Uil den W.f.V.B. Provinciale Bond van RundveetoK- vereenigingen in Noord-Holland. TWEEDE BLAB, Bionenlandsch Nieuw» Donderdag 5 Maart 1925. 08ste Jaargang, No. 7599. VAN DEN GUMPETITIEIJMDER. Programma voor Zondag 8 Maart: N.V.V. II—W.F.C. I, IV* uur, Klink. Voorwaarts XD.OAK.O. I, 2 uur, D. Duinkor. Programma voor ^Zondag 15 Maart: Cbneordia I—Voorwaarts I, 2 uur, D. Duin kor. Uitslagen van Zondag 1 Maart: Blauw Wit I—voorwaarts I, 83. Voor de (maand Maart zün door mij geen leden^ Sjsten rondgestuurd, omreden do competitie bijna afgeloopen is en de clubs voor de bekeiwedstrijden ook weer leden moeten opgeven. Mochten in de edenlijsten van de clubs, die nog wedstrijden ectól botTOkrat van 85, du* voor 884 diere® 1 WI90, de Algemeen*) Vergadering, om tiet Bestuur opdracht Bij 484 twenter» wa» het verschil totaal t 8410., bij te geven maatregelen te treffen, dat met de te ver- 393 -derdekalfskoeien totaal f 14737.50, bij 429 oudere strekken gegevens, naast de werkelijke opbrengst, koeien totaal f 10725, alzoo bij 2090 dieren met erken- ook de cijfers voor de berekende jaaropbrengst wor de afstamming een hoogere opbrengst van f 61082.50, den gegeven. en dat verdeeld over 513 fokkers, of gemiddeld per De meening van de meerderheid wordt door ver fokker een gemiddelde opbrengst van ruim f 119. schillende afgevaardigden bestreden en de heer E. De bond had 29 leden-fokvereenigingen. Van de Dz, Govers, zoowel als de heer Schoenmaker, hechten lactatie-periode 1924—-1925 werden volledige melk- meer waarde aan het opnemen in programma's enz. lijsten opgemaakt van 737 vaarzen zonder erkende van meer dan één melklijst. afstamming. 1039 vaarzen met erkende afstamming, De secretaris merkt op, dat alle bekende melklijs- 582 twenters zonder, 628 twenters met erkende af- ten worden gegeven, evenwel niet van den stam- stamming, 382 derdekalfskoeien zonder, 291 derde- boom. kalfskoeien met erkende afstamming, 813 oudere De heer Swierstra zegt ook, dat men moet letten op koeien zonder. 604 oudere koeien met erkende af-de wijze waarop de cijfers zijn verkregen, stamming, totaal 5076 dieren, waarvan een volledige, beer H. Kooij, Harenkarspel, is tegen de ver- melklijst kan worden opgemaakt. Van deze 5076 die-melding van de berekende jaaropbrengst, maar wil ren waren er 2562 met een geregistreerde afstam- aangegeven zien de duur van de lactatieperiode tot ming en 2514 dieren met volbloed. Van 1114 dieren i niet langer dan 340 dagen. wend binnentijds de melklijst afgebroken. Er werden De heer Schenk, Wieringerwaard, verklaart zich 216 stieren gebruikt voor het dekken van het vee., nl. te8en het bestuursvoorstel, omdat het de werkzaamhe- 142 eenjarige, 51 tweejarige, 18 driejarige en 5'den van den controleur onnoodig vermeerdert, oudere stieren. Er zijn 3079 kalveren geschetst De 'De secretaris wijst op de vele werkzaamheden ver- kosten van den bond waren per boerderij ongeveer bonden aan het opgeven van de geheele lactatiepe- f 46.68. riode. Voorzitter brengt een hartelijk woord van dank De heer P. Stapel Cz. Is van oordeel, dat men de aan den secretaris voor diens uitgebreid verslag. Ap- het best kan heoordeelen naar do werkelijke op- plaus. Aan de orde lcomt het voorstel van het Bestuur tot het houden van fokveedagen tijdens de excursie, georganiseerd door het N.R.S. De toelichting op dit voorstel vertelt, dat blijkens bericht het Bestuur van brengst. Tot stemming overgaande, wordt het