TWEEDE BLAD. Leliaard en Clauwaard. Sinnenlandscbi Nkuws. Woensdag 25 Maart 1925. 68ste Jaargang. Mo. 7610. XIV. Hot oogenMik, toen Napoleon fco Fontiunebleuu afstand deed van den troon, een volmaakte afstand, want de overwinnaars Wilden zelfs het zwakke kuiken van den Adelaar, den Roi do ltomo, geen kans geven om do voetstappen van zijn vader tol drukken, was een gewichtig oogenblik voor Hol land en België. Aanvanko.dk wilden do Belgen weer hnn Hafosl burgers terug hebben, wildon Zijl' weer ondor do OostenrijksCho dynastie, doch het stond anders go schreven in de boeken der diplomaten. Terwijl in België de meerderheid aan Oostenrijk1 dacht en don minderheid van officieren en ambte naren aan Frankrijk, had Prins Willem van Oranje (de latere Kening Willem I) gezorgd voor de be zetting van geheel .Zeeuw,sch-Vlaanderen door Holiandsche troepen en was bij1 het verdrag van Parijs 30 Mei 1814, de grens van -Holland zeer gunstig voor dit land vastgelegd. Bij liet vredesprotocol van 23 Juni 1814 werden Holland en België bijeengevoegd onder Prins Wil lem van Oranje als „Souvereine Vorst. Aldus werd .ingeluid een nieuw tijdperk voor de Nederlanden, een tijdperk, dat tot groote zegen had kunnen strekken voor beide saamgevoegde dee- len. 11 September 1814 deed Willem zijn intrede binnen Gent en bevestigde de graven d'Hane en' Lens in hun ambt respectievelijk van intendant) van het departement der Scihelde en burgemeester van Gent. Het was een interessante tijd vooryGent, het wemelde van verschillende troepen der geal lieerde Mogendheden, die uit Frank rijk •terugkeer- j flen en trokken Fngelscihe. Pruisische,Oosfcenrijksch- j ïïongaarséhe, Hoïïandsöne en -Belgische soldaten door 'Gent. terwijl een gedeelte, ongeveer 7COO man, in garnizoen bleef. Op 29 Juni 1814 had Alexander I. Keizer aller Russen, Gent bezocht, terwijl later Cent 'het rondes vous was voor de onderhandelaars uit Amerika en Engeland omtrent een definitieve soheidingsovereenkomst tusschen de nieuwe repu bliek der Vereenigde Staten van Amerika en het Vereenigd Koninkrijk. De onafhankelijkheid van de Vereenigde Stilten werd door het verdrag van Gent; gesloten 24 December 1814, bevestigd en erkend. Wanneer wij' de kroniekschrijvers dier da gen. mogen vertrouwen, waren de Amerikaansche gedelegeerden J. Quiney Adams, Russell en ande ren, bijzonder populair, daar zij groote belangsteT hng 'toonden in het leven en bedrijf van Gent. j In (het begin van 1815 werd door het congres te i Weenen het Koninkrijk^ der Nederlanden^ gecro- eerd en het is opmerkelijk, dat toen de Prins van I Oranje, de latere Koning Willem II, op 25 Februari, 1815 een voorstelling in .het theater te Gent bij1 woonde, hij door een groote- volksmenigte toege juicht werd. Zijn vader, Willem I, was eveneens populair en zoowel Vlaanderen als Gent haastten zich om deputaties naar den Haag te zenden, ten einde 'aan den nieuwen vorst de verzekering te -even van verknochtheid en trouw. Terwijl die deputaties nog in den Haag waren, [verspreidde zich de mare, dat de adelaar -uit het nest El ba was weggevlogen, bij1 Cannes was neer gestreken en een triomftocht naar Parijs volbracht. Terwij'l alles op zijn kop stond, maakte Willem van Oranje van de verwarring gebruik, om zich zelf tot koning te proclameeren, hetgeen overal ook in de Zuidelijke Nederlanden met instemming begroet, en in Gent door een Te Deum en een parade gevierd werd. Inmiddels had Lodewijk XVIII, het raadzaam gechat. troon, kroon en land int den steek te laten en het veege 1'ijf te bergen, hij voelde niet den minsten lust Napoleon te ontmoeten en vluchtte naar Ostende, met de bedoeling zioh naar Engeland in