Brieven uit Rome. Uit en Voor de Pers. De heuvelen, die do „Oampagna Roinana" bo- gronzen en waartusaohen do „Castelli Romoni" ver spreid liggen, is oen zoo van wijngaarden. Er wordt hier te vooi wijn 011 to ■wei-.'., koren vor. bouwd; vtoor de wijn is niet genoog afzet en er is te weinig brood; maar zonder zich dit to realise ren, blijft de bevolking hier het oone veld na het andere voor den wijnbouw ontginnen. „We liobbon daar vroeger zooveel mode vordiend, waarom nu niet?" redeneeren zy en het ls een feit dat de zee van wijngaarden, die zich hier voor ons mtbreidt, ai uitgestrekter wordt. De heuvels zijn nu beroofd van hun eerst groen, toen goud-bronzen kleed; de grond is grüs en over dekt met dorre wijnranken, aio ais van ]Wjn Ver wrongen, zioh in de hoogte rekken, uiaar aaaitas- sohen wordt het ai'weer levend; do arbeiders, een leger vaii inannon en. vrouwen zijn er "bezig, do ranken te snijden, tq binden, den oodoin loe to maken, want als do warme Februari-zon komt, dan begint zich liet eerste léven in de houterige twijgen te vertooneu, die er nu zoo verdroogd uit zien. Welk een feest yoor do oogen genoten we Jiier in de eer.sto weken van November, welk een bonte pracht en weoide was liet toon langs dozo glooiende paden en wegen. Het was een overvloed van druiven langs de velden en op de .bergen; met. guirlandes waren de jniden omzoomd; overal fonkelden de amberkleurige trossen tussehen bet verschietende groen en overal waren ze bezig de vruchten in hooge (houten vaten te laden, die als manden ter weerszijden van de zadels der ezeis en muildieren hangen, of ze in tonnen op te sta pelen, die, op nlutokarron geplaatst, in massa/a vervoerd worden. Duizenden ponden worden in weinige uren gepJiikt en naar do perron gereden. In een stadje, waar we doorheen liepen, zagen we, hoe de kerels in groote vaten trapten. Alleen het bovoninf was zichtbaar^ armen, hals en handon zijn purperkleurig; ze sdhnnon te druipen van bloed; uit den dronken kop keken een paar verdwaalde oogen ons aan hot gistende vooht mist zijn uit werking niet op de menschen, die, bi] gebrek aan niachine's, beenon en voeten uls persen laten wer ken; een bedwelmende wijnlucsht vuldo do naawo straten. Zooveel druiven waren er dit jaar, dat er geen handen genoeg waren om zo te plukken, geen kerols genoeg om ze te kneuzen. Ontelbaar zijn do ezels en muildieren, beladen met hun goudl kleurigen last. Met opgetaste manden gaan ze in lango rijen aefhtor elkander; als een vrome ptrot- s oossie sjokkon zo voort. Wolk een wijding iag er dion zonnigen Novemberdag over het J'and, waar die schatten geoogst werden. Nauwelijks waren we een troep lastdieren voorbij, of als we een hoek omsloegen, zagqu we weer nieuwe rijen den heuvel afdalen en altijd weer nieuwe dat ging zoo dagen en .weken achtereen. Daar waren ook vrou wen en meisjes, die manden met groote, lichfcroode druiven op hot hoofd droegen, die zijn to edel om In do pers tot moes te worden getrapt, het zijn de tafeldruiven, die maar al to weinig hier worden gekweekt. Die slanke vrouwenfiguren met. hun zwaren hoofdtooi herinnerden ons de koninklijke figuren dor Ivariatydon, die wo in Athene zagen, gehouwen in hob blanke marmer... Uren' lang gaan die vrouwen mot hun zwaren last langs den stof fige n weg en hebben nog een glimlach en vrion- dolijkèn groot voor don. voorbijganger,... maag wie wordt op zoo oen stralonden dag niet tevreden en blij ondor Italië's tzoiinigon