M&rktberiohtKO. GTJDKARSPEL. Dinsdagavond hield de Boerenleenbank de Jaar vergadering. Aanwezig, 88 leden. Do voorzitter, de heer G. Hart, opent met een woord van welkom de vergadering, hoopt op aan gename en zakelijke besprekingen en mte den wonöch dat de kool duur wordt, de vergadering, waarna de secretaris, de heer A. Timmerman, de notulen leest welke worden goedgekeurd, De voorzitter doelt moe, dat ook dezen keer weer 25 ot. in vertering en oen sigaar wordt aangebo den. Waar we de verplichting opleggen do vergadering te bezoeken, meonon we daarmee als het kan te moeten doorgaan. Daarifa verzoekt de voorzitter allen een oogonblik van hun zitplaatsen op te staan, waaraan door allen werd voldaan. In plechtige stilte worden dan de vol gende woorden gesproken: Geaohte vergadering,! 'tls dan wel onder zeer droeve omstandigheden, dat wij onze algemeenc le denvergadering houden. Wij allen, wij weten het, dat onze minzame vriend, de heer Jb. v. Meurs, door een ernstige ziekte ons door den dood ontrukt is. Onze Bank verliest in hem een zeer ijverig en actief bestuurslid;; altijd had hij voor ieder een vriendelijk woord, zijn inzicht was helder en zijn veroord jel zacht. Steeds stond hij -de Bank ten dienste wanneer dat noodig was. Verliezen wij in hem veel, nog veel moer wordt hij door zijn huisgezin gemist. Zoo'n brave man en vader is schier onmisbaar. Mijne vrienden, ik gevoel ten volle, hoe groot de Smart bij zijn vrouw en kinderen is, haast ondraag baar. Maar vrienden, wij; mogen wel de smart be zitten, maar de smart niet ons. Wij wenschen dan ook van harte zijn vrouw en kinderen toe, dat het hen gegeven mag zijn, hun zwaar kruis met fierheid te dragen en met innigen trots terug te zien op.zoo'n lieven man en vader. Geachte vergadering, laten wij naar hem opzie 1 en zijn voorbeeld volgen, en dat zoo steeds zijn nage dachtenis in ons voort leve. Zoo zij het. Uit het jaarverslag blijkt o.dl het volgend®; Het aantal leden is met 12 toegenomen en met verminderd, waardoor dit nu 186 is. 25 diverse vergaderingen zijn gehouden. Het aantal spaarders is met 27 toegenomen en be draagt thans 254. Het aantal uitstaande voorschotten ie verminderd van 94 op 93. He.t aantal posten lobpende rekening voor de le den is 53 met schuld en 10 met een tegoed. Het reservekapitaal is toegenomen van f 6127.64 op f6851.02. Het aantal dagboekposten was 1307, waarboven nog 396 posten in verband met het Hoogheemraadschap. Hoewel de Centrale Bank 1/4 pet, minder rente uitbetaalde dan door de Locale Bank wordt uitge keerd, sluit het verslag met de hoop, dat de spaargel den rijkelijk toevloeien. De commissie, bestaande uit de heeren Wonder en Volkers, heeft de rekening nagegaan' en in orde bevonden. De rekening en balans is als volgt: De rekening. Ontvangsten; Inhoud der kas op 31 Doe. van het vorig jaar f 2964,93, ontvangen spaar gelden f 219494.55, terugbetaalde voorschotten f 19414.50. 'Ontv. in loopende rekening: van de mede leden f 136692.81, van de Centr. Bank f 113862.24, af schrijvingen f 10, o.d. res. gebr. w. f 872.64, tezamen f 251437.69. Ontvangen rente: van voorschotten f 4368.16, in loopende Tekening f 6949.57, van de Cen trale Bank f 2297.38, Ontvangen prov. en kosten: in loopende rekening f 85.61, diverse ontvangsten t 52.80 Totaal ontvangsten f 507065.19. Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden f 164594.29, gegeven voorschotten f 19100. Uitgegeven in loopende rekening: aan medeleden f 86218.05, a. d. Centr. Bank f 207688.60, samen f 293906.65. Uitgegeven rente: aan spaargelden f 10241.19, in loopende rekening f C80.