Alicmtci Bieiffs- AdïcrttAiit- Iniltiullii, GROOTSTE KEUZE hiertsr plaatse. BLAAUBOER KASSEN. Monta-Schoenen 1 Üi.y.:viifs i si.V, v.h. Tramam Co., Schagca EERSTE BLAD. Ingezonden Stukken. Belasting-AdYiesbureaux tel ioio Van Hellen Nassefle Spaander's Kleeding. NEELS Helder, AUTOHANDEL Official Ford-Dealer. BESTELT NOB HEBEN UW AUTO. Glastra's Schoenhandel Tni fc<* ldf Doe •nd ai Zaterdag 7 Maart 1925 SCHAGER C8ste Jaargang. No. 7600. COURANT. Dit blad vorschijnt viermaal per wook: l>in:i«lng, Womiuilutf, Dun.h-r tlay «u Zaturdag. DIJ inzending tot 'u morgens 51 uur, worden Advcr t<niti<m nog zooveel mogelijk in hot uoratnit komend nummer iptplniitut. POSTmiKliNlNG No. 23330. INT. TE! EP m> 20 1'rljo por 3 mnniulon f1.05. ï.onao mmuunro fl cont. ADVICRTKN- TloN van 1 tot b rogeln f 1.10, lndoro yogol moor 20 cont (bowijano, ilili«(jroiiOii). (iroolo loltortt War.Kni linng plnutuyulmto boroLoiul. DIT NUMMER BESTAAT UIT 5 BLADEN. Geacht© Redactie 1 Naar aanleiding van een door de heeren J. C. van der Plas te Callantsoog en P. C. Ottervanger te Den Helder gevoerden pennestrijd in uwe Courant omtrent eene door laatstgenoemde geuite insinuatie in verband met eene Boerenleenbank, in de verga- deqpg van Heemraden en Ingelanden van den Pol der Callantsoog op 21 Februari j.1., verzoek, ik be leefd eenige plaatsruimte in uw blad. Op het door den heer v. d. P. ingezonden stuk waarin deze te kennen geeft dat de heer O. wat duidelijker had moeten wezen, en had moeten zeg gen wat hij in 't nadeel van deze Bank wist, tracht de heer O. in zijn antwoord zich er met eenige ba naliteiten uit te redden; een antwoord waarmede ze ker niemand bevredigd is. Beide heeren ken ik niet zoo speciaal, maar gaat het wel op, om zoo zonder eenig argument eene zoo dubbelzinnige verdachtmaking aan het adres van eene gunstig en als soliede bekend' staande Boeren leenbank te uiten als door den heer Ottervanger in het openbaar is gedaan, buiten beschouwing gelaten of de een „niet veel verstand van Bankzaken heeft" en de ander „niet hoog met Banken loopt". Door het uiten van zoo'n verdachtmaking toch kunnen verschillende personen worden gedupeerd, 't Zal dus in 't belang van de goede zaak zijn als de heer O. zijne bekendheid inzake zekere handelin gen betreffende bedoelde Boerenleenbank ter ken nis van het algemeen belang brengt en feiten noemt, of: zoo de geuite verdachtmaking soms om persoon lijke redenen is gezegd, wat niet zeer onwaarschijn lijk is, dit dan ook ridderlijk te bekennen. Beleefd dankend voor de plaatsing. Een belangstellend lezer van de Schager Courant. Bezwaarschriften Aangiften Langestraat 96a Alkmaar Adviezen Callantsoog, 5 Maart 1925. Mijnheer de Red., Gaarne zou ik nogmaals een klein plaatsje in uw veel gelezen blad willen, teneinde te reageeren op 't schrijven van den heer Ottervanger. Bij voorbaat mijn dank. In dat schrijven nu vind ik dat genoemde heer wel wat persoonlijk is, dat had ik namelijk van iemand die waarschijnlijk veel helder-sch? ver stand heeft, niet gedacht en zou het m.i. beter ge weest zijn als hij wat meer over de zaak waar het eigenlijk over gaat, geschreven had. Dat ik nu juist zoo veel verstand heb van den fi- nancieelen toestand van alle banken, wil ik niet be weren, evenmin dat het mij iets interesseert of ie mand interesseeren kan of u hoog met banken loopt of niet. Maar waar u op de vergadering van den Polder, waar u als gevolmachtigde aanwezig was, beweer de dat het