Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. VAN EWIJCKSLUIS. De arbeider Joh. G. uit den 8 toom weg", had Maandagmorgen, toen hij medo herig was aan het orpbrokon dor rails op hot werk bü do firma Van der Volde, het ongeluk mot oen vinger bekneld to raken toszohen een deeor rails en dn kar, waarop deso vorvocrd «ouden worden, met het noodlottig gevolg, dat de vingertop word afgeknepen. W ARMENHUIZEN. Dezer dagen vergaderde de land- en tuinbouwar- beidersbona. onder voorzitterschap van den heer J. Hof en word na goedkeuring der notulen besproken de nieuwe loonregeling. Na de gehouden besprekin gen hierover, werd in het ontworpen contract !het loon voor do vaste melkers bepaald op f24.tkt week, onder aftrek van eventueel© emolumenten en een vrijen Zondag in do maand. Het loon voor tuinbouwarbeidere werd bepaald op f 22.per week, voor do vaste en op r 4.per dag voor do losse arbeiders in liet algemeen. Daar in deze gemeente geen behoorlijke patroonsorganisatie be staat, zal aoor de afdoeling aan alle patroons indi vidueel een circulairo worden gezonden, waarin de niet te hooge. eisohen van de arbeiders zullen worden bekend gemaakt Daarna trad de spreker van den avond, de hoer Dekker, gezonden door het Hoofdbestuur, op, om een pleidooi over het nut en het bestaan der vak organisatie te houden. Sproker doelde o.a. mede, dat er nog vete personen gevonden worden, die on" Sympathiek staan tegenover dergelijke organisa ties. De vakorganisaties zijn over het algemeen ontstaan om oen betore verhouding door onderling overleg te verkrijgen tusschen den werknemer en den werkgever, levens wekte spreker de arbeiders op, om zioh allen aan te sluiten bij dö organisatie, teneinde zooveel mogelijk het doel te bereiken. Ook de geestelijke adviseur, kapelaan Langedijk, kon zioh geheel inet den vörigon spreker vereeni- gen en wns van meening, dat de ontworpen loon regeling geen overdreven eisohen inhield en den arbeiders toch een eenigszins dragelijk bestaan toekomt. Do vooratter dankt de beide sprekers en sprak de hoop uit, dat*voor het nieuwe jaar de ontworpen regeling toepassing zal vinden en wekte de nog niet aangeslotenen op. lid van de vereeniging te worden. Hierna volgt sluiting. W ARMENHUIZEN. Door Ged. Staten is thans vastgesteld de aan vullingen van den ligger der wegen dezer gemeente, alsmede de afvoering van het Krabbendammerpad, 1 zoodat thans dit pad als openbaar voetpad is op geheven. Binnen enkele dagen zullen dan ook do bruggen on vlonders worden afgebroken. W ARMENHUIZEN. De aangifte voor den dienstplicht 1926 van de jongelieden, die in het jaar 1906 zijn geboren, id door den Burgemeester bepaald op 10 Januari els. WARMEN HUIZEN. Van de lichting 192.5 zullen de navolgende per sonen worden ingelijfd: O. Biersteker, J. W. Frans, J. N. de Groot, P. Zutt, J. Sevenhuüsen, W". J. Brommer, J. Groot. O. Roozoudaal, allen bij' het 21ste Regiment Infanterie on P. Put bü hot 2o Regiment Huzaren. OUDE NIEDORP. Do dag voor hot inschreven voor diemstpEchtigom lichting 1926 is door den Burgemeester bepaald op 19 Januari aa BROEK OP LANOENIJK. De af geloop en woek was voor. onze tuinders niet slecht. Behalve dat sommige prijzen zich konden handhaven, was or voor andere een lichte stijging te constatooren. I)at dit kan geschieden in' de feest- week van> Kerst-Nieuwjaar, pleit voor oen willige' stemming, welke haar oorzaak vindt In do stevige vraag, die ook en vooral van uit het buitonlandi; plaats vindt. Do toestond op de veilingen komt wel i ©enigszins met