DAMRUBRIEK. Él Ut H li m Él m B 18 8§ s il 81 18 if s Éi H J§ ÜP Éi n li ui Éi 0 s fH il H Ut HÉ §g§ 11 n §1 CS ÉI ÉI Él it CS' 3 ÉN 0 Ml IÉ Él fi 11 m De Wereld der Vrouw. AANKONDIGING. m 18 m n 3 cl: cs KNIPPATRONEN. hoedde üriei vee voor ziekte; een rood. 'kruis, boven die huisdeur geschilderd, weerhield d'e heksen van bin nentreden. 'De 63ste verjaardag was zeer gevaar lijk, maar wie dien dag overleefde, kon heel oud wor den. Het eerst ontmoeten 's morgens van een edel man was een slecht voorteeken, maar ontmoette men een boer het eerst, dan was het een goed teeken. Een drijvend blaadje in het kopje beteekende, dat er spoedig bezoek zou komen, evenals het wasschen van de poes. Wilde men 'anaahts geen last van hek sen hebben, dan diende men zijn schoenen verkeerd vcor 't bed te plaatsen, enz., enz. Aan droomen hechtte men ook groote beteekenis, en de uitlegging, de verklaring van droomen was een belangrijke wetenschap. Er waren speciale hoeken voor, zooals: De ware droomuitlegger, e.a. Zoo bijgeloovig als onze voorvaderen zijn we nu gelukkig niet meer, we zouden anders doorloopend in angst en vrees verkoeren. M. HOE DIKWIJLS BRANDT HET IN BERLIJN. Onder dezen titel publiceert het „Berl. Tagebl" eenige statistische gegevens omtrent het aantal bran den on brandweren in de Duitsche rijkshoofdstad. De stad, waar de meeste branden voorkomen is Stockholm, zegt het blad. Daar breekt alie 48 mi nuten brand uit. Te Parijs heeft men elke drie uur een brand. Gezien de bevolkingscijfers d'ezer steden, 420.000 en 4.000.000 is de brandstatistiek van Stock holm wel frappeerend. De oorzaak van de talrijke branden in laatstgenoemde stad is waarschijnlijk ge legen in den houten bouw van vele woningen. Volgens de statistieken va.n Berlijn breekt in deze stad evenals te Parijs ongeveer elke drie uur brand uit. Het aantal branden bedroeg in het eerste ge deelte van het vorige jaar 1648, het getal alarmen 4334. Voor de verschillende maanden varieeren deze cijfers vrij sterk. Zoo werd in de onweersmaand Mei van het vorige jaar, de brandweer op een dag maal opgeroepen. Groot-Berlijn bezit 29 beroepsbrandweren, 8 brand weren uit beroeps- en vrljwilligerspersoneel samen gesteld en 46 vrijwillige brandweren. Men hoopt binnenkort het getal brandweermannen tot 1800 op te voeren. Volgens een door de brandweerlieden zelf vervaar digde statistiek, staat elke man dagelijks 12 minu ten. direct in het vuur. Eten warm en gevaarlijk kwartiertje. MODERNE DANSEN. Onder de moderne dansen zijn er zeker, die in aesthetisch opzicht uitmunten. Maar of dit van alle gezegd mag worden, mogen we op zijn minst be twijfelen. Een aardige karakteristiek van een dier dansen gaf indertijd een Antwerpsch blad: Poorters, altegador, verheugt u! Een nieuwe dans is uitgevonden. Jazz en fox worden 't kremimelkot ingestoken. Hoe 't verschje wichtje gedoopt werd? Luister: Boomerang. Hoe dit gedanst wordt? De danseresjes, half naakt natuurlijk, bedekken zekere gedeelten van 't lichaam met schelpen en gekleurd glas. Hun cavalier draagt een soort van rouwge waad, met zwarte zijde afgeboord'. Te zamen bewegen ze "zich op' een manier, die in een slaapkamer nog buitensporig zou genoemd worden. Zij wringen en wentelen zich, .maken het gebaar van iemand, die zijn evennaaste zou scalpeeren, buigen, steken vingers in hun neus, doen of ze vliegen vangen en U Ijooren afwasschen, terwijl de muzikanten van 't orkest op ezelsvellen bonken, met bellekens rinkelen en af en toe den kreet nabootsen van een nijlpaard. Meer niet. Een vraagsken: zou die dans in een dierentuin moeten aangeleerd worden?" M. Verzoeke alles betreffende deze