Gemengd Nieuws. - JULIANADORP. liet hui» rnut schuur on erf, te Jullanadorp, eigen dom van den heor J, R. Muller, Is in publieke veiling, gehouden ten overstaan van Notaris Vrijburg, ge kocht door dun heor C. Hoognchagox* te Kocgrus, voor f 2510.-. - SCHAGERBRUGL Het huis en erf van den heer J. Groote» aan het Kanuul bij do Stolpervlotbrug, is uit do hand ver kocht aan den heer J. 11. Muller, te Julianadorp. - ZUIDSCHARWOUDE. Van de derde kolfmatch, welke plaats had in de baan van don heer Kramer is de uitslag als volgt: „Bijeen als Vrienden", Oudkarspel: S. Evers 103, K. Ouant 172, K. Kroon 190, A. Eecen, 184, J. Schrieken 169, J. Vlug 176. „Op Maat", Zuidscharwoude: P. Molenaar 179. P. Glas 169, R. Luljting 164, A. Berkhout 199, W. Koste lijk 1,09, J. J. Reijne 197,. „Vriendenkring", Uoordscharwoudo G. Langedijk 207, C. Pranger 151, T. Pranger 199, J. Timmerman 138, L. Dekker 162, T. Kostelijk 179, „Ona Genoegen", Noordscharwoudo: C. Langedijk 178, J. Goudsblom 140, D. Koppel 141, C. Balder 189, P. Jes 171, D. Blom 199. „Volharding". Oudkarspel: H. Aarts 121, C. Vlug 168, C. Paarlberg 116. Jb. Gelder 144, P, Kat 119, P. Gelder 170. De totalen welke bereikt zijn, zijn de volgende: B.A.V. 3216, Op Maat 3207, Vriendenkring 3139, Ona Genoegen 3079, Volharding 2716. De vierdo en beslissende match heeft over 14 dagen plaats in die baan van den heer J. de Bakker te Noordscharwoude. KOKENDE THEE. Het vierjarig knaapje G. Suiveling, kreeg in de ouderlijke woning aan de Prins Hendrikstraat te Lei den 'n pot kokende thee over zich heen. Met zeer ern stige brandwonden, aan het hoofd en; bovenlichaam moest het jongetje in hoogst ernstigen toestand) naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. EEN ONDERGRONDSCH THEATER TE VALKEN-, BURG. De gemeenteraad van Valkenburg heeft gunstig be schikt op een-verzoek van mr. L. Smits aldaar om een deel der gemeentegrot te mogen exploiteeren. De bedoeling van mr. Smits is, meldt de „L. K.", daar een ondergrondsch theater in te richten. ZOMERTIJD. B. en W. van s' Gravenhage hebben aan verschil lende comissies en instellingen het volgende geschre ven: Bij ons college bestaat het voornemen om, indien het thans aanhangige wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd door de Staten-Generaal mocht worden aangenomen, met ingang van 1 April de uren der gemeentelijke büreaux, der gemeentescho len en van andere gemeentelijke instellingen met één uur te vervroegen, welke maatregel ten doel zoude hebben, het leven practisch met één uur te vervroe_ gen, zooals dit tot dusver door middel van de invoe ring van den zomertijd is geschied. Vergissen wij, ons niet, dan zal deze maatregel door het overgroote dee' der Stadsbevolking met instemming worden begroet. Op het welslagen daarvan kan echter alleen gere kend worden, indien tot het dóórvoeren daarvan op ruime schaal medewerking wordt verleend. Aangezien de tijd dringt, kan met de voorbereiding van deze aangelegenheid niot worden gewacht tot de beslissing in de beide Kamers der Staten-Generaal is gevallen. Gaarne zouden wij daarom reeds thans vernemen zoo mogelijk vóór 10 Maart of het denkbeeld uw instemming heeft en of op de mede werking uwerzijds mag worden gerekend. EEN BEROUWVOL ZONDAAR? De heer Th., wonende Hooidrift, verloor twee jaar geleden een portefeuille waarin zich o.m. een cheque op de Amsterd. Bank ten bedrage van f 1500 bevond. Hij gaf kennis van 't verlies op zijn kantoor, waar schuwde de bank, alsmede de politie. Hij hooide ech ter niets meer van het geval tot Vrijdagavond, toen de bewuste portefeuille in 'n papier gewikkeld, mot alles wat er bij 