Uit en Voor de Pers. Gemengd Nieuws. workon moest laten, om de kosten, men dan ré geld, den Mammon diendeP En wanneer ik zeg, dat Christelijke naastenliefde een der wegen is tot ons doel. roep danfniet toe: Uw Christendom is failliet, t Christendom is vaak verguisd en mishandeld. Ik zeg u, zyï die dit deden, en van dat Christendom een carncafcuor hebben gemaakt, 't werk van die mensöhen is failliet. Men zegt tooh niet, als een sociaal-demeoraat, die in beteren doen is geraakt, Zijn beginsel verloo chent: de sociaal-demooratie is failliet t Neen, hoog Btens: die man is een mislukking. Spreker woonde in Alkmaar, eene uiivoering van dat mooie tooneelatuk „Op Hoop van Zegen" bij van don grooten Herman Heijermans, (voor wiens na bestaanden men ook al bedelen moet voor hun be staan), en hij zag daar die oude Kniertje, door mevr. De Boer-Van Kijk tot een monument verheven. Hij zag haar keeren van den rijken reeder mot een pannetje eten, met een fooi. „Oud en Arm.", kon nooit beter en treffender zijn getypeerd. En in dat zelfde stuk zag hij- dien ouden man aan 't haringkaken. Ü'ië eenvoudige was wijs. Dat kan, gelijk do minder eenvoudigen vaak niet wijs kunnen zijn. Maar deze man sprak wijs, wanneer hij het had ovor die honderden, oogen van haringen, die hem. aan konden zien, zoo akelig. Doch meer nog zag ik de vlsschenoogen van dien oude, die zoo akelig staarden naar ons. Zoo moeten duizenden oogen naar ons zien van hen, die van ons hulp verwachten. Naastenliefde gebiedt ons, dat zij niet moeten vra gen van vreemden of kinderen om een fooi. Spre ker hoorde eenmaal zijn moeder zeggen: „Kinderen, als ik oud ben, hoop ik me zelf te redden, buiten u'Ik begreep dit nog zoo niet, doch later begreep ik dit wel. Als de Noordzee achter deze duinen straks wild wordt en 'ruw, en hooge golven beuken uw blonde duinen, dan, in den nacht, kan het gebeuren, dat in de visschersdorpen aan deze zee, de noodklok luidt; enkelen zullen hier ge enacht op slaan en slapen door,doch anderen gaan uit hunne wo ningen door den donkeren stormnacht, en sprin gen in de reddingsboot, en gaan de arme schipbreu kelingen tegemoet, om te redden wat te redden valt. Laten ook wij dit doen! Wanneer over Holland de- noodklok luidt, voor hen die arm zijn en ploeterend oud- geworden, spant dan allen samon, cn steunt bij do a.s. Kamerverkiezingen enkel hen die onze zaak zijn toegedaan. Helpt dan en pakt don aan, om te redden, wat te redden valt. Hartebik applaus en dank van den voorzitter wa ren het welverdiende loon, dat Ds. Baar inoogstte met zijn pakkende rede. Hierna voerde de dilettantenclub „Ons Genoegen" uit Schporldam op, het tooneelatuk „Kleine men- schen." Op zeer duidelijke wijz ewerd geïllustreerd! hoe menschen, geheel geleid door dogma's, in hunnen dorpseenvoud hoogstaande en edelo menschen kun nen verguizen. Doch gelukkig was de ontknooping tot. aller tevredenheid, althans van de toehoorders, want we gelooven niet, dat de leden van den ker- keraad te Ankerveen tevreden waren. Precies één uur eindigde de goedgeslaagde avond, welke voor de afdeeling SohoorlSchoorldam suc ces heeft gegeven. EEN ONGELUK VOORKOMEN. Ter hoogte van de Ned. Springstoffenfabriek te Muiden, wilde de heer Gr., die met zijn auto van Kaarden kwam, den .melkrijder C. v. d. A., uit Mui den, die van Amsterdam met zijn melkwagen huis waarts keerde, passeeren. Plotseling kwamen van achter den wagen twee wielrijders te voorschijn. Oogenblikkelijk remde de heer Gr. zoo krachtig mo gelijk, doch met