(T7, aan de Centrale Bank f 544.17, bijdrage Cen trale Bank f 124.86, afschrijvingen f 10, salaris van den kassier f 850, diverse uitgaven f 579.85, op de re serve gebrachte winst f 872.64. Inhoud der kas op 81 Dec. v. d. jaar f 15561.47. Totaal f 507065.19. Balans. Actief of vorderingen: De inhoud der kas op 31 Dec. v. d. jaar f 15561.47, Uitstaande voor schotten f 74238.50. Tegoed ia loopende rekening: van de leden f 129389.07, v. d. Centr. Bank f 24108.30, aandeelen van de Centr. Bank f 110, meubilair f 180, totaal f 153787.37. Totaal actief f 243587.34. Passief of schulden: Spaargelden f 225650.67, Schuld in loopende rekening: aan de leden f 11185.65. reservefond® f 6127.64, totaal f 17313,29. Het saldo oi de winst van dit jaar f 723.38. Totaal f 243587.34. Voor het nazien van de volgende rekening worden aangewezen de heeren K. Kroon en E. Slooves. Het bestuur vraagt machtiging den rentevoet zoo noodig in den loop van het jaar te wijzigen. AI» het kan zal dit worden bepaald op 5 pet voor voorschot ten en 4 pet. voor spaargelden, als het moet respect, op 51/4 en 41/4 of en 4J4 pet. De heer Zaagman maakt de opmerking dat de bank het voordeeligst werkt" als het de leden slecht gaat. In dat verband zou hij er het meest voor ge voelen het percentage voor spaargelden met 1/4 en voor voorschotten met V* pet. te verlagen., ook omdat het reglement-spreekt van een verschil van 3/4 pet Hij geeft dit het bestuur in overweging. De voorzitter wijst er op, dat rekening met de Cen trale Bank gehouden moet worden Het bestuur tracht zooveel mogelijk de idee van Raiffeisen te ver wezenlijken, doch het verschil, zal niet kleiner kun nen zijn. De vergadering geeft de gevraagde machti ging. Op voorstel van het bestuur en commissarissen wordt het salaris voor den kassier gebracht van 850 op 900 gulden. .Als bestuurslid wordt met bijna algemeene stem men herkozen de heer M. Borst Mz. Deze neemt in dank voorh et vertrouwen de benoeming aan. Als lid v. d. Raad van toezicht wordt met bijna al gemeene stemmen herkozen de heer G. Hart 'Hz., die de benoeming eveneens weer aanneemt. Ter voorziening in de ontstane vacature worden o.m. uitgebracht op J. Kal verdijk 34 en P, Wijn 17 stemmen, zoodat tusschen dezen een herstemming moet plaats hebben Gekozen wordt de 'heer J. KalVerdijk met 44 Stemmen, tegen 48 op den heer P. Wijn. In de plaats van den hoer G. Barst Az^die wegetns vertrek bedankt, wordt met 59 stemmen de neer P. Wijn gekozen. Do voorzatter dankt den heer Borst voor het veie, dat hij gedurende de 14 jaar voor de bank gedaan heeft en reikt hem ais een kleine hennnnmgr, een vulpen toet standaard over. Spr. hoopt* dat het hem en zijn gezin elders goed mag gaain en da/hkt hean voor de gezellige samenwerking. Do heer Borst dankt voor de woorden en voor het cadeau, wat Mj nog l'ange jaren hoopt te gebruiken* en hoopt dat het de bank steeds goed mag gaan- Rondvraag. De heer Zaagman zou gaarne van den voorzitter vernomen, in hoeverre de locale* janken aansprakelijk zijn tegenover de Oefttraie Bank té Utrecht, dit in verband met de bank te 'Alkmaar, die failliet ging. De voorzitter zegt, dat de eentralie bank wei verphehtingen heeft tegenover de fooalo banken, aJis daar iets gebeurt. Verder denk ik, dat de leden (hoofd Voor hoofd aansprakelijk zijn. De Kassier licht toe, dat do locale banken per aandeel" aansprakelijk zijn. Als de centrale failliet ging, zou 'dat pnze bank momenteel' hoogstens f12000 kunnen kosten. Do leden zouden daarvan.' mets bemerken, omdat we reeds een reserve hebben van •ruim 6 'duizend gulden. Er is echter geen nood, want het reservekapdtaal' is af over het