't verlies inzat, dus ook de cheque, in de brievenbus van zijn deur werd teruggevonden. Den vinder heeft ho tblijkbaar aan moed ontbroken om te trachten de f 1500 te innen., of hij. heeft na twee jaar berouw gekregenMsb. TIEN JAAR LANG GAS GESTOLEN. Tegen de bewoonster van een perceel in de Doe lensteeg te Leiden, is proces-verbaal opgemaakt, om dat zij de gasleiding buiten den meter om, met de binnen leiding van haar woning had aangesloten. De vrouw bekende, dat zij op deze wijze al tien jaar lang gas had gestolen. BOTER- EN KAASCONTROLESTATION. Vrijdag 13 Maart a.s. houden, beide stations hun algemeene ledenvergadering in het Landbouwhuis te Alkmaar. Het ledental van het Botercontrolestation bedroeg 1 Januari jl. 72, nl. 47 zuivelfabrieken, 8 melkinrich tingen en 17 handelaren, dit is 5 meer dan een jaar vroeger. De exploitatierekening wijst een voordeelig saldo aan van f 1311.90 en een bijdrage der leden van f 10767.55. Door de leden werd in 1924 totaal be reid 2.199.212 Kg. en bijgekocht 1,222.872 Kg. boter. Dit is minder dan in 1923. Er zal contributie kunnen wor den geheven over een totale hoeveelheid van 3,405.200 Kg. lx>ter, is ongeveer 100.000 Kg. minder dan in 1923. I Het Kaascontrolestation telde op 1 Januari 1925 677 leden, nl. 49 kaas- en bo.terfabrieken, 56 kaasfa- brieken on 572 zelfkazende boeren. Het ledental is in 1924 met 58 vooruitgegaan. De exploitatierekening wees een voordeelig saldo oan van f 14793.52, met oen bijdrage der leden van f 43013 58. De totale kaasproductie met merk bedroeg in 1924 16.706.148 Kg., in 1.923 was dit 15.903.738 Kg., een ver meerdering dus van ongeveer 800.000 Kg. - DIRKSHORN. Zaterdag hield de afdeeling Harcnkarapel van de S.D.A.P. een propagandavergadering ten huize van d'-n heer f>. Bruin. De voorzitter, de heer C. de Vries, opent met een beuiiging van vreugde over de flinke opkomst de zoal was uitverkocht en hoet in het bijzonder wel kom de heer Stemheim, declamator te Amsterdam en W. van der Vall te Heiloo, waarna de heer Steru- hcim het woord krijgt. In oen geestige inleiding zegt spreker, dat op hem do plicht rust, in deze vergadering de idéé der S.D. A P. te propageeron en daarom zal hij fragmenten uit dt werken van lierman Ileijermans, den socialist, voordragen, A'ooraf zal spreker echter geven een frag ment uit „Vorstenschool" van Multatuli. Toonde do heer Stemheim zich hierin een uitstekend declama tor, nog veel moor kwam zulks uit in „Kindertwaalf- uurtje" van Ileijormans, en van diens zoogenaamde „Falklandjos" Men zag en hoorde, 't meisje trippe lt. ii aan de hand van „Juf" en beleefde de stemming in hot huis, „waAr de ooievaar de moeder had mee genomen". Do heor Van dor Vall, als nu het woord erlangende, vangt aan met de opmerking dat 't wel spreekt voor do Weeën der socialisten, dat zooveel kunstenaars, hoog staande menschen, die denkbeelden hebben ver dedigd, ja, zo zelfs hot eerst naar voren hebben ge- bracht, o.a. Adema van Scheltema en Heljermans, benevens mannen uit het buitenland. En nog steeds weten do kunstenaarss met het woord, om, soms mismoedigen in den strijd, met nieuwen moed te bezielen. Ileijermans gaf altijd de naakte waarheid en die is vaak niet aangenaam voor hot gehoor. Ook Tnto Onsman wordt aangehaald met zijn „Va- dc rs jaardag", en „liet Lich in den nacht", waaruit de heer Van der Vall een gedeelte voorleest, waarin gestriemd wordt de „zorg" eener Regeering voor het volk. lijden* -n na den oorlog, wat, botrefj het ver schaffen van kunstledematen inplaata van de wegge schoten armen en beenen. ;>i reker knoopt hieraan vaat een protest tegen den oorlog, tegen het