Van dit en van dal en van alles watl EVeti laehen. I DAMRUBR1E31. Bijvoegsel der Schager Courant van Donderdag 20 Nov. 1924. No. 7541. '1 Dat Is andere tabak dan knaster (een heel an_ dere raak). Ik heb er tabak van (genoeg van die zaak). Nou zal ik je tabak geven (een pak slaag). Je bent toch een ouwe doorrooker (hartstochtelijk liefhebber van, tabakrooken). Ik heb heel wat vuile pijpen moeten rookcn (heel wat doorstaan). Gouda heet ,4e pijpenstad". Daar loopt een pijpckop (inwoner van Gouda). Hij houdt de pijp tn zijn zak (hij zwijgt). Hij liet mij een rare pijp rooken (hij bedroog ine). .Ik kreeg maar een snuifje van de ham (heel weinig). De baker nam oen drogen borrel (een snuifje). Zij is oen snuifdoos, snuifkoker, ouwe anuifneus (verslaafd aan het snuiven). 8PREEUWEN ALS BESCHADTGERS VAK KIEMPLANTEN VAN GRANEN. Uit de provincie Groningen"wordt gemeld op welke wijze spreeuwen de jonge kiemplanten van rogge, tarwe en gerst beschadigen. De veldjes van een proeftuin waren ter be veiliging tegen de musschen dicht n*t zwarte draden overspannen. De greanplantjes kwamen goed op, maar al spoodig bleek dat er verschil lende plantjes uitgehaald waren die boven op den grond lagen en waarvan de korrels ontbra. ken of er los naast lagen. Overal bijna geen uitzondering was naast het plantje een gaatje in den grond geboord. Musschen waren het echter niet; deze boren In don grond en halen heel het plantje uit. terwijl de korrel verdwijnt. Het bleek dan ook dat spreouwen de schuldigen waren. Aan de zwarf© draden stoorden zij zich niet; ze kro pen er onder door of stapten er kalm over hoen. Verder nam men waar dat deze vogels mei wiskundige nauwkeurigheid hun snavel naast het plantje inboorden, eventjes gingen rusten en daarna het werk bij een volgend plankje herbaalden. Slechts als bij ongeluk werd de jonge roggeplant uitgehaald of de korrel ver wijderd. Al de plantjes die bewerkt waren, vertoonden saamgeknepen korrel». Hot plantje ging dan ook niet dood; do spreeuw roofde alleen oen deel van het zoete sap dat in de ontkiemde korrels aanwezig was Daardoor word natuurlijk tekort gedaan aan hot reservevoed- sel en zal do kiemplant belangrijk verzwakken, Wat bij do rogge plauts had, herhaalden ze, ♦oen de tarwe en gerst voor den dag kwamen. Ook op het vrije veld bleken de spreeuwen ijverig bezig met hot beschadigen dor planten. Het gewas krijgt daardoor een geduchten knak en dat zal bij vroeg gezaaide granen niet zoo schadelijk zijn, daar deze een gelegenheid vin den, zich te herstellen. Maar bij laat gezaaide kan de verzwakking komen op een oogenblik dat door hot naderende kwade seizoen, ver schillende planten te zwak den winter ingaan en do stand daardoor te wenechen overlaat Uit een en ander blijkt wel, dat de spreouwen lang niet altijd onschuldig bezig zijn, als ze zoo druk over het veld scharrelen. STALEN HUIZEN. De ,Wostm luster Gazotte' maakt melding ven hof bouwen van moor dan honderd stalen hui zon te Blackpool. Deze zijn blijkbaar weer van anderen aard don do bekend© «Calen huizen van Lord Woir, want ze zijn, niet geheel van staal, doch worden opgetrokken binnen een stalen geraamte. Zooveel belangstelling heeft dit bouwen gewekt dat er al twintig deputaffc» van gomoentelijk© autoriteiten naar zijn komen kijken, waarvan er vijftien besloten hebben het voorboeld van Bradford te volgen. Zoo zullen er te York 300 gebouwd worden. Do architect dezer huizen verklaart, dat vol gons dit door hem bodachte stelsel een blok van vier huizen tn twaalf dagen kan gebouwd worden. Ze zijn volgens