PUROL DERDE BLAD. Binnenlandsch Nieuws Tweede Kamer. Zaterduy 15 November 1924. 67sle Juaryaug. No. 7538. Vergadering van den Raad op Vrijdag 14 Novem ber 1924, dee middags 3 uur. Afwezig de heer Nannis. Voorzitter de heer J. Burger, burgemeester, secre taris de heer Rijs. Voorzitter opènt de vergadering, in het bijzonder welkom heetende den heer Slot, die thans weer na zijn ongesteldheid aanwezig, is en spreekt den wensch uit dat de herstelling blijvend zal zijn. De notulen worden na een enkele opmerking goed gekeurd, terwijl de heer Slot de wenschelijkheid te j kennen gaf de notulen wat uitvoeriger te maken,! Goedgekeurd is door Ged. Staten het besluit tot verkoop van de 3 schoollokalen aan het R.K. school bestuur. Medegedeeld wordt, dat er ingekomen is bericht dat het onderwijzend personeel, benoemd voor den cursu9 voor het voortgezet lager onderwijs, zijne be noeming aangenomen heeft; dat het R.K. Schoolbe stuur zijnen dank betuigt voor het toestaan der gel den voor het stichten van een R.K. Meisjesschool, alsmede voor de subsidie ten behoeve van het Be-* waarschookxpderwijs; dat H. M. Laurman zijnen dank betuigt voor zijne benoeming als ambtenaar ter secretarie. Ged. Staten zenden bericht dat zij hunne beslissing omtrent de goedkeuring van het besluit tot het aan gaan van eene geldleening groot f21000, hebben verdaagd. Van den heer Van der Kolk is een schrijven in gekomen, waarin ontslag gevraagd wordt als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en lid van de Commissie van Toezicht op het Plaat selijk Onderwijs. Het gevraagde ontslag wordt onder dankzegging verleend en in de volgende vergadering zal tot be noeming van andere leden worden overgegaan. Naar aanleiding van besprekingen in de vorige vergadering om een betere postbestelling te krijgen, omdat de laatste postzending hier met de tram van half zes aankomt, is om verbetering bij den Direc- teur-Generae.1 der Posterijen aangedrongen, terwijl op advies van den kantoorhouder adhaesie aan het verzonden adres .is gevraagd van den heer directeur van het postkantoor te Alkmaar. Resultaten zijn nog niet bekend. Het volgende wordt medegedeeld: Ged. Staten hebben bij hun besluit van 22 October 1924 de gemeentebegrooting voor 1924 goedgekeurd. Voor den cursus voor het voortgezet Lager Onder wijs volgen te Warmenhuizen 8 jongens en 4 meis jes dezen cursus, te Schoorldam 6 jongens en 2 meis jes. te Krabbendam 10 jongens. Voorzitter vindt het jammer dat de deelname niet grooter is, speciaal wat •Warmenhuizen betreft. De heer Slot geeft in overweging aan de ouders der kinderen een schrijven te richten. Met het oog op het groote belang en in verband met de kosten is het gewenscht te trachten meerdere leerlingen te krijgen. Voorzitter wijst er op dat de cursus reeds is be gonnen en meerdere deelname wellicht stagnatie zou veroorzaken. Overleg met het hoofd der school zal spr. echter wel plegen en anders kan voor volgend jaar rekening worden gehouden met den wenk /an den heer Slot. Met ingang van 16 November is aan den tiid. on derwijzer J. Buijs eervol ontslag verleend en is met ingang van dien datum tot tijd. ouderwijzer benoemd de heer J C. "Muller te Alkmaar B. en W. stellen aan den Raad voor. om over te gaan tot het toestaan van gelden voor de inrichting van het schoolterrein. De bedoeling is om 600 M2. terrein te egaliseeren en te beleggen met basal- tinetegels en verder het terrein af te bakenen met een omrastering v/un harmonicagaas ter hoogte van 120 M., en het werk op te dragen aan den aanne mer van de school. Voorzitter deelt mede