bestuur van dien polder op den verkeer den weg was, moet u ook die bewering staven. Uw persoonlijke opinie en uwe persoonlijke wetenschap zijn elk afzonderlijk, maar worden door u met el kander verward. Mocht u soms nog eens schrijven, kom dan met uw wetenschap voor den dag, daar zullen misschien velen mee gebaat zijn. De uitdruk king, van dat beetje boerenverstand is door u al zoo afgezaagd, dat u dit in 't vervolg wel achterwege kunt laten. Waren er geen personen die een klein beetje boerenverstand hebben, dan was u met uw groote verstmond op de vergadering van den Polder overbodig. Nogmaals dankend, Achtend, i J. C. v. d. PLAS. Penningmeester Polder Callantsoog. HET MEELBESLUIT VAN DEN RAAD VAN AM STERDAM. Naar wij vernemen, hebben Ged. Staten van Noord- Holland het besluit van den Gemeenteraad van Am sterdam, in zake den meelaankoop vangemeente wege, waartegen de verschillende bezwaarschriften ingediend waren, welke gisteren voor het college van Ged. Staten in het openbaar behandeld zijn, niet goedgekeurd. De raad van Amsterdam besloot op 15 Januari jl ten einde een geschatte broodprijsverhooging van 3 a 4 cent te voorkomen B. en W. te machtigen tot een ongelimiteerden meelaankoop. Daarbij werd tevens een crediet verstrekt van f 300.000 ter dekking van het verschil, -dat tusschen den in- en verkoop prijs der bloem verwacht werd. Het gemeentebestuur gaat in beroep bij de Kroon. waarland. Jaarvergadering van de Tuinbouwvereecnigring Waarland en Omstreken", te Waarland, op DLnst- dag 3 Maart jl., in ihet lokaal van jMj&j. rvan Ophem alhier. De voorzitter, „de heer P. de Jong, opent inet een welkom de vergadering, zijn genoegen er over uit sprekende, dat de opkomst zoo bevredigend is. Spr. memoreert den toestand over het afgel'oopen iaar en zegt, dat wij1 er thans niet zoo ^pms tigvoor staan als een jaar terug:. Tot heden isi er met Öe kool niets anders dan verlies te boeken. De thans komende Noordenwind geeft ons nog een weilhjg hoop, dat de laatste producten wat beter van de hand gaan. Met den .wensch., dat de besprekingen evenals altijd aangenaam en zakelijk mogen zijn, verklaart voor zitter deze vergadering voor geopend. Daarna worden de notulen door den secretaris, den heer Renaud, voorgelezen en onveranderd, onder dankzegging goedgekeurd. Hierna geert de secretaris een verslag over het afgelöopen jaar, waarmee hiï veel lof pogstte. Uit de mededeelingen blijkt, dat bij de veiling steeds^ verbeteringen worden aangebracht; dit elke afdeeling een afgevaardigde mag zenden naar de vergadering van de Prov. Goram. uit de Veilingen; dat pogingen worden gedaan om de be istiig go baseerd te krijgen over drie achtereenvolgende jaren; dat elk nieuw lid verplicht is bij1 een afdee- ling in 2Üjin naaste omgeving aan tj sluiten; dat de marktmeester beleefd verzoekt, de pame^n en getallen op de veilbordjes zoo duidelijk mogelijk te schrijven. De penningmeester, de heer Groenveld., geeft verantwoording van Zijh gehouden beheer, waaruit blijkt, dat de inkomsten haddon bedragen, jplus oen saldo vorig jaarf f591.08 en de uitgaven f220.45; 'dus thans een voordeelig saldo van f370.63. De rekening wordt nagezien door de heeren J. Groen en G. Bruin, welke haar in de 'beste orde bovenden. Voorzitter dankt do commissie voor haar moeite en den penningmeester voor zjjfn gehouden 'beheer. Volgt bestuursverkiezing, jDe aftredende (heeren Renaud on Noordstrand, worden met algemeen© stemmen herkozen. Beiden