niet veel effect, daar de auto op het glibberige rijwielpad toch voortgleed. De heer Gr., die het leven van de fietsers wilde sparen., stuurde zijn auto nu pardoes de vaart in, daarbij naturlijk zijn eigen leven wagende. Auto en1 bestuurder gingen natuurlijk kopje onder. Weldra dook de heer Gr. weer op. Hij word nu door den arbeider P. uit Mul- derberg verder op het droge geholpen. Een woord van hulde voor de tegenwoordigheid van geest en de zelfopoffering varu den heer Gr. is zeker niet misplaatst. Tel. EEN ONGELUKSDAG VOOR DE LEIDSCHE TRAM Vrijdagnamiddag had op de Breestraat, even voor bij het stadhuis te Leiden, een ernstige botsing plaats tusschen de electrische tram en een vracht auto van de waschinrichting der firma Van der Loo te Leiden. Dit voertuig' reed- uit de Brugsteeg en kwam op de Breestraat tusschen twee van tegenover gestelde richtingen komende trams. De wagen werd nan splinters gereden. De chauffeur R. Oskam snroner er bijtijds af en bleef ongedeerd. E'en der trams liep uit de rails en werd ernstig beschadigd, 'mvill de trambestuurder door de glasscherven ver_ wondineren verkreeg. Het tramverkeer werd geuimen tiid «restoord. Door de eerste tram. die weder in de richting Hoove Rijndijk reed. werd nog op den Hoogewoerd een onen man overreden. In hooest ernstigen toestand w^rd hij in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. In de Alkmaarsche Courant lezen we het volgende: Er zijn den laatsten tijd in het R. K. dagblad „De T jd" eenige tendentieuze berichten verschenen, waarin er op gezinspeeld werd, dat de Cadetten school door een bestemming tot neutraal ziekenhuis niet gebruikt zou kunnen worden om er eoiv semi narium of pensionaat in te vestigen. Dat men in de gegeven omstandigheden juist van de Cadettenschool een dergelijke inrichting zou wil len maken, behoeft niet te verwonderen, maar waar die plannen tot dusver nimmer in het openbaar naar voren gebracht werden, is het duidelijk, dat men B. en W. moeilijk kan verwijten, dat zij deze op eenlger- lei wijze tegengewerkt hebben. B. en W. hebben het dan ook blijkbaar nuttig geoor deeld een en ander tegen te spreken. „De Tijd" bevat onder het opschrift „Ziekenhuis- bouw in Alkmaar' dan ook het volgend artikeltje: Van B. en W. te Alkmaar ontvingen wij de mede- deeling, dat genoemd college er prijs op zou stellen, dat onderstaande modedeeling in ons blad zou wor den opgenomen: „Er zijn dezer dagen enkele artikeltjes in dit blad opgenomen over de plannen voor een nieuw gemeen telijk ziekenhuis to Alkmaar. Hoewel daarin een zeer tendentieuze voorstelling van die plannen wordt gegeven, welke reeds in den titel der artikelen uit komt („Ziekenhuis-wee",) zou er voor het Gemeente bestuur geen aanleiding zijn daarop in te gaan, ware het niet dat in het eerste de indruk wordt gewekt, alsof deze plannen bedoelden uit 'kleine stads- en dorpspolitiek een goed Roomsch-Katholiek scholen plan te Alkmaar te dwarsboomen. Het Gemeentebe stuur stalt er prijs op, dat wij mededeelen, dat het noch in zijn geheel, noch in één van zijn leden van een zoodanig scholenplan op de hoogte is gebracht, zoodat zelfs de mogelijkheid tot het dwarsboomen daarvan niet heeft bestaan. Als inderdaad het Zieken huisplan een belemmering is voor een Roomsch-Ka tholiek scholenplan, dan is dat oen te betreuren, maar niet door het Gemeentebestuur gewilde samen loop van omstandigheden." Uit deze mededeeling, zegt de Red. van „De Tijd" blijkt, hoe goed het is geweest, dat deze kwestie door onzen