dien van het vorige jaar in dezen tijd overeen. Als dit eon aanwijzing, mag zijn voor een even geanimeerde stemming, die zich na Nieuw-1 jaar op de groentemarkt deed golden, ziet het er' voor de tuinbouwra niet slecht uit. Het ging toen ook steeds crescendo. Mocht die stijgende lijn zich thans voortzetten, dan zou do curve, die de statie- j tische prijzen aanwees, nog oon aanmerkelijke bui ging naar boven kunnen maken. Veel wijst er in- tusschen op. dat we optimistisch gestemd kunnen zijn. Laat die stemming zich tot werkelijkheid rea- liseercn. De aanvoer van de verschillende koolsoorten was niet groot. Van roode kool werden rond 31 wagons van 10000 Kg. aangevoerd. Do prijzen waren alles zins bevredigend'. Voor do kleine soort, die het meest1 gezocht is, werd Zaterdag tot f6.50 besteed, voor tweede soort, uitschot betaalde men als hoogste prijs f3. Vrijdag was de slechtste markt. Men kon toen niet meer dan hoogstens f5.80 maken. Ook met do gele kool ging! het in do goede lichting. Vrijdag werd zelfs tot f 5.30 besteed, Zaterdag f4.60, terwijl de overige dagen de hoogste prijs de f5 na derde. Voor 2e soort bedeng men tot f 2.60. Deensche witte kon de f 5 nog niet halen, f 4.70 was cle hoogste prijs, die gemaakt is. Toch komt ook hierbij schot in de prfjzon. Voor grooiere soorten was de laagste prijs f2. Bij den ruimen opbrengst van dit jaar, wordt de opbrengst per snees, als deze j prijzen zich kunnen handhaven, nog vrij bevredi- gend. De aanvoer was nog gering: ongeveer 9 wa gons witte en 21 wagons gele. Uien hielden zich weer best. Negen gulden is nog voor de mooie, blanke besteed. Lager dan f 7.20 is de prijs, ook voor de mindere qualiteit, niet gedaald. Drielingen brachten zelfs tot f 12.30 op. terwijl nep de f 12.50 wist te halen. Dit zijn beste prijzen, waar mee de uienteler» ten volle tevreden, zijn. De aanvoer was intusschon, door de vele werk zaamheden aan de kool. ten gevolge van het on gunstige weer, dat veel „opknappen" eischt, nog niet groot Peen en wortelen werden do laatste dagen der week niet aangevoerd. Do eerste dagen werd als hoogste "prijs tot f2 besteed bij een zeer gerlngen aanvoer. Eenmaal werden bieten aangevoerd, waar voor van f 1.80 tot f 8 por 100 Kg. werd gemaakt Resumeorende kan ontegenzeggelijk worden vast gesteld. dat ook aan Langondijk, evenals we dat van andere tuinbouwveilingen vernemen, de toe stand heel wat gunstiger is geworden, waarvan de afgeloopen week weer het duidelijkste bewijs heedt geleverd. NOORDS CHARWOUDE. Ds. J. Gillebaard alhier, heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Gemeente te Lollum. ZUID S CHARWOUDE. Het zoontje van den heer S. kwam van den trap te vallen en brak daarbij een arm. BROEK OP LANGEND UK. Van de laadplaats alhier zijn in het laatste kwar taal van 1924 niet minder dan 1394 wagons groenten verzonden, tegen 091 in hetzelfde tijdvak 'van 1923. Dat i sdus tweemaal zooveel. ZTJPE. De alhier voor don dienstplicht ingeschreven A. van Diepen, van de lichting 1924. is alsnog door den herkeuringsraad voorgoed ongeschikt verklaard voor den dienst. ZUID-ZIJP E. Naar wil vernemen, werden door onze wijkver pleegster in het afgeloopen jaar niet minder dan 3000 bezoeken afgelegd. ZIJPE. Ter secretarie dezer gemeente zijn inlichtingen te bekomen omtrent een gevonden bril, WTFRINGEN. Door de naaivereoniging „Donaas" te Hiwpo- lytushoef werd jl. .Maandagavond de door naar yervaardigdo klecdingstukken voor belangstellenden in een der zalen van de Ned. Herv.. Kerk aldaar ter bezichtiging