laten zieh de herbenoem ming welgevallen. Het doet voorzitter genoegen, dat de stemming zulk een verloop iheeft gehad, dat bewijst ten volle dat de l'eden vertrouwen in net bestuur stellen. Salaris bestuur. Blijft onveranderd. Voorstellen algemeene vergadering N.M.B. Het bestuur sitelt voor om van de vaartuigen in de goot geen Ëggeld pi oer te heffen, en yanden paardenstal geen stalgeld meer. Toelichting: Daar het met de .thans bestaande :drie liggooten zeer moeilijk is, om 's morgens te controleeren wie wel en wie niet betaald heeft, doet het bestuur dit voorstel', met dien verstande, dat het marktgeld van 14/10 op lVa gebracht wordt. Anders .zou de Noordermarktbond een bron van inkomst missen. Na verschillende discussies werd besloten dit Voorstel in te dienen, doch zoo, dat de commissie van marktbeheer het recht heeft, ais het plan soms Êiasoo moöht lSjlden, het onmiddellijk in te trekken. Voor afgevaardigden naar de algemeene verga dering werden benoemd de heeren P. Noordstrand en G. Jongejan en als plaatsvervangers de heerd&I lA. Klaver en L. Davids. ÜKAAQT ALKMAAR—HOORN. Thans werd het jaarverslag uitgebracht van den Keuringsdienst (reeds eerder in ons blad opgeno men), waaruit bleek, dat efr in de toekomst met het keuren van aardappelen niet veel is te bereiken. Bij acclamatie wordt de heer P._ de Jong herbe noemd) ais lid der Keuringscommissie en de heer Groenveld als lid van het hoofdbestuur (N.M.B.) Beiden nemen hun herbenoeming aan, dankend voor het in hun gestelde vertrouwen. De heer Groenveld stelt nog 35 Kg. aardappelen beschikbaar voor de leden. Dit is een nieuw soort winteraardappel, genaamd „Energie". De oogst van dit gewas was bijzonder groot en zonder ziekte. De smaak voldeed ook goed. Deze zuilen nu op 5 verschillende plaatsen worden uitgepout. De heer Groenveld ontvangt dank voor Zijln be feidwilligheid. Voorstel reisje per auto naar het Westland. Voorzitter licht dit voorstel nader toe. Het plan is om in de tweede helft van Juli met Vie leden gratis per ^.uto naar het Westland te gaan. De ani mo bleek echter zoo groot, dat het zoo gewijzigd wordt, dat elke deelnemer 1 gulden betaalt voor reisgeld, daar de kas anders te veel geplunderd zou worden. In de Moivergadering wordt hier pp terug gekomen. Bij de rondvraag brengt de heer Jongejan de rattenpl'aag ter sprake. Het bestuur zal overleg plegen met de zuster verenigingen. Gezamenlijk bestrijden istoch den juisten weg. Verder bespreekt de heer Jongejan de Deensche witte kool. De kwaliteit blijkt aigemeen sterk ach teruit te gaan. Anderen deel'en mee, dat te St. Maarten al eens zaad uit Denemarken is betrokken. Het bestuur zal' hierover inlichtingen inwiniaba. De heer J. Groen bepleit het gebruik van normaal pappoeder voor hot sproeien van aardape en. Wordt verdaagd naar de volgende vergadering, daar dan de gelegenheid wordt .gegeven een en ander te bestellen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit voorzitter deze zeer aangename en gezellige vergadering, de hoop uitsprekende, dat de volgende keer de op komst weer zoo groot is. onze spoorwegen. Uit 's-Gravenhage, 4 Maart. Over de stations en spoorwegrijtuigen lezen wij in de M. v. A. van den minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer het vclgende: Aan het schoonhouden van de 3e klasse wachtka mers en rijtuigen wordt voldonde zorg besteed. Dat niettemin klachten voorkomen, is te wijten aan de wijze, waarop een deel der reizigers