llnitii Niuis- Micneiiie- LuHnillil DE LANGE DE M0RAAZ Ingezonden Stukken. VERGOEDEN: Reclames. De eindelooze taak van vrouwen. Gemengd Nieuws. Zaterdag 3 Januari 1925 SCHA 68ste Jaargang. No. 7564. Dit lilrtil V(ir8clil]nt vionimnl por woolt: ninfl'lriK, Woonsdna, Donder dag en Zaterdag. DIJ inzonding tot 'n morgana R nar, wordon Advor- thiitinn lil,g Miivn.-I rnngolllk in Imt aoiiii.iiil,..mond inininnn: goplnntat. Dllgevors i N.V, v.h. TRAPMAN Cd., Schagnii P03TREKENINQ No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prija por 3 maanden f 1.05. ï.ooao nummorg cont. ARVIiRTEN- TïöN van 1 tot 5 .rogola f 1.10, lodoro rogol moor 20 cont (höwljano. Inbogropon). Croolo letters wordon nnac ploftlotnlmto horokorid. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. eerste BLAD. Winkel, 2 Jan. 1925. Mijnheer do Redacteur, Vergun mij een klein plaatsje in uw veelgilezen blad. Bi} voorbaat mijn dank. Het punt waar het over gaat is dit: In de gemeente Winkel is door de commissie voor het inzamelen van gelden voor Nieuwjaarsbedeeling opgehaald f524.50. Hiervan kon een extra-bedeeling van f 12.50 worden toegekend aan 37 gezinnen en een J>edeeling van £10 aan 5 gezinnen. Nu komt de vraag bij mij op: zouden deze personen wel geschikt zijn voor hun functie, wat aangaat het veideelen; dan zou ondergeteekende haast durven zeggen van neen. Dan geloof ik, dat het net komt als/andere jaren: de een (jubbel. de ander niet enkel. Mf dunkt, als je vijf en' zeventig jaar bent, en onderhouden wordt van Armenzorg, en drie gulden Staatspen sioen. wij het wel noodig hebben.Ik zon hast den ken, wie zouden er anders voor in aanmerting ko men. Alle hoop was gericht op deze Nieuwjaarsgift, maar tevergeefs. Men liep mijn deur voffbij, wij hadden het blijkbaar niet noodig. Ik zou de burgers van Winkel in overweging wil len geven, die hun centen geven aan bovetgenoem- de commissie, wel terdege te laten uitkoten aan wie het geld gegeven wordt. A. ÏOOIJ. Binnenlandse*» Nieucvs DE CADETTENSCHOOL CENTRAAJ. ZIEKEN HUIS. Bij B. en W. te Alkmaar is van Minkter Colijn -• zoo meldt de Alkm. Courant bericht ingeko men, dat de taxatie van den grond eo Tan de Ca dettenschool heeft plaats gehad. De grond, groot 4 H.A., is getaxeerd op f 183.150, het gebouw op f 200.000. De Minister is bereid een en ander egen 3/5 van de taxatie a. 6 pet. in eeuwigdurend erfpacht aan Alkmaar over te doen, zoodat Alkmer jaarlijks f 13793.60 te betalen zal krijgen. •Alkmaar *is daarvoor eigonaress'. va de school met grond en behoeft ih dezen vormgeen leening voor het geld te sluiten, terwijl hetVoordeel van deze wij"ze ook is, dat ge.en Kamerbetuit, dat wel eens twee jaar kon vorderen, noodig.s. De Raad besloet eertijds reeds in ctnité de school voor 3/5 van de taxatie over te nemen wanneer deze niet al te zeer zou tegenvallen. B. en W., die gerekend hadden opran taxatie van £300.000, besloten gister den Minister onder dankbe tuiging voor diens medewerking, «verzoeken, het bedrag iets lager te stellen. Vast staat echter nu, dat Alkmer de Cadetten school kan krijgen, om die te verbuwea tot Cen traal Neutraal Ziekenhuis. De in erfpacht geving door het Rif zal de totstand koming mede ten zeerste bevordeen en lijkt ons bovendien te verkiezen boven koop Bij koop zou cr, hoe de zaak ook geregeld werd, jarlijks een groo- ter bedrag móeten worden opgebr&ht. Ook bespaart Alkmaar zich hierdoor een belangtfke som aan over schrijf kosten. Onze stad heeft in deze wel redn, Minister Colijn dankbaar te zijn. Wij' hopen -da de Minister ook den laatsten .wepsch van Alkmnr zal inwilligen. Voor het verbouwen