te schepen. In Ostende werd hij" opgewacht door een deputatie uit Gent, die hem hospitaliteit aan bood. De- Fransche koning nam dit aanbod aan en zoo zien wik hoe de dikke, onbêduidendè, doch zeer streng Katholieke Bourbon, de „Honderd Dagen" binnen Gent, althans in Vlaanderen, gesleten heelt. Hij bezocht nl. ook Brugge; Gent was.echter zijn domicilie en daar kreeg hij! van de bevolking den bijnaam: notro Père de Gand." Het werden voor Gent interessante dagen. De hertog van Berrv, was, achtervolgd door een paar honderd Fransche 1'anoiers, reeds tevorën binnen Gent gevlucht, ministers en. andere hoog© Fransche functionarissen kwamen naar Gent. omdat hnn koning er was. Eerste Minister in Frankrijk was Fiorre Sauveur, die tot markies de Barthélémy ver heven werd, mijn vriend, die thans den titel' van zijn oudoom draagt, vertelde mij vroeger eens, dat volgens de overlevering de dikke Lodewijk XVIII óf aan tafel at of in de kerk bad, indien hij althans niet sliep, een bezigheid, waarmede hij' een deel der 100 dagen aangenaam heeft bekort. Nu ik het toch over eten heb. wil' ik even ver- meiden-dat de groote schrijver Chateaubriand ook te Gent vertoefde. Wie weet niet wat een „Chateau briand" is? Welnu, de Belgische en de Fransche koks betwisten elkaar thans het auteursrecht^ van dit vriendelijke biefstukje. Volgens de Belgische koks werd het door een Belg tijdens de „Honderd Dagen'- ontdekt in Jhet Hoter de Flandre te Gent, waar Chateaubriand logeerde. Wat mij' betreft, ik wensch niet persoonlijk ge- eerd te worden in de taal der epicuristen en voel mij altijd reeds persoonlijk gevleid bij het lezen van een menu met de woorden: sauoe hollandaiso. Niet waar, lezeressen en lezers: een kinderhand is gauw gevuld. Niet alle Fransehen bleven in Gent, verscheidene hunner kwamen slechts hun Koning „hommage" brengen en vertrokken daarna naar Aalist. Dc Prins van Oranje kwam 20 Mei .een bezoek brengen aan Lodewijk XVTII, die o.a. Monsieur 'de latere Karei X en de hertogin d'Angou- lème, in. zijn omgeving had._ Gent werd een. klein Parij's, er werd zelfs pen Monuteur Universal uitgegeven, doch na 20 num mers succonibcerde dit blad. Het Hof, het Corps Dipl'omatique, hoofd- en vlagofficieren van het Koninkrijk» alles kwam naar Gent. Doch niet alleen Fransche refugiés kwamen naar Gent, maar de hertog van Wellington, bevelhebber der Eneelsche troepen, vertoefde bannen de muren der stad. zoowel als de Engelsche troepen zelf. Lodewijk XVTII was in tusschen populair gewor den, omdat hij goedig en vroom was, maar veel' respect had men voor den dikken vreetzak niet; het volk had spoedig bemerkt, dat de Fransche Koning at tot hij het er warm van kreeg en wanneer hij langs kwam, dan brulde het volk: Vivat, Louis, die zweet. Trouwens, de Franschen lieten zich van een weinig ernstigen kant kennen en leefden oen heo- ren leventje, zoodat het goud stroomde en de Gen tenaren profiteerden. Maar... daar was de slag van Waterïoo begonnen. De berichten kwamen binnen, de kansen van Napoleon sohenen steeds gunstiger, dstar komt zelfs het Tterfdht van de overwinning van den Keizer. Alles wat Bourbon heet of yan Jöour-! bon leeft, siddert, alles wordt gereed gemaakt om! naar Ostende te vertrekken en vandaar naar Enge land de wijk te nemen, doch juist op tijd, op 19 Juni, 's nachts om één uur, kwam de koerier van Wellington met het bericht, dat de veldslag van Waterïoo door de Geallieerden was gewonnen. De Gentsche burgerij' riep: Vive le Roi, en juich ten den vorst bij rim vertrek op 22 Juni naar Parijs Mde toe. Op 8 Juli deed Lodewijk zijn intrede in Parijs. Het is .mij altijd moeilijk om over een lafaard te schrijven; de