bestuursvoor stel om de berekende jaaropbrengst te vermelden, verworpen met 38 tegen 6 stemmen. De volgende benoemingen worden nu aan de orde X VAN ZOONEN. BEKERWEDSTRIJDEN. Programma voor Zondag 2 2Maart: Excelsior IConcordia I, 2 uur, Duinkor. B.F.O. ISucces I, 2 uur, Keet- W.F.C. ID.O.S.K.O. I, 2 uur, Boerman. Voorwaarts IN.V.V. I, 2 uur, Noorman, Blauw Wit IN.V.V. II, 2 uur, Klink. Vereenigingen, welke nog niet aan hun reglement ;aire verplichtingen hebben voldaan, worden ver zocht hieraan vóór Zondag 8 Maart te voldoen. Bij* niet voldoening volgt schrapping der deelname. H. WILBRINK, adm-redact. het N.R.S. besloten heeft, het. 50-jarig bestaan van Kestel<l het N.R.S. in de maand Juli feestelijk te herdenken. le- .,.voor een ild van.het Bestuur wegens periodieke Behalve een feestelijke vergadering, waartoe o.m. de a*tredin£ °P l Januari a.s. van den heer C. Stam te buitenlandsche stamboeken zullen worden uitgenoo- Den Hout, (niet herkiesbaar); de heer D. Laan Jbz., digd, één of meer afgevaardigden te zenden, zal met Berkhout, wordt benoemd, die de benoeming aan- Algemeen© vergadering op Woensdag 4 Maart 1925, in „de Roskam" te Hoorn. Voorzitter de heer B. Kleijn Cz., Assendelft, secre taris de heer Ei. Koster Dz. Voorzitter opent .de vergadering, er zijn genoegen over uitsprekende, dat de opkomst beter is dan vorig maal, in het bijzonder welkom heetende den heer Swierstra, veeteeltconsul., den heer Wibbens, hoofd inspecteur van het N.R.S. en den oud-voorzitter van den Bond, den heer P. Stapel Cz. Spr. wijst er verder in zijn openingswoord op, dat sedert vorig jaar de toestand zich nièf ten ongunste heeft gewijzigd en dat geeft dus reden om optimistisch te wezen. Het le dental is met 2 vermeerderd en wel door" het toetre den van „Uithoorn" en „Koegras". Dit is een verblij dend verschijnsel en waar er in den toestand meer stabilisatie is to constateeren, twijfelt spr. niet of het ledental zal zich nog meer uitbreiden, propa ganda als er steeds zal worden gemaakt voor de ra- tioneele fokkerij. Waar verschillende belangrijke za ken de aandacht vragen, o.a. de t.b.c.-bestrijding, kan Let niet anders of een sterke drang tot 'het vereeni- gingsleven zal zich voordoen. Dat de regeering ons onvoldoende steunt, geeft aan den anderen kant re iden om pessimistisch te wezen. Moreele steun is noo. dig, ons werk behoeft de waardeering. Evenwel de actie, in dit opzicht tot heden gevoerd, bleef vruchte- j loos. Met den wensch, dat de besprekingen van van daag zullen zijn in het belang der rundveefokkerij, verklaart spr. de vergadering voor geopend De notulen worden gelezen, ze worden onder dank zegging goedgekeurd. Ten aanzien van do ingekomen stukken wordt me-' degedeeld, dat door het Bestuur adhaesie is betuigd aan een voorstel ven het Kon. Ned; Landbouwcomité *om maatregelen te nemen, da tgeen vee lijdende aan besmettelijke ziekte (mond- en klauwzeer) zal wor den uitgevoerd naar het buitenland, met name naar Italië en daarbij wordt gewezen op de wenschelijk- heid van aankoop vanaf de boerderij en niet van de markten. Aan de orde komt het rapport van de commissie tot het nazien van de rekeningen over 1924. 