Raad Anna Paulowna. Donderdag 20 November 1924. U7sle Jaargang. No. 7541. Vergadering van den. Raad op Woensdag 19 No vember 192-4, des middags 2 uur. Afwezig zijn de boeren Kooro, met kennisgeving van verhindering, en Looi} met kennisgeving van ongesteldheid. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester,, secretaris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing en goedkeuring der notu len. Mededeclingen: a. do rekening over 1923 is cïoor Gedeputeerde Sta ten hij hun besluit van 29 October jJ. no. 10 vast gesteld!; i i !ii«i b. bij- de op 30 September j.1. gehouden kasverifi- catio zijn boeken en kas in orde bevonden. Er moest zijn en was een kasaldo van f 2896.16/-$; c. liet benoemd personeel voor hot vervolgonder wijs heeft bericht gezonden de benoeming aan te nepien; (i. bij gehouden aanbesteding is de levering van- brandstoffen' voor de gemeentegebouwen opgedra gen aan den heer P. Wilms; e. ter vervanging van mej. Lunshof is als tijde lijk onderwijzeres aan school I werkzaam1 geweest mej. I). Breek te Alkmaar; f. rapport van het comité der vereenigingen van Burgemeesters en Secretarissen te Hoorn, Purme- rend. Alkmaar en Schagen, omtrent krankzinnigen verpleging te Gheel; Voorzitter verwacht van de poging tot verlaging van de verpleegkosten alhier wel eenig succes; Ged. Stüh-u zijn met deze aangelegenheid bezig. Reeds één patiënt uit onze gemeente was te Gheel op°-eno- niL.ii en dezer dagen zal er weer een patiënt heen gaan. De heer Keuris wijst ook' op de hooge kosten voor bezoek. Voorzitter uit de mogelijkheid dat de bezoekkosten voer armlastigen door'de gemeente zou kunnen worden betaald; spr. wijst in dit verband op de pro vinciale regeling, bezoek buiten de provincie wordt voor armlastigen door dé provincie betaald. De heej* Keuris informeert naar de kosten voor verpleging van meer gevaarlijke patiënten. Voorzitter acht het wel mogelijk dat die verpleeg- ke.Men wat hooger zullen zijn. g. bij aanbesteding is de uitbreiding van het Laag spanningsnet opgedragen aan de N.V. v.h. Alberts en Kluft, te Amsterdam voor f36326.60 en het maken van 2 gratis lichtpunten aan G. Visser voor f 16.40. De begrooting voor de uitbreiding gaf een bedrag van f -42000 -aan. h. van den A.N.W.B. is bericht ontvangen-, dat zij geen waarschuwingsborden zal plaatsen bij Veerhui-g en Van Ewijcksluis; i. adres van het bestuur der afd. Moordhol!and van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambte naren inzake jaarwedderegeling gemeenteontvangers; k. brigven van het gemeentebestuur van Helder en van Schagen, waaruit blijkt dat eerstgenoemd be stuur welen laatstgenoemd bestuur niet wil me dewerken aan de totstandkoming van een telefoon- streeknet HelderAnna PaulownaSchagen. In sa menwerking -met Helder is daarna door persoonlijk bezoek getracht deze zaak te bevorderen. Door het. gemeentebestuur van Schagen wordt er op gewezen dat een poging tot het verkrijgen van een streeknet HelderAnna Paulowna—Schagen do poging om een streeknet voor de omgeving van Scha gen te krijgen in gevaar brengt. Voorzitter zegt, dat afgescheiden van deze pogingen adressen zijn verzonden tot het telefonisch verbin den van Anna Paulowna met. Breezand'. Spr. herin nert aan de gehouden vergadering met den secreta ris van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. Nog' wordt medegedeeld dat de woning van den brandmeester telefonisch is verhonden met het hulp- postkantoor Breezand. Van den A.N.W.B. is het verzoek ingekomen tot het adhleggen van fietspaden. Voorzitter zegt dat alle wegen in onderhoud en eigendom van den polder zijn. