FEUILLETON. ALS EEN ADELAAR Na het rooken WYBERT ie Ondorp (N. K.) roor ƒ21111; G. STarttSuid te Heerhng'owanrd voor f17893. Het werk is 'heden aan den IhJeeffl W. (Moejee te Oudorp (N. H.) opgedragen. BURGERBEUG. De „Moedercursus", die door het Witte Kruis al hier gegeven zal worden, zal op 2 Maart a.s. begin gen en geleid worden door Zuster van Vuuro te Ailkmaar. De cursus zal gehouden worden in een der lokalen van de school. WIERINGERWAARD. Op initiatief van het bestuur van de afd. Wierin- gerwaard van de H, M. van Landbouw, zal door In- geniour Boom gedurende 4 dagen, nl. éénmaal per week, een cursus worden gehouden over Electrische Techniek, voor de eerste maal a.s. Vrijdagavond ten huize van den heer A. Schouten, (Naar we vernomen, hebben reeds ruim 40 porsonen zich bij den heer D. Sleutel, secretaris der afdoeling, aangemeld om aan den cursus deel te nemen, ANNA PAULOWNA. Dinsdag 24 Febr. trad de heer Alt als spreker voor T.A.G.O. op met het onderwerp „De Hugenoten", groot© historische opera in 5 acten, door Meijerbeor, Deze opera bereikte haar hoogtepunt in den be kenden gruwelijken Bartkelomeusnackt van 24 Au gustus 1572, die voor ons land van groote beteekenis werd. Immers, de Parijsche bloednacht vond, al thans gedeeltelijk, zijn oorsprong in de plannen van Gaspard de Coligny, om met een Hugenootsch leger de Nederlanden van de Spaansche dwingelandij, on der den Hertog van Alva te verlossen, waardoor Frankrijk zelf meteen van het Spaanscho gevaar, waarmee dit land bedreigd werd, gered zou wezen, Was het gelukt dezen moordnacht te verijdelen en had inderdaad Gaspard de Coligny de Nederlanden kunnen helpen een hulp waarop Willem van Oranje al zijn hoop had gebouwd do loop der ge schiedenis zou heel anders zijn geweest, In den tekst van „de Hugenoten" wordt dit alles niet vermeld, doch de heer Alt meende goed to doen, met vooraf een min of meer historisch overzicht te geven, tot een juister begrip van hetgeen in1 de opera wordt behandeld. In do opera zelf is een hoogst ro mantische stof behandeld, aanleiding gevend tot tal van boeiende en belangwekkende tooneelen en dik wijls zeer mooie muziek. De heer Alt behandelde zijn onderwerp op zijn bekende,'boeiende wijze, zoodat hij als steeds, een hoogst aandachtig gehoor vond en dat beteekent in dit geval nog al iets, wijl de spreker volle drie uur aan het woord is geweest. Ook nu weer illustreerde de heer Alt zijn voor dracht met tal van dikwijls zeer prachtige lichtbeel den, terwijl enkele bekende en bijzonder mooie ge- deelen op de piano werden weergegeven, of op de viool, met pianobegeleiding van onze plaatsgenoote mej. Annie van dor Waal. OUDKARSPEL. In de gecombineerde vergadering van de Langen- dijker Raden, welke Dinsdagmiddag gehouden is, is besloten een commissie te benoemen om te onderzoe ken of het mogelijk is met een meer eenvoudig en minde* kostbaar plan naar voren te komen, of al thans een regeling gemaakt kan worden, welke voor de Langendijker gemeenten finantieel minder be zwaarlijk is om verbetering te brengen-in den toe stand van den Twuijverweg. We vernamen dat uit eiken Langendijker Raad een lid in die commissie zitting heeft, OUDKARSPEL. De huiavlijttentoonstelling begint meer en meer te naderen. De opgave voor de in te zenden, artikelen la thans gesloten en de inzending is bepaald op 2 Maart, zooala ook uit de advertentio in dit nummer blijkt. Uit de opgaven welke zijn binnengekomen, blijkt, dat de deelname weer algemeen ia en de