AllEICCI Nitlis- Doodt de Malaria-Muggen. Kw8Bkerij„SursumCGrda",Schaori Hudson en Essex Automobielen. Uit het hart Yan Holland. GARAGE KENNEMERLAND BERGEN. Spaander's Kleeding. Zaterdag 31 Januari 1925 68ate Jaargang. No. 7580. Uitgevers i O, v.h. IBAPMAN Cu.,ScbageB EERSTE BLAD. Bitmenlandsch Nieuws Gemengd Nieuws. SCHACER CIIRA1T. Dit blad verschijnt viormaal por woolc: Dinsdag, Woonsdag, Donder dag on Zatordag. Dij inzending tot 'omorgons 8 uur, worden Advor- timiittn nog zooveel mogelijk in hot oorflluitliomond nummoij goplaatflt. P09TREKENIN0 No. 23330. INT. TELBP no. 20 Prlja por B mnnndon f 1.05. Loaso numrnorfl 0 cent. ADVEItTEN- TIöN van 1 tot B togola f 1.10, lodoro sojol moor 80 cont (bowüsno. tnboffropon). Grooto Icltoro worden naajfl plantejcolmto borobond. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. 'ri Krantenmensch zoowel do schrijver in als do verkooper van kranten, heeft in zijn leven altoos iets anders. De verkooper loopt in de rondte door mist en re gen en wind, tot hij ergeifs aan een caféraam ©en tik hoort en binnenstapt met zijn: „al de avond bladen: met de beurs!" Hetgeen een aanbeveling schijnt te zijn voor lieden, die honderd punten do mino spelen om 'n dubbeltje. Ik heb nooit begre pen waarom iemend wel, zeg drie kwartjes uitgeeft om van vier tot half zes in 'n café te domineeren, doch niet om te half drie even met zijn makelaar te telefoneeren om te hooren hoeveel rijker of ar mer hij is geworden. Dit echer behoort tot de mysteries van Den Haag, dat nog steeds wacht op zijn Ossendowsky of een ander oplosser van verborgen geheimenissen. Zelfs de ergste fantast kan de redenen van dit verschijnsel niet bevroeden. Heeft het althans nooit gedaan in het openbaar. Het is nu eenmaal zoo, dat de Hagenaar geld over heeft voor alles en nog wat, doch niet voor snelle informatie omtrent dingen, die hem zelf be treffen. Vandaar dan ook de schitterende positie die onze kranten in de wereld1 innemen en dat wij veelal uit Amsterdam of Rotterdam'vernemen, wat er in Dten Haag is gebeurd. Oi zou zijn' gebeurdjwat pok nog niet héélemaal hetzelfde is. En de rest is navenant. Hierbij komt nog, dat hier, iedere lirant een eigen terrein heeft. De een heeft 'n predikbeurtenlijst. De ander het militaire nieuws. De derde alle nieuw te bouwen flats. E'en vierde alle- moorden en ongelukken. De vijfde een schrandere opmerking en de zesdeik geloof, dat ik er ben. Zjoo niet, dan is het mijn schuld niet. Bij nadenken, geloof ik, dat we zeven dagbladen bezitten, zoodat de heeren mogen vechten om wat ik de specialiteit achtte van elk hunner. Misschien komt er moord en doodslag van, wat me zou spij ten, aangezien ik heelemaal niet weet wien der col lega's ik zulk een onaangenaam lot zou gunnen of mogen hooren. Is dit voldoende om een aantaande vorstin popu lair te maken? En in onzen tijd is toch eenige populariteit voor een dynastie niét ongewenscht. Er zijn er zoovelen in olk land, die pogen de mo narchie te ondermijnen, zoolang zij bestaat (om dan weer tégen do republiek te gaan ageeren vermoede lijk) dat een zekere actie der monarchaal of laat ons eiligheidshalve zeggen constitutioneeldenkende men- schen en kranten niet overbodig is. Al was het slechts voor het evenwicht. Bovendien om nog weer terug te komen op den journalistieken kant van het geval: ia het niet vreemd, dat we meer plegen te weten van het doen en laten van den koning van Spanje, van België, van Engeland, van de Scandinaafsche vorsten, zelfs van buitenlandsche ministers en staatspresidenten, dan van ons eigen koninklijke familie? Als Clemenceau iemand te woord of niet te woord staat, lezen