S. DE VRIES, Molenstr., Schap, GLASTRA. MF" Nergens worden TJw Schoe nen zoo vlug gerepareerd als bij vanaf 25 Gulden. voor een g-oede regeling1 ten «eerste g&wensehti is on anderzijds wlMo men do lodon volkomen vrij heid laten. De heer O. v. d. Hoven wilr de o&ndidatenliijaD afgeschaft zien. Dit voorstel' wordt gesteund en komt op de agonda voor de volgende vergadering. Hét lokt een drukke, soms niet bijzonder verkwikkende dro oussio uit. waarbü oa, leedwezen uitgesproken wordt, dat dit juist, nu de voorzitter pas overleden is, weer naar voren komt, waar lm nog in een der laatste vergaderingen tegenover (fit punt een be paalde houding aannam. De heer Jj. de Wit stelt voor, als bovenstaande aangenomen wordt, het bestuur tot 5 leden in te krimpen en dan over de gemeente 4 wijkoommie- sarissen aan te wijzen, die om1 de twee jaar aftre den. Dit voorsteel wordt gesteund en komt dus ook op de volgende agenda. Het voor en tegen van beide voorstellen wordt in den breede besproken. De bode deelt nog mede, dat in het tweede half jaar 11 nieuwe leden toetraden, 4 leden zijn in gekomen, 1 word afgeschreven en 1 overleden, zocr dat er een vooruitgang was van 13 leden. Na nieuw jaar zijn weer .12 leden ingeschreven, waarvan 8 ingekomen uit een andere gemeente. De voorzitter dankt den bode voor rijn arbeid, doch deze deelt mede, dat de vooruitgang voor een dool te danken is aan de bepaling, dat de vereeni- ging voor ziekemhuisverpdeging geen leden inschrijft als er niet minstens één lïd van het gezin lid van „Hulp in Nood" is. Hierna wordt de vergadering gesloten. GRCOTER ALKMAAR. Om tegemoet te komen pan den reeds lang geble ken expansiedrang, heeft het gemeentebestuur aan de yier omliggende gemeenten een brief ^gericht om onderhandelingen te openen voor gebiedsafstand door die gemeenten. B. en W. van Alkmaar wijzen er daarin op, dat 4°or de voortdurende uitbreiding dezer stad ao grens tusschen haar en de omliggende gemeenten niet langer ligt op de plaats waar de scheiding tusschan de bevoegdheden van de ver* schillende gemeentebesturen «redelijkerwijze behoort te liggen. Het Alkmaarsche gemeentebestuur had zich reeds tot Ged. Staten gewond met het verzoek om, indien dit college niet volstrekt afwijzend stond tegenover annexatie door Alkmaar, daarover met de betrokken gemeenten onderhandelingen te opeUf Gedeputeerden antwoordden echter, zonder zich oï bereidheid tot het steunen van annexatieplannen, uit te laten, dat zij (het beter vonden, dat R. en W. van Alkmaar zelve het overleg aanpakten. In gemotiveerde adressen vragen B. en Wl van Alkmaar dan van Heiloo afstand van 216 ELAJ (met ongeveer 300 bewoners), van Koedijk pH.ni1. 100 H.A., van Bergen 68 H.A., van Oudorp 150 HA. BehalVe het van Heiloo gevraagde grondgebied, zijn de verlangde deelen nog bhtna uitsluitend bouwland, hoewel in de naaste toekomst (voornamelijk het deel van Oudorp) wel bestemd voo rbouwterrein. Worden de voorgenomen .plannen doorgevoerd, dan zal een door de Westfriesêhe Kanaalvereeniging aan te (leggen kanaal bijna geheel binnen de gemeen te Alkmaar komen te liggen. HEERHUGOWAARD. In het Raadhuis alhier is een vergadering gehou den met betrekking tot de malariabestrijding. Aanwezig waren van het hoofdoomite de voor zittor, Dr. Korteweg en de secretaris, de heer Prins. Na een kort woord van welkom door Dr. Spiering, droeg deze de leiding der vergadering op aan Dr. Korteweg. Aanwezig waren vertegen woordigers uit: Opmeer, Hoogwoud, Hensbroek, Ursein, Oterléek en Heeriiugowaard. Van Span