v.v. uie wacut- kamers en rijtuigen gebruik maakt. Zoo komt het meermalen voor, dat in de rijtuigen op vloer rn banken zooveel afval van vruchten en dergelijke za ken worden weggeworpen, dat de afdeelingen spoe dig een weinig oogelijk aanzien hebben, tervijl rei niging gedurende de korte oponthouden op Co -us- schenstations natuurlijk is uitgesloten. Voor het aanbrengen van armleuningen en gor dijnen in de 3e klasse rijtuigen bestaat geen genoeg zame aanleiding. De inrichting dezer rijtuigen komt overeen met die in de aangrenzende landen. De lichtsterkte der gasverlichting is niet minder en het aantal storingen niet grooter dan van elec. i- srhe verlichting. Van ondoelmatigheid kan dan ook kwalijk spralu zijn. Ongevallen ten gevolge van pasverlichting kwa men hier niet voor. Er zijn dan ook geen termen om over te gaan tot de zeer kostbare vervanging v n gasverlichting door electrisch licht. Nieuw te bou wen rijtuigen worden echter van electrische verlich ting voorzien. Aan de verwarming van de rijtuigen worden zorg nuch kosten gespaard. Klachten houden veelal ver band met de lichamelijke gesteldheid der reizigers. Te hooge temperatuur, bij kleine treinen soms voor komend, is spoedig te verhelpen door het openen van een raam. Öok kan de hoofdconducteur op ver zoek den stoomtoevoer vermindefen. Het verwar men van treinen brengt onder sommige omstandig heden groote moeilijkheden mede. waardoor de tem peratuur niet altijd tot de gewenschte hoogte.kan wor denden opgevoerd. Door technische verbeteringen aan de rijtugen wordt er naar gestreefd hierin te voor zien. Keizerstraat 44-62-63. Heeren- en Kinderkleeding, Onze prijzen zijn 20 pOt- lager dan elders- Zondags tot 12 uur geopend. Z1CHTZEND1NGEN OOK NAAR BUITEN. de kamerverkiezingen. Wij lezen in „De Ned.", dat de candidatenlijst van de Chr.-Historische Unie als volgt is vastgeteld: 1. Mr. J. Schokking, aftredend lid; 2. Jhr. mr. D. J. de Geer, oud-Minister van Financiën; 3. J. R. Snoeck Henkemans, aftredend lid; 4. Dr. J. Th. de Visser, Minister van Onderwijs; 5. J. A. Bakker; 6. T Weitkamp; 7. J. M. Krijger Jr., 8. Mejuffr. mr. C. F. Katz; 9. H. W. Tilanus; 10. Dr. H. J. Lovink; 11. Dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam; 12. Jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, allen aftredend lid; 13. Ds. Joh. Langman, Groningen; 14. P. J. Nahuisen, Utrecht; 15. Mr. dr. A. A. van Rhijn, Amsterdam; 16. J. ter Haar Jr., Amsterdam, 17. J. Knoppers, Meppel; 18. H. van Boeyen, Voorburg; 19.Jhr. mr. D. E. van Lennep, Heemstede; 20. W. F. C. van den Broek, Zwolle. Plaatsvervangers: 21. T. Krol, Uithuizermeeden; 22. Jhr. W. Röell, 's-Gravenhage; 23. A. N. Vaandrager, Rotterdam; 24. Dr. J. van Bruggen, Dordrecht; 25. Prof. dr. J. de ZSvaan, Groningen; 26. J. L. Ooster- hoff, Ternaard; 27. C. E. van Koetsveld', Vuight; 28. H. C. J. te Loo, Apeldoorn; 29. Mr. J. A. de Vis ser, Rotterdam; 30. A. A. Bajema, Warns. warme nhuizen. De bouw van een woning met koolbergplaats aan de Fabrieksstraat alhier, voor rekening van den heer Dekker te Koedijk, is gegund aan den heer C. Kern- per, alhier en de bouw van een woning met berg plaats aan den Oudewal voor rekening van den heer P. Mosch Pz., is gegund aan den heer K. Westra. warme nhuizen. Naar wij vernemen is met ingang van 16 April a.s. tot kaasmaker aan de kaasfabrjek „de Eendracht" alhier benoemd de heer C. Dekker, kaasmaker te Schellinkhout. st. maarten. Politie. Gevonden een