Nieuwjaarsgroeten LET WEL!! Polder Anna Paulowna. Fa.P. Th. Ypma, Raad Sf. 'Maarten. 50 CENT (mits niet grooter dan 3 regels) Dinsdag 23 December 1924. SCHA 67ste Jaargang. No. 755$. C0I1 Dit liliici vormliijiit viermaal por wook: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Dij inzending tot 'u morgens ft uur, worden Advor tonllön nog zooveel mogelijk in hot eevaluitkoniond nnmmor gêplniitat. UI.ii«vers i N.V, v.h. THAS1AN Co., Sclsafp POSrwi'.tCHNINO No. 23330. Prijo por 3 maanden f 1.05. T.onae nummers 0 cent. ADVERTEN- TïfiN van 1 tot 5 regels f 1.10, iodoro regel moor 20 cont (howljuno. INT. TELfcf no. 20 inbegrepen). Croolo lui (era wordon naur pliuiiuriilmto berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTB BLAB. Wegens liet Kerstfeest, ver schijnt de Schager Courant deze week op Woensdag en daarna op Zaterdag. DE UITGEVERS. Vergadering" van Dijkgraaf, (Heemraden en Hoofd ingelanden van den Anna Paülownapolder, op Za terdag 20 December 1924, des morgens 10 uur in het Polderhuis. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer O. Wijden es Spaans Jr., dijk graaf, secretaris de heer Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat nu de heer Polet, sluiswachter verzocht heeft op zijn ontslagaanvrage terug te mogen komen. Het Dag. Bestuur, aan witn de benoeming van sluiswachter is, zal dit verzoek behandelen, het. is dius nu weer in da gelegenheid, om den man, dlie steeds zeer goed de sluis hééft bediend, te behouden. Van den heer A. Jonk, te Kolhorn, ïsf 80(a 9(1 M3» grint aangekocht, tegen fl.75 de M3., waarbij dan {nog komt de kosten van transport over dien dijk. De duiker aan het einde van den Boarmansweg is vergaan en daarvoor in da plaats zullen worden gelegd betonringen. De Wed. C. van Eefcen, die van den polder een uitkeering genoot, is overleden. Van hot gemeentebestuur van Zdjpe is bericht ingekomen, dat aocooid wordt gegaan met Jiet aan bod tot onderhoud van (den weg langs hei tNoordih. Kanaal, tegen een betaling van f 3.50 ineens. Op het aanbod" ten aanzien van het onderhoud van het tweede g; deel'te van dien weg, wordt njtót ingögaad door dat gemeentebestuur. Van de boom en op het poldlererf zfjjta. er nu 725 geschikt voor overplanting en d© beplanting zal wo.d.n' voorlgezefc in den Veer weg tot ■Kruisweg en Achterweg, terwijl' die overige zullen worden inga boet; behalve aan den Van Ewijdksvaartweg. Het (dan nog resterende 'deel' zal worden gebruikt tot het doortrekken van de boomenrij aan den Lotweg. Voor het inspuiten van zand in het Balgkanaal zal worden vergoed' f 110.46. s Het adre3 van het P.E.N. inzake de efectrische bemaling, is om advies in handen gesteld van het Landbouwkundig bureau te "Wageningen, welk in stituut Zich gratis balast me he onderzoek van dergelijke zaken. De bemalingskwestie wordt dan bezien uit alle oogpunten Al' deze mededeelingen worden voor kennisgé- ving aangenomen. r Aan de orde wordt gesteld het voorstel tot in- intTekking van het besluit-uitgifte van grond in erf pacht aan D Bart. Voorz. licht toe, dat de goedkeuring op. dit besluit door Ged. Staten lang was uitgeblevenen omdat het recht van erfpacht vanaf 1 Juli betaala moest woiden, had Bart bezwaar, Voorzitter heeft toen geschreven, djat hij wilde trachten te bevor- deren, dat de termijn voor betaling wat later zou ingaan, maar Bart wilde er blijkbaar liever af en wenscht het contract