gesteld, dooh zeer weinigen waren opgekomen om de prachtoollootie gemaakte klGe dingstukken van allerlei aard in oogensohouw te nemen.. Dit is zeer jammer, want voor de leden ren „Darome", die eooveer tijd aan de vervaardi ging besteed nebben, ii het prettiger dat eeer veten aan wol zeer weinigen hunnen arbeid komen be- iziohtigen. .Voor degenen die er waren, was het een luit do stapels kloeren te bezichtigen en allen roemden de groofce werkkracht van „Doroaa'*. Na afloop dor bezichtiging erden deze kloe- dinsrstukkon, tezamen 160 in getal, onder 42 bo- hoertige personen verdeeld. Dat ze overal dank baar wera-en aanvaard, behoeft geen'vermelding, alleen willen we een woord van dank aan „Doroas brengen voor de opoffering van haar vryen tijd tot het vervaardigen dier kleedingstukken en aan de milde gevere(sters), die „Doroas"' 'in do gelegen heid stellen dien nuttigen arbeid te verfiohten. HEERHUGOWAARD. Voor do stichting van een neutraal ziekenhuis te Alkmaar blijkt ook hier veel belangstelling te bestaan; althans hebben zioh een 14-tal personen bereid, verklaard, zitting te willen nemen in een sub-oomité- voor deze gemeente. Deze heeren zijn: P. Kostelijk, A. Mienes, S. Brugman, C. Pool, H. A. M. \Vuns, K. van Twisk. O. Groot I)z., O. Kuiper, K. Haringhuizen, H. Rejjne, P- Blauw, A. Langereis, W. Molenaar en Th., van der Meer. Binnenkort zal dit sub-comité vergaderen ter vaststelling van werkwijze, enz. HEERHUGOWAARD. Dat voor do pachting der dipten en wegen van den polder weer vrij wat animo bostona, blijkt wel uit het feit, dat de totaal-pacht voor dit jaar, die van het vorige jaar met bijna f500 overtreft. De dijken brachten f 7764 op, de wegen f 1890, terwijl de totaal-pacht van het vorige jaar f9155 beliep. WINKEL. Maandag 5 Januari had in het lokaal van den .heer R. Laan alhier een biljartmatoh plaats tus- eohen de heeren C. Slikker van Anna Paulowna eh W. de Haas van Andijk. Alle partijen werden kader gespeeld. De middag- pastijen hadden het volgende verloop: Slikker 300 in 17 beurten, hoogste serie 75, gem. 17.64. De Haas 155 in 16 beurten, hoogste serie 29, gem. 9.68. Hierna speelden de heeren L. Hop van Noord soharwoude en De Haas een partij van 200 punten, met als uitslag: i Hop 200 in 23 b., hoogste serie 25, gem. 8.69. De Haas 176 in 23 b., hoogste serie 23, gem. 7.65. 's Avonds werd de maten vervolgd en weder 2 partijen van 800 punten gespeeld: Slikker 800 in *82 b., hoogste serie 45, gem. 9.37. De Haas 272 in 31 b.. hoogste serie 42, gem. 8.77. Slikker 300 in 19 b., hoogste serie. 116, gem. 15.78. De Haas 237 in 19 b., hoogste serie 61, gem. 12.47. De avondmatch werd door een zeer talrijk pu bliek bijgewoond: er waren ongeveer 100 bezoe kers, die met belangstelling de partijen volgden. Er werd vrijwel geluk opgespeeld, en bleef alzoo do spanning er tot net eind toe in. De heer Do 11 aas, die nier nog niet zoo zeer, bekend is op to nomen. De heer Broer, voorzitter der biljart vereeniging „Boll. Noorderkwartier", huldigde na afloop do spelers, dankte het publiek en sprak don wonscli EEN RADIO-BELASTING. Uit 's-Gravenhage, 5 Jan. Naar wij vernemen zal de radio-omroep in Nederland binnenkort een rijks regeling ondergaan, ongeveer in den trant van het Engelacnc broadcaatingaysteem. Van de radio-liefhebbers zal een zeker bedrag ge heven worden, dat ten goede komt aan een nationale omróep-maatschappij, die de draadlooze voordrach ten zal organiseeren. Deze maatschappij zal gevormd worden uit drie groepen van de bevolking, n.1. a. handel en nijver