en de inridting zal nog wel f300.000 noodig zijn, waarom wljhopen, dat de co- mité's in Alkmaar en omgeving un uiterste krach ten zullen inspannen om het an Alkmaar, voor dit zoo bij uitstek sympathieke loei, aan te bieden bedrag, zoo groot mogelijk te den zijn. DE VLIEGTOCHT NEDERLAJDINDIë. Op verlangen van het Vliegttht-comité in Indië en in verband met de rondvluel van de F VII over Java en de propagandavluchte: ln verschillende plaatsen, zal de bemanning venoedelijk eerst tegen half April in Nederland terugkeren. DE HOUTUITVOER. Op voorstel van een van de radsleden uit het dorp Enter, waar het grootste deel er bevolking van de klompenindustrie leeft, heeft d raad der gemeente Wierden besloten zich met een dres tot den minister te wenden om maatregelen tewillen treffen tegen den onbeperkteh uitvoer van hat naar Duitschland, waardoor de klompenindustrie hier te lande met werkloosheid bedreigd wordt. BANKMEFSTAL. Dinsdafavond zijn in de boepnleenbank te Beek plotseling twee onbekende persaen binnen gekomen, die het Icht uitdraaiden, waana een hunner den kassier oet een revolver in bdwang hield -en de ander ui de brandkast een prtefeuille met onge veer f 10)00 wegnam. Zij zijn poorloos verdwenen. INGEBIOKEN. Woensegnacht hebben dievn zich toegang ver schaft tol het kantoor der firmi Ensink en Co., ijzer fabriek a.n den Laarderweg te Hilversum. Alles werd overhoop gehaald. Vruchteloqi werd getracht de brandkas te forceeren. Alleet eenig klein geld' en een kistj sigaren worden vernist. EEN G'EDE VANGST. De vorfce week is te Leidet gearresteerd iemand uit Rottedam wegens het lidten van muntgasme ters. In et Huis van Bewaing te 's-Gravcnhage, waarheonhij was overgebraat. bleek hij een cein tuur om ht lichaam te hebbel, welke afkomstig was van een ibraak. indertijd teAlphen a. d. Rijn ge pleegd, zodat men grond heft te vermoeden met hem den eder in handen te lebben van de inbraken di§ den latsten tijd in Alpho en omgeving zijn ge pleegd. GEVLUCT VOOR DEN FSCUS. In het reuwe postkantoorte Rotterdam kon men. naar wij aeens gemeld hebbn, aan loketten sigaren en krantei koopen. Twee fitoa's hadden een afdec- ling voor len verkoop dieiartikelen in gebruik Gistermorpn bleken opeen de twee lokalen ont ruimd. \Vi brachten deze ïntrulming in verband met het gcucht, daf ons olangs ter oore kwam, dat het veruren van ruimt* in het postkantoor kon beschouwd vorden als een pdrijf en dat er daarom termen wain om het aane slaan in de straatbe lasting der gemeente Rotterdam. Tevens zou het postr kantoor in aanmerking komen voor do personeelc belasting. Het dool van do porsoneele belasting, dat aan de gemeente komt, schijnt hooger to zijn dan hot totualbcdrag dat men uit do verhuring der loketten, trekt. Bij informatie bleek ons, dat inderdaad vrees voor den fiscus de reden was, dat men de huur had opgezegd aan de firma's, die de loketten in gebruik hadden. Hdbld. ONTPLOFFING. Deze dagen wilde men op de. Coöp. Beetwortel- suikerfabriek te Roosendaal (N.-B.) de ruw-oliemotor van de smederij, die gedurende de campagne niet ge bruikt is, weder in bedrijf stellen. Hiertoe moest de windketel, die dient om den motor aan te zetten, weer op druk worden gebracht door gebruik te maken van zuurstof. Een geweldige ontploffing was hiervan het gevolg. Met een heftigen slag spatte de ketel uiteen. De 30-jarige draaier, J. van de Weygert, gehuwd en vader van twee kinderen, was op slag dood. Twee anderen, de 23-jari'ge. ongehuwde arbeider W. Notenboom en de chef der smederij, A. Brar.t, werden door de wegspringende stukken ernstig aan het hoofd gewond. Verder bekwamen de 18-jarige L. de Haan en de surveillant P. Zwanen minder ern stige kwetsuren. Dadelijk was geneeskundige hulp aanwezig. Over brenging naar het R.