wordon Advor- tuniiffn nog /itiivoi-1 inngnlIjU in liet ooiuliiill.uint'iid imnm.er goplnnlot. POSTREKENINO No. 23330. INT. TELEP no. 20 Prijs por 8 maandon fl.05. Looso nummors 0 cont. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 rogols f 1.10, iodoro icogol moor 20 cont (bowljano, lnbogropon). Grooto lottere wordon naar plaatsrilirnto horokond. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. Vergadering op Donderdag 13 November 1924, dea middags té half twee uur. anwezig alle leden. Voorzitter de heer Jb. Koster, burgemeester. Na opening der vergadering volgt de goedkeuring der notulen. Voorzitter deelt mede, dat het de bedoeling van B en W. is om evenals vorig jaar werk te vinden ter bestrijding der werkeloosheid. Zij willen dat zoe ken bij particulieren en bij het polderbestuur en vragen om meer slootwerk te laten verrichten. Zij willen ook trachten den weg te verbeteren als reeds meermalen genoemd. Van een viertal personen, die zich tot een com missie hebben gevormd en waarvan de heer R. Hol lander de eerste onderteekenaar is, is een verzoek ingekomen aan den Raad om f50 subsidie voor het vorvoer bij' slecht weer van de schoolkinderen v&n Groot© Keeten en verder naar de openbare lagere school te Callantsoog.. Zij willen de kinderen van school halen bij slecht weer en ook wellicht bren gen. Zij willen een le proef nemen met 1924—1925 en het restant der kosten boven de f 50 der gemeente op andere wijze bijeenbrengen. Zij stellen zich voor om in de maand April 1925 aan den Raad mee te deélen een overzicht van hun werkzaamheden' en 'hoe het met de finantiën staat. Voorzitter deelt mee, dat op de laatste vergadering van B. en W. de heer Kruisveld niet aanwezig kon zijn en B. en W. in deze geen voorstel hebben. Maar toch zal het goed zijn dit adres voor de be grooting te behandelen. Voorzitter zegt dat het adres en het doel daarin genoemd, hem zeer sympathiek is. Het is voor kin» deren van 613 jaar met slecht weer een heele tocht naar de school .Daarover moet men niet ge ring denken.. Nog sympathieker is spr. de wijze, waarop deze zaak wordt aangevat. Men laadt de kosten niet op deze gemeente, maar poogt in de eerste plaats er met eigen hulp te komen en vraagt alleen aan de gemeente eenige finantieele hulp. Het is spr. bekend dat de finantieele uitvoering kans heeft van slagen, daar er door particulieren voldoen de op de lijst wordt geteekend. Spr. adviseert den Raad om op het verzoek gunstig te beschikken. De heer Hollander wijst er op dat de school in het dorp voor veel kinderen in de gemeente zeer ongelegen ligt. Daarom meenden wij., zegt spr. goed te doen om bij slecht weer de kinderen van de school te halen. Wij hebben, omdat wij niet wisten hoeveel wij noodig hadden,"-ook dezen steun van de gemeente gevraagd en een lijst laten circuleeren, waarop heel aardig wordt geteekend. De heer Kruisveld kan zich wel met steun ver eenigen, maar wil het bedrag middendoor doen. Voorzitter waarschuwt er tegen om deze zaak niet te krap op te zetten. Men weet op dit oogenblik niet hoeveel of men noodig heeft, dat hangt geheel af van het weer dat wij dezen winter krijgen. Spr. vindt het zoo goed dat April a.s. ons wordt mee gedeeld hoe de zaken staan en dan eerst kan men er over oordeelen hoeveel geld men noodig heeft. De heer Kooger wil f50 geven en meent dat de menschen die deze zaak aanvatten, toch al risico loopen om met de finantiën niet uit te komen. Al£ er tekort is wat dan? En als er over is, welnu, dan kan dat bedrag voor volgend jaar worden gebruikt. De heer Mooij vraagt hoe het nu moet met de kin deren die te 'tZand en Koegras school gaan. Moet daarvoor nu niet hetzelfde gebeuren, dat is toch