homelf Kust hier het teer.blauwe licht niet menschen, vruchten, die ren en gewassen met gelijke innigheid... We kwamen dien dag ook in de buurt van oen dier stadjes,, waarvan er zoo «vele hier in heb Al baniër gebergte verstrooid ljggen, en waren ge trpffen er een vierkant veldje, dat regelmatig met jonge boomen beplant^ was, in een bloementuin herschapen .te vinden. Naderbij "komend, zagen wy, dat op elk dor boomen oen ovadl naamplaatje bevestigd was' met een opschrift en we begrepen ineens den zin van die yeldjes, waarvan we er reeds zoo dikwijls een in het voorbijgaan gezien hadden. Voor elke soldaat, dio in den grooton oor log viel en in deze gemeente thuis hoorde plantte men een boom; op net plaatje las men naam en leeftijd van dennfiet teruggekeerde, wiens gebeente wellicht in een bergsplcet of onder de eeuwige sneeuw bedolven was. Maar voor de nabestaanden was deze aan zijn herinnering gewijden plek, zijn f;ra f en op Allerzielen werden deze graven met iefdevolle (panden versierd. De boompjes en de naambordjes, ze waren alle even groot, ais dappere, trouwe soldaten stonden ze daar op hun post in Blake Grange houdt, is je plicht hooi duidelijk.'' „Ja, maai" zoo eenvoudig al's u denkt is het toch niet, dokter. Ziet u, Blake en ik hebben -nooit be weerd. dat we verliefd op -elkaar waren. En nu weet ik wol', dat er menschen genoeg zijn, die met elkaar trouwon zonder dar zo elkaar liefhebben „Waardoor zp zich een hel' op aarde scheppen,' viof Dr. Jim in, „dat zie ik telkens en telkens weer. Maar dat zul jy niet doen. Altirioldaarvoor kon ik je goed. Ik begrijp echter niet, dat jo Grange kon aannemen, als je niet verliefd op hem was.' Muriel spoelde zenuwachtig met don ring aan haar vinger. 7,Daarvoor was een Bepaalde reden.. En hy wist die,'''zei zè zacht. „En bestaat dio reden nog?" „Ja". „Is het iets, waar je je voor schaamt?'' Zo gaf geen antwoord. „Of wil jo mij liever niet verder in vertrouwen nemen?'' „Ik ik geloof dat u het wel kunt raden/' „Mag ik jo eens zeggen, wat ik weet?'' Munel zat stil, met in elkaar geslagon handen. „Als als u het niet te hard voor my maakt/ stamelde ze, „Daar kan ik niet voor instaan/' antwoordde hij. „Dat hangt geheel van jo zolf af. Het is alleen dit dat ik qon zeker iemand ken, dio blijmoedig al wat hij bezit zou opofferen, om jou gelukkig te zien, maar dat jo even weinig bang behoeft te Zijn door hem vervolgd to zullen worden als door hoe mannetje in do maan.'' Hy hield evon op: Muriel zei geen woord. Ze spoelde ,nog steeds verstrooid met haar ougaget montering. „En om je do waarheid hiervan to bewijzen, zal ik jo eens iets vertellen, dat jo nog niet woet hy heeft moer voor jou^ oiJgeofford dan do moeste mannen in een dorgolfik geval zouden doen. Hij was niet van plan jou naar Engciahd te volgen, heeft qr zicli\ integendeel zoo hevig togen vorzot, dat hü er bijna hot leven bij inschoot. Maar dion onzin heeft Ilu duur imoetcu botaion. Je woot Wat er gebeurd is. Hot heeft hom oen arm gekost/' AÜ zwijg zwijg,' riep Muriel' opspringend, „dat heelt hij toch piot gedaan om trnij irnj' Zonder op haar agitatie te letten, vervolgde de doktor: „liet was een hooge prijs, dien. hij voor zijn dwaasheid betaalde, nietwaar? Laat ons nopen, dat hij oen volgend maal verstandiger zal zijn. Zy stond van hem afgewond, maa hij zag haar kin trillen als van een bestraft kind. „Kom, ga nu naar bed,'- zei hy wat zachter. „Ik heb je dit niet verteld, om je