TWEEDE BLAD, Bitmenlandsch Nieuws Dinsdag 17 februari 1925. GBste Jaargang. No. 7589. DB TEGEMOETKOMING AAN DE ZUIDERZEE. VÏSSCHERSBEVOLKING. Op- aanstichting van den burgemeester van Edazm, don heer Kolfschoten, is .gistermiddag te Amster dam een vergadering gehouden van afgevaardigd den dor besturen van ae Zuiderzeégemeenten. Dé vergadering werd geleid door den heer Kolfschoten, die in zijn openingswoord meedeelde op verzoek van enkele personen het initiatief te hebben geno men tot deze vergadering, waartoe de besturen der verschillende gemeenten, die bij d,e drooglegging van de Zuiderzee zijn betrokken, zijn uitgenoocïigd, opdat ook de gemeentebesturen hun houding zuilen bepalen tegenover het thans aanhangige wetsont werp inzake de tegemoetkoming aan de Zuider. zeevissclhersbevolking. Spr. zeide voorts, dat bijna alle uitgenoodigde gemeentebesturen afgevaaraigu den hadden gezonden. Alleen het gemeentebestuur van Kampen beeft bericht gezonden, aan deze ver gadering niet deel te zullen nemen, en het ge-1 meentebestuur van Getneimmdan heeft meégédeelld niet te willen meedoen aan een actie tegen de regeerïng, doch wel' bereid te zöjn in een adi-es de bezwaren der besturen van de Zuiderzeegemeen*. ten ter kennis yam de regeering te brengeln. Naar aanleiding van. aezien laatsteen brief zeide de voorzitter, dat 5t geenszins de bedoeling was. actie tegen de regeering te voeren, doch dat het doel' van deze vergadering was te bespreken de fouten, die naar de meening der betrokken ge meentebesturen aan het aanhangig wetsontwerp kle ven. Hierop volgde een bespreking, die hoofdzakelijk liep over de door den voorzitter aangegeven hoofd fouten in het wetsontwerp Besloten werd, een commissie te benoemen, welke tot taak zal' hebben, enkele door de vergadering nader te preciseeren conclusies uit te werken en die allereerst in te dienen bij de commissie van rapporteurs, welke door de Tweede Kamer voor net betrokken ontwerp is benoemd. Voorts zal de commissie trachten, deze conclusie van rapporteurs te bespreken en toe te lichten, waarbij dan tevens de aandacht zaï kunnen worden gevestigd op de bezwaren, die tegen verschillende detailpunten be staan bij de gemeentebesturen, welke hun desbe. treffende bezwaren aan de oommissie nog nader j kenbaar zullen maken. Tot leden van die commissie benoemde de ver gadering de heeren Kolfschoten, burgemeester van Edarn; G-ravestein, burgemeester van ürk en Bosma, burgemeester van Enkhuizen. De vergadering machtigde voorts.de oommissie, desgewenscht de conclusies, vergezeld van een me morie van toelichting, Laan de leden der Tweede Kamer te doen toekomen en verder de etappen te doen, welke zij noodig acht. Hierna, werden de conclusies, die de commissie nader zal1 uitwerken, in hoofdlijnen als yolgt vast- I. De regeering doe cfe droogleggingswerk zaamheden :nu :zoo 'spoedig mogelijk beginnen, opdat de overgangstijd zoo kort mogelijk zij. II. De kwestie der schadevergoeding worde in vollen omvang zoo spoedig mogelijk geregeld, opdat de betrokkenen, die nu niet weten waar zij aan toe zijn, kunnen .beslissen, wat zij zullen moetefa doen. De regeering neme nu ook Zoo spoedig moge lijk de kwestiè van het onderwijs voor de kinderen van hen, die door de drooglegging hun bedrijf zul len verliezen, ter hand, want die ouders weten nu reeds niet, wat met hun kinderen te beginnah. De •bijdrage voor de schadeloosstelling (het wetsont werp spreekt van 'tegemoetkoming), moeten door de geheeld natie gedragen worden on niet door de betrokken gemeenten. Wanneer ©en betrokken ge meente in xinancieelb [moeilijkheden komt door de gevolgen der