-K. Gasthuis van de gewonden werd noodzakelijk geacht. De materieele schade in.de smederij is aanzienlijk. De vier gewonden verkeeren buiten direct levens gevaar. DIRKSHORN. Door stemgerechtigde Ingelanden van den Voor polder, werden gekozen tot voorzitter van dien pol der de heer L. Reuvers en tot bestuursleden de hoe ren P. Berkhouwer en J. Brommer Jz. Tot secretaris-penningmeester van den Voorpolder werd benoemd de heer J. Dam, die verklaarde, deze functie voorloopig wel te willen vervullen. HOOGWOUD. Ter secretarie zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden portemonnaie met inhoud. dominee van Weidum zal kunnen meubileeren, als hij zelf geen man van kapitaal is. Ze wordt ver kocht. omdat Weidum herderloos is of wordt; do predikant van dit dorp nam een beroep naar Ureterp aan. Do gemeente betaalt demaanalag van den Raad van Beheer niet. Zoodra de vacature intreedt, 'heeft Weidum do zekerheid, dat de vacature permanent zal worden, dat geen predi kant meer zal kunnen worden beroepen en- dat het derhalve nutteloos is, een pastorie te bezitten, die ook als ze leeg staat haar jaarlüksoh onderhoud zou eischen. Nutteloos eh overbodig. Woningnood bestaat in dit dorp niet, het breidt zich niet uit, in de leege pastorie zouden ook geen anderen behoeven te worden gehuisvest. De gemeente Weiauin is niet in het beaat van vele goederen; de predikant had een laag salaris en is waarschijnlijk blij, dat hij zijn positie eenigs- zins kan verbetoren. Plet is zeer onwaarschij nl\j k, dat de eeniger zal bouwen. Waarschynlijk herder- en leeraarloos zal blijven. Het behoefde zoo niet te zijn. Als Weidum rich combineerde met de ook miniatuurgemeenten Beers en Jellum, zou er een combinatie tot stand komen, die den predikant in de eerste plaats een werk kring, en in de tweede plaats een behoorlijk trao- tement mogelijk maakte, terwijl de afstand geen bezwaar behoefde te zijn. Maar men wil' dit niet, m ver Deleren. net is zeer onwaarscmjnnjK, feineente den aanslag zal betalen, en te ijd zal beroepen en een nieuwe pastorie iwen. Waarschijnlijk is het, dat Weidum en ten overvloede weigort Boers en Jellum ovenöóns de bijdrage aan de kas voor de predikantstracto- menten. Een vergadering, eenigen tijd geleden go- houden in die gemeente, wees dit uiti Een nieuwe toestand treedt voor deze dorpsge nieën ton iiu Do toestand van blijvend te moeten missen den eigen predikant: do ring preekt, do consulent oathociseert en leidt begrafenissen en verder moet de bevolking het doen zonder contact met een drager van geestelijke goederen. Hoe zo daarop reageert? Een groot deel vindt dit ook Igoed. Het mist voor eigen besef niets wozonljjks. Er wordt niet een gevoelde on erkende behoefte verwaarloosd. UiterRjk immers zal alles zijn ge- ALKMAAR. ZITDAO DES DONDERDAQS IN HOTEL „YREDELUST" TE SCHAGEN. Deposito-rente, een jaar vast4'f0 In rekening-courant 3 REORGANISATIE VEEARTSENIJKUNDIGE DIENST 'De Algemeene Nederlandsche Zulvelbond heeft gis teren het volgende adres aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw gezonden: Met teleurstelling hebben wij kennis genomen van het besluit der Tweede Kamer, den veaartsenljkun- dlgen dienst der afdeeling landbouw van uw de partement en de veterinaire inspectie der afdeellng Volksgezondheid van bet departement van arbeid, nijverheid en handel te reorganiseeren tot één dienst en daarmede den veeartsenijkundigen dienst belang rijk in te krimpen. Hoewel wij doordrongen zijn van