Dinsdag 27 Januari 1925 68ate Jaargang. No. 7577. Uitgevers i O, v.h. THAPftiAN Co., Scbagen EERSTE BLAD. Raad Oudkarspel. Uw gezondheid WYBERT Open beenen Kloosterbalsem Binnenlandse!» Nkuws Fa. P. Th. Ypma, SCHAOER COURANT. Dit blad vorschijnt viermaal por wook: Dinsdag, Woonsdng, Dondor- dag on Za tor dag. BIJ inzonding tot 'a morgona 8 uur, wordon Advoip tohiiön nog zoovool mogölljk in hot ooEstuilkomond nummoa goplaatai POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF no. 20 Prijs por 8 monndon 11.05. Lon«o nummoto 0 cont. ADVEGTKN- TïöN van 1 tot 5 rogola 11.10, lodoro gojol moor 20 cent (liowljono, lnliogcopon). Groolo lettocs worden naag plaatigalmto liogolrond. DIT NUMHER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente, op Zaterdagmiddag 2 uur. Aanwezig alle leden. Do voorzitter opent met een welkom deze eerste vergadering in het jaar, hoopt dat voor de finan- tieolo positie der ingezetenen, de natuur zich mag herstellen, en er wat vorst komt, waardoor de pro ducten in prijs zul'len stijgen en spreekt verder den wensch uit, dat het voor de leden van den raad en hunne gezinnen een in alle opzichten gezegend jaar mag zijn. 4< Van het Langendijker drankweeroomité was een dankbetuiging ingekomen, voor de genoten subsidie. Ged. Staten hebben bericht gezonden van ont vangst van de gewijzigde politieverordening. Ingekomen is het verslag van den keuringsdienst, waaruit blijkt, dat 1669 beesten gekeurd zijn, waar van er 16 geheel' zij'n afgekeurd, terwijl 3 maal een bact. onderzoek heeft plaats gehad. De reden van de afkeuring was, dat men ae beesten over het algemeen te lang_ laat liggen. Van het finantieel gedeelte ontvangen de leden later verslag, doch de voorzitter kan wel mede- deelen, dat de instelling zich zelf geheel bedruipt. Ged. Staten hebben bericht gezonden, dat het onderzoek naar de begrooting nog niet afgelbopien is. Van den sluiswachter Kuiper is bericht ingeko men, dat hij het vijfjarig contract zal' nakomen, en dus geen gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om daarvan afstand te doen. Van de vissohersveroeniging afd. Geestmeram bacht is het verzoek ingekomen om het Waardje, dat niet aan de banne overgedragen is, tegen een billijke vergoeding te mogen pachten, lierst voor den tijd van 10 jaar. B. en W. stellen voor, om hierop gunstig- te beschikken, tegen een pachtsom van f12.50 per iaar. De heer Bakker vraagt, of dit bedrag niet te hoog is. De Voorzitter is er niet tegen om het bedrag zoo noodig lager te stellen, dooh erf is 9 H.A. water. Het voorstel' van B. en W. wordt aangenomen. Van den klokkenist üotjers is verslag ingekomen van den toestand van het gemeenteuurwerk, waar uit blijkt, dat dit in uitstekende conditie vei keer. In 1923 is het uurwerk 6 maal' gelijk gezet, met eeu verschil over het geheele jaar van 6 minuten. In 1924 is dit 4 maal geschiedt, met een totaal verschil van 31/* minuut. Hierna wordt besloten tot voorloopige vaststel ling van de ligger der wegen welke) geheel herzien is. f 9 Ter tafel' komt opnieuw het voorstel van ae Kamer van Koophandel' inzake verbetering van den Twuijverweg. B. en W. stellen voor, op dit voorstel afwijkend te beschikken. Voorzitter zegt als Zij'n persoonlijke meening reeds te hebben meegedeeld, dat hij niet gaarne de gemeente gedurende 40 jaar een last van f3C0 rs jaars op de schouders legt, ten eerste in verband met de belastingen en ten tweede ben ik, aldus Voorzitter, bang, dat Ged. Staten over 40 jaar zullen zeggen, dat door de steun gedurende) 40 jaar wel volkomen bewezen is, dat detze_ weg in het belang van de steunende gemeenten is en/ dus ook bij voortduring steun verleend moet worden. Het zou geheel anders