dat dit plan wordt voorge steld door B. en W„ nadat geconfereerd was met het hoofd der school en den architect. De teekening wordt overgelegd en bij de bespre king geeft de heer Swan de wenschelijkheid te ken nen de breedte van den berm aan den westkant 4 meter breed te maken in plaats van 3 meter en wel met hef oog op de luwte van het speelterrein. De kosten zullen er door verminderen. De heer Slot wil aan den zuidkant de berm 3 me ter breed maken inplaats van 2 meter. Voorzitter wijst er op dat de oppervlakte dan 80 M2. kleiner wordt en desnoods kan die ruimte ge zocht worden door haar af te nemen van den tuin. De heer Slot vindt het zoo moeilijk te beoordeelen en zou liever het op het terrein zelf willen bekijken. De heer Gutker zou B. en W. willen machtigen, nadat ze het terrein eerst eens uitzetten. De heer De Groot wil de oppervlakte van het speelterrein op 500 M2. laten. Voorzitter acht stagnatie niet gewenscht, de school zal 1 Februari klaar zijn en ook is er nogal wat betonwerk te verrichten. Laat men aan B. en W. op dracht geven te zorgen dat het speelterrein 500 M2. oppervlakte krijgt. Acht de architect 420 meter vol doende, dan is het B. en W. ook goed. De heer Slot wil het aan B. en W. overlaten, maar hij ergert zoch nog dagelijks aan de wijze waarop de nieuwe school is geplaatst. Als men zich op het voordeeligst wil laten zien. laat men zich niet van achter bekijken. Spr. begrijpt niet hoe B. en W. dit hebbén kunnen goedkeuren, zijn ze geheel gebiolo geerd door den architect? Voorzitter wijst er op dat deze kwestie niet aan de orde is en dat de plannen volledig in den Raad zijn gebracht en als er dus iets gedaan is dat niet goed is. dan moeten we allemaal op onze borst klop pen en zeggen: dat hebben wij allen gedaan. Trou wens als men van de2en kant afkomt, kijkt men niet op den achterkant. Do heer Swan wijst er op, dat in de eerste plaats de ramen op het zuiden moesten komen, het terrein moest zoo productief mogelijk worden, gemaakt en dan moe9t rekening worden gehouden met de rich ting van de sloot. De heer Slot blijft het Jammer vinden dat de ach terkant van de school aan den openbaren weg is. Algemeen wordt goedgevonden dat B. en W. op dracht krijgen over het schoolplein in overleg te treden met het hoofd der school en den architect en naar bevind van zaken te handelen. B. en W. vragen den Raad machtiging het werk op te dragen aan den heer Westra. Deze heeft tame lijk concuiTeerend naar den bouw van de school moe ten inschrijven, en was wat het in orde maken van het speelterrein betreft, iets lager dan do raming van den architect. In verband met zijn inschrijving voor den sc hooibouw, meenen B. en W.. «zegt voorzitter dat deze opdracht voor het speelterrein hem toe komt. De heer Slot is niet van meening dat het Westra trekomt. maar spr. dacht dat het regel was dat de uitvoerder de bijkomende werken krijet. Rn omdat hi: beneden de raming van den architect is. heeft spr. geen bezwaar tegen het voorstel van B en W De heer Molenaar zegt dat het moeilijk is' te be- oord*ei«n. Want dat hij beneden de raming van don architect is, zegt niet alles. Bij het inschrijven naar oen schoolbouw was de laagste inschrijver beduidend beneden de raming van den architect. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgevonden het werk aan den heer Westra op té dragen en voorzitter deelt nu mede, dat de raming van den architect een som aanwees van f3102, terwijl de be grooting van Westra bedraagt f3030.75. - In verband met het bepaalde in art. 101 der Lager Onderwijswet stellen B. en W. den Raad voor, om het cijfer der vergoeding per leerling over hei Jaar 1923 vast te stellen op f 11.14. De kasten volgens art. 55 onder c. t.m. h. en o.. alsmede 'die van instand houding der L.O. scholen, bedroeg f2940,76W, en het gemiddelde aantal leerlingen 264. Deze vaststelling houdt verband met de uitkeering van vergoeding aan de bijzondere school te Krab bendam. De Raad gaat accoord met de vaststelling van het bedrag f 11.14. Aan de orde wordt gesteld de vaststelling van de jaarwedde van den klokkenist. Daar het nieuwe torenuurwerk thans slechts een maal per week moet worden opgewonden, stellen B. en W. den Raad voor om de jaarwedde van den klokopwinder met ingang van 1 Januari 1925 vast te stelden op f 40 per jaar, het was f 100. De heer Gutker kan met het voorstel accoord gaan, omdat de werkzaamheden zijn verminderd, maar het is niet prettig voor iemand die 40 dienstjaren heeft, tenslotte zijn salaris nog te zien verminderen. Spr vraagt hoe het met den pensioengrondslag gaat. Voorzitter zegt dat die kan blijven op f 100 wan neer de klokkenist dat wenscht.. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Molenaar, dat er in de Fabrieksstraat een paar hinderlijke kuilen in den weg zijn. Voorzitter zegt verbetering toe. De heer Molenaar informeert verder naar de oor zaak dat het gas de laatste dagen zoo slecht brandt. De menschen klagen er over dat het hinderlijk Is. Voorzitter zegt dat hij als niet-technicus niet kan zeggen, wat de oorzaak is. Er komen wel eens ab normaliteiten voor, men klaagt wel eens terecht, maar ook wel eens ten onrechte. Er zijn dingen die wel eens invloed hebben op de hoedanigheid van het gas: bijv. bij sterken regenval, kan het voorko men dat de leiding verstopt is enz. Het beste is dat we na afloop van de openbare vergadering den directeur uitnoodigen hier te komen, om de zaak te bespreken. Goedgevonden. De heer Hof vraagt of Blaauboer aangeschreven is over het slootwerk. Voorzitter zegt, nat in de eerstvolgende vergadering van B. en W. dit zal worden besproken. Blaauboer voelde er dit jaar niet veel voor* maar Blaauboer j is iemand die wel wil meewerken en spr. denkt dan ook dat het wel terecht zal komen. De heer Hof informeert verder hoe het zal gaan met het dempen van de poelen. Voorzitter zegt dat dit een moeilijke zaak is. In I de vorige vergadering is al gezegd, dat de moeilijk- i heid is waar den grond vanda&n te halen. B. en W. zullen een en ander eerst nagaan. I De heer Slot zegt dat hij indertijd gevraagd heeft te willen overleggen een exploitatie-rekening van de gemeente-eigendommen, speciaal van de huizen, op dat de Raad kan zien of er winst of verlies was. Dat verzoek is meer don een jaar geleden gedaan en spr. gelooft niet dat er gevolg aan gegeven is, hoe wel B. en W. de toezegging deden. Voorzitter dacht dat de opgave over 1922 in open bare vergadering was gedaan. Over 1923 is de reko- j ning net afgesloten, maar binnen niet al te langen I tijd kan ook over dat jaar een opgave tegemoet wor- j den gezien. De heer Molenaar herinnert zich dat de opgave is verstrekt en dat er nogal een gunstige uitkomst was. De heer Slot was afwezig bij de behandeling van de begrooting, maar hij heeft met genoegen gezien dat deze zoo voordeelig was opgemaakt, dat er f5000 als inkomstenbelasting moet worden geheven. Zou die Gelegenheid niet kunnen worden benut om zaken die de laatste jaren zijn opgeschort, ter hand te ne men? Spr. wijst, óp de bestrating in het Koordeind on bij de gasfabriek, op een verzoek tot verbetering is afwijzend beschikt, met het oog op de financiën. Verder