nummerplaats van een motorrijwiel. Inlichtingen ter secretarie. Ie klas Carrosserje-werk. wie ringerwaard. Vergadering van de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging, op Donderdagavond, onder leiding van den heer H..K. Koster. Aanwezig 12 leden. Voorzitter spreekt bij de opening den wensch uit, dat de Vrijzinnig-Democratische beginselen alhier wat meer dan tot dusver naar voren zullen komen. Medegedeeld wordt, dat onze afdeeling geen recht heeft om een Kamerlid alhier als spreker te laten' optreden, doch dat de heer D. Kooijman bereid is gevonden, ter gelegener tijd hier een spreekbeurt te vervullen. Bovendien is het de bedoeling om zoo mo gelijk ook mej. Groot hier eens te laten optreden aarschjjnlijk kan gebeuren met medewerking van b vereeniging van Staatsburgeressen, afd. Scha. gen. Ook wordt door voorzitter sterk aanbevolen de lezing van Prof. van Embden, welke binnenkort te Schagen zal gehouden worden, te gaan bijwonen. De door den heer Speets voorgelezen notulen wor den vastgesteld. De rekening van den penningmeester wordt nage zien door de heeren K. Mosk en A. Keesman. Ont vangsten hebben bedragen f 28.20; uitgaven f 10.17, alzoo batig saldo ad f 18.03. Als bestuursleden moeten aftreden de heeren H. K. Koster en H. Sijbrands. Eerstgenoemde is als voor zitter herkiesbaar en wordt met op een na algemeene stemmen herkozen, terwijl de heer A. Keesman wordt gekozen in plaats van den heer H. Sijbrands. In verband met de a.s. verkiezingen krijgt het be stuur machtiging, om te doen wat het denkt dat noo- dig is. in het belang der verkiezingen, mits dat men niet meer geld uitgeeft dan in kas is. De heer J. Draagt Volmaakte pasvorm Sterk als ijzer Laag in prijs VERKRIJGBAAR in Molenstraat Schagen ZONDAGS NIET GESLOTEN Speets zal 15 Maart a.s. do federatievergadering te Hoorn namens onze afdeeling bijwonen. Hierna sluiting. BOND VAN BEORAPENISVEREENIGINOEN. •Bestond deze bond voorheen uitsluitend voor de Langendijker dorpen, thans zijn hierbij reeds 8 ver- eenigingen aangesloten, welke op de bestuursverga dering te Noordscharwoude gehouden, allen verte genwoordigd waren. De voorztter, de heer P. Kra mer, spreekt in zijn openingswoord hierover zijne voldoening uit en hoopt, dat de zaken op aangename en zakelijke wijze besproken zullen worden. De door den heer J. Bakker voorgelezen notulen worden goedgekeurd, waarna wordt meegedeeld, dat aan de vereeniging te Winkel de gevraagde inlich tingen zijn verstrekt, welke echter nog niet tot aan sluiting geleid schijnen te hebben. De heer Jac. Kramer doelt het een en ander mee omtrent doen toestand dor financiën; deze mag bij zonder gunstig w'orden genoemd in vergelijkng met voorheen; de rekening zal sluiten met een niet on aardig batig saldo, zoodat de periode van geldvoor. schieten voor den penningmeester als afgesloten mag worden beschouwd. Een kleine reserve acht men evenwel niet ongewenscht, zoodat voor 1925 de contributie weef gesteld wordt op f 15 per vereeni ging. Aan dte algemeene vergadering, te houden 25 Mrt. zal worden voorgesteld, dat 't presentiegeld voor het bijwonen der vergadering door bestuursleden dcor iedere vereeniging zelf betaald zal worden, doch dat eventueel te maken reiskosten vergoed zul len worden uit de bondskas. Aan den heer Wolfswinkel zal worden voorgesteld het tot 1 Aug. loopend contract door te laten loopen tot 1 Jan. 1926 en het daarna telkens met een kalen derjaar te verlengen. Op den