hem In ieder opzicht gelijk aan steonen huizen van gelijke afmetin gen enjcuraion in don halven tijd en tegen iets lager kosten worden gebouwd. Het stalen ge raamte voor eert blok van vier buizen kan door drie arbeiders In zeven uur tijd» worden opge steld. Br is maar een vierde van de hoeveel heid steenen noodig, vereischt voor een stcenen huis en daar alle vakarbeiders er tegelijkertijd aan kunnen werken, wordt voel tijd liespo&rd. Doordat het dak dadelijk op het stalen ge raamte kan worden gezet, is er ook geen ver traging door regenweer. Men kan het af met een derde der metselaars cn stuoadoons, terwijl er meer ongeschoolde arbeiders kunnen gebe zigd worden. WE3G MET DIEN KANSEL. In de „Cbrisilich Welt" bepleit do predikant Kotasche de afschaffing van den kansel onder meer op de volgende gronden: „Wanneer de predikanten goede redenaars willen worden, is de afschaffing van den kansel zoo goed als een noodzakelijkheid. Friedrich Naumann, onze overleden beste volksredenaar, heeft mij eens gezegd: „Men moet zoo spreken, dat men den dichtstbijzijnden toehoorder van de lippen afleest, wat hij wil weten dat gezegd wordt." Dit is volkomen juist. Maar dan moet men zoo dicht mogelijk bij de toehoorders staan. Dit bereikt men met een kansel nooit. Dan staat men zoo ver moge lijk van zijn gehoor af. Ideaal zijn do kansols zelden. Bijna nooit staat men zoo dicht voor zijn hoorders, dat men op hun gezicht kan lezen of zij zich al dan niet vervlen. Maar nog erger. De zoogenaamde kansel toon, het holle pathos, is mee aan den kansel te wijten. De predikanten, die bijna uitsluitend van af kansels spreken zijn zelden goede redenaars. WARE WOORDEN. Er zijn weinig menschen, die niet beter zijn dan „men" vertelt. Het pleit meer voor de beschaving van een vrouw, wanneer de huiskamer een aangenomen indruk maakt, dan dat het salon rijk gemeu beld i^. t Een meesterstuk, een goede schilderij, geeft telkenmale, wanneer men bet riet meer te denken. i Een geestige vrouw en die niet zou weten wat liefde is, is dat denkbaar? EEN ZEKER TEEKEN. „Ik geloof dat er visite is beneden." .Hoe weet je dat?" „Ik heb Mama daarnet om een grap van Pa pa hooren laohen." ZEER MODERN. „Wel kerel, hoe maak jij 't in je hu wél ijk?" vroeg iemand, die een ouden vriend" ontmoetto, „ik hoor je moet-een knappe vrouwen hebben". „Ja, dat heb ik", zei do ander, „ze is thuis in de literatuur, thuis in de muziek, thuis In de kunst, kortom ze is thuis in alles, behal. „Behalve wat?" „Behalvethuis." ZIJ WIST WEL HOE „Hoe héb je je man voorzichtig bijgebracht, wat ge alzoo bij de modiste besteld hebt?" „Ik heb bem eerst uitvoerig verteld, wat ik allemaal niet gekocht heb." I VRIENDELIJK OPGEMERKT. Jonge moeder: „Ik vind het niet goed, dat kin deren erbij zijn al9 vrouw en man verschil van meening hebbenik stuur Willie dan ge woonlijk den tuin in." Oudere' dame: „Hij ziet er stellig naar uit of bij veel in de buitenlucht is." NOC EVEN WACHTEN! „Wasch je gezicht,. Tommy! Wij krijgen vi site!" „laten wij nog oven wachten. Moeder. Mis schien komen ze wel niet." Verzoeke alles betreffendo deze rubriek te zenlden aan C. AmftU Wzu, Winkel. Deze week eens een 2-tal problemen, waarvan de oplossing niet bizonder diep la, maar nogal verrassend. Oplossingen binnen 8 dagen. Over 14- dagen wordt oen oplosserswedstrijd begon nen over 10 problemen. Prijzen zullen nader bekend worden gemaakt. PROBLEEM NO, L ZWART. WIT. Stand Zwart, 10 schijven, op: 8 10 .14 17 23 25 26 28 29. Stand W5t, 10 schijven, op: 27 30 32 35 87 30 42 47 49 50. De stand