zijn, wanneer met een goedkco- per plan gekomen werd, en er werd daarvoor van de gemeente een steunbedrag in eens gevraagd. Als dit dan f 1000, f1500 of f2000 was, zou er over to spreken Zijn. K De heer Bakker. Ook m'ij'n standpunt is genoeg zaam bekend. We kunnen hierbij! consfcateeren, dat ook in 1925 do raad het niet geheel' eens is. Wensche- ïtfk zou het geweest Zijn, dat alleni op een conferen tie aanwezig geweest waren, om deze zaak over de vier gemeenten te bespreken. De heer P. Kroon vraagt, of en nog geconfereerd ia. Voorzitter: Ik heb er over gesproken met de Burgemeesters. De heer P. Kroon: En de oplossing) weten we van de raden. Ik zou er niet tegen' zijn een zeker bedrag beschikbaar te stellen; het kan toch wel minder dan 7800 gulden? De heer Bregman acht het gevaar van- den TwuJ)- verweg lang niet denkbeeldig. Daarom is ook hij voor een zeker bedrag, doch dan ligt het op den weg to confereeren. De toestand is daar niet te verantwoorden. Voorzitter1 is het er niet mee eens» dat döze go- meento verantwoording draagt. Als we steunen, schoppen we oen gevaarlijk precedent. We kunnen een schrijven tot de Kamer van Koophandel' richten en haar voorstellen met iets anders naar voren to komen, waarbij het mogelijk is, dat de gemeente er met een gratificatie in eens af is. We kunnen dan in overweging nemen een zeker bedrag te vo- fceeren. De hoer Groen'is er niet voor. Alkmaar heeft destijds het profijt er van ingezien en dat hebben ze er nog van. Voor den Langendijk is het geen voordeel'. •De heer Paarlberg1De vorige vergadering heb ik oen gecombineerde vergadering voorgesteld, om zoodoende over den Langendijk een lijn te kunnen trekken. Daarvan is niets gekomen. Het blijkt ech ter nu meer en meer, hoe wenschelïjk dit is. Als op vergadering overeenstemming kon worden bereikt met het verstrekken van een totaal' bedrag, b.v., zal dit eerder door de Kamer van Koophandel' in over weging worden genomen, dan dat net van een go- meente komt. Zij zouden dan ook direct weten, wat ze aan de Langendijker gemeenten hadden. Spr. stelt voor, om alsnog tot net bijeenroepen van eet zoodanige vergadering over te gaar De heer Bakker is het niet met den heer Groen eens Het is een regeling van voor 40 jaar en dus volkomen verouderd. Ze hebben later ook den Middenweg voor hun rekening genomen. Ook is hij' het niet met den Voorzitter eens, dat we niet mede de verantwoording hebben. - De heer P. Kostelijk: Dan hebben we de ver- 1 antwoording ook voor de richting Behagen. Je krijgt geen einde. Het is meer het Delang van Broek en St. Panoras, althans het kon hun eigendom wezen De heer Bakkecr: Waar er geen feitelijke eige naar is, zouden we kunnen voorstellen den weg door'de;provincde te doen overnemen. Met één stem tegen .die van den heer Rnfrkqr wordt op het adres afwijzend beschikt Het voorstel'-Paarlberg, om een gecombineerde vergadering te beleggen, wordt door B. en W. overgenomen en daarna met algemeen© stemmen aangenomen. B. en W. zullen de vergadering uit schrijven en- a lle raden van de Langendijker ge meenten uitnoodigen. Alleen de heer Groen is hier tegen. Als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, worden herkozen de heeren O. J. de Wijn, A. J. Vos van Zon, B. Bommer, J. van Hout en P. Kuilboer, terwijl in de plaats van den heer J. Tuinman, die zich niet herkiesbaar stelt, gekozen wordt de heer P. Heertjes. Als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs wordt herkozen de heer B. Bommer. Aangenomen wordt hierna een voorstel' van B. en W. om een kasgel'dleening aan te gaan van -ten hoogste 5000 gulden. Op de vraag van den heer Paarlberg, wat de reden is, dat boven do toegestane f5900 nog f5000 noodig geoordeeld