Binnenlandse!* Nieuws. 'n Dikke keel is 't begin en een bronchitis ban 't eind zijn van Uw gewone ver koudheid. Gebruik daarom voor Uw dikke keel direct de bekende Akker's AbdijsifOOfj De dingen om ons heen. c!at de s*V 1.-+ wel. béélem&&I niet do fabri kant een extrptje noodt* veeft. Bovendien heeft voortaan niet meer de Kamer, die 'doorgaat voor het volk, dooh de minister het in do hand, uit te maken, hoe de belasting voor versohillonde artike len zal worden geregeld (art. 4£) en kan dus het abelo spel van intrige dn heele of halve omkooperii beginnen. Nu een ferm zakenman als minister van finan ciën, zoo eentje, die een open oor heeft voor de (nood en, althans voor de klaaglied eren, van wat producenten en we zij;n heelemaal op den goeden weg. Met de beroemde kleine lapje# leert, mén dén hbind leer eten» Nu heeft het goedige, stomme beest 3 °/o geslikt. Straks slikt het even stom er weer vijf or desnoods tien bij, als Nederland toe vallig zulke dingen komen; voor, zelfs in ons land eens een minister van financiën zou krijgen, die zoo weinig van zyn vak afweet, dat hij om -tien. millioen in het a laad je te krijgen neb gehoede volk met twee of driemaal dit bedrag belast en toelaat dat het overige verdwijnt in vriendelijk tot1 dit doel openstaande^ zakken on brandkasten. Toen destijds do boroömde „tijdelijke opcenten" werden utigevomden was er overal protest. Dit protest was gerechtwaard!gd, omdat men. van ie mand, die minister is, raadgever der Kroon. en voor zijn raad on diensten zeer hoog wordt gesalarieerd, iets beters mag verwachten, iets dab minder1 plomp is dan het verhoogeii eenor bestaande zeer gedif- forenteordo belasting met een vast perentage, dat ongeveer hot noodige bedrag wel' zal opbrengen. Zulke fiscale wetgeving verwacht men van een jongmaatje, die voor het eörsti penningmeester is van een krul! e j ongensvoetbalclub. Niet terecht van een minister. Nu •echter komt er een minister, die wordt uitge kreten als de sterke man, als de «jnan die het weet, oen talent, haast zouden zijn bewonderaars zeggen: een genie. En deze groote man vindt' een wet (die wij heele maal verkeerd achten, doch dief'door zoowat ieder een om allerlei redenen wordtf afgekeurd). Dezé wet wordt technisch verbeterd. Soit- Dit is althans iets, hoewel afschaffing voel boted zou zijn. Aan clio tochnischo verbetering wordt echter vastge knoopt het terecht zoo plompf geacht en terecht veroordeeld opcenton-idée door de bestaande belas ting eenvoudig met 8/5 dus te verhoogen, van het recht van 5 net. er 8 pot. te maken. Rechts vindt het prachtig: hun minister. 3ij het verdedigen van net ontwerp valt de mi nister, het financieel en economisch talent, ieder moment over zijn eigen adem, verspreekt zioh tel kenmale. Beweert in een enkele vrgadéring drié maal, dat zijn wet Zuivef ficaal is. Omdat de schatkist hot geld noodig heeft, komt hij or om op deze manier. Maar eveneens geeft hij driemaal in dozolfde vergadering de protectonistjsche wer- kïng van ztjjn geknutsel toe, Spreekt hü van do goede werking op een bepaalde industrie, van de verruiming van werkgelegenheid en meen frasen, die aan het Vocabulair van deh belastingheffeii voor particuliere doeleinden zijn ontleend. Colpn is hoog geprezen, heeft het in de wereld, ook in ;do Zakenwereld, zoo ver gebracht, dat men niet m!ag aannemen, dat hij zóo dom is, dat h\i niets bogrppt Van do strekking zijner voorstel len. Een dorgelijke geborneerdheid, en aan hét hand j 0 loopon van zijn ambtenaren' of