Verdriet te doon. Al. leen maar om je gerust te stellen, opdat je vartt nacht beter zou slapen/' „Dat weet ik ja, dat weet ik/' fluisterde ze. „Het is heel vriendelijk van u, dokter. Góeden- nacht." Il'Ü keek haar even na in do gang en gang toen naar zijn schrijfbureau terug, in zichzelf mompQ. lend: ,Zio,fcoo Nick, mijn jongen, nu zal ze liet gelid, geen meerder dan de ander on onzö gedachten gingen terug naar den dag van Aller zielen, toen wo op het giixite kerkhof van Rome gutuigon waren yan do piëteit, waarmedo dan de graven versierd worden. Hot was zoo aandoenlijk die hondei-don en duizondon daar bozig te zien, do stoonon waswhend en bloemen plantend. Vrienden ui1 familie brachten co* hun kaarson on kransou, zij herinnerden zich weer: Hier werd het geliefde wozen noorgelogd on die plek willen zo heden in een tuin herscheppen, marmeren figuren van allerlei afmeting, monumenten, klein -of groot al naa r de beurs van den achtergeblevene het toeliet, marmeren zerken, breed on zwaar, met 1'ango op schriften soms, die nog een licht moeten worpen over het 1'even yan den afgestorvene. Hier niet» van dat alles, het waren arme dorpelingen, die hun leven gaven voor het vaderland, waarvan geen duimbreed hen toobehoorde; velen waren wellicht do hoop on troost van een moeder, dio, nadat ze fcoovool' jaren voo rhem werkte, nu dacht een steun voor haar ouden dag aan dezen twintig jarigen jongen te zullen hebben. Ze weet nu alleen dat hij inot. zijn kamoradon uit moest trokken en niet terug kwam. We spraken mot zoo een vrouwtjo, die we daar bezig zagen wat frissche bloomen to steken in pen kruik, die ondor eon dor boompjes stond. „Was hot uw jongen?'' vroeg ik zacht en raakte evon het naamplaatje aan. Zij knikte on veegde er mot de hand toer over neen, alsof ze iets streelde. „Hy was zoo goed voor me en zóó mooi en waar hy gevallen is, weten ze niet, imaar voor my" rust hij (hier en als tik hier kom, schijn ik dichter by hem te zijn/' Terwijl zij' zoo sprak, herinnerde ik mij het wijze woord van die oude Middeleeuwer, die zoo veel honderd jaren geleden neerschreef: „Waar hot zijnde ge da ch t wordt, daar is het../ We stonden daarom hier op den doodenakf. ker van de zonen uit het dorp, die in den oorlog gevallen zijn en nu in de eerste Novemberdagen strooiden clo kleine boomen een regen" van gouden blaren op hun graf op het prachtige veld van chry santen waarin deze plek grond herschapen werd. E. F. HET PLATTELAND ÉN DE POSTDIENST. Onder dit opschrift schrijft de Telegraaf het volgende: l De Tweede Kamer zal na de behandeling van do interpoUatieL.Oud stemmen over de motie van den heer De Boer en men weet, 'dat in deze imotie de minister van Waterstaat uitgenoodigd wordt „do voorgenomen opheffing van onderscheidene huipl- postkantoren te beperken/' De lieer De Boer had oorspronkelijk in plaats van „te beperken" gesolireven „niet uit te voeren''", doch kwam Imet deze redactiewijziging den minister, die gozegd had dat hom van eigenlijke klachten om tront de uitwerking van den postaionst ten plat. telande in den huidigen vorm niets bekend was, tegemoet. En men hoeft nu het resultaat van do interpellatie van den hoer Oud, welke opnieuw deze postale kwestie aan do orde zal stellen, at te waeh- ton om to weten of de Kamer zich door fden zijn dienst verdedigenden ministers of.door do klagors heeft laten overtuigen. Ondortussehen hooft ons een nader onderzoek naar de jxxsttoostandon „in de provincie" geloerd, dat deze inderdaad voel te wensCnen overlaten. Het goon trouwens bewezen verschillende ingezonden stukken, hot adres van het Kon. Ned. Landbouw .Ooanité, (het rekest van de Zeëuwscho^ K. v. K., de actie van den Centralen Bond van Ned. P. T. T- personeel, alles gericht tegen dq reorganisatie, iees inkrimping van den P. T. T.