wijst spr. op de technische verbeteringen van Vt wegenonderhoud. als het stofvrij maken van we- <?en. Spr. zou gaarne zien dat B. en W. hieraan hun' aandacht schonken. Voorzitter erkent dat een grintweg iii het dorp niet een ideale toestand genoemd kan worden, hoe wel de afwatering verbeterd is. Voor straatwerk is f1500 op de begrooting uitgetrokken, welk bedrag voor gewoon Onderhoud noodig is. Spr. wijst er op. dat we noir een belangrijken sluitpost van f7000- hebben, zoodat er nog heel wat kan worden gedaan. In Winkel is een proef genomen met het teren van we een. een dereelijke proef is niet kostbaar. Het ma ken van 'n klinkerstraat lijkt spr. echter een radicale verbetering, en ook niet de duurste. B. en W. kun nen een en ander eens overwegen en overleg plegen met den opzichter De heer Slot heeft, wat wegenverbetering betreft, niet zooveel vertrouwen in den opzichter.. Er zijn systemen die ten aanzien van het stofvrij maken van ween goed voldoen. Voorzitter geeft toe. dat als men de nieuwe syste men wil toepassen, men zich om Inlichtingen tot ^en ander moet wenden. De vraag is maar wat het beste is en daarom dienen er dan eerst inlichtingen te wor den gevraagd. De heer Slot wil, wat den post van f1500 voor straatwerk betreft, meer systeem zien in de ver betering en geeft, daartoe aan, het elk jaar vernieu- wen van een stuk. Voorzitter zegt dat het ophalen van kuilen niet een afdoende verbetering is. maar wanneer elk jaar een stuk vernieuwd moet worden zou er elk jaar een belangrijke post op de begrooting moeten worden geniaalst. De heer Swan meent, dat afgescheid'en nu wat oorzaak is van den aanleg der waterleiding, er met zulke slechte plekken in de straat zijn.. Een uitvoerig debat volgt, waarbij Voorzitter er op wijst, dat voor vernieuwing in andere gemeen ten veelal een leening wordt gesloten en wanneer die dan in 10 of 15 jaren wordt afgelost, is dat beter te dragen, terwijl de heer Molenaar oordeelt dat het niet opgaat om elk jaar een stuk te doen vernieu wen. Ten slotte volgt sluiting. Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende Lippen en Huicfwondjes PUROL in Dooien 30.60.90c' Tube 80» Bij Apothekers en Drogisten VERDUISTERING. Een bewoner uit Ti el, die vroeger een vennoot schap had aangegaan met iemand, die thans te Am sterdam woont, heeft bij de politie een klacht inge diend. dat zijn vroegere compagnon een bedrag van f30.000 zou hebben verduisterd on hom opgelicht zou hebben voor f 10.000. Door de politie is de man •mhoord. Daar hij van plan was naar het buiten land te gaan. is voorloopig zijn pas ingehouden. De Histitie. heeft de zaak in onderzoek. BRUTALE INBRAAK. In de Mathenesserlaan te Rotterdam heeft gister middag een hrutale inbraak plaats gevonden. Op klaarlichten dag hebben twee mannen zich vermoe delijk met een valschen sleutel toegang verschaft tot het bovenhuis van den heer D.. dat overdag zonder toezicht is. Met groote brutaliteit maakten ze zich meester van een kleine brandkast en sjouwden die naar beneden, waar ze haar op een handkar laad den en er mee vandoor gingen. In de brandkast be vonden zich een aantal gouden en zilveren voor werpen. Het zijn: een gouden halsketting, een juweelen broche, een bloedkoralen armband, een gouden scha kelarmband, 2 bloedkoralen oorbellen, een paar gouden dasspelden, een gouden tientje, twee gouden 2Yt dollarstukken, een gouden remontoirhorloge met platina ketting, een defect gouden dameshorloge, een zilveren gesp, een gouden horlogeketttng, een Zeeuwsch zilveren knop. alsmede een zwart étui met twee gouden manchetknoopjes, drie