drooglegging, zal het Kijk helpend optreden. III. De gemeentebesturen ter vergadering verte genwoordigd betuigen in het algemeen- adliae&ie aan de minima, die door de subcommissie Bi van den Zuiderzeeraad in het door haar opge stelde wetsontwerp voor de schadelooöfetelliDgen zlij'n voorgesteld en aan de wenschen, die door de spe ciale commissies uit de visischerijbedrijven en uit de nevenbedrijven in hun rapporten Zijp jiitgesproken. Tenslotte rijta. in deze vergadering nog verschik lende bijzonderheden .besproken, zulks ter voor lichting van de leden1 der benoemde commissie, welke nu zoo spoedig mogelijk contact .zal zoeken met de comiöisöie van rapporteurs uit do Tweede Kamer over het aanhangig wetsontwerp. FEDERATIE HELDER VAN DEN -VRIJZINNIG DEMOCRATISCHER BOND. Bovengenoemde organisatie hield; Zondag verga dering in het gebouw „Casino" te Helder, waarvoor gade belangstelling. Een' uitvoerige bespreking had) plaats ever een paar uitdrukkingen in het jaarverslag van den' se cretaris. waardoor de kiesvereenigingen Hugowaard en Sc'hagen om zoo te zeggen „op de zwarte lijst" werden geplaatst, wegens niet nakomen harer ver plichtingen. De afgevaardigden' wezen' deze bemer king als deels onjuist, althans onrechtvaardig en on verdiend,, van zich af. Aan de bespreking werd vast geknoopt, eene gedachtenwisse 1 ing over het feit, dat zoo vele VrijzinndgJDemocratiische kiesvereenigingen uit den bond» zijn) getreden, omdat zijl niet in staat, waren de financieel© verplichtingen na te komen, welke het lidmaatschap van den Bond ze oplegt. Deze uittreding werd zeer betreurd en er zal iets op gevonden moeten worden, diat vereendgingen voor welke de contributie te hoog is, tegemoet gekomen word'en in' hare moeilijkheden, opdat verdere uit treding worde voorkomen. De bondssecretaris, het Kamerlid Mr. Oud, die ook aanwezig was, zegde toe, in het Bondkbesstuur deze zaak ernstig te zullen be spreken. Getracht zal worden de uitgetreden kies vereenigingen weer te d'oen aansluiten. Zeer werd ook afgekeurd de inning rechtstreeks door het Hoofdbestuur van jaarlijks f 1 voor tie ver- kieezingskaa, wélke maatregel; zooveel last en' onge rief en als noodzakelijk gevolg ledenverlies veroor zaakt voor de afdeelinigen. Men wenschte, dat in- de ze een heel andere weg zal worden ingeslagen. Uit het jaarverslag deelem wijl nog mede, dat de federatie thans 29 afdeelingen telt, met pLm. 1400 leden, waarvan' 226 vrouwen- Het. jaarverslag van den penningmeester vermeld de, dat 1924 sluit met een saldo van f 142.54. De begrooting voor het verkiezingsjaar 1925 werd vastgesteld op f 1342.54. Met 19 tegen 15 stemmen, werd1 beslist, dat in de federatievergaderingen meervoudig stemrecht zal geldén (al naar 'het ledental der afdeelingen). De tegenstanders waren er voor, dat elke aideeliog groot' of klein, 1 stem, zou uitbrengen. Daarna werd' de candidaatstellimg besproken, voor de plaatsen 13—20 op de candajdatenlijst der Tweede Kamerverkiezing. Baarbiji werd de groot© teleurstel ling uitgesproken, dat hét Noordholland niet ge lukt was, den heer D. Kooiman geplaatst te krijgen op het eerste 12-taL TTmcbb ww1 MMnat cm nwt 1 cax&ffitita&t aft te komen voor de plaatsen 18—«O, en hiervoor aange wezen de heer D. Kooiman te Punrterendi, lid van Gedeputeerde Staten. Deze verklaarde zich bereid eene candidatuur alsnog te aanvaarden. Getracht zal worden door overleg dén steun' van Amsterdam voor deze candidatuur te verkrijgen. Op voorstel van Enkhuizen werd besloten, voor deze candidatuur-Kooiman krachtig te ijveren en' de kiezers op te wekken, op Kooiman' te stemmen (voorkeurstemmen), om