tentoon stelling zeer veel moois te zien zal geven. AÜ wilon we natuurijk niet al te veel vooruit loopon, op de inzendingen, die er zullen komen, willon wo toch nu reeds even meedeelen, dat er een volledige 8 lamps radioinstallatie aanwezig zal zijn voorzien van twee luidsprekers waardoor do concerten, weke de bezoe kers te hooren zullen krijgen, over do gehoele zaal uitstekend verstaanbaar kunnon worden gemaakt. Het tooneel in de kolfbaan zal geheel worden in gericht tot een gezellig zitje, 't grootste deel der zaal zal in beslag genomen worden door de inzendingen, *n het overige deel zal dienstbaar gemaakt worden voor vermakelijkheden, over den aard waarvan nog nadere besprekingen gehouden moeten worden Zoo gaan we straks weer een week tegemoet van aangename verpoozlng niet alleen, doch ook een week waarin „Het Nut" vooral op het gebied van handen arbeid op de meest krachtige wijze naar voren ge bracht zal worden. CENTRAAL ZIEKENHUIS. De Secretaris van het Hoofd-Comité verzoekt ons het volgende te willen publiceercn: Opgericht sub-comité te Zijpe: J. Raat Dz., voorzit ter, Ds. A. N. v. d. Kreeke, secretaris, Ds. H. Buis kool, penningmeester, mevr. Vrijburg—•Berkhouwej-, mevr. v. d. Oord—Schermer, mej. G. v. d. Meulen. J. v. d. Ploeg. J. Eriks, K. Francis Kz., H. 't Hart, II. Swan, A. Appel, J. Heman, G. Veuger Gzn., Jb. Boon- acker, C. Nannes, C. Slikker Jr., IL Jippes, C. Nobel, door ETHEL AL DELL, uit het Engelsch door W. J. A. ROLDANUS J*V. «7. HOOFDSTUK XLTTI. Hot visioen. De zon ging schitterend onder op de „Plains". Het was een heete wolkenlooze dag geweest, maar tegen den avond was er eon koel briesje, gekomen, dat. als een verkwikkende adem over de duistere aarde streek. In een kleine houten bungalow; brandde licht, dat in een ronde streep uitstraalde over de vlakte. Bij dat licht zat een jonge man te werken. Ijverig gleed zijn pen over het papier en het gezicht, dat er over heengebogen was, veranderde niet van uitdruk king. Hij had nog iets van de frischheid der jeugd behouden, ofschoon de lippen vast, bijna streng op eengeklemd waren en er een harde, energieke trek om den mond lag. Toen de deur zachtjes geopend) werd, keek hij even op. „Ja, ja, Sammy, ik kom", zei hij en ging weer door met werken. Sammy, bottelier, boodschapper en algemeen facto tum, bleef stil staan. Will Musgrave streek zich met de hand over het voorhoofd. „Kom je mij zoggen, Sammy, dat or geen brieven met. de mail zijn gekomen? Dat weet ik al lang. Ik heb den postbode een half uur geleden hooren voor bijgaan", „Noen, sahib. Maar het eten wordt koud", zei de inlandsche bediende smeekend. Will glimlachte droevig. „Dat hindert niet. Ik heb het te druk, om daaraan te denken." „Wat zal de mem-sahib tegen mij «eggen, als ze terugkomt en mijn meester half uitgehongerd vjndt?" .Daarover behoef je je niet ongerust te maken, Sammy. Ik verwacht de mem-sahib vooreerst nog niet." Toen, bewogen door de zorg van zijn bediende, stond hij op en gig naar de eetkamer. Neen, hij verwachtte haar vooreerst nog niet. Hij twijfelde zelfs, of ze wel ooit terug zou komen. Het was nu vijf maanden geleden, dat het bericht van haar ernstige ziekte hem er bijna toe gebracht had, G. Blaauw, W. J. de Leeuw, Ja. Bralt Jzn., H. Ovor. terwijl te Winkel mede een sub-oomité is opgericht. VOOR LUCIFERS. In de bosschen op het Aschbroek onder de gemeen te Budel zijn 800 zware Canadeesche populieren voor de lucifersfabrieken geveld. Met het inpoten van 500 jonge