'De rekening van den penningmeester gaf aan, dat de ontvangsten waren f 1373.02, de uitgaven f 1267.26, batig saldo f 105.76. De rekening van den administrateur voor den Coö peratieven Aankoop vermeldde een omzet van f 2056.60, een winst van f 166.26. Beide rekeningen jwordcn goedgekeurd. Door den secretaris wordt uitgebracht een jaarver- Slag van de commissie voor den Coöperatieven Aan koop. Onder dankzegging aan den heer Van Varik wordt het verslag voor kennisgeving aangenomen. Door den secretaris wordt éen uitvoerig keurig sa mengesteld jaarverslag over 1924 uitgebracht. rT Uit dit jaarverslag vermelden we, dat de ontvang- I sten bedioegen f 1373.02, de uitgaven f 1267.26, batig LI saldo f 105.76. Het reservefonds bedroeg op 31 Decem ber 1924 f 953.97. - De omzet van den Coop. Aankoop bedroeg f 2056.60, b terwijl een winst werd gemaakt van f 165.26. Dit be- drag is gevoegd bij het reservpkapitaal, waardoor dit is gest egen tot f 2063.31. Het verslag wijst dan nog eens op den veel te grooten verkoop van ons eerste klas fokvee. Voor fokkersmelkveehouders is het vee de schakel tus- schen opbrengstvermogen van den grond en de pro ductie-uitkomst van zijn bedrijf. Het streven van ioderen veehouder moet er dus op gericht zijn om vee in zijn bezit te krijgen, dat le ten opzichte van bet productievermogen uitstekend is, dieren die in voor °P£enomen voedsel een ruime hoeveel- lUjl heid melk met een goed vetgehalte produceeren, ten tweede gezond, krachtig en evenredig gebouwd vee, dat niet te vatbaar is voor ziekte en eenigszins be stand tegen ruw voorjaar»- en herfstweer. Het is trouwens in de praktijk overbekend, dat een goede melkkoe bij het vetmaken goed wil uitgroeien-. Als men een dergelijke veestapel heeft, is 'het do kunst om hem in dien- toestand te houden en de cent- ge mogelijkheid is het systematisch fokken- in 'n vas te richting. Het is echter zeer moeilijk om een combinatie van goede eigenschappen in zijn dieren to krijgen. Slechts^ door systematisch door te werken, goed vast te hou den aan de uniformiteit van het type, nauwlettend echt te geven op de stamboomen. zal men de zeker heidskans van de overerving der gewenschte eigen schappen-combinatie sterk kunnen verhoogen. De samensteller heeft de totaalcijfers van elke ru briek en ook do gemiddelde uitkomsten vergeleken ©n dan is gebleken, dat bij de dieren met een geregistreerde afstamming en dieren zonder geregi streerde afstamming het verschil in de finantieele uit komsten in geld verrassend is. Met een voorbeeld wordt dit aangetoond. 4 De gemiddelde opbrengst van 834 vaarzen met af stamming was 14 Kg. hooger dan van 715 dieren «mder afstamming, wat in geld uitgedrukt, een ver deze buitenlanders een excursie door Nederland wor den georganiseerd, om hun ons beste vee te laten zien. De bedoeling is de excursie van112—19 Juli te -houden. In verband nu met de te groote onkosten verbonden aan een Centralen Fokveedag, mede met het oog op den tijd van het jaar, stelt het Bestuur van den Bond voor, geen Centralen Fokveedag te organiseeren, doch op 4 verschillende punten in de provincie, fok vee bij elkander te brengen, nl. te Beemster, Binnen- wijzend, Twisk en ""Wieringerwaard. De programma's naar eigen keuze samen te stellen; in overleg met den secretaris van den Bond. 