Plaatselijk Nieuws. LICHT OP! B rgerlijke Stand. Reclames, Binnenlandsch Nieuws, HET STADHUIS VAN MELBOUKNE DOOR BRAND VERNIELD. Hot beroemde stadhuis van Melbourne, in Australië, is gistermorgen, naar draadloos gemeld wordt, geheel door brand vernield. DE BOLSJEWISTISCHE AMBTENARIJ. Zooals bekend, gaat de Russische kas gebukt on der een niet te torsen last van te veei ambtenaren. VooFe» is hun aantal toegenomen sinds de bolsjewis ten aan het bewind zijn gekomen. Verleden jaar werd bevel gegeven het aantal ambtenaren te ver minderen. In de provincie werd dit bevel wel door gevoerd, maar te Moskou was dit niet hot geval; in tegendeel, het aantal ambtenaren U nog toegenomen, n.1. van 203.000 tot 249.000. Er werd een commissie benoemd, die alle ambtenaren registreerde om op deze wijze eenlg overzicht van den Joestand te krijgen. Uit de gepubliceerde cijfers blijkt nu, dat het Centrale Uitvoerende Comité 4000 ambtenaren telt, de Sownar- kom, d.w.z. de raad van commissarissen, heeft 1785 ambtenaren, het commissariaat van onderwijs heeft 19000 ambtenaren, het commissariaat van 'oorlog 7000, de „sowna nare hos" heeft 6000 ambtenaren, en/.. liet percentage communisten onder de ambtenaren is de laatste twee jaar gestegen en bedraagt nu 10 Het meest zijn do communisten te vinden in de hoog ste colleges en onder de handelsambtenaren. Wat de salarissen betreft, zoo heerscht er een groo- te ongelijkheid. De laagste salarissen 43 roebel per maand worden betaald bij het commissariaat van blnnenlandsche zaken, waar de gemiddelde maande- lijksche belooning 74—94 roebel per maand bedraagt. Het hoogst zijn de salarissen in de commissariaten van buitenlandschen handel, van binnenlandschen handel en van de inspectie. Hc^bld. SNEEUW EN IJS. Uit New York wordt gemeld, dat het noordelijke deel van den staat den grootsten sneeuwval heeft ondervonden sodert 20 jaren. Na een sneeuwstorm die 17 uur aanhield, lag de sneeuw drie voet hoog en op sommige plekken 20 voet. Het spoorweg- en scheepvaartverkeer ligt stil. Do beroemde „Twen- tieth Century Limlter" (de bliksemtrein van New York naar Chicago) bleef, voor de tweede maal se dert zijn ontstaan, halvorwogo stekon#Honderden pas sagiers sliepen in hulptreinen, die in Syracuse (New York) waren ingericht. De Hudson is zoodanig met Us bedekt, dat de ferrybooten de grootste moeite hebben om over te steken. In de stad New York zelf ligt betrekkelijk weinig sneeuw. DE ONDERGANG VAN HET PAARD. Toen Ford geboren werd, was de ondergang van het paard bezegeld. Geleidelijk werd het uit zijn domein verdrongen door „Tin Lizzies" en haars ge lijken. Op het land, waar eenmaal zware Ardenners de ploegen door de vette aarde trokken, ronken nu de motor tractors. De fijne equipages met nerveuse glimmende tweespannen maakten plaats voor zes cylinder limousines. Vrachtauto's, autobussen en electrische trams verschenen waar eenmaal paard en wagen den rijweg hadden beheerscht. Slechts ren paard en rijpaard gaven geen kamp. Maar zij vor men een kleine, zij het voorname, minderheid. Verleden Donderdag heeft er een gebeurtenis plaats gegrepen die het symbool is van deze „paarden- achemering". Do United States Steel Corporation, do grooto staaltrust van Amerika, deelde do wereld me de dat zij het laatste hoefijzer had gesmeed en dat haar hoefijzerf&briek bij Pittsburg zou worden afgo- broken en verkocht. Éénmaal was deze fabriek ecu centrum van bezigheid. Dat was in de dagen dat do straten der Amcrika&nsche steden weerklonken van hoefgetrappel. Dat