niet teekenen. Goedgevonden wordt, het besluit tot uitgif te van erfpacht in te trekken.. Van het gemeentebestuur is ingekomen het vér- zoek om wederom productief werk te willen ver schaffen aan werklooze landarbeiders. Het Dag. Bestuur stalt voor aan dit verzoek te voldoen, door voort te gaan met de verbreedingf van wegen door ophooging van 03 bermen ie be ginnen met den weg langs den Middenvliet, voor zoover dit nog niec heett plaats gehad1. Evenwel wordt voorgesteld wijziging te brengen in de kos- tenverdeel'ing tot dusverre gebruikelijk. Bleef voor heen. 60 pet. der arbeidsloonen voor rekening van den polder, thans wil het Dag. Bestuur de voor waarde stellen, 'dat niet meer "dan 40 pot. dier loonon ten laste van de polder zal komen. Gevraagd wordt een crcdi©t te verieenen van maximaal f 30ÖJ, waardoor hot bij aanvaarding der genoemde voor waarde mogelijk zou zün een bedrag van maximaal f7500 to verwerken. Het ligt in <ïo bedoeling, u;t den aard dor zaak, van het gevraagde orddipj alleen bii gebleken Jioodzakelh'kheid gebruik te maken. Volgons gemaakte berekeningen omtrent de vermoedelijke financieel© uitkomst van den dienst 1924 zal hot. saldo ongeveer f3000' hooger zij'n, dan van don dienst 1923, zoodat bij aanneming van bovonstaand' voorstel1 de middelen daartoe aanwe zig zijn en niet door vorhooging van lasten behoef" ven te worden gevonden. Voorn zegt, dat in. de eerste plaats het in de bedoeling ligt van hot Dag. Bestuur om voort te gaan met do verbetering van dien berm aan de Krommetocht, pas gister heeft spr. de opgaaf van den opzichter gekregen van de overige in aanmerking ko- monde werkzaamheden. De hoop wordt uitgesproken, dat liet met de werkloosheid niet zoo'n vaart zal loo- pen. Op 't einde van December zijn thans 20 werk- loozen ingeschreven en. er komt bij, dat de menschen wanneer ze weer aan 't werk zijn, het gemakkelijk vergeten ziöh van de lijst der werkloozen te laten schrappen. Spr. noemt dan op de werken die voor de ze werkverschaffing in aanmerking zouden komen, al9 verbreeding en ophoogen van den berm langs Boermansweg. Zandvaart. richting Ewijcksluis, véf_ betering van énkele bochten in den weg, als Zwin- weg, hoek Kerkweg. Veerweg-Kerkweg, Kneesweg, hoek Kerkweg en nog enkele werken meer. Verwacht wordt, dat het geraamd bedrag van f 7500 niet noo- dig zal zijn, maar mocht de werkloosheid onverhoopt in sterke mate zich voordoen, dan zouden genoemde werken kunnen worden uitgevoerd. De heer C. Rezelman vraagt, of er rekening mee wordt gehouden, of er grond in de nabijheid der uit te voeren werken is. Voorzitter erkent, dat dit de moeilijkheid is en met het uit te voeren slootwede wordt dan ook getracht du ondergrond te krijgen. De heer Stammes geeft ook de w-enschelijkheid te kennen de kluft bij Graóweg-Middenvliet te verbete len. Voorziter zegt, dat ook de heer C. Geerlings hier op de aandacht heeft gevestigd, doch ook hier is het de groote moeilijkheid grond te krijgen. En als de ver betering op andere wijze wordt aangebracht door Muntjewerf zand te doen aanvoeren, dan is het geen werkverschaffing meer. De heer Stammes noemt het verbroeden van de scheisloot. Medegedeeld wordt, dat de grond daar nie t ge schikt is. De heer C. Geerligs merkt op, dat de heemraden niet op de hoogte waren van de uit te voeren wer ken. Voorzitter zegt. dit straks ook te hebben meege deeld. Vrijdag is de lijst van