't Liefst ziet men collecties melkvee. Het Bestuur stelt voor, om voor rekening van den Bond te nemen de kosten van autobussen en het drukken van de catalogussen en vraagt hiervoor een CTediet van uiterlijk f 250. De heer Posch, Schellinkhoüt, oordeelt, dat de Bond moet werken voor de algemeene belangen en kan zich dan ook niet vereenigen met het voorstel. Er zijn leden die niets noodig hebben met het N.R.S. Laten de leden van het N.R.S. zelf de kosten betalen, maar laat de kas van den Bond er buiten. Als de Bond meer samenwerking wil met het N.R.S., laat het N. R.S. dan ook wat baten in de bondskas doen vloeien door het afstaan van opbrengst van model 11. De heer Ham, Veenhuizen, oordeelt, de datums der excursie niet geschikt. Spr. denkt dat de afstanden te groot zijn en spr. zou willen dat ook te Nieuwe Niedorp een collectie werd bijeen gebracht. Door de vereeniging te Berkhout werd ook nog de wenschelijkheid geuit op één centraal punt bijeen verplichte uitmelken. neemt. 2e. Van gedelegeerde leden yoor najaarskeuringen der vereeniging. Aanbevolen worden de beeren C. Posch, BinnenwiJzend, J. Koopman, Beemster, P. Sta pel Pz., Hoogkarspel, N. D. Kaan, Wieringerwaard, K. Kuiper te Oostwoud, Jb. Bakker, Barsingerhorn. Bij acclamatie worden, deze heeren als zoodanig ba- poemd, 3e. Van drie leden met plaatsvervangers voor de commissie voor bet nazien van de rekeningen over 1925. De aanbeveling luidt: C. Commandeur K.Az., Wognum, L. Glas, Wognum, J. Stapel Gz., Lambert- schaag, H. A Troost, Assendelft, Jb. Jimmink! Az., Bar singerhorn, J. J. Oudejans, Beemster. Bij acclamatie benoemd. Bij de rondvraag komt in behandeling een verzoek van de afdeeling Westwoud-Blokker, om de voor keuringen niet vroeger te doen plaats vinden. De secretaris deelt mede dat de Provinciale Com missie de voorkeuringen wel iets vroeger wilde hou den met het oog op de Paaschtentoonstellingen en het samenstellen van de catalogus voor de Centrale keuring. 'De afdeeling Twisk vraagt of op een tentoonstelling het vee uitgemolken voorgedragen moet worden. De secretaris deelt mee. dat deze eisch steeds is ge steld en oordeelt dat dit voorschrift gehandhaafd dient te worden. De heer Pijper, bestuurslid, wijst er op dat het uit melken niet altijd nauwkeurig gebeurt en daardoor ontstaat ongelijkheid. Spreker wil daarom de bepa ling geschrapt zien en anders een commissie benoe men die nauwkeurig let op het nakomen van het te komen. De heer Ruiter vindt Juli ook geen goede maand voor deze excursie. De heer Wibbens zegt, dat niet alleen rekening ge houden kan worden met de grasboeren, de toestand van het land in Juli is zeer verschillend in de diver se jaren. Afwijken van den> datum is niet meer moge lijk, omdat uitn o o dagingen naar het buitenland reeds zijn verzonden. Voorzitter bejammert het dat een opmerking go- maakt is als door den heer Posch. Wanneer reclame De heer Schenk, Wieringerwaard, wijst op de be zwaren -die in de praktijk zich voordoen. Het Bestuur zal deze zaak onder de aandacht ne men. De afdeeling Twisk vraagt nog om op de melklijst te vermelden het aantal K.G. boter in plaats van het aantal K.G. zuiver vet. De secretaris bepleit het handhaven van de tegen woordige regeling. Goedgevonden. De afdeeling Oostwoud vraagt de aandacht van den Bond voor het vormen van een centraal lichaam! dat wordt gemaakt voor ons vee, door het N.R.S., is dat een prijsvraag uitschrijft tot het verkrijgen van een toch indirect in het voordeel van lederen veehouder, wetenschappelijk middel tegen mond- en klauwzeer. Een centrale fokveedag brengt te groote kosten met oe bedoeling is dat iedere veehouder iets bijdriagt "'"v TT'41 1 voor een dergelijk centraal lichaam. Het Bestuur zal deze quaestie overwegen. De secretaris wijst nog op het groote belang van opgave door de afdeelingen van het niet bestand kun nen krijgen van het vee en