heid; b. amateurs in engeren zin, en c. een groep, die het intellectueele deel van de natie zal omvatten. De omroep-maatschapplj zal geen overwinst ten ei gen bate kunnen aanwenden. Eventueele overschot ten vloeien in do rijkskas terug. Tel. MEVR. DES BIET VRU. Uit Amsterdam, 6 Jan. Het Gerechtshof alhier heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen mevr. Desmet—De Wert, in zake haar medeplichtigheid aan den moordaanslag door Kerssemakers gepleegd op haren man in de bosschen onder Leende en Vail- kenswaard. De rechtbank te 's-Hertogenbosch had mevr. Desmet vrijgesproken, zoowel van de poging tot vergiftiging van den heer Desmet in Augustus 1922 gepleegd, als ook van de medfeplfichtigheid aan de poging tot moord op 4 Januari 1923 gepleegd door den hoofd dader Jan Kerssenmakers. Hot Gerechtshof te Den Bosch vernietigde dit vrij sprekende vonnis en veroordeelde haar tot vier jaren gevangenisstraf wegens medeplichtigheid. Hierbij gelastte het Hof de gevangenneming van beklaagde. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verwees de zaak naar het Hof te Arnhem. Het Hof te Arnhem verklaarde haar eveneens schuldig aan medeplichtigheid aan poging tot moord en legde haar dne jaren gevangenisstraf op met aftrek van de geheele preventieve hechtenis. Ook dit arrest werd door den Hoogen Raad gecas seerd, waarbij de zaak naar het Amsterdamsche Hof wer verwezen. Hier werd de zaak gelijk men weet, op 28 October en 23 December behandeld. De procureur-generaal mr. dr. S. J. M. van Geuns vorderde toen vernietiging van het vrijsprekende Bos sche vonnis en veroordeelde tot drie Jaren gevange nisstraf met aftrek van een jaar preventieve hech tenis. De verdediger mr. E. van Zinnicq Bergmann, die beklaagde in alle instanties verdedigde, pleitte vrij spraak van de medeplichtigheid. Het Hof overwoog in zijn arrest, dat de Hooge Raad slechts dat deel van de aanklacht aan het oordeel van het Hof onderwierp, waarbij bekl. door het Hof te Arnhem werd veroordeeld wegens mede plichtigheid aan poging tot moord. Deze zou hier in hebben bestaan, dat zij op 3 Januari 1923 aan Kerssemakers een met scherp geladen revolver heeft laten brengen, waarmee deze op 4 Januari den aanslag pleogdo. Hot Hof achtte dit deel der oorspronkelijke ten lastelegging door het gehouden onderzoek niet bewe zen. Ook na hot verhoor van d'e dienstbode Maria v. Dinter, was het Hof niet tot de overtuiging ge komen, dat, wat bekl. ook vroeger motje hebben ge wild era bedoeld, zij op 3 Januari 1923, toen zij de revolver liet brengen zijnde hot in deze beslis sende oogenbük heeft geweten dat K. toen voor- epelors, dankte het publiek en sprak don wonden nemens was baren echtgenoot met dien revolver van uit, dat liefhcbbere van de biljartsport zioh ais j j^t ]oven berooven. Dit Vrijsprekend deel van het lid of donateur onzer vereeniging zuilen opgevon* vonnis der Bossche rechtbank moet dus worden.be- opdat onze mooie sport, die geen kroegspcl moor is, I vestigd. en steeds op hooger peit komt te staan* nog moor aanhangers®ogo tellen. I Hot Hof bevestigde dorhalve dat vonnis, sprak -- HARENKARSPEL. mevr. Dosmot vrij en gelastte haar invrijheidstelling. Bevolking op 31 December 1923. 1574 m., 1498 vr. j)e uitspraak van het Hof had op de publieke tri- Geboren in 1924 39 m., 49 vr., elders geboren 3 m., fruno eenig hoerageroep ton gevolge. 1 vr., ingekomen in 1924 92 m., 88 vr. Vermeerdering 134^m., 138 vr. Mevr. Desrnet was blijkbaar zeer nerveus. De vrij- Overledon in 1924 23 m., 18 vr., vertrokken in 1924 spraak scheen niet terstond tot haar door te dringen. 