frontknoop jes en een gouden boordknoopje. Een en ander ver tegenwoordigt een waarde van ongeveer duizend gulden. HET ROMMELT BIJ DE KATHOLIEKEN. Men schrijft van katholieke agrarische zijde onder meer het volgende aan „De Residentiebode": Het is onmogelijk ik zou bijna zeggen onvermij delijk dat de stichting eener agrarische partij zal geschieden, indien de actie van „St. Michaël" in de R. K. Staatspartij wordt voortgezet. Deze organisatie immers beoogt niets anders dan het materieel© be lang eener bepaalde klasse te bevorderen de lei dende persoonlijkheden immers zullen niet durven beweren, dat de geestelijke belangen dier klasse door onze R. K. Staatspartij' worden verwaarloosd. Welnu, de boeren hebben ook nog wel standsbelan- gen die wat meer konden verzorgd worden dan tot heden. Als ze dan niet heelemaal onder de voet ge- loopen willen worden, dan zit er voor hen niets an ders op dan het voorbeeld van „St, Machaël" te vol gen. Maar dan zullen hun voormannen dat zaakje wel opknappen en is 't niet noodig dat geheimzinnige democratisché agrariërs hier de teugels overnemen. Boer pas op je ganzen!! BEROOVINGEN TE ROTTERDAM. Een koopman, die in een Noordelijke provincie woonachtig is, beging Woensdagnacht de onvoorzich tigheid, op het Groote Kerkplein met twee vrouwen een gesprek aan te knoopen. Toen het tweetal zich vewijderd had, bemerkte de man dat zijn pote-j feuille met f 1825 verdwenen was. Hij debd van deze berooving bij de politie aangifte. Deze slaagde er in de twee vrouwen nog denzelfden nacht te arrestee ren. Het geld werd echter niet op haar bevonden. Ze waren er reeds in geslaagd dit in veiligheid te bren gen. DE ARBEIDSDUUR IN DEN LAND- EN TUIN BOUW. Volgens de Memorie van Antwoord op het Voorloo pig Verslag der Tweede Kamer betreffende de ar- beidsbegrooting, stuit de invoering van een wette lijke regeling betreffende den arbeidsduur in den land- en tuinbouw af zoowel op het niet beschik baar zijn van personeel voor de uitvoering der wet als op bezwaren van economischen aard.. ERNSTIGE VAL. Gistermiddag viel in den houthandel van de firma Schreuder aan den Brediusweg te Bussum de berg- baas W. van een stellage. Met een hersenschudding is hij naar het gasthuis vervoerd. AUTOBUS DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Woensdagmorgen bevond zich op den spoorweg overgang tusschen Hoogkerk en Noordhorn een auto bus met fabrieksarbeiders voor Vierverlaten, toen de afsluitboomen juist neergingen en de trein uit de richting Leeuwarden naderde. De passagiers verlieten ijlings de bus, die van den heer H. de Jager te Zuid- horn was. De leege auto werd door den trein gegre pen, waardoor het voorste gedeelte met den motor werd vernield. EEN MOORDBEKENTENIS. Men meldt uit Melissant aan de Msbd.: Dit kleine Flakkeesche dorpje is dezer dagen in geweldige opschudding gebracht. Voor vier jaren ging in deze gemeente op een ochtend de tijding rond, dat de arbeider K. plotseling verdwenen was. Zijn vrouw ging met groot misbaar bij de buren vertel len, dat zij haar man den geheelen nacht gemist had en dat zij vermoedde dat hij zich verdronken had. Overal werd ijverig gezocht en gedregd, doch nim mer is or iets van den verdwenen arbeider gevonden en jn enging inderdaad gelooven, dat de man zich hoogst waarschijnlijk in het buitenwater van het leven had beroofd en men liet de zaak verder rusten. Nu was het wel bekend, dat de verhouding tusschen dezen man en de overige gezinsleden niet geheel was. zooals het behoort te zijn. Thans echter is de geheele zaak .plotseling op ieders lippen. Een