militarisme en roept de aanwezi- fun op, mede te atrijden tegen dat groot» kwaad in o maatschappij. Na een korto pauzo trad weder op de heer Stern- hoim met een fragment uit „Schakel#" van Heljer mans, geon tondena-stuk, doch overvloeiende van sarcasme, humoristisch, maar teven» waar. waarin do verschillende figuren op onnavolgbare wijze door den spreker werden uitgebeeld. (Daverend applaus). Daar de heor Van der Vall de vergadering moot verlaten, dankt de voorzitter hem voor het hier ge sprokene. Hierna geeft de heer Sternheim nog enkele frag menten uit Heljermans werken, benevens een paar gedichten van Adema van Scheltema, met het slot- „De Droom" van Ileijermans, een grappig stukjo, waaruit blijkt, dat ook Nederlandsche schrijvers nog wol over eenige phantasie beschikkon. Mot een woord van dank en eon tot weerziens aan den hoer Stemheim, welke de in hem gestelde ver wachting nog hoeft overtroffen, aloot de voorzitter de vergadering. Of deze avond nu was politiek-litorair of litcrair- politiek, dat weten we niot. Maar mooi w&a 1#. Hoogst voldaan gingen allen hulstoe. DIRKSHORN. Zondagavond gaf de GymnastiekVeroeniging U. d. I. een openbaro uitvoering in het café van den heor Swager alhier, onder leiding van don heer S. Kees man. De opmarsch bij de opening der werkzaamheden, maakte geen goed' effect, daar de pianist met de maat overhoop lag. Ook de vrije oefeningen van de heeren, 2e afd., hadden nog onder de maat te lijden, Verder ging het beter. En zoo zagen wij met genoegen accuraat uitgevoer de vrije oefeningen en stokoefeningen van jongens en meisjes. Voorts mooie knotsoefeningen en een verrukkelijk schoone dans onder rose licht van de dames, waar door weder eens bewezen werd', wat ernstige oefening vermag. Verder werden aan brug en rek, door de le afdeeling staaltjes van kracht en vlugheid gegeven, waarvoor men respect mag hebben. De oefeningen aan het Paard van de meisjes en vooral de vlugge sprongen van de 2e afd. heeren over het Paard, wekten algemeene verwondering. De vereeniging heeft in den heer Keesman een uit muntend leider gevonden. Ter afwisseling gaf mej. Nieman een voordracht: „Ik ben verloot", ten beste, op een zeer leuke wijze. Zij mag er ook in dit genre wezen. - De heer K. v. d. Sluis gaf op verdienstelijke wijze: „Als je verliefd bent", maar een paar keeren had hij „kortsluiting". Het geheel vormde een mooie uitvoering. Jam mer, dat het tooneel niet wat beter verlicht ia. De zaal was goed bezet. ST. MAARTENSBRUG. In eene gehouden vergadering van de Coop. Zui velfabriek „De Eensgezindheid" ten lokale van den heer Kossen alhier, werden tot bestuursleden geko zen de volgende heeren: K. Nottelman, Petten; K. Kant te Schagerbrug, K. Winkel te Schagerbrug, Jn. vander Oord te Schagerbrug en C. N. de Wit te Stolpe NIEUWE NIEDORP. Zondagavond 1 Maart gaf het fanfarecorps „Excel sior", onder leiding van den heer P„ Dekker een open bare uitvoering in het lokaal van- den heer C. Groot alhier. De opkomst van het publiek was niet groot, wat jammer was. Want de afwerking der verschillen de uit te voeren nummers viel te prijzen en werd dan ook door de opgekomenen al waren die niet tal rijk, met aandacht gevolgd. liet corps en z'n kranige directeur, de heer Dekker, hebben met toewijding de programmanummers inge studeerd en ten gehoore gebracht en daarmede den aanwezigen een genoegelijken avond verschaft, die door den heer Slikker van Warmenhuizen door het geven van diverse voordrachten gezellig werd opge luisterd. Tot besluit 'n dansje na. ANNA PAULOWNA. Zaterdagavond 28 Februari gaf de tooneelvereeni- ging „Ormenio" een openbare uitvoering in