was in de dagen toen Henry Ford nog met boeken ventte, en toen Detroit nog niet ge waagde van „our own Henry". Hdbld. DE EPIDEMIE IN NOME. Behalve de slede met serum die met den halfblood Amoonsa, door oen sneeuwveld van 400 mijlen op weg is naar het door diphterie geteisterde stadje Nomo in Alaska on dio naar schatting vier dagen noodig ?al hebben om zijn bestemming te bereikon, is nu ook uit Fairbanks een vliegtuig met genees middelen vertrokken, dat zal trachten door sneeuw stormen heen redding te brengen. Nome heeft dus nu twee kansen op ontzet uit de klauwen der epidemie. Het vliegtuig is voorzien van „sneuw-schoenen", zoo dat het zelfs in geval van noodlanding op de sneeuw velden weer zal kunnen opstijgen. En Amoonsa heeft genoeg honden bij zich om het vier dagen te kunnen uithouden. Intusschen komen uit Nome iets betere draadlooze berichten. De epidemie is ond^r de blanke bevolking tot staan gekomen. Maar onder de eskimo's breidt zij zich nog gestadig uit. Volgens de laatste berichten is de halfbloed Amoonsa Zaterdag met zijn hondenslee het eerst in Nome aangekomen. De bevolking verwachtte haar heil uit de lucht en stond op den uitkijk naar een vliegtuig, toen de slee aankwam, met den bestuur der stijf bevroren boven op zijn kostbaren last medi cijnen. Amoonsa kreeg een slok van iets hartigers dan het 18de amendement toestaat, en vond zijn spraak terug. Twee van zijn acht honden waren onderweg omge komen. zeide hij. Twintig mijlen buiten Nome had hij zijn zweep weggeworpen. „Zij voelden hem niet meer", legde hij uit. Toen viel hij in slaap. De medicijn kwam niets te vroeg. Er waren dien dag 22 nieuwe gevallen gerapporteerd en 5 dooden. En het vliegtuig was volgens draadlooze berichten ge strand op 100 mijl van Nome. Amoonsa's tocht was dus niet tevergeefs. Hij legde de 400 mijl in 72 uur 'af, en zijn sledevaart, is reeds geboekt in de annalen van Alaska's roemrijkste historie. ZWARE AARDSCHOKKEN IN HONGARIJE. Uit Boedapest, 31 Jan. Een hevige aardschok is gevoeld te (Hongaarsch) Eger en in verschillende an dere plaatsen. Tc Eger vluchtten de bewoners de straat op; de schade beloopt er 1 milliard kronen. Een hevige paniek ontstond ook te Debreczen. Nader wordt uit Boedapest bericht: Uit Arlo ontvangen telegrammen melden, dat de door de aardbeving aangerichte schade in de milli- arden loopt. De eerste schokken werden Vrijdag avond om acht uur gevoeld; deze richtten slechts geringe schade aan. De tweede serie schokken werd gisteravond waargenomen. Van de bevolking der door de aardbeving getroffen steden en dorpen^naakt.e zich een ernstige paniek meester; allen ilfpen de straat op. en de scholen en kantoren werden gesloten. In het stadje Arlo hebben vele huizen ernstige scha de geleden; enkele huizen in de arbeiderswijken zijn ingestort. Na de aardbeving waren de straten be zaaid met stukken muur en schoorsteenen. Hot sta tionsgebouw leed groote schade door instorting van den voormuur. Te Ario "Zijn acht personen ernstig ge wond. Ook te Miskolecz, te Satoralja-Üjhely en te Györ- gos worden zware aardschokken gevoeld. De schade® was hier echter veel minder dan in Arlo. Het eigen lijke centrum van de aardbeving was het kleine dorpje Kistalya, waar bijna allo boerderijen, beboo- rende tot een groot landboed, instortten. OOK IN NOORWEGEN AARDTRILLINGEN. Een telegram uit Oslo meldt, dat gisteren in Noor wegen aardschokken zijn gevoegd. Men heeft scheu ren in den bodem vastgesteld. WEDEROM EEN „CAT-BURGLAR* AAN HET WERK. Vrijdagavond heeft een