de noodzakelijk heid ,dat op den Staatsdienst bezuinigd wordt, zijn wij ervan overtuigd, dat met dezen maatregel de be langen van het veehoudersbedrijf zpodanig ge schaad wonden, dat deze bezuiniging veel te duur gekocht is. Aan de bestrijding van enkele op den voorgrond tredende en jaarlijks aan onze veehouders millioe- nen kostende veeziekten, zooals het mond- en klauwzeer en de tuberculose, zal in de toekomst on getwijfeld meer door de veehouders en hun organi saties moeten worden gedaan, maar de steun van staatswege, door middel van een goed werkende vee- artsenijkundige inspectie, is hierbij onmisbaar. De gezondheid van onzen veestapel is trouwens niet al leen een boerenbelang, doch ook een belang voor ons geheele volk. en uit dien hoofde meenen wij dat her de taak der regeering is een goed functio- neerenden veeartsenijkundigen dienst te handhaven. Dit geschiedt niet, wanneer de veeartsenijkundigen dienst zoodanig ingekrompen wordt als thans in de bedoeling ligt en vastgekoppeld wordt aan een dienst, welke een geheel ander doel beoogt. Door de uitspraak van de Tweede Kamer, beli chaamd in de motie-Go lijn, moet de samensmelting van de beide diensten als een feit worden beschouwd Niettemin achten wij ons verplicht, Uwe Excellen tie er nog eens op te wijzen dat deze samensmel ting geheel in strijd is mot de groote belangen, die bij een gezonden veestapel zijn betrokken, terwijl deze maatregel door de direct-belanghebbenden de boeren niet anders dan als een onrechtvaardig heid kan worden gevoeld, waar zij door de vrij hoo_ ge keuringsgelden, welke bij den export van het vleesch worden geheven, een extra-belasting voor hun vee hebben te beta'en. Op grond van een en ander verzoeken wij Uwe Excellentie alsnog te willen bevorderen, dat de vee artsen iikundige dienst zooveel mogelijk in zijn be- staanden toestand wordt gehandhaafd. DE PASTORIE ONDER DEN HAMER. Men schrijft uit Friesland aan do N. R. Crt.:, De Leeuwarder 'Courant bevatte dezer dagen een advertentie, waarin den volke werd kond ge daan, dat de pastorie van de Ned. Ilerv. gemeente te Weidum zal worden verkocht. Deze advertentie geeft, te denken. De pastorie wordt niet verkocht, omdat ze bouw vallig is, al is ze niet juist modern, ook niet omdat ze te klein i9 voor een predikantgezin; het tegendeel is waar, ze bevat veel vertrekken, meer dan de Sang gaan. Er wordt niet meer of minder ao huur van de_ landerijen stijgt/ of daalt wonen gan; Verdien', er niet door, er worden niet meerv of minder huwe lijken gesloten, alles blijft precies" gelijk als te voren. Zoo is het ongetwijfeld voor het besef van velen. En als dezen eens een keer behoefte héb ben, een „raooien" redenaar te hooren, welaan, allicht is er onder do ringbroedera een, gevierd en boeiend spreker, die de dorstigen laaft en de hon- gerigen voedt. En anders rijn daar nog* het Dorps- nut en de Protestantenbond, die behalve voor gees telijke verheffing ook voor den stoffclijken inensoh zorgen in don vorm van Vrij kofiie mitsgaders koek en voor de heeren tabak en sigaren. En.zonder lójd of afgunst zal men in deze aorpen de* andere ge meenten in de buurt aanschouwen, die riol* nog de luxe van een eigen predikant permitteeren, immers men heeft hem niet meer noodig. Of men hem objectief gesproken niet noodig heeft? Of het niet bitter noodig zou wezen, dat in het zeer gelijkvloersche, eentonige kleurlooze en dikwijls geestelooze bestaan van onze dorpsbewo ners wat geestelijke verdieping en verheffing kwam door geregeld contact met een maai, die in staat zou wezen, behoeften te wekken, en het leven op een ietwat hooger plan