broek en Obdam waren geen vertegenwoordigers opgekomen. - Dr. Korteweg zette het doei der bijeenkomst uiteen, nl'. het samenstellen van een districtscommissie. Tot voorzitter hiervan werd aangewezen Dr. Spie ring», tot secretaris de heer D. de Jongt terwijl voorts in iedere gemeente een subcommissie zaï worden gevormd. Hierna werden nog verschillende zaken besproken met betrekking tot de malaria bestrijding, waarna de bijeenkomst door Dr. Korte weg wera gesloten. HFFRHU GGWAARD. Door het bestuur van ..Burgerplicht" is van Mr. Marchant een gunstige beschikking ontvangen op het tot hem gericht verzoek voor aeze kiesvereeni- ging op te treden. De datum zal' door Mr. Marchant nader worden meegedeeld. EEN KUIKENVERDELGEK Bij den kulkenfokker A. Schimmel, te Barneveld, zijn door 's buurmans hond niet minder dan 225 ku-i kens doodgebeten. SPOORWEGABONNEMENT VERVALSCHT. Een inwoner van Heinkenszand (Zuid-Beveland) kwam met een alleen op het Zuidernet geldig abon nement te Amsterdam aan, en werd daar door een controle-ambtenaar aangehouden. Nu bleek tevens, dat de aangehoudene door op het abonnement den geldigheidsduur te veranderen, reeds een maand lan ger op het abonnement reisde, dan mocht. Proces verbaal is opgemaakt. GEVAARLIJKE ARRESTATIE. In een café te Dusseldorf maakte zich een vreem deling verdacht door geld met volle handen uit te geven. Men waarschuwde de politie en twee agenten trokken op nader onderzoek uit. Toen de verdachte do twee agenten zag schoot hij op hen en vluchtte. Dozen drongen het huis binnen waarin de verdachte verdwenen was en ontdekten den vluchteling, op de W.C. Hij had een koffer bij zich, waarop men reeds éerder opmerkzaam was geworden, ómdat die een groote som geld scheen te bevatten. Daar de politie vreesde dat zij beschoten zou worden, trok zij zich ♦erug om versterking te halen. In dien tijd echter vie'on reeds twee schoten, welke den politle-assis- lent in de borst troffen, terwijl een andere een zware schotwonde in den bovenarm bekwam. Eerstgenoem de stierf weldra. De andere agenten haalden ver sterking en probeerden opnieuw den moordenaar meester te worden. Zij bemerkten echter, dat deze ge reed lag om te schieten. Het kwam tot een geveent, waarhij wederom twee agenten schoten in ae borst kregen. Daarop werd de brandweer gealarmeerd. Deze poogde het huis1 binnen te dringen. Tenslotte ge lukte het een agent den moordenaar neer te schie ten. In den koffer van den doode werd een drag van 4000 mark gevonden, benevens een band, dienende om de biljetten samen te houden, bedrukt met het bedrag van 20.000 mark. 0|Ver de identiteit van den doode kon nog niets bericht worden .omdat geen papieren op het lijk werden gevonden. Hot lijk is van een ongeveer 25-iarigon man. Uit onderzoekingen is gebleken, dat het geld afkomstig is van een dief stal met braak in een fabriek te Haspe. ST. MAARTENSBRUG. Naar ons werd medegedeeld, is het burgerwó*m- huis van mej. de wed. P. Klerk alhier bij ondor- handsche verkoop overgegaan in eigendom aan den heer A. F. Meijer te 't Zand. ST. MAARTENSBRUG. De heer J. J. Moerbeek alhier, is naa rwij ver nemen, benoemd tot conducteur bij de stadstram te Alkmaar ST. MAARTENSVLOTBRUG. De heer H. Sap, brugwachter alhier, is als zoodar nig benoemd te Diemen. KAMER VAN KOOPHANDEL IN HOLLANDS NOORDERKWARTIER. In de Woensdagavond te Alkmaar gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel in Hollands Noorderkwartier, waren de leden de gasten van het het bestuur van het nieuwe Landbouwhuis; de voorzitter