het besmettelijk ver werpen. Juist omdat dit zoo toeneemt is het van nut dat de Bond hiervan op de hoogte wordt gesteld. Hierna volgt onder dankzegging sluiting. zich mee. Uitbreiding van bet aantal te bezoeken plaatsen zal wel niet gaan in verband met de dag- verdeeling. Ook de heer Wibbens bestrijdt de meenïng van den afgevaardigde van Sohellinkliout, het belang van Noordholland eisoht het hebben van een breev- der inzicht. De heer Posoh brengt hulde voor het werken van den heer Wibbens en als de heer Wibbens eetai evengoed ambtenaar was voor den Bond, in plaats van voor het N. R S., dan zou de heer Wibbens ook zeggen, we kunnen het N.R.S wei' missen. De heer Wibbens kan: het geheele bestuur van den Bond wel om de vingers windeth. De heer Pijper, bestuurslid, adviseert, allo veeten op rijde te stellen en het bestuursvoorstel aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt het bestuurs voorstel aangenomen. Door de Vereeniging tot verbetering van de Schapenfokkerij' is het verzoek ingezonden om tij dens de hierboven genoemde excursie op een twee tal! plaatsen koppels schapen te mogen bijeenbren gen. De heer E. Dz. Goverrs licht dit verzoek nader toe en bepleit toestaan van dit verzoek. Over de geldelijke aangelegenheid kan overleg worden ge pleegd. De heer Wibbens wijkt op de mogelijkheid dat ook andere vereenigingen een dergelijk verzoek zullen doen en daarom acht spr. het beter dat het verzoek in handen gesteld wcxrdt van het Bestuur van het N.R.S. De heer E. Dz. Govers wijst Ier .op, dat men bij toestaan van het verzoek zou krijgen naaèH 'tl N.ËL rund een N.H. schaap, dat is heel iets anders dan dat men erbij zou krijgen een omgebouwd- varken; de demonstratie moet worden georganiseerd door Noordholland en niet vanuit Den Haag. Met het oog op den tijd acht de heer Koopman, bestuurslid, [net niet gewenscht, aan het verzoek te voldoen. De heer Schoenmaker acht het tijdverlies zeer gering.' De heer Jm. Blaauboer Ez., Barsingerhorn, wil', dat het verzoek door het Bestuur onder jde oog en zal worden gezien. Dit wordt goedgevonden. Na de pauze volgt het voorstel van het Bestuur om het toevoegen van de cijfers voor de berekende jaaropbrengst bij die van de werkelijke opbrengst voor het productievermogen der koeien. Naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering, heeft het Bestuur deze zaak behandeld, maar is niet geheel tot overeenstemming kunnen ko men. De grootste meerderheid van het Bestuur was van oordeel dat de berekende jaaropbrengst van verschil lende bekende vergelijkingsmethodes, de meest juiste was. Dit aannemende, waren deze voorstanders van meeniging, dat het geven van de berekende jaarop brengst achter de werkelijke opbrengstcijfers een groot gemak zou opleveren voor het vergelijken van de melkstaten der dieren onderling. Dieren die tè lan«?e melklijsten maken zijndaardoor te vergelijken met dieren die normaal per jaar afkalven. De minderheid in het bestuur kon zich met deze zienswijze niet vereenigen en was van meening, dat hec geven van berekende jaaropbrengst tot verwar ring aanleiding geeft, vooral bij personen, eventueel koopers, van buiten de provncie. Die wetep niet wat deze cijfers beteekenen en het vertrouwen in de pro ductieuitkomsten zou daardoor kunnen worden ge schokt. Ook achten zij het niet in het belang van een KEURING SWEE. We lezen in „De Autobus'': Dat het met de keuring van de autobussen nog niet dit is, wat het wezen