Leidschen borichtgever voor het voet licht is gebracht. Wij merken erbij het volgende op: Door hem is niet beschreven en ook niet bedoeld, dat men te Alkmaar uit kleine stads- of dorpspolitiek een goed Roomsch-Katholiek scholenplan zou willen dwarsboomen. Wèl. dat de thans gevolgde gang van zaken ertoe zou kunnen leiden, dat er een Zieken- huis-quaestie ontstond, die voor de Gemeente op een werkelijk „wee" zou kunnen uitloopen. Dat geen der leden van het Alkmaarsche Gemeen tebestuur iets wist van dit scholenplan, moet natuur lijk op gezag van B. en W. worden aangenomen. Men mag te Alkmaar dus wel dankbaar zijn, dat het zulks uit ons blad heeft kunnen vernemen, zoo dat de zaak nu nog een goede oplossing zal krijgen. Uit het briefje van B. en W. maken wij althans op, dat hiervoor nu aan die zijde de «roede wil bestaat. Wij aldus merkt de A. Crt. op in verband met het bovenstaande zouden nu alleen nog willen opmerken, dat m enbij „De Tijd" wel erg naïef is, door te veronderstellen, dat B. cn W. thans uiterst dankbaar zullen zijn over de hun op deze wijze be reikte mededoelingen en dadelijk zouden besluiten alle andere plannen ter zijde te stellen, om hun „goe den wil" tot stichting van een Seminarium in de Co- dettenschool te kunnen, toonen. TRAMWAGEN IN BRAND. Vrijdagavond Is op de Lange Brug bij het Spaorne te Haarlem een motorwagen van de E.S.M. van het nieuwe type door kortsluiting in brand geraakt. De wagen stond1 in korten tijd in vlammen. Passagiers en wagenbestuurder wisten bijtijds den wagen te ver laten. Do brandweer-motorspuit was spoedig ter plaatse en wist in twintig minuten het vuur te blusschen. De wagen is inwendig geheel uitgebrand. INBRAAK TE SCHIEBROEK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is het rus tige dorpje Schiebroek bij Rotterdam, in opschud ding gebracht door een drietal beruchte Rotterdam- sche inbrekers, die een bezoek brachten aan de al leenstaande hoeve van den heer C. v. d. Kloot. Deze boerderij is tijdelijk onbewoond, omdat de echtge- noote van den eigenaar in het ziekenhuis verpleegd wordt en de heer v. <L Kloot bij zijn zoon zijn intrek heeft genomen. Toen Zondagmorgen ongeveer 5 uur eenige boeren knechten van een in de nabijheid gelegen boerderij buiten kwamen, zagen zij' dat er in het huis van den heer v. d. K. licht brandde. Onmiddellijk waarschuwden zij den veldwachter. Deze liet het huis omsingelen en drong zelf de woning binnen. De daders losten eenige schoten op den veld wachter, die echter niet gewond werd. Hij slaagde er ,in. een der inbrekers te arresteeren. De beide ande ren wisten te ontkomen. In het huis was alles over hoop gehaald, terwijl verschillende pakken met kleeren en eetwaren gereed waren gezet, om te wor den meegenomen. Geld hadden de dieven niet kun nen vinden. Wel hadden zij flink van den wijnvoor- raad gedronken. De R'otterdamsche recherche werd gewaarschuwd en reeds Zondagmorgen wist deze de beide andere daders aan te houden. Een hunner was geheel met modder bedekt en is dus blijkbaar doo rhet land en over sdooten gevlucht. DE HANZEBANK TE HAARLEM. De Haarlemsche Hanzebank heeft bij de rechtbank te Den Haag. die de faillissementsaanvrage van die bank in behandeling heeft," een verzoek tot sur séance van betaling ingediend. VALKKOOG. Zondagavond werd door de Rederijkerskamer „Klein Begin" alhier in het lokaal van den heer A. Buik opgevoerd het dramatisch tooneelstuk in 3 af- deeling«en: „Het Paarlsnoer." Het zal de talrijk opgekoménen niet berouwd heb