Gentenaren waren wel heel lief tegenover dezen weinig heldhaftigen vorst ge- Bij Qua.tr© Bras en Waterlioo hadden Hollanders en Belgen schouder aan sohouder gestreden en het had allen schijn, dat de strijd tegen den gemeen- sohappelijken vijand de Heden, die thans de be volking van ihet Koninkrijk der Nederlanden zouden uitmaken, meer tot elkaar had gebracht. Dat was inderdaad ook zoo on men was in de Zuidelijke Nederlanden aanvankelijk ook niet go kant tegen de fundamentele wetten, die door Ko ning Willem I werden voorgesteld en commissoriaal waren' gemaakt. Doch nu kwam weer, als 200 jaar vroeger, een element naar voren, zoo krachtig, dat do popula riteit van een koning en zolfs van diens zoon niet voldoende zou blijken, om ook maar oenigszlns die macht te neutralisoeren, opdat de rede don doorslag zou kunnen geven voor hét afbakenen van de toekomst. Dat element was de Roomsoh Katholieke geeste lijkheid. Zooals België in de dagen van Philips II als Zuidelijke, later Spaansche Nederlanden be- heerscht werd, door de Roomsohe geestelijkheid en men dan ook een verrader uit die dagen, >een prins de Ohimay, gouverneur van Brugge, nooit mag beoordeelen zonder te bedenken, dat hij devoot Katholiek was, zoo werd dat zelfde België, werden die zelfde Zuidelijke Nederlanden in 1815 door de Roomsohe geesteHjkhoid beheersoht. Het KatilioJicisme heeft eon macht zoo- groot, dat in de geschiedenis jder Volken niets en niemand zulk een groote rol' gespeeld heeft als het Roomsoh Ka tholieke geloof en de Roomsohe geestelijkheid. Wanneer gij! in Brugge het Seminaire bezoekt, dan val't U in de corridor oen schilderij! op, voor stellend een brandend klooster en er staat onder, dat het neergehrand is door Willem van Oranje. Dit klooster werd door de Water- of Boschgeuzen in brand (gestoken en het is bij!na zeker n-i e t op last van Willem den Zwijger, laat $taan in diens 'tegen woordigheid gedaan. Toen ik dat schilderij' zag, dacht ik onwillekeurig: zoo schrijft men geschiede nis. Het gaat met de geschiedenis afe met de effeo- tennbeurs, men praat iets met de zelfde arguenten gunstig of ongunstig, willig of flauw, terwijl het de goe gemeente is, die altijd het gelag betaalt, hetzij met ;bloed, hetzij met goed. Men kan het dus de Roomsohe geestelijkheid niet kwalijk nemen, dat zij in de Oranje's altijd de Ketters bij uitnemendheid" zien, want dat nuch tere, lóelijke schilderij is slechts één klein voorbeeld hoe men in Roomsohe kringen over Willem den Zwijger dacht en denkt. Toch zou wellicht de Room sohe geestelijkheid in België zich niet tegen den Protestantschen Heersoher, tegen een nazaat van Willem van Oranje hebben verzet, indien er niet éen leider gekomen was" voor een anti-Oranje bei- weging. Die leider mas de bisschop van Gent, de Prins de Broglie. Napoleon wist altijd wel goed de gevaarlijke .elementen er uit te pikken en heeft zeker goed gezien, dat een Fransen edelman van het Ancien Régime, die bisschop .was een .niet te onderschatten Vijand Ibeteekonde. Napoleon had hem dus veiligheidshalve naar Vincennes doen .tran©- porteeren en gevangen gezet, toen de bisschop trachtte Napol'eon's gezag te ondermijnen. Nadat Napoleon echter naar Elba was vertrokken, open den zich de gevangenispoorten van Vincenües en op 2ö Mei 1814 keerde Prins Maurice de Broglie. bisschop van Gent, na een gedwongen afwezigheid van drie jaar, in deze stad terug. In .plaats dat de prelaat zich nu met de geestelijke aangelegenheden der Belgen bezig hield, wierp hij'zich weer op het staatkundige terrein en het is inderdaad te be treuren. dat men niet dadelijk heeft ingezien, hoe gevaarlijk deze Franschman, deze echte