wel van be langhebbenden is van dezen man niet te verwachten Doch als men domheid uitschakelt bij de ver klaring van dit geval wat blijft or dan overP Dat hij wél weet, wat de strekking van zijn voorstel is, dat hij, wetend( een protectionistische regeling te maken, zich houdt alsof alleen het direct belang der schatkist hem leidt, dat hij dus opzet telijk een verkeerde voorstelling van zaken gééft... Hot is niet plezierig ton aanzien van een man, die door velen zeer hoog wordt geschat, te moeten kiezen tusschon deze twee verklaringen van 's mans houding. Colijn weet niet, dat zijil wet protectionistisch is en dan heeft hij geen recht opl de economische on financieel© leiding in do regeering. Of hij weet dit weh doch verzwijgt het om de oppositie niet nog sterker te maken. En dan1 is hij wel een" tacticus voor zijn partij-vrienden, maar niet de eerlijke, open strateeg die een land noodig hééft. Hoe de keus dus uitvlat: Col'ütn behoort niet op dezen post. Voor vdle^ andere moge hij' geschikt zün,. niet voor dezen, die een econoom en financiert vercischt^ die den moed zijner overtuiging heeft. Een minister van financiën wiensj departement ©enigszins in orde is, moet weten welk doel voor het verbruik van een zeker artikel hier .wordt gemaakt, welk deel ingevoerd. Als 'hij dit weet en als die cijfers bijv. 2:1 zijn, weet hij ook, dat een recht vary 8 pet. op den invoer, hetwelk hem voor do schatkist dus na aftrek dorvdouanokoston een ton opbrengt, aan de binnenlandsche fabrikan ten practisch een .vrijbrief geeft om twee ton te heffen van het publiek.^ Zoo niet, dan mag hij wel zijn schoolgeld, dooh niet zijn minister-salaris verlangen. Dezer dagen komen er buitenlandsche statitioi in den Haag Dan krijgen we roerende redevoeringen <*ver en weer over do voortreffelijkheden onzér statistiek. We zouden die speechen wel reeds bij voorbaat in schots kunnen opschrijven. Uit die redevoerin gen zal dan blijken, dat» Colijn niet kan zeggen, aat het materiaal hem ontbrak. Hij wéét, dat hij bescherming invoert in een land waar nog nooit oen meerderheid voor protectio nisme kon worden gevonden. Hij doet het onder een anderen naam, noemt een motief, dat minst genomen zeer aanvechtbaar is en vertrouwt vorder: Met op zijn logica, doch op 57—39. Dit laatste is het eenig-goede in dit spel van domheid en frase. 1 Van cijfers heeft de minister» van financiën al thans 'begrip. Tenminste als zij hem lijkenA. HOOGWOUD. Onder voorzitterschap van den heer N. Laan, Dijkgraaf, vergaderde heden het bestuuf met in gelanden van den polder „dé Lagehoek". Na opening worden do notulen door den heer S. van der Deure, secretaris, gelezen en met dank goedgekeurd. De voorzitter stelt daarna aan de orde: Begrooting dienst 1924. Dezo wordtj vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f8762.161/»,. De io inslag wordt bepaald op Ï7.50 pei^H.A., verleden jaar bedroog de omslag f8. Benoeming commissie voor het nazien der reke ning voor dit jaar. Als zoodanig worden .bonoemd de heeren J. Breebaart Diz. te Hoogwoud, J. Kief tenburg te Spanbroek en C. Glas tovOpmeer. Verkiezing van een heemraad wegens periodiékë aftreding van den heer P. Pluister te Opmeer. De heer Pluister wordt jnet 22 stemmen herbenoemd, '3 stemmen zijn blanco uitgobraoht. 