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde wordt gesteld het voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het laagspanningsnet tot Kerk- weg, Kneesweg en Kneeskade. Voorzitter deelt mede, -dat vanuit den Oostpolder verschillende verzoeken kwamen tot aansluiting aan het electrisch net. B. en W. hebben zich dan ook tot het- P.E.N. gericht met bet verzoek de kabel van Wieringerwaard door te trekken. Uit het antwoord vau het P.E.N. blijkt, dat doortrekken van de kabel afhankelijk word gesteld van al of niet aansluiting door het Polderbestuur van de beide gemalen. Voorzitter zegt dat het PE.N. or© dus wil gebruiken om hot polderbestuur aan te zetten. Inmiddels meent de heer Vleugels, dat voor den Oostpolder geen 2 transformatoren noodig zijn, doch' dat met 1 transfor matorgebouw kan worden volstaan, mits hier te Kleine Sluis kan worden overgeschakeld. Voor licht gebruik is de uitbreiding mogelijk, maar waar hier overdag weinig krachtstroom wordt gebruikt, is wel licht krachtstroomlevering aan den Oostpolder moge lijk. De afstanden zijn echter zoo groot, dat de aan geslotenen zullen moeten bijbetalen. Door Dr. Ver- hoox is een plan gemaakt, dat betreft de uitbreiding tot Kerkweg, perceel C. Geerligs, Kneesweg en Knees kade. De kosten worden geraamd uitsluitend voor lichtgebruik op f 14000. In verband met de konerdikte is evenwel wel te verwachten dat krachtstroom zal kunnen worden geleverd. De exploitatiekosten ge ven een verlies aan van f521, -doch Dr. Verhoex is van oordeel dat er geen ernstige bezwaren zijn tegien deze uitbreiding. Wanneer door particulieren f3500 wordt bijbetaald., zal er zonder eenig verlies 'kun nen worden gewerkt. Voorzitter deelt verder mede dat voor aansluiting door den heer C. Geerligs f 1000 is toegezegd, door den heer R. Waiboer f300, terwijl er meerderen zijn die wel f250 zullen storten. B. en W. stellen dan ook voor tot de uitbreiding te besluiten. De heer Komen wijst er op dat er wel kans bestaat, dat nu ook andere deelen om aansluiting zullen vragen. Voorzitter zegt diat aansluiting in uitzicht is ge steld vai West- en Oostpolder Wanneer er voldoen de zekerheid van rendabiliteit is, zullen we op deze wijze met uitbreiding doorgaan., Spr. betreurt het dat het P.E.N. zoo weinig meewerkt, de kabel naar de Van Ewijcksluis moet er toch komen. Spr. herinnert aan de eerste besprekingen met het P.E.N. en spreekt er zijn genoegen over uit dat toen niet is ingegaan op de kostenopgave van het P.E.N. van f70.009. Dat de gemeente ten deze steeds 'bezig is met de Ver- leniging van Ned. Gemeenten is het PJE.N. wel niet aangenaam. Zonder hoofdelijke stemming wordt goedgevonden ot de voorgestelde uitbreiding te besluiten. Ingekomen is het verzoek om adhaesie aan «het erzoek van den Ned. Bond voor Plaatselijke Keuze, •■richt tot de Eerste Kamer der Stat en-Generaal, om iet wetsvoorstel-Rutgers inzake Plaatselijke Keuze aan te nemen. Voorzitter zegt dat het genoegzaam bekend is hoe B. en W. tegenover het drankmisbruik staan, maar ^ij meenen dat het niet op den weg van den Raad ligt om adhaesie te betuigen. Bij elk besluit van de le en 2e Kamer is het gemeentebelang wel betrokken en elk besluit heeft wel zijn voor- er tegenstanders. Um nu steeds adhaesie te betuigen i« niet gewenscht. De heer Bakker stelt voor wel adhpesie.te betuigen en wijst er op dat zoovele gemeenteraden