Leliaard, was. Hij stak zijn voorkeur voor den Bourbon voor Lodewijk XVIII niet onder stoelen of banken en wellicht had men in die allereerste dagen, mis schien zelfs wel dadelijk na Waterïoo dezen Ffansohman mee kunnen sturen in het gevolg van den dikken gastronoom Lodewijk XVTII. Wellicht zou dan de geschiedenis der Nederlanden en van vele andere landen, geheel anders te boek zijn gesteld. Maurice He Broglie betreurde als echte Franschman het zeer, dat zijn bisdom niet meer bij Frankrijk behnoorde en betreuren beteekende voor hem intrigeeren tegen bestaande toestanden, ten einde te bereiken, hetgeen hij' betreurde, dat niet •bestond. De Broglie schaamde zioh niet aan den ^koning schriftelijk zijne onderworpenheid te betuigen en tegel'ijkortijd een p istoraJe instructie doen^ circu- 1'eeren, waarin hij' de notabelen uitdrukkelijk ver bood trouw te zweren aan de wetten des 1'ancLs, om dat die vrijheid van godsdienst en gelijke rechten voor alle gezindten ben els An. Tiet gevolg was dan ook, dat in Oost-Vlaanderen de Grondwet verworL pen werd met 168 tegen 67 stemmen, de Koning trok zich van die verwerping niets aan en op 24 Augus tus 1815 deed hij de nieuwe Constitutie uitroepen, do Koning hield er namelijk zijn eigen manier yan stemmen-calculatie op na. Dit Zette natuurlijk kwaad bloed en de Roomsche geestelijkheid had daardoor weer een wapen meer in de handen om het gezag van het Koninkrijk der Nederlanden te ondermijnen. Het ging echter alles in het geniep en verhinderde niet, dat toen Koning Willem I en zijne gemalin op 5, September 181d, hun intocht binnen Gent deden, het inderdaad een „joyeuse entrée" was. Het vorstenpaar werd met groot en thousiasme door de geheefe bevolking begroet. Jonkheer de Goninck werd tot Gouverneur (Com missaris des Konings) benoemd en de Graaf de Lens als burgemeester herbenoemd, terwijl Hertog Beraamd van Saksen Weimar, tot militair gou verneur van Vlaanderen werd aangesteld, Bdj het schrijven van 'den naam Bernard van Saksen Wei- mar moet ik mijue geduldige lezeressen en lezers .verontschuldigen mij! zeker wel even afdwalen. Hertog Bernard van Saksen Weimar heeft een rol' in Nederland en Nederlandsoh-Indië gespeeld en is daarom dan ook door een monument in den Haag op het Korte Voorhout helaas afschuwelijk lee- lijk en waarschijnlijk op een koopje gemaakt gehuldigd. Hertog Bernard was een type. Wij Hollanders, wij woten allemaal wel, hoe „deftig" wij rijn en hoe zelfs in de meest democratische omgeving ieder een „haar" of „zijn'''plaats heeft. Er zijn hoei wat huiselijke scènes, ook in de meest democratische kringen, geweest, omda;tt „vrouwlief' haar „man lief' verweten heeft, dat de vrouw van „zus en zoo" een paar plaatsen „nooger" :Sat dan rij, terwijl haar manlief toch dit en dat was en -„zé" de andere juffrouw, een man had, die „maar'' dat en dit was, doch haar manlief was ook altijd bereid zich in een hoek te laten dringen en... rich niets aan te trekken vooral wanneer het Zijn „bloedeigen vrouw" betrof. Enfin, we hebben allemaal gehoord van Xantippe en Socrates, ik noem hier met voordacht Xantippe eerst, omdat ik dat voor oen „onbegrepen vrouw" houd on een slachtoffer van het door een huwelijks band gekoppeld zijn aan een geleerden droogstopel. Ik vind, dat alle vrouwen gelijk hebben, zelfs som tijds, maar gelukkig heel zelden, .mijn eigen vrouw. Hertog Bernard van Saksen Weimar was Opper bevelhebber in Nederlandsch Indië. .Bij feestelijke gelegQnbvdcB, beeft de Oppefberelhgbber ran de Lanamaoht in Nederlandsen Indië natuurlijk een rangnummer en zijn" plaat». Het ie gemakkelijk om (rOuverneupGeneraal te zijn, want dan kan Je je nooit Vergissen, 