ia niot bizonder mooi, omdat a] dadelijk een flinke slag is te zien, toch zal men de oplossing niet direct vinden. PROBLEEM No. 2L ZWART. WIT. Stand Zwart, 8 schijven, op: 2 14 18 19 20 24 27 30. Stand Wit, 8 schijven, op: 15 16 21 32 33 39 40 48. Om een probleem met zoo weinig schijven samen te stellen is al zeer moeilijk en menig oplosser zal er dan ook te licht over denken om no. 2 even op te lossen. Men probeere ech ter zonder de schijven aan te raken de ontle ding te zien, dan pas heeft een probleem voor den practlschen dammer waarde. DAMNTEUWS. Zondag, 23 November begint bij P. Kramer to Zuid scha rwoude de wedstrijd om het kam pioenschap van West-Friesland. iaaaaaaaoanc NU HET WATER ZAKT! Ons kikkerland, ons waterland, Ons land van mist en regen Werd weer eens tijd'lijk natgelegd Zie d'overstnoomde wegen, We deden weer eens kort maar duur Een schadelijke waterkuur, Al kunnen we er tegen! De waterschout was op z'n post Om 't eerste gat te dichten, Of om bij 't bang alarmsignaal Do werkers voor te lichten, De waterhoofden waren baas Langs heel den IJssol en de Maas Met ernstige gezichten! Was dit nu wel ons vaderland Ontwoekerd aan de baren, Waar men heel kalm in menig huls Naar binnen kwam gevaren?! O, menig stille overlaat, Werd een brutale onverlaat Vol dreigende gebaren!! We stonden weer eens tot den Imla, Doorweekt en achterdochtig, In 't teeken van den Waterman, Verkleumd, ontdaan en tochtig! Zelfs niet te Broek in Waterland, Zag men «00*111 hoogen waterstand, En daar is 't knapjes vochtig. Hoe menig boertje Werd genekt, Voorgoed gebroken tevens En jaren arbeid ligt vernield, Naar zuivere gegevens, Hbevelen voelden nattigheid, (Niet in den politieken strijd), Maar in; den strijd des levens! 1 O, waterdokters, wordt toch wijs, Want alles goed bekeken, Verdrinkt door aanwas, t kapitaal, In de getroffen streken 1 Terwijl, geachte Waterstaat, Do kruik zoolang te water gaat, Totdat ze wel moet breken!!! November 1924. Allle rechten voorbehouden! KROES. PLANTEN IV KAMER EN TUT», '83, PRIJSRAADSEL Na 3. Evenl moet ik een opmerking maken over het inzenden der oplossingen. Ik ontving reeds 8 oplossingen van raadsel no. 1, terwijl ik toch naar ik meen zeer duidelijk gezegd heb, dat oplossingen ingezonden moeten worden, als alle 5 de raadsels verschenen zijn. Men ver- gisse zich dus niet, want als men elke oplos sing apart in wil zenden, dan kost dit 5 maal meer aan postzegels, Dus: antwoorden insturen als alle raadsels verschenen zijn. Prijsraadsol no. 3 telt 27 lettere en is een spreekwoord aan de natuur en aan den tuin bouw ontleend. Kinderen, we gaan <Jen winter tegemoet! Is *t bij jullie ook zoo koud? Ik kan me voorst ol iën, boe jullie ritten te verlangen om weer eens heerlijk schaatsen te riidenl Als 't zoo doorgaat, kunnen we over een! dag of wat al rijden! Maar vergeten we de prijsraadsels niet? Ilier heb je de oplossingen: .1. Een schol vindt men aan alle huizen. Een hjehn wordt gebruikt in den oorlog, Een schelm zou je niet graag willen zijn. i 2. Begraven plaatsen: De kleermaker sloot rijn ondeugende jongens op. Akersloot Piet is uit, hoor! Nel op. Uithoorn of Hoorn. Ik heb scha genoeg gehad met don laatst en storm. Scha gen. Ik heb dit vel papier gekocht, om er wat op te schrijven. Velpi Hou jij maar den emmer, ik zal wel pompen. Emmerik. Pa, rijst lust ik heel graag. Parijs» Ik denk huizen en landerijen to vorkoopen. Enkhuizen. Hoor naar hom, hij heeft ca* ondervinding van Hoom. Waarom eet gij alleen aardappelen? Gisteren regende het, maar heden jieldert