-dienst ten platte lande in 't algemeen, tegen de voorstellen van do coinmissie-Nolting in 't bijzonder. En wie zich eigener aanschouwing van. de postale toestanden „in de provincie" op de hoogte stolde, vooral wie aan de hoofdindrukken van de groote afstanden daar en de daarmede reeds vanzelf verbonden tijdverliezen, goed op zich liet inwerken, zal tot geen andere con clusie kunnen komen dan dat er heel wat meer reden bestaat voor verbetering dan voor verslechte, ring van den Ihjuidigon gang van zaken. Bewijzen niet de verschillende protesten tegen de nieuwe plannen, dat men die verslechtering ernstig vreest? Er werden immers reeds van 1923 af 160 hul'ppostl- kantoren en 30 postkantoren opgeheven, laatstbet doelde omgezet In hulp. oi" bijkantoren. En nu droog de oommissie-Nolting opnieuw 192 -post on telegraafkantoren voor opheffing on degradatie tot bijkantoor vöor, terwijl er verder nog weer 95 hulpkantoren van het tooneel moeten verdwijnen Insiders uit de direct-belanghebbende kringen vree zen nu ton zeerste, dat dozo plannen vuoi en veel' te vor gaan on ook vraagt men zich at welke criteria de regeering zal stellen a-.n de proef, welko zy' aanvankelijk voornemens js te nomen mot het omzetten van $3 post-, telegraaf on telefoonkantoren (3 J ii elke inspectie-af deeling) in platteiondsbyli kantoren. - Do Kamer zal ongetwijfeld goed doon a)i. do te harer konnis gebrachte bezwaren tegon „do roorga]- nisatie" to toetsen aan en te vergelijken mot de posttoestanden in de groote stedenZij' zaï rekening hebben te houden mot do groote commercieoi'e nelangen van do plattelanders bh 'n zoo vlot,moga lijk p-trt-verkeer en daarbij niet uit 't oog mogen verliezen dat men in de stad en in de provincie ge lijkelijk hooge landsbelastingen en posttarievon op brengt. Zoodat er alleszins reden is voor de belang hebbenden in den lande om zich tegen nog weer verdere beperking van den postdienst te verzetten.. Komt het tot verwezenlijking van do regoeringsl. plannen, dan zal mot het voortschrijden er van het aantal klachten 'mot den dag moeten topnemen omdat aangenomen mag worden dat do grens1 vat? de inkrimpingetmogelykiheid reeds nu bereikt, zoo niet overschreden werd- Daarop wijzen de rekesten on ook de pan dit onderworp gewijde Kamerredet voeringen toch zoor zeker. Opnieuw is thans het woord aan de Staten Gena raaf en liet platteland luistert aandachtig en vol goede hoop. 1 ®ijuoie«.ta»dsch Nteww®. HET RAFPORT-NOLTING EN HET OVERLEG. De onder-voorzitter van de bijzondere commissie van overleg bij het post-, telegraaf- en telefoonbe drijf heeft aan de daarin vertegenwoordigende bon den meegedeeld, dat de minister vani waterstaat' het contract met den centralen bond van post-, tele graaf- en telefoondienst heeft verbroken' en dat mits dien door den minister van waterstaat en d'cn direc teur-generaal geen prijs meer gesteld wondt, op de adviezen van de commissie van overieg, zoolang aan de beraadslagingen wondt deelgenomen door leden van genoemden bond. Het bestuur van den Centralen Nederl. Ambte- naarsbond heeft de hieruit ontstane situatie be sproken cyi