'want dan is je piaate onaanvecht baar: nummer Eén. Hertog Bernard, bevelhebber van ZSjne .Majesteits Landrotten in Nederlandsch OoötTndië, ging eens naar een fee-jt, zijn adjudant bemerkte tot rijn welgemeende en zeer juiste ont- stei'ling, dat do plaats waar Hertog Bernard als Opperbevelhebber enz. enz., moest zitten bezet was en er sléchts „lagere" plaatsen tor beschikking war ren. Hertog Bernard ziet onbezette.stoelen on wan delt er op af. Juist als hiT wil gaan zitten, zegt zijn adjudant: Hoogheid, indien. LT hier gaat .zitten, rit Uwe Hoogheid niet op zyh plaats, de plaats van den Operbeveihebber is hoog er op. De hertog draait rioh om naar zijn adjudant en zegt: „de hertog van Saksen "Weimar is altijd op Zijn plaats" en gaat op de eerste de beste stoel zitten. Of Hertog Bernard al's militair gouverneur van Vlaanderen veel gedaan hoeft, is mij niet bekend On is te betwijfelen. De krijgsman vond daar geen aanleiding tot optreden, het gezag des Konings werd wel aangevallen, idoch niet met open vizier. Do bisschop do Broglie zorgde voor moeilijkheden ter gelegenheid der eerste zitting der Frovinoiale Sta ten van Vlaanderen. De adel en de geestelijklicid beweerden rich niet met de Grondwet te kunnen voreonigen en vroegen om herstel hunner rechten. Het was een publiek geheim, dat de bisschop er achter zat en net lekte ook weldra uit, dat hij aan al' degenen, die trouw aan de Grondwet zouden zweren, eeuwige verdoemenis beloofde. De Broglie stond inmiddels niet alleen in Zijn verzet, de bis schop van Namen had een brochure tegen de Grondwet geschreven, zoo heftig van taal' en - toon, dat er nergens een drukker voor het stuk te vin den was, behalve ten slotte in Gent. Op 14 Maart 1816, tergelegenheid van het Paaschfeest, zorgde bisschop de Broglie voor een nieuwe inscructie aan zijn geestelijkheid, nl. om absolutie to weigeren aan personen, die ambten bekleedden onder de nieuwe Grondwet. Men kan zich allicht begrijpen, wat een gruwelijke moei lijkheden hierdoor rezen en hoe moeilijk het de regeering door-dit alles gemaakt werd. Do 'bisschop was nog nief tevreden, hij' weigerde in 1817 gewoonweg absolutie aan hoogleeraren, leer aren en onderwijzers verbonden aan staatsinstel lingen. De regeering was ten einde raad en nam een zeer bruuks besluit. Zij besloot den bisschqp de Broglie uit het land te bannen. De bisschqp wachtte af, doch nam de wijk naar Frankrijk, waar (hij enkele jaren later, op 23 Juli 1821, stierf. Het (zaad, hetwelk hy in België gestrooid had, teel- de-na Zijn vertrek voort, 't was door den wind overal 'heen gestoven en had 'gaaf zoo veel plaatsen wortel geschoten, dat de gevolgen niet konden uitblijven. Daarbij kwam, dat de Koning en rijn raadgevers een fout begingen. Inplaats yan in 1815 den bis schop te verwijderen, zoodra rijn herderlijken brief omtrent verzet legen de Grondwet bekend was geworden, traden zij' nu feller op dan noodzakelijk en wel op grond van dien daad 2 jaar geleden be gaan. (Zij lieten zelfs door den beul op pen schavot, ,waar twee gewone misdadigers te .pronk stonden, het vonnis "begon. den bisschop de Broglie geveld, voorlezen. Men beleedigde aldus de Katholieken in hun geloof en onwillekeurig zullen de Room- schen, die de schilderijen met door de Geüzen verbrande kerken en kloosters passeerden, wel even stil' gestaan en gedacht hebben: eon Willem van Oranje. Natuurlijk (had de bisschop do Broglie onge lijk, doch voor een vroom Katholieke bevolking, <üs dio van Vlaanderen, was een bisschop nü toch altijd een kerkvorst, een vertegenwoordiger van het aller hoogste geestelijke gezag en zij zagen dus in die vertooning op het schavot een onnoodige