wij het in geuren en kleuren. Als Her- riot jicht heeft, krijgen wij plaatjes uit zijn zieken kamer. Als Mussolini zich in een leeuwenkooi ik bedoel in een kooi met echte leeuwen en niet in een vergadering met leden der oppositie I lezen wij er alles van in- allerlei kranten. Maar officieele foto's bij officieele gelegenheiden, officieele speeches bij officieele openingen van ge bouwen, zittingen en dergelijke zijn alles wat ons pu bliek schijnt it© mogen hooren. Wie Ossendowski heeft gelezen, weet meer van den Groot Lama van Tibet, die toch het grootste levende •mysterie is, dat bij; reputatie bestaat, dan wij Neder landers schijnen te mogen weten van de persoon, die ons, volgens de grondwet, mettertijd zal regeeren. Is dit juist gezien van de gens-en-place? En van de loyale pers. Dit meenen wiji.te mogen betwijfelen. A. Is de meest betrouwbare tuinbouwinrichting voor Vruchtboomen in alle vormen, kleinirult laanboomen, boscli en haagplantsoen, enz. - Vraagt onze speciale prijzen bil groote partijen. Aanbevelend, P. VAN BODEGRAVEN. ERNSTIG ONGELUK. Een exportslager is aan het station te Steenwijk bij het oversteken van de rails onder den trein1 ge raakt. Een been en een arm werden hem afgereden. Per auto is hij naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd'. Zijn toestand is bedenkelijk. DE INBRAAK IN HET KANTOOR DER NED. BANK TE KAMPEN. Voor het Arnhemsche Gerechtshof werd behandeld do zaak betreffende den inbraak in het kantoor van aanvragen wordt de aandacht erop gevestigd, dat de aanvragen schriftelijk dienen te geschieden en dat geen bewijzen worden afgegeven, voordat het ver schuldigde bedrag ter griffie ie ingekomen, AANGEHOUDEN. De politie van BloemendaaJ heeft Woensdagavond te Aerdenhout aangehouden een 21-jarig man uit Utrecht, die na onderzoek bekende inbraak te hebben gepleegd' in de tijdelijk onbewoonde villa „De Stove". In het huis was alles onderstboven gehaald. De man had een costuum van den bewoner aangetrokken en zijn eigen plunje achtergelaten. Verder had hij een revolver, een fototoestel en eenige sigaren medegeno men. Oedurende de a s. AUTOMOBIELENTENTOONSTELLING te Amsterdam van 6 tot 15 Februari, vindt gij op stand 39 alle modellen geëxposeerd. EEN GEMEENTEWAPEN. Tot nu toe had Kamperveen het nog altijd] gedaan zonder gemeentewapen en was er in een zeven eeuwen lang bestaan' niet minder om geweest dian de in dit opzicht fortuinlijker buren. Maar toch geeft het wel een zeker cachet zoo'n wapen boven aan de officieele stukken. En dus werd besloten zich te wenden tot den Hoogen Raad van Adol om adviea te dezer zake. De Raad, overwegendte, dat de plaats een Friesche nederzetting is uit het begin' der 13e eeuw, aanvan kelijk „Vene" genoemd en rassorteerende onder de parochie Kampen, adviseerde tot het ontwerpen van een sprekend wapen, t.w. gedeeld: 1. Kampen /ttl. door sneden van zilver en azuur), 2. tien staande zilveren turven, hot. geheel gedekt door een gouden kroon van drie bladeren eni twee parelpunten. Nu is er echter in de gemeente nooit ergens spra- toewenschen. Het zijn allemaal beste menschen en dat de kranten niet een klein tikje beter zijn, ligt grootendeels aan het feit, dat 'n Hagenaar het abon nement erfde van zijn papa en zich overigens op journalistiek gebied nergens iets van aantrekt. Dit heeft, zooals van zelf spreekt, een wisselwer king. Als alle bladen in den lande het goed genoeg vin den, uit één kanaal te hooren, dat Prinses Juliana haar eerste' officieele diner heeft gegeten, is er na tuurlijk ook niet de minste aanleiding voor het Hof om bij een volgende gelegenheid de „Koningin der Aarde" te laten wegkruipen