werkzaamheden door den opzichter ingeleverd. De heer J. C. Geerligs vraagt, of de gemeente be reid is 60 pet. van de kosten bij te dragen. Door den secretaris wordt medegedeeld, dat de ge meente weer zal trachten een zoo groot mogelijke bij drage van1 rijk en provincie te krijgen. De heer J. Tijsen vraagt, of het niet mogelijk is, dat de gemeente meer dan 60 pet bijdraagt. Voorzitter meent, dat men ook in 't oog moet hou den, dat de polder met deze werkverschaffing ge baat is. De verbeteringen komen de ingelanden in be duidende mate ten goede en als de polder daarvoor slechts 4/10 van de kosten moet betalen, is dat niet te duur. Op heel wat plaatsen zal voor werkverschaf fing werken worden uitgevoerd, waarvan het nut problematisch is, terwijl dat hier bij- u en de inge landen waardeering ondervind' .doordat de verbete ringen u ten goede komen bij het elkaar ontmoeten en biji vervoer van zware vrachten. De polder heeft dan niu reeds de bijdrage vain 60 pet. op 40 pet, terug gebracht. De heer J. Tijseni dacht, dat bij aanbesteding het "werk goedkooper zou wezen. Voorzitter wijst erop dat de aannemer dan direct andere menschen te werk kan stellen en diaardoor de oudere menschen, die nuttig, in1 de maatschappij zijn geweest, maar thans niet meer zoo goed voort kun- r nen, van het werk uitgesloten worden en die men schen moeten toch ook geholpen worden. Het is verlicht moet worden. Voorzitter zegt, dat daar de lamp op de sluis staat, en het licht op de brug en in de sluis valt. Wel wil het Dag. Bestuur onderzoeken of verbetering van verlichting gewensüht is. De heer J. C. Geerligs informeert, welk elootwerk uitgevoerd zal worden. Voorzitter antwoordt van het slootwerk dat op de begrooting staat. Het Dag. Bestuur zal bovendien rondgaan om te kijken welke kavelslooten van par ticulieren in orde gemaakt moeten worden. De heer J. C. Geerligs en andere leden onderschrij'- ven dit, wijst op den slechten toestand' waarin een sloot tusschen Lotweg en Zwinweg verkeert. Verbe tering is zeer noodig. Voorziter meent, dat hier dan' bij de behandeling van de begrooting op gewezen bad moeten worden. Het Dag. Bestuur wil er graag <le aandacht aan schenken en als de vergadering daartoe machtiging Verleent, zou deze sloot nog bij het andere slootwerk genomen kunnen worden, ten laste van 1925. Dit wordt goedgevonden. De heer P. J. Visscher geeft in overweging, die sloot dan ook wijder te laten maken. De heer Van den Berg zegt. dat geklaagd wordt over de verlichting bij de brug bij H. Koster, over de Zan'dvaart. Voorzitter zegt. het gemeentebestuur hierop attent te willen maken. De heer Langer eis klaagt over den pni trommel bij den steiger aan de Van Ewijcksluis. Voorzitter zegt. dat deze overgebleven grond van het bietenrijden binnenkort wordt weggehaald, maar i desnoods kan die grond spoedig aan den kant wor den verzameld. Hierna sluiting. Vraagt condities aan van LEVEHING en BEIALING. HET VERPLICHT U TOT NIETS. ALKMAAR, Piano- en Orgelhandel. Opgericht 1842. Vergadering van den Raad op Maandag 22 Decem ber 1924, des morgens 9 uur. Voorzitter de heer A, Klerk, burgemeester, tevens secretaris. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering "volgt de lezing en goedkeuring der notulen. Wordt medegedeeld, dat bij de laatste kasverifica- tie der gemeente f 9232.31 in kas was en moest zijn. Hm de kas van het Gom. Electr. Bedrijf was en moest zijh f607.06. Het gemeenteland heeft bij verhuring opgebracht f 612, tegen f 609 vorig maal. Van de gemeentetuintj es is alles op één na verhuurd. In ons blad. dal Woensdag 31 December verschijnt, besiaal ge* legenheid lol hef plaatsen van een Nieuwjaarsgroet aan Be gunstigers, familie, Vrienden, enz. legen contante betaling Yan Elke regel meer 15 cent. Opgaven s.Y.pl. spoedig aan ons Bureau oi aan AH. Kan toorhouders en Boekhandelaars. De Uitgevers. hoogst! onaangenaam' alsd ie menschen gelden in ont vangst moeten nemen, waarvoor ze geen werk heb ben verricht. Bovendien zou bij aanbesteding ook wel geen bijdrage van rijk en provincie zijn te ver wachten. De regeling is noch voor de menschen, noch voor de gemeente, noch voor den. polder aangenaam, maar we moeten wat over 't hoofd zien, om tx)t een compromis te komen. De heer Stammes gelooft, dat wanneer de polder minder dan 40 pet. gaf, de subsidie vanr ijk en pro vincie in gevaar zou worden gebracht. Voorzitter acht dat niet onmogelijk. Het Dag. Be stuur zal nog eens nader overwogen, welke werken allereerst moeten worden uitgevoerd. Zonder hoofdelijke stemming wordt overeenkom stig het voorstel van het Dag. Bestuur beslotep. Verder wordt voorgesteld tot het maken van een installatie voor electrische verlichting mot 4 licht punten van de wipbrug bij Veerburg. In zijn toelichting wijst voorziter op de aanvaring •die dezen zomer daar heeft plaats gehad, er is bij avond geen licht aan de brug. terwijl zijwaarts van de brug verlichting is, waardoor men wordt afge leid, Spr. heeft met den burgemeester de toestand bekeken en de burgemeester wil bevorderen, dat de gemeente de stroom levert, wanneer do polder dan do installatie aanbrengt. De kosten dezer installatie bedragen f60 en verder dan eens een lampje. Algemeen wordt dit voorstel goedgevonden. De heer C. Geerligs wil dan meteen in de vergader zaal iets laten maken voor luchtververschlng. De heer Smit acht het dan beter, dat tijdens het vergaderuurtje, niet wordt gerookt. Voorzitter: Dat is aan twee kanten goedkooper. De heer P. J. Waiboer: Is het dan in de bedoe ling. dat ook tijdens de vergaderingen van het Dag. Bestuur niet wordt gerookt? De heer Smit: Dat moeten de leden van het Dag. Bestuur zelf weten. Het voorstel van den heer C. Geerligs wordt aan genomen, tegen stemden de hoeven Smit en P. J. Waiboer. De vergadering keurt goed. dat een kasgeld leening zal worden aangegaan tot ten hoogste f 50.000. Bij de rondvraag stelt de heer J. C. Geerligs do vraag, of nu ook niet de brug aan de Van Ewijcksluis Ged. Staten hebben de onderhandsohe verhuring der gemeentetuintjes goedgekeurd. Ingekomen is een rapport over de krankzinnigen verpleging te Gheel. Wordt voor kennisgeving aan genomen en ligt voor de leden ter lezing. Van de afdeeling Noordholland van de internatio nale vereeniging voor vallende ziekten, is een ver- zoek ingekomen <xm een subsidie te geven voor de oprichting van een neurologisch instituut. B. en W. stellen voor, hierop afwijzend te beschikken. Goed gekeurd. Van den heer B. van Oudenaarde is een verzoek ingekomen om ontheffing van schoolgeld. B. en W. j stellen voor, hierop afwijzend te'beschikken, omdat de aanslag is geschiedt volgen® verordening en hier van niet mag worden afgeweken, j Algemeen goedgevonden. Het schoolgeld is inmid- j dels door tusschenkomst van anderen betaald. Van. den heer L. Witte'en 