der Kamer, de heer S. W. Arntz. sprak de hoop uit. dat ook in de toekomst moge blijken, dat de samenwerking met den landbouw vruchtdragend zcu wezen. Hierna vonden uitvoerige besprekingen plaats over de reorganisatieplannen bij posterijen en telegrafie, meer speciaal1 over de voorgestelde wijzi gingen betreffende de vervanging van hulpkantoren door bijkantoren. Voor het geven van nadere Inlich tingen waren door de Kamer uitgenoodigd de heeren A. P. F. Duynstee, waarnemend hoofdiQspecteyr, L. Truffino, chef van de afdeeling exploitatie en J. P. Haanschoten, afdeelingsinspecteur der posterijen en telegrafie, die alle drie tegenwoordig waren. Nadat alle gevraagde inlichtingen gegeven waren, vroeg de heer Duinstee of de Kamer zich in beginsel kon vereenigen met de voorgestelde wijzigingen, waarbij zooveel mogelijk met de belangen van handel en in dustrie rekening was gehouden, daarbij zijnèrzijds de volledige toezegging gevend dat over details nader overleg kon worden gepleegd. Hiertegen kwam van verscheiden zijden verzet, speciaal van de zijde van den voorzitter, die meende, dat het niet aanging, dat de Kamer zich thans direct reeds uitsprak en eenig beraad wenschte. De heer Duynstee zeide hierdoor teleurgesteld te zijn; hij had naar zijn beste weten de Kamer zoo veel mogelijk ingelicht en zou het aangenaam vinden huis-toe te kunnen gaan in de meening, dat deze Kamer van Koophandel in principe geen bezwaren had, te meer daar hij uitdrukkelijk vastgesteld had, dat de Kamer zich hierdoor volstrekt niet bond om alle maatregelen die door het hoofdbestuur der P. en T. zouden worden genomen goed te keuren doch er alle tijd en gelegenheid over bleef om nader over leg te plegen over bijzondere belangen van steden en platteland in het district der Kamer gelegen. De Kaïmer* besloot echter met 9 tegen 7 stem men zich momenteel nog niet uit te spreken, doch in een volgende vergadering, die over een week zal gehouden worden, haar definitief standpunt te be palen. De heer Duynstee zeide, door deze uitspraak zich niet bijzonder behagelijk te gevoelen en dat zijn animo niet verhoogde voor langdurige beraadslagin gen die ten slotte geien direct positief resultaat ople verden. De voorzitter antwoordde, dat uit de stemming alleen bleek, dat de Kamer het voorzichtiger achtte zich niet direct uit te spreken. Het standpunt van de Kamer zou zeker, gezien dezen uitslag der stem ming, nog wel meevallen en de heeren konden dus met een gerust geweten de terugreis wel aanvaar den. Hij1 bracht hun warmen dank voor de gege ven uitvoerige inlichtingen, die de Kamer op bij zonderen prijs stelde en meende wegens het late uur alle verdere agendapunten tot eene volgende bijeen komst te moeten aanhouden. Aldus werd besloten. ZUID-ZÏJPE. Gelegenheid tot kostelooze inenting zal worden ge geven in de O. L. school te Schagerbrug op 24 Maart a.s., des voormiddag® 10 uur, te St. Maartens brug op denzelfden dag des namiddags te 3 uur en te Burgerbrug op 26 Maart des voormiddags ten 10 uur. Gelegenheid tot herinenting zal een week later worden gegeven op dezelfde uren. Vraagt niet In da eerste plaats naar goed koopte, maar naar kwalitait «n afwerking. Door goede reparatie kan het sehoelsel dubbel soo lang mee en behoudt tot het laatst zijn goeden vorm. EEN EIGENAARDIG ZIEKTEGEVAL. Te Nispen onder Roosendaal doet zich een zeer eigenaardig ziektegeval voor. In het gezin van zeke ren van G. heeft zich bij een 5-jarig zoontje een plotselinge ernstige corpulentie voorgedaan. Vooral het aangezicht