99 m., 113 vr. Eerst toen de president voor haar herhaalde: „TJ Vermindering 12Z m., 131 vr. i8 dus vrijgesproken", verscheen eon glimlach over Bevolking op 31 Dec. 1924: lo86 m., 1505 vr., totaal haar gelaat en stamelde zij een onverstaanbaar 3091. woord van dank. HARENKARSPEL. GEMEENTE OUDE NTEDORU, Ingeschreven gedurende de maand December 1924. Geboren: Cornelia, dochter van Cornelis Blank en Hillegcnda Goudsblom. Johanna Cornelia, ïochtci van Willem Kolkman en IJda Maria Boekei. Johan- nes Cornelis, zoon van Jacobus Ursom en Anna Bak ker. Overleden: Rensje Veldman, oud 78 Jaren, echtge noot© van Cornelis Jonker. Hubertus Schiebroek 68 jaar, echtgen. van Maria Cornelia Janmaat. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven over de maand December 1924. Geboren Johannes Jozef en Maria Alida, zoon en dochter van Cornelis Komen en van .Anna Kuijper. Elisabeth, dochter van Simon Kuin en van Gnofcje Kroon. Cornelis Petrus, zoon van Johannes Zuur bier en van Cornelia Kieffc. Agatha, do liter v n Klaas Mourits on van Neeltje Leek. Nioolaas Eli- sabeth, zoon van Klaas Snoek on van Elisabeth Wit. Agatha Maria, dooh ter van Johannes Floris en van Margaretha Hoogland. Klaas, zoon van Einte Folkertsma en van Doetje Veüemu. Petrus Theodorus, zoon van Johannes Hoogland en Maria Pronk. Margaretha Oatharina Anna, dochter van Jaoob Appel en van Margaretha Apeldoorn. Theo dorus Nicolaas, zoon van Jan van Stralen en van Elisabeth' Blokdijk. Pi eter, zoon van Frederik van Leijen en van Trijntje Bankersen. Willem Johan nes, zoon van Petrus Smit en van Cornelia Duijn. Hendrika, dochter van Arie Luken en van Maartjo van Baar. Maria Elisabeth, dochter van Pieter van Langen en van Catharina Kaptein. Siouwtie, doch ter van Hendrik Blokker en van Trijntje Gerritsen. Agatha Catharina, dochter van Adrianus Oud huis en van Haartje Mooij. Maria, dochter van Pieter Groot en van Mietje Maria Dekker. Alida Cornelia, dochter van Cornelis Kok en van Mario Hoogland. Overleden: Jacob Stam, zoon van Jaoob Stam en van Grietje dé Graaf. Rjfer Pater, echtgenoot van Aaltje Seidenstiker. Klaas Oud. weduwnaar van Daatje Klaver, eerder van Geertje Schooten. Cornelia Schouten, dooh ter van Klaas Schouten en van Antie Pronk, beidon overleden. Petrus Johan nes Oudbuis, zoon van Adrianus Oudhuis en van Maartje Mooij. Geertje Floris, doohter van Pieter Floris en van Geertje Hoebe, beiden overleden. Hermanus Johannes ten Hoeve, echtgenoot van Maartje Meiten. Tamis Dam, zoon van Simon Dam en van Trüntje Groot. Getrouwd: Meijl'e Kuiper en Geertje van der Linden van Sprankhuizen. Simon de Boorder en Grietne Kroon. Ondertrouwd: Theodorus van Schagen en Catha rina Geertruida Giling. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren1: Antje, dochtor van J, Groet en van A. van •der Meulen (te Helder). Koert, zoon van J. Raven en van G. Da vide. Ondertrouwd: Johanna Cornelia Timmer, oud 23 jaar, z.b.; wonende te Anna Paulowna, en Egidius Nicolaas Josefus de "Wit, oud 25 jaar, bloembollen- kweeker, te Wijk aan Zee en Duin. Geboren: Lillie Etheldrida Magdalena, doohter van Engelbertus Petrus Zwager en van Ethel Mil- dred Mary Lee. Bartel', zoon van Pieter de Wilde Moor en van Geertruida Maria van Ouden aarde. Ondertrouwd, getrouwd en overleden gaene. GEMEENTE NIEUWE NIEDORP. Ingeschreven over de maand December. Geboren: Neeltje, dochter van Arie Blokker én Geertje do Graai. Getrouwd: Simon War naar, oud 86 jaron en Jo hanna Maria