ben dezen gang naar het lokaal te hebben gedaan, daar de vereeniging heel goed werk heeft geleverd, hetgeen door de aanwezigen in groote stilte werd aangehoord. Na elk tafreel weerklonk dan ook tot dank een luid applaus. Ook was de aankleeding van hte tooneel, benevens de grimage van den heer Willemse uit Schagen per fect in orde en heeft dit veel bijgedragen tot het goede slagen van dezen avond. Even zij hier opgemerkt, dat Anna, die heel goed spel gaf, dit voorbaan even krachtiger voordraagt, daar zij voor de achterzittende personen wel eens moeilijk verstaanbaar was. Eten gezellig bal besloot den avond'. HET NIEUWE ZIEKENHUIS TE ALKMAAR. De commissie, aan welke de Raad heeft verzocht, de exploitatiemogelijkiheid te onderzoeken van een mo dern, neutraal ziekenhuis, met klasse-verpleging, heeft in hare Vrijdagavond j.1. gehouden vergadering besloten, onder bepaalde voorwaarden den Raad te adviseeren tot opriohting van een zoodanig zieken huis van 132 bedden, volgens de plannen van dr. Wortman te Amsterdam, in het gebouw der Cadetten school. Eten dier voorwaarden is het ontvangen van belangrijke sommen uit Alkmaar en de buitenge meenten. De commissie vertrouwt, dat hare hooge verwachtingen dienaangaande niet beschaamd zul len worden. ST. MICHAEL EN DE R-K. STAATSPARTIJ. De Telegraaf schrijft: f Uit een aan de pers verstrekt communiqué over de poging tot bemiddeling tussohen het Hoofdbe stuur van de ILK. Staatspartij en dep bond St. Mi ohaël', is gebleken, dat het Prof. Aengenent gelukt (is, in het conflict een weg te vinden, waarlangs eenerayds aan de wensohon der demoofacische Ka tholieken wordt tegemoet gekomen en anderzijds de eenheid in de partij bewaard blijft. In tegenstelling met zijn voorganger, Baron van Wijnbergen, heeft Prof. Aengenent begrepen, dat de verdeeldheid, welke reeds sedert jaren in de partij' gistte, geen gevolg was van persoonlijke am bities van enkelten, doch sleoóts e \d reaotao op de conscrvative tendenzen in de partijleidingwaar door b.v het partijprogram niet meer de weer spiegeling- was van hetgeen er in de partij leefde, en om hierin verandering te brengen, is hij geko men met het voorstel1 tot vorming van een soort „partijraad". De oplossing, welke thans gevonden is, komt praktisch neer op do vorming van een R.K. parle- ment^ in do partij, een parlement dan, waarin naast de Kamerfractie, alle rich tingen in de party zullen vertegenwoordigd zijn en dat tevens de richting za* aangeven, waar-, in de R.K. Kamerfractie zal hebben te gaan. Wat nu het resultaat van deze aroitr tf o zal wor den dit hangt geheel1 af van de poutie, wolke Prof. Aengenent inneemt. Want, w. ^wijzen er nog eens op, aat de arbiter hier niet door een der par tijen was aangezocht, doch geheei p&rtioiüiery noo- wei met toestemming van het RK. Bonisbestuur, zijn bemiddelingsprogram ondernam. Neemt mon echter in aanmerking, de absolute autoriteit we ke Prof. Aengenent vooral in de leidende kringen dor Staatspartij! bezit, dan schijnt 't vrijwel'uitgesloten, dat na zijn pleidooi voor hot oompn i>mi9y dit" op de a.s. bondsvergadering te Utrecht zal1' wora'en ver worpen Do vraag rijst dan, of het getroffen oompronus nog invloed kan hebben op ae «a.s. verkieaagen, waar „St. Michaël", eerst ontbonden /al woraan, nadat tot Vorming van een „oenbraai lichaam' zal worden overgegaan. Uit door ons ingewonnen inl'iohtigen, meencn we te kunnen conclüdeeren, dat hot werk van oen op de a.s. bondsvergaderirtg te benoemen commissie, welke de plannen nader moet uitwerken, in goou geval' vóór de verkiezingen gereed zal kunnen zijn. zoodat ook de ophef.