is er zeer door aangetast. KOEDIJK. Vervolg vergadering L.G.C. Na de pauze kwam aan de orde het voorstel van „de West" te Koedijk, dat de L.G.C. haar medewer king verleent aan het tot stand komen van een weg van St. Pancraa naar Koedijk, Het preajadvies van het bestuur ia, dat de L.G.C. hare medewerking niet zal onthouden, indien de betrokken gemeenteraden besluiten hiertoe over te gaan. Goedgevonden wordt, dat door de L.G.G een kos tenberekening gemaakt zal worden en dat getracht zal worden te komen tot gemeenschappelijk overleg. „De West" te Koedijk stelde voor, om de brug in den steiger te laten vervallen en te doen dichtmaken en „de Tuinbouw" te St. Pancraa stelde voor, om de ze doorvaart te verbroeden. Het bestuur adviseerde, op beide voorstellen bij eventueele stagnatie maatregelen te nemen, en vroeg machtiging tot het maken van een nieuwe overkapping aan de noordzijde, zooals nu aan de zuidzijde en dan daar de doorvaart te maken. De door het bestuur gevraagde machtiging wordt ver leend. Op voorstel van „De Tuinbouw." te St. Pancraa wordt besloten aan alle leden een uitgebreid! verslag van do, vergadering toe te zenden. St. Pancras stelde verder voor, om de overkapping van den veilinggoot verder door te trekken en „Groen tecultuur" te Broek op Langendijk stelde voor. den ingang der veilinggoot te overkappen. Het bestu,ur achtte een toelichting overbodig daar het algemeen bekend is, hoe een trekgat het daar is. Het bestuur zal een onderzoek instellen naar de onkosten van overkapping. De voorzitter deelde mee, dat de kosten ongeveer f 3000 zullen bedragen. Op voorstel van het bestuur werd besloten om de ze verandering op te schorten totdat men komt tot een verbouwing, waardoor combinatie kan plaats hebben. Do vereeniging „De Schermer' stelt voor, een of meer speciale dagen aan te wijzen voor het veilen van winteraardappelen. Het bestuur der L.G.C. acht dit gewensoht en deelt mee, dat roede een poging gedaan ie tot het veilen van winteraardappelen. Als het echter goed zal wor den uitgevoerd, moet er een zoodanige aanvoer zijn, dat er voldoende voor export is. De heer Wagenaar, .Koophandel", deelt mee, dat de ervaring hem geleerd' heeft, dat men voor export een winteraardappel noodig heeft groot en witvlee. zig, gezond on ziektevrij. Dij de rondvraag komen eenige punten naar voren het onderhoud van schoeiing enz. en diverse andeie verbeteringen betreffende en wordt besloten voor hc* veilen van de randlge witte kool het voorbeeld van den Noordermarktbond te volgen. Na eenige mededeelingen, de telling der producten betreffende, en de voorraden welke op bepaalde tij den nog aanwezig waren, en moesten zijn, werd door den heer Balk nog een uiteenzetting gegeven van de reclame zooals die in het algemeen in Engeland ge voerd wordt. Daarna ging de voorzitter tot sluiting over. ALKMAAR. In aansluiting op een bericht elders in dit num mer, als zou het Hotel De Nachtegaal te Alkmaar zijn opgehouden, kan nog gemeld worden dat de le hypotheekhouder de heer A. v. d. Sleesen, kooper van het pand is geworden. Het le hypotheek be droeg f45000, terwijl de Middenstandsbank f20000 2e hypotheek op het pand had. - ANNA PAULOWNA- In de Jaarvergadering der Vereeniging van oud- teerlin^en van don RyTralandbouwwinteronrens werd uitvoerig behandeld de vraag, of ontbinding dor vereeniging srewenscht werd geaaht. Door het advi soerend lid der vereeniging, den heer Raap, werd betoogd, dat, als. niet meer belangstelling werd betoond dan de laatste jaren het geval was, het