millioen. Voor» frauduiéuze (handelingen van kassiers bestaat een waarborgfonds. De voorzitter deelt nog mede, dat in Duitódhland in den oorlog van 1870 en '71 de boerenleenbanköo ireeds bestanden en men daar toen ds\geldën rente loos deponeerde, om er een goede plaats voor te hebben- De (heer Zaagman deelt mede, dé vraag gesteld 'te hebben, om de soliditeit der boeren!eenank naait voren te brengen. Do heer J. van Ex ter meent aJf eens gehoord te hebben, dat in oorlogstoestand het «Rijk ook de gei'den der boerenleenbanken ksru gebruiken. De voorzitter merkt op, dat het partiouiier geld is en de heer H. Hart is van oordeel, dat het weinig zal uitmaken op welke wij'so in oorlogstijd get oifera wordt. De kiuwior dankt don hoer Bomt namens m'jn vrouw voor de gezelligheid la rfj'n huis, wonsoht hem allo goods en hoopt mot dejneuw gekozenen op oven aangename wijze te kunnen, samenwerken. De voorzitter dankt hierna de pers en dq leden voor de gezellige samenwerking en sluit de vort- gadering. ZOMERTIJD. De R.-K. Winkeliersvereniging te Eindhoven heeft aan den R.-K. Middenstandsbond verzocht, onver wijld stappen te doen tot behoud van den zomertijd. VOOR ANDER DOEL. Te Weidüm bestaat bij de Hervormde gemeente ge- ruimen tijd de predikants-vacature. Of de gemeente geen kans ziet deze vacature weer vervuld te krijgen dan wel daarin weinig belang stelt is onbekend. Maar in elk geval heeft de gemeente alvast de pas torie verkocht, die eigendom is geworden van de burgerlijke gemeente. De gemeenteraad heeft aan dat gebouw een andere bestemming gegeven, het zal uitgebreid en ingericht worden tot een „Tehuis van ouden van dagen". TEGEN HET HOOFD. Bij het breken van den drijfriem van een zaag machine bij den houthandel A. Vingerling en Zonen te Gouda, heeft de 18-jarige werkman de K. de met groote kracht weggeslingerde riem tegen het hoofd gekregen, waardoor dit deerlijk werd verwond. Een gedeelte van het gelaat en een oog werden weggesla gen. In hoogst zorgwekkenden toestand is de jongen naar het Van Iteraon Ziekenhuis overgebracht. FRAUDE. De deurwaarder hdj de rijkabelasingen te Eindhoven vraagt bij tal van personen oude belastingbiljetten, van 1921 af, op. Dit houdt verband met vermoedelijk gepleegde fraudes met waarschuwlngagelden, GEVALLEN. Te Enschede is gisteren de 20-j'arfge «asfaltdekker van het hooge dak van het magazijn de Sphinx aan de Markt gevallen bij het ophijschen van grint. In deerniswekkenden toestand Is bijl naar het zieken huis Ziekenzorg overgebracht. DE AMBTSWONING VAN BUITENLANBSCHE ZAKEN. Bij h etiongste afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer is, naar wij in „Het Vad" lezen, algemeen be zwaar gemaakt tegen het onder de gegeven omstan digheden toestaan van een crediet van f500.000 voor een ambtswoning voor Buitenlandsche Zaken. DE PASSAGE TE ZANDVOORT AFGEBRAND. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, ongeveer kwart over twee is door tot nu toe onbekende oor zaak brand utgebroken in de Passage te Zandvoort. Binnen korten tijd stond de geheele Passage in lichte laaie. Twaalf gezinnen zijn dakloos; de meeste daar van zijn ondergebracht in het hotel L'Ocean en In de stoomwasscherij 'Hollandia. Persoonlijke ongelukken zijn bij den brand niet voorgekomen. Eien- kind van liï jaar ia met veel moei te gered- De bekende Passage, eenmaal de trots van Zand voort, is in vlammen opgegaan. Om 2 uur 's nachts werd de politie gewaarschuwd,, dat er in een van de 26 woningen brand was uitgebroken. De woning, waarin de brand is ontstaan, was onbewoond en in gebruik bij den heer Cassee, die daar een filiaal in suikerwerken had. De