achter de muziek om de toiletten te beschrijven en eenig denkbeeld te geven van hoe zulk een koninklijk feest er uit ziet, wat er wordt gezegd en wat dies meer zij. In ieder land zou speciaal dit feit zijn beboomd en bepraat: het prinsesje oud genoeg om deel te nemen aan een officieel diner. De Haagsche pers en dus de rest van zelf accepteert zulke dingen, waarin toch het vol'k een zeker belang zou stellen. In plaats hiervan krijgt het een opsomming van titels en waardigheden van de aanzittende dames en heeren,w aarvan er verschil lende iets v'reeselijks waren, wat met „i.b.d." moet worden aangeduid, terwijl men' ten slotte vernam, dat er tulpen op tafel stonden. Nu vind ik persoonlijk een diner-ten-hove van "journalistiek standpunt beschouwd, niet wereld schokkend en ik. begrijp best, dat het hof den heelen reportagestaf er niet bij" haalt. Maar we hadden van deze eerste publieke ver schijning der Prinses wel iets meer mogen weten dan dat „Jan tot den Beer van der Valk, het een- of-ander i.b.d." aanwèzig was en dat er tulpen op tafel stonden. Als er kranten in Den Haag waren, zou dit niet zijn gebeurd. Zouden zij dunkt me gepoogd hebben zij het langs een omweg iets eigens toe te voegen aan dit officieuze bericht. Als onze handels attaché te Londen een rede houdt voor een Britsch gehoor en vergeet kennis hiervan aan de Nederiand- söhe journalisten te zenden, vermelden zij zoowel het feit. der rede, als der niet-uitnoodiging. Vermoe delijk in de hoop, dat de redenaar zich zal beteren in de toekomst. Dat de Prinses van Oranje een dame gaat wor den, is voor een zeer groot deel van het publiek een feit van belang en daarom had men van dit eer ste verschijnen aan zulk een tafel wel wat meer gewag kunnen maken, in plaats van per commu- niqué mede te deelen, dat Die en Deze cn Gene er waren, m©t alle titels voor en achter, en dat ter loops! o ja, en de Prinses was er ook! Monarchisten en een groot deel van het volk is dit nog steeds stellen er prijs op nu en dan iets te hooren van het. doen en laten hunner vor sten. Wie de belangstelling ziet, die het uitrijden of thuiskomen van de Koningin en de Prinses' steeds heeft en waarlijk niet alleen bi} het gToepje men schen, die met hun leegen tijd geen raad weten, zal het betreuren, dat. de persdienst ten hove op deze wijze wordt, gemonopoliseerd en verclichéd. Er is meer belangstelling voor het gebeuren in het paleis, dan velen schijnen te denken.' Weet bijvoorbeeld iemand of de prinses aan een of andere sport doet? Of zij tennist, of hockey speelt, of zij zwemt of korfbalt, of zij muzikaal is of tee kent? Niemand weet het te zeggen. Zij heeft een bioscoop bezocht. Zij heeft voor het eerst aan een galadiner aangezeten. Ziedaar wat wij de Nedterlandsche Bank te Kampen in den nacht van 25 op 26 November 1923. Als daders van deze inbraak hebben voor de Zwol- sche rechtbank terechtge staan,' Philip Goudsmit, koopman te Amsterdam, en G. E. van der Heyden, kleermaker aldaar, wien ten laste werd gelegd dat zij' in genoemden nacht uit het kantoor van het cor respondentschap der Ned. Bank hebben weggeno men f 74000 aan: papiergeld en f 500 aan guldens, na zich den toegang te hebben verschaft door de huiten- deur met geweld' open te breken en daarna van de brandkast de rozet te verwijderen en de deur te ont sluiten. Wegens het behulpzaam zijn bij1 dit misdrijf stond terecht Willem Nadort te Amsterdam, die tijdens de inbraak in de nabijheid van het kantoorgebouw de wacht zou hebben" gehouden, teneinde in geval van onraad Goudsmit en v. d. Heyden te waarschuwen» De Zwolsche rechtbank veroordeelde Goudsmit en v. d. Heyden ieder tot zes jaar, Nadort tot vier jaar gevangenisstraf. 