wordt, deelt de Voorzitter mede, dat de ILO. en ook de pachf van landerijen wat traag binnenkomt en 't huis op den dijk voorloopigs uit het kasgeld betaald is. Aan do orde komt hierna de vaststelling van een aanvullingsverordening op voorstel van Ged. Staten voor autobussen. Zonder noemenswaardige bespreking wordt de aanvulling vastgesteld. Aan de opsporing hebben zoowel de Engelsehe als de Antwerpsche politie krachtig medegewerkt, en ook de Duitsche polite en justitie hebben flink hun best gedaan. Zij beschouwden blijkbaar, na het ge, beurde te Bonn, de arrestatie van Briedó als een eecre* zaak. i I Briedé moet zich tegen een zijner bekenden hebben uitgelaten, dat de Hbllandsche politie hem niet voor een tweeden keer in handen zou krijgen. Eïl hij had dan ook alle maatregelen genomen dat de speur, tochten op niets zouden uiUoopen, Maar ten slotte bleek het feit, dat hij, hoe voorzichtig dan ook, cor respondeerde, nog te gevaarlijk. In1 Londen weet men de geheele voorgeschiedenis en men zal daar wel extramaatregel ij nemen, dat de exJdirecteur niet weer ontsnapt Zijn uitlevering is reeds gevraagd. niïïimililllllliillliiiililllliillllllllllllliillllilllllllllllllllllllll kunt U tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desinfectee- rend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts* mniinniiiiiiniïïniiiiiiiinfiiui'ii'inifnnitn heelt &lle ■wonden Daarna de vaststelling van een reglement van. orde voor de raadszittingen. Waar de vorige reeds dateert van voor ongeveer 20 jaar den tijd van j Burgemeester Fhurhopp en daarvan geen enkel 'exemplaar meer beschikbaar was, meenden B. en W. deze nu tovens te moeten herzien. Groote ver anderingen zij'n niet aangebracht. - Nadat de heer Paarlberg en ook de heer Bakker betreffende enkele artikelen inlichtingen gevraagd hebben, welke door den voorzitter zijn beantwoord, wordt onveranderd tot de vaststelling van het con cept besloten. De Voorzitter vindt hierbij' tevens gelegenheid een woord ter nagedachtenis te spreken voor deus, heer Fhurhopp, die juist deze week overleden, is. Ongeveer 10 a 12 jaar is de heer F. burgemeester i dezer gemeente geweest en veel' is door zijn medé- j werking tot stand gekomen. We hebben slechts to noemen de twee vereenigingen, die hun 25-jarig bestaan zullen herdenken of herdacht hebben. Bij de rondvraag vraagt de lieer Kostelijk, of geen schrijven is ingekomen van J. Kos, in verband met verbetering van de vaart voor zijn woning. Voorzitter deelt mee, dat wel een schrijven is ingekomen, doch dit alleen een politiezaak betrof i)e heer Kostelijk wijst nu op het onaangename zaakje, dat alles daar stuk gevaren wordt, omdat motors daar niet kunnen passeeren. Het is ons, j aldus spreker, niet mogelijk de boel daan te onder- houden. De brug is totaal stukgevaren. Waar ook langs de straat het verkeer van gemeentewege ver beterd wordt, zóu het ook op den weg kunnen lig gen om het verkeer te water beter te maken. De Voorzitter merkt op, dat dit bijf de banne ter tafel' gebracht moet worden. De banne kan dan met de gemeente overleg plegen, als dit hun! gewenscht voorkomt. De heer Kostelijk: Ik dacht toch, dat van ge meentewege wel meegewerkt kon worden. De heer J. Kroon: Kostelijk kan een schrijven richten rechtstreeks aan het bannebestuur. Nadat de heer Paarlberg nog meegedeeld heeft enkele punten in comité naar voren te willen brén gen, wordt de openbare vergadering gealoten. DE BRUSSELSCHE BANKZAAK. Een te Amsterdam1 b,ij de politie ontvangen tele gram van den Nederlanidschen' consul-generaal te Londen meldt, dat P. J. Briedé, ex-directeur van de Brusselsche Bank, te Amsterdam, in de Britsche hoofdstad is gearresteerd. Deze aanhouding is