eabbuiylar wederom zijn slag geslagen in het West End van Londen, ditmaal met achterlating van een wel bijzonder spoor, waar- door men wellicht zijn identiteit zal kunnen vast stellen. Als een kat klom hij. terwijl de familie in de benedenverdieping aan tafel zat, langs de goot van •en huis in de South Andey Streef 33 voet omhoog naar het raam van de badkamer, dat hij forceerde, vanwaar hij zich naar de slaapkamer der bewoon ster begaf, die hij afsloot en waar hij voor 1000 aan juwoelen stal. Even ongemerkt als hij gekomen was, vertrok hij weer. De diefstal werd eerst des avonds laat ontdekt. Op den muur, tegen welken hij was opgeklauterd, was met krijt geschreven „R.W.B., 1925". De politie maakte van dit opschrift een foto in de hoop, dat zij' er den dader door op het spoor zal komen. TENNISCLUB. Zaterdagavond was er in het lokaal Igesz een feestavond van de Tennisclub voor de leden, genoc- digden en andere belangstellenden. De zaal was gezellig versierd, er werd gedanst, piano gespeeld, gezongen, voorgedragen, al met al een recht gezellige avond voor de jongelui'. Bij de opening van hot feestavondje werd de wensch uitgespruken, dat deze avond mocht strek ken tot pro}>auanda voor de club; het is wol te ho pen dat deze wensch in vervulling moge gaan. PROV. BOND VAN ZIEKENFONDSEN. Op 31 Januari jl, belegde het Noorderdistrict van den Provincialen Bond van Ziekenfondson in Nd.. Holland te Sohagen een openbare vergadering, waar de heer AI. J. Th. Vas Dias, yodrzitter, van den Raad van Arbeid to Alkmaar, als spreker opt trad, mot het onderwerp: „De wettelijke ziekt®* verzekering en de Ziekenkassen". Leidraad voor rijne rede waren de volgende punten: 1. Lijdensgeschiedenis der ziekteverzekering; 2. Hoe hadden de ziekenkassen zich do vortr^i ging, welke zich bij de invoering der ziektewet voordeed, ten nutte kunnen maken P; 3. Samenkoppeling van ongevallen!- én riekte verzekering als bezwaar tegen de erkenning der kassen; 4. Do voorgestelde organisatie; 5. Waarop had de aotie dor ..ziekenkassen arich in den laats ten tijd moeten richten P; 6. Welke stelsels zijn mogelijk buiten hetgeen het voorontwerp bevat. Wat het eerste punt betreft werd nagegaan, dat in ons land ten onrechte begonnen is met invoering eener wettelijke ongevallenverzekering, terwijl dè ziekteverzekering de basis had ^moeten zijn van het gebouw der sooiale verzekering. Aan dat verv keerde begin en verder aan politieke omstandighe. den is het toe te schrijven, dat verschillende im^4 nisters wel wetsontwerpen maakten, doch deze nooit wet zagen worden, totdat het minister Talma gelukte de ziektewet tot stand te brengen. Invoe ring liet echter ook thans op zich wachten, totdat het Minister Aalberse/ die de ziektewet Talma, Zjj het ook gewijzigd, wilde invoeren, van zijn vooBh nemen werd afgebracht door samenSprekingen van werkgevers, en arbeidersvereenigingen, zoodat we ten slotte nog niet verder zijn dan tot een vooï£ ontwerpL. Spreker wees er verder op, flat Jiior jiiet wit afgeleid mag worden, dat er -op hot gebied der ziekteverzekering niets word gedaan. Roods vroeg waren,in ons land sporen eenor ziekteverzekering aanwezig en nog stoeds bestaat biji een deel dor bevolking do overtuiging, dat men zich moot vor zekeren tegen ziekte. Do kassen, die jrïoh mot do/0 verzekering belastten, hadden zich dien tijd, dat men zeker wist, dat er een ziektewet zou komen, al wist men dan ook niet wanneer, ton nutte moet ton maken: le. door krachtige propaganda, waarvoor zij oen goed voorbeeld hadden