moet, behoeven we nu niet meer te vertellen. Dat er echter nog al eens vreemde dingen gebeuren moge het onderstaand^ leeren. Lezer, er is een paxmncdegredeel'te in ons vat- derland, waar de vrouw van één der ondernemers keurt. Aldus -heet het in den "mond van vele auto- busexploitanten. Dat is scherts. Natuurlijk:. Echter krijgt het er den schijn van, dat in diestreek de aan gewezen keurmeester zich op eigen oordeel' niet durft te verlaten. Er was eens een ondernemer, die een mooie, groote bus had. Prachtig op het gezicht. De men schetn zaten er graag in. 30 Personen stond er op. Niemand had zich aan dat aantal ooit geërgerd; niemand durfde ten opzichte van dien bus hét i woord .gevaar'' ook maar spellen. Toen kwam de keuring. (De lezer merkt, dat wij in den stijl van een sprookje blijven)_ Ee'n keur meester monsterde de bus, tamelijk uit de verte. Keek eens binnen in. Liet de Chauffeur eetos een wielf draaien, dat voor de feestelijke gelegenheid opgekrikt werd. Daarna werd de keurmeester eerc» j eindje rondgereden. Het ging goed. De wagen liep best. De keurmeester gaf zijn tevredenheid te ken nen en mompelde „goed voor 24 personen". De ondernemer was tevreden. Iedere importeur, die ook geheel afgewerkte bussen verkocht, heeft zichlskhuldig gemaakt aan het euvel, dat hij zooveel mogelijk -personen er in wilde laten plaatsnemen Alles natuurlijk om maar te verkoopen. Om dèü adspirant-koopor lekker te maken, dat hij1 in één reis zooveel' menschen kon vervoeren. De ondeav nemer begreep, dat er bSj' eiken bus plaatsen zou den af moeten. Dat was niet erg. Wie beschrijft evenwel' zijn verbazing, toen hij het keuringsrapport thuis kreeg. Hij' las daarin en kele kleinigheden, die nog aan den wagen moesten worden gedaan. Daarna: „Aantal .toegelaten per- j sonen: 4. Hij lachte. Dat was een vergissing. Men had op de secretarie vergeten een 2 voor de 4 te zetten. Heb moest immers 24 zijn. Gauw even naar het gemeeiï-1 tehuis. „Neen het was geen vergissing, leest U zelf het rapport van den deskundige maar." Inderdaad daar stond het heel duidelijk: „4". Dan vlug de deskundige geschreven. Een vrien- delijk verzoek om de gemaakte ^fout te herstellen. Het antwoord kwam. O wee. Van een vergissing j was geen sprake. Het moest zijn „goed voor vier personen". Onze ondernemer vond, dat er wel' wat al te veel van de 30 afgeknepen werden. Dat ging toch niet. Hü fxblameerde bij den importeur, aie er een beetje (niet te veel) werk van maakte. Een vertegenwoordiger bezocht den. keuring»- autoriteit met het gevolg, dat de keuringsman een uniforme werkwijze. In Nederland is Noordholland beetje meer zioht.kreeg op den bus. Hij kwam nog de eenige provincie, waar deze methode in toepas- eens kijken en redde: „Er mogen er 20 in." slng is. De ondernemer was ton tweede male tevreden. De grootste meerderheid was evenwel de eerste i 4 of 20, het verschil1 was nogal groot. De bus wag meening toegedaan en daarom wordt voorgesteld aan nu tenminste bruikbaar. Hij' was Blijde, dat hij zich nimmer gewaagd had aan dv bespotting van atta mogelijke concurrenten en van het publiek om op zulk een bus te laten zetten: aantal personen 4''. i Hij' Het nu spoedig van 80, 20 *maken en lustig reed de wagen op alr zijn trajecten. Het bewijs van goedkeuring kwam echter maar niet af. Het was onbegrijpelijk- Een» informeeren waar het bleef. Dê man werd bleek van schrik, toen hij hoorde, dat de goedkeuring niet zou worden