was van oordooi, dat dë minister hier mede oen houding aanneemt tegon het georganiseerd overleg, waarin niet kan worden berust.' on geschil met een in dat overleg vertegenwoordigde bond mag toch. naar het oordeel van genoemd bestuur, geen aanleiding zijn, de commissie van overleg buiten werking te stellen. Op grond van deze overweging heeft het bestuur van den Centralen' Nederl. Ambtenaarsbond éen audiëntie aangevraagd bij den minister van water staat. INBRAAK. De politie te Helder heeft Dinsdagavond een zeer ongunstig bekend staand' individu op heeterdaad op een inbraak betrapt. Do map had zich toegang ver- schaft tot een gemeubileerde, doch onbewoonde villa aan de Javastraat. Twee rechercheurs, die vernemen hadden, dat de man zou trachten daar zijn slag te slaan, hadden zich verdekt opgesteld in den tuin j van de buren. Toen de man de villa binnengodron- gen was, kwamen de rechercheurs uit hun schuil plaats te voorschijn en namen hem in arrest. I OPLICHTING. I Twee vreemdelingen, vermoedelijk Polen, kwamen gistermiddag in een juweliers win kei in de Kalver- I straat bij do Munt te Amsterdam om een gouden sigarettenkoker te koopen. De keuze word tenslotte bepaald en er werd opdracht gegeven, oen monogram in de gouden doos te graveeren. Een paar uur later I zouden de hoeren terugkomen om den koker in ont vangst te nemen. Een bedrag van f 10 werd alvast gedeponeerd. Eenige oogenblikken na het vertrek van de beide vreemdelingen miste de winkelier een dianiu».-» uit oen étui, dat dicht bij de uitstalling had gestaan. De steen had een waarde van ongeveer f 2500. Vermoedelijk is van het oogenblik, dat de gouden koker werd gewogen, gebruik gemaakt om den steen weg te nemen. De beide Polen zijn niet te ruggekeerd: om hun gekochten sigarettenkoker in ontvangst te nomen. AUm BANDIETEN. Gistermiddag vervoegde zich. fyï de firma Rost Muller en Oo. te Groningen een koopman, zich noemende Ossinga, die voor f 120Ü aan manufacfcul ren kocht, nadat hiy' eerst des morgens de stalen had nagezien. Hy' verzocht deze goederen te be zorgen aan een woning buiten voormalig Kleip Poortje, waar hy" dan meteen zou betalen. Toen do bediende en de knecht 's avonds te half zevon daar mot de goederen kwamen, stond de koopman hen ai' op te wachten en gaf een cheque op «do Geldor. zióh in slaap schreien oan jou toet je ééne arm. 'En de nieuwe liefde zal de oude zijn, voordat de week ten einde is/" HOOFDSTUK XXXVI. Op de Rots. Nadat zyn logées vertrokken waren, had Niok Ratciiffo cenige wokon in do stad doorgebracht on was vandaar uit jeem {paar dagen op Red.ands terugf gekomen, om de gelegenheid af te waohten oen zekere belofte na te komen, op een zomeravond in de binnenlanden van Endië aan zijn vriend Will Musgrave gedaan. Den nacht ,to voren had er een hevige storm gewoed. En na de lunch ging hij; eens111 d'qn, tuin Kijken naar de daardoor aangerichte verwoesting. Do wind gierde om hem heen en de regen -sloeg hem in het gezicht. Met voorovergebogen schou ders, de pet tot op de ooren, baando hy' zich pon. weg naar hef kleine zomerhuisje, dat op het strand uitzag, en tuurde naar de onstuimig op en neen. v.r»1j ihoopen zeowiar enkel in de verto liepen langzaam een paar menschen. Nick keek naar hen met gespannen aandacht. 