politie-brandweer ging dade lijk er óp uit met een brandspuit, en ook de vrijwil lige brandweer trad spoedig in actie. De laatste kwam met haar nieuwe motorspuit, die voor den tweeden keer dienst deed Het vuur was echter niet meer te bedwingen. Binnen een kwartier was de geheele Passage een vuurzee. De bewoners van de huizen kon den slechts zich zeiven redden. Hun geheele hebben en houden moesten zij achterlaten. De eene woning na de andere werd door het vuur aangegrepen. De Passage zelf deed als schoorsteen dienst. Zoodat de vlammen zeer hoog oplaaiden. Het duurde niet lang, of het groote glazen dak, dat de Passage dekte, kwam met donderend geraas naar beneden. De Passage was eenmaal de trots van Zandvoort. Toen zij in 1881 werd gebouwd, was zij voor de bad plaats een groote attractie. Er waren toen tal van winkels, een groot café en eenige amusementsinrich- tingen. De spoorlijn naar Zandvoort eindigde bij de Passage Twaalf jaren geleden echter werd het spoorwegstation meer naar het dorp verplaatst, en toen begon voor de Passage de achteruitgang. De winkels verdwenen meer en meer en de huizen wer den betrokken door gezinnen, die geen woning kon den vinden. In een van de in de asch gelegde huizen waa ge vestigd een opslagplaats van meubelen van den heer Webber, waarin voor een groot bedrag, men spreekt van een som van f 35.000, aan meubelen was opge slagen. Dit alles ging ook in het vuur verloren. Gistermorgen ongeveer 7 uur wai de brand' ge- bluscht. Om halfacht w<*rd d^ groote poort aan den zeekant omgehaald: met groot geraas viel het enor me gevaarte neer. Het bouwwerk is thans een ruine. De burgemeester van Zandvoort, de 'heer Beekman, I en vele raadsleden waren bij den brand aanwezig, De politie, onder leiding van commissaris Lovink, hield de menigte op een afstand. De schade wordt beschat op f 100:000 met inbegrip van het gebouw, dat aan den eigenaar, den heer Katz, papierfabrikant te Sloterdijk, f 60.000 heeft gekost. Uit een nader ingesteld onderzoek is thans geble ken, dat de brand ontstaan is in den sigarenwinkel van de firma Cassée, gelegen naast den bewasten poppenwinkel. De winkelier was om zes uur in den middag weggegaan, na iets op een petroleumstel te hebben gekookt. Vermoedelijk heeft dit s'el den brand veroorzaakt. Het vuur tastte oogenblikkelijk den poppenwinkel aan, zoodat men in den aanvang meende, dat daar de brand was uitgebroken. Toen het blusschingswerk eenigen tijd aan den gang was, kwam een vrouw de politie meedeélen, dat haar kind van twee jaar rook was. Mot ernstig le vensgevaar hebben eenige agenten een onderzoek in gesteld. Zij vonden het kind in een der brandende huizen. Ware dit eenige minuten later gebeurd, dan was de kleine ongetwijfeld een prooi der vlammen geworden. BROEK OP LANGENDXJK. Algemeene vergadering van do Coöperatieve Boe renleenbank alhier, op Maandag 2 Maart, in het café „Marktzicht" van don heer Jc. Vijzelaar. Voorzitter, de heer W. Slot, opende de vergadering daarbij wijzende op den gunstigen toestand der Bank en het blijkens rapport van de Inspectie uitstekend beheer onzer Bank. Met blijdschap constateert spr. het herstel van gezondheid van den kassier. Het aftredend bestuurslid, den heer C. Wagenaar Kz. werd met 133 van de 136 uitgebrachte stemmen herkozen. (3 blanco.) Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht (aftredend de heer W. Slot Kz.). Herkozen met 129 van de 132 uitgebrachte stemmen. Verkiezing van 2 plaatsvervangende bestuursleden, aftredend de h.h. W. Slot Kz. en C. Spaans Jnz. Beide werden bij acclamatie herkozen. Benoeming kassier volgens art. 25 van de statuten. Ook deze, de heer Jet. Glas Ariez., werd herbenoemd. Alle fuirc- tionnarissen namen hunne benoeming aan. Jaarverslag over den toestand der Bank. Spr. wijst er op, dat de Bank, die nu 20 iaar bestaat, in een 1 groote behoefte blijkt te voorzien. Al zijn er die uit i wantrouwen of uit schroom om hun zaken hier bloot te leggen, niet tot de bank toetraden, toch mag de sterk# groei worden geconstateerd. Met verschil lende cijfers van 1914 en 1924 toont spr. dezen vooruit gang aan. Tot het eigenlijk jaarverslag komende, j wor^t medegedeeld* dat de inspectie door de Cen trale Bank 2 maal plaats had en een gunstig rapport inkwam, gememoreerd wordt de rentewijziging, be- stuur en Raad van Toezicht hebben zeer dikwijls 1 vergaderd en daarvoor wordt dank gebracht. Spr. sloot, zich aan bij de woorden, door don voorzitter i tot den Directeur gesproken, in verband met diens herstel van gezondheid. I Blijkens het verslag der bank bedroegen de ont vangsten: Inhoud der kas op 31 Doe. 1923 f 20154.60; ont vangen spaargelden f 241295.76, terugbetaalde voor schotten i 40620.00, ontvangsten in loopende rekening van de leden f 241.987.72, idem van de Centrale Bank f f 164.335,33, afschrijving f 5, ontvangen rente van voorschotten f 8735.47, idem loopende rekeningen, f 7461.87, idem Centrale Bank f 1811.89, diverse oat- j vangsten f 9267.40, totaal f 742570.40. Uitgaven: Terugbetaalde spaargelden f 170631,77 gegeven voorschotten f 57046.75, uitgaven in loopende rekening aan de leden f 189944,51, idem aan de Cen*- trale Bank f 273960.90, uitgegeven rente spaargelden f 12815.93, idem loopende rekening f 764.59, bijdrage Centrale Bank f 101,95, salaris van den kassier f 1G00, diverse uitgaven f 1077623, op de reserve gebrachte winst f 895.24, inhoud der kas op 31 Dec. 1924 f 24632,53. Totaal f 742570.40. De Balans sloot met een winst9aldo van f 1817.93, en een reservefonds van f 12081.92. Bij monde van den heer M. de Waard, lid der Com missie van de Rapporteurs, werd de vergadering medegedeeld, dat alles in de beste orde bevonden was. De voorzitter deelde mede, dat de rentestandaard voor 1825 voorloopig vastgesteld was op 4 pet. voor, spaargelden, en 5 pet. voor opneming van gelden. Bij de rondvraag vroeg de heer H. Pasterkamp eenige inlichtingen over den post van diverse uitga ven groot f 10776.23. De kassier gaf hierover volle dig bescheid, waarmede de vrager bevredigd was. De Directeur der Bank sloot de vergadering, allereerst ziin dank uitende voor zijn herstel en voorts aan de leden voor hun opkomst, alsmede de pers voor hare tegenwoordigheid. SCHAGERBRUG. Door de maatsofoapinfy* „De Automaat", te 'a Gra- venhage, zal een onaergrondsohe benzine bewaar plaats met aftapinriöhting worden opgericht op hel perceel' van de (heeren De Moor en Braam, auto handel' alhier. De ondorgrondsohe ketel zal een inhoud hebben van niet minder daim 6000 Liter. ZIJPE. De levering van den, benoodigde leermiddelen eh> schooTbehoeften voor de vijf openbare scholen dezer gemeente is opgedragen aan den laagsten inschrijver, den Boekhandel' voorheen Trapman en Ca. te Behagen WIE RIN GE RW AARD. Een_ avondje voor ptezier uit en dat geen cent kost, ie zeker wel' een, unicumbovendien nog eetn jekker kopje thee en dito kop koffie, ^ziedaar waar toe we Dinsdagavond in de gelegenheid werden gesteld door de firma Wed. J. van Nelle te AnA- eterdaan, die in de zaal van den heer Schouten een mooie mtademonstratie heeft gegeven dVer fcheq- en koffiecultuur, terwijl voor atwisseli ng enkele natuur- en komische firma werden afgedraaid. Voor dat wü' de thee kunnen drinken, is er al heel' wat aan voorafgegaan. We