adhaesie betuigen. Het is we! een Zaak van belang voor de gemeenten. De heer Van der Be^g, noemt het wel een sympa thiek voorstel, het voorstel-Rutgers, doch over hot algemeen is spr. niet voor adhaesiebetuiging op wetsvoorstellen. De heer Kornen kan zich vereenigen met het voor stel van B. en W. Ook van den zomer is de kwestie van adhaesiebetuiging aan de orde geweest. Het drankmisbruik is in onze gemeente van goringen om- vaijg en spr. heeft opgemerkt, dat B. en W.het drankmisbruik willen tegengaan. De heer Keuris kan zich met het advies van B. en W. niet vereenigen. Het geldt hier niet de vraag hoe het drankmisbruik in deze gemeente is, maar hoo het in het algemeen is en dan is Plaatselijke Keuze in vele gemeenten noodig. Plaatselijke Keuze is oen democratische instelling en: do -emeente hooft niet alleen in dezen op te treden doch tot taak voor aan te staan. Do heer Bakker wijst er nog op dat van zekere zijde ook verzocht wordt de wet inzake PI. K. niet aan te nemen. Ook hierop zullen door sommigen adhaesie worden betuigd. Voorzitter zegt dat B. en W. om die reden ook tegen adhaesiebetuiging zijd. Er is altijd een ge deelte voor en een gedeelte, tegen. We zouden met die adbaesiebetuigingen hier een kleine Tweede en een kleine Eerste Kamer krijgen, politieke vergaderingen, al gaat dan deze kwestie buiten de politiek om. De heer Lubbert meent dat hier sprake is van een groot volksbelang en is daarom voor adhaesiebetui ging. Voorzitter: Aan drankbestrijding als volksbelang willen B. en W. meedoen, maar ze willen niet, dezen weg volgen. De heer Keuris oordeelt het gewenscht opvoedende kracht uit te oefenen en het is wel degelijk een be lang dat de gemeente dient te steunen, Het voor§tel-Bakker om wel adhaesie te betuigen, wordt met 6 tegen 3 stemmen verworpen, voor de heeren Lubbert. Keuris en Bakker. Het voorstel van B. en W. wordt nu geacht te zijn aangenomen. Van den heer K. L. van Goj-kom is ingekimen het verzoek om eervol ontslag als hoofd van schnol I, met ingang van 1 December 1924. Vüorzitter zegt, dat de heer Van Gorkom 32 jaren hrofd der schooi is geweest, da} velen hun eerste op- inding ja zelfs velen hun geheele positie aan hein te danken hebben en B. en W. stellen den Raad dan ook voor het gevraagde ontslag op de mee^t. eer volle wijze te verleenen en hem dank te brengen voor de langdurige diensten aan de gemeente bewezen. Hiertoe wordt besloten. Voorzitter verbindt er den wensch aan, dat de heer Van Gorkom en zijn familie in hun nieuwe woon plaats lange jaren een aangename rust mogen ge nieten. Na 1 December is de heer Van Gorkom bereid het tijdelijk hoofdschap waar te nemen. De heer Komen vraagt naar de reden waarom het ontslag op zoo'n korten termijn is gevraagd. Voorzitter zegt dat dit komt door de wijziging der Pensioenwet. Wel heeft de heer Van Gorkom zooveel dienstjaren dat hij van die wijziging geen schade zal ondervinden, maar voor alle zekerheid is het ontslag tegen 1 December gevraagd. Volgt benoeming van 2 leden van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van de hee ren R. Rz.» Waiboer en T. van IJzendoorn. De aan beveling van bet Armbestuur luidt: vacature Van IJzendoorn: 1. T. van IJzendoorn, 2. P. J. Zoete; vacature R. Rz. Waiboer: 1. R. Rz. Waiboer, 2. V. Kaan. B. en W. hebben deze aanbevelingen overgenomen. De heer Van IJzendoorn wordt met 7 stemmen ge kozen, 2 stemimen werden uitgebracht op den heer P. J. Crum; de heer R. Rz. Waiboer werd eveneens met 7 stemmen