beter is, de vereeniging te 'ontbinden, doch als men bereid is Imet lhst en ijver verschillende belangrijke vraagstukken, die zich voordoen, ter hand te ne men, men zeer izeker weer nuttig werkzaam kan zijn. De vereeniging kan piet alleen nuttig zijn door verschillende theoretische vraagstukken prao tisöhte £aan beproeven, doch zij' kan ook, vooral' voor de jongere leden, opvoedend werken, door hen in te leiden in het vereenigingsleven en zioh aan to loeren zijn gedachte jte uiten. Na dit opwekkend woord werd met algemeene in stemming Besloten de vereeniging te aoen voort bestaan en In de toekomst ter hand te nemen het kalk vraagstuk, in verband met den -toestand van den bodem. De heer Raap zal] zich hiertoe wenden tot de Direotie van de ardeeling Bodemkundig on derzoek van het Rijkslandbouwproefstation te Gro ningen en een der Directeuren uitnoodigen, voor de leden der vereeniging een voordracht te houden, gevolgd door praotisoh onderzoek. Voorts werd be sloten in hot najaar den heer Velders, Ieeraar aan de Rijkslandbouwwintor&chool te Sbhagen, uit te noodigen, een lezing 'te houden over Veevoeding. Verder zal men in het najaar trachten met het Kalïsyndioaat in verleg te treden omtrent proeven met verschillende kalimeststoft'en. De contributie werd voor 1925 vastgesteld op f-1. per lid. Het reglement der vereeniging zal worden herzien en pp voorstel van het bestuur werd al reeds besloten dat het artikel omtrent bestnursver kiezing zal inhouden, dat aftredende bestuursleden niet herkiesbaar zullen züin. De aanwezige oud leerlingen, die [nog geen lid der vereeniging waren, traden allen als lid toe. Bij1 de sluiting brengt voorzitter een hartelijk woord van dank aan den heer Raap voor zijn op wekkend woord, aan de leerlingen van den cursus voor hun belangstelling en aan de leden voor de aangename samenwerking. AARTSWOUD. Het Onderling Nut en Genoegen vergaderde huis houdelijk. Na opening en lezing der notulen, werd de reke ning van den penningmeester nagezien en onder dankzegging goedgekeurd. Er was een batig saldo van 8 cent. Dit was een meevaller, daar allen een nadeelig saldo hadden verwacht. De voorzitter, de heer J. Koeten en de vice-voor- zitter, de heer H. van Scheijen, werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. De rondvradg was nihil. De vergadering was best bezet. HOOGWOUD. Be Gouw. Als een bijzondertieid zij vermeld, dat bij den heer Sterk alhier een lom is geboren met zes pooten. NOODLOTTIGE VAL Gistermiddag is de 27-jarige gehuwde Huizer werk ster, Pietje Honing, bij het glazenlappen ten huize van den kapper Keyser in de Heerenstraat te Bua- sum, gevallen. Per ziekenauto werd ze naar de Ma- jella-Stichting vervoerd. Haar toestand wordt levens gevaarlijk geacht. DE DIENSTBODE ZONDER LOON. Uit Oudehorne (Fr.), 20 Maart. De landbouwer J. Kalhier verklaarde aan een ambtenaar van den Raad van Arbeid, betreffende uitvoering van de In validiteitswet, dat zijn dienstbode geen loon verdien de De dienstbode verklaarde hetzelfde. Aan de juistheid van deze verklaringen werd ge twijfeld en wegens het verstrekken van onware op gaven is thans tegen K. en de dienstbode ieder f75 boete of drie maanden hechtenis geëischt. Tel. DIEFSTAL VAN f 23000. Een inwoner van Dordrecht ontmoette gisteravond te Rotterdam op straat een meisje, met wie hij ken nis maakte en dat hij vervolgens in het late avond uur vergezelde naar een huis in de Prinsenstraat al daar. Het meisje is aangehouden. Het is de 21-jarige S. S., die op de Diergaardekade woont en die