de groote tent naast „Veerburg". Opgevoerd werd „De Grond", spel van boerenleven in 3 bedrijven, door Geert Teis Pzn. De auteur schetst in dit stuk het lief en leed van een boerenfamilie in een Groninger veenkolonie, waarvan de vader, Jobk Dost, het echte ouderwet- sche boerentype vertegenwoordigt! Oprecht godsdien stig, werkend in 't zweet zijns aanschijns om vooruit te komen, stijf en hard „als kienhout, dat duizend jaar in 't veen ligt" en toch mild in zijn oordeel over zijn medemenschen; afkeerig van spiegelruiten en nieuwmodische rijtuigen en als de dood voor een hy potheek, als middel om zfjn grondbezit uit te breiden. Want zegt hij, dan bèn je eigenlijk geen boer, dan ben je rente-arbeider voor den hypotheekhouder! Waf 'n echte boer wezen wil, die moet z'n grond hebben; dat mot van klontje tot kluitje van hemzelf wezen. Ken je geen groote boer wezen, ala, wordt dan keuterboer, maareigen, eigen, dat doet het 'em! En met hard werken ken je d'r kommen". De werkdrift zit hem in het bloed, te mogen zwoegen en zweeten op den grond dien zijn vader al begonnen was te maken, uit heide en rul zand tot een vrucht bare plek, is voor hem de grootste zegen 1 Met elke zenuw, met iedere vezel hangt hij aan dien grond. Die grond is hem heilig, is voor zijn gevoel als een dierbaar kind, 't_kind van zijn arbeid 1 En als hij dan ook meent, dien grond te moeten missen, gaat er iets in zijn ziel „kapot" en raakt hij voor een oogenblik geheel aan de wanhoop ten prooi. Dit moment (in het laatste gedeelte van het tweede bedrijf) was voor ons het hoogtepunt van den avond, Hier werd door den vertolker dezer rol iets zóó voortreffelijks bereikt dat 't zich een blijvende plaats in onze her innering heeft veroverd1. Met oen minder goede vertolking der rol van Jobk Dost zou het stuk zeer zeker grootendeels gevallen zijn, maar toch bij een lofwaardige weergave der hoofdrol alléén had het aJ evenmin succes kunnen hebben. Door allen zonder onderscheid is echter goed werk gepresteerd, waardoor deze opvoering van „De Gron<r' met zijn wisseling van 9cherts en ernst, van intieme huiselijkheid en drukkende bekommering, een onmiskenbaar succes is geworden. Het zou ons innig leed hebben gedaan, als het an ders mocht zijn uitgevallen, warit, wij weten van na bij. hoeveel moeite en inspanning, hoeveel uren van zorgvuldige voorbereiding de leden zich hebben ge troost om iets goeds te geveii. Ook het tooneel met het witte, roodgedakte woon huis op den achtergrond, zijn met klimop bedekte schuur en de groene schutting aan den overkant, waarboven de weelderig rankende witte rozelaar de vruchtbaarheid van den grond veraanschouwelijkte, droeg van die groote zorg en toewijding blijk, gaf het duidelijkst bewijs, dat kosten noch moeite waren ge spaard om hot stuk ook in dit opzicht zooveel moge. lijk tot zijn recht te doen komen. Ton slotte nog dit: In „De Grond? wordt gelach-u en geschreid, maar ook gebeden on uit den Bijbel ge lezen. "Welnu, noch tijdens dit gebed, noch onder het lezen van 1 Corinthen13 werd door ook maar iemand der vele aanwezigen gelachen of gespot, Mo ge dit voor hen die zoo gaarne op het ongeloof der onkerkelijke bevolking van ons Noorderkwartier ple gen te smalen, een bewijs zijn, dat het daarbinnen met de menschen hier toch nog waarlijk zoo slecht niet geschapen staat. Martje, de vrouw van Dost, was kerkelijk, maar bleek in haar diepste wezen toch ongodsdienstig; Dost daarentegen was godsdienstig, maar min of meer onkerkelijk. En toch, wie van beiden stond boo ger als menech? De keuze $al voor den toeschouwer niet Moeilijk zijn geweest. t Zit 'em niet in de