daardoor te probeeren Kooi man als Noord'hollands afgevaardigde verkozen te krijgen. Het bestuur kreeg in deze vrij; mandaat. Tot voorzitter werd biji acclamatie herkozen de heer. F. J. Aukes tel Bakkum, tot' bestuursleden even eens bij' acclamatie herkozen de aftredende heeren Grünwald (Helder), Van Mever (Zaandam), Spaar garen (Aarstwoud) en' Wagner (Amsterdam) en in de vacature-Van' der Veen, te Enkhuizen de heer Roozendaal te Enkhuizen. De volgende vergadering der federatie zal te Alk maar plaats hebben. Daarna isl uiting der geanimeerde bijeenkomst. Om drie uur hield Mn. Oud eene redevoering In hetzelfde gebouw. DE BELASTINGWIJZIGINGEN. Tor verkrijging van een overzicht van de Zater dag vermelde ontwerpen tot wijziging van een aantal belastingwetten, laten wijl hier .de hoofd zaken van de ingediende ontwerpen volgén. Voorgesteld wordt: 1. verlaging van bet successierecht en het recht van schenking; 2. vermindering van den druk der inkomstenbe lasting door verhoogi ng van den kinderaftrek en invoering van een aftrek voor den gehuwden staat; 3. verlaging van de verdedigingsbelasting II on geveer met de helijt. 4. Tegenover bet verlies, dat de schatkist door de drie voorgaande maatregelen zal lijden, wordt de invoering voorgesteld van een als onderdeel van bet zegelrecht te heffen belasting, welke tevens ten doei' heeft door beperking van de uitgaven, de be sparing te bevorderen. Successierecht. Doordat voorgesteld wordt dein 1921 ingevoerde verhoogingen met de helft te verminderen, zal bet heffingspercentage, al naar de som der verkrijging bedraagt, Zijn: indien geërfd of verkregen wordt a. door kinderen of door de(n) echtgenoot 2Va7 (thans 3Va—8); b. door afstammelingen in tweeden en verderen graad 33AIOV2 (thans 51/*12;) c. door bloedverwanten in ,de rechte opgaande lijn 9V2—14 (141/8—19); d. door broeders en zusters 1322 (1827) e. door kinderen van broeders en zusters 191/» 28V» (27—36); f. in alle andere niet voorziene gevallen 2837 (38—47). Voor kinderen (sub 1) Zal /dus betaald moeten worden voor flOOO of minder 21/2 \°fo, voor bet ge deelte der verkrijging dat meer bedraagt dan f 1000 doch niet imeer dan f2000 3 1%, (meer 'danjf 2000 doch niet meer dan féOOO 3V» enz., totdat boven f500.000 bet maximum van 7 pot. wordt geheven. Voor de andere categorieën naar-analogie. Door deze verlaging van de percentages zal de opbrengst volgens raming jmet f 10 millioen afnemen Schenkingen aan rechtspersonen, welke hoofd zakelijk een algemeen [maatschappelijk belang bef-, oogen, hoofdzakelijk als instelling van .weldadigheid werkzaam zijn, of zich hoofdzakelijk de verpleging van zieken of gebrekkigen ten doel .stellen, zullen in het vervolg geen vrijstelling meer genieten, doch met 10 getroffen worden. De voorgestelde opheffing van. de vrijstelling van deze verkrijgingen tengevolge van schenking gaat echter gepaard met een belangrijk© verlaging van het recht, verschul digd op de verkrijigingen bij' erfenis op legaat, hetgeen thans kan bedragen van 18 tot en met 27 pet. en teruggebracht wordt eveneens 10 piet. In komstenbelasting. Het belastbaar inkomen zal volgens het ontwerp tot wjjiZiging van de wet op de inkomstenbelasting verminderd worden: a. voor gehuwden met f200; b. voor hen, die minderjarige eigen ot aangehuwde kinderen of Pleegkinderen hebben, met f300 voor ieder kind, dat niet zelf in deze belasting wordt aangeslagen. Ongehuwden, die aanspraak hebbeky op de vermindering, bedoeld onder b, worden met gehuwden gelijkgesteld. Tot nog toe kent de wet sléchts een kinderaftrek van f 100 per kind voor inkomens geneden f1400, die stijgt tot f200 