'Hü kon ze (niet goed onderscheiden, maar hun gang kwam hem bekend voor. Hy tuurde en tuurde en wierp zich op eens plat op den doorweekten grond neer. Hot waren een man on een vrouw. Langzaam, heel' langziam, kwamen z< nader on gingen het pad op, dat Jand. wauits leidde. Ze liepen gearmd en soiienen in druk gesprek. Onder aan do rots, waarop Niok dig, blo. ven ze staan. Hy gluurde voorzieneig over den rand. De vrouw bief haar gezicht naar naar ii.otgozel op en sloeg met hartstoolitolyk gebaar haar urmen cm zyn hals. De eenzame bosmodor verstond geen wbord van wat ze zoi, maar haar opgehovon gelaat, mot yyn uitarukking van vurige liefde, smart on vorlangon was voor hem voldoende om oen zoker vermoeden, dat hy reeds lang in stilte gekoesterd had, to bel vestigen. Er. heei zacht jas, op handon en voeten, kroop hj) van don rotswand weg en koerde naar .huis terog. Urenlang.liop hij rusteloos gejaagd heen en weer, steeds heen en weer, in Zyin kamer. Toen ging/iïj aan zyn schrijfbureau Zitten, krabbelde haastig iets op een velletje po-pter en belde zijn bediende, die aanstonds klopte. „Ga met dit briefje naar Het Wapen van Brethaven", beval -hy, „en yraag ot kapitein Grange daar logeert. Als hij er is, dan moet je op bericht wachten. Is hy er niot, dan breng jo hot weer mee. Goed begrepen „Ja, meneer". Nick hervatte weer zyn rustelooze wandeling, tot rijn knecht terug kwam met do bood ohap: „Kapi tein Grange was or, meneer. Hier is zij.11 antwoord.' Nick rukte hem het briefje ongeduldig uit de echo Oredietvoreunlging in betaling. De bodiendo weigerde deze zoo maar to acceqtoeren, maar liet zioh verleiden mot don kilecht ui een naburigejn sigaren winkel per telefoon by zijn patroon en de bank te inforniceren, of de cheque goed kon zyn. Do naam Ossinga was by de bank echter niet bo- kond. Toen bei don weer buiten kwamen, zagen zij', da.t do koopman do gooderen inmiddels in eon open auto had overgepakt, daarinoo de vlucht nam en onderweg nog oen handlanger meo optvuu. -De auto word zoo (spoedig {mogelijk met eon andere auto nagezet. Aanvankelijk raakte deze het spoor bijstor maar tegen middernacht worden do dieven by Dieverbrug, waar zij zich een tijdlang hadden verscholen, achterhaald met behulp van de Asser politie en de auto jnet revolverschoten tot stil etand gedwongen. De vluchtelingen reden dq auto in de Drontsehe hoofdvaart en zwommen de vaart over. De politie nam de auto en de goedoren in beslag. De beide dlievon ontkwamen oc-Iiter. Onze correspondent de Meppol' -meldt ons hier. over: Dicht büjf Meppol lieten de bandieten, dio eon •Hinken voorsprong hadden, 011 met gedoofde lich ten roden, hun wagon in oen zijweg loopefri, waar door do achtervolgers even het spoor kwijt raakten. Nadat do Moppcter ]x>litie zioh met do Asser beambten in (verbinding had gestc.'d, ging mon voor. kxytig naar Assen torug. N u Liepen do bandieten bijna in de val, daar ze vermoed hadden, (lat de politie door zou r'yden. Do auto dor bandieten ger.-uikto te water on verschillende schoten werden gelost, zonder dat het gelukte de vogels te vangen. Van een der twee is men op dit oogenblik het spoor totaal kwyt, terwijl de andere in den vroegen morgen in de richting van Steenwy>k werd gesigna leerd. Een dor bandieten is later to Kolderveen gevat. Het bleek een Belg te zijn. VROUW VERBRAND. Do alleenwonende 39.jarige vrouw Olisdagors te Gronsveld, dio met haar kleeron to .(licht bij" do gloeiende kachel kwamen, waardoor deze in brand geraakten en de vrouw ernstige brandwonden kreeg, is gisteren in het lioöpitaai .Caivariënborg aan haar wonden voerleden. DAMNIEUWS. Woensdag 11 Febr. speelde een combinatie van Zijpe en omstreken togen D.O.S. uit Winkel, bij J. Broer te Schagerbrug, mot als uitölag: bord 1. A. Slijker- manl—Amels 1; b. 2. 