wóórden", zegt hl) tot zijn zoon Douwe, maar in 't beleven!" ANNA PAULOWNA. Alhier is opgericht een afdeeling van den Vrijzin nig Christelijken Jongeren Bond' (V.C.J.B.). mat aanr vankelijk Z1 led** WIER EN OEN. Zaterdagavond sprak de lieer Jo. de Hom van Amsterdam voor oeu flink boxotto zaai in 'b hotul do liaan ovor „Oorlog aan don Oorlog". Do lozing word mot oorlogsliolifcboeldeu verduidelijkt, coodab wat met do ooron niot tc gotoovon is, raoa iin wetv koiykhoid kon aanschouwen. Het een dn ander werd belangstellend gevolgd. OUDFSLUIS. De leerling Joch. (KjreJJger alhier ,aan de Amt- booJiteacnocn te lleidor is, op grond zijnor rapport- ten, vrijgesteld van hot examen voor eioobrioien. Teir gelegener tijd zal aan hem het diploma wordon uitgereikt. BEDWELMD. Gistermorgen is te Leiden in het hotel Noordzee, waar hij don nacht had doorgebracht, de 41-Jarige Italiaanfiche granietwerker D. A„ afkomstig uit Fran- cino (Udine) en werkzaam hij de firma Malozia en Nijssen to Rotterdam, voor welke hij te Leidon werkzaamhodon moest verrichten, bewusteloos op zijn karnor gevonden, door gas bedwelmd. Het gas- kraantjo stond open De geneeskundige dienst is ongeveer 1Y» uur bezig geweest om te trachten, den man weer bij to brengen, waarna hij naar het aca demisch ziekenhuis is vervoerd. Er is weinig kans op levensbehoud. VOOR HET CENTRALE ZIEKENHUIS TE ALK MAAR. Bij den voorzitter van de afd. van het Roode Kruis, mr. A. M. Ledeboer, kwam van Prins Hendrik, als voorzitter van het „Roode Kruis" een bijdrage in vcor het, in de Cadettenschool te stichten Centrale Ziekenhuis. KETEL GESPRONGEN. In de Wascholinefabriek van de firma De Vries en Co., aan de Eem te Amersfoort, sprong gistermorgen de zeepketel bij het stoken. De binnenketel met ruim 4000 liter zeepstoffen werd' omhoog geslingerd, waar door het dak van het stookhuis werd afgerukt. Per soonlijke ongevallen kwamen niet voor. De ketel was eerst een week in gebruik. FRAUDE BIJ DE GEM. GASFABRIEK TE REN- KUM. Zaterdagavond heeft de directeur van de Gemeente lijke Gasfabriek te Renkum zich, wegens een kas tekort van f13.000, ter beschikking van den burge meester gesteld. De betrokkene, die ongeveer 40 jaar en gehuwd is, heeft zich Zondagmorgen ter beschik king van de justitie gesteld en een volledige be kentenis afgelegd. Hij is thans gedetineerd in het Huis van bewaring te Arnhem. DOODGEREDEN. Te Haarlemmerliede is gisteren een 28-jarige vrouw doodgereden. Zij werd naar het gasthuis te Haarlem vervoerd. Hoe en door welk voertuig zij overrederen werd, wordt nog onderzocht Gebleken is dat fcij aangereden is door een auto, op het oogenblik dat twee auto's elkaar passeerden. EEN DURE BUITENLEERLING. Het gemeentebestuur van Arnhem heeft tot de Tweede Kamer het volgende schrijven gericht: „Ingevolge het bepaalde in art. 25, 4e lid, van de Nijverheidsonderwijswet en in het K. B. van 26 April 1922, Staatsbl. No. 233, is de gemeente, uit welke 1.1. van eene nijverheidsschool elders afkomstig zijn, aan de gemeente, waar bedoelde Nijverheids school gesvetigd is, jaarlijks eene bijdrage verschul digd ad 15 (voor sommige scholen ad 20 van de nettokosten per 1.1. dier school voor eiken zoodanigen leerling. „Op grond van deze bepaling hebben wij aan het gemeentebestuur van Enschede moeten betalen een bedrag van f 1058.06, wegens het bezoeken geduren de 1922 van de Hoogere Textielschool aldaar door één leerling, afkomstig uit Arnhem. „Hieruit blijkt derhalve, dat de netto-kosten per 1.1. van gemelde school bijzonder hoog zijn. „Het komt ons niet billijk voor, dat een gemeente belast kan worden met zoo buitensporig hooge kos ten