niet minder ver. Voorzitter meent dat wij nu alleen het oog moeten houden- op het punt dat aan de orde is. Komt men voor de kinderen die te Julianadorp en 'tZand school gaan tot eenzelfde idéé, dan kunnen ook die menschen een commissie formeeren en is ook daar over te praten. Spr. herhaalt dat deze zaak geheel is opgezet en behandeld buiten het gemeentebestuur. Den heer Vries is deze zaak zeer sympathiek, maar spr. heeft toch het bezwaar dat andere kinderen wor den buitengesloten. Die hebben hetzelfde recht, ook zij moeten als het gevraagd wordt, van gemeente wege steun hebben. En waar blijven wij op die wijze, vraagt spr. De wegen naar het dorp verkeeren al reeds in betere conditie, dus in dit opzicht zijn deze Een paar warme WOLLEN PANTOffELS mei leeren zooien vanal f 1.50 bii SCHOBNHANDEL- SCHOENMAKEKU sparen U een ziekle. VETLEEREN SCHOENEN f 5.75 en LAARZEN vanaf f 15.75. httREN EN DAMES. Wij verkoopen de echte Tiroler Loden Jassen. Deze jassen zijn waterdicht, heerlijk in 't dragen en vervangen de Demisaison- of Herfst Mantel. Er is veel namaak in dit artikel. Koopt het in vertrouwen bij SP ANDER Co. Alkmaar. De prijzen zijn f 32.50, f 37 50. f 47.50. kinderen al reeds bij- anderen voor. Spr. meent dat een zaak als deze geheel moet worden bekostigd door particulieren en de gemeente moet zich daar niet mee inlaten. Voorzitter oordeelt deze beschouwing niet juist. Dit is door de wijze waarop het wordt behandeld, juist geen zaak van de gemeente, het is geheel par ticulier. Alleen wordt eenige steun gevraagd en als de Raad dezen steun niet geeft, gaat de zaak even goed door. Wel een bewijs dat het dus particulier is. Naar spr.'s oordeel is dat allee belangrijk genoeg om te steunen, daarmee kan- naar spr.'s meening geen verschil van gevoelen bestaan. De heer Vries meent dat het halen of brengen der kinderen geheel moet zijn een menschlievend werk. Met paard en wagen kan dit best geschieden, dat hoeft geen geld te kosten. Voorzitter meent dat zooals de kwestie thans is aangepakt, zij juist menschlievend is. Menschen die feitelijk niets kunnen missen, geven hier nog aan. De heer Sleutel is dit voorstel ook zeer sympathiek, maar spr. meent dat wij ons op zeer glad ijs bege ven, wat de finantiën betreft. Spr. wijst op de be grooting die met veel moeite en groote zuinigheid in elkaar is gezet en voor dat deze begrooting nog is behandeld, beginnen wij hier al weer uit te geven. Wij hebben groote kans dat er straks nog een paar commissies om steun zullen komen vragen en als wij nu geven, zullen wij straks niet kunnen weigeren. De heer Visser wil hier wel steunen, tal van kin deren als er zijn waarvan de ouders niet over paard en rijtuig kunnen beschikken. De heer Hollander meent dat de gemeente zich niet op gevaarlijk terrein begeeft als deze zaak wordt gesteund. Men geeft uit eigen wil daar waar steun noodig is. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten f 50 subsidie te geven. Tegen de heeren Vries, Sleutel en Kruis veld. Volgt benoeming lid Algemeen Armbestuur, vaca ture A. Baken G.Az. Benoemd wordt no. 1 der aan beveling, de heer Adr. Vader met 6 stemmen. No. 2 de heer S. Baken GAz. had 1 stem. Thans is aan de orde benoeming lid commisie tot wering van schoolverzuim, vacature G. Baken G.Az. De heer Mooij wenscht bespreking der candidatan die op de aanbeveling staan, n.i. 1. Jb. Mooij Tz. en 2. C. Bellis. Hiervoor gaat de Raad in comité. VOLGESTORT KAPI3&AL f 3.000.000.