beschrijvingsbrief zal worden geplaatst een voorstel van Zuidscharwoude, waarin zal worden bepaald, dat voorlooper en dragers geen diensten zullen mogen verleenen bij begrafenissen, welke niet aan de vereeniging zijn opgedragen. St. Pancras acht hetg ewenscht, dat bij eventueele verhuizing, het betrokken lid hiervan kennis geeft aan den secre taris zijner vereeniging. die dan dit lid overschrijft naar het secretariaat der vereeniging zijner nieuwe woonplaats. Tevens zal dan opgave verstrekt worden van de premievoldoening; is er reeds teveel gestort, dan wordt dit teveel afgedragen aan het nieuwe fonds. Door iedere vereeniging zal dit ter harer le den worden gebracht. Met op één na algemeene stemmen wordt de voor zitter herkozen. Deze verklaart, ze'lf' te gevoelen nog niet de sporen te hebben verdiend; niet temin dankt hij voor het in hem gestelde vertrouwen, hopende op aangename samenwerking. Besloten wordt de vereenigingen te Winkel, Scha gen, Spanbroek, Bergen en Hensbroek uit te noodi- gen ter algemeene vergadering. Alle bestuursleden der aangesloten vereenigingen zullen een exem plaar der statuten ontvangen. Bij de rondvraag komen nog enkele zaken ter sprake. Hierbij wordt o.a. de wenschelijkheid uitge sproken, dat personen boven de 65 jaar geen dienst meer zullen doen als voorlooper of drager; niette min meent men de aangesloten vereeniging in deze niet te moeten binden.. De voorzitter sluit de vergadering, dankende voor de aangename wijze waarop de zaken zijn behan- detld en hoopt, een zelfden geest te mogen constatee- ren op de algemeene vergadering. he er hu go waard. Het blijkt, dat we in de vermelding van het hier gèhouden gemaskerd bal iif het lokaal van den heer Rus niet juist zijn geweest met betrekking tot de toe wijzing der prijzen en tevens onvolledig. De publieks prijs is nl. niet toegewezen aan mej. IJ. Zomer, doch aan mej. A. Zomer, als Meikoningin, voorts de 3e prijs aan den heer A. Rus als baby, 4e prijs aan mej. IJ. Zomer als pierrette, 5e prijs aan mej. D. van der Ham als Friesche boerin, terwijl nog een groepsprijs werd toegewezen aan „De Jantjes", gevormd door de dames W. Boekestein, A. de Vries en W. de Boer. -- broek op langendijk. Gisteravond toog eene commissie der oud-leerlin gen van den heer A. K. Jaarsma, welke met 1 Maart zijn ontslag genomen had als onderwijzer aan de Cbr. school alhier, naar zijne woning en bood hem namens deze. een fraai klokkestel met bijstukken aan.. De overhandiger hield daarop een toespraak, welke zeer in den geest viel. Het was eene korte, doch nooit vergetene stonde. - ZIJPE. In éen gehodden vergadering va da vereeniging van Oudleerlingen, cu.sus Boekhouden, werd t.;t administrateur benoemd de heer C. Kos Gz. te St. Maartensbrug. - st. Maartensbrug. Aaar ons werd medegedeeld, is het huis met schuur en erf van den heer K. Doorn alhier, uit de hand verkocht aan den heer Jn. Dekker Az. te Schagorbrug. noordscharwoude. Naar aanleiding van het besluit van B. en W., om niet mee te werken tot den bouw van een 4r- klassige R.K. school en een bijdrage van f 5C03 voor een reeds gebouwde noodschool, heeft het Kerkt bestuur zich tot don Minister gewend, ton einde dezen te bewegen, het daarheen to leiden, dat het gemeentelbestuur alsnog aan zy'n verzoek voldoet. We vernemen bovendien, dat protest zal worde aangeteekend togen de sdlieevo voorstelling, we kó in het R.K. „Ons Blad' van deze zaak is gegeven.

Schager Courant | 1925 | | pagina 1