in de landbouwongevalv len verzekering; immers daarin is. doordat de werkt, gevers, geleid dooi» centraal beheer, zelf met de ongevallenverzekering zHu begonnen en hebben laten zien, dat zij in staat rijn de verzekering uiit te voeren, de bedrijfsvoreeniging toegelaten het risico te dragen; 2o. Door de inrichting! dor kassen Zelf op hoog peil te brengen; Se. Door aaneensluiting, waardoor uniformiteit kon worden bereikt. Toch blijft het voor een buitenstaander, vervolgt spreker, moeilijk te begrijpen, waarom de kassen, welke vroeger allerwege sympathie ontmoetten, thans zoo voor hun bestaan moeten strijden. De oorzaak is echter niet ver te zoeken, wanneer aL leen maar gelet wordt op den titel van heb voorfj ontwerp, welke niet luidt: Ziektewet, maar „Onh gevallen en Ziekteverzekeringswet 1925". Juist in die samenkoppeling van Ziekte- en ongevallenver zekering ligt het bezwaar tegen de erkenning der kassen, wat spreker met verschillende gegevens, ontleend aan den aard der beide verzekeringen, aantoont. Deze omstandigheid brengt ook .mede, dat de Minister de organen, welke hijf voor de uitvoering der bedde verzekeringen noodig heeft, meent ge. vonden te hebben, in de z.g. bedrijfsvereenigingen, zoodat deze in het voorontwerp als dragers van de ongevallen- en ziekteverzekering worden gevormd, hoewel daarnaast ook nog een taak overblijft voor de overheidsorganen, Raden van Arbeid en Rijks verzekeringsbank. De woorden van den Minister in de Handelingen moet men zeker in verband met het bovengenoemde opvatten. Ze luiden: „Ik wil wel dit zeggen, dat wanneer het blijkt, dat maar ©enigszins mogelijk is om bij liet stelsel van be< drijTsvereenigingen aan' deze kassen .een .kans te- laten, ik er absoluut voor ben, maar wanneer blijkt, dat dit niet mogelijk is, zonder het heele stelsel practisch in de war te sturen, dan moet, wat het zwaarste is, ook het zwaarste wegen, nlv dat men krijgt een belangrijk stelsel van bedrijfsvereenijj gingen. Maar is er een^ regeling te vinden, waarbij die kassen kunnen, blijven behouden, dan ben ik er voor, om zulk een regeling te troffen". Tenslotte zegt spreker: Willen de kassen iets doen met kans op succes, dan moet worden aairi getoond, dat" de samenkoppeling van Ongevallen en Ziektevereenigingen minder gunstiig is; niet voor de kassen, die moeten buiten de aotie blijven, maar voor de verzekering en de verzekerden zelve. De kassen hadden een stelsel moeten ontwerpen, dat beter do belangen der verzekerden waarborgde dan hot voorontwerp. Maar tevens moeten de ziekenkassen begrijpen, dat zij naast zich noodig hebben* krachtige overheidsorganen, daar zij1 zelve niet in staat Zij!n om onmiddellijk de geheele ziekk tevorzokoring te dragen. Aan het eind werd nog een kort overzicht gege ven van hetgeen door verschillende partijen is gepubliceerd, omtrent do gewensohte regeling der sociale verzekering, in welke regeling ae ziekte verzekering is opgenomen. Een zeer groot publiek volgde met aandacht de ui toen zettingen van den heer Vas Dias on het krachtig applaus aan het einde bewees wel, dat rijn woorden waren ingeslagen, en dat veel wat nog duister was, thans duidelijker vormen had aan genomen. ONDERSTEUNING BIJ ZIEKTE. Bovengenoemde vereeniging hield ƒ.1. Zondag haar algemeeno jaarvergadering in het lokaal van mej. de wed. Huiberts. De vergadering was flink bezocht. Met een welkomstwoord opende de vice-voorzitter, de heer C. Aij, de vergadering. De secretaris leest de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd en daarna geeft hij een over zicht van den stand van zaken over 1924. Het afgeloopen jaar begon met 333 leden en 165 be talende kinderen. Door overlijden en vertrek zijn afgevoerd 42 le ien eni 34 betalende kinderen. Bijgekomen 45 leden en 27 kinderen.. Alzoo einde 1924 336 leden en 158 be talende kinderen. In het afgeloopen jaar rijn voor da leden 1T06 re cepten klaar gemaakt. Toch was het eon günatig ge tal. want in 1923 was het een 143 meer. Door onzen dokter zijn 108 adviesbriefjes afgegeven voor behandeling door specialiteiten. Daarvan waren or 55 voor Dr. Bronkhorst, en 53 voor ILH. specialis ten te Alkmaar. Van die 53 zijn 30 orderbriefjes bij den secretaris afgehaald en die komen dan ook in aanmerking voor eenige vergoeding. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dal het saldo bedroeg f433.46, wat nog verminderd met uitbetaling vergoeding aan hen die kosten hebben gemaakt naar Alkmaar, voor reis- en verplegingkos- teii in het Ziekenhuis. De heer Arie Schoorl, lid der fin&ncieele commissie, gaf te kennen, dat hij met zijn twee mededeleden de administratie van den penningmeester hadden nage zien en bevonden dat alles in ode was. Als leden van het bestuur waren aan de beurt van aftreding de heeren C. Vlaskamp, J. Bregman en N. J. Ploeger. Deze drie aftredenden werden herkozien. Voor den heer G. Metselaar, die wegens vertrek heeft moeten bedanken, werd als bestuurslid geko zen de heer Jb. Burger. Wat de financieele commissie betreft, hiervan was aan de beurt van aftreding de heer A. Schoorl, niet herkiesbaar zijnde. In diens plaats werd gekozen de heer J. P. Roep. Hiermede was de convocatie afgewerkt en sprak de vice-voorzitter de vergadering toe: Mijneheeren, wij zijn aan het einde van onze werk zaamheden en het verheugt mij en uwe bestuursle den, dat zoovelen hunne belangstelling door tegen woordig te zijn, hebben getoond, en uwe medewer king voor de belangen onzer vereeniging. Naar aanleiding, zooals de secertaris in zijn verslag heeft gezegd, dat de heer G. Metselaar tot zijn en ook tot spijt van uw bestuur, ons hee# moeten verlaten, kan ik niet nalaten hierover nog "een woord te zeg gen: De heer Metselaar is ongeveer. 15 jaar voorzit ter van onze vereeniging geweest. In die jaren heeft hij getoond een man te zijn met veel belangstelling voor onze vereeniging. Telkens was hij in onze be stuursvergaderingen tegenwoordig en overdenkend wat wel of niet in het belang onzer leden kon ge daan worden. Uw bestuur is er van overtuigd, dat hij oen verdienstelijk voorzitter is geweest en daarom stelt uw bestuur voor, hem als eerelid $nzer ver eeniging te benoemen. (Algemeene instemming.) Tevens deel ik u mede, dat door een gunstig af geloopen jaar der finantiën, aan hen die kosten heb ben gehad en controlebriefjes hebben afgehaald, weër eendge vergoeding kan worden verstrekt. Hopende, dat dit begonnen jaar weer in alle opzich ten naar ons genoegen mag afloopen, sluit ik deze bijeenkomst. DE BROODPRIJS. In de vergadering van' de Aankoopvereenigiug Ons Belang" zijn. aldus Het Volk, plannen beraamd om de leden der vereeniging van beter en goedkoop brood te voorzien. Het bestuur had een paar leve ranciers vna buiten de gemeenten bereid gevonden medewerking te verleenen. POLITIE. Verloren een gouden dassepld met diamant •Inlichtingen ter gem.eente-secretarie. 