'W. Jimmink 1G. Itenooij 1; br. 3, Jb. Jimmink 1—D. Kleen 1; br. 4. D. Jim mink 1, 0H. v. Apeldoorn- 1, 2; br. 6, A. Heerschap 0, 0—J. Sterk 2, 2; br. 6, G. Zomerdijk. 2, 0—T. Man tel 0, 2; br. 7 P. S'Iijkermian 2—Jb. Mantel 0; br. 8 M. d. Vries 2, 1—J. Krult, 0-1; br. 0, A. Silver 1-0, Jb. Wit; 1—2; br. 10, K. Rezelmnn 2. 2—A. Wit 0, 0; br. 11, C. Schagen 2, 2J. Brouwer 0, 0;. br. 12 D. Dekker 0, 2—-M. Grootes 2—0. Bord 1, 2, 3 ên 7 speel den 1 partij. De einduitslag is dius in 't voordeel van de Zijpe met 22—18. De revanche-match wordt op 25 Februari bij R. Laan te Wink'el gespeeld. LAN GEN DIJK. De afdeeling der Ned. Ver. tot Afschaffing van Al- colho'u-dende dranken kwam in> vergadering bijeen In de Muziekschool. De beschrijvingsbrief der jaarvergadering van do Noordhollaiiidsclie Prop. Commissie werd' behandeld. Tot afgevaardigden werden gekozen do dames Olio en Wquda. 21 Februari zal' ii propaganda.avond; voor jongelieden gehouden worden in samenwerking niet den A.N.G.O.B. Het. jaarfeest zal 28 Maart plaats j vinden. Van. de gelegenheid om het maximum aanlal vergunningen te verlagen in 1925, zal voor de dorpen welke daarvoor in aanmerking komen, aandacht ge schonken worden. EEN ONGELUK. Bij het verrichten van herstellingen aan de spoor brug over do Vecht in de spoorlijn ZwolleMeppel zijn ten gevolge van een ongeluk met een autogeniech laschtoestel twee personen levensgevaarlijk gewond. GEVAARLIJK. Terwijl d-e ouders op de fabriek waren, heeft zich een 15-jarige jongen, dié alleen in huis was, te Breda opgehangen. I-Iij hadi spelenderwijze een lus gespan nen over het hoofd en had. op een omgekeerde em mer plaats genomen. Deze emmer gleed uit en de jongen vond op deze wijze den dood door verstikking. DE MOORD TE ZAANDAM. De Arr.-rechtbank te Haarlem veroordeelde heden morgen twee mannen uit Zaand'am. den eerste wegens mishandeling met. dcodel ijken afloop, den tweede wegens mishandeling van J. E. van dor Kor. rosp. tot twee jaar en tot negen maanden gevangenisstraf. De eisch was resp. zes jaar en een jaar en zes maanden ge vangenisst raf C hand, scheurde de envelopfpie open en las: ,Als het weer het toelaat, kom ik pon acht uur je- B. GRANGE/' „William/' zei .Nick over z5jin schouder, „Kapitein Grange komt vanavond by mij dinceren. Toen gooide hy het briefje in het vuur <eu ging zich kleeden. HOOFDSTUK XXXVIL Strjjd. Op den bepaalden tijd stond Nick in do vestibule op rijn gast te wachten, maar hot duurdo nog wei «en kwartier, oer deze verscheen. Met een cupL gewekton glimlach deed hy hom do deur open. „Kom binnen, kom binnen. Ik bew, b."y, dat je jé niet door het weer hebt laten afschrikken,'' zei hij. gastvrij. ^Waarover wou je my'l spreken?" vroeg Grange, zijn gastheer met oen aehterdochfcigen blik aanziend „Laat ons eerst gaan eten... Later kunnen we samen wat praten/' Grange volgde hem schoorvoetend naar de eet. kamer. „Ik dacht, dat je in de Stad was/' zei hy" toen '.ze zioh aan tafol zetten. „Dat was jk ook.. Maar ik ben gisteravond teruggekomen. Wanneer ga ie onder zeil?" „yrydag.. IJt ben hier gekomen oon afsoheid fce ncmon.'