—. Bankinstelling van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank te Eindhoven. Kantoor te SCHAGEN aan het Marktplein No. 88. Kantoor te ALKMAAR Pietersfraat, hoek Koningstraat. Belast zich op billijke voorwaarden met de behandeling van In stemming gebracht blijft het oude salaris ge handhaafd. Tegen de heer Vries. De beide wethou ders blijven buiten stemming. De meerderheid van B. en W. wilde evenens 10 pet. verlaging van het presentiegeld der raadsleden. De heer Sleutel zegt, dat hierbij hetzelfde princi pe voorzat, f 3 is niet laag. vooral nu het meestal hal ve dagen zijn die men voor de betrekkelijk korte vergaderingen verzuimt. De heer Kooger wijst er op. dat behalve de raads vergaderingen, ook nog commissievergaderingen worden gehouden, waarvoor men niets krijgt. En al leen halve dagen te verzuimen gaat niet steeds op. Als men werkt elders, of zooals spr. vent. is de heèle dag er mee gemoeid. De heer Mooij wijst er op, hoe hij, in Anna' Pau- lowna werkend, moeilijk nog een halve dag daar heen kan gaan om aan zijn daghuur toe te komen. Voorzitter is het 'hiermee eens. Het presentiegeld' is billijk. En veel invloed heeft deze verlaging even min als men rekent dat er 1 a 11 vergaderingen zijn. Laat ons probeeren één vergadering minder te houden. Voor hen die werken voor hun brood is de ze vergoeding al laag gesteld. De heer Vries zegt. niet de bedoeling te hebben om alles* naar de laagte to drukken. Wij moeten bij het opmaken van de begrooting zorgen in de goede richting te komen. Wij moeten tenslotte toch hebben een sluitende begrooting. En het gaat niet om daar bij steeds te rekenen op een bijdrage van den heer Van de Poll. De heer Visser meent, dat niemand in de gemeen te op dit bedrag aanmerking zal maken en klagen zal dit geld te helpen moeten opbrengen. Men zal het noodzakelijk is TJwe pa pieren van waarde op de meest veilige wijze te bewaren ONZE KLUISINRICHTIING IS DETER DAN DE DESTE DRANDKAST. Na heropening wordt benoemd met 6 stemmen de heer Jb. Mooij Tz., de heer Baken had 1 stem: Van Ged. Staten is als gevolg van een opmerking van het Staatstoezicht op de volksgezondheid de me- dcdeeling ontvangen, dat art. 3 der aanvullende po litieverordening, regelende de uitloozing van slooten vcor zuivelfabrieken enz. niet juist is geredigeerd. Deze materie is reeds geregeld bij de hinderwet, waarom een andere redactie wordt aangegeven van dat bewuste artikel. Aan dit verlangen wordt door den Raad met al- gemeene stemmen voldaan. Volgt behandeling gemeentebegrootlng. De geheele Raad. behalve B. en W„ heeft al9 commissie deze begrooting nagezien. De meerderheid der commissie verklaarde zich tegen de verlaging van het salaris der wethouders met 10 pet., zooal9 de méerderheid van B. en W. had voorgesteld. De heer Sleutel zegt, namens de wethouders, dat zij voor verlaging zijn, niet omdat het bedrag zoo hoog is, maar omdat het uiterst moeilijk i9 de begrooting sluitend te krijgen. En spr. meent, dat als men op alles moet bezuinigen, men in de le plaats bij zich zelf moet beginnen. Het ware te wenschen dat men in alle bestuurslichamen aldus deed. Voorzitter heeft zich op dit standpunt geplaatst en zich afgevraagd, of voor het werk dat moet worden verricht door de wethouders, de salarieering goed en juist is. Dat ia niet gemakkelijk te zeggen. Maar spr. meent, dat de bezoldiging billijk ia. Het koet tijd, de heeren zijn steeds present, de vergaderingen worden serieus gehouden en dan is f60 niet te veel en legt. raar spr.'s oordeel, een verlaging van 10 pet* geen gewicht in de schaal. De heer Kooger waardeert het principe van den heer Sleutel, door met de verlaging bij zichzelf te beginnen. Maar spr. meent, dat als er bij de a.s. ver kiezing nu eens een arbeideremeerderheid komt, wat niet onmogelijk is. gezien het kleine verschil bij de laatste verkiezing en een arbeider moet wet houder worden, is dan een bedrag van f60 