te brengen, dat de jeuga, zoowel de scriiool- ais rijkere jeugd wat geestelijko leiding ontving van iemand, die door rijn aanwe zigheid terplaatse de jeugji en de gezinnen kent, dat in intieme gesprekken, die toch wel' èena kun nen voorkomen, een vertrouwd man een dolende menschenricl hielp, en in smart en ziekte het woord sprak, dat noodig zou wezen? Deze vragen stellen rioh slechts enkelen, die een kleine minderheid voi7 men. Deze weinigen hebben inderdaad oog voor de imponderabilia, waarop een predikant nu een maal is aangewezen. Als men eerlijk wil wezen, dient men to erkennen.dat do geestesgesteldheid in verschillende gemeenten nu eenmaal zoo is, dat het bestaansrecht van boer, smid, timmerman, ar beider, dokter, onderwijzer{ directeur van de zui velfabriek, veearts, dorpsreiniger en slager als een vanzelfsprekende waarheid wordt aanvaard. Zij voorzien in een behoefte, zij zün onmisbaar. Maar het bestaanrecht van den predikant, voor enkelen staat dit vast, voor anderen is het een open vraag en voor een d^rde groep is een ontkennend ant woord het eenige, dat gegeven kan worden. Zóó bezien is de verkooping van de pastorie van Wei dum meer en anders aan een zuivere locale aan gelegenheid, ze is de aanduiding van een crisis in het religieuse dorpsleven, waartoe de Raad van Beheer het zijne bijdraagt. WIERIN GER W AARD. Ondanks storm en regen op den eersten dag vnn 1925. speelde W. F. C. I tegen Voorwaarts. Laatst- - enoemde speelde met 9 man; W.F.C. had 4 inval lers. Voor dc rust had Voorwaarts het spel in han den. waardoor de stand met de rust was 3—1. Daarna had W.F.C. de wind mede en maakte nog 3 doelpunten, zoodat het einde was 4—3 in het voor deel van W. F. C. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zü kan nemen, 19 slechts een onderbreking van hajir nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle liohaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan vertoonon zioh urinestoornissen, zenuwachtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizeligheid, pijn in don rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloed armoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning buitenshuis. Voor kom zoodoende de ontwikkeling van rkeumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foeter s Rugpijn Nieren Pillen n nu hel pen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstandige leefwijze aan en ver trouw het herstellend werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogistzaken h 11.75 per flaoon (geel etiket mot zwarten opdruk). EEN KONINXIJKE GIFT. John Rockefeller Jr. heft aan het Metropolitan Museum of Arts te New York 10000 aandeelen in de Standaard Oil Cy of Canada ter waarde van een millioen dollars geschonken, zonder eenige voor waarde aan de gift te verbinden. ITALIANEN NAAR FRANKRIJK. Het Italiaansche landverhuizingsbureau te Ron\e heeft een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat Frankrijk hoe langer hoe meer een ge schikt gebied voor emigratie van Italianen wordt. Gedurende de eerste negen maanden van 1924 zijn er meer dan 180.000 Italianen naar Frankrijk ve-Thuisd. vergeleken bij andere landen geniet Frankrijk v/el zeer de voorkeur der Italiaansche landverhuizers, want in hetzelfde tijdsverloop zijn er slechts 2000 naar Australië en 3000 naar Canada vort rok ken. EEN J5ILVEREN BRUILOFT. In verband met de viering van do zilveren brui loft van het Belgische koninklijke paar, in October 1925, is thans, naar de correspondent der N.R.Cr, te Bross* 1 meldt, een eerecomité pn stand gekomen, dat zich' voorstelt geld in te zamelen voor het aan bieden van