^ „Muriel is b'y! mijn broer gelogeerd in Wier/' merkte Nick a.Iis terloops op. „Ja, dat woot ik. Ik ga er morgen heoh. DnW is maar voor een paar aagen hier, om 'haar goed to pakken.." „E11 dan?" „Ik weet niet, wat haar plannon rifn- Zo kan nooit goed besluiten." Nick lachte. „Dan hooft ze hot iou blykbaar niot willen zeggen. Ze gaat dozen winter naar Indië terug." Grange kook hom ochorp aan. „Dat goloof ik. niet." „Het is toéh zoo," zoi Nick onverschillig on hff begon over andere onderwerpen, over de wodrnnnfcy het pqlospel, de politiek, tot Grange's gedrukte stem ming en ongerustheid allengs begon non te verminderen en toen ze ten slotte naar do studoor. kamer gingen, was hun houding haast vriendschap pelijk. Grange ging regehecht naar het vuur en zag niet hoe Nick eerst do dour op slot deod en don sleutel in den zak stak vóór hy Zioh 'bijh om voegde. Maar na eenige oogenblikken van verstrooid gopoins bo. gon hy toch iets abnormaals in Nick's zwijgen te vinden on hy kook hem van terzijde aan, om ziioWte overtuigen, wat het Zyn kon. Niok had zich in eon diepen fauteuil' laten neer vallen en leunde met hot hoofd tegen hot trijp. Zyn oogen waren geklote zijn sigaar lig half op gerookt op het asohbakje. Grange voelde opnieuw Zijn onrust groeien; hij wist, dat er iets aan hapor. ae, maar wat het zy n .kon, begreep hij niet. Zonder van houding te veranderen, begon Niok te spreken, nog wat scherper en duideiyker dan anders. „Ik zal' maar met de deur in huis vallen/' zoi ny; „ik heb je vanmiddag op hot strand gezien. Grange jou en mevrouw Musgrave". „Wat zeg je/' hijgde Grange, hom met grooto oogen aanstarend. Nick's gezicht bleef volkomen strak, toen hy herhaalde: „Ik hebben alles gezien". liet duurde een paar seconaon voor Grange rich voldoende kon beheerschen om te spreekon. „Wer kelijk? Waar was jo dan?" Het trilde even achter Nick's ooglodeiy maar ze bleven gesloten. „Ik stond boven op de rots in myïn tuin en be spiedde je." Ei' volgde een stilte, waarin men het geloei van de golven hoorde 'als het gebrul van oon gewond beest. Eindely'k deed Nick do oogon open en koek Grange vlak in het gezicht. „En wat ben je nu van plan?" „Ik weet het niet/' zei Grange vermoeid. „Weet je het niet?" „Neen, wat kan ik doen? Het is een oude geschie denis en hoe minder or over gezegd wordt, hoe beter. Ik kan er met iou niet 'met niemana over spreken. En ik vind net jammer, dat jo de moeite hebt genomen ons vanmiddag te bespieden." Nick keek voor zioh jiit met vroom don, strak starenden blik. „Herinner je je nog eon gesprok, dat wc hier een paar maanden geleden in deze kamer hadden?" Grange schudde verstrooid het hoofd, te zeer vor. vuld met zyn ellendige gedachten om veel aandacht aan Nick's woorden to kunnen wijden. „Bedenk jojmaarqonH goed) het had iet» temaken met jo engagement mot Muriel Rosooo. Ot hob jo dat misschien ook vergeten." Nu keek Grange op 011 zoi, Zijn apathie mot ziohtlni.ro inspanning afschuddend: ,Ncon, dat had ik niet vergeten." „Dan vraag ik jo nog eens: wat bon jo nu van plan?" Grunge streek met do hand over zijn hoofd. Hii scheen to weifelen wat te zoggen. .Toen met oen snolion blos op do wangen: Jk hob nog (n ooit mijn woord aan een vrouw gebroken. En dat zal ik nu ook niot doen/' „Waarom niet?" vroeg Nick ironisch. „Omdat or geen roden bestaat, waarom ik niot met haar zou trouwen." „Geen reden," Nick's oogen schoten vonken. „Neen, niet de iminst©/ klonk het vast. „Meen io datP' „Ja, zeker meen ik hot. En ik waarschuw .jo, Rateliffe, dit is geon^ kwestie, waarin ik eenigo inmenging duld, van wion ook...." Wordt vervolgd

Schager Courant | 1925 | | pagina 10