22 anderen is een adres ingekomen om bij werkloosheid vanwege de ge meente werk te verschaffen en daarvoor steun te verieenen. B. en W. wijzen er op. dat de gemeente zelf geen werk heeft, maar genegen is. als dit noo dig is. steun te verieenen om werk te krijgen. Waar de toestand in den tuinbouw zooveel beter is. hopen B. en W.t dat evenals voor 1923—*24 geen werkloos heid zal komen en zoodoende hulpverleening niet noodig ia. Algemeen wordt dit standpunt van, B. en W. goed gekeurd. Van den heer K. van 't Veer. hoofd der school te St. Maarten, is een adres ingekomen, met het ver zoek. om in een openbare of geheime vergadering te worden toegelaten om te spreken over den toestand van het onderwijs. Voorzitter zegt. hierover nog mededeelingen te heb ben. die hij in comité zal doen. j De heer Schermerhorn vraagt, of het niet voor het i openbaar geschikt is.# Voorzitter zegt, dat* het adres hier niet op zijn I plaats is. Dat behoort bij B. en W. Maar het college stelt er prijs op. alle inlichtingen aan den Raad te geven. Spr. oordeelt, dat, waar het hier over het on derwijs gaat, dus alle za/ken, maar waarmee perso nen het nauwst in verband staan', het beter is in comité de besprekingen te houden. De heer Glas is het met voorziter eons. Maar spr. acht' het toch noodig, dat doze kwestie spoedig zijn behandeling krijgt. Spr. acht hot noodig om na do vergadering het Hoofd der school te hooren en ook de onderwijzeres, opdat de Raad al zijn invloed kan aanwenden dat de gemoederen wat gekalmeerd wor den en. de verhouding beter. Want zooals 'het nu gaat is het zeer zeker tot groote schade van het onderwijs. Voorzitter zegt, dat het vanzelf spreekt, dat als hert Hoofd gehoord wordt, ook de onderwijzeres tegen woordig zal zijn. De Raad is in deze neutraal en mag op eenzijdige mededeelingen niet afgaan. De heer Blok betreurt eveneens den toestand zoo als ze is. Spr. heeft er met het Hoofd der school over gesproken en zou ook gaarne willen dat deze en ook de onderwijzeres tot een bespreking werd uitgenoo- digd, opdat er aan den wantoestand; van het onder wijs in' St. Maarten een eind komt. Voorzitter zegt. dat niet alleen de Raad in deze de ©enige autoriteit ia, die tot oordeelen bevoegd ia. Er is nog een autoriteit die in deze tot optreden is ge rechtigd en spr. acht het noodig dat daarover eerst in comité mededeelingen worden gedaan. Zooals de zaken nu gaan. is het zeer zeker ten nadeele van het prestige van het onderwijs en wij moeten niet mee helpen om dat nog meer to ondermijnen. Het belang van de zaak eischt eerst bespreking in comité. Aldus wordt besloten. Een suppletoir© begrooting van 150 voor cursus tuinbouw wordt goedgekeurd. Wordt behandeld adres J. Spaans, autobusonderne mer van St. Maarten op Alkmaar. Deze heeft als ge volg der wettelijke voorschriften, veranderingen aan zijn auto moeten laten maken en vraagt f 150 subsi die van de gemeente daarvoor. B. en W. willen deze dienst gaarne houden, maar wijzen er op, dat deze reparaties het gevolg zijn van1 de wettelijke voor schriften, die door de onderneming, zelf moeten wor den betaald. Verder bestrijkt deze dienst ook nog an dere gemeenten, terwijl Alkmaar er groot voordeel van heeft, dus was het billijk dat ook die gemeen ten om bijdrage werden gevraagd. Als dé dienst niet rendabel is, zou de ondernemer aan! die verschillende gemeenten subsidie kunnen vragen en dan willen 