herkozen, terwijl nu 2 stemmen blanco werden uitgebracht. Als lid van de Commissie van Toezicht op bet La ger Onderwijs, moet periodiek aftreden de heer C. Kooiman. De voordracht luidt: 1. C. Kooiman, 2. N. Raap. De heer Kooiman wordt met alfemeene stem men herbenoemd. Door de afdeeling Anna Paulowna van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf, wordt met het oog op de te ver wachten werkloosheid in het a.s. winterseizoen, ver zocht, daartegen maatregelen te willen nemen: a. door het verschaffen van productief werk en daarbij de georganiseerden de voorkeur te geven; b. door het geven van een toeslag van f 0.50 per dag op de uitkeering der werkloozenkas; c. door het beschikbaar stellen voor gehuwden en kostwinners van bons voor bet bekomen van goedkoope brandstof; d. door het treffen van een steunregeling voor eventueel uitgetrokken leden. B. en W. deelen mede, dat zij zich tot het polder bestuur hebben gewend met het verzoek om weer productief werk te willen laten verrichten. Het Pol derbestuur was daar niet zoo voor, omdat het graag de polderlasten wil verlagen. Evenwil waar het polderbestuur in dezen altijd op zoo loffelijke wijze is opgetreden, verwacht voorzitter da: het ook nu wel weer werk zal willen laten ver richten. B. en W., aldus vervolgt voorzitter, zijn er voor, bij werkverschaffing, aan georganiseerden de voor keur te geven, omdat die menschen zorgen voor den wiriter. terwijl de anderen er maar op los leven. In dien noodig willen B en W. ook een steunregeliug vo«.r eventueel uitgetrokken leden in het leven roe pen. Beter evenwel wachten zij het verleenen van productief werk, omdat de menschen dan ook meer loon ontvangen. Alleen bij strengen vorst, en indien er geen productief werk is, zijn ze bereid een steun regeling in 't leven te roepen. Het geven van 50 cent toeslag is in: strijd met de wet en aan dat verzoek kan dus niet worden vol daan, evenmin als aan het verzoek tot het beschik baar stellen voor gehuwden en kostwinners van bons voor het bekomen van goedkoope brandstof, wat een zelfde strekking heeft. B. en W. hebben bovendien ook zelf haar werko in gezien en leggen een plan over, waarbij aam de Klei- nesluis, vanaf Abr. Dekker tot aan den winkel van Wed. de Engelsen, 'n grintweg met looppad zou wor den gemaakt. Aan de bewoners van dat gedeelte is verzocht hun tuintjes enz. voor hun huis voor dat doel ter beschikking te wilten stellen en in onder houd over te doen aan den polder. De tuintjes zouden dan moeten verdwijnen, het terrein geëgaliseerd, rioleering moet worden gemaakt. De kosten voor een en ander worden geraamd globaal op f3800. Voorzit ter heeft dan nog gedacht aan het leggen van een trottoir, in dat geval kwam er nog een bedrag bij van ongeveer f4000. B. en W. zouden willen trachten subsidie van de provincie en van den A.N.W.B. te krijgen. Wel zijn er menschen die achter hun huis niet veel grond hebben, maar men was toch vrij al geméén bereid medewerking te verleenen en spr. brengt dan ook gaarne hulde voor de algemeens sa menwerking. De heer^ Kossen oordeelt, dat dit voorstel zeer voortvarend ter tafel wordt gebracht. Het is een voorstel, waarmee ongeveer f 8000 is gemoeid, en dat de leden onvoorbereid ter behandeling krijgen, Spr. stelt dan ook voor om het voorstel tot de volgen de vergadering aan te houden. Spr. wijst er op, dat hier nogal middenstand9bo- langen bij betrokken zijn en spr. heeft klachten ge had. dat de menschen voor het uitoefenen var hun bedrijf dien grond