'Laatstgenoemde heeft aanvankelijk voor den rech tercommissaris een omstandige bekentenis afgelegd, doch heeft deze later herroepen; hij beweert in den nacht van de inbraak thuis te zijn geweest. Ook Goudsmit en v. d. Heyden beweren onschuldig aan de inbraak te zijn. Dte eisch van den advocaat-generaal luidde: tegen Nadort vier jaren gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis en tegen Goudsmit en v. d. Heyden ieder zes jaren gevangenisstraf zonder af trek van preventieve hechtenis. DRAAGT ALKMAAR-HOORN. DE R.-K. STAATSPARTIJ EN ST. MICHAëL. De Rs.bode meent te kunnen concludeeren dat het bestuur van den Alg. Bond yan R.K. rijkskieskring- organisaties de voorstellen van prof. Aegenent om tot overeenstemming met St. Michaël te komen, heeft afgewezen. DE WEELDEBELASTING. Naar „De Msb." verneemt, is een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting in vergevorderden staat van voorbereiding, zoodat de indiening ervan spoedig kan worden tegemoet gezien. De bedoeling van dit wetsontwerp is o.a. een belasting te heffen van> de verteringen ini café's, restaurants enz. De op brengst dezer belasting wordt op 25 millioen ge raamd. welk bedrag de Minister van Financiën wenscht te gebruiken om de Verdedigingsbel asrting II te halveeren en. voorts de Rijksinkomstenbelasting voor wat betreft de gehuwden en groote gezinnen te verlagen. De Minister hoopt deze belasting nog vóór den aan staanden zomer ingevoerd te zien. NUMMERJ EN RIJBEWIJZEN NOORD-HOLLAND. Met ingang van 1 Febr. a.s. zullen, in verband met een door de Prov. Staten van Noordholland genomen besluit, voor de afgifte van de in de motor- en rij- wielwet bedoelde nummer- en rijbewijzen en duplica ten in die provincie, leges worden geheven en wel voor een nummerbewijs of publicaat daarvan f 1.50; voor een. rijbewijs of duplicaat f 1. Ter voorkoming van vertraging in de afdoening der ke geweest van verveningen, al duidt do naam' ook in die richting en hebben de Kamperveners ten al len tijde hun turfjes vani elders moeten ontvangen. Daarom verklaarden de vroede vaderen dan ook zich met het ontvangen advies niet te kunnen ver eenigen; die turven moeben er uitl Hbld. SCHAGERBRUG. Het aan den heer G-. Plevier toebehoorende en door Mej. "de Moor bewoonde huis, gelógan in de Dubbele buurt, alhier, is bij onderhandsöhen ver koop overgegaan aan Mevr. ae Wed. A. Brak alhier EEN LOT UIT DE LOTERIJ. 'In December 11. had te Roosendaal ter gelegenheid van een pluimveetentoonstelling een goedgekeurde loterij plaats. De eerste prijs, een toom kippen, viel op een lot, dat door een meisje was gevonden. Toen zij den prijs wildie in ontvangst nemen, was een jongeman, die het lot had verloren, aanwezig en protesteerde, waarop die politie ingreep en de zaak in onderzoek nam. Daarbiji bleek, dat het meisje het lot had gevon den, niettegenstaande zij volhield het lot te hebben gekocht. De kinderrechter te Breda eischte tegen haar 6 maanden tuchtschool. EEN BRUTALE STRAATROOF- Donderdagmorgen ongeveer elf uur is op het 'Dam rak te Amsterdam, een looper vand e „Bijenkorf" be roofd van een bedrag van f 2000. Wel een brutaal stukje is dit, op klaarlichten dag in het drukste gedeelte van de stad. De looper was geweest op het bijkantoor van de Amst.erdamsche Bank en had daar hot genoemde be drag geind. Juist toen hij de twee bankbiljetten in zijn portefeuille wilde bergen, griste een onbekende, die in gezelschap was van een anderen man, het geld weg. De beroofde trachtte nog de plegers van! het mis drijf te achterhalen, maar zóó gauw was alles in zijn werk gegaan, en zóó spoedig hadden zij het ha zenpad gekozen, dat zelfs niet bij benadering was vast te stollen, welke richting zij waren ingeslagen. De gelegenheid had hem ontbroken de beide man nen nauwkeurig op te nemen, zoodat hij slechts een vaag signalement bij de politie kon opgeven. Hij vermoedt, dat vreemdelingen hem' de poets hebben gebakken en is nadat, hij aangifte van het geval had gedaan, zelf aan het sporen, gegaan. De daders zijn echter nog niet gevonden. Hbld. DORUS PTJKFRS GEHULDIGD» Uit Helder. 