ïng van "St. Miohaëf vu »r dien, op Zijn zachtst uitgedrukt, zeer twyfolaaht g is< Wn meenen dan ook te weten, «lat men vaa die zijde ia.v. het partijprogram slechts zijn wens hen op de a^. vergadering naar voren aal brengen, ter wijl men ten opzichte van de oandicUatsteiling zal voortgaan talveren voor de oandideering vau de mocratische afgevaardigden. HONDERDVIJFTIO HERTEN OP DEN LOOP. Uit het bosch van Windaor zijn 150 herten not- vlucht. Tachtig leden der Koninklijke Garde zijn bezig ze weer bijeen te drijven. Totnogtoe hebben zij er slechts één weten op te sporen en zes an derengezien. De jacht, die Zondag werd opge geven, is gisteren voortgezet. STRENGE VORST. In Fairbanks, Alaska, heerscht, volgens een draadloos bericht, zulk een hevige koude, dat het postkantoor gesloten moest worden, aangezien de verwarming, niet bestand was tegen de vorst, en het personeel te veel kou leed om arbeid te kunnen verrichten. De thermometer wees 65 graden onder nul. EEN GRUWELIJKE SLACHTING. Volgens berichten uit Cagliari (Sardinië) zijn onbe kend gebleven moordenaars gedurende den nacht een huis binnengedrongen. Zij vermoordden acht leden van één gezin toen dezen afliepen. INFLUENZA-EPIDEMIE TE TOKIO. Volgens een bericht van de „Matin" uit Tokio, heerscht in de stad en hare omgeving, een influ- enza-opidemde, welke in. 20 dagen 4500 slachtoffers eischte. ASQUITH TOT PAIR VERHEVEN. Er is een pairschap aangeboden aan Asquith, den lniberalen oud-premier, die het heeft aangenomen en den titel geokzen heeft van graaf Oxford. Baldwin heeft dit pairschap bij den koning aanbevolen, die er in toestemde als erkenning van Asquith's gewichtige dienstem TREINBOTSING TE GLAS GO W. In het Centraalstation van Glasgwo is een extra- trein voor een voetbalwedstrijd met een anderen trein in botsing gekomen. Vijf en" veertig passagiers werden gekwetst, de meesten licht. Vijf hunner wer den naar het ziekenhuis vervoerd. Te Glasgow wer den zeven personen gewond door het omslaan van een autobus nabij' het voetbalvelcL PEST IN TOERKESTAN. De Russische bladen vernomen, dat in Toerkestan de pest heerscht. Reeds zijn 800 gevallen met doo- delijkem afloop geregistreerd. Onder de zieken be vinden zich ook soldaten, die daar in garnizien ligr gen. DE ZONSVERDUISTERING IN AMERIKA. In het Oosten van Amerika heeft üien de zonsver duistering Zaterdag uitstekend kunnen waarnemen. Toen de eclips het meest volledig was, heerschte er in de stad New York bijkans een'middernachtelijke duisternis. Verschillende sterren1 waren duidelijk zichtbaar bo ven den horizon. Uit Ottowa wordt gemeld, dat de zonsverduistering aldaar niet te zien is geweest, daar wolken den he mel bedekten. De wetenschappelijke onderzoekers waren zeer teleurgesteld.' DUITSCH STOOMSCHIP VERGAAN. Volgens de bladen geraakte het 4400 ton metende Duitsche stoomschip „Amerika" bij de Lofoden aan den grond. Naar men aanneemt, is de geheele beman ning omgekomen. BESMETTELIJKE OOGZIEKTE IN WESTFALEN. Te Meppen in Westfalen, en omliggende plaatsen, is een besmettelijke oogziekte uitgebroken, welke zich kenmerkt <ioor sterk tranende oogen en hevige pij nen bij de lijders veroorzaakt. De ziekte zou uit het Oosten zijn overgebracht en het eerst onder de leer lingen der volksschool te Witten zijn waargenomen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. In de in Handelsber. opgenomen consulaire berich ten