niet zullen kunnen missen. Wanneer er eenmaal een wandelweg is, zal er door de gemeente aandrang worden uitgeoefend den weg vrij te houden. Ten opzichte van verfraaiing is er alles voor het plan te zeggen, en iemand die nu een tuintje van zijn huis heeft, zal ook niet zooveel be zwaar hebben. Maar spr. hoorde dat iemand die het plan niet goed had begrepen, toezegging tot mede werking had gedaan, maar zijn eigen grond niet kon missen. Voorzitter vraagt, wie die persoon is, want epr. heeft zelf op de bezwaren gewezen. De heer Kossen: Dat was Bakker, de wagenmaker, die zal het terrein wel eens noodig hebben voor één of meer wagens. Voorz. zegt. hier ook op gewezen te«hebben. Het is logisch dat wanneer men zijn grond gratis afstaat, men den anderen dag niet lastig gevallen zal wor den als men tijdelijk den grond gebruikt. Bovendien, I het kan ook in de scbenkingsaclo vastgesteld wor den. Spr. wil het den menschen niet lastig maken. De heer Kossen zegt dan, dat het bedrag hem te hoog is om er zoo maar voetstoots over te beslissen. Kort geleden hebben! we ook zoo'n spoedige beslissing genomen ten aanzien van het bouwen van de dood graverswoning en dat acht spr. niet gewenscht. In do derde plaats vraagt spr., of de nog aan te leggen wa terleiding geen bezwaar is, nu het plan van B. on W. al uit te voeren. Voorzitter erkent dit bezwaar, daaraan is niet ge dacht. De heer Keuris heeft ook klachten vernomen en kan zich de bezwaren van de betrokken personen iüdenken en spr. heeft dan ook de mogelijkheid on der het oog gezien, dat de menschen voor de helft de beschikking over hun terrein hielden. Waar nu voorgesteld wordt, om het plan tot de volgende ver gadering aan te houden, wijst spr. er op. dat dit plan aanhangig wordt gemaakt in verband met het vraag stuk der werkverschaffing en spr. vraagt of we met uitstel dan' niet achter den wagen zijn. Spr. is niet tegen uitstellen, wanneer er andere werkzaamheden in 't uitzicht kunnen worden gesteld. De heer Eomen is het in beginsel met den heer Kossen eens. Spr. wil ook het plan eerst eens beter bekijken, een situatieteekening zien enz. Wat het ma ken van een trottoir betreft, we hebben hier vele in zitten', en raakt dan het idee-trottoir niet weg? Spr. heeft er- bezwaar tegen.., dat de menschen de toezeg ging krijgen, dat ze zoo noodig de* beschikking over het terrein hebben. Beter zou het wezen dat ze eige naar bleven van een zeker gedeelte. Voorzitter wijst er op, dat het geheele terrein voor den welstand gewenscht is. De heer Komen wil dan toch de rechten van de menschen goed omschreven zien. De heer Stammes had niet het idee gehad, dat hei- plan vandaag reeds definitief afgehandeld zou wor den De heer Keuris is'wel voor uitstel, als het niet te lang duurt dat er weer vergaderd wordt. Maar spr. wijst er op, dat wanneer dit het eenigste werk is, dat B. en W. voor werkverschaffing weten, dan zouden we achter de feiten aankomen. Spr. is B. en W. dank baar. voor hun toezegging, wat de punten a. en d. betreft. Hebben B. en W. nog iets anders, behalve den polder? Spr. gelooft wel, dat B. en W. diligent zullen zijn. Dat de punten b. en c. in.strijd met de wet -zouden zijn, het is een moeilijk punt en spr. ge looft niet, dat de houding van B. en W. hun ten kwa de zal worden geduid. Wat punt c. betreft, met goe den wil is er nog wel wat te doen. Spr. weet dat in dat opzicht in andere gemeenten ook wat wordt ge daan en er nog geen aanstoot aan is gegeven, b.v. in den Helder. Wat betreft