boomen van die soort is men begonnen. HET EERSTE. Onder de gemeente Pijnacker is gisteren een kie vitsei gevonden. BE 8LUI8BOUW TE UMUIDEN. Deze week is men in het Noordzeekanaal nabij de Valser spoorbrug begonnen met het plaatsen van do groote betonnen remstoelen, Daartoe moeten eerst de kraogstukken, die daar bij het graven van het ka naal zijn gelegd, worden verwijderd, wat geschiedt met behulp van een grijper. Nadat do kraagstukken verwijderd zijn, worden door eon zandzuiger de pul ten gegraven, waarin de remstoelen geplaatst worden. COOP. CENTRALE LANBBOUWBANK. Men meldt uit Alkmaar aan de N.RXM.: Wij vernemen, dat thans alle 40 boerenleenbanken die tot 1 Januari 1925 bij de Coop. Centrale Land- bouwbank te Alkmaar nu in liquidatie, waren aan gesloten, zijn aangesloten bij Coop. Centrale Boeren leenbank to Eindhoven. Deze locale Boerenleenbanken hebben elk een ver lies der Centr. Landbouwbank van ongeveer f 12000 moeten overnemen, zoodat op de openingsbalansen het passief grooter is dan het actief. Als wij goed zijn ingelicht moet het nadeelige saldo na verloop van eenige jaren verdwijnen. Het gevolg hiervan is. dat verschillende van deze locale banken een contributie van hun leden heffen, en voor rente van voorschotten en credieten in loo- pende rekening een percentage heffen, dat aanmer kelijk hcoger moet zijn, dan dat der zusterbanken, die meestal over een flink reservefonds beschikken Voor vele land-, en tuinbouwers is het besluit der Centrale te Eindhoven, om de bij de Alkmaarsche Centrale aangesloten geweest zijnde Locale Banken aan te nemen, een uitkomst, nu zij weer over be drijfskapitaal kunnen beschikken. VERLAGING VAN DB VRACHTTARIEVEN DER NED. SPOORWEGEN? Naar het Limb. Dagblad uit zeer goede bron ver neemt, zullen tengevolge van een ingrijpen van den Minister, de vrachtprijzen der Ned. Spoorwegen voor het vervoer der Limburgsche steenkolen tot een nor maal peil worden verlaagd. WIERINGEN. Op den len Kerstavond IJL, werd, zoo wij deel tijds berichten, gedurende afwezigheid der bewoners ten huizo van den heer j. O. Klein [te Hippolytusl- hoef ingebroken. Alleen werd vermist -een ijzeren geldkistje, waarin voor den heer Klein diverse waardepapieren zaten. Geld zat er niet in; dit was juist door aanschaffing van een brandkast daarin opgeborgen. Alle nasporingen in deze door de politie gedaan, om de dieven in handen te krijgren, waren tot (heden vruchteloos. Thans is 't vermiste geldkistje gisteren door schoolkinderen in een sloot aan den nieuwen weg te Westerland gevondqm Albert Steigstra haalde 'het er uit en nam het mee naar huis. u; Kistje was opengebroken en de inhoud onaangeroerd gebleven. Van deze vondst werd de heer Klein direct in kennis gesteld en constateerde hij, dat (het zijn eigendom was en de inhoud geheel contact was gebleven. Voor den heer Klein is deze vondst een buitenkansje. Nu de dief nog opget- spoord. Maar hoe! WIERINGEN. Naar wij vernemen is aan den hoer N. S. 4?ool' op zijn verzoek eervol ontslag verleend als penning*, meester der Onderlinge Burger Brandwaarborg Voreeniging alhier. WIERINGEN. De openbare verhuring van dijken, wegen, kaden, viscfhwater, riet en grasgewas, steengiooiingen voor zeegrasvissoherij enz. in eigendom behoorende aan het Heemraadschap Wieringen en gehouden op de bovenzaal van den heer 8. A. Veerdig, heeft uitgezonderd 3 opgehouden perceel en ia totaal opgebracht f1938 tegen f 1064.80 in 1921. Deze enorme verhooging vindt zijn oorzaak in het