13. en W. zulk oen verzoek in ernstige overweging nemen. Thans willen B. en W. op dit adres afwijzend beschikken. De heer Schermerhorn en ook anderen zoudenhet zeer bejammeren als de diienst gestaakt werd. Alge meen voelt men echter wel, dat in deze de gevraagde kosten voor rekening van den ondernemer moeten komen en wordt met algemeene stemmen op het adres afwijkend beschikt, Er volgde nog een uitvoe rig debat over de principe vraag of subsidieverlee- ning een algemeen belang was of niet, enz. enz. Tot armvoogd wordt herkozen de heer D. Swart, met 6 stemmen, 1 onwaarde. Mede op de voordracht stond de heer L. Bakker. Tot lid der schoolcommissie wordt herkozen de heer A. de Vries, met 7 stemmen. Mede op de voor dracht stond de heer K. v. 't Veer. Tot leden der commissie tot wering van schoolver zuim worden herkozen de heeren D. Swart, C. de Geus, A. Blok, W. C. Speets en P. Blom. In comité zal besproken worden de overname vair het plaatselijk laagspanningsnet door het P.E.N. De heer Schermerhorn vraagt, naar de aansluitin gen aan de waterleiding en spr. uit de wensch, dat waar er geen nieuwe aansluitingen bij komen, er door B. en W. werk van wordt gemaakt de nalati- gen aan te schrijven. Voorzitter vond het eerst goed, dat de aansluitings verplichting soepel werd toegepast, ook later met de ingetreden malaise. Maar thans zijn er nog vele per sonen-, die de aansluiting aan de waterleiding best kunnen betalen. Er zijn onder de 50 pet. die niet aan gesloten zijn, wel eenige die het moeüijk zal vallen maar daarover is nog eens te praten. Allen zullen echter een aanschrijving moeten hebben. Voorzitter zal de zaak ip B. en W. bespreken. De heer Glas is het er mee eens, dat B. en W. zul len moeten optreden, maar er zulen personen zijn, die het moeilijk zal vallen. Tegen zulke menschen wil spr. niet optreden. Voorzitter wijst naar hetgeen hij zelf in deze zooeven heeft gezegd. Hierna sluiting. BirmenlandscH Mieum HONGAARSCHE KINDEREN. I Naar ons wordt medegedeeld, bestaat voor de Hon- gaarsche Kinderen omstreeks 23 Januari a.s. de ge legenheid naar hun, land terug te keeren. Zeer waar schijnlijk zullen hierna geen verdere terug-transpor ten plaats hebben, zoodat de mógelijkheid niet is uitgesloten, dat dit volstrekt de laatste gelegenheid zal zijn. Het verdient, du® alleszins aanbeveling dat. alle hier te lande nog vertoevende kinderen met dit transport zullen vertrekken. Aanmeldingen voor de provincie Noordholland kunnen geschieden tot 1 Januari a.s. bij den heer L. Frankenberg, Langestraal 28, Alk maar. en is hierbij te vermelden de naam van het kind en de pleegouders, benevens het Hollandsche en Hongaarsche adres. Bovenstaande geldt echter alleen voor het NEU TRALE Comité en dus niet voor de kinderen, mede gebracht door het R.K. Huisvestingscomité. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR. Naar wij van het Rijksschooltoezicht vernemen, zal de Rijkskweekschool voor onderwijzers'essen) te Alkmaar begin Januari a.s. geopend worden. Door het groote aantal leerlingen zal de eerste klasse gesplitst moeten worden. Daardoor zullen nosr eenige plaatsen beschikbaar komen voor leer- lin"en met diploma Hoogere Burgerschool 3-jarigen cursus Mulo-examen en zij die toegelaten zijn tot een vierde klasse van een Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, gymnasium of Handelsschool.

Schager Courant | 1924 | | pagina 1