terzake van onderwijs, waarop zij niet den min sten invloed kan oefenen. „Deze onbillijkheid wordt te meer gevoeld, waar bedoelde school alleen wordt bezocht door 1.1. van elders, wier ouders tot den meer gegoeden stand be- hooren. „Aan het bezwaar zou o.i. in het algemeen kunnen tegemoet gekomen worden door een maximum-bedrag voor de eventueel verschuldigde bijdrage vast te stellen. „Om deze redenen nemen wij de vrijheid uwe Ka mer te verzoeken om te willen bevorderen, dat de door ons bedoelde maatregel worde genomen". DEF VU Het vliegtuig, waarmee het dappere Nederlandsche drietal de reis heeft gemaakt naar Indië, zal per boot naar ons land worden teruggezonden. Door het Vlieg- ccmitó zijn nog eenige mededeelingen gedaan bij monde van generaal Snijders. Generaal Snijders roemdo allereerst de ontvangst der vliegers in Indië en de uitmuntende regeling van het Indische comité. Dat er ten slotte eenige teleurstelling is gekomen over het verloop van de rondvlucht op Java die Van der Hoop met de F VII ondernam, vond zijn oorzaak in den onvoldoenden toestand der terreinen. In Indië meende men blijkbaar dat ieder terrei nzoowat ge schikt is voor vliegterrein. Teekenend in dit op zicht is wel, zeide spreker, dat op heel Java maar één hangar te vinden is, te Kalidjatti. waar men de F VII behoorlijk onderdak kan brengen. Over het algemeen heeft men in Indië dezen eersten tocht te veel als een sportieve daad beschouwd en nog te weinig begrepen, zeide spreker, dat het hier een eer ste vlucht was, die de kiem voor een commercieel luchtverkeer tusschen Nederland en Indië zal kunnen zijn. Voor het comité ia een belangrijk vraagstuk ge weest wat met het toestel do F VII zou moeten ge schieden na aankomst in Indië. Het comité had go- hoopt dat de Indische Regeoring al» een moreele hulde, spontaan het vliegtuig zou hebben aange kocht, hetzij als herinnering aan dezen eersten lucht- tocht, hetzij ter plaatsing in een museum. Maar dit geschiedde niet. Zelf» toen men het de Regeering te koop aanbood voor de werkelijke waarde, verklaarden de Indische legerautoriteiton het niet te kunnen aanvaarden, om dat hetvoor Indië ongeschikt zou zijn. Intusschen maakte Van der Hoop er een serie vluchten mede op Java. Experts van de heeren Fok ker cn Plesman trekken dan ook de verklaring van ongeschiktheid ten zeerste in twijfel. Het comité hoeft het Siam te koop aangeboden, maar hoorde nog niets. «ct vliegtuig moet nu terug naar Nederland en daarvoor hebben de Stoomv. Mij. Nederland en de Rotterd. Lloyd gratis vervoer aangeboden, oen han delwijze. die hot comité zeer op prijs stolt en gun stig afsteekt, zoo besloot spreker tegen de houding der Indische regeering. Wat weer oon echt Ilollandsche opvatting wat de waardeering voor dezen tocht betreft, 't is weer een en al degelijkheid! KOLHORN. De gemengde zangvareoniging „Kolhorn'* alhier, gaf op 1 Kaart in do zaal van den heor J^ce»* oon in alle opzichten welgeslaagd ooèioert. De op komst was zeer goed en da ten gehoore gebrachte zangnummers voldeden de opgekomanen blijkbaar algemeen. Ter afwisseling wam opgevoerd hot fcoa- neelspel „In 't gouden Haahtje", door Otfco Harting Dit zeer vermakelijke, dooh moeilijke stuk, word uitstekend gespeeld en maakte den avond in zijn geheel tot oen zeer genotvollen. JULIANADORP. De veehouder B., die Maandagmiddag met een warren voevoudor langs de Doggersvaart rood, kwam aldaar een auto tegen, waarvan het paard esint weat- nig «ebrok en begon te Sl'aafn. Het lemoen yan don wagon en do tuigen wareh spoedig in een dowv laten toestand, zoodat de wagon voorloopt# oon. den wegkant moest achter blijven, in