zoon van de weduwe K. n.1. ligt ernstig ziek in een der ziekenhuizen te Rotterdam en heeft daar, de ontzettende bekentenis gedaan, dat zijn moeder j en hij zijn vader des nachts vermoord hebben en zijn lijk hebben begraven op het erf achter de woning. Later hebben deze menschen een schuurtje op het graf van hun vader gebouwd om de zaak des te beter bedekt te kunnen houden, wat hun inderdaad goed gelukt zou zijn, indien het geweten van dezen jontren niet gesproken had op zijn ziekbed. De politie heeft de zaak thans in handen. Men, 19 bezi" het schuurtje a? te breken en de grond uit te graven. Tot dit oogenblik is nog niets gevonden. GEEN „BOBBEIT-HAAR VOOR VERPLEEGSTERS. Het armbestuur van Romford heeft, evenals dit in Amsterdam geschied is, zijn veto uitgesproken over „bobbed" haar voor verpleegsters in het ziekenhuis j van het armbestuur. Do commissie voor, het zieken- huis stelde voor deze haardracht voor de toekomst te verbieden en dat iedere verpleegster met een pa gekopje heur haar moest laten groeien. Een der I vrouwelijke leden van het armbestuur kwam op hy giënische gronden tegen het verbod op en meende, dat men ook aan de patiënten' moest denken, die geen lange haren in hun eten wenschten. Een mannelijk lid stak den draak met het verbod en opperde het denkbeeld, dat men nu ook moest nagaan of de zusters zich poederden, hooge hakken droeg als zij haar uitgaansavond hadden of te vaak naar de bioscoop gingen. De voorzitter meende, dat het armbestuur er geen bezwaar tegen moest maken, als de verpleegsters de mode wilden volgen en weer een ander tegenstan der betoogde, dat de patiënten geen bezwaar had den. Een -voorstander zei. dat men niet wilde, dat do verpleegsters er uit zagen als kellnerinnen uit een restaurant van het Westend. DE PRIJZEN STIJGEN. De chef van het Gemeentelijk Statistisch Bureau te Den Haag was zoo welwillend aan het Haagsobe Volk, op een' desbetreffend verzoek* de indexcijfers van de prijzen der voornaamste levensmiddelen op 1 November jl. te doen toekomen. We laten ze hier onder volgen, er ter vergelijking den stand op 1 Sep tember en 1 October bijvoegend: Groepen 1 Sept 1 Oct. 1 Nov. Brood 181.3 186.7 194.7 Grutterswaren 153.2 153.2 1540 Melk en kaas 170.3 176.6 1830 Vleesch en eieren 166.7 175.5 176.2 Vetten 147.3 159,2 162.2 Kruidenierswaren 151.6 152,0 150.2 Aardappelen 127.0 145.0 164.0 Herleid gemiddeld vopr alle groepen te zamen 160.4 168.4 172.6 Sinds de vorige maand vertoont het algemeene in dexcijfer dus weer een stiiging met 2.5 pet., sinds 1 September !s de verhooging 12 2 pet. De stand op 1 November (172.6) ls hooger dan hij sinds ruim twee jaar is geweest. MOND- FN KLAUWZEER. Naar aanleiding van een brief, die onlang9 aan den minister van binnenlandsche zaken en land bouw gericht is door het Koninklijk Nederland&ch Landbouw.Comitl, heeft dit thans het volgende ant woord ontvangen: Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven deel ik u mede, dat moet worden toegegeven, dat tenge volge van de lastgeving d.d. 17 Mei 1924, directie van den landbouw no. 1098, 3e afd., aan de inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst om het onder zoek van de aangegeven gevallen van mond- en Klauwzeer voorloopig na te» iaten. uit den aard der zaak van eene daadwerkelijke bestrijding van het mond- en klauwzeer niet meer kan worden gespro ken. Afgezien van de omstandigheid, dat de ver plichting tot aangifte, vervat in art. 17 der Veewet, niet bulten werking kan worden gesteld, heeft deze door uw comité blijkbaar veroordeelde administra tieve maatregel