1 De heer Pluister wordt met zijne herbenoeming golukgewensoht, die daarvoor wedorkeerig zijn dpnk Bü do rondvraag uit een der ingelanden) zijn mis noegen, dat hem voor nalatigheid bü de^ kroos- schouw boete is opgelegd, terwijl zün buren niet beboet zijn. Het gevolg van de besprekingen' is, dat Dijkgraaf on Heemraden het volgend jaar zeer nauwlétténd bü de- schouw zullen toezien en nalatigen direct boete zullen opleggen. Hierna volgt sluiting met danfc.1 - OUDE NÏEDORP. Woensdag vergaderde de IJsolub alhier, in het lokaal van Mej. de Wed. T de Jnog. Nadat de vergadering door den Voorzitter was geopend en de notulen waren gelezen werd (de re kening van het afgeloopen jaar nagezien door de heeren G. Liefhebber en A. Müts en >op adviés van 'genoemde heeren goedgekeurd met één voordeélig saldo groot f169.871/». De ontvangsten bedroegen? f221.871/» en de uitgaven f 52.11. Tot bestuurslid werd gekozen de heer A. Müts in de plaats van don heer G Liefhebber, (niet her kiesbaar). De afgevaardigden, de heeren M. Kooüman en A. Müts, kregen vrij mandaat naar de algomeene vorgadering die te Alkmaar zal worden gehouden, op 19 November a.a. Na rondvraag die niets opleverde, volgde sluiting. - OUDE NIEDORP. Voor don dienstplicht, lichting 1925, is voorgoed vrijgesteld, wegens brooderdienst, de loteling N. Koomen. UUDE NTEDORP. Tot Molenmeester van den Niedorper polder werd gekozen do heer Gr. Liefhebben to Oude Niédorp. WINKEL. De heer J. Spaans te Winkel werd gekozen tot Molenmeester van den Weore-poldor. VEE-UITVOER IN OCTOBER. V ij hebben ©enige maanden geen melding ge maakt van den vee-uitvoer naar het buitenland.,llij was wegens zijne geringe beteekenis' niet vermel denswaardig. In October jl. was de toestand iets beter. Verzonden werd paar België. 1796, Duitsch- xand 47, Zuid-Afrika 1, Marokko 9 en Brazilië 85, samen 1888 stuks. AARDBEVING TE WONOSOBO. Uit Batavia, 12 Nov. Hedenmiddag half twee is Wonosobo geteisterd door een hevige aardbeving. De huizen van -den assistent-resident, den controleur en den regent zijn ingestort. Van hot station, het postkantoor, scholen en de overige steenen gebou wen scheurden de muren. De kali bij de kampong Leksono werd oen groote modderstroom, waarin verscheidene lijken van menschen en dieren' dreven. De aardschokken hebben te Magalang lichte scha-i de aangericht. In het hotel „Dieng" te Wonosobo is hot plafond; omlaaggestort, waardoor een dame door een steen getroffen en licht gewond werd. Hot kantoor van de pestbestrijding, van den landraad en andere gebouwen? zijn onbruikbaar. Vermoede lijk is niet de 'Sindoro, doch de kleine berg Bismo de oorzaak van de bevingen. De dessa Badjingan is geheel in de rivier weggedreven. Het aantal dooden is onbekend. In het district Leksono zijn 45 huizen verdwenen. Later: Alleen de dokterswoning te Wonosobo is onbeschadigd. Het plafond van het „Dieng"-ho*ol stortte in', terwijl de gasten lunchten; zoodat het een wonder is, dat er slechts één licht gewond werd. De heer Habraken, is door een balk getroffen en opgenomen in het hospitaal te Magalang. De Serajoe voert de verminkte lijken van duizen den visschen aan. Vermoedelijk is de Soembing de oorzaak van.de hevingen. De grond golfde gelijk een zee. Vele gezinnen slapen aan den kant van den weg. Do resident seinde aan de regoering. dat Wono-, sobo geteisterd is door een aardbeving in de rich ting Noord-Zuid. De dessa Bandanga is geheel in de Pringrivier verdwenen. Het aantal dooden is onbe kend. In de dessa's Wadas en Modljohtengah wer den respectievelijk zes en zeven personen onder het puin bedolven. ANTI-DANSEN. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. en die der Ger. Kerk van Hasselt hebben ieder afzonderlijk een adres bij den gemeenteraad ingediend, met het verzoek te willen bevorderen, dat dit college een verordening vaststelt, waarbij het dansen in het openhaar wordt 1 verboden. „De St." BEROOVING. In den nacht van Dinsdag op Woensdag doed een aardappelkoopman uit Eext een autotochtje met eenige Leeuwarders. Nadat flink aan Bacchus was geofferd, wierp men den koopman to Leeuwarden uit de auto, waar hij1 om drie uur in den ochtend door een agent werd' gevonden. Bij zijn ontslag op het politiebureau bleek, dat hom zijn gouden horlo ge en een som gelds was ontstolen. De politie stelt een onderzoek in. EEN ONGELUKKIG SCHOT. De student B. A. Prinson, wonende aan den' Haag- weg te Leiden, liep met eeni geladen buks dé trap op, toen uit een kamerdeur zijn huisjuffrouw mej. De Vries, verscheen. Ongelukkigerwijze ging juist het schot af, waardoor mej. De Vries aan den hals werd getroffen. In hoogst bedenkelijken toestand is zij naar het, Sint El isabeth-Gesticht vervoerd. EEN PAARLENCOLLIER GEVONDEN. Bij' de politie te Haarlem was- aangifte gedaan, dat vermoedelijk in den trein van Leiden naar Am sterdam een paarlencollier is verloren ter waarde van f 10.000. Het collier is gisteravond op het station te. Haarlem gevonden, zoodat de eigenaar of eigena res het kan terugbekomen. OVERREDEN. Het 3-jarig poontje van den landbouwer G. J. Kost. wonende aan' de Bakhoevenlaan nabij Sloten, wilde den weg overstreken. juist toen twee achter elkaar gebonden wagens passeerden. De kleine kwam te val len en kreeg de wielen over zich heen. De ontboden geneesheer kon slechts den deod constateeren. OPGESLOTEN. Woensdagavond laat werden de bewoners vanj Noord- wijkerhout opgeschrikt door het luiden van de klok van de St* Jozefskerk. Door het ongewone uur gin gen heel wat jpenschen kijken, wat er aan de hand I was. Bij onderzoek bleek dat een bezoeker van de kerk in den vooravond ongemerkt was opgesloten, en toen niets hem lukte om de aandacht te trekken, was hij de klok maar gaan luiden. EEN RAAD GEHULDIGD. Velsen. De gemeenteraad heeft met algemeene stemmen besloten tot aankoop van de buitenplaats Velserbeek. De voorzitter wcnschte de gemeente met dezen koop geluk en zeide, dat het college van B. en Wl de volle verantwoordelijkheid daarvan op zich neemt. De heer Vermeulen dankte B. en W. voor de moeite, aan deze zaak besteed, en in het bij zonder den voorzitter voor het verkrijgen van de leening. Na het gevallen besluit kwam van) een ingezetene een prachtige bloemenmand binnen. De schenker wenschte namens vele ingezetenen den raadi met 't besluit geluk en hoopte, dat er welvaart voor de ge meente uit zou voortvloeien. HET 10.000STE SCHIP TE ROTTERDAM. Het Engelsche stoomschip Hetpool, van Newcastle. te Rotterdam aangekomen, was het 10.000ste schip dat in dit jaar don Nieuwen Waterweg is binnen gekomen. BELGISCHE FIETSRIJDERS IN NEDERLAND. Uit Brussel wordt gemold: In verband met dé verplichting aan Belgische fiet sers, die over de Nederlandsche grens komen, opge legd. zich van een wegkaart te voorzien, welke om de veertien dagen1 moet worden vernieuwd, waarbij, naar belanghebbenden1 beweren, veel tijd wordt ver loren. hebben een paar wielrijdersvereenigingen in de povincie Antwerpen aan de provinciale autori teiten- verzocht, door tusschenkomst van' de regeering te Brussel, intrekking van den maatregel te bewerk stelligen. Mocht de Nederlandsche regeering weige ren, voldoening te geven, dan zouden adressanten het gewonscht achten aan de Nederlandsche fietsers, die