afwaahting ran ander irtkmaterfaaL DE LANDSVERDEDIGING IN ZWEDEN. IJlt Stockholm, 2 Maart. De Zweed#cbe regoerlng hooft Zaterdag bij don Rijksdag de nieuwe wet op de landsverdediging ingediend, welke eon onmiddellijke vermindering dor uitgaven mot 33 milljoen kronen meebrengt, nl. van 138 tot 105 milltoon kronen. De oefuningstijd zal 140 dagen bedragen voor do In terle, 200 dagen voor cavallerie, artillerie en genie en marine en 260 dagen voor studenten dor hooge#cho,'1 len. Het aantal recruten bedraagt 36000 per jaar. Hot officierskader van het logor zal met 1045 worden ver- minderd, het onderofficierskader met 1006. Bi] de vloot zal het aantal officieren met 53 worden vermin, derd, dat der onderofficieren met 897. Verschillende regimenten, o.a. vlor cavalerieregi menten, zullen werden opgeheven, verkleind of iug< - lijfd bij andere. Hot luchtvaartcorps zal worden uit gebreid en een afzonderlijke dienst vormen. D»; ver, minderingen zijn grootor bij het leger dan bij de vloot. Onderofficieren zullon tot officier kunnen op klimmen. De nieuwe wet zal 1 Januari 1926 in wer king treden; voor het eind van 1927 moet de reorga nisatie voltooid zijn. De premier heeft verklaard, dat dit voorstel kan worden behandeld onafhankelijk van het standpunt van Zweden ten aanzien van het protocol van Geiieve BRANDSTICHTING. Naar het W.B. uit Berlijn meldt, heeft vannacht in een dorp nabij Kotbuss een brand tien gebouwen in den asch gelegd. Het betreft hier brandstichting. DE STORM- Een der 275 meter hooge metalen torens van het groote station voor draadlooze telegrafie te Ruissele- de, in West-Vlaanderen, is, naar men uit Brussel meldt, tijdens den, jongsten storm nagenoeg totaal vernield. De andere drie torens bleven gespaard. NOODLOTTIGE ONTPLOFFING BIJ RIO DE JA* NEIRO. Uit Rio de Janeiro, 26 Februari. Een bergplaats van ontplofbare stoffen te Nitheroy, in de buurt van Rio de Janeiro, is in de lucht gevlogen. Er zijn zoo wat honderd dooden en zeshonderd gekwetsten. Bo, vendien zijn 3000 huizen vernield. Volgens nadere berichten bedraagt het aantal per sonen, dat bij de ontploffing in een opslagplaats na bij Rio de Janeiro werd gewond niet 600, maar 300. Het aantal dooden is nog niet definitief bekend. Op een schip, dat in de nabijheid van de opslagplaats lag was brand ontstaan, het vuur sloeg op andore schepen over en door de hitte van dezen brand is de ontploffing blijkbaar ontstaan. De opslagplaats be vatte kruit, petroleum en kerosine. Binnen den tijd van twee uur werden 50 opeenvolgende onploffingen gehoord. EEN GELUKKIGE. Naar de correspondent de^ N.R.Crt. te Brussel meldt, is het lot van één milliocn frank van de lee ning voor het herstel der Belgische verwoeste gewes ten ditmaal ten deel gevallen aan een Nederlander. Jan Caenen, werkzaam in de zinkfabrieken te Over- palt (Belgisch-Limburg). Caenen woont reeds twin tig jaar in België en is 50 jaar oud. Hij is afkomstig uit Bergeik. DE GOLF VAN MISDAAD IN, FRANKRIJK- Het „Journal", dat zich bezorgd maakt over het steeds toenemende aantal misdaden, welke over ge- heol Frankrijk, en in het bijzonder te Parijs, worden gepleegd, is verschillende autoriteiten gaan vragen of het niet mogelijk zou zijn den vloed te stuiten. De prefect van politie, Morain, wees er op, dat het meerenideel d'er misdadigers vreemdelingen zijn. Hij stelt alles in het werk om Parijs te „zuiveren. Eiken nacht trekken zijn mannetjes er op uit om invallen in verdachte lokalen to doen; degenen, die maar even voor arrestatie in aanmorking komen houdt hij vast; tallooze vreemdelingen worden over de grenzen ge zet. Ook de heer Chairtemps, minister