per kind bij inkomens van f300 «en meer. Een gehuwde met 3 kinderen en -een belastbaar inkomen van f1500 betaa.lt thans f7, volgens de nieuwe regeling tfrfety; van ,f 2000 thans f 16.50, volgens d© nieuwe regeling f3; van ƒ3000 ond. f47 en ±'30; van f4000 ond. f82 en f64.50? (van f5000 f119 en f99.50; van f6000 f159 én f139;' «van f7000 f199 en f179; van f8000 f241 én f219; *hn f9000 f286 en f263.50;- van f 10.000 f331 en f308.50; van f12.000 f428 en f403; enz. Uit deze wijziging wordt een vermindering van de opbrengst met Ï15 millioen geraamd (incl. 8 millioen minder yoor de opcenten van het VerledigingsbelastiiJg II. Het op deze belasting betrekking hebbende wets ontwerp beoogt: a. hei tarief met ongeveer 50 pet. te Verlagen. De verlaging beieekent een vermindering van dein druk met plus minus f 13 millioen. Wordt volgens het beetaande tarief van een be lastbare som van f1200 f2 geheven, volgens jhet nieuwe tarief zou dat fl worden. Deze bedragen Zijn ondersch. voor inkomens van f1500 f3.30 en f 1.60; f2000 f6 en f2.75; f5000 f31 (én f 17.50; flO.OOO f88.50 en f47.50; f15,000 f163,5 en f85; f20.000 f251 en f135; f25.000 f351 en f185, f 50.000 f 1113.50 en f560; enz. b. - In de tweede plaats heeft het ontwerp ten doel' de gebreken, die aan de verdedigingsbelasting II in haar tegenwoordigen vorm van gewone jaar. bjksche belasting kleven, weg te memen. Verteringsbelasting. De als onderdeel van het zegelrecht te heffen belasting beooert, in navolging van wat in andere landen reeds plaats vindt, een heffing van verterin gen in hotels en eethuizen en biji het aanscfoaffdn van zaken, welke min of meer als weeldezakecn «mogen worden aangemerkt Belast worden de kwijtingen, afgegeven bij de betaling. Om echter te voorkomen, dat Vele per sonen steeds een groote hoeveelheid zegels in voor raad moeten hebben en dat een te groote last .wordt gelegd op hofcelkouderB enz. en winkeliers, een last, welke de kans op het niet naleven van de bestaan de wetsbepalingen vermoedelijk groot zou maken, is de mogelijkheid geopend, op eenvoudige wijze en onder .ae noodigo waarborgen, het zegelrecht te betal'en bij' wijze van abonnement. Het afgeven 1 van kwijtingen -blijft echter verplicht. Bij kleine bedragen kan met de afgifte van bons worden volstaan. In vele zaken bestaat reeds het stelsel van kasregisters en kasbons. Jiet ligt ia de bedoeling, biji het ontwerpen van de maatregelen tot uitvoe. ring van de maatregelen tot uitvoering van de^wet, zooveel' mogelijk aansluiting te zoeken bij dit in de praotijk reeds veelvuldig in toepassing gebrachte stelsel. Een bepaling in het wetsontwerp heeft de strek, kmg, dat niet zullen worden belast de verteringen in ae kléinste en goedkoopste hotels en pensions, de volksgaarkeukens, spijskokeorijen en (Jergelijhe in richtingen. Er zijn geen pogingen gedaan om het gebied der weel'deuitgaven te omvatten. Het ontwerp is beperkt tot die gevallen, waarin een behoorlijke opbrengst is te verwachten. Ten einde te voor komen» dat het publiek in het buitenland gaat is eeÈnby«ante%Toerreoht ingestefS? Baming van de opbrengst was bij gebrek aan voldoende gegevens zeer moeilijk. Toch verwacht de minister, dat pp een opbrengst kan worden Serekend, welke voldoende is om te voorzien in etgoen aoor de andere genoemde ontwerpen aan inkomsten zal worden -prijsgegeven. Aan een recht van 1O pot. Tover het betaald of verzekèrd bedrag zullen onderworpen zijn .kwii tingen voor de kosten van verblijf in hotels, hor. bergen, pensions, eethuizen, koffiehuizen, thee schenken jeü, winkels en banketbakkerijen (bars en sooieteiten inbegrepen).. Aan hetzelfde