1 GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Adriana, dochter van Adrfaan Broekhui, zen en van Geertruida van Ewijk. Peironolla Corne- li.a, dochter van- Arie Schoorl en van Dirkje Kuln. Voor auto's en rijwielen moet Dinsdag 8 Februari het licht om 5.17 uur op. GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Januari 1925. Geboren: Christina Wilhelmina, dochter van Jo- ccbus Contant en Fijtje Tuinman. Overleden: Simon Vriesman, 80 jaren, wedn. van Antje Koorn, eerder van Haartje van Dijk. Leven loos aangegeven dochter van Öerrit Bobeldijk ©n Aaltje Wilbrink. Gehuwd: Geene. GEMEENTE NOORDSCHARWOUDE, Ingeschreven gedurende de maand Januari 1925. Geboren: Louis Johannes, zoon van Johannes Hèn- 'selmans en Johanna Louisa Beemsterboer. Jantje, dochter van Jan Langedijk en Trijntje Kansen. Pie- ter Cornelis. zoon van Willem Frederik Smit en Aaltje Stapel. Nicolaas, zoon van Petrus Bet en Dieu- wertje Grootjes. Ondertrouwd: Simon Cornelis Swager, oud 26 Jaar, kantoorbediende en Marie Langedijk, oud 24 jaar, zender beroep, beiden te Noordscharwoude. Gehuwd: Dezelfden. Overleden: Susanna Borst, oud 75 jaar, wed. van Cornelis Kuiper. Simon Kuijper. oud 71 jaar, echt genoot van Trijntje Vredenburg. Heintje Smit, oud 77 jaar, wed. van Pieter Bruin. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Johanna Hendrika, dochter van Jacob Grin en. van Codijntje de Wit. Ondertrouwd geene Getrouwd: Johanna Cornelia Timmer, oud 23 jaar, zonder beroep, te Anna Paulowna en Egidiui Nicolaas Josefus de Wit. oud 25 jaar, bloembollen*, kweeker te Wijk aan Zee en J)uiri. Overleden: geene.' Iedereen heeft bij tijden een zaoht laxeermiddel noodig voor de lever en ingewanden. Fosters Maagpillen werken rechtstreeks op de lever, wekken ae vloeiing der gal op en versohaiL fen natuurlijke werking der ingewanden. Slaap, eetlust, en een goed humeur worden door Foster Maagpillen verzekerd. Pryis per flaoon van vijftig versuikerde pillen f0.65; in .apotheken en drogist zaken. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE DAVOS. Uit Davos Platz, 31 Jan. Vandaag is het eerste gedeelte van den grooten internationalen wedstrijd verreden. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond is daarbij vertegenwoordigd: door den hoor C. W. A. van Laer Jzn. Het resultaat der wedstrijden op 500 en 5000 M. luidt als volgt: 500 M.: 1. Boot (Nederland), 48 sec.; 2 Polacsok (Weenen), 482/5 sec.; 3 Moser (Weenen). 491/5 sec.; 4. Stoehr ('Berlijn) 50 sec.; 5 Pieker (Berlijn), 52 sec.; 6. Roelfsema (Nederland) 52 1/5 sec.; 7. Leischt (Da-vos) 52 4/5 sec.; 8 Wl Koa (Nederland) 52 4/5 sec.; 9 Hooft, man (Nederland) 53 sec.; 10 Meng (Davos) 54 1/5 aec.; 11 Wildervanck.de Blécourt (Nederland) 562/5 sec.; 12 Kuipers (Nederland) gevallen. 5000 M.: 1 Polacsek 9 min, 33 sec.; 2. Boot 9 min, 47 1/5 sec.; 3. Moser 9 rqin. 52 4/5 sec.; 4. Roelfsema 9 min. 552/5 sec.; 5 Kos, 10 min. 7 sec.; 6 Hooftman 10 min. 143/5 sec.; 7 Pieker, 10 min. 16 sec.; 8 Kui pers 10 min. 212/5 sec.; 9 Stoehr 10 min. 33 sec.; 10 de Blécourt 10 min. 57-1/5 sec.; 11 Leicht, 11 min. 32/5 sec.; 12 Meng. 11 min. 12 sec. De internationale schaatswedstrijden werden giste ren te Davos voortgezet met de nummers 1500 M. en 10 K.M., In geen der beider nummers wisten de Hol landers het tot een overwinning te brengen. Boot werd op dé 1500 M. derde achter Polacsek en Mceer (beiden Oostenrijk), Roelfsema, die «es walk-ov«r reed, viel, evenals Kos, die voor de laatste bocht ten val kwam, waarmode hU sijn voorsprong van 10 M. op zun tegenstander verspeelde. In de 10 K..AL won wederom Polacsek, gevolgd door zijn landgenoot Mo ser enden Hollander Boot, Polacsek wist in zijn rit tegen Boot een rondo