feit, dat de meeste pereeeièn bestemd voor 'h opvissöhen enz. van zeegras, tegen abnormaal hooge prijzen zijn gepacht door den zeegrashandel'aar D. O. Eet- man te Zaandam. Voor de gewone zeegrasvisscihers wei' oen heele teleurstelling daar die hooge pacht ten met door hun betaald kunnen wordan, aange zien de baten niet tegen de koeten opwegen. Of de verdwijnt de onaangename smaak in den mond direct door gebruik van de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts* heer EelmsJa «r zijde bij «pinnen aal, aai «fe tijd loeren, doch 'b Heemraadschap .heeft «r een bui tenkansje mee. - 8CH00RL. Ingeschreven paarden voor de draverijen te Schoor! op Zondag 1 Maart, 's; namiddags 2 idgjT. I. OponmgsKprijs, Onder tleri man: Hord D, Oscar, Newton B, M:ax, Nico O, Hightning Swift, Neert- landia, Martinus 8, Erna, Neliie Z, Dumas, Mom genrofch, II. Welkomst-prijs; Ned. paarden, rijden naar keuzo: Perrigan B, Lord B, Lord D, Oscar, Dut maa, Barones, Newton B, Nap, Max, Leo, Koosde W, Nico O, Lightning öwirb, Noorlandia, Mar tinus 8. Max Medium, Erna, Neliie Z, Letna. Hl. Nieuwjaarsprijs; allo paarden, aangespaiv nen: Perrigan B, Oscar, Pubzelinde, Favoriuin, Walmfried, Dumas, Lord B, Quimperle, Meteor, Vitaly, Barones, Lord D, Künstler, Nap, Leo, Nico O, Pal, Neerlandia» Marfcinua 8, Max Medium, Erna, Neliie Z, Lebha. Een extratroln vertrekt Zondag 12.35 van het station Alkmaar. Autobussen rijden vanaf 11 uur van Café Central1, Hofplein, Alkmaar. - ZIJPE Op H Maart a.3. zal de gewone jaarlijksche stemming worden gehouden ter verkiezing van 2 Hoofdingelanden van heb Waterschap Zijpe en Hazepoider en wel tot voorziening in ae vacature* K- Francis (benoemd tot Heemraad) en in de Vaoature-G. Bruin (periodiek aftredend). - ST. MAARTENSVLOTBRUtt. Jl'. Zaterdaa: en Zondag hield „Nut en Genoegen7' alhier haar tweede en laatste feestelijke verga dering in dit seizoen, ben lokale van den (heer K. Veuger. Dat er iets bijzonders aan de hand was, jkon men merken aan heb talrijk opgekomen pov bliek en aan den door den heer Veuger smaakvol versierden zaal. De vereeniging vierde namelijkhaar lOi. jarig bestaan en het bestuur meende deze gelegenheid te benutten, om aan deze Nutsavonden een bijzoiav- der karakter te geven en dit is haar Ook vofl- ftomen gelukt. Het was omstreeks half acht, toen voorzitter de aanwezigen wegkom heette en den secretaris vferzooht de notulen van de laatst gehou den feestelijke vergadering 'voor te lezen. Deze werdanActoveranderd goedgekeurd. Daarop volgde een lezing van den heer Wl Brou wer, éie was getiteld: „De nieuwe winkel''', en met de meeste aandacht gevolgd werd. Vervolgens <Was de beurt aan de Revue, welke ontworpen wjas door den heer W. Brouwer en be trekking tad op het 10-jarig bestaan der vereeni ging. Eiet nog niet bestaan van een Nutevere^hi- jfcing werd voorgesteld door het zingen van het lied van den Nacht. Het oprichten der vereeniging, door een viertal' dames, die het Zonnelied zongen. De hoofden der dames waren omgeven door een krans van gekleurde electrische lampjes, samengetj steld door den heer J. Rondhout, met medewerking van den heer A. de Haan. r j Daarop voorstelling van het uitbreken der mo* bihsatie, door eenige mardheerende soldaten, twee vrouwen die een piraatje houden over den toe stand, ebo., met ala slot hiervan een tableau, voorj- 8tollende de Vredesengel, terwij door soldaten en eenige dames het „Vrede op Aarde'' gezongen wordt. Ingeiascht werd een stukje, beschikbaar