in Belgiö komen, als represaille eveneens nieu we verplichtingen' op te leggen. Op verzoek van den provincialen raad van Antwerpen zal de gouver neur deze zaak met den minister van bultenland- s-che zaken bespreken. HAAR HEELE GARDEROBE. Terwijl de heer Van L.. wethouder van Alphen aan den Rijn, met zijn familie een uitstapje naar Leiden maakte, zijrn in de kleedkamer van zijn dochter acht of negen japonnen en een bontmantel van ruim f 100 vernield. De totale schade aan de kleeren toege bracht bedraagt ruim f500. Als verdacht van deze vernieling is door de politie aangehouden de dienst bode Van T. en haar verloofde K, De familie» Van L. denkt hier aan wraakneming. jeintiuga N euws. DE MAN MET DEN DIAMANTEN GLIMLACH. Elf jaar lang had Samuel H. Lefkowitz van de fir ma Lefkowitz Pitofsky, gevestigd aan een New York's volksboulevards, zich erop beroemd het duur ste gebit ter wereld te bezitten. Immers, drie zijner voortanden waren gevuld of ingelegd of hoe men 't noemen wil met kostbare diamanten, vervan gend het banale en kleinburgerlijke goud. Zijn breede glimlach schoot fonkelende stralen door het overigens wat sombere interieur van zijn winkel in tweede-hands kleeren. Als zijn zakenvrien den zich neerslachtig voelden wegens slapte in. het bedrijf, zeiden zij? tot elkander-: „Kom mee. dan gaan we Sam zien lachen!" •Maar niet altoos zou dit voortduren. Op een avond, nu ongeveer tien dagen geleden mogen wij de Amerikaansche bladen gelooven tikte een vreemdeling hem bij het naar huis gaan op den schouder. „Je tanden!" gromde hij, met een revolver in zijn linker- en een trektang in zijrn rechterhand. Het was een grootsch moment in 's heeren Lefkowitz' leven. Eindelijk dan hadden de New Yorksche juweelendie- ven hem ontdekt! Van nu af aan zou hij to.t de klas se dier voornamen worden gerekend, wier portretten bijwijlen in de kranten verschijnen nadat haar paar- len en colliers of hun brillianten horlogekettingen zijn gerold. Intusschen verkoos Lefkowitz toch maar het ha zenpad te kiezen, zijn dure tanden kla. perend maar veilig in zijn mond. Een week later was hij per s.s. „Hemeric" op weg naar zijn Parijschen tand arts. die in 1913 zijn diamanten glimlach had ge creëerd. om de steenen uit te laten breken, zoodat de eigenaar hen kan laten monteeren in een ring die 2500 dollar waard zal wezen. Waarna hij desnoods door straatroovers kan worden lastiggevallen zonder zijn bijtorganen' te verliezen. Moraal: de handel in tweedehands kleeren is nog ■zoo kwaad niet. STAKENDE IMMIGRATIE-DOKTERS. Slechts zeven van; de 121 vreemdelingen konden Dinsdagavond te New York van het s.s. „Olympic" aan wal gaan, omdat de immigratiedokters die de landingskaarten moeten afstempelen na onderzoek der reizigers, weigerden zulks na half zes te doen, op grond van de klacht dat zij1 gieen betaling ontvan gen voor overwerk, gelijk de douanebeambten. HET HUWELIJKSGELUK IN AMERIKA. De bevolkingsstatistiek toont aan dat het aantal echtscheidingen In Amerika verleden jaar 11 hoo- gier was dan het vorige jaar, terwijl het' aantal hu welijken met 8.4 steeg. Er hadden- 1.223.024 hu welijken plaats en 165.130 echtscheidingen. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. In de tweede helft van October is het aantal onder steunde werkloozen van 473.000 verminderd tot 435.000, dus met ca. 8 TREINROOF. Uit Johannesburg, 12 Nov. Een bediende bij de Nederiandsche bank van Zuid-Afrika is in den trein aangevallen en beroofd van 4000 Pond aan bank noten. EEN REGENT VAN 18 JAAR IN ZWEDEN. De 18-jarige zoon van den Zweedschen kroonprins, prins Gustaaf Adolf, zal,, naar de Zweedsche draad- looze dienst meldt, gedurende twee dagen regent wor den, daar de koning heden naar Denemarken ver trekt en Zaterdag terugkeert, terwijl de kroonprins in Engeland is. DUITSCHE LUCHTSCHIPPERS NAAR AMERIKA. Yolgens het „Berl.-Tageblatt" zijn gisteren 12 inge nieurs en constructeurs van de Zeppelinwerf te Frie- drichshafen, onder leiding van den luchtschip con structeur en bouwer van de Z. R. Hl, dr. Arnstein^ naar Bremen vertrokken, van waar zij op 15 Novem ber met de „George Washington" naar New York ver trekken. Van daar gaan zij1 naar Akron om. Zeppe lins te bouwen op de werf van de Goodyear Cy. DE DRANKBESTRIJDING IN DE VER STATEN. De drankbestrijdingsautoriteiten beweren dat dank zij de vloot van de kustbewakihgsdienst het drank smokkelen op zijn eind loopt. EEN DUITSCHE PRINS ALS GEESTELIJKE. De voormalige Saksische kroonprins Georg is, vol gens een radiogram uit Berlijn, sedert eenigen tijd té Rome als geestelijke werkzaam.. EEN GOED BETAALD AMBT. De nieuwe eerste burgemeester van Essen, dr. Bracht, krijgt, naar aart> het Berl. Tag. wordt gemeld, een salaris van 40.000 M. Wat dit beteekent kan men nagaan, wanneer men weet, dat het salaris van den hootrsten rijksambtenaar n.1. den rijkskanselier, 31 500 M bedraagt en dat van de ministers 30527 M. EEN SPAANSCHE PRINS. Uit Brussel meldt men: De Spaansche infant Don Jaime; eenigen tijd ge leden, naar aanleiding van een schandaal in een nacht-gelegenheid te Parijs op last van de Fransche regeering over de grens gebracht, bevindt zich thans in Brussel. De Belgische regeering liet den infant weten, dat zijn aanwezigheid op Belgisch grondge bied eveneens ongewenscht is. Daar de prins echter zijn inzicht te kennen gaf binnenkort naar Duitsch- land of Nederland te vertrekken, verwacht de Belgi sche regeering dat 't niet noodig zal ziin hem. op een andere manier te dwingen het^ land te verlaten. Reclames. Er zyn twee manieren om uit te maken, of gü zwakke nieren hebt. Ten, eerste door rugPÜ'n en andere uiterlijke kenteéké- nen, en ten# tweede door urine-onderzoek. Als rugpü'n, voortdurend terugkeerende hoofd- EÜ'n, of zenuwachtigheid, vermoeidheid en duize- gheid u doen vermoeden, daü gni een nierkwaal hebt, let dan op uw urine. Sief acnt op vefsdhijn? selen als de volgende: te veelvuldige of te weinift aandrang tot unneeren, te groote of te kleine hoe veelheden, te donkere of te lichte kleur, branderig en pünlü'k gevoel bij de loozing, onaangename reuk, zanderig, gruisaohtig of bewolkt bezinksel. Tüdelüke afwijkingen kunnen aan andere oor zaken te wijten jzijn, maar als do verschijnselen blij ven optreden, zün uw nieren verstoord en behoeven zü hulp. Fosteris Rugpün Nieren Pillen verbeteren en re gelen de urine, helpen en versterken zwakke nie ren en yerdrüven zoodoende rugpij^ duizeligheid, rheumati8che pünen, zenuwachtigheid en andere gevolgen van nierkwalen. Zü hebben duizenden nierlijders voor poed genezen. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken k f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). M^n weet hoe hij, toen hij nog lord Robert Cecil was, steeds heeft geijverd voor den Volkenbond «en voor alle organisaties, die hiermede in verband stón den. Het is voor een zeer groot deel zijn onvermoeide propaganda geweest, dio de wereld heeft overdekt rn.et /een net van Volkenbondsvereenigingen, die elk op haar beurt dag in, dag uit de zaak van den Bond vooruit helpen en maken, dat hij steeds vaster gaat wortelen in de gemoederen der volken. Als kanselier van het Hertogdom Lancaster hoeft Lord Cecil geen feitolijken werkkring. Hij is meer dan een ministor-zonder-portefeuille en toch heeft hij geen bepaalde taak, dan die hem door den Pre mier of het Kabinet wordt opgedragen. Waar hij thans reeds de eerste gedelegeerde van Groot-Britan- nië te Genève is, spreekt het vanzelf, dat hij in de komende jaren zich geheel zal kunnen wijden aan den Volkenbond en alles wat er mee samenhangt. Dan is Engeland feitelijk het eerste land, dat een kabinetsminister heeft voor volkenbondsbelangen. De beteekenishiervan is moeilijk te hoog aan te slaan. Men mag'zeggen, dat he't tenslotte onverschil- is wie door een land als vertegenwoordiger te Genëve wordt aangewezen,' mits hij slechts hart heeft voor de zaak zelf, doch dan vat men de aangelegenheid te eenvoudig op. Het spreekt van zelf, dat een eerste gedelegeerde of permanente vertegenwoordiger al gemeene instructies meekrijgt van zijn regeering en dat deze laatste, al dan niet samen met" de vólks vertegenwoordiging heeft te besluiten over het al dan niet aanvaarden van voorstellen, protocollen of wen- schen te Genève geformuleerd. De vertegenwoordiger kan zich natuurlijk uiten omtrent deze punten in den geest van zijn regeeringsinstructies. doch principaal zoo dat hij kan heslissen is hij in geenen deele. Dit heeft men te Versailles gezien met Wilson en feitelijk onlangs nogmaals te Genève met Macdonald en* te Londen met de Russische onderhandelingen. Alles' mooi en wel, doch de regeering en niet de ge delegeerde heeft het laatste woord. Anders echter wordt het, als een li dvan het Kabinet speciaal wordt belast met het voeren der besprekingen en niet de vertegenwoordiging van zijn land in de» Volkenlwnd. Dan kan men aannemen ^dat hij de materie volkom, men beheerscht, zoowel van het standpunt zijner medeleden in het kabinet thuis als van dat van Genève. Dan is het in zekeren zin de regeering-zelf die daar spreekt en bindt het woordt van don minister ad hoe wel degelijk het kabinet, dat hem uitzond. Dit is een der redenen waarom wij do benoeming va.n Lord Cecil tot kanselier van Lancaster: lees tot minister voor Volkenbondszaken zoo buitengewoon j^langrijk vindep. O.i. is er niet aan te twijfelen of Engeland zal in de komende periode krachtig wer ken voor den bond. Niet zooals Baldwin het zelf zeide: „niet frasen en met versleten of nieuw uit gevonden formules", doch met de daden, die men van Cecil mag verwachten. Ook de benoeming van Chamberlain is van belang, Hier koint een minister aan het hoofd van 't Foreign Office, die wel vele betrekkingen heeft hekleed. doch die nog nooit officieel in <je diplomatieke afdeeling heeft gewerkt. Iemand van wlcn men in dit. op zicht alleen weet, dat bijl veel heeft gereisd en dat hij zoowel Duitsch als Fransch spreekt. In tegenstelling met sommige andere ministers van buitenlandsche zaken in Groot-Britannië. Chamberlain kan) zijn kennis dus opdoen uit do eerste hand en behoeft niet uitsluitend af te gaan op officieele rapporten of krantenberichten. Het is ongetwijfeld een zeer groot voordeel als men zoodoende de beide kanten van een zaak kan kennen, en ander voordeel van de komst van den man uit Birmingham aan het hoofd van dit departement is, dat hij veel toeschietelijker is dan Markies Curzon, die door zijn stroeve manier van optreden practisch geen vrienden had en door. velen