recht van 10 pot. worden onder worpen kwijtingen, betrekking hebbende op: 1 /-» nlionrtfo'fi. tvTiAnnln/a «r> .o.ndfvrA mftidmni piano alsmedeHH waaronder begrepen muziekrollen, platen e. d.; 2o. antiquiteiten, oud poroeléin en in het al. gemeen alle kunstvoorwerpen en curiositeiten, als zoodanig verkocht, zoomede porceléinen eetservie zen in hun geheel' ot bij fcedeelten, afe fle oprijs van het geheele servies, bestaande uit yij'ftig afzon derlijke stukken of meer, een bedrag van f100 te boven gaat, alle soorten van geslepen kristal- of glaswerk, tapijten en kleeden, zoowel voor vloer als wandbedekking, daaronder begrepen gobelins en zoogenaamd divankl'eedeü, als de prijs van deze tapijten en kleedeai meer bedraagt dan f50 per M]2. 3o. juweelén, sieraden, paarlen en edelgesteen ten, zoowel' echte als onechte, zoomede alle soorten van uurwerken, als de prijs van deze laatste een bedrag van f 100 te boven gaat; 4e. reukwaren, zoowel in vasten als in vfoel- baren toestand; 5e. stoffen, voornamelijk bestemd voor het ver vaardigen van kleedingstukkenzoo onder, als bovenkl'eeren, waarvan de prijs per M2. meer be draagt dan f10, kant en bont of pelswerk, onder welk laatste mede te verstaan veeren ot andere bestan ddeel'en van vogels afkomstig, voorts .klee dingstukken, waaronder hoeden, geheel' of ten tieelé uit de genoemde zaken vervaardigd. - Bovendien overjassen, j'assen, vesten, broeken en schoeisel' voor mannelijke personen en hoeden, man tels, japonnen, blouses, rokken, kousen en schoei sel' voor vrouwen en 'kinderen, onverschillig uit welke stoffen deze zaken zijn vervaardigd, als de prijs de volgende bedragen te boven gaat: voor een overjas r80, voor een jas f50, Voor teen vest f 25, voor een broek f 25, voor schoeise Ivoor mannen f 15 het paar,; voor een vrouwenhoed f15, voor een dito mantel' 'f 60, voor een japon f75, Voor een blouse f25, voor een rok f25, voor een paar kousen voor vrouwen of kinderen f 10, voor schoei sel voor vrouwen of kinderen f 15 het paar. 6e. taarten, pasteien, banket en gebak, koek in alle vormen, chocolade, suikerwerken en bonbons en verdere suikerhoudende waren, vervaardigd in het koek /banket, pastei en suiherbakkersbed rij f en in chocoladefabrieken; 7e.. geoonfijte en ingelegde vruchten, verkocht in doozen, glazen, flesschen, potten, bussen en blik ken, met uitzondering van jams; 8e. alle soorten van wild en gevogelte, zoowel in natura als in eenigerlei vorm toebereid, zoomede eieren, voor zooverre niet afkomstig van kippen en eenden: 9e. kreeften, kaviaar, gardijnen, ansjovis, gerook te zalm, paling gerookt of in gelei. Aan een recht van 5 pet. worden onderworpen» kwijtingen, betrekking hebbende op; le. automobielen voor personenvervoer, autoehafl sis, carrosserieën, motorrijwielén, aanhang- en zij spanwagens, rijtuigen, pléiziervaartuigen, alle met hun onderdeelén, stofféering, uitrusting en fcoe- behooren: 2e.. safeloketten, doch alleen voor zoover hert gebruik daarvan wordt afgestaan aan éen particu. «er; 3e. radio-ontvangtoestellen met onderdeden ek, toebehooren; 4e. biljarten, met derzelver toebehooren, als bal len, keuen, enz.; 5o. fotografietoestellen, ingericht voor opnamen van geen grooter formaat dan van 13 bij I&YJ.M4 (én fotografische benoodigdheden, kennelijk bestemd Voor het vervaardigen en afwerken van beelden van geen grooter formaat dan van 13 bij' 18 ö.Mm' 6e. wapens en munitie; 7e. schilderijen. Het bijzondere invoerrecht op air deze zaken bedraagt 7 pet., buiten en behalve het recht volgens de Tariefwet. Tenzij de wet het anders bepaalt (abonnement) geschiedt de voldoening van de