gesteld door den heer H. ter Hall, betrekking hebbende op de dikwijls in kommervolle omstandigheden ver- koerende „helden der zee,/. Als tableau was hieraan verbonden eon in zicht komende reddingsboot, eCn visschersvrouw op den uitkijk staande, en op den voorgrond een vuurtoren. Hierna een bestuursvergadering, waar door den secretaris de op rijm gestelde notulen van de verschillende vergaderingen in de tien jaar, werden j voorgelezen. Verder werd de penningmeester, dé j heer P. Kooij, welke 10 jaar die functie vervulde, j door den voorzitter, na eon hartelijke toespraak, get- decoreerd. Verder werd door den heer O. Brouwer aan deui i Voorzitter ©en voorzittershamer overhandigd, i Als laatste tableau werd „Nut en Genoegen'' ge geven door 4 dames, voorstellende muziek, voorv- dracht en dans, beschermd door de Nederiandsöhe Maagd. Hiermede was de revue, welke een daverend applaus verwierf, ofgeioopen, maar nog niet het programma, want dit telde nog verscheidenenum mers. Gok werden nog door den heer '/erhoeven, opzichter bi) de Burgerviotbrug, een, ge iiederen 'ten beste gegeven, welke een dankbaar applaus verwierven. Het was dan ook omstreeks 1 uur geworden,-, toen voorntter het einde aankondigde, dank bren gende aan ailen die meegewerkt hadden tot het slagen van dezen feestavond, in het bijzonder aan den heer W. Brouwer, voor diens werk aan de lievue, de heeren Rondhout en de Haan voor het aanbrengen der verlichting, den heer Veuger voor 'het beschikbaar stellen vau een verwar nd lokaal voor de re^xetities en de hoeren Koning en 8warthol voor hun werk a^s pdainst en grimeur. Ook aan Msej. A. Deiver, voor hert; ten beste geven van gftukj'e», gedurende het b^tnn der vereeniging. werd oen woord van donk gebracht. I Op den 2den avond werd het zelfde programma gegeven voor ,eon volle ranlj Ook thans werd alles schitterend afgewerkt, terwijl eon gezellig bal Lot slot was van deze goed geslaagde bijeenkomst. VAN EWTJCKSLUÏS. Maandagavond vergaderde de gymnastiekvereni ging „D.O.K.E.V." in het lokaal van den heer W. Waiboer. Een dertigtal leden waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer H. Del ver, opent de verga dering met een hartelijk welkom, waarna hij het woord geeft aan den secretaris, den heer Abr. Lan- gereia, tot lezing der notulen, welke onveranderd worden goedgokeurd. Vervolgons leest de secretaris het jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat het aantal werkende leden (vol wassenen), dat op 1 Januari 1924 45 bedroeg, iets te rug liep en op 31 December 39 telde (27 heoren on 12 dames). Het aantal donateurs bedroeg 125. De ad- spirantenafdeeling te Van Ewijckslui9 tolt than9 10 jongens en 9 meisjes, wat echter met het lengen der dagen, weer aanzienlijk méér zal worden. Do nieuwe adspirantenafdeelmg to Kleine Sluis, welke op 28 NoVember 1924 is beginnen te werken, telt reeds on geveer 50 jongens ón meisjes, benevens een overgang* klasse van ruim 20, in. totaal 74 leerlingen. De vereeniging trad in 1924 toe tot den Heldorschen Athletiekkring. Er werden aangeschaft: een speer en een werpbal. Er werd deelgenomen aan verschillen de wodstrijden te Schagen. Wierigerwaard, Den Hel dor, Nieuwe Niedorp en Anna Paulowna, wdarbij 19 prijzen werden behaald (18 medailles en 1 kunstvoor werp), terwijl bovendien de damesafdieeling deelnam aan de gewestelijke uitvoering te Alkmaar (géén wedstrijd.) Het verslag sloot met eene opwekking om trouw de repetities bij te wonen en zich daarbij