wraakne ming Pp een Roomschen bishop. Buitendien, de bisschop had vurige aanhangers onder de geestelijkheid met name kannunik de Volder en de vicarissen de Meulenaere en Goethals. De gouverneur baron van Kevelsberg, liet op 20 Mei 1818. den Vicaris Generaal' Lesure een Franschman van geboorte en een echte Leliaard verbannen, doch net kwaad hield aan. De gouver neur wist foen r lotte de geestelijkheid te bewegen om een soort concordaat aan te gaan en dat duurde zoo tott 1829. De geestelijkheid predikte echter in net geheim tegen „den Duivel' van het Noorden". Het was aléof de schilderijen met de brandende kiéosters en kerken er op, een nieuw vernisje kregen. Willem van Oranje uit het einde der 16e eeuw zoowel kis zijn nazaat Willem van Oranje uit het begin der 19e eeuw. waren nu toch eenmaal ketters, aartsketters, en in de oogen der Vlaamsche geeste lijkheid was er niets veranderd. De mentaliteit der Katholieke geestelijkheid in Vlaanderen was in die 21/2 eeuw niet gewijzigd en in de oogen van die geestelijkheid was en bleef een Willem van Oranje: de Duivel van het Noorden. ST. PANCRAS. Maandagavond vergaderde de afdeeling St. Pan- cras van den Bond' voor Staatspensioen ten locale van den heer Gerritsen, onder voorzitterschp van dien heer J. v. Kampen. Notulen worden goedgekeurd, waarna jaarverslag van den secretaris, wegens on gesteldheid van deze, gelezen door den voorzitter. Voorzitter brengt voor dit keurig jaarverslag een woord van dank aan den samensteller. Volgens het jaarverslag telt de afdeeling thans 106 leden. Besloten wordt, een afgevaardigde naar de alge- meene vergadering af te vaardigen, waarvoor de heer J. v. Kampen wordt benoemd en dit aanneemt. Getracht zal worden van den bond f 10 van het be drag, voor den afgevaardigde uitgetrokken, geresti tueerd te krijgen, daar momenteel slechts f 8.75 in' kas is. Een der leden is van oordeel, dat men zioh spoedig als noodlijdend kan opgeven, ook andere af- deelingen, waarbij één die zelfs meer kasgeld heeft als deze afdeeling, ontvangen dit. Ter alg. vergadering zal de afgevaardigde het voorstel, het vorige jaar in vergadering genomen, om de afdeelingen ieder jaar beslist een spreker te zenden, en kosten proportioneel te vereffenen, we derom naar voren brengen. Tevens zal door hem op wekeliiksche uitkeering der ouderdomsrente worden aangedrongen, alsmede zijn stem voor steunen der Tweede Kamerleden, die voor staatspensioen op den bres staan, uitbrengen. Ten aanzien van1 andere pun ten van d enbeschrijvingsbrief werd den afgevaar digde vrij mandaat verleend', op voorwaarde dat hij rekening met den geest der afdeeling zal houden. Verder werd' besloten, dat met de komende Tweede Kamerverkiezing iemand bij bet gemeentehuis de oudjes die niet in staat zijn hun stemplicht naar be- hooren te vervullen, en hun' stem ten gunste van staatspensioen voorstanders willen uitbrengen, terzij', de zal staan. In de rondvraag bepleit de heer P. Wijn de wen_ schelijkheid dat van gehouden vergaderingen ver slag in de bondscourant wordt uitgebracht, hetgeen wordt toegezegd. Na een wensch van spoedige ge zondheid van den secretaris, volgt sluiting. WINKEL. Uitslag grasverpachting op 23 Maart 1925. Grasgewas: Perc. 1, de weg van Winkel tot Lutjewinkel, niet verpacht, Perc. 2, de weg van Lutjewinkel tot de Weere, aa^n J. van Raalte, voor f 1750 Perc. 3, de Leekerweg. aan P. Wardenaar voor f0.50. Perc. 4, de weg vanaf de Weere brug tot aan het H oogstijl, niet verhuurd. Perc. 5, de Langereisweg, aan K. Schermer, voor f 2250. Psre. 0, de Limmsrschouwerweg, saao 7. d« Icrnfh voor f 20. Perc. 7, het paadje bij P. Nieman, niet verhuurd. Perc. 8, het