tengevolge gehad, dat de inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst in hun district, van het beloop der ziekte op de hoogte bicven en de meesten hunner daardoor sinds eenigen tijd in staaf, zijn' de wettelijke noodige certificaten ten behoeve van den uitvoer van varkens naar Duitschland af te geven, hetgeen bij gemis van alle gegevens, niet zoude kunnen geschieden. Op grond van het bovenstaande acht ik de bui- tenwerkingstelling van de thans nog van kracht zijnde maatregelen niet te zijn in 'slands belang. Als gevolg van het feit, dat in 1922 de Grondwets herziening plaats had, en de Kamer, naar het sedert afgeschafte recept, tweemaal achtereen moest worden ontbonden, heeft de thans zittende Kamer van den aanvang af een driejarige inpladts van een vier jarige periode voor zich gezien. In 1925 zullen dus op nieuw verkiezingen plaats hebben, en het algemeen debat over de Staatsbegrooting, dat thans is geopend, heeft dus vanzelf de beteekenis, die een aanstaande verkiezing daaraan geeft. Dit blijkt wel reeds uit de schriftelijke voorbereiding. •Zoowel op het terrein der buitenlandsche als der binnonilandsche politie heeft men het der Regeering niet aan opmerkingen doen ontbroken. Ten aanzien van do binnenlandsche politiek gold het verwijt, dat het Kabinet zijn roeping had miskend. Nu meent dit integendeel hot is reeds duidelijk gebleken to handelen volgens den oisch der omstandigheden. Zijnerzijds wordt ontkend, dat daaraan afbreuk doet de tegenwerping, dat 'n nieuwe Vlootwet is aangekon digi Dit voornemen is. niet in strijd met de beslis sing der Kamer, en het is evenmin ingegeven door vrees en achterdocht. Do meerderheid, die het vorig jaar de Vlootwet afwees, bestond uit heterogene bo- standdeelen. Behalve voorstanders van algeheele ont wapening schaarden zich hieronder verschillende le den, die aan het financieel herstel den voorrang wenschten te geven. Nu dat herstel in een verder stadium is getreden, wordt verwacht, dat deze leden niet meer tegen het voorstel gekant kunnen zijn. Daarbij heeft de Regeering er op gewezen, dat het Protocol van Genève uitgaat van de gedachte van zelfverdediging en afweer van gevaar. Die gedachte trouwens ligt in het Pact van den Volkenbond opge sloten. Zou een Staat tot zoodanige verdediging niet bereid zijn, dan zou hij bezwaarlijk van andero Sta ten mogen verwachten, dat deze ingeval van aanval voor hem zullen opkomen. Wat den nieuwen vioolbouw aangaat, het is thans duidelijk geworden, dat in 1924 en 1925 onder de buitengewone uitgaven is opgenomen het ten laste der Staatsbegrooting komende deel der kosten van aan bouw van schepen voortvloeiende uit een plan, waar van de financiering dan nader zal worden geregeld. In totaal is uitgetrokken een bedrag van ruim f 13 M millioen, waarvan ten laste van de Indische be grooting ongeveer f5 millioen wordt gebracht. Ro- kent men, da er bovendien f3% millioen ten lasto van buitengewone uitgaven komt, dan valt in slechts ruim 4M millioen te voorzien. Wat verdere uitga ven aangaat, wij weten nu, dat aan de Koninklijke Hollandsctfe Lloyd wellicht over 1924 geen voorschot behoeft te worden verstrekt De Regeering is voor nemens hot successierecht te verlagen, verlichting aan te brengen in den druk der verdedigingsbelas- r ting, bij de Inkomstenbelasting den kinderaftrek te vergrooten, maar daartegenover belastingen in te stellen op weeldeverteringen. De Regeering meent dat deze moet worden geheven van verteringen in hotels en restaurants, indien zij een zeker bedrag te boven gaan en bij den aanschaf van bepaalde