stipt te houden aan de wenken van den leider. Hierop volgen de bestuursverkiezingen. Aftredend zijn: mej. G. de Graaf, vice-voorzitter, Abr. Lange- reis, secretaris,. N. Nap, bestuurslid en Alb. Lnnge- reis, 2e commissaris. Allen zijn herkiesbaar. Echter wenscht mej. G. de Graaf niet meer voor eene be stuursfunctie in aanmerking te komen. Na stemming herstemming en loting met mej. C. Langereis, wordt in hare plaats gekozen mej. E. Woudenberg, die do benoeming aanvaardt. De overigen worden allen, her kozen en nemen hunne benoeming aan. Vervolgens doet de penningmeester, de heer W. de Jong, rekening en verantwoording over het afgeloo-1 pen jaar. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van een batig saldo over 1923 van f 100.24, lotaa. f 474.27. De uitgaven waren f 322.57, Per 31 Decem ber bevond zich dus nog in kas f 131.70. Echter dient rekening te worden gehouden met het feit, dat non verschillende rekeningen moesten worden betaalü en de toestand dus niet zoo gunstig Is, als deze op pervlakkig wel lijkt. Mej. C. Langereis en de heer P. Schilderman Azn zullen de rekening van den. penningmeester nazien. Volgt besprking uitvoeringen. Do dircteur, de neer P. Siewers, deelt mee, dat op 5 April a.s. te Schagen verschillende wedstrijden zullen worden gehouden ter gelegenheid van het jubileum van den Turn kring. Ook moet hier dit voorjaar, zoo mogelijk op 29 Maart, nog eene uitvoering worden gegeven. Waar echter voor deze beide gelegenheden verschillende oefeningen zullen moeten worden gemaakt, zal er druk gerepeteerd moeten worden. De eerstvolgende weken zal er dus eene extra oefening moeten worden ingeiascht voor diegenen, die aan beide gelegenhe den deelnemen. Ook zal, na de deelneming aan de Schager wedstrijden, te Kleine Sluis nog eene uit voering worden gegeven, voornamelijk voor de ad- spirantleden en overgangsklasse aldaar, waarbij dan echter nog een nummer voor de geheele vereeniging moet worden ingeiascht Over den juisten datum dier uitvoering kan echter nog worden geraa<L- pleegd. Voor de Bondsuitvoering van den Turnkring, die dit jaar in Anna Paulowna zal plaats hebben, is e«n juiste datum nog niet bepaald. Mogelijk zal dit 5 Ju li zijn. Nadere besprekingen hierover kunnen dus beter op een volgende vergadering plaats hebben. Het heele programma wordt door de vorgadering goed gekeurd en de verdere uitwerking hiervan aan het bestuur opgedragen. Vervolgens wordt besproken den toestand der werk tuigen. De heer Siewer9 deelt nfede, dat beslist noo- dig «ijn een paard, een springtafel en een kremplin- plank, terwijl aan andere werktuigen verschillende reparaties moeten worden uitgevoerd. Eigenlijk is cr nog véél meer noodig, omdat door de oprichting der 4dspiranten-afdeeling te Kleine Sluis de vereeniging van alles dubbel materiaal moet hebben. Nu was daar nog wel wat materiaal over van eene vroegere vereeniging, doch dat is over het algemeen ondoel matig of verouderd. Spr. licht dit door voorbeelden toe. Wil do vereeniging dus flink voor den dag ko men, dan zullen in de naaste toekomst groote uitga ven noodig zijn, waarvoor de kas echter bij lange na niet toereikend is. Er zulten dus allerlei midde len moeten worden toegepast, om meer kasgeld te krijgen. Spr. zou daarvoor o.a. willen, aanbevelen programmaverkoop, verkoop van bloemetjes, enz. nllea in den steek te laten en naar haar toe te gaan. En Lij was hiervan alleen teruggehouden door Dr. Jim, die hem sterk had aangeraden te blijven waar