Veldwachterspaadje, aan Jn. Dekker voor f 15. Perc. 9. de Zuidkade aan D. Otsen Jr„ voor f 32. Perc. 10, de Muilekade, aan H .de Wit, voor J 22. Perc, 11, de Bootskade, aan Jb. Smak Lz., v. f160. Perc. 12. de Zoutkaagkade vanaf de Bcotskade-tot san de uitwatering van den Zoutkaagmolen, aan P. Wardenaar voor f 20. Perc. 13, de Zoutkaagkade vanaf de uitwatering van den Zoutkaagmolen tot de Sluiskade, aan- P. Warden aar voor t 81. Perc. 14, de Sluiskade, aan P. Wardenaar v. f 131. Perc. 15, de Niedorperweg. aan H. Smit voor f 31. Perc. 10, het Achterom, niet verpacht. Perc. 17. de weg vanaf J. Zeilemaker tot aan den Weslfrieschendijk, niet verpacht. Perc. 18, de Scheidersweg. niet verpacht Perc. 19, de Nieuweweg, niet verpacht. Rietgewas: Perc. 1, de Nieuweweg, niet verpacht Perc. 2, de Zuidkade, niet verpacht. Perc. 3, de Muilekade, niet verpacht Perc. 4, de Bootskade, aan A. Mul Pz. voor f 5.50 Perc. 5, de Zoutkaagkade tot aan de uitwatering van den Zoutkaagmolen, niet verpacht. Perc. 6. de Zoutkaagkade vanaf de uitwatering van den Zoutkaagmolen tot de Sluiskade, niet verpacht BROEK OP LANGENDIJK. Alweer een beste week achter den rug. -De prijzen hebben zich ongeveer op hetzelfde peil als dat van de vorige week gehandhaafd. Wie ach nog herin1- nert, wat. we toen omtrent de bestede prijzen zeiden zal begrijpen, dat de bouwers ook nu weer over d'e afgeloopen week te spreken zijn. De aanvoer was zöo buitengewoon groot voor dezen tijd, dat nog nooit zoo'n hoeveelheid stapelgroenten is aangevoerd' ge worden. Ongeveer 220 spoorwagens van 1000 Kg., on gerekend wat nog per schuit is vervoerd, het is een hoeveelheid die do stoutste verwachtingen voor de 2e helft van Maart moeten overtroffen. E,n, trots dien grooten aanvoer hielden, de prijzen vrijwel stand', een bewijs voor de gezondheid van de markt. Zoo zal intusschen de voorraad toch wel spoedig uitgeput •raken, maar 't is of er veel meer kool zit, dan bij de inventarisatie is gebleken. Dit zal nu in de volgende 14 dagen wel uitkomen, en 't is dan ook te verwach ten, dat er de volgende 2 weken niet meer die hoe veelheden zullen worden- aangevoerd als in d'e af- geloopene. Met Noordscharwoude mee zullen er wel meer dan 500 wagons van Langendijk zijn verkocht. Gaan we nu het verloop der prijzen even na, Maandag, toen er 128500 Kg. rood© kool werd aange voerd, was de prijs tot f 12.80 voor de meest gewilde soort en qualiteit. Zaterdag was deze zelfs f 13.30, f 13.80 is de hoogste prijs geweest, dien men be steedde. Voor tweede soort was de prijs Maandag met f 7.60 het hoogst. Zaterdag met f 8. f 8.80 was de hoogste noteering, die we voor die soort aantrof fen. Bijna 50 wagons werden- in 't geheel van de laadplaats verzonden. Gele kool is nog steeds de ipeest gewilde. Maandag als hoogste prijs met f 13.40, voor eerste soort be gonnen, noteerden we Zaterdag f 16.40. Er schijnen nog enkele partijtjes voor f 17 verkocht te zijn. Twee de soort bracht het Maandag tot f 11, Zaterdag tot f 11.30. Ongeveer 66 wagons maakte den uitvoer uit 'Met de Deensche witte-koolprijzen zijn d© bouwers niet onverdeeld tevreden. Zij wijken onevenredig af met die der andere soo-rten, vooral met de gele,; vergeleken in qualiteiten is een prijs voor de gele van twee en een half maal dien der witte te uiteen* loopend'. Maandag werd f 5.10 als hoogste noteering gemeld. Zaterdag was dit f 6.40, voor de le soort Tweed© gold tot f 4.30 op Maandag én tot f 4.50 op Zaterdag. De heele week door draaide het om die prijzen. We vernamen, dat een grootere aanvraag uit Scandinavië voor deze koolsoort oorzaak was, dat de vraag kon voldoen aan het aanbod en de prijzen zich vrijwel op