hebben dit op 't dook kunnen constateeren, ml- de oultuur op Java, het fermeeren, de samenstelling en het breken enz., enz. Een dar firmantenwist dit nog op eeh aardige manier nader uiteen te zetten en heeft daarbij' de huisvrouwen1 een Lesje gegeven in thee zetten. Het was wel'^rg, dat Wij' ft zeggen moest, docih 80 pet. van de vrouwen konden geen thee Zetten. Aanbevolen wordt regenwater, geen thee lichtjes, geen spiritus of petroleum en meer derge lijke dingen, doch vooral Gebroken thee van Van Nelle. Na de pau ze en nadat aan iederen bezoeker (ster) een heerlijk kop koffie was geoffreerd, kregen we een koffiefilm met natuurlijk een explicatie daar over, waarvan 't sl'ot was: Koopt vooral alles ven- pakt Men wordt dan niet bedrogen en delnkt er aam dat om de verpakking Van Nelle's etiket is De heer Van Meurs van Hoorn heeft den geheele® avond gezorgd voor een mooi nummertje mtiziek ofp de piano $n voor afwisseling op de harmonica. Reide mstrumenteoi zijn bij; den heer van Meurs in goede handen. Het waa een gezelligen Cni boveht- dien nog een leerzamen avond. ZUIDSCHARWOUDE Ged. Staten hebben de verordening op de Zon^ dagsluiting van winkels ön de 9 uur .avonldduitiinjg in de week, aangenomen door den gemeenteraad, goedgekeurd. EEN GOEDE VANGST. In het laatst der vorige week werd ingebroken in een keet staande nabij de in uitbreiding zijnde fa briek Schuttersveld te Enschede. Een partij lood van 90 K.G. werd vermist. Als verdacht van deze in braak werden door de politie aangehouden A. v. V. en H. J. G. en het lood dat in een bosch verstopt was, in beslag genomen. De gearresteerden bleken tevens de daders te zijn. van de in den nacht van Vrijuag op Zaterdag in het Zomerhuis Drienerlo te Lonneker gepleegde inbraak, waar ze op beeterdaad betrapt werden doch wisten te ontvluchten. Gisteren werden beiden naar Almelo overgebracht. DREIGEND CONFLICT BIJ DE HAARLEMSCHE TRAM. Het trampersoneel te Haarlem, georganiseerd in de Ned. Var. van Spoor- en Tramwegpersoneel ver gaderde gisternacht. O.m. was aanwezig het Eerste Kamerlid' Cramer. Met applaus werd de mededee- ling ontvangien, dat de chauffeurs het trampersoneel m zijn actie zullen steunen. Door vele leden werd het woord gevoerd en werd er bij het hoofdbestuur op aangedrongen, dat dit gp korten termijn een j loonsverhooging zal eischen van 10 en alle ar- beidverlenging zal weigeren. Mocht deze eisch geen I succes hebben dan moest het maar tot een open lijk conflict komen met de directie mende de ver gadering. Het hoofdbestuur zal nu met de directie in onderhandeling treden. DE TOESTAND IN DE DRENT SC HE VENEN. De Tweede Kamer heeft Woensdagmiddag de mo tie- Hiemstra, luidende: „De Kamer, van oordeel dat naast de hulpverleening tot tijdelijke werkverruiming maatregelen noodig zijn om den toestand der Drent- sche bevolking blijvend kunnen verbeteren, noodigt de Regeering uit onmiddellijk te onderzoeken, welke i maatregelen daarvoor kunnen worden getroffen en deze zooveel mogelijk te steunen, en gaat over tot de orde van den dag" verworpen met 47 tegen 22 stemmen. Daarna werd met 42 tegen 28 stemmen verwor pen de motie-Bierema, die luidde als volgt: „De Ka mer van oordeel, dat de financieele toestand van ver schillende in de nabijheid der venen gelegen ge meenten van dien aard is geworden dat niet kan wor den gewacht tot een definitieve regeling van de fi nancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is tot stand gekomen, noodigt de regeering uit maatre gelen te nemen tot verlichting van den financieelen toestand dezer noodlijdende gemeenten". DE ZOMERTIJD. De Tweede Kamer heeft