ervan ver dacht wordt, bij deze en andere beroovingen de lei ding te hebben gehad. Haar medeplichtigen zijn met den buit ontkomen. Het vertrek is heelemaal voor berooving ingericht. Behalve de deur, die van een portaal af toegang geeft, is er nog een tweede deur, voor oningewij- den onzichtbaar achter het behang aangebracht. Deze deur komt uit in een keuken, die op hetzelfde por taal uitkomt. Door deze deur, waarvan de grendel dik in de olie zit. is de medeplichtige binnengekomen; hij heeft uit den jaszak van den bestolene diens portefeuille met f23000 weggenomen. De Dordtenaar had zijn jas op een tafel, midden in het vertrek staande, gelegd. De 21-jarige G. S. ring vóór hem1 het vertrek uit; juist op het oogenblik bemerkte de bestolene, bij het aantrekken van zijn Jas, den diefstal. Hij liep het meisje na, dat de trap afrende en de straat opliep. Daar gekomen, zag haar een majoor van politie, die het. meisje, bij de meeste politiemannen wel bekend, tot staan bracht. Zij beweert, van de berooving hee lemaal niets te weten. De buren hebben, tijdens het verblijf van den be stolene en het meisje in het huis in de Prinsen straat. een man van de trap zien komen, die haast had. Die man. Jaap geheeten. is vermoedelijk de me deplichtige. die er met den buit vandoor is. GEEN PIER TE ZANDVOORT. Men zal zich herinneren, dat er sprake is geweest van plannen om te Zandvoort een pier te bouwen naar het voorbeeld van Scheveningen. Thans blijkt, da» de voorwaarden, die het ministerie van water staat stelt voor concessie zoo bezwarend zijn, dat er vermoedelijk van den pier niets zal komen. O.a. moet een cautie worden gesteld van f60.000; verder zal de minister van Oorlog het recht hebben in geval van oorlog de pier te doen springen. DOOR EEN GLAZEN DAK GEVALLEN, DOCH OPGEVANGEN. Uit 's-Gravenhage, 20 Maart Een 4-Jarig meisje B. A. uit de Weimarstraat is gisteren in een onbe waakt oogenblik door een glazen dak gevallen. Zij werd een verdieping lager door een Jongen opgevan gen. Niet gevaarlijk gewond, werd zij naar het zie kenhuis aan den ZJuidwal gebracht. Tel. EEN VROUW IN BRAND. Uit Utrecht, 20 Maart. Gisteren te elf uur zag een polttie-agent in de Mengelberglaan alhier een vrouw, wier kleeren in brand stonden. Met groote moeite wist hij de vlammen te dooven, waarna de vrouw, met ernstige brandwonden overdekt, per zie kenauto naar de Rijkskliniek werd vervoerd. Het ongeluk was ontstaan, doordat de vrouw met haar kleeren in aanraking was gekomen met een bran dende petroleumkachel. FAMILIDRAMA. Uit 's-Hertogenbosch, 20 Maart. Een droevig fa miliedrama heeft zich afgespeeld in een der wo ningen bij den Kleirfen Hekel alhier. Toen de kinderen van Siebers thuis kwamen, von den zij hun moeder niet thuis en daarom bleven zij buiten spelen. De oudste dochter, later thuiskomen de, ging echter boven kijken of haar moeder daar misschien was. Zij vond de beide jongste kinderen van een half en drie jaar tot haar groote ontsteltenis daar opgehangen. De politie was spoedig ter plaatse en nam de beide lijkjes in beslag. De moeder is nog niet gevonden. Men vreest, dat zij zichzelf van het leven heeft be roofd na eerst haar kinderen het zijn de twe» eenige kinderen uit het tweede huwelijk van 8. - gedood te hebben. Volgens verklaring van don man heeft deze gister, avond hevige ruzie met zijn vrouw gehad. DIRKSHORN. Het bouwen van een Hoogspanningsgebouwtje in de gemeente Harenkarspel, is bij onderhandsche aan. besteding gegund aan den heer C. Keijzer te Schagen NIEUWE NIEDORP. Juist