rubriek te zenden aan C. AMELS Wz, Winkel. PROBELEM No. 7. Auteur: J. STEBK, Hoogwoud. ZWAHT. ml m, M 0 'M m m m 'ma w WIT. Si and Zwart, 10 sch. op 6 10 11 13 14 16 17 19 20 21. Stand Wit, 10 sch. op: 22 31 34 tot 40 43. PROBLEEM No. 8. Auteur: EEN DAMVRIEND. ZWART. w m, m 'i-W wm WIT. Stand Zwart, 7 sch. op: 9 10 14 19 20 27 42. Stand Wit. 8 «ch. op: 23 28 33 34 38 40 41 47. OPLOSSING PROBLEEM no. S. Wit: 25-20 27-21 17—11 37-32 32:14 15:4 en wint. OPLOSSING PROBLEEM No. 4. Wit: 37-32 32-27 16:9 3:14 33-28 35:22 en wint Goede oplossingen ontvangen van: H. v. Apeldoorn, Schagen; J. Sterk, Hoogwoud; P. Beers, Noordschar- woude; J. Silver, Alkmaar; J. v. d. Welle, Kolhorn; G. Wit, A. Wit, Lutjewinkel; K. C. Troostheide, H. Troostheide, Lutjewinkel; T. Mantel, Jb. Mantel, C. Honingh, Winkel; M. Grootes, Langerels. LOKZET. Stand Zwart, 13 ech. op: 3 5 6 10 12 14 16 17 18 20 21 23 24. Stand Wit, 13 sch. op; 27 32 tot 38 42 tot 45 48. In bovenstaanden stand speelde Wit als Lokzet: 3731. Zwart had niet veel goeds en maakte de vol gende damzet: Zw. 24—30 21—26 26:50. Wit speelt nu naar 2 met den dam en Zw. is een echljf achter. Op de volgende manier kan Zw. de dam nog duur verkoopen: Zw. 16—21 3—8; Wit 3; 28; Zw. 50:22; Wit 3833 4339 48:39. Wit staat echter gewon nen, maar bij sterk eindspel, In den wedstrijd D.O.S.—Enkhulzen kwam tus- schen J. v. d. Spruit met wit en C. Amels met zwart do volgende etand voor; Zwart 12 sch. op: 2 3 4 8 9 11 13 15 19 23 24 26. Wit 12 sch. op: 22 27 28 32 tot 35 37 38 40 43 45. Zwart speelde in bovenstaanden stand 410, waar op Wit de partij door een fraaien damzet besliste. Wit: 2721 84-29 40:20 33—29 43—29 28:39 32:5. Het is zeer leerzaam om dezen damzet zonder de oplossing te raadplegen, eens te zoeken. Wit zet en wint geldt voor ieder probleem. Oplossingen binnen 12 dagen. Planten in Kamer en Tuin. 74. - PRIJSRAADSEL 4. Het geheel telt 31 letters en is een spreekwoord aan de natuur ontleend. Onderdeelen: Sommige menschen lusten den 31, 11, 20, 23, 2, 5, van een ei niet. Een mannetjes-gans heet een 19, 26, 8, 18. De 14, 4, 24, 13 is een huisdier. Córès is de 6, 29, 22, 23, 30 van den landbouw. In de sprookjeswereld komen veel 17, 7, 15, 26, 27, vcor. Een H.L. en een 3, 21. 25, is even groot. In den herfst heeft men veel 28, 23, 9, 10. In het bosch treft men de 1, 26, 12 aan. BIBLIOTHEEK-BOEKJES. Men vraagt mij of het niet mogelijk is de boekjes van de bibliotheek vlugger te doen circuleeren. Ik moet hierop antwoorden dat dit niet mogelijk is. Met z'n vieren leest men een boekje, dus duurt het vier keer drie weken voor men weer een ander boekje krijgt. Men moet dus eenig geduld oefenen, want om den leestijd van drie weken korter te ma ken, lijkt mij' ook niet verstandig. BLOEIENDE ASPIDISTRA'S. Mej. P. van Twuiver te Oost-Knollendam schrijft mij naar aanleiding van de vraag of bloemen houden in Aspidistra's nadeelig fs, het volgende: „Ik heb mijn Aspidistra 15 jaar gehad en steeds ieder jaar bloeiend. De bladeren zijn 70 c.M. lang en 14 c.M. breed; ze ondervinden dus geen schade van do bloem en ik laat ze ook uitbloeien. Ik heb de plant ook wel eens Plectogyne Elatior hooren noemen en ze moet afkomstig zijn uit Japan en China. Wij: hebben een proef genomen met een stukje in den tuin buiten en hebben haar gedurende den winter ock buiten gelaten en nu komt er ook een nieuw blad in, dus zij kan ook buiten geplaatst worden, maar ze zijn mooier in de kamer. Wat de bloem betreft, die is niet mooi en bevindt zich bij het knopje af in den grond. De bloem heeft 6 bloemslippen, soms ook wel 8 en ook 8 meeldra den, ze zijn stervormig met