belasting door ge- ruik van een plakzegeb Een behoorlijk gezegelde en gedagteekende kwijting is verplicht. Ten aanzien van vollcsherbergon, pensions en soortgelijke, hiervoren reeds genoemde inrichtingen, kan de minister van financiën, vrijstelling geven, indien de vergoeding voor nachtverblijf of voor eenigen maaltijd niet meer bedraagt dan 75 ot. Van de automobielen en Andere rijtuigen voor perso nenvervoer zijn vrijgesteld de rijtuigen voor geza menlijk vervoer van meerdere personen als auto- bussen e. cL ST. MAARTENSBRUG. Zaterdagavond had de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging alhier eene openbare vergadering be legd in het lokaal Kossen, waar als spreker op trad het lid der Tweede Kamer, de heer Mr. P. J. Oud. De zaal was goed bezet en de voorzitter de heer A. Appel, constateerde in zijn openingswoord deze belangstelling met genoegen, heette allen welkom, ook degenen, die van buiten de gemeente waren ge komen en in 't bizonder den spreker. Mr. Oud behandelde voor de pauze in hoofdzaak de tariefwet, die binnen enkele weken in werking, zal treden, en die tot gevolg zal hebben, dat zoovele artikelen duurder zullen worden. Alzoo eene belasting verhooging voor het geheele volk, van vele millioe- nen, bovendien dan eene, die zeer onrechtvaardig werkt, doordat zij den zwaarsten last zal leggen op de groote en arme gezinnen. De spreker toonde aan, dat voor ons land beschermende rechten, wat per slot van zaken deze tariefsverhooging toch was, uit den booze zijn. Nederland is welvarend en bloeiend geworden door het vrijhandelsstelsel. Dien beproef den weg moesten wij niet verlaten hebben. Vooral de landbouw zal er de schade van lijden. Niet alleen dat schier alle artikelen in het landbouwbedrijf ge bruikt, duurder zullen worden, maar het gevolg van de tariefsverhooging is voor het buitenland be lemmering van zijn uitvoer naar ons land, e ol zoo licht komt het buitenland met tegenmaatregelen te gen onzen uitvoer. En ons land voert vooral zooveel land- en tuinbouwproducten uit. Met een voorbeeld, ontleend aan het bekende Schoenenwetje, werd het duidelijk geïllustreerd. Tsjecho-Slowakije n.1., dat veel schoenwerk naar ons land zond, zag zich door het verbod van schoeneninvoer benadeeld; het ver bood op haar beurt den invoer van Nederlandsche producten. Het gevolg, was, dat de Nederl. regeering zich gedwongen zag het met Tsjecho-Slowakije op een accoordje te gooien en eenigen invoer van schoenwerk toe te laten, waartegenover Tsjecho-Slo wakije een partij van onze productie toeliet. Tot zulke dingen komt men met tariefsverhooging, met belemmering van den vrijen handel. De spreker deelt nog mede, dat berekend is, dat tengevolge van het schoenenwetje ons volk drie millioen gulden te veel betaald heeft voor schoenwerk. En nu mag dat aardig en voordeelig zijn voor de schoenfabrieken, en de werkloosheid bestrijden in de schoenenbranche, maar per slot van zaken mag men niet een klein aantal schoenenfaibrikanten en -werklieden bevoor- deelen ten koste van het geheele volk. 6preker betoogt ook, dat Minister Colijn wel •preekt over toesufnfgSng, "nmy tot werkelijke be zuiniging komt het niét (alleen op het onderwil! ten koste van het gehalte van ons volksonderwijs). Mi nister Colijn heeft nog niet anders gedaan dan steeds maar verhooging van belastingen in te voe den. Daar is de tariefwet; de verhoogde belasting op thee en koffie, idem op tabak en sigaretten, de rij wielplaatjes, allemaal onbillijk werkende belasting- vorhoogingen. En daartegenover maakt hij1 nu den kleinen man, die zoo veel heeft bij te dragen in ge noemde verhoogingen, lekker