betreffende den toestand in Duitschland- wordt o.a. opgemerkt, dat wijzigingten van beteekenis de laatste twee weken op oeconomisch gebied niet zijn waargenomen. De toestanden in Duitschland stonden onder invloed! der politieke besprekingen. Inmiddels wijzen sommige teekenen op geleidelijken terugkeer tot meer normale verhoudingen. Zoo is van beteekenis diat de gespaarde bedragen bij1 de spaarbanken gere geld toenemen en een meer geregelde verhouding tus schen vraag, en aanbod' in het binnenland ontstaat, waarvan verwacht mag worden, dat niet njeuwe bot singen nadeelige gevolgen opleveren. Buitenlandsche credieten stellen meer en meer in staat in het bin nenland een meer geregelden gang van zaken in de bedrijven te scheppen, hoewel hiermede nog lang niet geheel in de behoefte is voorzien, doch aan den an deren kant staat vast, dat niet alle vraag naar cre- diet ook werkelijk een oeconomische behoefte voor stelt. Opmerkelijk blijft het gebrek aan statistisch materiaal over de kolen- en ijzerproductie van Duit- sChe zijde, doch gezegd kan worden, dat in beide branches de cijfers een stijging vertoonen. Op de arbeidsmarkt worden de omstandigheden ook iets be ter, doch voornamelijk in den landbouw en de bouw vakken bestaat echter nog geen kans ongeschoolde arbeiders hier te plaatsen, evenmin kantoorpersoneel, waarin het aanbod veel grooter is dab de vraag, welke laaste zoo goed als geheel ontbreekt. De verwachtingen, welke in menig opzicht van de nieuwe handelsverdragen gekoesterd werden, moeten yoorloopig nog op zij wérden gezet; de resultaten daarvan zullen wel niet vóór het voorjaar merkbaar worden. Verder houdt de binnenlandsche toestand de ontwikkeling vain den handel met het buitenland te gen'; ondanks de algemeen sterk verminderde koop kracht, als gevolg van de door de inflatie veroorzaak te armoede, toont het indexcijfer een hoewel lang zame, toch voortdurende stijging. Deze heeft tot een nieuwen loonstrijd aanleiding gegeven, die weliswaar betrekkelijk snel is bijgelegd, maar gteten van beide partijen is door de getroffen schikking bevredigd;- de arbeiders beschouwen de verkregen concessies als ontoereikend, terwijl de werkgevers de toegestane verhoogingen als verdere nauwelijks te dragen fianci eele oflers gevoelen. ZINOVIEFF VAN DIEFSTAL VERDACHT. De „Daily Mail" meldt uit Riga: Volgens een bevestigd bericht uit Petersburg heeft de bolschewistisché geheime politie-commissie order gekregen uitgebreide huiszoekingen te deno ini de apartementen van de tegenwoordige en vroegere vriendinnen van Zinovieff, den president van de der de internationale. Het doel van dit onderzoek is de sieraden, waardevolle tapijten, schilderijen en zilver werken van Marie Antoinette te vinden, welke de Fr iisi* ij legatie miste toen zij de Fransche ambas sade dm. Te Riga wordt gemeldi, dat de sovjets van meening zijn, dat Zinovieff de hand hierin heeft in verband met zijn gedegenereerd leven. EEN GEBOUW VOOR EDISON. Als een bewijs van erkenning voor zijn werk ter bevordering van de beschaving, zijn de electriciens te New York voornemens ter eere van Thomas Edi son een gebouw van 20 verdiepingen te doen hou wen. Dit gebouw Edison zal worden uitgenoodigd om i den eersten steen daarvan te loggen zal in het cen trum van de stad worden opgetrokken. Aan den in gang zal een bronzen, 25 voet hoogJ standbeeld van den uitvinder worden opgericht. Behalve bureaux zal -het pand ook een museum1 op electrisch gebied omvatten. Edison zal worden ver zocht voor