purperrood gekleurden stempel. De plant is gemakkelijk te behandelen, maar is toch dankbaar voor een goed verlichte plaats. Als zij in een donkeren hoek staat, heeft zij last van gele bladeren, maar ze moet toch ook niet in de zon staan en geregeld goed begoten worden en de bladeren steeds goed afsponsen en ziji kan bij1 zacht weer buiten gezet worden om haar van een regen buitje te doen genieten. Hierbij zend ik u een knop van de groene en een klein knopje van mijn gekleurde Aspidistra, die is ock prachtig mooi, maar heeft niet zulke groote blar deren, de plant ls iets ldger, geheel bont met witte strepen. Ieder Jaar als het noodig is, vul ik den pot aan met rivierzand; een beetje koegier is ook best en zij laat zich ook best verstekken. Gaarna zou ik een boekje hebben van kamerplan ten en bloemen in kleine tuintjes." Wij danken de schrijfster zeer voor haar modedee- lingen en kunnen haar berichten, dat aJs zij fl.00 opstuurt, zij de gewenschte boekjes zal ontvangen. K. VAN KEULEN, Tuinbouwvakonderwijzer. Nuttige Wenken. VENTILATIE EN GEZONDHEID. Met de koude winterdagen hebben de meeste men schen de gewoonte zich zelf zoo veel mogelijk op te sluiten; alle deuren en vensters blijven het grootste gedeelte van den tijd dicht en zoo negeert men dus eischen der gezondheid. En zoodra het koude 9eizoen zijn intrede heeft gedaan en de menschen zich zoo genoegelijk mogelijk bij den haard neste len, bemerkt men overal de storingen in de adem- Een elegante tuniek-japon, welke door haar een voud de gelegenheid geeft om een zeer aantrekke lijke kleuren-cómbinatie te kiezen, bijvoorbeeld zacht- blauwe of groene tuniek met zwarte onderjurk. De tuniek is aan den voorkant open, zoodat een baan van de onderjurk te zien komt van hals tot zoom. De lange, rechte lijn van het ontwerp, de slanke mouw. en het nieuwe idéé van open tuniek geven dit toilet een uitgesproken modern effect. De cein tuur sluit met een simpel strikje op de heup en de garneeringen op de tuniek kunnen naar keuze met do hand geborduurd worden of als galon klaar ge kocht worden en daarna opgenaaid. Het patroon van deze fraaie japon geeft duidelijke aanwijzingen voor het maken en is tegen den prijs van 70 cent ver krijgbaar in de boven-maten 42, 44, 46 en 48. Bestel nummer 228A. Practisch voor dagelijksch gebruik en niettemin zeer gracieus is de tweede tuniek-japon op onze afbeelding. Het is niet noodzakelijk er een echte tu niek voor te maken, aangezien evengoed de onder- strook aan de tuniek kan worden gezet, zoodat al leen het effect Van een uit twee stukken bestaand tcilet wordt verkregen, terwijl in werkelijkheid de japon één geheel is. Wil men echter een onderjurk met losse tuniek maken, dan kan dit. Men maakt dan eenvoudig van het patroon der tuniek een onder jurk van voering en naait daaraan den onderstrook. De tuiiie'k wordt er dan los overheen gedragen. In het laatste geval loopen de drie banden, één in hot midden en twee in de zijden, niet verder dan den zcom der tuniek. Maakt men echter een japon uit Óen stuk, dan kunnen zij1 tot den onderzoom der goheele japon gaan. De manchetjes en kraag kun nen naar keuze wit worden of van dezelfde stof der onderstrook. Hét handige knip-patroon kost 70 cent en is verkrijgbaar onder No. 229A in de bovenmaten 42, 44, 46 en 48. Van alle in dit blad geplaatste mode-ontwerpen, I knippatronen, die per post' toegezonden moeten wor- zijn voor onze lezeressen knippatronen met gebruiks voorschriften bij vooruitbetaling verkrijgbaar, tegen bij elk model genoemde prijzen. Bestellingen, met opgaaf van buste-maat (42, 44, 46 of 48) worden, onder toevoeging van het bedrag aan