met de aankondiging van verhoogden kinderaftrek. Spreker toont aan, hoe weinig werkelijk resultaat deze verhooging van kin deraftrek beteekent voor de minst draagkrachtigen. Een arbeider met kinderen met oen inkomen van f800, zal nu b.v. fl.belasting betalen; Minister Co lijn belooft hem dat bij' straks f300 meer kinderaf trek zal geven', waardoor deze arbeider geen gulden belasting meer zal behoeven te betalen. Maar daartegenover heeft Minister Colijn hem minstens 10 gulden meer uit don zak geklopt aan verhoogde rechten op dagelijksche levensbehoeften. Dat is de belastingpolitiek van Minister Colijn in do practijk. Tot werkelijke bezuiniging, te verkrij gen door versobering van den Staatsdienst, door re organisatie, door doelmatiger administratie, waar door talrijke ambtenaren konden alvloeien, is het nog maar zeer sporadisch gekomen. En nog wel het allerminst op Oorlog en Marine, waar niets bezui nigd wordt, en waar de millioenen bij' tientallen zijn te vinden. In reorganisatie der departementen, maar vooral bij Oorlog en Marine, daar willen de Vrij zinnig-Democraten de millioenen vinden, noodig om het tekort der Staatsbegrooting weg te werken en tevena in staat te blijven voort te werken aan de volksontwikkeling, en de volkswelvaart. Hierna pauze, om na de pauze het vraagstuk de# ontwapening te behandelen. Hierbij toont spreker aan, aan de hond van de op gedane ervaringen in den afschuwelijken wereldoor log, dat een klein land niet in de mogelijkheid ver keert, wegens de tallooze millioenen die daartoe ver- eischt worden, om een behoorlijke legeruitrusting tot stand te brengen tegen de reuzenmachten aan ka nonnen, tanks, vliegtuigen, en andere verdelgings middelen, die de groote mogendheden kunnen mo- biliseeren. Daarbij, dan nog de gas-aanvallen, die heele steden, en landstreken kunnen vergiftigen en dé meest afschuwelijke gevolgen kunnen hebben voor mensch, dier en plant. Het is niet mogelijk, zich daartegen te weer te stellen of te beveiligen, dat heeft de wereldoorlog aan een ieder duidelijk ge maakt, behalve aan de vechtjassen. Persoonlijke dapperheid en 'bekwaamheid als in vroégere tijdperken zooveel gewicht in de schaal konden leggen, heeft thans niet den minsten of ge- ringsten invloed meer, het is thans louter een kwes tie van overmacht aan techniek en kapitaal, enz., welke den doorslag geven. Een klein land, dat zich teweer gaat stellen te genover de grootmachten, is gedoemd ten onder gang; het beteekent alleen een slachting van zijn jongelingschap op groote schaal. En daarom is het zoo gelukkig, dat de Volkenbond zoekt naar vreedzame beslechting van geschillen, met het doel den oorlog uit de wereld te helpen; spre ker licht dit uitvoerig toe. Hij wijst op het voorbeeld dat het kleine Denemarken der wereld geeft, door over te gaan tot gelijdelijke afschaffing van leger en vloot en hij' haalt uitspraken aan van groote de mocraten als MacDonald in Engeland en Minister Herriot in Frankrijk, die dit schoone initiatief van Denemarken toejuichen en aanmoedigen. De Vrijzinnig-Democraten bevelen met de meeste gerustheid, zich ten volle bewust van hunne verant woordelijkheid in deze, den kiezers de nationale ont wapening aan, als het eenige middel om onze zonen en mannen in geval van oorlog voor een gruwza- men dood te behoeden. En daar ligt dan ook de groote mogelijkheid om de tientallen millioenen te vinden ,die wij thans te kort komen. Honderd millioenen besteden wij' jaar lijks aan leger en vloot, zonder eenig effect, volko men verspild. Daar willen wij niet meer aan mee doen, en in een gloedvolle speech wekt de spreker (le kiezers op bij de aanstaande stembus uitspraak to doen, dat men het met dezen gedachtengang vol komen eens is. Spreker verwacht trouwens ook niet anders van het zoo door en door practisehe, anti militaristische Noordholland. Een hartelijk applaus beloonde Mr. 