torwij1! hij over de sluis in 't Oostoinds ging, met [het paard voor de dresseerkar, had de neer KI. (Honing 't ongeluk dat ziin paard schrok on er vandoof ging. Honing geraakte daarbij van 't rijtuig, -doch (bekwam geen letsel en het paard kwam op betrekkelijk korten afstand weder tot staan. Met eenige materieels schade liep het ongeval ovrigeni nogal' goed af. WIERINGERWAARD. De (huisvlïijittentoonstelling, door hot „Nut" georga niseerd, zal' worden gehouden op Zondag den 29sten Maart. Er {zullen 6 rubrieken zijn, nl. voor jongoni en mannen 8, voor imeisjeeèp. vrouwen 3,gegroepeerd naar den leeftijd. Het bestuur vormt met enkele damee der (bestuursleden de jury. Voor de jongere .inzenders zullen prijsjes beschikbaar worden ge stel. Zooals bekend, moeten de in te zonden voor werpen dezen winter zijn gemaakt. Ter opluistering worden gaarne ook vroeger gemaakte aangenomen. 'Aan bezoeksters en bezoekers zal1 thee Ion chocolade worden aangeboden, togen zeer billijken prijs, ten- 'einde de onkosten te dekken. Hen drietal jongeda mes heeft zioh bereid verklaard, het publiek te be dienen. Bovendien zal' een kleine entrée worden igeheven. Zie verder advertentie in dit no, CALLANTSOOG. Vrijdagmorgen werd aan de secretarie der ge meente CaHantsoog aangifte gedaan, dat aan het strand was aangespoeld het in verregaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van. een mansper Boon; teekenen. van .afkomst werden niet gevondUn Het lijk is op de begraafplaats alhier .tor aarde besteld. BARSINGERHORN. Tot leden van de in deze gemeente ongestelds oammissie, inzake steunverleening tot oprichting van een neutraal' ziekenhuis teAlkmaar, zijn be noemd de heeren JK. Breebaart Dz., P. Bronder, Kooiman. Jb. Wai boer Gz., Dr. Boeker. C. Smit Gz.. J. Schenk Az., P. Kater, Jb. Jimminlc, C. Bakker Az., Jm. Bfaauboer Gat, O. Wardenaar K. Burger. WINKEL Donderdagavond1 werd' ten huize van den heer Wessels alhier de Ouderavond' gehouden van de school te Winkel. Nadat de bijeenkomst door het Hoofd dier school Is geopend, wordt door hem medegedeeld, dat aanleeren van kundigheden, het bestrijden van verkeerde en aankweeken van goede neigingen, de kinderen moet maken tot geschikte en nuttige leden der maatschappij, waarin zij zich straks geplaatst zullen zien. Allen willen dat bereiken, doch omtrent de wijze waarop dit te bereiken is, bestaan ver schillende meeningen en methodes, over een dier me thodes, nl. die volgens Dr. Montessorie, zal de heer Rietbergen een en ander over medodeelen. De heer Rietbergen, dan het woord verkregen heb. bende, begint te vertellen, dat de methode Montes sorie is genoemd naar Dr. Montessorie, die in 1870 in Italië geboren, daar de eerste vrouwelijke doktor was. Voornamolijk vestigde zij haar aandacht aan krankzinnigen en zwakzinnigen, en vooral de laat ste had: ze een eigen methode om te leeren datgene wat normaal aangelegde kinderen op de school leer.' den. Te Rome begon zij haar werk, waar zij van 18981900 zelf haar eigen methode onderwees, waar na zij werd belast met de functie van Inspectrice, Haar onderwijs, gegeven aan zwakzinnigen, bleel' tenslotte hooger te staan dan dat gegeven aan norT male kinderen en men meende daaruit de veron-" derstelling te moeten trekken, dat met haar metho de, toegepast op normale kinderen, meer te berei ken zou zijn. In 1907 met de oprichting van kinder huizen te Rome, werd haar onderwijs ingevoerd en I al jong begonnen de leerlingen, zonder dwang, zon- zon. van der straffen of goedkeuringen, zooveel