het Bureau van dit blad, aangenomen. Voor den, is1 15 cent extra voor port verschuldigd. N.B. Voor kinderkleertjes geve men, inplaats van bustemaat, den leeftijd op. Bij schriftelijke bestelling gelieve men op de en veloppe te vermeldèn „Afdeeling Knippatronen". halingsorganen. Die is verkouden, gene heeft griep, influenza of bronchitis en alle zeggen zij: „Het zijn de winter-kwalen", terwijl de werkelijke naaim luidt „huiskwalen". In aanmerking genomen dat onze moderne genees kunde, met haar leer van voorkomen beter dan ge nezen, in geen enkel opzicht .toelaat den wintertijd aansprakelijk te stellen voor alle mogelijke kwaal tjes spreekt- het vanzelf, dat men vrijwel alles op rekening kan schrijven van de slechte lucht in de huizen, waar aan de ventilatie te weinig aandacht wordt besteed. Een normaal, gezond mensch, levende onder ge- wene omstandigheden, zal niets te lijden hebben van dc winter-koude, integendeel geest en lichaam zul len er dikwijls wel bij varen. Doch indien wij in het leven onze gezondheid als het ware moetJwillig te genwerken, door zorgeloosheid of door laksheid, welke de vitaliteit het meeste schaadt, zullen wij natuurlijk niet bestand meer zijn tegen de vele anders onbeduidende aanvallen van buiten af. Verkoudheid, bronchitis, longaandoeningen en tu berculose zullen een sterk lichaam niet zoo spoedig besluipen. Daarom houde men als regel, vooral in de woonhuizen en werkplaatsen, zooveel mogelijk frissche lucht te laten binnenkomen, ook des win ters, HOOFD-MASSAGE. Vele menschen hebben te lijden van roos -en huid^- uitslag op het hoofd en niettegenstaande men aller lei middeltjes in den handel ziet, blijft het beste middel: masseeren. Gewoon masseeren met droge handen. Echter moet men breken metde gewoonte alleen de vingertoppen te gebruiken, daar dit op den duur niet het gewenschte resultaat heeft en zelfs weieens hoofdpijn, veroorzaakt. De palm van de hand moet men met eenige kracht over den schedel wrij ven, steeds naar den nek toe en cirkels makend. Boven het voorhpofd en rondom de ooren kan men de vingertoppen gebruiken, in den nek echter, hoofdzakelijk de duimen, daar hier het haar meestal het krachtigst is ontwikkeld. Het doel van de hoofd- massage is de huid als het ware los te maken, een grootere vitaliteit te verschaffen en den bloedsom loop te bevorderen. Ook verdient het aanbeveling zoo min mogelijk hoeden te dragen, daar de zonnewarmte en buiten lucht heilzaam inwerken op de huid en ook de vor ming van roos tegengaan. Men ga daarom zoo dik wijls mogelijk blootshoofd naar buiten, maar houdt daarbij in gedachte dat een felle zon weer schade lijk is. Wind is altijd goed voor het haar, maar na tuurlijk niet altijd voor het hoofd zelf. Verder moet men er voor zorgen zoo min moge lijk zout of -zeep voor het haar te gebruiken. Het maakt het haar niet nat maar klam, vochtig en iiriteert de huid; tenslotte wordt het haar er hard en stug door. Zout, dat in den schedel-huid dringt, is bo vendienook zeer nadeelig voor de kleur van het haar. Moeders en haar Kinderen. EEN WERKPAKJE. E en mo e der zegt: Mijn klein dochtertje vindt het heerlijk mee te helpen bij het tafeldekken, sedert ik een witte muts voor haar heb gemaakt zooals de „echte koks" er een hebben. Zij kijkt altijd eerst even een- beetje ijdel in den spiegel en gaat -dan als een geboren huis vrouw schaaltjes en borden plaatsen. Toen ik op merkte welk een grooten invloed het bezit van de „koksmuts" op de kleine maakte, heb ik ook een aardig schortje voor haar vervaardigd met een vroo- lijk strookje erlangs -en nu voelt zij zich een prinsesl

Schager Courant | 1925 | | pagina 16