de 50 cent toeslag vraagt spr. het oordeel van B. en W. over het uit te betalen loon, zal dat als yorig jaar wezen? Voorzitter zegt, dat 2 jaar geleden het uurloon 30 cent. was en dat het Rijk dit loon verleden jaar mei 10 pet. wilde' verlagen. B. en W. hebben zich daar tegen met kracht verzet en tenslotte is het bedrag gehandhaafd. Spr. vermoedt dat het loon niet hooger zal wezen en wanneer we in den tegenwoordigen tijd een behoorlijke subsidie krijgen, zullen we al tevreden moeten< wezen. De heer Keuris zegt, angst te hebben dat er nog wat van# het loon afmoet, doch dd levensstandaard is van dien aard, dat de arbeider, meer loon noodig heeft. Spr. gaat na de wekel'ijksche prijsstijgingen en dan blijkt dat er sedert Juli eon groot aantal stijgingen plaats vonden en daar tegenover een miniem aantal verlagingen. Spr. drukt 'B. en ,W. op het hart te trachten het dagloon zoo hoog mogelijk te krijgen. Voorzitter zegt, dat B. en W. niet graag willen dat het lager gaat dan vorig jaar. Wat hot geven van bons betreft, Iaat de raad dat aan B. en W. overlaten. Als hulp noodig is, zullen wij de men schen naar het Armbestuur verwijzen, al is dat niet zoo prettig voor de menschen. De heer^ Keuris heeft een tegenzin in het Arm bestuur. Voor menschen die regelmatig hun brood verdienen werkt het zoo deprimeerend. Voorzitter ziet er de menschen ook lievei* niet, maar ais het niet anders kan. De heer Keuris vraagt of het niet mogelijk, is de regeling in den Helder te weten te komen. Voorzitter zegt dat het gevraagd kan worden. De heer Komen meent,, dat daar de afvalproduc ten der gasfabriek goedkoop beschikbaar worden gesteld. Voorzitter oordeelt, dat het een lapmiddel blijft en wijst er op dat bekend, is hoe het Armbestuur staat tegenover bet verleenen van hulp. B. en W. doen toezegging op de meest loyale wijze te willen handelen. De beer Keuris wijst op een geval dat iemand bij een lid van bet Armbestuur kwam, maar dat lid antwoordde dat die persoon wat zwaar op de hand was. De heer Van. den Berg heeft nog geen definitief besluit gehoord ten aanzien van do werkverschaffing. Spr. zou willen dat aan het polderbestuur gevraagd werd spoedig te beginnen met de uit te voeren wer ken en waar hij geboord heeft dat enkele personen over 1 of 2 weken zonder werk zullen geraken, zou spr. ook willen dat spoedig met werkverschaffing werd1 begonnen. Vorige jaren is er te laat mee be gonnen en waren er sommige werkloozen al onge veer uitgetrokken voordat met werkverschaffing werd begonnen. Als nu'het trekgeld wordt bestemd in geval van vorst, dan zou de steunregeling mis schien niet noodig wezen. Voorzitter wijst er op dat het niet aan het polder bestuur heeft gelegen, wanneer niet eerder met het werk kon worden begonnen, do schuld ligt meer aan Den Haag. De heer Keuris deelt mode, dat er nu reeds enkele menschen zijn die mét in aanmerking komen voor werkloozenuitkeering. Door een der ministers i3 n.1. het besluit genomen dat zij. die gedurende 3 jaar een volledige uitkeering hebben genoten, het voterend jaar niet voor steunregeling in aanmerking komen. Wel zijn er zoo niet veel, maar ze zijn er. Het is wel «-ek, dat zij die het meest bezocht zijn, ook nog het meest gestraft worden door het Rijk. Maar de bepaling is er en daarom verheugt het sur. dat B. en W. hebben toegegeven aan het verzoek onder d genoemd. Snr. juicht voorts toe dat er spoedig met werkverschaffing wordt begonnen en in dit verband wijst spr. op de overeenkomst met bet