Moolhuijson, oud 39 jaren. Overleden: Trijntje de May er, oud 49 jaren, echtgenoote van Hendrik Bra?' Johanna Plan- teyat, oud 81 jaren, weduwe van Jaoob Swaru Bij de op Dinsdag J.l. gehouden bestuursvergade- - ring van het Onderlinge Paardenfonas alhier, waren verzekerd 184 stuks paarden. Het fonds had een ver lies van 3 stuks. De omslag werd bepaald op fl per f100 verzekerde waarde. WIERINGEN. Loop der bevolking gedurende het jaar 1924. PtraiERENU 6 Januari 1925. Op de heden gehouden weekmarkt waron pcryaen en aanvoer: 12 st.. kleine Fabriekskaai f57, met Bevolking op 1 Januari 1924 1634 m., 150S vr., to- riiksmerk f59 5 st. kleine Boerenkaaé met ryksm. taal 3142. f59; 326 runderen w. o. 210 vette runderen 10.90 Geboren 22 m., 15 vr., totaal 37; gevestigd 57 m., tot 1.25,108 melk- en geldekoeien f175—425. han- 64 vr.. totaal 121. del: matig; 8 stieren, 29 paarden f100200, handel Overleden 10 m., 10 vr., totaal 20; vertrokken 38 matig: 14 vette kalveren fl.902.10, handel vlug; m.. 42 vr., totaal 80. 180 nueht. kalv. voor de slacht f 15o2, voor do tok Bevolking op 1 Januari 1925 1665 m., 1535 vr., to- f16—38. handel vlug; 694 vette varkens voor de taal 3200. zout. f 0.70—0.76, vette varkens voor de slacht f 0.75 DR. VAN HOEK. tot n.80. handel vlug: 122 magere varkens f2448, Naar wij vernemen is de toestand van dr. P. van handel vlug: 151 biggen f 12—24, handel stug; 870 Iloek, directeur-generaal van den Landbouw, die met schapen f4562, handel matig: overhou<Jers f.30 ziekteverlof afwezig is, wel ietwat verbeterd, maai er tot 45, 30 bokken, kippeneieren f911. zal waarschijnlijk nog geruimen tijd verstrijken, al- Eierenveiling: 891 st. eendeieron f&108.20. 8 9'- vorens hij zijn werkzaamheden aan het Departement st. kippeneieren a f 1011.10, 309 kippeneieren b •Can Binnenlandsche Zaken en Landbouw zal kun- f8— 8. 90. 656 Kg. boter f2.50—2.60. nen hervatten. NOORDERMARKTBOND. Noordsoharwoudo. ONDER HET ZAND BEDOLVEN. —.Grove uien f7.40 a 8.40, uien f 8.^0 a Te Swalmen werden bij een zandverschuiving twee drielingen f1180 a 13.10, nep f 13.10. Peen personen bedolven. Met groote moeite gelukte het de '2.50 a 2.80. Roodo kool' f3.50 a 7.10, doorschot mannen uit te graven. Beiden waren bewusteloos en f 2.90 a. 6. Dele kool f4 a 5.70, doorsohot f3.40 a een van hen was ernstig gewond. 5.50. Deensche witte f 3.10 a 5, doorschot f 2.70 a TUCHT OP DE EBA 14.50. allos per 100 Kg. Do vergadering van leeraren der Leidsche H.B.S. Aanvoer: 23800 Kg. uion, 4000 Kg. peen, 226290 met 5 j. c. heeft, met algemeene stemmen besloten, Kg. roode kool. 48700 Kg. gele kool, 79300 Kg. per omzendbrief het volgende onder het oqg te bren'j D^ns^e witte kool. i gen van de oudere of verzorgers der leerlingen. ARMENHUIZEN, 6 Januari 1924. In de laatste jaren en nog meer in den laatsten Roode kool, le soort f 4 a 6.60, 2e zoort f3.80 a. tijd. komt het herhaaldelijk voor, dat de vlijt der uitschot fl.60 a 3.10. Gele kool, le soort f4.40 - - - - - AQIÏ uitschot f 1.50. Deensche witte kool. Te leerlingen zeer veel fe tvenschen overlaat, terwijl a 4.80. uitschot fl.oO. Demrische witte kool'. Te eveneons de houding in de school vaak ongepast is. 4.70, 2e soort f3.10, uitschot f0 80 a Hoewel het niet te ontkennen is. dat de algemeene.,2-20. uien f 9.50 a 10 40. drielingen f 12.29 a 12.90, grove uien f7.40, uitschot 12.70 3.40. Aanvoer: 8!600 Kg., roode kool. 8575 Kg. gele kool. 20475 Kg. Deensche witte kool, 5850 Kg. nisn, BROEK OP LANGENDIHC, 6 Januari Langendijker Groentenveiling. Wortelen