gegeven. Er Was bericht van den deskundige ingekomen, dat lde wagen goed was voor 20 personen, mits de bus werd ingekort zoover, dat het achterste raam er \af ging. Ailemensohen! geen kleinigheid. Het was een luxe carrosserie. De neele bus zou bedorven zijn. Zonder inkorting goed voor 4 personen. Met in korting goed voor 20. Het ging des armen ondernemers begrip te boven. Hij deed dus niets sn bleef met den wagen riiden. Als ihij last kreeg op het ééne traject, liet hij de bus ,op een ander traject 1'oopen. Dat*was het voor recht van het hebben van meer dan één traject. Doch.liet liep soing spaak. H5j! suste dan don po litiedienaar, dat hij- den keuringaman eens zou schrijven, borg de wagen eem paar dagen op on begon opnieuw. Totdat het den burgemeester zijner gemeente groen en geel voor de oogen werd en er last gegeven werd, iederen keer proces-verbaal op te maken. En er werd prooes-verbaal opgemaakt. Ook al zat er z^Ifs 1 of 2 [personen in. want de bus goed voor 4, had, al' reed h'iji ook 'mot I/man, geen goed- -keuringsbewiJB. Het werd een verdrietig leven. Zoo aangenaam is het léven van don busondernemer, die een stuk of wat concurrenten op zivn trajecten heeft., nu niet, dat dergelijke lieflijkheden er nog best bij kunnen. Bovendien, de mensahen waren bang voor die bus. Er was wat mede De liefhebbende con currenten vertelden er 'allerlei wonderlijks van. Als de ondernemer het hoorde sprong hij bdjkana uit rijm yeL En dat een wagen,-van f11.000. Eindelijk kreeg iiij aanzegging, dat als hij de bus nu niet in een hoek zette, ae. bus in beslag 24ou woni den genomen. Die aanzegging kwam van -niemand minder dan van den Ambtenaar vatn het Openbaar Ministerie bij hot gerechtshof, een man, die ln de geheele omgeving bekend staat om rijn strikte orfc- partijdigheid en rechtvaardigheid. De ondernemer ïnoest de mededeeling onderteekenen, wat hif ook deed, tmaar waarbij1 (hij wist, dat het spefnu uit was. En hüj' kon de bus onmogelijk missen. T eneinde raad wendde hij- zich des Donderdags tot den Commissaris der Koningin in zijn provincie. Met klem verzocht htf een anderen deskundige te willen aanwijzen. De Commissaris voelde liet be lang van den ondernemer. Hij had de goedheid om een anderen meester aan te wijzen, ofschoofo volgens onze meening het K.B. handelende over de keuring hem daartoe niet kon verplichten. Reeds den volgenden morgen nad de keuring E laats. Des middags van denzelfden dag werd het euringsrapport ingeleverd en Zaterdag liep het go- heel e personeel van de gemeentsecretane den ge dupeerden ondernemer achterna om hem het goed- keuringsbewije voor de bus voor 21 personen uit te reiken. Want, belangstellende lezer, de bus was goed gekeurd. Inkorten wegens sterke overbouw? Niet noodig. Er was teveel overgebouwd 1 centimeter. De bus was nu echter gekeurd. Niet door iemand, die uit de verte ar naar keek, maar doorheen in ge nieur, die ziin ketelpak meebraoht en er onder kroop. Die alles nakeek. Die de assen er uit liet halen. Die de grond en do zijkant van dc^n. bus volschreef met wiskundige formulce. Die de bus narekende. En van de bus, waarvan zoowat voK gens den eersten deskundige niets deugde, heet het in de conclusie van don echten keurmeester „Mij bleek, dat deze wagen volkomen voldoet aan de veiligheid, mits de belasting niet te zwaar wordt. Uit de uitkomsten der berekening bleek mij, dat (liierbij werd door mij 25 pet. boven de normale belasting bijgevoegd, wat