in Engeland en er buiten, vooral in Frankrijk, werd gewantrouwd. Zonder dat hiervoor wellicht re den was. Want een Britsch minister van buitenland sche zaken raag nog zoo dwepen met Frankrijk, nog zoo het land hebben aan al wat Duitsch is. zoodra hij als minister te werk gaat is hij in de eerste tot de laatste plaats Brit en verzinken voor hem alle belanden en overwegingen van derden in het niet bij het Brit-sche belang. Macdonald heeft ervaren wat het zeggen wil te veel rekening te houden, met- de wenschen eener andere regeering en dit. is een fout. waarin Chamberlain. hoe pro-Fransch ook. zekér niet zal vervallen. Tenzij het Britsch belang bij zulk een pro-Fransche politiek is gebaat. Twee dingen kan men nu reeds voorspellen aan gaande het doen en l&ten der nieuwe regeering. Ten eerste dat zij alles zal doen wat mogelijk is om het gevoel van saamhoorigheid in het Rijk te bevorde ren. Allesbehalve dat eeno wat dc Dominions zoo gaarne zouden willen zien: de voorkeurrechten. Daarmee zal Baldwin niet komen. Hij heeft dit dui delijk gezegd en de proef op de som geleverd door den overtuigden vrijhandelaar Churchill, die dos- tijds «uit de Unionistische partij wegliep, toen deze met invoerrechten wilde beginnen, te benoemen tot minister van financiën. Van protectie is dus geen sprake en waar geen rechten zijn, dus vanzelf ook niet van voorkeurtarieven. Vermoedelijk zal de saamhoorigheid dan ook wol worden aangekweekt, door nauwere verstandhouding tusschen moederland en Dominions op politiek ge bied, door aan laatstgenoemde medezeggenschap te geven wat betreft de vaststelling der buitenlandsche politiek,'iets wat geheel ligt in de lijn' van Chamber lain en Baldwin. Doch en dit is de tweede voorspelling: thans komt er niets van het protocol van Genève. waar mede de wereld zoo blij was gemaakt. Engeland en de Dominions blijven er althans buiten, willen do vloot niet beschikbaar stellen voor expedities be volen door den Volkenbond, willen baas blijven in eigen land en over eigen strijdkrachten. Zij, die het millennium al zagenaanbreken door de toasten van MacDonald en Herriot. zullen onge- 1 twljfeld teleur worden gesteld over deze ontwikkeling Wellicht zijn er geen twee benoemingen in het Britsche Kabinet, die voor de buitenwereld van zoo veel belang zijn als die van Lord Cecil tot Kanselier van Lancaster en die van Chamberlain tot minister van buitenlandéche zaken. Vooral die van Qecil is van veel beteekenis. der zaken. Maar het valt niet te ontkennen, dat het Protocol grooter gevaren bevat. Gevaren, die welis waar thans potentieel ipn, doch die in bepaalde om standigheden buitengewoon geschikt zijn, om een oor log, dien men zou willen vermijdefi, plotseling te doen ontaarden in een nieuwen wereldkrijg. waar van het einde en de afloop in het geheel niet zijn te voorzien. Aan Lord Cecil de taak er iets beters op te vinden. Mogelijk ook aan Coolidge met zijn plannen voor een algemeene ontwapeningsconferentie. Als die tot stand komt en als men dan.r werkelijk overgaat tot ontwapenen zonder achterdeurtjes en schepen en vliegtuigen k doublé usage. bestaat er meer kans op den wereldvrede en op rustige ontwikkeling dan 'door het protocol van Genève. dat toch in hoofd zaak juist de maatregelen bevat, voor het. geval v -pr ongehoorzaamheid. Ongehoorzaamheid, die alleen een gevaar kan opleveren, als de weigeraar beschikt över de middelen om met geweld te streven naar wat het recht hem onthoudt. UITKIJK.

Schager Courant | 1924 | | pagina 2