een blijvend huldeblijk aan koning Al- bert en kóningin Elisabeth. Vele te Brussel geaccre diteerde gezanten en een aanzienlijk aantal hoogge plaatste personen traden reeds tot het comité toe. Het huldeblijk zal bestaan uit geschilderde ramen, die de heldhaftige houding en de toewijding van de koningin tijdens den grooten oorlog Jn herinnering zullen brengen. Dc ramen zullen geplaatst worden in de koninklijke kapel te De Panne, het aardige badplaatsje achter het voormalige IJzerfront. ALGEMEENE ONTWAPENING» De Volkenbond publiceert een Militair Jaarboek, ter grootte van circa duizend bladzijden, waarin een overzicht wordt gegeven van de militaire uitrusting van alle staten. Het doel der publicatie is de nood. zakelijkheid eener algemeene ontwapening aan te toonen. OSLO. De burgemeester van Kristiania heeft zijn ambtge» nooten in de belangrijkste steden van Europa tèlê grafisch verwittigd, dat de officJeelo naam van de Noorsche hoofdstad Oslo is geworden. HOOGE TEMPERATUUR. Uit verschillende plaatsen ln Noord- en Midden- Rusland en Siberië komen berichten, over de al nor maal hoogo temperatuur welke daar heerscht. Te St. Potersburg bijvoorbeeld is «an temperatuur van 5 graden boven 0 geconstateerd, hetgeen in dit jaar getijde in 170 jaren niet is voorgekomen; in den ab normaal zachten -winter van 1872 was de hoogste i temperatuur te St. Petersburg 2 graden boven het vriespunt. Gevreesd wordt, dat deze hooge tompenu tuur ernstige schade zal berokkenen aan bet win. terkoren. DE NIEUWE MASSAMOORD. I De politie is er vrijwel van overtuigd, dat Denke, de tweede Haarman, ten minste 13 personen om het I leven heeft gebracht.. In zijn woning zijn namelijk nog meer identiteitspapieren van verdwenen arbei- ders ontdekt. Men vermoedt, dat Denke zijn eerste misdaden reed9 voor den oorlog heeft gepleegd. Het lijk van den moordenaar is gisteravond in alle stilte i begraven. H171' RECORD. Het meteorologisch instituut te Kew meldt, dat het 1 jaar 1924 het record heeffrfcealagen. wat den regenval betreft. Er zijn 6K inch regen boven 't normale cij fer gevallen, terwijl het aantal uren met zonneschijn j 88.4 beneden het normale cijfer bleerf. HOOFD- EN HANDWERK. Dat het irfet de waardeering van hoofdwerk te genover handwerkin Engeland al niet veel beter staat dan in ons eigen land. biervoor geeft een be richtje in de „Gas Journal" van eenige weken geleden: wel een sprekend bewijs, De redactie van dat weekblad stelt daar aan de kaak een oproep van gegadigden naar de betrekking van assistent be- drijfsingenieur aan het gasbedrijf te Barnoldswick, op een l»eginsalaris van 175 pond sterling (f2100) por jaar, terwijl de promotie al even slecht is. En men zoekt hier niet een beginneling in 't vak: er worden I verschillende hooge eischen gesteld, o.a. dat de can- j didaat bij afwezigheid van den bedrijfsingenieur in staat moet zijn, de volle verantwoordelijkheid te S dragen. Niet zonder ironie adviseert de redactie om. liever naar de betrekking van gasstoker te solllciteeren, daar men dan per jaar toch altijd nog f40 meer ver dienen kan. dan den assistent-bedrijfsleider. De re dactie vraagt zich af. of dit de manier is om ener gieke jonge menschen te winnen voor den tak van industrie, wier be langen men aldus denkt te bevor deren. Menig kortzichtig Nederlandsch werkgever overheid of particulier zou goed doen zich ook eens die vraag te stellen. STRENGE WINTER IN ITALIë- Een ongekend strenge winter heerscht in Italië. I Te Rome daalde de temperatuur tot vijf graden on der nul. Vele rivieren, zijn dichtgevroren.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1