als ver goeding niet hoog noodig. De heer Sleutel meent, dat het voor het bedrag als de wethouders voorstellen wel gedaan kan wor den. ook door een arbeider. Zooveel werk is er niet aan dat de daghuur dan nog vrij goed blijft. En bo vendien meent spr., al is het verzuim dan niet ge heel betaald, men mag voor-de gemeenschap nog wel iets over hebben. heusch niet zeggen: jongen, wat een vetpot, ik wou dat ik ook in den Raad zat! Met vier tegen drie stemmen blijft het bedrag van f3 gehandhaafd. Tegen de heeren Slemtel, Kruisveld en Vries. Voorgesteld was om de jaarwedde van den bode te verlagen. De commissie ontraadt dit en B. en W. gaan daarmee accoord. Ook het salaris van mej. Wed. A. Dekker wil de commissie handhaven. Ook hiermee gaan B. en W. accoord. Met de afschaffing van de vrije bestelling der te- legrammen buiten de kom gaan allen accoord. De verlaging van het tractement van de politie achtte de commissie verkeerd en B. eni W. gaan hier mee accoord. De po9t kleeding politie wordt niet algemeene stemmen bepaald op f 100. De commissie wil het salaris der hooistekera be- 1 palen op f 70. Zij wenscht een specificatie van hun werkzaamheden. B. en W. accoord. Op voorstel der commissie wordt het salaris der school9choonmaakster gehandhaafd. Een subsidie aan het muziekgezelschap wil de commissie geven, maar als de concerten zijn gege. ven. Daar dit geheel in hun bedoeling ligt, gaan B. en W. hiermee accoord. De commissie zoowel als de meerderheid van B. en W. wil de jaarwedde van de vroedvrouw met f 100 verlagen. Hierover is van een groot aantal ingezetenen een adre9 ingekomen, met verzoek om deze verlaging niet toe te passen. Er wordt op gewezen, dat mej. Baken-Doevedans reeds 25 jaar die functie op uit-1 stekende wijze vervult, dat zij ook bereid is bij an dere ziekten te helpen, terwijl zij den prijs der ver lossingen bepaalt, lettend op de omstandigheden der patiënten. Voorzitter herinnert er aan. hoe hij zich in B. en W. tegen verlaging van dit salaris heeft verzet, ter wijl hij in de commissievergadering een enkel oogen blik zich verplaatst heeft in den gedachtengang der commissie. Maar bij nader overleg blijft spr. bij zijn eerste opvatting en zal hij zich ook hu tegen verla ging van het salaris verzetten. Wij allen znn het er over eens dat wij hier iemand al9 verloskundige hebben die zeer sympathiek en bekwaam is. 25 jaar heeft zij haar taak vervuld op uitstekende wijze. Bij de intieme aangelegenheid, waarbij zij steeds haar hulp en steun verleent, zal niemand haar willen missen. En dezer dagen met den goneesheer dit ge val besprekend, zeide deze. en ik mocht dat in het openbaar herhalen, dat juffrouw Baken een verlos kundige was. die men niet gauw zou terugkrijgen. Spr. zou het zeer ondankbaar vinden als de Raad nu haar salaris ging verlagen nu zij 25 jaar haar ambt met zulk een zorg heeft vervuld. Zij is nu op een leeftijd gekomen dat zij niet gemakkelijk elders een andere plaats zal krijgen en spr. geeft den Raad dan ook in ernstige overweging pm het voorstel tot verlaging terug te nemen en zonder eenig debat tot handhaving van het oude salaris te besluiten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Toegejuicht wordt het door de commissie, dat B. en W. willen probeeren van het Rijk meer subsi die te krijgen voor de verloskundige. Voorzitter deelt mee .dat deze rijksbijdrage f 175 is geweest. In de jaren der sooge belastingopbrengst is deze sub sidie opgehouden, maar nu is er weer alle- reden om deze weer aan te vragen. De commissie stelt voor, de hondenbelasting te brengen op: trekhonden f 1, waak- en jachthonden f 5 en luxe honden f 10 en dan den post opbrengst hondenbelasting met f150 