Waterleidingbedrijf om in het najaar met den aanleg te beginnen. Voorzitter deelt mee dat nog niet aangedrongen i9 bij het P.W.B., omdat er geen gebrek was aan water cn ook met het oog op het drukke gebruik van de wegen. Nu evenwel zal gevraagd worden met het werk te beginnen. De heer Kossen vraagt, wanneer besloten wordt, werken te doen uitvoeren, of dan ook het werk aan ambachtslieden 'in de gemeente wordt opgedragen, j Voorzitter zegt, dat hieraan zooveel mogelijk wordt gedacht. Het adres van de afdeeling van den Ned. Bond j van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw en i Zuivelbedrijf, wordt hierna voor kennisgeving.aan- fenomen, terwijl het plan van B. en W. tot et maken van een weg aan dé Kleinesluig, tot de 1 volgende vergadering wordt aangehouden. i Voor de uitbreiding van het laagspanningsnet voor het G.E..B., zal een geldleening worden aan gegaan van f50.000, tegen een rente van ten hoog ste 6 pot. Een suppletoire begrooting tot een bedrag van f55405 wordt vastgesteld. Aan „Alepo" zal een subsidie worden verleend van f865 inplaat« van f265. Nog wordt een praatje gehouden oven de be lasting op publieke vermakelijkheden. Voetbalwed strijden en sportwedstrijden zuilen vrij van be lasting worden gesteld, indien dit naar het oobdeel van B. on W gewenscht wordt geoordeeld. De be1 staande verordening blijft verder voorloopig van kracht. Bij <le rondvraag betreurt de heer Komenrf dat de tuinbouwcursus niet is doorgegaan, door het ongelukkig uur waartegen do cursus was uitge schreven. Voorzitter wijst er op, dat 2 maal oproeping is gedaan, doch dat, wegens misverstand geen; leer lingen opkwamen. Voor volgend jaar zal spr.j er zelf werk van maken, dat leerlingen, zich aan melden. De heer Van den Berg vraagt of nu het plan vau den te maken grintweg zal' oirculeeren. Voorzitter zegt, dat een plan in opima forma zal worden gemaakt en indien er tijd genoeg is, zal' het circraleeron. De heer Keuris brengt het bekeuren van 'men schen die op Zondag werkten, ter sprake en noemt een tweetal gevallen, waarin bekeuring volgde, ge vallen waarin bekeuring- niet noodig was, nl. toen iemand een paar paaltjes in zijn land sloeg'en het andere geval dat iemand voor zijn oud0 buurvrouw een zak aardappelen rooide. De heer Lubbert: Dat gaat wel' goed^ r De heer Keuris noemt dat niet goed en hoopt dat de burgemeester consideratie zal gebruikn. Spr. vindt het niet goed, dat ei( 's Zondags regelma tig wordt gewerkt, maar in, sotmmige gevallen, is con sideratie gewenscht. Voorzitter licht toe, dat den geheelen zomer door de politie is gesurveilleerd; dat herhaaldelijk ge waarschuwd is en dat soms de menschen naar huis werden gestuurd en de politie ze een half uur later weer op het land zag. In zulke gevallen volgt proces-verbaal'. Wat het geval betreft van den man die aardappelen rooide voor zijn buurvrouw, voor kerktijd, daarvan is geen proces-verbaal1 ge maakt. Consideratie Wordt in dergelijke gevallen wel toegepast. De heer Lubbert wifst er op, Hat er wel gewerkt wordt om andersdenkenden te plagen. Voorz. zegt, dat ook de politie dien indruk wel heeft gekregen en dan wordt opgetreden. De heer Bakker zegt, dat de straatverlichting! te Van Ewijcksluis wel eens te laaf begint, terwol ook de heer Keuris heèft opgemerkt, dat het met de straatverlichting niet in orde was. r Voorzitter zal een onderzoek instellen, doch zag gaarne dat men hem direct met dergelijke dingen op de hoogte bracht. Sluiting.

Schager Courant | 1924 | | pagina 7