besloten, in dé vergade ring van Dinsdag a.s. het wetsvoorstel tot afschaf fing van den Zomertijd in behandeling te nemen. OVERVRAAGD. Voor (het Zandvoortodhe raadhuis strekt zich een (plantsoentje uit ter .grootte van ongeveer 285 M2. Daar de kans bestond, dat dit stuk bebouwd zou worden, -heeft de gemeente getracht het te koopton. De eigenaars vroegen echter een prijs van onge veer f115 Per M2. De gemeente bood f40, waarop verdere .onderhandelingen afsprongen* Daarop werd tor een bouwverbod op het plantsoentje gelegd en heeft die rechtbank in e'udbesKssing uii spraak gedaan, waarbü het stukje grond aan de gemeente zal' moeten worden afgestaan, tegen dcra, prijs van f45 per M2., terwii I' de kosten van het proces voor rekening van de gemeente komen, DE LIMBURGSCHE KOLENPRIJZEN. Uit Heerlen, 4 Maart. De Staats- en PartJ culiere mijden (hebben met ingang vaia 1 Maart U hun prijzen voor industior en huiebrondkoieoi weer aanzienlijk verlaagd. Tol. DE 26000STE BEWONER VAN DE HAARLEM* MFRMEER. De uitgestrekto 18.000 iï.A. groot Zijhdo Haam lommormeerjyolder, ontwikkelt zidh langzamerhand tot een belangrijke gemeente, waarvan de bevolking steeds vooruit gaat. In 1910 bedroeg het aantal inwoners 19633, in 1915 Was dit aantal {gestegen tot 21409, en nu is dit de 25000 reeds gepasseerd» Ter (herinnering aan het feit, dat 'de 25000ste werd ingeschreven, heeft het gemeentebestuur aan de jonggeborene: Antje Johanna van, Tol, te Nieuw Vennep, een (klein bedrag geschonken om 'te won- den besteed voor haar zeiVe, en voorts een spaart, bankboekje, met een bedrag, dat door aen burge meester, tor. A. Slab, met een kleine toespraak aan 'het gezin werd uitgereikt. Tab DE BEGROOTING VAN ILPENDAM. Nadat de gemeenteraad van Hpendam bif Kon. Besluit niet ontvankelijk was verklaard in zajn be roep op de Kroon van de niet goedkeuring der begroeting over 1924, omdat het beroepschrift ten onrechte aan Gedeputeerde Staten was gezonden, heeft de raad opnieuw geweigerd do begrooting naar de inzidhten van Ged. Staten vast ite steiletffc, Gedeputeerde Staten hebben nu Burgemeester en Wethouders, ingevpllge art. 126 der Gemeentewet, uitgenoodigd, ae ïïegrooting vast te stellen als de Raad blijft weigeren. De Raad heeft 'thans nogf- maalls bij' zijn besluit volhard, waarop de burge meester (heeft verklaard, dat B. en W. de begrooting zullen vaststellen. De heer Dakeman heeft daarna te kennen gegeven, aJé lid vafcv den gemeenteraad ontslag te nemen. ETERENVEILING. (Voorloopig bericht.) Aanvoer 171 partijen kip eieren, tezamen ^005 stuks. Voorts pl.m. 4500 eend- eireen. De prijzen der kipeieren liepen van f 4.10 tot f 6. De veiling duurt voort. SCHAGEN, 5 Maart. 25 Paarden, 3 stieren f 300 a 40Ö, 15 geldekoeien, mag f 200 a 350, 50 idem, vette f 300 a 600, 64 kaif- koeien f 275 a 475, 478 nuchtere kalveren f 14 a 30, 112 overhouders f 38 a 55, 170 varkens, vette. p. Kg. f 0.70 a 0.74, 128 biggen f 11 a 18, 26 konijnen f 0.75 a 3. 69 kippen f 150 a 3, 25 Kg. boter f 2.40 a 2.50. HOORN, 4 Maart 1925. Aanvoer: 183 Varken®evtte varkens 72 c€.* Lon- densche varken® 70 et., zouters 7072 ot. Handel vlug. BROEK OP DANGENDDK, 4 Maart. Langendijker Groenten veiling. Wortelen fl.00 tot 1.80. Roode kool1: le soort f57.70, 2e soortj f2.504.80. Gele kool: le soort f6.5010.90, 2e soort f5.806.30. Witte kool1: le ooort f33.90, 2e soort f 1.70—2.80, uien f 12.80—14.30, drielingen f 13.80 14.30, alles per 1Q0 K«. Aanvoer: 5600 Kg. wortelen. 