te varhoogen. B. en W. gaan hiermee accoord en wordt besloten de betref fende verordening te wijzigen. De heer Kooger zegl dat er praatjes in do ge meente loopen, dat deze hondenbelastingvorhooging wordt voorgesteld om den beer Van de Poll ter wil le te zijn. Spr. zegt dat hij als lid van den Raad hier voor is uit plichtsgevoel en niet om de f3000 die mijnheer Van de Poll heeft gegeven. Spr. begrijpt evenwel heel goed. dat deze er niet op gesteld is al die honden in zijn duinen te krijgen. En niemand van! de inwoners van Callantsoog zou als zij eigenaar van die duinen waren, dat aangenaam vinden. Spr. zegt. dat de commissie voor verhooging van de hon denbelasting is. omdat de last die de landeigenaren van de honden tegenwoordig hebben, verschrikke lijk is. Wij hebben tegenwoordig van die groote bloedhonden in de gemeente die zeer gevaarlijk zijn. Spr. herinnert aan het bijten door een hond van een burger van Callantsoog van het kind van A. Boekei, zoo erg dat het bloed er bij neerliep. Spr. herin nert aan het verscheuren van de kippen van C. Kui per. wat later nog eens is gebeurd, terwijl de eerste maal geen vergoeding is gegeven, Het is onveilig vanwege die gevaarlijke honden en spr. wijst op het geval bij Kos, waar een kind al lertreurigst is toegetakeld door zulk een bloeddor- stigen hond. (Ons werd meegedeeld, dat dit gevaar lijke dier het kind een der wangen had afgehapt.) Dat, zoo vervolgt do heer Kooger. zijn. de redenen geweest, waarom wij voor verhooging der honden belasting zijn. Voorzitter had deze praatjes niet gehoord, maar het doet spr. genoegen dat Kooger dit eens heeft ge zegd. Het is heel goed dat het publiek eens verneemt wat wij hiermee bedoelen. De begrooting der gemeente wordt alsnu voorloo- pig vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uit gaaf van f41992.56. De begrooting van het electrisch bedrijf wordt on gewijzigd vastgesteld op f 10130.15, kapitaal9dienst f 1796.55. De begrooting Algemeen Armbestuur wordt ook ongewijzigd goedgekeurd op f 3234.50, met f 1900 sub sidie gemeente. A Bij de rondvraag zegt de heer Koogerrin besloten vergadering nog een opmerking te willen maken naar aanleiding van de begrooting. De heer Visser vraagt, naar het electrisch licht voor Bijvoet Voorzitter zegt, 3 weken ziek te zijn geweest, maar deze week zal de zaak af loopen. maar spr. vreest, dat het zal afstuiten op de hooge kosten. Hierna sluiting. Precies zooals men had verwacht, heeft de reMi- terzfrid-e Van 'de Tweede Kamer, stoelend- op den §emeenschappelijken wortel der overtuiging, dat e geheele burgerij best financieel magt meéwérkem om eenige bepaalde groepen van fabrikanten aan een extra-winst, to helpen, het tarief-ontwerp van Col ij n aangenomen, v i Is het "toeval, dat dit| juist op den 13den der maand geschiedde. iBngeloovige menschen zullen in hun afkeer van „13 nog worden, gestijfd, als zij straks zien hoe zoo goed als alles wat zij in den mond steken, aan het lichaam dragen, ter hand ne men of in hun bedrijf noodig hebben,-met' 2V'2 pet. opslaat. Niet mei} de volle drie procent, die het verschil is tusschen 5 en 8. Dit zou te zeer in den kijker loopen. Maar 'n tikje, 'n heel klein tikje minder. Anders ook kan de buitenlander toch nog blijven ooncurroeren. Een voorzichtige prijs-politiek (heelemaal niet .opzettelijk) beschermde fabrikanten is dus .noodig. Maar wie zich in het geheel niet be hoeft te geneeren is de grossier, de winkeliör. dié tijdig gToote voorraden van allerlei buitenlandsche goederen heeft ingeslagen en zich nu op eens één zoet winstje van 2V2 a 3 pet. in den schoot ziet geworpen, omdat majoor Coljjn, in petrolie, vindt,

Schager Courant | 1924 | | pagina 1