het resultaat van de onver moeide speurtochten der politie. Zooals men zich zal herinneren, zoo meldt het Hbld., is Briedé op 7 Oo- tober in Bonn1 ontsnapt, toen hij met zijn bewaker een „wandeling" was gaan maken. Aanvankelijk had de politie er geen idee vna, waarheen hij zich had begeven, maar gaandeweg werd het spoor gevonden. Hot bleek, dat Briedó over Antwerpen naar Londen was gereisd, en dat hij uit die stad in voortdurende correspondentie stond met Amsterdam. Die corres pondentie geschiedde echter op uiterst voorzichtige wijze. De brieven gingen via Keulen of Dusseldorf en werden steeds naar een ander adres in plaatsjes rond Londen gestuurd. Zij bleven daar poste-restante liggen. Natuurlijk stond nooit de naam Briedé er op. De ex-directeur was wel zoo voorzichting geweest dat slechts één persoon wist, dat hij in Engeland was. Die eene man woonde in Dusseldorf, maar kwam ock veel in Keulen. Het is de politie gelukt hem op te sporen, om zoodoende aan nadere gegevens te komen. De politie kon er op die wijze ten slotte ook achter komen in welke buurt van Londen Briedé zich ophield. De brieven, welke Briedé verzond, gingen eerst naar Antwerpen, en dan verder naar Duitschland. De ingewijde" fn Dusseldorf ahd weer zijn relaties in dé Scheldestad en, elders, maar geij van deze rela ties wist. dat zij voor Briedé werkten. ONG-ELTJK MOT EEN REVOLVER. Uit Schiedam, 4 Jan1. In een hut van het Belgi sche s.s. „BrazUier*', dat ter repatatie in de Wllhel- mdnahaven alhier ligt, was gistermiddag een aantal Jongelui, onder anderen de vierde machinist, de vier de stuurman en een der marconisten bijeen, J, J. J. D. was bezig een browning te ontladen, terwijl de vierde machinist G. B., beiden ongeveer 20 Jaar, op e endivan lag te rooken. De laatste had zijn vriend Juist gewaarschuwd voorzichtig te zijn, toen opeens een schot afging en de kogel B. in het voorhoofd trof. Hiji was bijna onmiddellijk dood. De marconist rende zonder jas en hoed en schip af en het nabijge- legen Sterrebosch in. Eenige uren later werd hij doos de politie gevonden. Hij beweerde, gepoogd te heb ben, met de revolver, die hij nog bij zich droeg, zelf, moord te plegen, maar dat de browning geweigerd had. D. is ter beschikking van da justitie gesteld. Tah OPHEFFING EENER O. L. SCHOOL. De raad der gemeente Egmond-Binmen besloot 2 Nov. 1923 de openbare lagere school, aldaar, beschik baar te stellen voor een school, te stichten door het R.K. kerkbestuur van den H. Adalbertus te Rinne* gom. Dit besluit werd evenwel in de raadsvergadering van 14 Augustus ingetrokken, terwijl in die vergade ring besloten- werd, tot beschikbaarstelling aan voornoemd kerkbestuur van de gelden, benoodigd voor den bouw van een nieuwe R.K. school voor ge woon lager onderwijs, en de bestaande openbare la gere school te EgmondiBinnen als schoolgebouw! voor openbaar lager onderwijs te handhaven. De Kroon overwoog echter, dat ten gevolge van de stichting eener bijzondere R.K lagere school te Eg mond-Binnen, de bestaande openbare school ter plaatse nog slechts zal worden bezocht door plm. 25 leerlingen en dat in verband daarmede de nieuw bouw zou beteekenen het ongebruikt laten van een drietal leslokalen van het openhaar schoolgebouw. Deze handelwijze leidt tot onnoodige- uitgaven voor de gemeente en het is te voorzien, dat, indien de openbare lagere school te Egmond-Binnen naast die te Egmónd aan den Hoef, blijft bestaan, ook anderszins in de toekomst de gemeentekas met las ten zal worden! bezwaard, welke zich niet zouden voordoen bij uitvoering van het Raadsbesluit van 2 November 1923. De vpreeniging van de beide openbare scholen in de gemeente, waartoe de Raad in beginsel baslout, in zijn vergadering van 25 Juli 1924, zou ten goede komen aan het openbaar onderwijs. In verband met een en ander besloot de Kroon d.d. 7 Jan jl. (Stsbl. 