2 Jan. Ter gelegenheid van den 78en verjaardag van Dorus Rijkers heeft het bijzondere comité, dat den feestavond tor gelegenheid van het KXLjarig bestaan' der belde Reddjngmaatschappijen iri Noverrber jl. te Helder organiseerde, den zee rheid een zilveren tabaksdoos gegeven. -Op het dekpel van de doos is gegraveerd de oude Heldersche red dingboot onder commando van Dorus Rijkers, aan.de keerzijde is de nieuwe, naar hem genoemde motor reddingboot afgebeeld. Aan de binnenzijde van het deksel staat een opdracht SCHEEPSONGEVAL. Het tweemast tjalkschip „Catharina". kapitein Kra_ j mer, geleden met, cement en op weg van Londen naar Groningen werd met ©en andere tjalk door de sleepboot „Venus" over de Zuiderzee gesleept. Tusschen Broekerhaven en Enkhuizen liep het voorste tjalkschip aan den grond, waarna de „Ca tharina" boven op haar voorganger voer en het roer vdn het eerste schip defect raakte. De „Catharina" maakte onmiddellijk water; *t schip is te Enk-huizen in de Spoorweghaven binnengesleept. D1PHTERITU S-EPIDEMIE IN ALASKA, Uit Name (Alaska), 28 Jan. In Alaska, maai! toch vooral in Nome, heerscht er een ernstige diph- teritus-epidemie. Er is te No ine maar één dokter, en deze heeft geen serum te zijner beschikking. Er zal nu per hondeslea of per vliegtuig serum worden gestuurd. STEEDS HOOGER. De vlieger Allan Cobfoom is met een regeerings- ambtena&r over den1 Himalaya gevlogen. Hij bereikte een hoogte van bijkans 6000 M. Naar zijn meening, kan met een vliegtuig d'at een motor vap. P. K. heeft, een vliegtocht gedaan worden over den top van den Mount Everest. BEGRAFENISSEN TE PARIJS. In 1'OeuVre breekt iemand een lans voor de af schaffing te Parijs van de begrafenissen in hun te- genwoordigen vorm, waarbij veelal de nabestaanden, weer of geen weer, te voet achter d© lijkkoets aan wandelen. Onder een onmeedoogenden regen, zoo schrijft hiji o.m., trok dezer dagen een lange stoet over den boulevard. De bloemen waren geheel ver lept; verwanten en vrienden waadden door de plas sen. De menschenmemigte op straat, diie wilde over steken, wachtte tot de stoet voorbij getrokken was, op de hoeken van zijstraten ontstond' verstopping en de- koetsier met zijn steek op boog den rug in zijn pelerienjas en legide de zweep over zijn paarden, die sneller aanstapten. De schrijver in 1'Oeuvre wil dat er aan deze ver tooning een einde komt en d'at de begrafenissen op eenvoudiger en practische wijze plaats hebben. DURE TARWE. De taarwoprijs begint nu toch' ernstige bezorgdheid te wekken, zegt een Reuter-bericht uit Londen. De noteeringen voor tarwe bereikten gisteren het hoog ste punt waarop zij in 26 jaar gestaan hadden. UITZETTING VAN CHINEESGHE ARBEIDERS UIT JAPAN. Men meldt uit Tokio: Men verwacht hier de afkondiging van regeerings- maatregelen, die de uitzetting van 6000 Chineesche arbeiders tengevolgie zullen hebben. De toenemende werkloosheid in Japan wordt n.1. toegeschreven aan de Chineesche arbeiders, die ver beneden de aan Ja panners betaalde arbéidsloonen werken en daardoor bij voorkeur door de werkgevers worden aangeno men. Behalve dezen maatregel verwacht men een wering van Chineesche