van binnenland- sche zaken, schreef 't grootste aantal misdaden aan buitenlanders toe. In 1924 zijn er in Frankrijk 1248 personen wegens misdaden aangehouden, van wie 940 Franschen en 308 buitenlanders; wegens vergrij pen 7088, van wie 6132 Franschen en 956 buitenlan der». In het geheel werden er 8336 personen gearres teerd (7072 Franschen en 1264 buitenlanders). De ver waarlozing der jeugd, de na-oorlogsche verwilde ring, de.... bioscoop, zijn volgens hem ook belang rijke factoren die tot de toeneming der' misdadigheid 'bijdragen. Maar hij liet niet na er met nad~uk op te wijzen, dat de politie en justitie over te weinig personeel en geld beschikt om afdoende te kunnen handelen. EEN ONGEMAKKELIJKE SCHOOLJUFFROUW. Juffrouw Vinot, onderwijzeres aan een dorpschool voor meisjes in Dognéville (dep. Vogezen), hooft in het schoollokaal een aantal kippen ondergebracht en eiken ochtend gebiedt zij haar leerlingen het vuil, dat haar gevederde vriendjes in hun, hok hebben veroorzaakt, op te redderen. De ouders dor kinderen waren van oordeel dat hun kroost niet met dat doel de school bezoekt en zo zijn gaan klagen. Met het gevolg dat het gemeente bestuur de onderwijzeres wilde ontslaan. De inspec teur van het onderwijs echter stelde een enquête in en handhaafde haar. Do kinderen gingen staken, van de 35 kwamen er slechts vijf op school. Het is een strijd op leven en doodgeworden lus- schen het gemeentebestuur en de onderwijzeres, ge steund door den inspecteur. Voorloopig heeft juffr. Vinot het glansrijk gewonnen, daar hot gehoele ge meentebestuurafgetreden is! DE DOODENDE STRAAL. Blijkens een R. Corr.-bericht is Grindell-Matthews, de uitvinder van den befaamden „straal dos doods" die eenige maanden geleden zooveel van zich deed spreken, toonde Britsche Admiraliteit had geweigerd zijn uitvinding te koopen, thans uit Amerika in En geland teruggekeerd om zijn zaken te regelen en daarna voorgoed naar de Vereenigde Staten te ver trekken. Hij verklaart, dat do Amerikaansche regee ring zijn uitvinding had aangekocht binnen een week na zijn aankomst in de Vereenigde Staten. Ilij wei gerde mede te deelen, welk bedrag hij er voor heeft ontvangen. PARIJS EN BERLIJN, Uit Parijs. Een voltallige vergadering van de Franscho en Duitsche handelsdelegaties heeft plaats gehad. Het compromi» Is door de beide regeeringen er kend en bevestigd on door RaynaUly on Trendolen- burg ondertoekond. Ken twoetal nota's werden wis- seld en zullen onverwijld wordtui gepubliceerd. Het compromis zal iwstaan uil een nrovigorlum van tien maanden, gedurende wolken tijd Duttsoh- land afziet van de voordeeion van meesf-iiogunstiging en oon voorkourregollng voor producten uit F.lzns- Lotharingon op den grondslag van halveering dor douane-tarieven tocstant. Voor de definitieve ovoroonkomst is Duitschland de positie van meost-begunstlgde mogendheid in ultzichi gesteld. Het nauwkeurige tijdstip, waarop deze overeen komst zal worden afgesloten laai zich nog niet vast stellen, daar dit afhagt van de wijzigingen die in de dcuone-wetgeving van Frankrijk zullon wordon aan gebracht. Trendclenburg liet er geen twijfel over i daan. dat de meest begunstiging abolute voorwaarde is voor d«? definitieve overeenkomst DREIGEND ARBEIDSCONFLICT IN NOORWEGEN. Naar draadloos uit Ovlo gemeld wordt, zijn de on derhandelingen tusschen vertegenwoordiger» <Kr werkgever» nn die van het algemeen vakverbond Vrij dag zonder resultaat afgebroken, na een wook to heb ben geduurd. Hat vakverbond heeft de tconovereen- komet in de nijverheid i waarbU ongev-or 8&000 arbeider# betrokken #tp.

Schager Courant | 1925 | | pagina 6