de lucht op. Den Helder. Goede oplossingen zonden: Jannie Spaans, Weesperkarspel, Jansje en Ap Nobel, Oude- sluis; (Er zijn heel mooie postzegels bij. Hart groeten); Marie Buis, Ursom (ook nog raadsels van de vorige week. Wat heb jij mooi postpa pier!); de wandelclub W. O. lt., Anna Paulow- na; (Hebben jullie veel leden? En waar wan delen jullie naar toe? Kom je.ook wel eens in Schagen?); J. Oudendijk, Zuidscharwoude; L. Franken te P. Brak, 't Zand; Een leerlinge van de Handelsschool te Helder; Piet Grin, Ju- lianodorp; Meinarda Pool, Kolhorn; J. C. S., Noordscharwoude. t PRIJSRAADSEL H. Ter gelegenheid van het Sinterklaasfeest geef ik jullie elke week een paar raadsels op en verloot met Sint Nicolaas onder de trouwe op lossers vijf prijzen, elk bestaande uit vijftig verschillende vreemde postzegels! Wie deze week meedoet en mee blijft raden, mag mpe loton. Hier zijn de prijsraadsels: 1. Men vroeg eens aan een vader, hoeveel kinderen hij had. Hij antwoordde: „Ik heb drie zoons, en iedere zoon heeft een zuster** Hoeveel kinderen had hij? Vergis je niet, hoor! Onderdeelen: 19 18 23 23 3 is een gewa^ dat vool op zandn grond verbouwd wordt In de Streek en aan den Langend Ijk vUw^ men niet veel 23 19 9 24 15 10 27 7 meer. Het 13 5 15 25 2G nat omspoelt Noordho 1 land- sche kusten. Veel peren vertoonen dit jaar schurft- 14 fl 6 12 14 16 17 2 27 23. Wc hebben oen natten 8 21 20 3 19 goh ad In de laatste jaren te weinig „22 1" gemaakt Het „4 20 15" van den tuinbouwer hangt vntt vele dingen af. Waar een 1 11 15 te. is oen weg. HUIDÖNTSTESONG DOOR PRIMULA' OCONICA. Do heer G. Hooijer. tuinbaas te Baartï, schrijft mij het volgende over bovengenoemd ondexu werp: „Gaarne wil ik U oen enander schrijven over de ontsteking door Primula Obcontcn 7Wu oorzaakt Ik ben er zelf erg vatbaar voor. Hot eerst had ik er last van in 1917; voor dien lijd had ik er geen last van, hoewel Ik er altijd la werkte. Het begon bij mij met verbazende jeuk aan de vingers, even boven de nagels en de knok kels. Dit werd zoo hinderlijk, dat Ik, doro go-i noeg. de bovenkant van mijn hand ging schu ren langs den kant van tabletten of bakken, waarin «e uitgeplant waren. Zoo werd het vaal kwaad tot erger. Maar wat doet men al, til» iqen niot weet wat het ia. Er ontstonden org» gevoelige plekken op mijn vingers, Nu wend Ik] door iemand op het idee gebracht, dat het wanov. 3. Waar vindt men do beste vtech? Oplossingen zenden naar L. Roggoveon, Sp 97, den Haag. 2. Wat heb je aan je linkerarm, als je in het bed ligt? Maj. E. S. te Sint Ma&rtonsvlotbrug zccmM rno het volgende vers, waarvoor ik haar vricndolijï dank zeg, vooral om de moeite, die zo godaaJl heeft, om *t in haar bezit te krijgenl 't Wond vroeger far Nieuwendam en omstreken gezon. gen: l DE STER UIT HET OOSTEN. Hier komen wij met onze sterre, Nu komen wij veur Herodes z'n deur, En <ie Koning Herodes kwam zelve veur, Drie Koningen van verre landen, Waar men de Zon en de Maan zag brandei! En de ster die stond stil, hij verroerde nlofl moeit Dat was oen teeken van God den Heer, En, sterre. je moet zoo stille niet staan, Jij moet mei ons naar Rethlehem gaan, Naar Bethlehem, die schoone stad, Waar Maria met haar klein klodeks isoÜ Hoe kleiner kind, hoe grooter God, Die Hemol en aarde geschapen had. En nu heb ik gezongen al voor uw huis, Al is het geen munt, dan is het maar kruid, En is het geen kruis, dan is het maar munt, God zogen do penning, die gij er mij gunt Dit vers bedoeldo ik. Do inzender nog OoiM mijn beleefden dank.

Schager Courant | 1924 | | pagina 5