voor te komon. Ook in dit nummer kwam Roelfsema te vallen; hij was ia de laatste bocht nog gelijk met Moser. Gedurende den middag stond er een hevige wind en viel er nogal wat sneeuw. De resultaten zijn: 1500 Meter: 1 Polacsek (Oostenrijk), 2 min. 303/5 sec.; 2 Moser (Oostenrijk), 2 min. 354/5 sec.; 3 Boot (Nederland), 2 min. 30 sec.; 4 Kuypers (Nederland), 2 min. 44 sec.; 5 Roelfsema (Nederland), 2 min. 48 sec.; (gevallen); 0 Stöhr (Duitschland), 2 min. 483/5 scc.; 7 Hooftman (Nederland), 2 min. 50 sec.; 8 Leicht (Zwitserland), 2 min. 511/5 sec.; 9 Kos (Nederland), 2 mdn. 513/5 sec., gevallen; 10 Meng (Zwitserland). 2 min. 57 1/5 sec.; 11 Windervanck de Blécourt (Neder land), 2 min. 584/5 sec. D aZwitser llicker startte niet, 10 KJVL; 1 Polacsek (Oostenrijk), 19 min. 20 sec.; 2 Moser (Oostenrijk), 20 min. 132/5 soc.; 3 Boot (No-, denand), 20 min. 182/5 sec.; 4 Roeifsoma (Nederland) 20 min. 26 3/5 sec., gevallen; 5 Kos (Nederland), 20 min. 522/5 sec.; 6 Hooftman (Nederland), 21 min. 133/5 -sec.; 7 Kuypers (Nederland), 21 min. 201/5 soc.; 8 Leicht (Zwitserland), 22 min. 104/5 sec, WIERINGERWAARD. Vergadoring van do Vereeniging „Vrye Lief dadigheid" op Vrijdagavond, onder leiding van den heer O. Haringhuizen. Aanwezig 10 leden. Voorzitter spreekt rijn leedwezen uit over de geringe opkomst; het is wel te bejammeren, dat er met meer belangstelling is, want juist op de vergaderingen kan men eens hooren, want door de vereeniging gedaan wordt. De heer Lampers leest de notulen, welke goed gekeurd worden. De rekening van den penningmeester ie nagq^ zien door de heeren J. Hoogland on VV. Peereboom. Laatstgenoemd deelt mede, dat de ontvangsten hebben bedragen f581.57, de uitgaven f38/.22ys, zoo dat er een batig gaido was aa f 194.34*/». De rekening wordt op voorstel van do oommissie goedgekeurd. Aan den penningmeester wordt dank gezegd voor rijn accuraat beheer en aan de oommissie voor hare bemoeiingen. Uit het jaarverslag konden we noteeren, dat In 1924 door de vereeniging is verstrekt 108 U/s Liter melk, tot een bedrag van f126,03; 1417 eieren voor f 127.21aan vleeech i 9.71 en 2 maal turfbedeeling, wat f64.60 heeft gekost. De heer Lunpers, die heden ophoudt seoretaris- penningrmeester te rijin, betuigt m dat zelfde veiv slag rijn dank voor de prettige samenwerking en spreekt de beste wenschen uit voor do vereeniging. De heer Speets die nu secretarie penningmeester is geworden, hoopt op de zelfde aangename saL menwerking. Bij de siuitng wordt door voorzitter dank ge bracht aan den heer Limpers voor het vele werk dat hjj! voor „Liefdadigheid" heeft gedaan. We hadden, hem gaarne als bestuurslid willen behouden BROEK OP LANG ENDLIK. Geen beste week. Ziedaar het algemeene oor.i deel, dat de tuinbouwers over het afgeloopen woekj- tijdvak vellen. Do prijzen liepen eerder terug dan dat zo stegen, wat in oen tijd, waarin hot gt\. wiohtvcrlies dor kool door hot afbladeren der rot*, itge bladeren, zeer groot is, aU zeer ongunstig moet wórden aangemerkt. De noteering van begin Januari is hooger dan die der laatste week. Er zit geen schot in de markt als verleden jaar. En toch kan men weer niet zeggen, dat de ondertoon slecht, de stemming stug is. Bij de flinke aanvoeren wordt alles nog goed geplaatst en bij name Zaterdag was er zelf© geen voldoenden aanvoer om aan de vraag te voldoen. We hoorden althans, dat de koopiui nog „don boer opgingen" om aan alle orders to kunnen vol'doen. Doch de prijken blijven te wen schen Overlaten, althans' beschouwd in het licht der