dit museum zijn werkteekeningen af te staan. Ook aan andere uitvinders zal een dergelijk verzoek worden gericht. Ten slotte bestaat er een plan om in dit gebouw ook esn electrische centrale onder te brengen. OP ZOEK NAAR HET AAPMENSCH. Een expeditie tot opsporing van den aapmensch vertrekt eerstdaags onder leiding van den ass,-resi dent Schmidt naar Poeloe Rimau (Lampongsche districten), waar kapitein Bor do noodige voorberei dingen treft. Een Indisch ambtenaar H. de Santy vertelt van de Sedapak, het hoogste dier, de laagste mensch, in het Koloniaal Weekblad: Hoeveel moeite ik mij ook getroost heb, tot mijn groote teleurstelling is het mij niet mogen gelukken een Sedapak te zien. Wel heb ik sporen ontmoet, cn als ik met een paar Maleische roeiers in een prauw in de moerassen lag, het hooge geluid der wezens ge hoord en zelfs het kraken dor schelpen. Altijd ver telden de mij vergezellend» inlanders dan, dat er Sedapaks in d® buurt waren. Hoe scherp ik! ook keek, ik zag niets, wel altijd sporen. Merkwaardig is, dat Maleische jagers, aangelokt door de hooge premies, altijd geweigerd hebben een Sedapak te schieten of te 'dooden, omd'at hij* een mensch Is; wel trachten zij' mot ingenieus in elkaar gezette vallen het wezen te vangen. „Zijn er boschmenschen op Sumatra?" Deze 'door den Gouverneur Wtestenenk gestolde vraag durf ik niet met een pertinent „ja" te beantwoorden, maar alle mijne berichtgevers hebben mij verklaard, dat zij hunne mededeelingen met een eed durven te be vestigen, desnoods op een „kramat" of heilig graf. Waar het mij niet gelukt is om het raadsel van den Sedapak op te lossen, hoop ik dat de volgens de be richten uit te zenden expeditie van dé „Royal So ciety of Londen" meer resultaten zal mogen hebben en dat deze bijdrage ten goede moge komen aan hare en andere pogingen om de „missing link" te vin den. DE ONTDEKKING VAN MENSCHELIJKE OVER BLIJFSELEN BIJ BROKEN HILL IN RHCDESIA. Prof. Sdr Arthur Keith, conservator van het Mu seum van het Royal College of Surgeons, heeft in een lezing mededeeling gedaan over de ontdekking van menschelijke overblijfselen bij Broken Hill, in Rho- desia. Daaronder was een schedel die, naar hij ge loofde, de oudst bestaande ls. Prof. Keith, zeide, dat de schedel or een was, van een menschentype, dat vóór de ontdekking dezer overblijfselen onbekend was.. Het is, volgens Keith, een buitengewoon pri mitief type, zoo primitief on zoo verschillend van andere.'levende rassen, dat er oen nieuwe soort voor moet worden geschapen. Keith raamde, dat deze mensch behoorde tot het pleistocene tijdperk en ge leefd had tusschen 100.000 en 200.000 Jaar geleden. De gevonden beenderen toonden, dat, die mensch recht op kon loopen en vijf voeten negen inch of iets- meer mat. Ofschoon de schedel veel gelijkt op dien van een gorilla, stond' deze mensch niet zóó laag wat hersen inhoud betrof, daar hij' zelfs hooger stond dan som mige van het lage type van thans nog levende mten- 8chelijke wezens. Verder zullen wij het maar afwachten. Reclames. Als go geen eetlust hebt, ge u humeurig en ter neergeslagen voelt, dient gu Foster's Miagpil en te gebruiken. Dit geneesmiddel werkt rechts reó-cs op de ltever, regelt de gaL helpt do spijsverte ing en voorkomt verstopping. Ifet geheele ge>tel wordt versterkt door het gebruik van Foster's M uigpi.ien. Prijs per flacon van vyïfcig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken* PLANTENZIEKTEN LEER. 132. EEN,, FRUTTDAG". In den loop van dit jaar, wellicht dezen