hij was, omdat hij Daisy toch nog in geen weken mocht zien. Deze brief had Will als een doodsklok van al zijn verwachtingen en wenschen in de ooren geklonken. Van af dien dag had hij alle hoop laten varen, haar ooit weer bij hem terug te-zien en hij was aan het werk gegaan met een volharding, die aan wanhoop grensde. Ongetwijfeld had hij een goede carrière te wachten. Er zou spoedig verbetering in zijn positie komen. Waarschijnlijk zou hij het heete jaargetijde niet meer in de binnenlanden behoeven door te brengen. Maar dit alles liet hem nu totaal onverschillig. Het was hem precies hetzelfde of hij' bleef of wegging. Dat Daisy weer beter, of tenminste herstellonde was, wist hij, maar sedert haar ziekte had hij nog geen enkelen brief van haar zelf ontvangen, en met een niet te bedwingen verlangen wachtte Lij elke mail af, wat telkens op een teleurstelling uitliep. Hij was blij, toen de maaltijd ten einde waa-en hij op de veranda een sigaar kon rooken. Het was een heerlijke avond. De lucht was bezaaid met sterren en onwillekeurig dacht hij aan een zekeren avond in Engeland, lang geleden, toen hij met Daisy in deD tuin had gewandeld en «ij hem beloofd bad zijn j vrouw te zullen worden. Hij «ag weer het lachje, waarmee ze zich aan hem overgegeven had, de zachte uitdrukking van haar blauwe oogen, de bekoring van haar tenger figuuitje. Ze had hem toen niet liefgehad; dat had ze hem rond uit gezegd. Maar met zijn jongensachtige onstuimig- j hcid had hij het weinige genomen, dat ze te geven Ijad, vertrouwend, dat de toekomst haar geheel yanj hem zou doen zijn. Hij zuchtte diep. Driftig gooide hij de sigaar weg; hij vond geen genot in het rooken. Hij zou maar wéér naar binnen gaan en werken. Mistroostig stond hij op en ging langs de veranda naar zijn kamer, waaruit het roode licht naar buiien straalde, zijn oogen naar den grond gericht. Opeens hief hij het hoofd op en keek naar de lichtstreep Toen bleef hij als vastgenageld aan den grond staan. Hij duizelde het warrelde hem voor de oogen. Daar, in den vollen schijn, naar hem kijkend, op hem wachtend, stond zijn vrouw. Ze zei geen woord. 2fe kon niet spreken, kon zich niet bewegen. Zelfs in den rossigen gloed van het licht was ze wit tot aan haar lippen, Haar handen waren ineengevouwen. Ze scheen, geen adem te ha len. Zoo keken ze elkaar aan, langen tijd, sprakeloos, als betooverd, Will was de eerste, die zich bewoog. Werktuiglijk voelde hij naar zijn zakdoek en wischte zich het klamme voorhoofd af. Zijn lippen openden zich en sloten zich weer, zonder geluid te geven. Toen stak ze beide banden naar hem uit. Ze had een grijzen reismantel aan, maar geen hoed op. En hij meende het sterrenlicht in haar haar te zien schitteren „Will" zei ze, en haar stem trilde, „ken je mij niet meer?" Deze woorden -deden hem ontwaken en brachten hem met een schok tot do werkelijkheid terug. Hij greep haar handen in de zijne. „Mijn hemel, Daisy!" zei hij, „ik dacht dat ik droomdeHoe kom jij Hij zweeg; zij had zich van hem teruggetrokken, bang, dat hij haar zou kussen Hij bleef stil staan en keek haar aan met een vreemd gevoel in de keel. Zij was bij hem terugge komen en op dat oogenblik van ongeloofelijke her_ eeniging stond ze verder van hem af, dan gedurende al de lange maanden van hun scheiding. Deze vrouw met haar bleek gezicht en droevige oogen was een volslagen vreefcndelinge voor ham. Met geweld herstelde hij zich. „Ga mee naar binnen", dwong hij zijn droge lip pen te zeggen. „Je