weinig is) dit oliassisraam een belasting kan verdragen inclu sief carrosserie en 21 personen. Gezien de soliditeit van dezen wagen, de goede constructie en het materiaal, heb ik do eer u voor te stellen dezen wagen een goed keuringsbewijs te verleenen." DA'S STERK. Men is onlangs begonnen met het afbreken van den watertoren aan ae Maas in Sohiedam, die moet verdwijnen, omdat hij eon sta in den weg is voor het uitvoeren van het Rotterdamsch drie-havenplan. Natuurlijk werd van boven af begonnen, en dat ging aanvankelijk goed, tot men aan de togén, der ramen was gekomen. Die togen zijfc van een ijzer- sterk metselwerk, rustende op een bazalt-voetstuk, dat opgemetseld is op een fundeering van steen en kalk, cue het bewijs leveren, dat de .toren niet is gebouwd voor tientallen jaren maar voor oouwen. De genie is er bij gehaald om het vernietiging^ werk te helpen verrichten en de laatste dagen van Februari, hebben een luitenant, een setrgeaht en eenigé manschappen van dat wapen getracht, heb zoo 'massieve metselwerk te breken. Een vrij- sterke lading piorinezuur werd tussahen het metselwerk tot ontploffing gebracht, waarmede men slechts bereikte, dat een uitbouw vernield werd. Toen werd tote en tweede ontploffing overgegaan om den mas sieven voet van den toren te breken, maar ofschocóï in 18 boorgaten 36 patronen tot ontploffing waren gebracht werd de verwachting niet vervuld. Wel werden eenige zware blökken naar omlaag gowoiv pen en werden oen paar scheuren zichtbaar, maar daarbij blteef het. Gisteren zijn de pogingen herhaald, ditmaal met een nog zwaardere lading. Wei vielen ook nu weer brokstukken van de tegen naar omlaag en o?n& 8tonden er zware scheuren, maar ook nu weer werd het doel niet bereikt. De ontploffing was zoo sterk, dat die zeer duidelijk in de Plantage werd géhoord. Men zal' dus opnieuw ontplofflngsmiddelen in. het metselwerk moeten brengen en misschien wel meermalen, alvorens de vernieling zoover zaf zijn gekomen, dat tot (opruiming kan warden overgegaan De voet van den toren staat 6 meter in den gr<4nd en het zal dus nog weT eenigen tijd vorderen voor men het metselwerk geheel zal hebben verwijderd. ONTWAPENING. Van het ingediende initiatiefvoorstel der sociaal democraten om tot ontwapening tc komen, Zij(n de •voornaamste bepalingen: I a. vermindering van de jaarlijksche liohting van 19.500 iman tot 3000 yoor de landmacht en voorloops nog 1000 man voor de zeemacht. b. verkorting van den oefentijd tot vier rmaande(nt waarbij de vrijwillige vooroefeningen geen zin meer zouden hebben, o. afschaffing der herhalingsoefeningen. d. ontslag uit den dienst van alle'gewone dieTnistt- pflichtigen .die nu reeds 30 jaar of puder zijn. e. ontslag van alle dienstplichtigen die jonger Zijn dan 30 iaar, met uitzondering van 3000 mabx voor elke lichting. Alles met ingang van' 1 Januari 1926- NIEUWE NIEDORP. Zangkoor en Strijkorkest alhier en de Zangven- eeniging van Winkel zijn voornemens op te tre den in Nieuwe Niedorp. in Winkel" en fn Oude Niedorp. Voor belangstellenden zijn er dus genot volle avonden in uitzicht. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie OUD KARSPEL. Bij de op heden gehouden stemming yoor een Notabel der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn uitgebracht 100 stemmen, waarvan op den heer G. Uff 61 en op den heer P. Kuiper 39 stemmen, alzoo gekozen de heer G. Uff.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5