92500 Kg. roode kool, 70500 Kg. gelëkool, 76400 Kg. witte kook 20100 Kg. uien. NOORDSGHARWOUDE, 4 Maart. Noordermarktbond. Grove uien f 13.60, drielin gen f 14—14.20, uien f14.30—14.60, peen f 1.30—1.60. Roode kool f4.30—7.60, doorschot f4-7, Gele kool f6.4010, doorschot f6.109.80. Deensche w.tte kool f2.103.90, doorschot f 1.60—«3.30, kroten fl.50, alles per 100 Kg. v Aanvoer: 2300 Kg. uien* 5700 Kg. peen, 100200 Kg. roode kool1* 30100 Kg. gele kool, 71400 Kg* Deensche witte kool, 1250 Kg. kroten. WARMENHUIZEN, 4 Maart. Roode kool: le soort f3.908.20, 2e soort f3. 70—» 7.10, uitschot f2.203.20. Gele kool, 2e soort f6.80— 7.10. Deensche witte kool1, le soort f2.203.20, 2e soort f22.50. Stek f 6—5.20, drielingen f 13.50 tot 14, uien f 13.10—13.60, grove uien f 12.50—13.30, JPean fl.301.50. Aanvoer: 54300 Kg. roode kooi, 6U0 Kg. gele kool,. 24600 Kg. Deansone witte* 4500 Kg. uien, 5000 Kg. peen. AMSTERDAM; 4 Maart 1925. Op de heden gehouden veemarkt waren aange voerd: 217 vette kalveren lei kw. f 1.20—1.30, 2e kw. tf 1—1.15* 3e kw. f 0.901 per Kg. .levend gew. 117n uchtere kalveren f 1426 per stuk, 6*5 vette varkens Hoil. le kw. 88^-89 ct., 2e kw. 8487 iet. per Kg. oSlaChtgew. Overz. en Geld» le kw. .88—89 ot. p. Kg. siachtgewicht. i iemengd N ieuws. STEEDS ZAKKENDE. De communistische partij in Tsjecho-Slowakije, die in 1923 nog 300.000 led.en telde, telt er thans nog slechts 100.000. ONTPLOFFING. In de Westfiaalsüh-Anhaltsche fabriek van ontplof bare stoffen te ReinsdorfjRittenberg is gisterochtend, een zware ontploffing voorgekomen. Er zijn 5 men- schen gedood, 7 zwaar en 31 licht gewond; de redr dmg van de gewonden is nog gaande. De stoffe lijke schade is zeer groot. WEERGEVONDEN. De Fransche vliegers Lemaitre en Arrachart, over wier lot men zich begon ongerust t maken, zijn te recht, Zooals men weet, hadden zij op hun terug weg Tomiboktoe bereikt en zouden vandaar, in noor delijke richting verder vliegend, naar Ain-Mezzei in ZuidrAlgerië gaan. Op dit stuk van hun tocht, dat ongeveer 2000 kilometer lang is en meer dan twaalf uur vliegens eischit, zijn zij met hun toestel in een zandstorm geraakt, waardoor dalen noodzakelijk, werd. Bij hun landing, op Vrijdag' 20 Februari, in den barren woestijn, sprong een van de luchtbanden van het toestel, dat licht beschadigd werd en de geringe hoeveelheid benzine, die er nog over was, belette de vliegers, toen de storm bedaard was, te vertrekken. Ondanks de vermoeienis van den moeilijken dag vlie gens, die de vliegeniers dien Vrijdag achter zich had den, trokken zij onmiddellijk te voet in noordelijke richting in de hoop hulp te vinden. Zaterdagmid dag ontmoetten zij. eenige inboorlingen en zij waren gered. Want per kameel trokken zij toen naar El- Golea. Vandaar uit konden zij hulp vragen te Oran, van waar weldra een rups-auto met benzine, olie en wat er verder noodig was, naar de eenzame plaats vertrok, waar het vliegtuig al dien tijd was blijven staan. Men verwacht, dat de vliegers de volgende week vandaar met hun toestel zullen kunnen ver trekken om de vlucht huistoe te beginnen. STEEDS MEER. In Frankrijk heeft onlangs een Poolsch meisjó haar doodzieken minnaar vermoord om een eind aan zijn lijden te maken. Kort daarop doodde een vrouw om die réden haar zuster, een soortgelijk geval uit Engeland meldden wij in dit nummer en ook in da Ver. Statten blijkt deze vorm van moord uit barm hartigheid thans toepaséing te vinden. Er worden reeds twee .gevallen van gemeld. Te Woodlawn in Pennsylvanië heeft een man in een vlaag van me- lancholie om de riekte van,zijn vrouw, die vrouw vermoord en daarna gepoogd zelfmoord te plegen. Treffender is 't 2e geval, dat zich te Denvre heeft afgespeeld. Daar heeft dr. Blazer, een 61-jarig me-

Schager Courant | 1925 | | pagina 2