2) het besluit van den raad de ge meente Egmond-Binnen dd. 14 Aug. 1924, te vernie tigen, als zijnde in strijd met het algemeen belang. De openbare lagere school te Egmond-Binnen wordt derhalve opgeheven. ROOMIJS ALS ZUIVELPRODUCT. Het „Ned. Wbl. v. zuivelbereiding en handel" be vat een artikel over de beteekenis van roomijs als zuivelproduct. De grondstof van veel ijssoorten in ons land is water en dergelijke producten kunnen dan ook niet op den naam van zuivelproduct aan spraak maken. In de V. S. echter is roomijs een artikel dat door verschillende melkinrichtingen en roomijsfabrieken in het groot wordt voortgebracht. Er wordt in dit land meer melk tot roomijs verwerkt dan tot kaas. In Engeland is de fabicage en het gebruik van roomijs de laatste jaren eveneens sterk toegenomen. De periode van het jaar, dat he t publiek roomijs nuttigt, wordt er steeds grooter< Duitschland zag kort geleden, zijn eerste fabriek, waar op Amerikaansche wijze roomijs in hot groot gefabriceerd wordt, verrijzen. Enkele weken gele den, is aan het proefzuivelstation te Kiel een cur sus in roomijs-bereiding gegeven. De belangstelling voor dezen cursus was enorm en zij werd ook door buitenlanders bijgewoond. Kot blad is van oordeel dat het bereiden van room ijs in ons land voorloopig alleen in de groo»c steden mogelijk ia In Amerika, waar men o.a. gebruik maakt van roomijsmachine en een homogeniseer- machine, is de fabricage niet loonend zoolang al naar de omstandighedende roomijsproductie niet grooier is dan 135 tot 175 liter per dag. Daarbij is gerekend op een zuivere winst van f 0X7 psr liter roomijs, hetgeen het gemiddelde is wat in Amerika op het roomijs bij verkoop door den fabrikant aan den groothandel wordt verdiend. Een atoom- en een koelmachine worden verondersteld reeds aanwezig t9 zijn. Dezen zomer heeft men de bereiding en verkoop van roomijs ook hier te lande ter hand genomen maar het resultaat heeft niet aan de ver.vacutingen beantwoord. Bij hët in den handel brengen van een prima product en het maken van veel reclame, acht Vraagt condities aan van LEVERING en BETALING. HET VERPLICHT TOT NIETS. ALKMAAR, - Piano- en Orgelhandel. Opgericht 1842. het blad het zeer waarschijnlijk dat het artikel ex in zal gaan. Tot zoover het artikel, dat wij verkort weergven. Gezien de grondstof, zal roomijs ongetwijfeld be halve een versnapering een hoogo voedingswaarde bezitten, maar het is dan o.L toch nog de vraag of het de gezondheid ten goodo komt, zoodat een stel selmatige en groot opgezette reclame-campagne voor het gebruik ervan te rechtvaardigen is. Mocht de reclame voor het eten van roomijs ertoe leiden, het gebruik van minderwaardige, thans veelal in den band el zijnde ijssoorten of van voor de gezondheid schadelijke dranken, te verminderen, dan zou zij reeds nut stichten. Waar nu öchter het doel is. het melkverbrulk in het l$nd te doen toenemen, daar stellen wij de vraag, of het geld, eventueel uitgegeven voor recla me voor het gebruik van roomijs, niet beter besteed zou kunnen worden voor het aanmoedigen, van het gebruik van meer melk. Proeven in verband daarmede in enkele Ameri kaansche en Engelsche fabrieken genomen, hebben zeer gunstige resultaten opgeleverd; door de arbei ders werd het drinken van melk op de fabriek zeer gewaardeerd en het had tot gevolg eon verhoogde ar beidsprestatie, alsmede een vermLnde.