peil konden houden. Toch blijft het afzetgebied te klein. Een aanvoer van ongeveer 9 spoorwagons is voor ééne veiling al een aanmerke lijke hoeveelheid. De aanvoer van uien vermindert steeds, de prijs bleef desniettegenstaande dezelfde met kleine fluc tuaties: f 125Q—f 14. Wortelen- waren iets beter in prijs dan de vorige week. Meermalen* overschreden ze de f 2, f 2.40 is r og enkele keeren besteed. Bovendien werden nog wat bieten aangevoerd,, in 't geheel ongeveer een spoorwagon. De prijzen wa ren niet schitterend; Vrijdag werd van f 1 tot f 1.90 besteed. Maandag werd als hoogsten prijs f 2.80 ge haald. Nog enkele weken en de wintercampagne zal ach ter den rug zijn. We twijfelen niet, of, alles bij el kaar genomen, de Langendijker tuinbouwer zal nog ojf een vrij gunstig resultaat kunnen roemen. DE VALSCHE MUNTER. De winkelier in Tusschen-d-ijken, wiens activiteit geleid heeft tot de aanhouding van M. M. uit de Ha- ringpakkerstraat komt in aanmerking voor de belooning van f 500. die de justitie heeft uitgeloofd' voor hem, die aanwijzingen zou geven, leidende tot de arrestatie van den vervaardiger van de valache guldens met het jaartal 1923. Reeds is hem een gedeelte van d© som uitbetaald. De arrestatie is niet gemakkelijk geweest. M. M., heeft drie keer een poging gdaan om te ontvluchten. Slechts met de grootste moeite heeft men hem bij de overbrenging in bedwang kunnen houGen. Hi} heeft gedreigd, als hij tot een zware straf veroor deeld wordt, zijn uitvinding aan tientallen men- schen bekend te zullen maken, zoodat er nog veel meer valsch geld in omloop zou worden gebracht. Voorts beweert hij, een procédé te kennen voor het namaken van bankbiljetten, die niet van de echte te onderscheiden zijn. Ook dit zou hij door anderen laten toepassen, als hij een naar zijn oordeel te zware straf zou moeten ondergaan. EEN AAP IN STAD. Een mensch weet tegenwoordig niet meer wat hij op stxaat kan tegenkomen. Zeehonden rijn voor een Rotterdammer dieren, die wel eens in zijn paling vijver rondzwemmen en het is er niet bij gebleven. Gistermorgen werden de wandelaars op de Hoog straat te Rotterdam opgeschrikt door een aap, die in wilde vlucht een zeer bekend' magazijn kwam uit stormen, achtervolgd door gichelende winkeljuffer- ij es. en lawaaierige winkelmannetjes. Behulpzame mensohen poogden het beest tegen te houden, maar het was vlugger dan allen; 't smeerde hem de Wee- zenstraat in, huppelde naar de Keizorsbrug en ging daar op de steenen brugleuning zitten schalksch kij kend' naar het op hem afkomende jachtgezelschap. Toen de eerste zijn hand naar hem uitstak, sloeg de tropenbewoner een kuitenflikker en dook met een plons het Steiger in. Onder het ge krijt der op sensatie belusten spartelde de aap doodkalm naar een riool, waarin het beest zich nestelde en bang gb- maakt door de zich ongeveer als dwazen aanstellen de menschen, van wie hij niets goeds scheen te ver wachten, wegkroop, om zich niet meer te laten zien dan heel even. om het hoekje. Men is begonnen te probeeren het dier te vangen. Het is gistermorgen ontsnapt, toen het deel uit maakte van een contingent, dat in de étalage der firma Brenninkmeijer op de Hoogstraat in -de daar geplaatste kooi moest worden ondergebracht in plaats van een grooteren collega, die zich in zijn oenzaamheid een beetje begon ie vervelen en van de nieuwsgierigheid der boeren, burgers en buitenlui genoeg had. AMERIKANEN'NAAR ONS LAND. Begin Juli zal een groep Zuid-Amerikaansche ge zondheidsambtenaren, die onder de auspiciën van den volkenbond en Rockenfellerstichting een rondreis n^aken door Amerika en Europa, ons land bezoeken.

Schager Courant | 1925 | | pagina 5