winter nog, zal er in de omgeving van Hoorn, waarschijn lijk te WesterBlokker, een „fruitdag" gehouden wor den, ini denzelfden geest als den „aardappeldag'", dien we verleden jaar te Lutjebroek gehad hebben. Evenals de aardappeldag moet ook deze fruitdag slagen "en daar moeten de fruitkweekers in den Ban_ gert en omgeving voor zorgen, Van Winkel tot Ooa- terleek en van Andijlt tot de Beemster, overal moe ten de kweekers vandaan komen om de lezingen, die gehouden worden, te Hoorn. Wageningen zal wel voor een rijk programma zorgen, waarop ook wellicht zullen voorkomen onderwerpen, als kassenbouw, fruitverpakikng, enz. Lezingen over fruitziekten zul len dus afgewisseld worden met die over de cultuur. Meerdere inlichtingen over dezen „fruitdag" zullen ter zijner tijd verschijnen. VUUR IN PEEN. De heer J. Bouwens, correspondent van den Plan. tenziekentenkundigen dienst te Broek op Langendijk, schrijft in zijh verslag, aan Wageningen over het jaar 1924 het volgende: Evenals het vorige jaar werd er weer veel „vuurt'- waargenomen in de peen, inzonderheid in de late wintorpeen. Deze ziekte trad echter nogal laat op, wat den groei betreft. Peen, dio klaar was om te bos sen, had het niet waarneembaar, terwijl dezelfde peen, één a twee weken later wel do verschijnselen ver toonden van de ziekte. Eerst in liet loof en daarna in. den wortel zelf. Opmerkelijk was dat reeds geoogste peen, die niet was aangetast, dit vuur kregen aan de walen of hoo- peno p het land, waar zij ter bewaring waren opge slagen en verder dat het vuur zich sterk openbaarde al9 ringvuur (een aangetaste ring ter halve van den wortel). Vergun inij: een opmerking hieraan te mogen toe voegen. Van invloed! op de ziekte is, naar ik meen uit lange ervaring, naast de natte koude weersgesteldheid, ten eerste de teelt van karwij. Hoewel hier bijna niet meer verbouwd, herinner ik mij nog best, dat 40 a 50 jaar geleden, toen zij hier wel voorkwam, ook do vurigheid der peen veel en erg werd gevonden, nog niet half ontwikeld en "ze stierf geheel weg. Met de verdwijning van de karwijteelt. verdween ook de vurigheid Naar ik meen is ditzelfde ver schijnsel ook zoo waargenomen in de Streek bij Enkhuizen. Na de verdwijning van de karwijteelt is de ziekte dan' ook in een reeks van jaren slechts sporadisch voorgekomen. En nu een ander vesrchfjhsel. De toename van den aardappel en de afname van den ajuinbouw, scheen wel oorzaak, dat het vuur in de peen geweldig is toegenomen. Zoolang de aardappelbouw toenam en de ajuin- verbouw weinig afnam, trad de ziekte langzaam op4 maar naarmate de uienteelt afneemt neemt de ziek te toe Ik zoek dus verband tusschen karwij- ij aardap pelteelt oenerzijds als ziekte bevorderend en ajuin anderzijds als ziekte werende teelt. Dit laatste doe ik te meer, omdat ik nog nimmer peen vond in de ajuinakkers,, die met de ziekte be smet was. Integendeel, die peen, die tusschen ajqin groeit is zonder eenige uitzondering krachtig van loof en gaaf van wortel. z Zou het nu niet gewenscht zijn, dat in deze rich ting verder proeven worden genomen? Tot zoover het schrijven van den heer Bouwen®, •wiens schrijven mij: uit Wageningen wordt toege zonden. teneinde overleg te plegen met de Noord- Hollandsche peenverbuwers om tot een officieelen proef te geraken. Wie stelt mij in de gelegenheid en verbouwt dit jaar eens peen tusschen ajuin, en be richt mij dat? De Contr. b.d. Plantenxiektenk. Dienst te Hoorn, K. VAN KEULEN.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6