hooge_ exploitatiekosten, die ook en vooral nóg op het tuinbouwbedrijf drukken. Nu doet hoop ook wel den bouwer leven; en eiken dag hoort men, dat we nog pas Februari schrijden, en dat het vaak in die maand en zelfs in Maart nog knapjesi kan vriezen, zoodat er nog vroeger pf-Later een kenteu ring kan intreden, die allee nog goed maakt, doch de meer pessimistisch aangelegden hebben net teeiwsse toch Bever dan het onzekere en bednkem dat elke dag er toch eentje nader is tot het eind der campagne. Gaan we de bestede prijizen na, dan Zien we al dadelijk dat de roode kool het meeat onder den achteruitgang heeft te lijden gehad. Om dq verge lijking met den eersten dag to beg.nnen, Maandag 19 Jan. Ie kwaliteit f3.807.30, Maandag 26 Jan. f3.406.40, Dat verschilt voor de beste soort gauw f 1. De grootere soorten hielden rioh nog het be-t, doch de exemplaren van 22*/o -Kg. konden nau «velijks 'de f4.50 bereiken. De kleinere bedongen weer d6 hoogste prijzen. Woensdag was men weer op het peil' van de vorige week, doch Donderdag, Vrijdag en Zaterdag bleef men in doorsnee een paar kwartjes beneden de prijzen dier dagen van ae daaraan voorafgaande week. Gele kool moest zich n'jet over zoo'n grooten achteruitgang beklagen, ofschoon de beide laat,te dagen der week geen Opgewekt beeld vertoonden. De hoogste prijs was Vrijdag 5.50, tegen den vori- gen Vrijdag f5.90. Zaterdag jl. f0.20. De afwijken ae kwantiteiten gingen dien dag al naar gelang van afwijking on grootte voor f 1.10 tot f 2.o0 weg, wat do vorige week (n<og f 1.80 tot f 3 was. De markt voor deZe koolsoort was niettemin vrij graag; toch kon het mooie, kleine goed de f6 niet berow ekn, terwijl' de andere soorten in prjs met de roode vrijwel overeenkwamen. Kleinere haalden dien gelijken priis niet Deensche witte kool handhaafde zich vr wel, de daaraan voorafgaande week was zee thter aï sterk aohteruitgeloopen. zoodat het te hopen is, 'dat de achteruitgan rioh net blijbft voortzetten. De laatste dag der week gaf niettemin een weing opgewekt beeld, daar we geen hoogore nateering Zagen dan f3.70, vorge week 4.70, voor eerste kwaliteit en f 1.102.50 voor 2o soort. Uit een en ander is uds de concBisei te trekken dat het met de kool'prijzen niet bijster gunstig gesteld was. Het weer werkte tegen, vochtig weer, zoodat de kool droop. Daar hebben de tuinbouwers een broertje aan aood. Uien zakten iets. Kon de vorige weck nogtotl5..80 per 100 Kg. worden bedongen, nu kwam .men niet nooger dan tot f 13.70. De gemiddelde prijs was f1230. Met drielingen ging het nog oonigszins 6terkor naar beneden. Daar ging ruim f2 per Kg. af, terwijl nep slechts eenmaal werd aangevoerd voor f13. Toch kan men deze prijzen nog hoog noemen. Met de wortelen ging hot heelemaai weer niet. De f2 was maar zol'den te halen, voor f 1.50 moest er veel worden verkocht. Ook met de bieten was het maar poovertjes gestelde, Zaterdag b.v. werd van fl.20 tot f 1.40 besteed, moer dan da helft minder dan het placht te zijn. De aanvoer was weer vrij' groot. Men verwacht deze week nog grooteren aanvoer, 't Is te hopen, dat we nu weer eens crescendo krijgen. WORDT DE ZOMERTIJD AFGESCHAFT? Uit 's Gravenhage, 2 Febr. Naar wij vernemen 19 thans binnenkort de indiening bij de Tweede Ka mer te verwachten van het wetsontwerp betreffende den zomertijd. Zijn wij welingelicht, dan zou het de bedoeling der regeering zijn den zomertijd af te schaffen. EEN GEVAARLIJKE VERWONDING. Het parket uit Tiel is gifteren Baar Leeuwes ga-

Schager Courant | 1925 | | pagina 2