arbeidskrachten, die als rei zigers, toeristen, e.d. Japan binnenkomen en zich dan als arbeider verhuren. VERWISSELD. Te Londen heeft zich het merkwaardige geval voorgedaan1 dat twee kinderen van een jaar of drie die met diphtheritis in een ziekenhuis werden opge nomen, met elkaar verwisseld werden en aan de verkeerde moeders werden teruggegeven. Toen een dér moeders haar kind, dat als genezen ontslagen werd, kwam terughalen, verklaarde zij dat het, of schoon het de kleertjes aani had, die aan haar kind behoorden, haar kind niet was, doch toen de ver pleegster zeide, dat het vaak voorkomt dat kinderen na diphteritis sterk veranderen, liet zij zich overtui gen en nam het kind mede. Twee maanden later kwam de tweede moeder haar genezen kind terug halen. Ook zij uitte eerst haar verwondering, doch na geruststellende verzekeringen van den "kant der verpleegster, dat vergissing uitgesloten was, nam ook zij het kind mede. Zij kon ten slotte echter niet ge- looven. dat zij haar eigen kind terug had en stelde zich op de hoogte van het adres van de moeder van het kind, dat in hot ziekenhuis naast het hare had gelegen. Op deze wijze kwam de vergissing aan het licht. Van overheidswege wordt thans een onderzoek in gesteld naar de oorzaak van de merkwaardige ver gissing. RADIO-TOESTELLEN AAN DE TELEFOON. Een bericht uit New York meldt: Naar verluidt .zullen de „Radio Corporation of America" en de .American Telephon and Telegraph Co.", binnenkort nieuwe radiotoestellen in den han del brengen, waarvoor geen batterijten noodig zijn, doch die aan de telefoon aangesloten kunnen wor den. SPREKENDE CIJFERS. Een ernstige teruggang in het cijfer der geboorten en huwelijken valt gedurende de laatste twee jaren te Berlijn te constateeren. Het geboortecijfer te Ber lijn bedroeg de laatste twee jaren ongeveer 10 per 1G00 tegen het dubbele of drievoudige voor den oor log. Het aantal huwelijken is sinds vier jaar met een yiertle gedaald. EEN NIEUWE SNEEUWSTORM. Uit New York, 28 Jan. Voor de derde maal in dezen winter is New York gisteren door een sneeuw storm overvallen. De temperatuur is in 28 uur 44 graden gedaald. Het verkeer in de besneeuwde stra ten waar nog sneeuw van den vorigen sneeuwstorm op enkele plaatsen lag, wordt zeer bemoeilijkt. Er zijn 16000 sneeuwruimers in dienst genomen. Naar raming zal het sneeuwruimen dezen winter 10 mil lioen dollar aan'de stad kosten. 'Uit het Noorden van den staat New York wordt 42 graden vorst gemeld. De St Laurensrivier is over een afstand' van 100 mijl bevroren. In het midden westen is de temperatuur na een hevige koude weer stijgende, maar in de katoenstaten van het Zuiden heerscht nog strenge koude. De berichten daarom trent hebben geleid tot een stijging der katoenprij- zen. De Popocatepetl, waarvan gewoonlijk alleen de kruin met sneeuw bedekt is, is thans geheel onder de sneeuw bedolven. MISLUKTE AARDAPPELOOGST. Berichten uit Ierland maken melding van de vree- selijke ellende in Zuid-West Ierland ten gevolge van het feit, dat de aardappeloogst, die het hoofdvoedsel van de bevolking oplevert, door de hevige regens is mislukt. De Iersche regeering organiseert steun maatregelen en zal levensmiddelen en brandstfofen distri bueeren. VIER ZWARE BRANDEN. Uit Montreal, 29 Jan. In de zakenwijk van Mon- treal zijn in den afgeloopen nacht op vier plaatsen teeelijk ziware branden uitgebroken, welke naar schatting een totale schade van ca. 1M millioen dollar hebben veroorzaakt. Er zijn 20 firma's bij betrokken, o.a. Cross en Blackwell; Poulin en Co.; de - Oxo Company en A. J. Alexander Cy. Furriery.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1