weelde-artikelen, maar van de opbrengst valt nog niets te zeggen. De Regeering stelt zich op het standpunt, dat een verbetering van de conjunctuur het treffen van bij zondere maatregelen tot het tegengaan van „kapi talistische machinaties" niet noodzakelijk maakt; eigenlijk geeft de Regeering aan niet te begrijpen wat een wettelijke regeling van de medezeggenschap in het bedrijfsorganisatie thans noodig zou maken. Zeker, de Overheid kan met het nemen van maat regelen 'tegen de duurte niet voorzichtig genoeg zijn. Het natuurlijk proces v^n vraag en aanbod behoor zoo min mogelijk te worden verstoord, en de erva ring heeft al geleerd, dat kunstmatige maatregelen van Regeeringswege tegen prijsstijging, dikwerf een tegenovergestelde uitwerking hebben. De Regeering weerspreekt ook, dat geen voldoende aandacht zou worden geschonken aan de eischen, die opkomen uit de vrouwenbeweging. Als men zoo al deze punten, die voor het staats beleid van groot belang zijn, nagaat, dan behoeft het geen betoog, dat er voor de algemeene "beschouwin- Sen. die thans zijn aangevangen, stof genoeg is. Dat dezen eersten dag dan ook wel gebleken. Als naar. gewoonte, was het woord eerst aan een spreker van de oppositie, dus van de linkerzijde en dan nog wel van de uiterse, den heer Schaper Hij begon met, op zijn bekende wijze, bet Kabinet te hekelen, omdat het eenerzijds in zijn kern zoo stoelvast, anderzijds in zijn politiek zoo veranderlijk was. Die kern vergeleek hij dan ook met een windmolen, waarvan de heer Ruys de spil, en de heeren Heemskerk, Van Kar- nebeek, De Visser en Aalberse de wieken waren. Voorts critiseerde hij de wijie van sluitend maken der begrooting door een pessimistische stemming te forceeren; men heeft geroepen over het gevaar voor den guldenen nu rijst hij boven den dollar. Men heeft het gat gestopt ten koste van do ambte naren. de mingegoe-ien (indirecte belastingen),, en de Gemeenten. Werkelijke bezuiniging is er nagenoeg niet en toch is het daarvoor nu het psychologisch mo ment (maar de heer Colijn heeft dan ook gezegd, dat de eigenlijke bezuiniging pas zou beginnen, nadat de begrooting zou sluiten). Een en ander heeft, in breede kringen verbittering gewekt en daarvan is de oprichting van St. Michaël een der teekenen. Hot kabinet is onbestendig en on betrouwbaar en mist geestdrift voor de nieuwe ide alen, 'met name voor die van den vrede, hoewel er toch. wat dat betreft, een heel andere geest in het volk komt. Al de grieven, die in de schriftelijk, gewisselde stukken tegen de Regecring naar voren zijn ge bracht. zijn nog eens belicht. Ook die, welke op de buitenlandsche politiek betrekking hebben. De Re geering heeft het nu wel doen voorkomen alsof men van haar geëischt had, dat zij in do troonrede mel ding zou hebben gemaakt van het Protocol van Ge nève. dat eerst dagen later is afgesloten, maar daar om gaat het niet. Men had van haar meer belang stelling voor den Volkenbondpolitiek verlangd, en de zekere ontstemming, tot uiting gekomen ook in het verslag van Buitenlandsche Zaken, is opnieuw j naar voren gebracht. Er komen, gelijk al gebleken is, nog enkele bij zondere grieven tegen het beleid van den Minister I van Waterstaat bij. De Vlissingsche haven is daarvan j één onderwerp, cn nu heeft men gepoogd een tegen- stelling te scheppen tusschen dezen Minister enzijn nmhtgenooten, welke poging echter is mislukt.. Des- niettegenstaande kan men er zeker van zijn, dat zij opnieuw zal worden beproefd. Hetzij dan in het raam der algemeene politiek, hetzij daarbuiten. Want, men

Schager Courant | 1924 | | pagina 9