mogelijk der hulp, zich in te werken in het verzamelen verschillende indrukken. Spreker geeft, een over zicht over de wijze waarop het zenuwstelsel wordt ontwikkeld, het gevoel, het gehoor, het gezicht. Al les krijgt een beurt en alles zoo geheel anders en ongedwongen, als wij kennen In ordelijke klassen-, waar alle leerlingen hetzelfde werk doen en waar orde en als het moet tucht heerscht, dat wij ons als staande vreemd daartegenover, moeilijk kunnen in denken, dat het goed kan gaan, als ieder datgene doet, waar hij of zij zich het meest tot aangetrokken gevoeld of zoo nu en dan zijn of haar plaats eens verlaat en door de school wandelt. Het is volgens spreker, ook voer Montessorie een teleurstelling geweest en de scholen te Rome zijn gesloten geworden. Een Inspectrice van het lager onderwijs te Am sterdam heeft volgens spreker pen studiereis daar voor gemaakt naar Italië. Haar voornaamste bezoek gold de Montessorie-school te Napels en zeker, zij heeft er veel gezien waarvan het nut niet was te miskennen en ook zijn goedë zijde had, doch de al gemeene conclusie was, dat men van de resultaten van het onderwijs volgens dé methode Mo-ntessorie vooralsnog geen te groote verwachtingen mag koes teren. Aandachtig werd deze uiteenzetting gevolgd en nadat spreker daarvoor door den voorzitter een woord' van dank was gebracht, werd nog een en an der daarover nagepraat. De voorzitter las daarna een pakkende schets uit het leven van den onderwijzer in de practijk en na. dat daarna de heer Rietbergen nog een paar mu zieknummers heeft gegeven, sluit de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst de vergade ring. Onvoldaan, niet over het gegevene, doch over de bealngstelling. Met inbegrip van het onderwijzend personeel waren slechts aanwezig 15 personen. Slechts 8 gezinnen, waaruit leerplichtige kinderen de school bezoeken, waren vertegenwoordigd, terwijl toch is aan te nemen, dat er uit pl.m. 60 a 70 gezin nen leerlingen* komen. Ouders, waar zijt ge? EEN PRACHTIG PLAN. Sir Henri Deterding, de president van de Konink lijke PetroleummaatschappiJ, zat Donderdagavond in Amsterdam in de Industrieels club aan, aan een goed maal. In een tafelspeech zeide deze groote man o.m.: Kleineer uw land niet. Holland is niet klein. Het is een groot rijk hier en in de tropen, maar dat groote rijk kan alleen in stand blijven als Neder land aan het Rijk in de tropen flinke mannen cn kapitaal kan verschaffen. Kweekt daarom mannen, die durven te leiden, die zich bewust zijn van de verantwoordelijkheid, die Nederland heeft tegenover Indië. Voor zelfbestuur is dat land ginds niet rijp. „Leert Indië kennen!" riep deze kenner van In dië zijn landgenooten toe. De daad bij het woord voegend, stelde hU voor om gedurende een drietal Jaren ^hrie groepen van 24 jongelui met 12 leeraren naar Indië een vacantiereis te laten maken. Hijzelf wil-de de helft der kosten dragen. Dat denkbeeld werd met gejubel ontvangen, er zal een comité worden gevormd, om in samenwerking met organisaties, die op dit terrein reëds werkzaam zijn, dit plan uit te voeren, om aldus propagandisten voor Indië in Nederlan dte vormen. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Vet je. dochter van M. T. van Staveren en van A. Massink. Keeltje, dochter van D. van Eg- mond en van A. M. Roos. Ondertrouwd: Henderica Johanna Boon, oud 19 jaar. zonder beroep, te Anna Paulowna en Jan Staro mes, oud 28 jaar. landart>eider te Schagen. Getrouwd: Pleternella Blok, oud 22 jaar, z. b.

Schager Courant | 1925 | | pagina 14