'Oud voor zijn zoo duidelijke en boeiende, met gloed van overtui ging uitgesproken redevoering. Voor debat meldde zich niemand aan, evenmin werd er gebruik gemaakt van de gelegenheid om den spreker vragen te stellen, waarna de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan spreker en aan de opgekomen belangstellenden en met een krachtige opwekking, om weer bij honderden op de Vrijzinnig-Democratische lijst te stemmen, de zoo goed geslaagde vergadering DIRKSHOHN. Vrijdagavond hield de aifd. Harenkarspel der S.D. A.P. eene hulshoudelijkevergadering. Nadat dé voor zitter de goedbezochte vergadering hadi geopend, werden door den secretaris de notulen gelezen, van de vorige algemeene vergadering, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd. Verschillen, de ingekomen afrukken werden na ampele bespreking voor kennisgeving aangenomen, Hierop volgde del behandeling van) den beschrij vingsbrief voor het congres. Verschillende punten waaronder verkiezings- en strijdprogram, werden uit 'voerig behandelden den afgevaardigde daarheen op gedragen met. de'wenschen van. de afdeeling zooveel mogelijk rekening, te houden. Hierna volgde een ge zellige bespreking over de dezen winter te houden propaganda. Algemeen voelde men niet veel voor het houden van1 een .politieken avond", daar zulke avon den voor velen' niet aantrekkelijk zijm. Besloten werd een propaganda-avond te organiseeren en hiervoor den heer Sternheim (declamator) uit Amsterdam uit te nood'igen. Nadat de rondvraag was gehouden zegt voorzitter, dat het Bestuur op de medewerking van alle leden rekent en door kaartverkoop bij de burgerij zal' probeeren, om! tegen' oen entrée van 25 et®, dézen avond te doen slagen. Hierna sluiting SCHAGERBRUG. Het dubbele arbeidershuis aan den Schagerweg, bij Sfrolpe, eigendom van den heer L. K. Vader al daar, is gekocht door den heer Tames, Boschweg, 't Zandi De hèer Vader za.1 voor zichzelf een burgerwoning met veeboet laten bouwen op zijn land aldaar. HET GEHEIM VAN DE OUDE KAST. Tóen voor enkele d'agen de vrouw vam dien vee houder 'W: Vos te Giethoorn bezig was met het schoonmaken van een oude eikenhouten kast, viel van het bovenste gedeelte een stuk af r Hierdoor werd een geheime bergplaats zichtbaar, waarin werd gevonden een vijftiental oude munten, waar onder vijf gouden' en tien zilveren; op een gouden is duidelijk leesbaar het jaartal 1616 en op een zilveren 1712. Bovendien bevatte het geheime vak twee brief jes, waarop duidelijk staat gedrukt: „Per ordre van de E. Heeren Commissarissen van de bank van lening", waarop volgt een moeilijk te ontcijferen handschrift; één dezer briefjes is gedateerd 14 Fe bruari 1728, het andere 14 November zonder jaartal. DOOR EEN WEEFSTOEL GEDOOD. In de fabriek Ri'gtersbleek te Enschedé werd' de 15-jarige N. van Duyn achter een der ooren getrof fen. door een uit den- „sprong" vliegende spoel. De getroffene is aan de gevolgen overleden. ST. MAARTENSBRUG. De heer J. H. Wessel te Texel heeft zijne benoe ming tot onderwijzer aan de O. L. school alhier aan genomen en is 10 Februari jt reeds in functie ge- tredén. SCHAGERBRUG. Het door dien heer Wdllems bewonod huis, gele gen aan de Grootesloot alhier, toebehoorend aan den heer A. Bakker te Egmo.nd Binnen, is in' eigen dom overgegaan aan den heer R. Waiboer alhier.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5