f2.40. Roode kool, le soort f3.80 a 6 90, 2e soort f3.30 a 3.60. Gele kool, le soort f 2.89 a 5.10 2e soort f 2.10 a 2.60, Witte kool. le soort f8 a 5.10,. Uien f 8 a 10.20, drielingen fll a 12.50, nep f 13.50 a 14.50, rammenas f4.40, alles per 100 Kg. Aanvoer: 1400 Kg. wortelen, 114600 Kg. roode kool, 72000 Kg. gele gooi, 38000 Kg. witte kool, 17775 Kg. uien, 250 Kg. rammenas. Verwildering tengevolge van den oorlog daar niet vreemd aan is, meonen directeur on leeraren, dat langzamerhand' de tijd weder gekomen is om de schooltucht weder geheel te herstellen. Ondermijning toch van de schooltucht leidt ontegenzeggelijk tot ondermijning van het ouderlijk gezag en van den eerbied voor het gezag in het algemeen en dienten gevolge tot verwildering van zeden, wat niet anders dan heillooze gevolgen voor het verdere leven en voor de maatschappij na zich sleept. Het college van directeur en leeraren stelt zich op het standpunt, dat de Hoogere Burgerschool niet al leen eene inrichting is om de leerlingen eenige ken nis bij te brengen, doch dat ze ook wel degelijk een instituut van opvoeding is. Hoewel het moeilijk is algemeene regels aan te geven, hoe de oudere kunnen medewerken om de opvoeding in goede banen te leiden, zijn er toch en kele punten, die afzonderlijk kunnen worden ge noemd. In de eerste plaats worde het 's avonds uit gaan. in welken vorm dan ook, alleen toegestaan/in dien het schoolwerk vooraf is afgemaakt. In de twee- do plaats sta men niet toe, dat de leerlingen een anderen avond dan den Zaterdagavond voor gere- gelden avond van ontspanning bestemmen. In do derde plaata sta men vooral niet toe, dat de leerlin gen en in hot bijzonder de meisjes, des nachts zon der begeleiding der ouders, laat van een bal huis waarts keeren. Gevallen, zooals ons ter oore zijn ge komen, dat moeders uit louter gemakzucht aan meisjes van 15 en 16 jaar den huissleutel medege ven, waardoor elke redelijke controle vervalt, zijn zeer afkeurenswaardig. Bovendien verzoeken we de ouders met klem, wordt in den brief verder gezegd, niet toe te staan, dat hun zoons of dochters, die leer lingen der Hoogere Burgerschool, en geen studenten zijn, op de bals deelnemen aan een souper, en aan hun kinderen de verplichting op te leggen die bals die immers reeds te 8 uur aanvangen, uiterlijk te twee uur te verlaten; voor de jongeren is zelfs twaalf uur ten zeerste wenschelijk. GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand December 1924. Geboren: Hendrik Matthijs, zoon van Pieter van Zoonen en van Antje Molenaar. Wilhelmina Geer truida dochtr van Gerardus Marünis Smits en van Alida Heijmans. Krijn, zoon van Krijn Koeten en van Marretje Kamper. Cornelis Jan, zoon van Corne lis Brouwer en van Cornelia Kuiper. Cornelis, zoon van Petrus Floris en van Geertje Ruijter. Gehuwd: Gerrit Krap. oud 45 jaren en Barendina xan der Veen, oud 39 jaren. Overleden: Antje de Vries, oud 43 jaren. Trijntje de Graaf, oud 81 jaren, weduwe van Willem Klomp. Pieter Fijnheer, oud 75 jaren, weduwnaar van Aafje Kikkert GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE. Ingeschreven over de maand December 1924. Geboren: 'Cornelia, dochter van Petras Beemster- boor en Wilhelmina Schrijver. Anthonia, dochter van Abraham Keeman en Adriaantje Kat. Johan nes, zoon van Hendrik Bekker en Anna Pafinekeet. Huwelijksaangiften en huwelijken: geene. Overleden: Gerrit de Geus, oud 79 jaren, echtge noot van Aafje Stam. EEN OPWEKKING. Kardinaal Hayes heeft in1 de katholieke kerken, die tot de aartsdiocees New