hadt mij moeten laten weten, dat je kwam." Zonder een woord volgde ze hem en bleef bij de tafel staan, die bezaaid was met zijn papieren. Hij zag, hoe geagiteerd ze was. Haar hand was tegen haar borst gedrukt en ze scheen met moeite adem te halen. Werktuigelijk begon hij met haar te praten afgezaagde phrases, de eerste, die hem te binnen wilden schieten. „Hoe ben je gekomen? Maar dat kun je mij straks wel vertellen. Je moet eerst wat eten. Je ziet er doodmoe uit, Ga hier zitten, wil je?" Weer haperde zijn stem. In de verlichte kamer had zo hem haar gezicht toegekeerd en hij zag. dat heur haar niet meer goudblond, maar zilvergrijs was. Zijn blik ziende, zei ze met haastige, onsamen-hangen de zinnen: „Ik ben ziek geweest, zie je. Het was zenuw koorts. Haar vooral blond haar krijgt daardoor soms die kleur." „En ben je nu heelemaal wgpr beter?" „Ja, heelemaal." Eïr was iets koortsachtigs in deze verklaring. Ze keek hem aan met -wanhopige vast beradenheid en ging rad door: ,Jk ben al lang weer beter. Laat al* H je blieft niets voor mij komen. Oók heb een uur geleden ia de dak-bungalow gegeten. Dat vond ik het beste." Will sloot het venster en liet het gordijn kakken. „Ga nu toch zitten", zei bij bedaard en in zijn toon was iets gebiedends, dat ze daar vroeger nooit in ge hoord had. „En vertel mij nu eens, waarom je zóó bij mij teruggekomen bent." „Ik ik blijf hiep niet, Will", zei ze zacht, „Wat zeg je? Na twintig lange maanden!" Ze boog het hoofd. „Ja, ik weet. het. Het is heel lang. Maar in dien tusschentijd heb je het zonder mij leeren steilen„ Tenminste dat hoop ik voor jou". ,,Ik begrijp je niet goed. Er schijnt iets gebeurd te zijn, dat ik niet wpet. Je kunt mij straks alles ver tellen. Je behoeft niet bang te zijn." Iets in. zijn toon was het een ziweem van teeder- heid? gaf haar weer een vleugje kracht. Ze be- heerschte zich en keek hem aan. In den Hinken krachtigen man met den vastberaden trek om neus en mond, herkende ze ternauwernood den impulsie- vèn jongen, met zijn frisch, blozena gezicht van vroe ger. Er was iets nobels in, dat haar wonderlijk ont roerde. „Ja., Will", zei ze „er is iets gebeurd. En ik ben hier gekomen, om het jou te vertellen. Daarna ga ik weer weg weg uit je leven -ditmaal voor goed.' Zijn gelaat verhardde zich, maar hij zei niets. Ze stond langzaam op. „Ik weet niet goed, hoe ik bet je zeggen zal. Will. Je hebt mij altijd ver trouwd. bent altijd waar tegen mij geweest. Ik ge loof dat je mij eens bijna vergood hebt. Maar nu zul je mij nooit weer vergoden. Iemand heeft mij voor een onherroepelijk kwaad bewaard maar toch de zonde bestond en bestaat nog. Daar, nu heb ik het gezegd. Ik vraag je niet om vergiffenis.-, Straf mij straf mij en laat mij dan gaan!" Haar stem en haar krachten begaven haar en uiL geput viel ze aan zijn voeten neer, luide snikkend pijnlijke, droge snikken, die hem het hart ver scheurden. Zwijgend bukte hij zich, tilde haar in zijn krachti ge armen en droeg haar naar de oude rustbank bij het raam. r Ze keek hem aan »óo triest, zoo wanhopig, dat. hij op de knieën naa9t haar neerviel en haar stevig tegen zijn borst drukte, de hand zacht sussend op haar voorhoofd. Zijn aanraking joeg haar een rilling door de leden. Daisy" klonk zijn stem vast door de kamer, „wé zullen er nooit weer over spreken." Ze schrikte hevig. Ze had medelijden, zelfs eenige vriendelijkheid verwacht, maar dit niet. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1925 | | pagina 2