-d gebruik van andere dranken, zooals bier. Met een reclame-cam pagne, welke bet gebruik van meer melk tot doel heeft, zullen zeker de belangen van producent en verbruiker beide gediend zijn. GESCHORST. Op het belastingkantoor te Eindhoven zijn enkele ambtenaren geschorst!, welke schorsing verband zou houden met gepleegde malversaties, LOUIS BOUWMEESTER. Ged. Staten van Noord-Holland hebben hun goed keuring gehecht aan het raadsbesluit, tot het verlee. nen van een jaargeld aan Loucs Bouwmeester, EEN BELASTING-OPHAALDIENST TE LEEUWAR DEN. Uit Leeuwarden. In navolging van eenige an dere gemeenten, zooals o.a. Zwolle en Zaandam, zal ook te Leeuwarden een storting- en ophaaldienst voor de belastingen in het leven worden geroepen en binnenkort worden geopend. In- de genoemde' steden is de dienst een gemeentelijke instelling. Al hier zal het een particuliere onderneming worden, onder gemeentelijke controle. De ondernemer heeft deze week in een vergadering zijn plannen uiteenge- I zet en medegedeeld, dat winstmaken niet int zijn bo* j doeling ligt. Zij, die tot den storting- err ophaaldienst toetreden I moeten zich verbinden wekelijks of maandelijks een zeker bedrag te storten, dat de ondernemer dan bij hen aan huis laat ophalen en waarvan hij op tijd de belasting aanzuivert. Voor administratiekosten wordt hier 5 pet. van de gestorte bedragen gevraagd. Blijkens een gepubliceerd verslag van den gemeen telijken storting- en ophaaldienst te Zwolle, wordt aldaar geen vergoeding gevraagd maar zelfs over dé gestorte bedragen nog 'n kleine rente vergoed, ter- wijl de zuivere winst voor die gemeente over het j laatste boekjaar ruim f 16000 bedroeg, TeL HT TROELSTRA-OORD. Het bericht over het Troelstra-oord is minder Juist i meldt „Het Volk". De, bedoeling is niet een vacantie- of rustoord te stichten voor de leiders der vakbewe ging, doch een vacantie-oord voor de leden der mo. j derne arbeidersbeweging. VAN DE FA Mn .TE. Bij een landbouwer onder Aalten was driemaal achtereen diefstal gepleegd door uitsnijden van een ruit. iEndelijk wees het politieonderzoek uit, dat de 12-jarige zoon de dader was. GEEN SNUGGERE MOEDER» Te Ruurlo is een kindje gestorven aan brandwon den, die het- kreeg door de verkoling van de zitting van den kinderstoel, waaronder de moeder in 't ijze-. rem bakje gloeiende kolen had gedaan, om de kleine warm te houden in den tijd dat zij de kamer uit moest. Een binnenkomende postbode bemerkte bet onge luk. ONDER DE LOCOMOTIEF. Vrijdagavond is Kerstholt uit Groningen bij het station Nieuw-Buinen onder een locomotief geraakt. Een arm en een boen werden hem afgereden. De man is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. EEN VELDWACHTE RERNSTIG MISHANDELD. Aan „De Tijd" wordt het volgende gemeld: Woensdagavond omstreeks zeven uur kwam de nachtwaker van het dorp Putten (Veluwe) voorbij het -zgn. petroleumhuisje, waar een man te rusten zat. Op zijn vriendelijken groet van .goeden avond" werd de nachtwaker op barre manier uitgescholden Daar hij ongewapend was. koos hij de wijste partij en ging verder. Hij waarschuwde den veldwachter die met hem terugging, beiden werden niet minder vriendelijk ontvangen. Op de vraag van den veld wachter, wie hij was, verkoos de man geen antwoord te geven, waarop hij werd uitgenoodigd mee to gaan, waartoe hij bereid was. Toen zij met hun drieën een eindje verder waren, gaf de onbekende den veld wachter met' een hard voorwerp zulk een hevigen lkap over het hoofd, dat over het geheele hoofd een diepe wonde ontstond, en de man In zorgwekkenden toestand neerzeeg. De onbekende maakte zich ijlings uit de voeten en verdween zonder eenig spoor ach ter te laten-. De veldwachter was gewapend, de nachtwaker miet. Donderdag kwam de aangevallen veldwachter en kele keeren even bij. Zijn toestand is echter zeer zorgwekkend.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1