York behooren, een herderlijk schrijven laten voorlezen, waarin hij het Amerikaansche volk opwekt, zich af te keeren van de materialische en zinnelijke levensopvattingen en -gewoonten en weer terug te keeren op het pad van eerbiediging der sociale orde en der inachtneming der geboden in het privé en openbaar leven. De fout ligt naar de kardinaal betoogt bij de op voeding, die te slap en te laks is. Den kinderen moe ten zoowel tucht als de zedelijke grondbeginselen reeds thuis door de Ouders worden ingeprent. WEER HOOG WATER. St. Petersburg, wordt opnieuw geteisterd d'oor hoog water. Het water staat 8 voet boven winterpeil. Alle fabrieksterreinen in den omtrek van de stad staan onder water. De spoorwegdienst is in de war en de bevolking van de lage stadswijken ia naar de hoo ger gelegen punten gevlucht. VERGAAN? Tot dusver waren or gelukkig niet vele scheeps rampen gemeld van de Fransche kust, dio door de jongste zuid-wester stormen hevig geteisterd is. Thans echter wordt uit Havre gemeld, dat de maat schappij aldaar, die het stoomschip Castor in eigen dom bezit, vreest dat deze bodem met man en muis is vergaan .De Castor was op 29 December uit Bou- logne naar Caen vertrokken, Sindsdien heeft men niets meer van het schip vernomen. De bemanning bestond uit acht koppen DE PLATTELAND SB E V GLKIN G IN RUSLAND. Volgens de Prawda wordt de houding van de plat telandsbevolking tegenover het sowjet-gezag en de communistische partij steeds agressiever en worden steeds meer daden van geweld gepleegd. Bepaalden deze daden van geweld zich tot voor korten tijd hoofdzakelijk tot moorden op dagbladcorresponden ten (ten rechte of ten onrechte voor spionnen ge houden) thans komen herhaaldelijk moordon voor op leidende personen uit de communistische bewe ging. die overigens geen openbare functies buiten Met partijleven om, bekleeden. De Prawda acht dit een onrustbarend' teeken en wijst nogmaals op de noodzakelijkheid van een «Doeltreffender en tactischer optreden, vooral ook door de propagandisten, ten platten lande. OM TE LACHEN. Men zal geneigd zijn even te lachen om een avon tuur, dat wij in de Amerikaansche bladen vermeld vinden. Mijnheer W. M. Marco, een vermogend brandstof- fenhandelhar, ligt in een echtscheidingsproces met de 24-jarige mevrouw Stella Marco. Deze heer Marco kwam nu voor den rechter getuigeü. dat hij en vijf vriendten op 19 Aug. 1.1. door een gordijnkier van het boudoir van mevr. Marco hadden geloerd en daar „een man met donkerbruin krulhaar" hadden gezien Bovendien kwam een mijnheer E. C. Gibbs getuL gen, dat hij uit d'e kamers van mevr. Marco ,,een man had zien vluchten, wiens toilet niet volkomen volledig was." De advocaat van mevr. Marco kwam nu met een dramatische ontknooping voor den dag. Hij liet de knappe jonge weduwe mevr. Garvey als getuige hoo- hen en deze verklaarde, dat zij „de man" was ge weest, die(n) de onbescheiden verspieders in de ka mer van movr. Marco hadden gezien. Mevr. Marco had aan de jonge weduwe gevraagd, met haar samen te wonen, zoolang het scheidings- proces hangende was. Op verzoek van den advocaat zette mevr. Garve haar hoed af. En jnderdaad leek zij met haar kort geknipte bruine lokken op een jongeman. EINDELIJK GEVAT. Sinds 23 Dec. heerschte er onder het in het Rijn land reizend publiek groote ongerustheid, daar in den avond' van dien dag in een tweede klasse coupé een reiziger was vermoord en uitgeschud, zonder dat het de politie gelukt was eenig spoor van den dader te vinden.

Schager Courant | 1925 | | pagina 2